Groen ^/tmrtsjexels in het hart-, jemeente niet in beroep egen afkeuring jrotere zomerwoningen Wierschuur krijgt vorm College wil meer informatie Kermis bm Kotter te water Schaken tegen somputer TESO-directeur doet suggesties voor betere toeristische toekomst ftfe „Wat drink ik s S nou helemaal" GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9955 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 ;tie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: weld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, IH»n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. gemeenteraad heeft dinsdaga- id in een extra raadsvergadering iloten niet bij de Kroon in be- p te gaan tegen het door de vincie schrappen van grote zo- rwoningen in de bestem- ngsplannen Oost en De Cocks- rp. Inplaats daarvan zal een plan wijziging van genoemde ^temmingsplannen in procedure rden gebracht met het doel de Tireiding van zomerwoningen tot ximaal 70 m2 toch mogelijk te ken. ir deze tactiek werd gekozen om te irkomen dat door een beroepspro- jlure tegen dit ene onderdeel de inplete bestemmingsplannen voorlo- geen rechtskracht zouden hebben, i bouwaanvraag, ook als deze niets zomerwoningen heeft te maken, dan een tijdrovende procedure eten doorlopen. De gemeenteraad, in meerderheid aanvankelijk van i was om wel bij de Kroon in be- p te gaan, vond dat een goede en ktische oplossing al klonk er van se zijde wel enig gesputter. Alsnog ivankelijk was het college van plan niets te ondernemen om grotere lerwoningen alsnog mogelijk te ken, maar CDA, VVD en Texels Be- g waren het daar niét mee eens en egen (omdat anders de termijn..zou - jkatuur- en landschapsbehoud l B en W houden vast aan de I raadsmotie van 21 december-1962 waarin de structuurschema's - natuur- en landschapsbehoud en openluchtrecreatie worden afgewe zen evenals de status nationaal landschap, nationaal park en grote landschappelijke eenheid alsmede de aankopen in het kader van het relatiónotabeleid. Men blijft van mening dat het bestemmingsplan voor het buitengebied voldoende garanties biedt voor natuurbe scherming, Ipndschapsbescher- ming en openluchtrecreatie. Wel wordt het van belang gevonden om te gaan-praten met de heer Pfeiffer (directeur landelijke gebie den en kwaliteitszorg) om informa tie te krijgen over wijzigingen in het beleid die zijn veroorzaakt door de recentelijk bekend geworden re geringsbeslissing over de genoem de structuurschema's. Dit stand punt wordt gedeeld door de land bouworganisaties waarmee B en W op 22 januari overleg hebben ge had. Afgesproken 4s dat college en landbouworganisaties elkaar over deze aangelegenheid op de hoogte zullen houden. 9f persbericht zoels het in de krent stond weerin volgens Gelein Jensen de indruk 'Ordt gewekt det de lendbouworgeniseties it nog steeds efwijzende stendpunt ven 8f collge niet delen. verlopen) om een extra raadsvergade ring om te kunnen besluiten wel bij de Kroon in beroep te gaan. Zoals bekend gaat het om zomerwo ningen (dus geen zomerhuizen of bun galows) op erven van permanent be woonde woningen. Deze verblijven werden destijds mogelijk gemaakt om mensen die hun huis verhuurden aan toeristen zelf redelijk onderdak te ver schaffen. In de praktijk werd echter de zomerwoning verhuurd en niet het hoofdgebouw, wat de gemeente nooit een probleem heeft gevonden zodat er ook nooit tegen is opgestreden. De zomerwoningen worden nu tot de nor male toeristische accommodatie gere kend. Ze mogen echter niet groter zijn dan 45 m2, hoewel al jaren geleden is bepaald dat gewone zomerbungalows 70 m2 mogen worden. Om dit verschil recht te trekken in het belang van toe ristische kwaliteitsverbetering en werk gelegenheid werd op voorstel van Jan van Asselt besloten uitbreiding van de bestaande zomerwoningen tot 70 m2 mogelijk te maken. Deze mogelijkheid zou als wijziging in diverse bestem mingsplannen worden opgenomen, waarbij de plannen De Cocksdorp en Oost het eerst aan bod kwamen. De provincie had echter bezwaren tegen grote zomerwoningen omdat werd ge vreesd voor wanverhouding met het hoofdgebouw dat in sommige gevallen even groot of zelfs kleiner dan de zo merwoning zou kunnen zijn. Het colle ge was in eerste instantie bereid zich hierbij neer te leggen, maar de drie genoemde raadsfracties vonden dat de grotere zomerwoningen toch mogelijk gemaakt zouden worden en wilden te gen deze „onthouding van goedkeu ring" in beroep gaan bij de Kroon. Met het reeds gemelde gevolg. Tip? De raad was dinsdag dus tevreden met de door B en W voorgestelde oplossing. Gerbrand Poster vroeg zich af of de gemeente het misschien zelf heeft veroorzaakt dat de provincie wei gerachtig is geweest wat de zomerwo ningen betreft. Hij veronderstelde dat de provinciebestuurders misschien op het idee waren gebracht bij het lezen van de notulen waaruit blijkt dat de Texelse ambtenaren een ongunstig ad vies hadden uitgebracht over het voor stel tot vergroting van zomerwonin gen, met dezelfde argumenten als nu door de provincie worden gehanteerd. Wethouder Schilling vertelde dat de notulen niet naar de provincie waren gestuurd maar er was wel overleg ge weest. Overigens geloofde Schilling dat de provincie ook zonder „tip" van de gemeente in staat is bezwaren te maken tegen bepaalde onderdelen van een bestemmingsplan. Niet ogelet Dirk Terpstra van het Pakt vond het maar een „vreemde geschiedenis". Destijds is in een commissievergade ring voorgesteld het vergroten van zo merwoningen mogelijk te maken, maar daarna hebben we er nooit meer iets over gehoord, zo beweerde hij. De Pakt-fractie had destijds geen oordeel PERSBERICHT Burgemeester en wethouders van Texel hebben op 22 januari j.l. met de voorzitters van de Agrarische Standsorganisa ties overleg gepleegd over de problematiek rond het struk- tuurschema Natuur- en Landschapsbehoud, deel d, de regerings- beslissing. Zowel de standsorganisaties als het kollege hebben verklaard dat hun standpunt inzake de landschapsproblematiek ongewijzigd is, dat wil zeggen, er wordt nog steeds vastgehouden aan de raadsmotie van 21 december 19Ö2, waarbij worden afgewezen de struktuurschema's Natuur- en Landschapsbehoud en Openluchtre- kreatie aangezien het bestemmingsplan voor het buitengebied van Texel voldoende garanties biedt ten aanzien van landschaps bescherming, natuurbehoud en openluchtrekteatie en eveneens worden afgewezen de status Nationaal landschap, Nationaal Park en Grote Landschappelijke Eenheid en waarbij tevens de aankopen in het kader van de uitvoering van de relatienotagebieden wor den afgewezen. Wel wordt het van belang gevonden dat het kollege overleg pleegt met de heer Pfeiffer, direkteur Landelijke gebieden en Kwaliteits zorg, om informatie te krijgen over de wijzigingen in het beleid, veroorzaakt door de Regeringsbeslissing op het struktuurschema. De Landbouworganisaties en het kollege hebben afgesproken elkaar wederkerig over deze aangelegenheid te blijven informeren. let persbericht zoels het ons door de gemeente werd verstrekt. gegeven over het idee in de veron derstelling dat er later uitgewerkte voorstellen op tafel zouden komen, waarover gepraat zou kunnen worden. „Is er helemaal geen raadsbesluit no dig geweest, voordat de zaak naar de provincie ging?" Terpstra zei geen te genstander te zijn van grote zomerwo ningen, maar had wel begrip voor de vrees van de provincie dat een huis van 70 m2 veel te groot zou kunnen zijn in verhouding tot het hoofdge bouw. Graag zou hij in de gelegenheid zijn geweest met een tussenvoorstel te komen. Ook vroeg hij zich af of bij het gelijk stellen met de maten die voor zomerbungalows gelden, ook de voor zomerbungalows geldende plichten (wat betreft beplanting, minimum op pervlakte van de omgeving e.d.) voor zomerwoningen zouden moeten gel den. Er was nu helemaal geen gele genheid geweest om voor en tegen af te wegen. Wethouder Daan Schilling toonde zich onaangenaam verbaasd over deze weerstand van Terpstra. Hij herinnerde eraan dat er wel degelijk gelegenheid is geweest om over de vergrote zomer woningen te praten en wel toen de bestemmingsplannen De Cocksdorp en Oost aan de gemeenteraad ter goed keuring werden voorgelegd. De nieuwe regels voor zomerwoningen waren daarin immers opgenomen? Kennelijk heeft het Pakt daarop niet gelet. Door het vaststellen van de genoemde bestemmingsplannen is ook het Pakt zonder bedenkingen akkoord gegaan met de zomerwoningregeling. Terpstra kon dat laatste moeilijk ont kennen maar vond hét toch onjuist dat het onderdeel zomerwoningen tevoren niet apart in discussie is geweest. Gelein Jansen onderschreef de verwij ten van Schilling richting Terpstra. „Je had moeten opletten." Hij merkte op dat 70 m2 als maximum is gesteld. „Het kan dus ook kleiner en het wordt van geval tot geval bekeken." Rondvraag Deze raadsvergadering met slechts één agendapunt werd afgesloten met een rondvraag waar twee raadsleden ge bruik van maakten. Gerbrand Poster van de VVD richtte complimenten aan de werklieden van de gemeente en an dere instanties die in de afgelopen sneeuwperiode de wegen zoveel mo gelijk berijdbaar hebben gehouden. Hij had echter de indruk dat de coördina tie van dit werk beter had gekund. Met name de bejaardenwoningen zijn heel lang slecht bereikbaar gebleven. Hij stelde voor in elk dorp iemand aan te wijzen die in dergelijke gevallen de zaak regelt. Wethouder Klaas Barendregt zei dat in de komende commissievergadering van financieel, economisch en technisch De nieuwe kotter van W.J.M. Boom uit Oudeschild, de „Anna Margaretha II" zal vrijdagochtend om 10.00 uur op de Scheepswerf Haak in Zaandam worden gedoopt en te water gelaten. De doopplechtigheid wordt verricht door mevrouw A. Boom-Witte. Met zijn 44 meter lengte wordt de Anna Margaretha II de grootste kotter van de Texelse Noordzeevloot. Het vaartuig wordt uitgerust met een Stork Werkspoor motor van 3000 pk. Als ge volg van de winter is de bouw een maand vertraagd. De kotter zal over ongeveer twee maanden in gebruik kunnen worden genomen. Vrijdagmiddag 8 februari om 16.00 uur speelt de Texelse topschaker Joop Rommets bij de fa. Nauta in de Parkstraat tegen een Milton schaak computer. Deze ingenieuze computer is een geduchte tegenstander want hij speelt op twaalf verschillende niveaus. Het apparaat is ook geschikt om het spel te leren. De partij is voor een ie der gratis toegankelijk. Rommets heeft getraind tegen het electronisch schaakbrein. beleid over dit onderwerp kan worden gediscussieerd met als doel de zwakke plekken in de organisatie aan het licht te brengen. Propagandamachine Gelein Jansen van het CDA beklaagde zich in krasse termen over de Texelse Courant die volgens hem een persbe richt waarin verslag werd gedaan van een bespreking tussen college en land bouworganisaties, niet goed had weer gegeven. Hij zei dat het bericht de in druk wekte dat de landbouworganisa ties er niet mee akkoord zijn gegaan dat B en W willen vasthouden aan hun totale afwijzing de van de struc tuurschema's natuur- en landschapsbe houd en openluchtrecreatie. In het door B en W verstrekte persbericht stond duidelijk dat dit wél zo was. Jansen ging er vanuit dat de redactie dit expres zo had gebracht en noemde de Texelse Courant „onderdeel van de propagandamachine voor de structuur schema's." Jansen wekte verder de in druk er niet zo blij mee te zijn dat B en W met directeur Pfeiffer van „Lan delijke gebieden en kwaliteitszorg" gaan praten om te vernemen welke veranderingen in het rijksbeleid zijn ge komen na de regeringsbeslissing over de structuurschema's. Het college gaf te kennen dat het persbericht zoals het door de gemeen te naar buiten is gebracht, is samen gesteld in overleg met de landbouwor ganisaties. Daarin staat dus in ieder geval wat er bedoeld wordt. De redac tie van de krant heeft echter de vrij heid om dergelijke persberichten qua stijl en vorm te veranderen. Verder merkte Schilling op dat het col lege nog steeds de structuurschema's moet afwijzen, omdat de gemeente raad dat heeft bepaald en zolang de raad geen ander standpunt inneemt blijft het collegestandpunt dus onver anderd. Dat neemt niet weg dat het college zich verplicht voelt om over dit onderwerp te blijven praten met ande re overheden. „Het is slecht om niet te willen praten. Alle informatie die er is moeten we aan u kunnen doorspe len". De burgemeester; „Het kan ook andersom werken. Misschien wordt het rijk er daardoor van overtuigd dat Texel door zijn bestemmingsplan vol doende de belangen van natuur en landschap behartigt." Teso-directeur Th. Hoogerheide heeft een reeks met elkaar samen hangende maatregelen voorgesteld om de toeristische ontwikkeling op Texel weer op gang te brengen en daardoor een eind te maken aan de teruglopende vervoers- en over- nachtingscijfers. Hij heeft zijn ideeën uiteengezet in een lijvig rapport, dat hij deze week aan tal van instanties heeft toegestuurd in de hoop discussie op gang te bren gen. In het rapport wordt onder meer een ingrijpende reorganisatie van VVV en RST bepleit alsmede het uittrekken van veel meer geld (jaarlijks ƒ900.000,-) voor promotie, het stichten van slechtweervoorzie- ningen en het verbeteren van de kwaliteit van de verblijfsaccommo- datie. Elders in deze krant gaan wij uitvoerig in op het rapport. De fundamenten voor de wierschuur zijn gelegd. Op de achtergrond de TX 11 waar de spanten van de schuur omheen zijn geplaatst. Het karkas van de blazer bleek net te passen in de originele oppervlakte van de schuur. De bouw van de wierschuur bij het Maritiem Museum in Oudeschild is in volle gang. In de schuur is de oude blazer TX 11 geplaatst en daaromheen wordt de originele wierschuur gebouwd. Die schuur was in vroeger jaren te aanschou wen in Oudeschild, bij de Noord kaap en uiteindelijk op de Hoge- berg („Klein Zwitserland"). Het is de bedoeling dat de TX 11 al deze zomer in de schuur bekeken kan worden. Het werk wordt uitgevoerd door Drij ver Bouw bv en men gaat er van uit dat alles wat bruikbaar was van de wierschuur in de „nieuwbouw" wordt gebruikt. Door de jaren heen is de schuur echter nogal vertimmerd en de delen die niet origineel of niet meer bruikbaar zijn worden gemaakt van an der sloophout uit oude panden. De TX 11 zal men vanaf één kant door een glazen wand kunnen bekijken en de andere kant is te bezichtigen in de schuur waarbij men vanaf de zolder een kijkje heeft op het inwendige van de blazer. Vanuit die positie zijn alle spantconstructies goed te bekijken en ook zal het publiek met een trapje in het schip kunnen stappen. De wier schuur bestaat in feite uit twee schu ren, de kleinste van de twee zal benut worden voor een expositie over de wiervisserij en de restauratie van de TX 11. Borden Vorige week kregen de medewerkers van het museum een geschenk dat goed aansluit bij deze tentoonstelling. Arie van der Vis schonk de originele borden van de TX 11 aan het museum omdat ze bij hem in de schuur in de weg stonden. Deze borden zijn in de dertiger jaren door Kiljan gemaakt en zowel het hout als het ijzer is nog re delijk gaaf. Uiteraard worden de bor den aan het schip gehangen. De bouw van de wierschuur is de eerste fase van het uitbreidingsplan van het Maritiem Museum. Naast de wierschuur staat al enige tijd een red dingboothuisje waarin een expositie over de Texelse redders moet komen. Dwars door het terrein van het toe komstige openluchtmuseum liep vroe ger de „Skilsloot" en deze watergang is onlangs ook uitgegraven. Over de brede sloot komen twee bruggen waardoor het publiek arbeidershuisjes kan bekijken die in de toekomst achter de sloot gebouwd moeten worden. Aktiv Ook in het „oude" gedeelte van het Maritiem Msueum bereidt men zich voor het seizoen. Medewerker Bert Koning heeft een groot aantal gege vens verzameld over de in 1983 verga ne Deense schoener „Aktiv". Zoals bekend staat in het juttersgedeelte van het museum het dak van de kajuit, de rubberboot en diverse andere delen van het houten schip. Naasï tientallen technische gegevens heeft Koning, na een landelijke oproep, ook een film ontvangen met beelden van de schoener enkele dagen voor de ramp. Van dit materiaal wil Koning echter voorzichtig gebruik maken, uite raard vanwege het feit dat bij de ramp acht jonge mensen omkwamen en er nog steeds processen gaande zijn over de schuldvraag. DE BEEREKUIL - DE BEEREKUIL - De Skilsloot" op het museumterrein. I Zondagavond 10 februari a.s. speelt theatergroep 3 „Saai" S ui C Q Vrij entree. F Dat moet je gezien hebben! - DE BEEREKUIL - DE BEEREKUIL

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1