Thuisbrengen „Amsterdammertjes boeiende legpuzzel WIE HELPT MEE? AIDEND4 r litting diëtiste EK-majorettes oeken leiding on, maan en hoog water Geen extra subsidie voor schoonmaken kwetsende schuttingtaai AH-kleur/plak- wedstrijd: 150 inzendingen TEXELSE COURANT PAGINA 7 Iedere zaterdagochtend haalt Scou- ig Texel in Den Burg oud papier, mpen en oude schoenen op. De iensen worden verzocht deze spullen 5ór 10.00 uur aan de straat te zetten, idat ze vlot kunnen worden ingela- en. Komende zaterdag wordt het ou- papier etc. opgehaald in de volgen straten: childerend, Keesomlaan, Emma- an, Haffelderweg, Ada van Hol- indstraat, Pieter van Cuyckstraat, lemert. Waal en Marsplan iterdagmiddag vanaf 14.00 uur wordt id papier opgehaald te De Waal en het Marsplan. e Cocksdorp en Eierland iterdag wordt in De Cocksdorp en ingeving oud papier opgehaald door idercommissie en leerlingen van de school. Men wordt verzocht het ipier uiterlijk 8.30 uur aan de straat zetten. 's Middags wordt in de rest van de older papier opgehaald door de Strij dschool van 13.00 tot 15.00 uur. e diëtiste, mevr. S. Goote, houdt laandag 4 februari van 13.30 - 15.30 zitting, volgens afspraak, in het roene Kruis-gebouw te Den Burg. drumband van de Hoornder Fanfa- ,,Door Eiegn Kracht" heeft gebrek n leiding. Vooral bij de majorette- ieling is dat gemis urgent, voor de umband is mogelijk een oplossing ivonden. Ivertenties en ouderavonden moch- n tot nog toe geen uitkomst bieden, et DEK-bestuur ziet in de huidige si- latie geen andere oplossing dan het pheffen van de majorette-afdeling na i winteruitvoering. Mochten er toch eer mensen zijn die deze lacune kun- en opvullen om op die manier het Dortbestaan van dit stukje muzikaal en Hoorn te verzekeren dan kunnen e zich wenden tot mevrouw A. M. oon-Haker, telefoon (02226) 323. De zon komt 1 februari op om 8.20 ur en gaat onder om 17.27 uur. 5 febr. V.M.; 12 febr. L.K. Springtij: 7 febr.; doodtij: 14 febr. Hoog water ter rede van Oudeschild: rijdag 1 februari 3.42 en 16.06 aterdag 2 februari 4.51 en 17.36 ondag 3 februari 6.02 en 18.47 baandag 4 februari 7.18 en 19.44 linsdag 5 februari 8.19 en 20.30 Ifoensdag 6 februari 9.12 en 21.27 londerdag 7 februari 10.06 en 22.28 frijdag 8 februari 11.16 en 23.21 iaterdag 9 februari 11.54 en 23.55 Aan het strand is het ongeveer een mr eerder hoog water. Nog elke dag melden zich uit het hele land mensen die als kind gedurende de hongerwinter op Texel bij pleegouders zijn geweest. De meesten hebben nooit meer contact met het eiland gehad, maar na veertig jaar blijkt de behoefte daaraan opmerkelijk groot te zijn. Alle „Amsterdammertjes" willen graag present zijn op de reünie die door het comité „Texel 40 jaar vrij" begin mei zal worden gehouden. „Reünie" is eigenlijk een verkeerde be naming, want het gaat er niet zozeer om de „Amsterdammertjes" samen te brengen maar meer om het contact tussen hen en Texel te herstellen. Aan onderlinge ontmoetingen van Amster dammertjes is niet zoveel behoefte omdat deze kinderen elkaar gedurende het verblijf op Texel niet of nauwelijks hebben gezien. Ze waren onderge bracht in tientallen gezinnen, verspreid over het hele eiland. Er zijn dus geen onderlinge banden ontstaan en er is dus ook geen behoefte om die banden te herstellen. Herinneringen Wel wil iedereen graag nog eens op Texel rondkijken en in contact komen met hun pleegouders of nabestaanden. In veel gevallen weten de Amsterdam mertjes die nu allemaal rond de vijftig jaar oud zijn, niet meer bij wie ze in huis zijn geweest. Als ze zich aanmel den bij Nettie Jongejan of Maria de Graaf van het comité Texel 40 jaar vrij kunnen ze echter wel een vaak nauw keurige beschrijving geven van het huis of de boerderij waar ze waren, de omgeving, het beroep van hun pleeg ouders en andere gegevens, aan de hand waarvan al snel de juiste conclu sies kunnen worden getrokken. Soms is de beschrijving echter zo vaag dat zelfs de ter plaatse goed bekend zijnde mensen van het comité er geen raad mee weten. Puzzel Zo schreef C.W. van Beusekom uit Naarden: „Ik was in 1945 drie maan den bij oudere mensen in Oudeschild. Ze hadden een zoon of dochter met gezin in Den Burg. Een naam kan ik me niet meer herinneren. Met vriende lijk groeten, enz." Tientallen Amsterdammertjes hebben te maken gehad met de verschrikkin gen van de Russenoorlog. Drie van hen zijn daarbij omgekomen en diverse kinderen zijn gewond geraakt of moesten naar andere adressen vluch ten, omdat het huis waar zij verbleven bij één der beschietingen werd vernield. Mevrouw Rie Spruijt-Sol uit Almere- haven werd gewond toen het huis van B. van Heerwaarden in De Cocksdorp een voltreffer kreeg. Van Heerwaar- dens huishoudster („tante Hanna") overleed ter plaatse. Rie werd door de buren, de familie Kalis naar een boer derij gebracht, vanwaar zij door een zuster met de fiets naar het dorp werd gebracht waar zij eerste hulp kreeg, totdat zij samen met een lotgenootje Elly van Meurik naar Amsterdam werd overgebracht waar zij per ziekenauto bij de ouders werd terugbezorgd. Kort na haar huwelijk is Rie nog op Texel geweest, maar als gevolg van de ver woestingen van de omgeving voor haar onherkenbaar geworden. De be hoefte om meer te weten over wat er toen allemaal is gebeurd en met welke mensen zij te maken heeft gehad is erg sterk. Onderduiker Het comité heeft ook reacties gehad van mensen die om andere redenen in de oorlog op Texel zaten, zoals onder duikers of hun nabestaanden. Ontroe rend was de brief van de 83-jarige heer F. Brand uit Krimpen aan de IJs- sel wiens zoon Frans (toen 17 jaar) op Texel was ondergedoken door bemid deling van de toenmalige directeur van het arbeidsbureau, die hem plaatste bij een boer, waarvan de naam onbekend is. Frans Brand, die arts is geworden, overleed in 1974 op 45-jarige leeftijd „door de uitputtende zorg voor zijn patiënten". Zijn vader tracht nu via het comité de namen te achterhalen van de directeur van het arbeidsbureau en de betreffende boer om, als ze nog in leven zijn, alsnog dank te brengen. Het comité heeft Brand laten weten dat de directeur van het arbeidsbureau vrijwel zeker de heer Karei Stoepker is geweest die inmiddels is overleden maar is nog op zoek naar de bedoelde boer. Wie het weet wordt verzocht tel. 02228-266 te bellen. Welke „Daan"? Rita de Carpentier-Rong uit Alkmaar wil ook graag in contact komen met mensen waarmee zij in 1945 op Texel te maken heeft gehad toen ze daar als 11-jarig meisje verbleef. Ze schreef destijds de lijken van soldaten te heb- Burgemeester en wethouders gaan niet in op een voorstel van de Stichting Willem van Oranje uit Amsterdam om discriminerende opschriften of kwetsende schut tingtaai door medewerkers van de stichting te laten verwijderen. De stichting heeft aangeboden discri minerende teksten van al het on roerend goed op Texel weg te ha len voor f1900— per jaar. De stichting werft op Texel werkloze vrijwilligers voor deze klussen en wil zo een halt toeroepen aan de toene mende discriminatie op muren en schuttingen. Momenteel worden der gelijke opschriften op gemeente eigendommen verwijderd door de dienst gemeentewerken. Dat komt vol gens het college niet vaak voor en de kosten die aan dit werk besteed wor den zijn lager dan de genoemde f1900,-. De stichting maakt echter ook gebou wen van particulieren schoon. Burge meester en wethouders staan op het standpunt dat particulieren de schoon maakkosten kunnen verhalen op de personen die de leuzen hebben aange bracht of op de verzekering. „De ge meente heeft in deze geen taak". No pigs Ook is het de vraag wie de discrimine rende opschriften meldt, maar een groter vraagteken plaatst het gemeen tebestuur bij de opmerking wat als dis criminerend of kwetsend opgevat moet worden. „Op Texel zien we nogal eens de leus „no pigs" (geen varkens). Valt dat onder de schoonmaakverplichting van de stichting?" Het aanbod van de stichting is ook verzonden aan de ge meenteraad en zal in de eerstvolgende raadsvergadering worden besproken. Het college zal dan meedelen dat men niet op het aanbod wenst in te gaan, ook mede omdat in de begroting geen geld voor dit werk is gereserveerd. Volgens het college is vaak moeilijk vast te stel/en wat kwetsende of discriminerende schuttingtaai is. De tekst die al vele maanden op de gevel tan het raadhuis prijkt, is in ieder geval discriminerend voor degenen, die de Engelse taal niet machtig zijn. ben gezien, herinnert zich de angst toen zij in een boomgaard schuilde en links en rechts de kogels hoorde flui ten maar weet niet meer hoe de men sen heten waar zij gastvrij onthaal kreeg. „Het was een ouder echtpaar zonder kinderen. De man heette Daan van zijn voornaam, ze hadden een gro te boerderij met veel schapen en kip pen, niet ver van Den Burg. Het was in de richting Oosterend aan de rand van een grote boomgaard, die aan de veel jongere buren toebehoorde. Ande re dingen die op mij als vrijgevochten Amsterdamse een sterke herinnering hebben achtergelaten waren dat zij nogal streng gereformeerd of hervormd waren. Op zaterdag werd bijvoorbeeld het eten voor zondag klaargemaakt en dat mocht zondag alleen opgewarmd worden en de afwas moest blijven staan tot maandag. Ik vrees dat deze lieve mensen niet meer leven, maar misschien nog wel familie van hen met wie in contact heb gehad. Ik herinner me dat we op zondag in Oosterend naar de kerk gingen. Daar gingen we dan op bezoek bij familie, waar meisjes waren, iets ouder dan ik". Graag ontvangt het comité tips, waar door ook Rita Rong kan worden ge holpen. Maar ook als dat niet lukt, wil ze begin mei naar Texel komen, voor het eerst sinds 40 jaar. Waarom nu pas? Een vraag waarmee het comité telkens wordt geconfronteerd is: waarom heeft het merendeel van de Amsterdammer tjes of hun ouders nooit meer contact 'met het eiland gehad? Het is toch niet meer dan vanzelfsprekend dat mensen die hun kind naar Texel konden sturen zodat het niet van de honger omkwam later nog eens langskomen? Waarom deden ze dat niet? Valse schaamte? Het antwoord op die vragen begint zich aan de hand van de tientallen te lefoontjes en brieven langzamerhand te vormen. Allereerst moet worden vast gesteld dat ongeveer één derde van de ca. 500 Amsterdammertjes die op Texel zijn geweest later wél een keer of meerdere malen contact heeft ge had met hun pleegouders. Bij de ande ren kwam het er niet van door allerlei oorzaken. In de eerste oorlogsjaren hadden de Amsterdamse gezinnen waar de kinderen vandaan kwamen het vaak erg moeilijk. Er waren andere zorgen dan contacten onderhouden met die wildvreemde mensen op dat verre, onbekende eiland. Soms was er ook valse schaamte, in enkele gevallen omdat de kinderen waren uitgezonden door bemiddeling van Winterhulp Ne derland, een NSB-organisatie. Verder is het een feit dat sommige gezinnen wel in de gelegenheid waren hun kin deren te laten „vetmesten" op Texel terwijl anderen dat niet konden, wat jaloezie en verbittering heeft gegeven zodat men er maar liever niet meer over praatte. Vrij algemeen heerste bo vendien het gevoel dat achter de oor logsellende een punt moest worden gezet, ledereen wilde het verleden ver geten, extra gestimuleerd door de spectaculaire welvaartsverbetering die zich in de naoorlogse jaren voltrok. In die tijd is er door dit min of meer af gedwongen vergeten ook veel verdron gen en het is waarschijnlijk niet toeval lig dat er juist na veertig jaar algemene behoefte blijkt te bestaan om terug te blikken of om „orde op zaken" te stellen. Balans opmaken De Amsterdammertjes van destijds zijn nu bijna allemaal op een leeftijd waar op zij niet meer zo hevig door gezins beslommeringen worden bezig gehou den en ook niet meer aan hun „toe komst" werken. Ze zijn gaan nadenken over hun leven, waarin de maanden op Texel een korte maar onvergetelijke episode vormen. Al lang voordat op Texel de plannen voor de reünie wer den gemaakt, had menigeen het voor nemen om nog eens terug te keren naar dat eiland en te kijken of daar nog iets herkenbaars is. Ze reageerden dan ook enthousiast toen ze in de krant lazen over de reünie. Het comité heeft nu meer dan 150 Amsterdammertjes op de lijst staan. Er komen er nog dagelijks bij. Alle kran ten waarop door het comité een be roep is gedaan hebben melding ge maakt van de „Amsterdamse dag" op Texel. Programma Wat er op die dag zal gebeuren is overigens nog niet bekend. De geld middelen zijn beperkt, zodat het comi té in ieder geval geen al te hoge ver wachtingen wil wekken. Van de deel nemers zal een eigen bijdrage worden gevraagd, wat bij een reünie gebruike lijk is en dus niet onsympathiek zal overkomen. De gedachten gaan uit naar een gezamenlijke boottocht, een broodmaaltijd en eventueel een bustocht over het eiland, waarbij vol doende gelegenheid wordt gegeven om op eigen gelegenheid op pad te gaan. Sommige Amsterdammertjes zullen maar een dag willen blijven, an deren zullen er een lang weekend of korte vakantie van maken. Er wordt niet bij voorbaat van uitge gaan dat de Amsterdammertjes alle maal onderdak zullen krijgen bij hun voormalige pleegouders of familieleden daarvan. Ook de Amsterdammertjes zelf willen dat niet allemaal omdat ze de hernieuwde banden graag een beetje vrijblijvend willen houden of omdat zij hun veelal bejaarde pleegou ders geen overlast willen bezorgen. Pleegouders of nabestaanden die er prijs op stellen dat „hun" Amsterdam mertje bij hen komt logeren moeten dat nadrukkelijk laten blijken jegens het comité en ook de Amsterdammer tjes zal worden gevraagd op welke wij ze zij onderdak willen, voor zover zij niet dezelfde avond huiswaarts keren. Degenen die geen logies hebben, moeten dat zelf regelen en krijgen daartoe VVV materiaal toegestuurd. Wie helpt? Het comité wil een beroep doen op de lezers van deze krant bij het compleet maken van de gegevens over Amster dammertjes en hun gastouders. Hier onder volgen namen en beschrijvingen die misschien bij iemand een licht doet opgaan. Hij of zij kan dan bellen of schrijven naar Nettie Jongejan, Wilhel- minalaan 18, telefoon 02220-3691. Johanna en Jacoba Verlee zaten bij een familie Kunst die volgens deze vrouwen tussen Den Burg en Den Hoorn woonde. Welke familie was dat? Salomon Valvekens zat op „Modestia" in Eierland. Welke familie woonde toen op Modestia? Marinus Hensen zoekt naar een familie Kuiper die op het Schilderend tegenover de ULO moet hebben gewoond. L. Nijman zoekt naar de familie Leber in Eierland, waar nog twee Amsterdammertjes moeten hebben gezeten. Welke Amsterdam mertjes waren dat? Bob en Hans van Herwijnen zoeken een familie C. Lap die destijds een kruidenierszaak in Den Hoorn had. Wie is geïnteresseerd in contact met Joop Soederhuizen die bij de familie Pereboom in de Wilhelminalaan heeft gezeten? Rie Hijman zat in 1945 bij Si mon en Jennie Smit in Oudeschild. Die zijn overleden, maar Rie zoekt contact met nabestaanden die zich haar herinneren. Zijn de familie Brans en Schaatsenberg uit Oosterend en de familie Barhorst van de Postweg geïnteresseerd in con tact met Rie en Willie Fransen. Deze meisjes moesten bij de gevechten in Eierland van de familie Barhorst vlucf ten naar Brans en kwamen tenslotte bij Schaatsenberg terecht. Willie Mulder zoekt een dochter van de familie Eelman, vroeger verbonden aan het postkantoor in De Waal. Ger- da Vogels is op zoek naar de familie Hin-Commandeur, waarschijnlijk Den Hoorn. Zijn er nog mensen die D. Wiechman hebben gekend, die in de oorlog bij apotheker Bakker zat? Stien Soederhuizen zat bij de familie Van Groenigen in 't Horntje en herin nert zich ook de kinderen Cor en Adri- aan waarmee zij contact zou willen hebben. En Nora Soederhuizen is op zoek naar de familie Van Leeuwen waarvan zij zich herinnert dat ze een tweeling hadden: Riek en Piet. Hielke Visser is de naam van zijn pleegouders in De Cocksdorp verge ten. Aanvankelijk was hij op een boer derij aan de zeedijk. Na de beschieting ging hij naar een echtpaar (met een kind) dat midden in het dorp woonde. Ria Mulder zoekt de familie N. en R. Breman-Kikkert destijds woonachtig in Weststraat of Kerkstraat in Oosterend. Vera Molenaar vraagt zich.af wat er geworden is van de familie S. Gieles in 't Horntje. Alberto van Vlaardingen is op zoek Vrijdag 1 februari Van 19.30 tot 20.30 uur houdt kleindie- rensportvereniging Kotex open huis in het eigen gebouw in De Mars. Van 9.00 tot 17.00 uur bestaat op het parkeerterrein naast garage Kaczor aan de Keesomlaan in Den Burg gelegen heid om de verlichting van auto of motor te laten controleren en zonodig bijstellen. Om 20.00 uur start in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend een damsimul- taan tegen Jannes van der Wal. Zaterdag 2 februari In De Ferrever-zaal in Den Burg wordt de fietsbehendigheidscross voor kinde ren van Den Burg gehouden, aanvang 14.00 uur. De oud-leerlingenvereniging herhaalt het blijspel „Wat een kippedrift" in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, 20.00 uur., Maandag 4 februari De Overkoepeling van Vrouwenorgani saties heeft een vergadering in het zaaltje bij de doopsgezinde kerk in Den Burg, aanvang 14.00 uur. Texel zoekt 'honger winterkinderen' sewws!. Dat mede-ofganlsaliice De Meerdere landelijke kranten hebben royale re- daktionale aandacht besteed aan de reünie van de Amsterdammertjes. Hier een knipsel uit het Algemeen Dagblad. naar de families Lemstra, S. Wuis in Eierland, Boon van het Koogerend en S. Lap (die twee dochters had) in Den Hoorn. Jopie Smit zoekt de familie Koning die destijds in de Peperstraat in Oosterend woonde met de dochters Melia, Nelie en mogelijk ook een Leo. Rietje Smit zoekt een familie Zuide- wind die bij Oudeschild of Nieuwe- schild moet hebben gewoond en Truus den Ouden wil weten hoe het de fami- Ije Dijksen (of Dijker) is vergaan die in Den Hoorn moet hebben gewoond en die een dochter Annie had en is ook nieuwsgierig naar de familie Koopman waar ze vaak te gast was. De meeste grote landelijke dagbladen hebben redactionele aandacht besteed aan het plan om in mei een reünie van „Amsterdammertjes" te houden. Hier boven een knipsel uit het Algemeen Dagblad van vrijdag j.l. Elke nieuwe publicatie levert weer nieuwe reacties op. Er zijn er inmiddels meer dan 150. In bijna alle gevallen willen de Amster dammertjes in gezelschap van echtge noot of echtgenote en soms ook met kinderen naar Texel komen, zodat het comité moet rekenen op een toeloop van tenminste 300 leden. De door Albert Heijn uitgeschreven knip-, plak- en kleurwedstrijd voor de jeugd is een succes geworden. Er waren ruim 150 inzendingen, aanzienlijk meer dan in andere fili alen in vergelijkbare plaatsen. Woensdagavond ging de jury aan het werk, bestaande uit filiaalchef A. Hen driks, H. de Graaf en J.Bruin. Er werd vooral op originaliteit gelet, hoewel er voor originele kunstuitingen niet zo erg veel mogelijkheden waren omdat de deelnemers moesten werken met het verstrekte materiaal. Het ging erom een dorpsgezicht zo fraai mogelijk in te kleuren en tegen dit decor een optocht te maken van uitgeknipte en tevens ingekleurde figuurtjes. In de categorie 4 - 7-jarigen was dat op de aardigste wijze gedaan door Nienke van Atteveldt, Kamerstraat 17 in de Koog, die daarmee een radio cassetterecorder won. De tweede prijs (een walkman) ging naar Gerrie Vlas, Wagemakerstraat 26 in Den Burg. In de categorie 8-12-jarigen was Hessel Rienks, Wilhelminalaan 21 in Den Burg winnaar van de eerste prijs: een grote re radio-cassetterecorder. De tweede prijs (walkman) was voor Esther Rood, Marelstraat 13. De werkstukken van 22 andere inzen ders vielen in zodanige zin gunstig op, dat zij allen een troostprijs kregen in de vorm van een „rolleykit" met kleur potloden: Laura Witte, Zeebries 16; Wilco Drijver, Bernhardlaan 160; Fran- cien Panneman, Watermunt 16; Wou ter Lok, Schilderend 210; Evelina Drij ver, Bernhardlaan 160; Joris Vlas, Wa gemakerstraat 26; Jelte Nieuwland, Zeebries 6; Renate Rood, Marelstraat 13; Petra Kooiman, Oosterenderweg 21; lete Rienks, Wilhelminalaan 21; Marjo Huisman, Akenbuurt 22; Maria Witte, Bernhardlaan 13; Angela Maas, Molenlaan 26; Ingeborg Looijer, Spin- baan 1; Hanna Beekman, Bomendiek 1; Annemieke Kooiman, Oosterender weg 21; Gerdie van Zon, Marelstraat 4; Mirjam Fraanje, Beatrixlaan 10; Sandra van Hengel, Kogerweg 152; Albert ten Wolde, Golfslag 7; Angelique Looijer, Spinbaan 1 en Suzanne Visser, Tjak- kerstraat 7. Zaterdag (morgen) om 11.00 uur zullen de vier hoofdprizen door bedrijfsleider Hendriks in de AH-winkel aan de Waalderstraat aan de winnaars worden uitgereikt. De winnaars van de troost prijzen kunnen die op maandag 4 fe bruari afhalen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7