T „Molenkoog" krijgt waterglijbaan Om meer klanten te trekken Noordse woelmuis, uniek bezit! vvee winterconcerten van èxels Fanfarekorps >chrijfavond in libliotheek Texelse duinen moeten nog beter worden beschermd Contactdag agrarische vrouwen Gyvo hervat gymlessen Burgerlijke stand VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Saterdag 9 en 16 februari geeft het (oninklijk Texels Fanfarekorps de [exelse winterconcerten. Het con- :ert van 9 februari wordt gehouden De Koninghal en een week later at KTF naar het Eierlandsche Huis. Aan de concerten werken ruim 90 mu zikanten en majorettes mee. Voor het concert in Den Burg bedraagt de en tree ƒ1,50 (inclusief consumptie). Kaar ten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Zegel, Weverstraat 32. Het concert in De Cocksdorp is gratis toegankelijk. Deze avond wordt af gesloten met bal. Het is voor het eerst na 15 jaar dat KTF geheel op eigen tracht een avondvullend concert moet irerzorgen. Daarvoor heeft het orkest, net veel nieuwe jeugdleden, hard noeten repeteren. Traditiegetrouw vordt veel aandacht besteed aan de eugd. Een jeugdorkest onder leiding Jan Wieten brengt twee nummers ten gehore en de majorettes presente en hun nieuwe uniformen. Solo laast enkele marsen van de bekende Dmponisten Sousa en Alford, o.a. de iladiator en The Middy, wordt een uverture gespeeld met de titel Michiel (driaenszoon, gecomponeerd door Ge ard Boedijn. Het nummer Treble Con- erto bevat een forse sopraansaxsolo ie Frans Zegel voor zijn rekening zal lemen. Na de pauze worden minder ware stukken gebracht zoals ,,A hot ime in the brassers tonight" en .Trumpet Fiësta" met trompetsolo van jesbeth Witte en Cor Moojen. Beken- Ie wijsjes vindt men terug in de Beat- es Collection en de concerten worden ifgesloten met trombone-vuurwerk in et stuk ,,Trombonella". Beide concer- en beginnen om 20.00 uur. linsdag 5 februari van 20.00-21.00 lur is er gelegenheid brieven te chrijven ten behoeve van gewe- ensgevangenen in de bibliotheek lan de Drijverstraat. :r zijn voorbeeldbrieven aanwezig, ,b.v. Kang Jong-Kon in de republiek (orea die gevangen zit sinds 1975 en 'awfioq'Az'Azi in Jemen die „verdwe en" is in maart 1972. Verder is be- (end geworden dat Theodore Bagua- fambo in de Centraal Afrikaanse Re publiek is vrijgelaten samen met 51 an dere gevangenen. Hieraan is te zien activiteiten van Amnesty van grote nvloed kunnen zijn op het lot van de jevangenen, ook al is bevestiging hier- lan niet altijd makkelijk te krijgen, /oor nadere informatie over Amnesty an men bellen naar Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, tel. 02220-4109. Deze foto (van een openluchtbad elders in het land) laat een waterglijbaan zien van het type dat de RST over twee maanden in gebruik wil ne men. Op de voorgrond een paddestoelfontein" waarvoor de RST ook belangstelling heeft. Het bestuur van de Recreatiestichting wil het zwembad Molen koog in Den Burg aantrekkelijker maken met een waterglijbaan. De 38 meter lange baan vergt een investering van f90.000— en moet bij de start van het nieuwe zwemseizoen in april a.s. ge bruiksklaar zijn. Waterglijbanen worden in tal van centra voor waterrecreatie in het land toegepast. De Recreatiestichting verwacht dat deze voorziening een zodanige inkomstenverho ging zal veroorzaken dat de investe- ringslasten tenminste zullen worden goedgemaakt. Het wordt een open glijbaan (dus geen tunnel) die zal worden gebouwd op het terrein aan de noordelijke kant van het ondiepe badgedeelte. Ter hoogte van de kiosk komt een ongeveer vier meter hoge trappentoren en vanaf het hoogste punt slingert de baan zich in een krul naar be neden en komt tenslotte uit in het 90 cm diepe gedeelte van het zwembad. Met een grote pomp wordt voortdurend water getransporteerd naar het hoogste gedeelte van de glijbaan en met dit water laten de zwemmers zich naar beneden spoelen. Daarbij heeft de glijbaan niet overal de zelfde helling; er zitten meerdere „stroom versnellingen" in waardoor de vreugde nog wordt vergroot. Behoefte Overal blijken de waterglijbanen in een behoefte te voorzien. De mensen, vooral kinderen staan in dichte drommen bij de trap te wachten. Wel wordt er rekening mee gehouden dat het nieuwtje er na een tijd af is, zodat het inkomstenverho- gend effect dan voor een groot deel is verdwenen. De afschrijvingsperiode is daarom slechts vijf jaar hoewel de glij baan minstens een twee keer zo lange levensduur heeft. De (polyester) waterglijbaan wordt gele verd door Van Egdom B.V. Recreatietech niek uit De Meern, die ook waterglijba nen leverde voor grote recreatiecentra zo als die van Sporthuis Centrum. De re creatiestichting heeft de gemeente laten weten dat zij de rentelasten gedurende de afschrijvingsperiode voor haar rekening zal nemen door het geld dat zij jaarlijks op de exploitatie van het Molenkoog-bad toelegt, met dit bedrag te verhogen. Voor het eerste jaar betekent dat een bijdrage van ƒ7600— Raming Volgens de (voorzichtig opgestelde) ex ploitatieverwachtingen zal deze uitgave ruimschoots door extra inkomsten worden goedgemaakt. Geraamd wordt dat door deze attractie 1200 dagkaarten extra wor den verkocht. Verder zullen de abonne menten die vorig jaar ƒ25— kostten op ƒ30— worden gebracht en verwacht wordt dat totaal ƒ2500— abonnementen zullen worden verkocht. De exploitatie van de glijbaan is dan sluitend, maar er bestaat goede hoop dat de genoemde opbrengsten aanmerkelijk hoger zullen zijn. Zoals bekend heeft de RST vorig jaar geprobeerd de verkoop van abonne menten op te voeren door de prijs te verlagen naar ƒ25— Dat is gelukt want het aantal verkochte abonne menten steeg tot 1944 stuks (in 1983 was het 1514 stuks). De extra toeloop heeft de prijsreductie echter niet he lemaal goedgemaakt. Dat zou wel gebeurd zijn als 2250 abonnementen waren verkocht. Conform de afspraak met de gemeenteraad namen ge meente en RST ieder de helft van het verlies voor hun rekening wat voor elk van de partners neerkwam op ƒ3788,50. Om het succes van dit experiment te beoordelen moet wor den bedacht dat de verkoop van abonnementen in het zwembad Mo lenkoog een sterk dalende tendens had. Zonder de prijsverlaging zou het verkochte aantal ongetwijfeld nog aanzienlijk lager zijn geweest dan in 1983. Ingaand dit jaar gaat de RST op haar campings" Kogerstrand, Loodsmansduin en Om de Noord kaartjes voor het zwembad verkopen tegen gereduceerd tarief, dus uitsluitend voor de gasten van die cam pings. Ook hiervan wordt inkomstenver groting verwacht en mogelijk ook extra kampeerders. In de begroting is hiermee echter geen rekening gehouden. B en W en de provincie moeten nog een oordeel uitspreken over de aanschaf van de waterglijbaan. In de RST-begroting is voor 1985 een nadelig saldo voor het zwembad opge nomen van ƒ168.838,—. In de gemeen tebegroting was rekening gehouden met een nadelig saldo van ƒ164.156,— (omdat bij het opmaken van die begro ting nog geen gegevens van de RST bekend waren). Volgens de gemeente vyordt het hogere exploitatietekort me de veroorzaakt door het niet kunnen verpachten van het paviljoen waarvan de opbrengst voor 1984 was geraamd op ƒ3345,—. B en W hebben besloten niet meer dan ƒ164.156— subsidie be schikbaar te stellen voor de Molenkoog-exploitatie, conform het volumebeleid. Stichting Duinbehoud De Texelse duinen moeten ook op lange termijn beschermd worden. Het voorkomen van elke verdere achteruitgang van zowel huidige als potentieel waardevolle vochtige duinvalleien en zoveel mogelijk herstel van verloren natuurwaarden is van het allergrootste belang. Dit is de reactie van de Stichting Duinbehoud op het onlangs versche nen eindrapport „kustverdediging Texel" van Rijkswaterstaat. Dit rapport houdt volgens de stichting onvoldoen de rekening met de grote waarde van de duinen. De vochtige duinvalleien van de Muij en bij de Slufter zijn uniek vergeleken met vele andere Nederland se duingebieden. Aantasting door duinafslag, overstuiving en duinver schuiving door bulldozers is dan 'ook, zeker in dit duingebied, ongewenst. De Stichting Duinbehoud is daarom ook erg blij met de recente strandop- hoging voor De Koog en het natuurge bied De Muij. Door de regering wordt de grote betekenis van de Texelse dui nen ook erkend. Dit komt onder ande re tot uitdrukking in verschillende rege ringsnota's. Ook'in het streekplan en bestemmingsplan is de natuurfunctie voorop gesteld. Het kustverdedigings- beleid van Rijkswaterstaat behoort hiermee in overeenstemming te zijn. Het eindrapport biedt een goede we tenschappelijke basis om tot zo'n be leid te komen. In het rapport wordt echter niet gekozen voor volledige be scherming. Volgens de Stichting Duin behoud, die hierin wordt gesteund door de milieufederatie van Noordhol land, de Waddenvereniging en de Werkgroep Landschapszorg Texel, zijn er twee minimum eisen om de duinen als hoogwaardig natuurgebied te be houden. Allereerst een optimaal onder houd van de zeereep. Het stuifvrij hou den door aanplant, bijvoorbeeld van helm, is hierbij essentieel. Een tweede eis is het op zijn plaats houden van de duinvoet in het kustvak van de Muijen en andere bedreigde kustvakken waa ronder die bij „paal 9". Uit onderzoek is gebleken dat regelmatige extra aan voer van zand om het strand op te ho gen (suppletie) de goedkoopste en beste methode is om de kust te be schermen. Ook de ingreep in het duin milieu is dan het minst groot. Daarom dienen na de suppleties van het afge lopen najaar in dee toekomst regelma tig suppleties plaats te vinden. Naast de Stichting Duinbehoud onderschrij ven de reeds genoemde andere organi saties het belang van de Texelse dui nen. Al deze organisaties hebben dan ook overleg gevraagd met rijkswa terstaat. Donderdag 7 februari wordt in Anna Pau- lowna een contactdag gehouden voor vrouwen van leden van de LTB. Thema van de dag is Werkloosheid in agrarische gezinnen. Texelse vrouwen die naar de contactdag willen kunnen meer informatie krijgen bij Thea Rutten-Witte, tel. (02223) 994. Daar kan men zich ook opgeven voor de dag. De kosten bedragen ƒ13,50 per persoon, inclusief koffie, lunch en thee. Op de contactdag wordt o.a. gesproken door de voorzitter van de soci ale raad van de landbouwbond en een lid van de emancipatieraad, zelf ook een vrouw van een agrariër. Ook is er gele genheid voor discussie. De LTB dag be gint om 9.15 uur en is rond 15.30 uur afgelopen. Na een gedwongen rustperiode van twee weken zullen vrijdag (heden) de gymnastieklessen van dej gymnastiek- en volleybalvereniging Gyvo in De Koog worden hervat in de Kaaps-nol. 'recies vijf jaar geleden, januari 1980, vertelde ik in deze rubriek ets over de waterspitsmuis, de enige spitzmuizensoort op ons ei- and. Deze keer weer eens iets over onze kleinste zoogdieren, de nuizen. Texel heeft altijd de naam vogeleiland gehad. Een naam Jverigens die de laatste jaren wat begint te tanen: Texel surfeiland in Texel vogeleiland verdragen elkaar niet zo erg! Maar de natuurlij- ;e rijkdom van ons eiland bestaat zeker niet alleen uit veel vogels. Ook op allerlei ander gebied is er veel te ontdekken. Denk bijvoor beeld maar aan de unieke vondst van een zeldzame kever vorig jaar. Die rijkdom danken we in de eerste plaats aan de talloze ver schillende landschappen en biotopen, tot voor kort alle on gestoord. Daarbij komt ons eiland-zijn". Een isolatie waaraan we vaak een speciale soortensamenstelling danken. Bij onze muizenbe volking speelt vooral dit laatste heel sterk. De combinatie soorten die op Texel leeft vinden we nergens anders. De meest bekende muis is waar schijnlijk de huismuis. De vrolijke grijze knager die vooral 's winters heel actief kan zijn in woningen, garages en schuren. Een ware g kunnen ze worden, zeker in de keuken. In de meeste woningen (aalt „huispoes Minet" in de bestrijding, maar een ieder zal toch wel een andere redelijk effectieve methode bedacht hebben om de muizenoverlast in te tomen. Over de huismuis wil ik het hier overi gens niet verder hebben. Het is sen overal gewone soort. We heb ben op Texel een veel zeldzamere «n meer interessante muis: de noordse woelmuis. Bij ons schijnt deze soort ook wel bekend te zijn onder de namen zwarte of bruine molmuis. Die noordse woelmuis nu treffen we in woelmuizen. Maar ook aan een ijstijd komt een eind en zo volgden de noordse woelmuizen met het warmer worden van het klimaat de naar het noorden opschuivende ijsgrens. Daarbij kwamen ze uiteraard ook via ons land. Wat de soort in ëndere delen van Eu ropa niet lukte, ging bij ons wel. Hij wist hier stand te houden, is hier blij ven hangen. De noordse woelmuis is dus een „overblijfsel uit de ijstijd", een glaciaal relict. dwergmuizen, waterspitsmuizen en noordse woelmuizen, maar absoluut géén veldmuizen. Ooit vonden mijn broer en ik een veld- muizenschedeltje in een uilebraakbal, hier in het bos verzameld. Als je zo'n braakbal uitpluist komen daar door gaans gave schedeltjes uit. Uit de vorm darvan, vooral uit de formule van de kiezen, valt op te maken van welke muis het afkomstig is. Dat we een veldmuis in een braakbal vonden wil echter nog niet zeggen dat hier veldmuizen leven. Ook ransuilen (Het was een braakbal van een ransuil) trek ken en het is heel goed mogelijk dat de uil buiten Texel een veldmuis heeft gevangen. Er gaat enige tijd overheen voordat hij verteerd is. Daarna worden de onverteerbare resten uitgebraakt. En toen was de uil inmiddels op ons eiland aangekomen. Nooit samen De veldmuis is in het verhaal van de heel West-Europa alleen maar in Ne derland aan. Het is bij ons dus echt een unieke soort. Van oorsprong hoort hij thuis in de noordelijke toendrage- bieden. Zijn woongebied strekt zich daar uit van Noord-Amerika, via geheel Noord-Azië tot aan Midden-Europa en Scandinavië. Hoe komt 'ie hier terecht zult u zich afvragen. Meegenomen of uitgezet misschien? Nee, gelukkig niet. Het is op een volkomen natuurlijke manier gegaan. De noordse woelmuis is een glaciaal relict. Goed, die uitleg maakt het voor de meeste lezers waar schijnlijk niet veel duidelijker. Ik zal het verder uitleggen. Het heeft alles met de (laatste) ijstijd te maken. Toen het landijs zich vanuit het noorden lang zaam over Europa uitspreidde, dat duurde overigens vele eeuwen, moesten vele zoniet bijna alle dieren naar het zuiden uitwijken. Ook onze v Twee noordse woelmuizen (tekening Peter v.d. Waterliefhebber Het is goed in te denken dat de noordse woelmuis het in Nederland wel beviel. Hij houdt niet alleen van een koel of fris klimaat, maar ook van nattigheid, van water. Hij is een lief hebber van venige, moerassige gebie-' den en een uitstekend zwemmer. Dat verklaart misschien ook waarom hij wél en de nauw verwante veldmuis niet op Texel voorkomt. Hoewel er op Texel overal muizen leven, ook in het veld, leeft de veldmuis hier dus niet. We hebben huismuizen, bosmuizen, Wolf). noordse woelmuis toch belangrijk. Bei de soorten verdragen elkaar niet. Ner gens leven ze naast elkaar op dezelfde plaatsen. Je zou verwachten dat in zo'n geval de grootste soort de kleine re verjaagt, maar in ons geval is het net andersom! De noordse woelmuis is duidelijk groter, maar wordt toch door de veldmuis verdrongen. Men veron derstelt dat dat komt omdat de veld muizen agressiever zijn en omdat ze in (familie)groepen leven die samen een gebied verdedigen. De meer in z'n eentje opererende, goedmoedige noordse woelmuis is daar niet tegen opgewassen. Dat dit niet alleen een veronderstelling is, kon in het deltage bied bewezen worden. Toen Noord- Beveland nog een eiland was, heerste er een zelfde situatie als bij ons. De noordse woelmuis was er de enige woelmuizensoort, de veldmuis (ook een woelmuizensoort) ontbrak ook daar. Deltaplan Als onderdeel van het deltaplan in de zestiger jaren, werd Noord-Beveland d.m.v. twee dammen met Walcheren en Zuid-Beveland verbonden. Plaatsen waar wél veldmuizen leefden. Het was dus te verwachten dat de veldmuizen ook op Noord-Beveland zouden verschijnen. Een aantal biolo gen heeft de invasie van de veldmuis daar nauwgezet gevolgd. De eersté ja ren gebeurde er niets, maar na vijf jaar trokken de veldmuizen ineens tegelijk over beide dammen het voormalige ei land op. Daarna verspreidde de soort zich met een snelheid van 2 tot 4 kilo meter per jaar en binnen zeven jaar was de kolonisatie voltooid. Met dra matische gevolgen voor de noordse woelmuis! In 1962, toen daar nog geen veldmuizen waren, bedroeg het aantal gevangen noordse woelmuizen maar liefst 90% van het totaal aantal vangsten. In 1979, 12 jaar na de aan leg van de dammen, bestond niet meer dan 5% van de vangsten uit noordse woelmuizen. We hebben geluk dat de veldmuis niet van echt vochtige of natte situaties houdt. Waar beide soorten met elkaar in contact komen zien we dat de noordse woelmuizen stand houden in de vochtige gebiedjes, langs sloten en kanalen, bij een meertje etc. Overal el ders zitten veldmuizen. De situatie in Nederland is nu zo dat er alleen maar noordse woelmuizen leven in het delta gebied, in het natte veengebied van Noord- en Zuidholland, in het Friese merengebied en op Texel. Op alle plaatsen, behalve enkele eilandjes in het deltagebied (o.a. Tiengemeten) en ons eiland is het voortbestaan van de soort onzeker geworden. Voortdurende ontwatering ten behoeve van de land bouw en biotoopvernietiging (bijvoor beeld door wegenaanleg, stadsuitbrei ding of aanleg recreatiegebieden) wer ken overal in het voordeel van de veld muis. Onderzoek heeft ook al aange toond dat onze woelmuis steeds zeld zamer wordt in Nederland. En daar mee wordt Texel steeds belangrijker! Een en ander valt uitgebreid te lezen in het jongste nummer van De Leven de Natuuf in het artikel: „De noordse woelmuis in de knel" van W. Ligtvoet. Het is een waarschuwing dat we deze in ons land unieke soort terdege in de gaten moeten houden en een aanspo ring om beschermende maatregelen te nemen. Noordse woelrpuis op Texel Texel springt er dus nog heel positief uit. Niet omdat op ons eiland boven geschetste negatieve ontwikkelingen niet zouden plaatsvinden, maar omdat ze hier minder negatief werken voor de noordse woelmuis. Een keiharde voorwaarde hierbij is dat het eiland ab soluut veldmuis-vrij blijft. Het ontbre ken van de concurrentie van die klei nere neef heeft ook tot gevolg dat on ze noordse woelmuizen niet alleen in natte milieus leven, maar ook in veel drogere. In de duinen bijvoorbeeld is de soort ook buiten de natte valleien een algemene verschijning. Hij verraadt z'n voorkomen soms door zijn behoor lijk grote holenstelsels met talrijke hoopjes opgeworpen zand. Zelfs in De Slufter graaft hij zijn holen. Dat het gebied af en toe overstroomt, deert hem niet. Het voorkomen op Texel wordt al uit 1890 gemeld en hij zou hier toen zeemol genoemd worden. Niet zo'n gekke naam voor een dier dat (ook) buitendijks leeft, een vrij stompe kop heeft en soms uitgebreide ondiepe gangenstelsels graaft. Ook de baneming molmuis duidt op deze ei genschappen. In Friesland wordt hij ook wel rattekop genoemd en inder daad heeft zijn kop iets ratachtigs. Het is en blijft echter een echte woelmuis. In ons land een tamelijk zeldzaam dier waar we zuinig op moeten zijn, ook op Texel! Adriaan Dijksen. Geboren: Robbert Jan, zv. Pieter M. Postma en Angelica A.L. Comman deur; Ronald Adrianus Jacobus, zv. Adrianus Smit en Cornelia G.M. Com mandeur; Bart Cornelis, zv. Aris J. van der Star en Petronella J. Hin. Overleden: Antje Dros-Garritsen, oud 95 jaar.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9