Cjroen cZwartsJexeh in het harL Dooi bracht schade Lord Tweedsmuir bij herdenking op Texel „Wij erkennen elk belang in de fuikaanpassing" ANWB houdt gratis verlichtingscontrole Texel Pep- winterfestival - 5( 9! Fietscross in De Koog BARKER'S IJZERHANDEL - f285- Gemeentelijk verweer aan Raad van State Wormenkwekerij aan de Pontweg? Meer subsidie voor VVV Diefstal OPGERICHT 15 SEPTEMBER 188/ - Nr. 9S01 Texelse VRIJDAG 25 JANUARI 1985 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, klefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. r mm. .-tlT'.cP-- hoofdontwatering langs de Postweg wordt momenteel door een kraan van het Waterschap 'leeggelepeld'. Op het land naast de sloot h ]oea te zien hoe nat het is. 9ÏMet de vorst maar de dooi heeft op Texel wat schade gebracht. Met na me wegep waarvoor het onderhoud achterstallig was hebben te leiden gehad. In twee gevallen leidde dat zelfs tot afsluiting: de Emmalaan in Den Burg en een deel van de Bijen- Qlkorfweg in Oosterend moesten we gens „opdooi" gesloten worden. Het wegdek van de Redoute is aanmer- q.,kelijk slechter geworden, maar ver beert nog niet in een zodanige toestand dat hier het verkeer ge weerd zou moeten worden. Het Wa terschap is bezig met het verwijderen van sneeuw uit de hoofdwaterloop die langs de Postweg loopt. tfet name veel bollenboeren kunnen hun and niet op omdat het veel te nat is. Deze waterloop die langs de oostkant de Postweg ligt, zit zo vol met sneeuw dat hij niets meer afvoert. Gas, licht en water zijn ongehinderd bij de verbruikers terecht gekomen. In een paar gevallen is een watermeter bevroren maar er is niets ergers gebeurd. Ook de •olwaterzuivering heeft van de vorst weinig last gehad. De RZI's Everstekoog en Oudeschild zijn normaal blijven functi oneren, de anderen zijn op tijd uitgescha keld. De doorstroming van het afvalwater ondervindt daar geen hinder van, het is alleen het zuiveringsgedeelte dat wordt uitgezet. Wel worden nog grote en vaste stukken vuil uit het water gehaald. Opdooi" van een wegdek ontstaat als een asfaltlaag zo slecht is dat er een pa troon van barsten (craquelé) in te zien is en na een flinke vorstperiode treedt de dooi in. De bovenlaag van de grond wordt dan zacht maar daaronder bevindt zich nog een harde laag bevroren grond. Het slechte wegdek wordt dan als het ware gekraakt tussen de autobanden van zwaar verkeer en de harde onderlaag. De Emmalaan verkeert als doorgaande route in een toestand van slecht onder houd omdat er al jaren gewerkt wordt aan plannen om het tracé te verleggen. Omdat een aantal grondtransacties niet rond komen komen werd die verlegging tot nog toe niet uitgevoerd. Ook nu zal niet het hele wegdek worden vernieuwd maar worden de beschadigde plekken met koud asfalt of bestrating opgelapt. Die reparaties hebben echter pas zin als de vorst helemaal uit de grond is. Bij het ter perse gaan van de krant was het nog niet duidelijk wanneer dat zou zijn. 0PD00I i AFGISLOTIN Met dergelijke hekken zijn een paar straten afgesloten. Achter het hek is het gevolg v_.. het opdooien van een slecht wegdek te zien. Bij de Emmalaan is noga! wat achterstallig onderhoud en bovendien is de weg erg licht gefundeerd, waarschijnlijk alleen met een puinbed. Maandagmiddag a.s. wordt in de Lu- bertischool in De Koog een fietscross behendigheidswedstrijd gehouden in bet kader van de Texelse kampioen schappen. Er kan deelgenomen wor den door kinderen van 4 t/m 15 jaar. Er moet een parcours met hindernis sen worden afgelegd, het gaat dus neer om behendigheid dan snelheid. 3e organisatie (dorpscommissie De Koog) verstrekt de fietsen. Telefoon 02220-2346 'N WINKEL VOL IDEEËN! Esco elektrisch niet- en spijkerapparaat verwerkt nieten en spijkers tot 30 mm. Wordt'geleverd in stevige koffer. (396,- Lord Tweedsmuir uit Engeland is ingegaan op de uitnodiging van de burgemeester om begin mei enkele dagen naar Texel te komen om daar de 40-jarige herdenking van de bevrijding mee te maken. Tweedsmuir komt in gezelschap van zijn vrouw en neemt mogelijk ook zijn toenmalige „bodyguard" Bernard F. Neary uit Canada mee. Luitenant-kolonel Tweedsmuir voerde het bevel over de Canadese militairen die op 2 mei 1945 op Texel de officiële bevrijding brachten. Hij werd vooral bekend door zijn contacten met de Georgiërs, die bij hun vertrek van Texel aanvankelijk hun wapens niet wilden inleveren maar dat op aandrang van Tweedsmuir tenslotte toch deden. Tweedsmuir heeft ook een bijdrage aan de rehabilitatie van de Georgiërs geleverd door het schrijven van een brief aan de militaire Sowjet- autoriteiten, waarin duidelijk werd ge maakt dat de „Russen" weliswaar het uniform van de vijand hadden gedra gen maar door hun opstand toch had den laten blijken dat zij voor de goede zaak hadden gevochten. In de brief werd het verloop van de opstand ge schetst (op basis van de op dat mo ment bekende en niet geheel correcte feiten) en werd in enthousiaste be woordingen lof gebracht over de disci pline van de Georgiërs en hun samen werking met de Canadezen na afloop van de strijd. Tweedsmuir was geruime tijd op Texel. Als liefhebber van vogels had hij in ornithologische tijdschriften foto's gezien van Nol Binsbergen, wat voor hem aanleiding was om op het eiland contact te zoeken met de fami lie Binsbergen. Met Nol Binsbergen en diens zoon Jaap maakte hij meerdere malen excursies, o.a. naar de Schorren. Tweedsmuir is door koningin Wilhelmi- na benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Jarenlang was hij vice-voorzitter van de Engels-Nederlandse society in Londen. Het bezoek van de voormalige Engelse officier zal door de gemeente worden bekostigd. Het is bezwaarlijk om ook de overkomst van zijn metgezellen voor rekening van de gemeente te la ten komen. Momenteel wordt nagegan of het mogelijk is Tweedsmuir en zijn gezelschap te rekenen tot de 1500 Ca nadezen die het Nationale Comité naar Nederland wil halen, waardoor het be zoek van een groter aantal geallieerden aan Texel wel een haalbare kaart wordt. „Het is onjuist van de werkgroep Landschapszorg om te stellen dat wij bepaalde belangen niet erkennen. Natuurlijk doeii wij dat, ech ter niet in het kader van de verleende bouwvergunning omdat het bestemmingsplan niet in het gebruik van een dubbeldeksveerboot voorziet." Dat schrijft het college aan de Raad van State als ver weer tegen het beroepschrift dat door de werkgroep Landschaps zorg is ingediend bij dezelfde instantie. Landschapszorg ging in beroep te gen de ongegrondverklaring door het college van hun bezwaarschrift tegen de bouwvergunning voor een dubbele fuik. De gemeente heeft de Raad van State meege deeld dat de argumenten van de werkgroep geen grond hebben omdat een oordeel wordt ge vraagd over zaken die niets met de bouwaanvraag van doen heb ben zoals de toename van het aantal auto's door optimaal ge bruik van de Molengat en de toe ristische capaciteit van het eiland. „Dat heeft betrekking op de veer- verbinding en is planologisch niet relevant", aldus het college. B en W blijven bij hun standpunt dat bouwvergunning volgens de regels in het bestemmingsplan 't Horntje en artikel 48 van de Wo ningwet niet kon worden gewei gerd. ,,Wij zijn van mening dat de door de werkgroep Landschaps zorg gewenste discussie, die ei genlijk ook al is gevoerd voordat de gemeenteraad akkoord ging met een beleid gericht op het ge bruik van een dubbeldeksveer boot, slechts kan spelen bij een verdere aanpassing in 't Horntje, zoals de wegenaanpassing." Snel De werkgroep heeft de Raad van State gevraagd om een versnelde behandeling van het beroeps schrift en het te beschouwen als een schorsingszaak (het B en W- besluit wordt dan opgeschort). Reden om te vragen om een snel le behandeling was dat de discus sie over de fuikaanpassing door het ministerbesluit onverwacht is afgerond. De voorzitter van de af deling rechtspraak van de Raad van State heeft de gemeente meegedeeld dat het verzoek van de werkgroep is afgewezen. Voor versnelde behandeling moeten bij zondere redenen zijn en daarvan is in dit geval, volgens de voorzitter, geen sprake. Het zal dus enige tijd duren voordat het beroepsschrift van Landschapszorg in behande ling wordt genomen. De ANWB houdt weer een verlich tingscontrole op Texel. Dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag a.s. kan elke automobilist of mo torrijder gratis de verlichting van zijn voertuig laten nazien en zono dig laten bijstellen in de ANWB „technomobiel" op het parkeerter rein bij garage Kaczor aan de Kee- somlaan in Den Burg. De controle en ook het eventuele bijstellen van de verlichting is gratis. Alleen als nieuwe onderdelen nodig zijn, moeten die worden betaald. Die verlichtingscontrole is geen overbodige luxe. Bij de vorige controle die op Texel werd gehouden (waarvoor zich meer dan 700 automobilisten meldden) bleek er in maar liefst 89% van de ge vallen iets mis te zijn. Ook landelijk is het droevig gesteld met de kwaliteit van de autoverlichting. De ANWB heeft in de afgelopen 23 jaar van ruim een half miljoen auto's tijdens de verlichtingsacties de koplam pen afgesteld. Tesamen met de afstel lingen binnen het kader van de tech- nokeuringen en WW-stations heeft de bond al bij ruim 2,7 miljoen auto's de verlichting gecontroleerd en gecorri geerd. Naar aanleiding van de slechte resultaten van deze controles en door de vele aanvragen van gemeenten en van automobilisten is de ANWB van mening dat, in het belang van de ver keersveiligheid, de actie „Zicht op licht" ook dit jaar moet worden her haald. In het afgelopen jaar 1984 wer den met twee technomobielen 67 plaatsen in het land bezocht. In al de ze plaatsen werd een verlichtingsactie gehouden. Bij de acties werd de ver lichting gecontroleerd van 26.134 au to's. Van de 52.268 koplampen moest bijna 92.1% worden afgesteld volgens de wettelijke voorschriften en bij 3.814 auto's moesten kleine reparaties aan de overige verlichting worden verricht. Verder moesten 5.973 koplampen wor den losgenomen om de gloeilampen op de juiste wijze te monteren omdat deze verkeerd bleken te zijn gemon teerd. In vele gevallen werd geadvi seerd nieuwe koplampreflectoren te la ten aanbrengen omdat de gemonteer de reflectoren teveel door roest waren aangetast als gevolg waarvan de licht opbrengst onvoldoende was. Tevens kan iedere automobilist advies Het college wil medewerking verle nen aan een plan van De Ridder en Boon uit Den Burg om op Texel een wormenkwekerij te starten. Als locatie wordt gedacht aan het terrein van de oude zuivering aan de Pontweg. Boon en De Ridder hebben ongeveer 3000 vierkante meter nodig voor hun bedrijf. De initiatiefnemers willen zelf niets kwijt over het plan. A.C. de Ridder verklaarde geen commentaar te willen geven op het besluit van B en W om te helpen. „We willen er helemaal niets over zeggen", aldus De Ridder. De VVV krijgt dit jaar f282.500 subsidie van de gemeente Texel. Dat is f17.500 meer dan vorig jaar. De verhoging van de gemeen telijke bijdrage houdt verband met de hogere opbrengst van de lid maatschapsgelden en de gestegen opbrengst van de provincie. In de begroting van de WV van vorig jaar en dit jaar is de post huisvesting ook fors verhoogd wegens het gedeel telijk huren van het voormalige Vivo- pand aan de Groeneplaats. Een flinke toename van de afschrijvingskosten voor de automatiseringsapparatuur zorgt ook voor extra kosten. Het colle ge is er nog niet uit of deze kosten voor een extra gemeentelijke subsidie in aanmerking komen. Momenteel wordt daar nog over gepraat met de WV. Laatstgenoemde instantie is van mening dat de kosten van automatise ring volgens de toerekeningsformule ook voor een deel door de gemeente gedragen moeten worden. De ge meente sübsidieert namelijk altijd in de personeelskosten en deze kosten stij gen door o.a. de aanschaf van een computer bijna niet. De computer staat echter vermeld over de post huisvesting en de VVV is van mening dat de gemeente ook een portie van deze post voor haar rekening moet nemen. krijgen t.a.v. autoverlichting, autokeu ringen, etc. ook is het ANWB hand boek 1985 gratis af te halen in de Technomobiel. De ANWB wil met de ze actie de automobilisten en ook mo torrijders overtuigen van het grote be lang van een goede verlichting, zowel voor hun eigen veiligheid als voor die van anderen. Vooral tijdens slechte weersomstandigheden in de herfst en winter is het belangrijk goed te kun nen zien en duidelijk gezien te worden. Gebleken is dat veel aanrijdingen en met name kettingbotsingen te wijten zijn aan gebreken aan, of onjuist ge bruik van de verlichting. De techno mobiel op het parkeerterrein bij Kaczor is op de volgende tijden geopend: Dinsdag van 10.00 tot 19.30 uur, woensdag van 9.00 tot 19.30 uur, don derdag van 9.00 tot 19.30 uur en vrij dag van 9.00 tot 17.30 uur. Uit een jas die in de gardarobe van de Rijksscholengemeenschap hing werd dinsdagmiddag een aansteker en een pakje shag gestolen. De aansteker heeft een waarde van f28,—. Zondag 27 januari 1985 vanaf 15.00 uur met in de pauzes DISCO Met optredens van: Scrap Heap The Gangsters Bottleneck Blue Breeze Who's Talking Snapshots. Vrij toegang.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1