FILM Schapenhouderij vraagt om vernieuwing 46END4 |mit-Kroes handhaaft tandpunt zoute veren Kotexgebouw in gebruik genomen „La storia di Piera" H gongar Zaalvoetbalprogramma Brommer snel teruggevonden Lappen poppen maken O?po9&oooooc9o Kantklosmiddag in Tearoom Indoor fietscross Den Burg LAND BOUW jlSDAG 5 FEBRUARI 1985 Iister Neelie Smit-Kroes blijft bij standpunt dat de zoute veren ikels in wegverbindingen zijn. :ei dat bij de doop van de nieu- Amelander veerboot Sier, afge- sn zaterdag. Zij noemde de ta- iverhoging die in verband met nieuwe schip was doorgevoerd trekkelijk gering" en de hoogte (lh de tarieven „redelijk". haar speech omschreef de minister „wegverbindingsschakelstatus" als gt: „Dat houdt in dat in principe de ituurlijke zorg voor de hoofdverbin- gen bij het rijk berust en voor de irige verbindingen onder andere bij provincies en de gemeenten." Teso door haar waarschijnlijk niet als ofdverbinding worden aangemerkt, bewindsvrouw ging in op haar pri- iseringsplannen: „In het kabinets- leid past uitstekend een uitvoeren ,'jn de veerdienst door een particuliere iidernemer onder de bestuurlijke pa- Tjlu van een overheid." Of het onder paraplu ook centen regent vertelde Her niet bij. larmee kwam ze terug op de discus- i in de vaste kamercommissie voor tkeer en waterstaat verleden week. ien vond zij een meerderheid tegeno- ll zich die voor de zoute veren een gort „openbaar vervoersstatus" ver- igde. Het grote verschil zit in de linsdag 5 februari I de openbare bibliotheek houdt de (deling Texel van Amnesty Internatio- al een schrijfavond ten behoeve van plitieke gevangenen, aanvang 20.00 ifoensdag 6 februari I dorpshuis d'Ouwe Ulo hebben de ledewerkers van de SOS- ereldwinkels een vergadering; 20.00 jr. het kader van de „dorpentocht" iordt een RSG-ouderavond gehouden i de Jan Drijverschool in Den Hoorn; p.OO uur. londerdag 7 februari i het kader van de RSG dorpentocht fordt een ouderavond gehouden in de Iruinvis-school in Oudeschild; 20.00 Lr. „Rebecca" in De Waal wordt de fiaandelijkse bijeenkomst van VVD- !den en introducées gehouden, aan- ang 20.30 uur. londerdag 7 februari e afdeling stamboomonderzoek van de listorische Vereniging komt bijeen in et raadhuis. Leden moeten om 19.30 jur bij de achteringang zijn. subsidiepotten die aanspreekbaar zijn. Bij een openbaar vervoersstatus is on dersteuning in de exploitatie mogelijk als de tarieven onaanvaardbaar hoog worden. Als bijvoorbeeld een busmaat schappij die ergens een monopolie heeft op die plaats zijn verliezen zou goedmaken door daar net onder de taxiprijzen te gaan zitten is dat onaan vaardbaar omdat openbaar vervoer voor iedereen min of meer betaalbaar zou moeten zijn. Daarom is er een strippenkaart, die het openbaar ver voer overal volgens dezelfde normen even duur maakt. Het gevolg van deze denkwijze voor de zoute veren zou dus zijn dat niet meer het al of niet verlies lijden door de veerdienst bepalend voor de tarie ven zou zijn, maar het antwoord op de vraag of die tarieven nog wel voor ie dereen min of meer betaalbaar zijn. Bij het beschouwen van de veerdienst als een schakel in een wegverbinding ko men alleen de kosten die gemaakt worden uit het oogpunt van wegbe- heer in aanmerking voor ondersteuning uit de Wet Uitkeringen Wegen. Woensdag 6 februari 1985: 17.15 u.: 7 Prov.-Texel 1 17.45 u.: Kikkert SM-SOS 18.15 u.: ZA Veldman-Tex. Boys 5 18.45 u.: Tex. Boys 1-Tex. Boys 2 19.25 u.: Nissan-Topido 20.05 u.: Gamma 2-Oosterend 2 20.55 u.: Rab 2-Tex. Boys 4 21.35 u.: Ver. Schilders-Gempo 22.15 u.: De Muy-Casino 3 Zaaldienst: ZDH Donderdag 7 februari 1985: 17.15 u.: Tex. Boys 2-Ratronics 17.45 u.: Tex. Boys 3-Graaf Spuiterij 18.15 u.: Pakhuus-Oosterend 4 18.55 u.: Zegel Modes-Tex. Boys 2 19.35 u.: Gamma 2-Gamma 1 20.15 u.: Texels Lamsvlees-Rentenaar 20.55 u.: Texel 2-Zanderwijk 21.35 u.: Oosterend 7-Ver. Schilders 3 22.15 u.: ZDH 3-Nioz 2 Zaaldienst: Rab Vrijdag 8 februari 1985: 17.00 u.: Oosterend (M)-NMS 17.30 u.: Gamma 3-Texel 2 18.00 u.: Paracentrum-Gamma 4 18.30 u.: Nissan 2-Texelse Boys 19.20 u.: Ver. Schilders 2-Topido 2 20.00 u.: Oosterend 1-Gamma 1 20.50 u.: Nissan-ZDH 21.40 u.: A O 2000-Mantje 22.30 u.: Jelleboog-Casino Zaaldienst: Nioz. Een bromfiets die zaterdag op de veerha ven werd neergezet, bleek enkele uren later te zijn verdwenen. De 18-jarige ei genaar deed aangifte van diefstal bij de politie maar vond de brommer later zelf terug in de duinen nabij de veerhaven. Het interieur van het clubhuis. De kleindiersportvereniging Kotex heeft vrijdagavond het fraaie nieu we verenigingsgebouw in gebruik genomen. Een oude schuur in het Marsplan werd geheel door eigen leden voor ongeveer ƒ18.000— om getoverd in vergader- annex werk ruimte. Burgemeester Jo Engel vaart, die bij de opening aanwezig was, feliciteerde de club met dit succes: „Dat hebben jullie in een moeilijke tijd voor elkaar gekregen, ik hoop dat jullie actief blijven". Die hoop is inmiddels al in vervulling gegaan, want leden van de club heb ben het kavel waar het demontabele tentoonstellingsgebouw moet komen te staan al uitgezet. In zijn toespraak lichtte voorzitter Joop Veltkamp toe hoe er gewerkt is: „De dingen die in het zicht zitten zijn gro- Op vier donderdagavonden in maart (7, 14, 21 en 28 maart) zal Hannelore Speelman, kleuter leidster, een cursus geven in het maken van lappepoppen. Ook zal er gesproken worden over het ontstaan van deze pop en de plaats ervan in de ontwikkeling van het jonge kind. De cursuskosten zijn ƒ20,—, inclusief materiaalkosten. De cursus wordt ge geven in het Maartenhuis van 19.30 tot 21.30 uur. Opgave en meer infor matie bij Marga Hogenboom of Han nelore Speelman, telefoon (02228) 682. tendeels nieuw, verder is alles gebruikt materiaal". Dat is nauwelijks te zien, alle gebruikte spullen zijn zonodig net jes opgeknapt en weer werkend ge maakt. Zo is er een klein maar goed uitgerust keukentje waarin alle appara tuur en de tegels en kastjes al eerder een bestemming hebben gehad. Dat geldt ook voor de goed uitgeruste en gevulde bar, waar alleen de biertap van de brouwerij is gekomen. Tafels en stoelen zijn allemaal opgeknapt, eve nals de lampen en het plafond. Er is veel hout verwerkt dat van een nood- lokaal was dat destijds bij de Ulo heeft gestaan. Een deel van de spanten werd bijvoorbeeld verwerkt tot 225 meter rachel. De harde kern van vrijwilligers die meewerkten aan de verbouwing bestond uit Joop Veltkamp, Wil Rijk, Klaas van de Veen, Toon Haastrecht, Wiggert Haring en coördinator Hein van Heerwaarden. Het metselwerk werd gedaan door Fokko Veenema. Er is gewerkt van 27 juli tot afgelopen weekend, in het begin alleen in de avonden, later ook overdag. Achter het gebouw komt een werk ruimte voor de leden, het grootste deel blijft echter vergaderruimte. Op zolder komt de opslagruimte. De kranten schreven nogal verschillend over „La storia di Piera". Maar eerst het verhaal. We maken kennis met de nymfomane Piera (Hanna Schygulla) die haar onderdanige echtgenoot (Marcello Mastroanni) hartgrondig trei tert. Hij is een in zijn politieke ideolo gie mislukte communist die hartelijk probeert te zijn tegen zijn dochtertje (Isabella Huppert). Piera is een vrouw die het met de huwelijksmoraal niet nauw neemt en met haar ondeugende glimlach van de een naar de ander hupst. Haar dochter wil persé dat voorbeeld van haar moeder vermijden en dreigt het tegendeel te worden. Wanneer we het meisje later terugzien als een jonge vrouw blijkt Marcello, die er bijloopt als een soort Giovanni Lulli te zijn uitgeschakeld en kwijnt weg in een psychiatrische inrichting. De films van regisseur Marco Ferreri, maker van o.a. La grande Bouffe en La dernière femme, zijn onvergetelijk ge worden. Daarin bleek zijn voorkeur voor buitensporige situaties waarin mensen hopeloos verward raken. Reacties van filmkritici op deze film: „Ferreri kan beter maar gewoon weer gaan schokken zoals in vroegere films waarin G. Depardieu zich met de mou- linex van zijn mannelijkheid beroofde en waarin Ornella Mutti haar vrouwe lijkheid op een pijnlijke manier met een veiligheidsspeld afsluit voor de buiten wereld. Fijntjes was dat allemaal niet, maar toen viel er in ieder geval nog wat te beleven in zijn films." „De scherpte van zijn vroegere betoog ten aanzien van de relatie tussen man PAGINA 7 Dinsdag 12 februari wordt van 13.30 tot 16.30 uur een kantklosmiddag ge houden in Timmers Tearoom in Den Burg. Cursisten en oud-cursisten die weer willen klossen of iets op willen zetten worden verzocht zich op te ge ven bij mevrouw Smits, telefoon (02220) 3974 of bij mevrouw Witte, te lefoon (02220) 2647. De kosten zijn ƒ3,50, inclusief thee. Zaterdag is de indoor fietscross- wedstrijd in Den Burg gehouden. Dit als voorronde voor de eilandelijke kam pioenschappen op 9 februari in Oosterend. De opkomst in Den Burg was slecht. Zo'n 30 jongetjes en jon gens (geen meisjes!) streden om de hoogste eer. De volgende winnaars konden worden genoteerd. 5-6 jaar: 1. Jasper Keizer, 2. Jeffery Krop. 7-8 jaar: 1. Matthijs Alberts, 2. Ewout Huisman. 9-10 jaar: 1. Erik Wuis, 2. Raymond Oudendag 11-12 jaar: 1. Marco van der Knaap, 2. Carlo Kuip/Arthur van de Gracht. 13 jaar en ouder: 1. Richard Westerla- ken, 2. Roberto Westerlaken. en vrouw heeft nu een vulgaire klank gekregen. In zijn poging op een knorri ge wijze de toeschouwer te provoce ren, slaat Ferreri de plank mis." Donderdag in Filmganger, aanvang 20.00 uur. TEXELSE COURANT ie ontwikkeling in de schapenhou- lerij bevindt zich in een stilstand, ildus de heer P. C. Hin, voorzitter jan de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Texel, op de jaarverga dering. Het is de hoogste tijd dat le jongere schapenhouders de ont wikkeling weer opstarten en een endementsverbetering behalen, lit berekeningen blijkt dat de scha- lenhouderij geen alternatief is voor de nanciële gevolgen van de superhef- ing op de melk. Andere takken blijken neer rendement te geven. De scha- lenhouders dienen zich vooral bezig te louden met een productieverhoging ler fokooi waarbij ook de zwoegerziek- ebestrijding en de blindfactorbestrij- ling door moet gaan. Het fokken met indere rassen waarbij de Texelaar voor iet overgrote deel de slachtkwaliteit ilijft bepalen, is wellicht een zeer goe ie mogelijkheid. Door het actief aan- lakken van de thans geboden lerspectieven kan een verdere afname tan de schapenstapel op Texel worden 'oorkomen. Over de superheffing op Ie melk, zei de heer Hin dat het niet luidelijk is hoe lang deze productiebe- leersende maatregel nog zal gelden. Gezien de geschiktheid van de gron- len op Texel zal het areaal akkerbouw- )ewassen uit gaan breiden. Hier valt Ie denken aan de teelt van suikerbie- :en, erwten, pootaardappelen en Jloembollen. En het ziet er naar uit dat het gewas vlas weer terug zal komen. Plagen Met een areaalyergroting van bepaalde gewassen komen er ook meer ziekten. Zo heeft de aardappelziekte de laatste paar jaar van zich doen spreken. Dit kan wellicht ook bij de teelt van erw ten worden verwacht. Bij de akker bouwgewassen gaat steeds meer het aanbod de prijs bepalen, dit geldt ze ker voor de granen. Met overschotten binnen de EEG is een prijsverlaging te verwachten nu er kritischer omgegaan wordt met de EEG-gelden. Voor zover mogelijk zal de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting inspelen op de veran deringen die zich gaan voordoen bin nen de landbouw op Texel, aldus de heer Hin bij de opening van deze 48ste jaarvergadering. Contributie Het voorstel van het bestuur om de contributie met 50 cent per ha te ver hogen werd met algemene stemmen overgenomen. Ditzelfde geldt voor het optrekken van het minimum bedrag aan contributie van ƒ15,— naar ƒ25,— voor de kleinere bedrijven en leden zonder land. Bestuursverkiezing Voor de Hollandsche Mij van Land bouw waren aftredend en niet herkies baar de heren Piet Kooiman en Cor Westdorp. Met een meerderheid van de 64 uitgebrachte stemmen werden als nieuwe bestuursleden gekozen de heren Henk van der Star en Leo Saai. Voor de LTB afdeling Texel werd Jan Hin van de „Witte Engel" met alge mene stemmen herkozen. Werkzaamheden bedrijfsvoorlichter Voorlichter Jan Koolhof begon met een overzicht waarin de kostprijsver- schillen per liter melk tot uiting kwa men. Hieruit bleek weer overduidelijk dat bij een hoge melkproduktie per melkkoe het financieel rendement niet het hoogste behoeft te zijn. Het ma ken van kosten is volgens de heer Koolkof niet zo moeilijk. Veel moeilijker blijkt het te zijn om per liter melk iets over te houden als inkomen. Aan de kosten voor grond en gebouwen, be mesting, loonwerk en arbeid is veelal weinig te doen. Anders ligt het met machinekosten, „overige" kosten en vooral veevoer. Bij de overige kosten komen er van bedrijf tot bedrijf enor me verschillen voor in het gebruik van stieren. Tot heden is hier nog nooit uitgekomen dat duurdere stieren ook koeien leveren met een hoger rende ment. Het advies van Jan Koolhof was om bij de eigen Kl-vereniging de gebo den mogelijkheid te kiezen. Bij de vier bedrijven met een melkopbrengst van ruim ƒ4800,— per koe varieerde de kostprijs enorm per liter melk. Bij de werktuigkosten was het verschil ruim 4 cent per liter nl. van 5.88 naar 1.55. Ditzelfde was in nog heviger mate te zien bij de veevoerkosten nl. van 22 cent tot ruim 34 cent per liter, dus ruim 12 cent per liter melk. Bij de overige kosten een verschil van 3.5 cent per liter melk. Vooral nu er pro ductiebeperking is zullen de kosten nog meer bestreden dienen te worden. Die mogelijkheden zijn er volgens Jan Koolhof, mits de melkveehouder be drijfseconomisch wil denken. Akkerbouw De akkerbouw krijgt eveneens te ma ken met prijsdalingen. Alles wijst in die richting. Belangrijk voor de akker bouwer is dat er voor gezorgd wordt dat de opbrengsten per ha optimaal zijn. Nog steeds komen er te grote verschillen voor. De oorzaken hiervoor zijn meestal wel aan te wijzen en het gaat dan veelal om de volgende facto ren: te lage pH, te veel kweekgras, slechte structuur van de gronden door te vroeg en onder te natte omstandig heden de gronden zaai- c.q. pootklaar maken. Ook het gebruik van te zware machines na het ploegen kan struc- tuurbederf opleveren en dan vooral in de ondergrond. Een slechte ontwate ring met teveel wateroverlast in de herfst en winter is volgens Koolhof er ger dan een korte droogteperiode tij dens het groeiseizoen. De basiskosten voor elk gewas in de akkerbouw zijn ongeveer even groot en het rendement hangt daarom volledig af van de op brengst aan produkt per ha gewas. Ook binnen dezelfde geldende op brengsten zijn de kosten per ha nog erg verschillend. Als voorbeeld toonde de voorlichter de directe kosten voor het gewas suikerbieten en wintertarwe. Bij de suikerbieten waren vier bedrijven bekenen met ongeveer dezelfde op brengsten in guldens per ha. Deze la gen allen zo rond de 6000 gulden per ha. Bij het zaaizaad en de meststoffen waren geen noemenswaardige verschil len te vinden. Anders was het met het gebruik van gewasbeschermingsmidde len. Deze liepen uiteen van ruim 290 gulden tot ruim 680 gulden per ha. Het gebruik van rijenbespuiting kan de suikerbietentelers enorme bedragen besparen. Van drie akkerbouwbedrijven waren de opbrengsten en directe kosten van het gewas wintertarwe op een rijtje gezet. Hier werden praktisch geen verschillen gevonden bij de be mesting en het zaaizaad. Anders was het met de kosten aan gewasbescher mingsmiddelen. Hier waren verschillen van ƒ330,— per ha te zien. Evenals bij de melkveehouderij zeggen de hoge opbrengsten bij de akkerbouw nog niet veel over het uiteindelijk fi nanciële inkomen. Volgens Jan Kool hof liggen er bij de akkerbouwers nog mogelijkheden om het inkomen te ver beteren. Alles moet gedaan worden om de bruto-opbrengsten per ha zo hoog mogelijk te krijgen met zo weinig mogelijk kosten. Waarbij een bezuini ging op bemesting niet mag plaatsvinden. Ruwvoer Uit de analyseuitslagen van het ruw- voeronderzoek blijkt dat de kuilen een lagere kwaliteit hebben dan in voor gaande jaren. Landelijk gezien is het ruwvoer nog redelijk tot goed te noe men. Kuilgras dat tussen de 8 14 da gen op het land heeft gelegen geeft de laagste voedingswaarde en de hoogste NH3 fracties. Het advies voor het komende seizoen is om het ge maaide gras eerder van het land te ha len. Hiermee gaat minder energie verloren. Hakselen Uit de overzichten, die de voorlichter liet zien, bleek dat het hakselen van gras met een droge stofgehalte lager dan 35% aanmerkelijk minder boter- zuursporen bevatten. Dit dan in verge lijking van hetzelfde produkt bij elkaar gehaald met de opraapwagen. De opraapdoseerwagen lag er tussen. Aan voedingswaarde kan tussen de 2 tot 5% méér worden verwacht t.o.v. lang materiaal. De melkkoeien nemen ge middeld 10 tot 15% energie meer op van het gehakselde produkt t.o.v. lang produkt. Samengevat geeft hakselen van gras beneden de 35% droge stof t.o.v. lang materiaal de volgende verschillen te zien: Inruilverliezen 15 tot 35% minder. Aan boterzuursporen mag 95% minder worden verwacht. De voederwaarde neemt 2 tot 5% toe en de droge stof- opname is plm. 8% hoger. Dit houdt in 10 tot 15% hogere energieopname. Voor droger gras gaat dit niet meer op. Gezien deze onderzoekgegevens is het een kwestie van prijsverschillen tussen de verschillende inkuilsystemen. Voor Texel zou volgens de inleider een prijsverschil van ƒ30— tot ƒ37,50 per ha verantwoord zijn. Dit is de helft van wat landelijk wordt gehanteerd maar de motivatie is de betere kwaliteit kuil gras die er op Texel de laatste jaren al tijd is geweest in vergelijking met an dere delen van Nederland. Toevoegingsmiddelen Uit de analyseuitslagen blijkt niet dui delijk wat nu het beste is t.a.v. de toe voegingsmiddelen zuur of melasse. Dit is te verklaren doordat met hetzelfde produkt geen aparte kuilen zijn ge maakt met zuur of melasse. Snijmais Uit het proefverslag van de snijmais- rassen kwam het ras Vivia het hoogste uit de bus wat de droge stof per ha betreft. Het was jammer dat niet het ras Brutus bij de proefvergelijking is meegenomen. De reden hiervan was de legergevoeligheid van dit ras in 1983. Uit het overzicht kwam nog eens duidelijk naar voren dat een hoge opbrengst aan kg produkt nog niets zegt over de opbrengst aan droge stof en daarbij de VEM-waarde per ha. Het gewas met de hoogste bruto- opjprengst per ha gaf op één na de laagste VEM-opbrengst. Hierdoor kun nen de verschillen in prijs per kg VEM uiteen lopen van 47 tot 52 cent, aldus Jan Koolhof. Belangrijk blijft het dat snijmais in een deegrijpstadium wordt geoogst. Te vroeg oogsten kost enorm veel geld. Bij de keuze van snijmaispercelen is de drainage van groot belang. Te natte percelen evenals gronden met een ta lage pH komen niet in aanmerking voor het „vrij dure" gewas snijmais. Schapenhouderij Als laatste onderdeel van zijn inleiding gaf de voorlichter een bedrijfsecono misch overzicht van een schapenbe- drijf. Op dit bedrijf waren 112 schapen die gemiddeld 1.82 lam brachten. Na aftrek van kosten bleef er per gedekte ooi voor arbeid ƒ36,68 over. Het totale arbeidsinkomen kwam daarmee op ruim ƒ4.100,—. Hierna volgde nog een overzicht van het jaar 1984 aan de hand van op Texel genomen dia's. Er waren pittige hindernissen in de Ferrever.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7