Milde straf voor 'droge' drankrijder 40.000 kuub zand in veerhaven Huiskamerexpositie is leuk mensjes kijken Texelaars voor de De 'enige echte' wordt serieuzer F' Artikel 19 procedure voor bouwplan Meubelhuis Texel Borden gestolen Buitengewoon bezwaar tegen belastingen Teken- en schildercursus een week later PAGINA 2 TEXELSE COURANT De Helders politierechter, mr. J. J. Udo de Haes, sprak vrijdagochtend een mild vonnis uit over een 36-jarige Texelaar die in februari vorig jaar was aangehouden terwijl hij een auto bestuurde met een alcoholpromil lage van 2,44 in zijn bloed. De man, die al eerder voor een dergelijk ver grijp terecht stond, kreeg twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar, een boete van ƒ800,— of 16 dagen en tien maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechter vonniste daarmee nog lichter dan de ook al milde eis. In de strafvordering en -oplegging werd duidelijk rekening gehouden met het feit dat de man, een alcoholist, hulp had gezocht om het drinken op te geven en inderdaad sinds drie maanden 'droog' stond. Een 24-jarige Texelaar kon aannemelijk maken dat familie omstandigheden mede oorzaak waren geweest dat hij in januari 1984 met veel teveel drank op was gaan rijden. Hij ontliep daardoor voorwaardelij ke gevangenisstraf, hoewel hij de bloedproef had geweigerd. menten komen dat het heel moeilijk zal zijn om eraf te blijven". Krant De andere Texelaar die vrijdagochtend voor de balie moest verschijnen was in januari van het vorige jaar met zijn au to in de buurt van Bergen in een slip geraakt. De politie constateerde dat hij naar drank rook, maar de man weiger de een bloedproef. Omdat het bij de politie bekend was dat hij al eerder een veroordeling voor drankrijden ach ter de rug had werd gelijk zijn rijbewijs voor onbepaalde tijd ingenomen. Hij verklaarde tegen de rechter 'een paar pilsjes' te hebben gedronken en niet meer te weten waarom hij toen de bloedproef had geweigerd. Volgens de rechter had hij die beter wel kunnen laten doen als hij inderdaad weinig op had. De officier dacht er het zijne van: ,,De verdachte is in 1980 en 1982 al voor de politierechter geweest. Hij kent de procedure en wellicht was hij weigerachtig omdat hij wel voelde dat hij veel te veel gedronken had. Alleen om zijn jeugd zal ik nog geen onvoor waardelijke gevangenisstraf eisen". De eis luidde twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, een boete van ƒ900— of 18 dagen en een ontzegging van de rijbevoegdheid van achttien maanden. Ook in deze zaak trad mr. Van Utenho- ve als raadsman op. Hij wees op het ongelukkige gesternte waaronder de jongeman geboren en getogen was, met name op de vele problemen in de familiekring. Zijn pleidooi was erop ge richt de schuld toe te geven, maar door het belichten van de achtergron- De eerste Texelaar werd door de politie aangehouden omdat de verlichting van zijn auto niet goed werkte. De politie patrouille merkte vervolgens een dranklucht op. De man vond het niet nodig om in de pijpjes te blazen, maar hij werkte wel mee aan de bloedproef. Hij was zich er van bewust dat hij veel te veel gedronken had, zodat de blaastest net zo goed achterwege kon blijven. Hij verklaarde tegen de wacht meesters die hem aanhielden dat hij zes pilsjes ophad. Tegen Udo de Haas vertelde hij desgevraagd dat hij na die pilsjes aan de rode wijn was gegaan. Als reden voor zijn alcoholisme gaf de verdachte aan dat hij al geruime tijd werkloos was, iets dat hem en zijn ge zin met drie kinderen behoorlijk onder druk zette. Het was niet de eerste keer dat hij voor de balie stond. Hij was in 1979 al eens eerder verordeeld voor drankrijden terwijl hij in 1981 was be trapt achter het stuur terwijl hij nog in een ontzeggingsperiode zat. Drie maanden geleden nam het besef dat hij hulp van buitenaf nodig had om de drank te kunnen laten staan vaste norm aan. Hij ging naar het Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs. Van daar werd hij verwezen naar de Nieu we Skuul, de dependance van de Jelli- nekkliniek op Texel. Sins die tijd is hij totaal gestopt met drinken, een posi tieve ontwikkeling die nog eens ver sterkt werd doordat hij per 1 januari aan het werk kon. Refusal De verdachte verklaarde totaal geen behoefte meer aan drank te hebben. Uit de getuigenverklaring van zijn maatschappelijk werker, André Delsing' bleek dat hij een refusalkuur doet, hij slikt een medicijn dat er voor zorgt dat het lichaam erg slecht reageert op al cohol. De man komt elke dag in de Nieuwe Skuul zijn pilletjes innemen als een soort van'veiligheid. De officier van justitie, mr. W. Jansen, toonde, nadat hij gewezen had op de gevaren van het rijden met een derge lijk hoog promillage, kennelijk opluch ting dat de man uit zijn uitzichtloze si tuatie had weten te werken: Ik heb deze meneer meermalen bij me gehad, ik ken zijn achtergronden. Het doet mij deugd dat er eindelijk wat rust in zijn leven is gekomen en het is uitstekend dat hij zelf hulpverlening heeft ge zocht. Omdat hij nu ook een baan heeft zal ik afzien van het eisen van onvoorwaardelijke gevangenisstraf". De officier eiste wel twee weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, een geldboete van ƒ1000,— en een ontzegging van tien maanden. Doorbraak De advocaat van de verdachte, mr. W. van Utenhove, noemde deze eis „bui tengewoon genuanceerd, mijn aanwe zigheid hier is daardoor bijna overbo dig". De raadsman vertelde dat het be langrijk was dat zijn cliënt uit zichzelf om hulp had gevraagd: „Volgens de deskundigen is dat een doorbraak, de alcoholist erkent daarmee dat hij pro blemen heeft. De struisvogel trekt als het ware zijn kop weer uit het zand. Dat is de eerste belangrijke stap in de goede richting". Mr. van Utenhove noemde het bedrag, gezien de finan ciële situatie van zijn cliënt, vrij hoog. De verdachte voegde daar aan toe dat hij in de tijd dat hij op een minimum uitkering leefde een huurachterstand had opgelopen. De raadsman pleitte voor een betalingsregeling in termij nen: „Dat is ook een goede manier om hem eraan te herinneren dat de drank nare gevolgen heeft". De rechter wilde met name met de doorbraak rekening houden en von niste als hierboven omschreven. Wel waarschuwde hij voor een al te groot optimisme: „U moet heel alert zijn op het drankgebruik, er zullen nog mo- den begrip te kweken: „Gelukkig heeft de politie gelijk zijn rijbewijs ingeno men en hij heeft zich het afgelopen jaar gered. Mijn cliënt is al 2Zi jaar werkloos en houdt zich staande met zijn hobby. Hij doet wat in oude auto's en is voor veel Texelaars die goedkoop hun auto willen onderhouden een steun en toeverlaat als het om twee dehands onderdelen gaat. Toch is die werkloosheid uitzichtloos, temeer daar hij nogal aan Texel gebakken is, hij komt er maar moeilijk toe aan de over kant werk te zoeken". Voordat de rechter uitspraak deed kreeg de verdachte zoals gebruikelijk gelegenheid zijn zaak nog eens toe te lichten. Pas toen bleek dat er nog een reden was waarom hij die avond onder invloed achter het stuur was gaan zit ten. „Er is nog iets maar dat durf ik eigenlijk niet te zeggen omdat de krant erbij zit", aldus de verdachte. Familie De rechter wees hem erop dat de zit tingen openbaar zijn, zodat hij de aan wezige journalisten niet weg kon stu ren maar hij vroeg de jongeman toch zijn hart te luchten. De verdachte bleek zich zorgen te hebben gemaakt over een familielid dat verdwenen was, die avond. De gezinssituatie van dat familielid was nogal problematisch en zodra hij hoorde dat de betreffende persoon weg was, was hij in zijn wa gen gesprongen en met de laatste boot naar de overkant gegaan om te gaan zoeken. Zijn verhaal illustreerde dat hij dit keer niet uit overmoed met drank op achter het stuur was gaan zitten maar uit een soort overmacht. Op het moment dat hij hoorde dat zijn familielid weg was had hij al gedronken. De rechter wilde daar rekening mee houden en liet in zijn vonnis de voor waardelijke gevangenisstraf vallen. Wel legde hij een boete van ƒ750,— of 15 dagen op en een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid van 15 maanden met aftrek van de tijd dat het rijbewijs al ingehouden was ge weest. Hier ging hij onder de eis van de officier omdat het rijbewijs anders zou verlopen in de ontzeggingsperiode. In zo'n geval moet er opnieuw rijexa men worden afgelegd. De jubileumtentoonstelling van Texe/s Enige Echte Vrije Academie, die vrijdagmiddag met enig feestgedruis van start ging, geeft een goed over zicht hoe de 'enige echte' zich in tien jaar heeft ontwikkeld. De helft van de expositie is gericht op werk dat recent is gemaakt, waarbij de leden het beste mochten ophangen. Daar zitten knappe staaltjes portret- en modeltekenen tussen maar het 'vrije' komt veel meer aan bod in de an dere helft van de tentoonstelling. Daar hangen 750 probeersels en prach tige aquarellen dwars door elkaar heen op giftig b/oemetjesbehang. Hier is de humor die de Teeva lange tijd kenmerkte ook meer aanwezig. De jubileumshow die tot en met 15 fe bruari in de raadhuiskelder is te zien werd geopend door burgemeester Jo Engelvaart. „Het leuke van de enige echte is dat de leden zich uiten kun nen zoals ze willen", aldus Engelvaart, die aanvulde dat hij zelf wel eens denkt „ook ziets te willen". De drang om zich meer kunstzinnig te uiten had hij vroeger een keer uitgeleefd door een metalen werkstuk (gemaakt naar aanleiding van een lascursus) in te le veren bij een kunstbeoordelingscom missie in Bergen. Engelvaart had ze er niet bij gezegd dat hij het bolvormige werkstuk met de titel „energie" had gemaakt. „Die commissie vond het prachtig en het werd goedgekeurd. Dat was wel even een kick. Maar het was niet lang leuk meer want er werd ook bepaald dat het verzekerd moest worden voor ƒ4.000,—. Toen heb ik maar gezegd dat het een grap was". Meerwaarde De grap met erkenning had Engelvaart echter wel doen ervaren dat het ma ken van iets met „iets met meerwaar de" een heerlijke ervaring kan zijn. Hij wenste de Teeva alle succes toe in de toekomst en overhandigde aan Antoon Goes een envelop met daarin de jubileumsubsidie. Tijdens de openingsreceptie, met mu ziek van Gerard Smeenk en Jan Bei- jert, waren tientallen oud-leden en voormalige trouwe modellen aanwezig en voor hen was het overzicht van tien jaar tekenen en schilderen vooral nostalgie. Naast het bloemetjesbehang staat er in de expositiekelder een tafel met ou derwetse stoelen. Dit alles moet een huiskamer verbeelden. Volgens de Teeva-leden kammen in een dergelijke ouderwetse stoel gezeten het beste ondergaan wat er in de afgelopen tien jaar is gepresteerd. 150 tekeningen en schilderijen is niet niks en de halve expositieruimte is ei genlijk te klein om dit alles te bevat ten. Het voert te ver om hier het grote scala aan technieken en creatieve in valshoeken te behandelen, waarbij men dan ook nog moet bedenken dat het een fractie is van wat de Teeva door de jaren heen heeft geprodu ceerd. Naast modelstudie in grijs wa terverf is er bijvoorbeeld ook geëxperi menteerd met 'sepia', bruin roet aange lengd met water en er zijn veel pot loodtekeningen en grote portretten in contékrijt. Het leukste van de tentoonstelling is het herkennen van diverse (vaak kleur- De steigerpalen van de oude veerstoepen in de Helderse TESO haven werden met een drijvende bok uit de grond getrokken. Een karwei? de bok. die vijftig ton kan tillen, niet altijd even makkelijk uitvoerde Het hout van de palen zal opnieuw gebruikt worden. Dit deel van de werkt met een tijdelijke taludbekled^( waardoor ongeveer 500 ton steen nar dig zal zijn. Ruim het dubbele, 1.05IP ton, wordt gebruikt voor het leggen van zinkstukken voor het talud. De stukken worden waarschijnlijk op he^€ zand gemaakt, vervolgens het watei ingetrokken en met behulp van een stortschip en een kraan op de kant afgezonken. In de huidige fase van het werk is c aannemer met vijf man aan het wer als er gestort gaat worden zal dat ai tal toenemen tot 7 of 8. Het is nog niet bekend wie uiteindelijk de aanle van de afrit en dergelijke ter hand g nemen. Daarvoor moet nog een in schrijving komen en met het maken van bestekken mee kan dat nog een vrij tijdrovende zaak zijn. Het bestek van het huidige karwei is gemaakt door de dienstkring Den Helder van Rijkswaterstaat. is van 1956 tot 1964 gebruikt door de toen nog zijladende schepen van TESO. In de veerhaven van Den Helder is het Aannemersbedrijf De Vries en Van de Wiel uit St. Maartensbrug momenteel bezig met het opspuiten van 40.000 kubieke meter zand. Daarmee moet het havendeel tussen de fuik en de Lands-End-kant worden gedempt zodat er ruimte ontstaat voor de afrit van het tweede autodek van de „Molengat". De klus, die inclusief steenstorten in totaal vijf of zes weken zal duren, moet al in dit vroege stadium worden uitgevoerd om het zand gelegenheid te geven om in te klinken. de grond zat gezogen dat de bok hem er niet zonder meer uit kon krijgen, zelfs niet als er vol vermogen werd ge geven en de bok helemaal 'vastlag'. Het zand wordt van een bank aan de oostkant van de Helderse havenmond weggezogen. Daartoe zijn twee sche pen in bedrijf. Die brengen per keer 650 kubieke meter mengsel van water en zand naar de veerhaven. Daar ligt een ponton met een pomp en een flexibele aansluiting voor een korte persleiding. Het zand wordt dus via de persleiding direct vanuit de schepen in de haven gespoten. Een kraan op rupsbanden zorgt er vervolgens voor dat het goed wordt verdeeld. Diezelfde kraan ruimt eerst de stortsteen op die tot ongeveer acht meter uit de teen van het talud in de haven ligt. Deze stortsteen wordt opnieuw gebruikt. Wat eveneens voor hergebruik in aan merking komt zijn de nog goede delen van de steigerpalen bij de oude aan legplaatsen voor de Teso-schepen die volgens het zijldingssysteem werken. Dit deel van de haven zal verdwijnen, in plaats daarvan komt waarschijnlijk een gewone damwand. De palen worden de grond uitgetrok ken met een drijvende bok van De Klerk uit Werkendam. De bok fnoet vijftig ton kunnen tillen maar het is al voorgekomen dat een paal zo vast in Talud Als al het zand er ligt wordt het afge- Op deze foto van Dirk Kuiter is te zien hoe het stuk haven wordt gedempt. Links wordt het za opgespoten dat daarna door de kraan wordt verdeeld. Iets verder in de haven ligt het schip het zand aanvoert. rijke) Texelaars die model hebben gestaan, gezeten of gelegen op de Teeva-avonden. Daarnaast is het la chen geblazen met een overzicht van de kerstengelen die altijd in december werden getekend en waarvoor ook ei landers in vol ornaat model stonden. Een wat verloederde engel werd uitge beeld door Cor Kuip terwil Geuko Hai- kens meer gelijkenis met een katholie ke hoogwaardigheidsbekleder vertoont. Deze gelijkenissen komen overigens Gerard Smeenk speelde (met Jan Beijert) op het openingsfeest van de Teeva tentoonstelling. Hij koos een plekje voor z'n eigen portret. vooral voort uit de kleding die de mo dellen op advies van Teeva droegen. Een ander portret vertoont een spre kende gelijkenis met prinses Juliana maar ook dit model is een Texelse. Het 'Teeva nu' gedeelte is serieuzer van toon. De leden leverden grote werkstukken in. Het zijn allemaal por tretten van elkaar die aantonen dat de technische en creatieve ontwikkeling van de leden soms met sprongen vooruit gaat. Deze werkstukken van Henk Arendsen, Jolette Leenhouts, Le- nie van 't Noordende, Antoon Goes, Yvonne Spreekmeester, Dirk Bakker, Iwan de Vries en Lenie Steffen wekken bewondering. Bij de twee laatstge noemde schilders is de sterke artistieke ontwikkeling van het laatste jaar goed te zien. De tentoonstelling is op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur geopend. Zondagmiddag is de expositie van 14.00 tot 16.00 uur open. De Fa. Oosterhof van Meubelhuis Texel heeft een bouwplan ingediend voor het bouwen van een toonzaal-winkel aan de Parkstraat, tussen het postkantoor en het gemeentehuis. Dit bouwplan is in strijd met het uitbreidingsplan voor Den Burg maar het college wil, met grote spoed, medewerking verlenen aan het plan om dat het Meubelhuis zo snel mogelijk moet verdwijnen van de Hollewal. Zoals bekend wil de gemeente op die plaats een nieuwe woonwijk realiseren en haast is geboden om nog dit jaar de nodige subsidies in de wacht te kunnen slepen. Het bouwplan van Oosterhóf voldoet vol gens het college aan alle welstands- en planologische eisen en bovendien waren in het nieuwe bestemmingsplan Den Burg-centrum kantoren op de lege plek aan de Parkstraat gepland. Zaterdag werd geconstateerd dat twee Duitstalige borden „Holland rienhauser" nabij de hoek Pontwe Californiëweg en ter hoogte van e< j( bungalowpark aan de Californiëweg w ren verdwenen. De eigenaar heeft bij politie aangifte van diefstal gedaan. De gemeente Texel zal door een med deling in deze krant belastingplichtige^ wijzen op de mogelijkheid om middel h een buitengewoon bezwaar kwijtsche ding van de belasting te vragen. Dat de uitkomst van diverse raadsdiscus- sies waar door de linkse fracties werd aangedrongen op een algemeen kwijt scheldingsbeleid. Die aandrang was niet zo groot dat het college akkoord ging met het vaststellen van vaste re gels voor kwijtschelding. „Bij bepaald fracties leeft in feite wel de wens om iets te doen voor de zwaksten. De wens is echter niet zodanig sterk, dat beleidswijziging nodig wordt geacht' aldus het college. B en W willen ech ter wel „iets doen" en daarom zal ge wezen worden op de mogelijkheid var incidentele kwijtschelding als de be lastingaanslagen de raadhuisdeur uitgaan. De eerder aangekondige teken- en schildercursussen van Voskuil starten een week later dan gepland. De teken cursus gaat nu maandag 11 februari van start en de schildercursussen 12 en 13 februari, aanvang 19.30 uur in dorpshuis d'Ouwe ULO. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Opgave bij Frans Voskuil, tel. 02220-3296.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2