LAND BOUW feeI behoefte aan één reeverbeteringsorganisatie Hooijberg op kop i promotiegroep Veidooi op veehouderijdag 1985 II ubbele zege or damnestor I MST programma Hoge score G. Speets Geen tafeltennis Schaatskampioenschappen op de Rogsloot Peter Veldman en Loes Zutphen bowlingkampioenen Korte baan-wedstrijden op ,,'t Wagejot" „Ghostbusters" Laatste bosloop en wielercross R| J DAG 15 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 11 iaker J. Hooijberg lijkt zijn te keer in de clubcompetitie van Passant te accenturen met een niddellijke promotie naar de ifdgroep. Met nog enkele ron- spelen gaat hij aan kop in B-groep. Hij versloeg zelf P. ster terwijl de concurrenten A. istra en W. Hoekman verras- jd aan de kant werden gezet ir B. Heijnen en W. Albers. overwinning van Bart Heijnen cht gezien worden. Hij zette pstra steeds meer onder druk en tenslotte een pion. Het resterende ;pel voerde hij beheerst tot winst, zege van Albers kwam vooral tot nd door een moment van schaak- idheid bij Hoekman. Klaas Bruining na lange tijd weer eens een over- ning laten bijtekenen. Hij deed dat koste van Willem van de Rijke die n kans zag een duivelse vrijpion zijn tegenstander te stoppen, je hoofdgroep is op vele gezichten afgelopen competitieavond van de iclub O osterend-Texel zegevierde tor G. Dros tweemaal, eerst werd - Sijtsma en daarna J. Everwijn vak- in de luren gelegd. J. van jrwaarden en L. Boonman troefden aar om beurten af totdat de pun- deling onvermijdelijk werd. W. Bak- liet weer een sterk staaltje zien, H. v.d. Wetering deze keer. F. Bos ikte voor wat hij waard was. Dat >k evenveel als W. Vlaming. De gdige Piet Drijver verschalkte voor- er Jos de Wolf op onverwachte wij- Martin Daalder en Ronald Brouwer oren en wonnen elk eenmaal. Peter Wolf kon zijn hoge klassering niet sdhaven. W. Timmer bleef hem de is. J. Hin verdedigde zich lang en intief, doch moest uiteindelijk het ierspit delven tegen P. Bakelaar. C. bracht K. Bakker dicht bij een ierlaag. De uitslagen waren als Daalder-R. Brouwer 0—2 :verwijn-G. Dros 0—2 Sijtsma-R. Eldering 2 0 Riemens-M. Daalder 0—2 8rouwer-J. Everwijn 0—2 Dros-ASijtsma 2 0 Drijver-J. de Wolf 2—0 !os-W. Vlaming 1—1 Kuiter-K. Burger afgebr. v.d. Wetering-W. Bakker 0—2 Boonman-J. v. Heerwaarden 1 1 Bakker-C. Vinke 1—1 ie Wolf-W. Timmer 0—2 3akelaar-J. Hin 2—0 wordt elke week gespeeld op vrij- in De Bijenkorf te Oosterend. Lief- ibers zijn altijd welkom. de degradatie-angst te lezen. Uit de groep van tien zullen liefst drie spelers een stapje terug moeten doen. A.C. Bakker is waarschijnlijk de eerste die teruggaat naar de B-groep. Hij verloor maandagvond in De Lindeboom van Peter Bergman die na deze overwin ning weer wat steviger in het zadel zit. Ook H. Broekema zal content zijn ge weest met zijn zege op Gerard Zoete lief. Beide spelers lijken nu veilig te zijn. Dat geldt niet voor Frans Eijgen- raam en Frank van Lare die elkaar op de clubavond te vuur en te zwaard bestreden. Beiden waren gedwongen op winst te spelen want de winnaar behoudt vermoedelijk zitting in de hoofdgroep. In de afgebroken stand staat Van Lare beslist beter. Zaterdag speelde het bondsteam van En Passant in Hoogwoud tegen Aarts woud. Met name aan de lagere borden had E.P. het moeilijk. J. Dros, J. Rom- mets en G. Zoetelief wonnen voor En Passant terwijl R. Vittali en H. Broeke ma remise overeenkwamen. P. Berg man, A. Terpstra en J. Hooijberg moesten het punt in Hoogwoud laten. De eindstand werd aldus 4—4. Uitslagen: A-groep: H. Broekema-G. Zoetelief 1—0 F. Eijgenraam-F. van Lare afgebr. A.C. Bakker-P. Bergman 0 1 B-groep: M. Witte-F. van Tatenhove 1—0 A. Terpstra-B. Heijnen 0—1 W. Albers-W. Hoekman 1—0 W. Pranger-M. Bremer 1—0 J. Hooijberg-P. Booster 1—0 W. v.d. Rijke-K. Bruining 0—1 Vrijdag 15 februari 1985: Basketbal Sportlaan, Den Helder: 19.00 u. Marels-ZAP Zaterdag 16 februari 1985: Basketbal De Brug-Den Helder: 13.00 u. De Marels-t Zwin (j.kad) Volleybal Ons Genoegen, Den Burg: 13.30 u. Tevoko 2-PK '72 (h) 13.30 u. Tevoko 1-The Serve (d) 13.30 u. Tevoko 3-Smash '68 (d) 15.00 u. Tevoko 1-VVW 1 (h) 15.00 u. Tevoko 2-Juvoc 1 (d) 15.00 u. Tevoko-HCSC 1 (j.asp.) 16.00 u. Tevoko-Juvoc 1 (j.asp.) Zuiderzeehal, Wieringerwerf: 18.15 u. Sues-Tevoko (jun.m.) Zondag 17 februari 1985: Handbal Schagerbrug: 14.30 u. HVS 3-MST 1 Met een mooie score van 7377 punten werd het koppel G. Speets en J. Witte eerste tijdens de klaverjasclubavond in Den Burg. H. Zijm en J. Koomen wer den tweede met 7188 punten. Als der de eindigde het koppel G. Smit en A, bakker met 7075 punten. Het echtpaar J. van Heerwaarden werd vierde met 6733 punten. Het koppel J. de Graaf en J. Pranger eindigde als vijfde met 6527 punten. Vrijdag wordt er een open klaverjasdrive gehouden. Stand derde periode: H. Zijm-J. Koomen 10823 5 G. Smit-A. Bakker 10557 2 G. Speets-J. Witte 10334 4 Echtp. J. v.Heerwaarden 10026 5 J. Pranger-J. de Graaf 9836 5 Echtp. F. Veeger 9673 3 R. de Ruwe-F. Hopman 9499 3 N. Koomen-W. Bakker 9492 4 Fr. Witte-R. Kleinveld 9453 3 C. Zijm-M. Eelman 9390 2 Totaalstand: G. Eelman-F. Bos 123567 37 Echtp. J. Spaans 121658 44 N. Koomen-W. Bakker 121633 32 G. Speets-J. Witte 121336 36 Echtp. F. Veeger 121226 42 Echtp. P. v.Heerwaarden 119992 38 H. Zijm-J. Koomen 118900 37 R. de Ruwe-F. Hopman 118266 49 G. Smit-A. Bakker 118239 35 F. v.d.Gracht-P. Kooiman 118057 29 Op maandag 18 februari zal er in sportzaal De Ferrever geen Tetak tafel- tennistraining plaatsvinden. Dit geldt zowel voor de jeugd als de senioren. De trainingen worden weer normaal hervat op maandag 25 februari. Op za terdag 16 februari speelt Tetak 1 een thuiswedstrijd in De Ferrever. Tetak 2 en het jeugdteam spelen zaterdag 23 februari een thuiswedstrijd. Aanvang van deze wedstrijden 14.15 uur. IJs en weder dienende worden zondag de Texelse kampioenschap pen lange baan gehouden op de Rogsloot bij De Cocksdorp. De baan is in een goede conditie. Het Texels kampioenschap bestaat traditie getrouw uit drie afstanden: 500, 1500 en 3000 meter. De wedstrijden begin nen om 11.00 uur en de inschrijving start om 10.30 uur. Peter Veldman maakte afgelopen weekend waar wat veel bowlers van hem verwachtten, hij werd af getekend bowlingkampioen. De beste dame was Loes Zutphen die in haar laatste game zelfs een sco re van 244 liet aantekenen. De organisatie had dit jaar besloten om het toernooi in twee klassen op te splitsen, een A/B en een C/D klasse. De bedoeling hiervan was het toernooi interessant te maken voor de iets min dere bowlers. In de C/D klasse deden negen dames en vijf heren mee. Met name bij de dames werd meer deelna me vanuit de huisvrouwenleague ver wacht. In de heren A/B klasse was de strijd om de tweede en derde plaats vooral spannend. Martin Koorn, Kees Keyzer en Ben Penha eindigden uitein delijk als respectievelijk 3, 2 en 4. Ook bij de dames in de hoogste klasse was het spelverloop duidelijk. Loes Zutphen liep steeds verder uit op haar naaste belaagster Karin Zijm. Irma Braam werd derde. Bij de C/D dames ook al geen twijfel: Lia Vonk toonde in alle wedstrijden haar betere kunnen, Lucy van Hoogen werd tweede en Co- ra Groen derde. In de laagste heren klasse waren te weinig deelnemers om van een echte strijd te kunnen spre ken. De koppositie van Mart Nouwen bleef onaangetast terwijl Piet Kok en Edward Hopman respectievelijk de tweede en derde plaats innamen. De ijsbaan van Oosterend op 't Wa gejot is sinds maandag open. Don derdagmiddag zijn daar school- wedstrijden gehouden. Zaterdag worden de clubkampioenschappen van de ijsciub Oost gehouden waar alleen leden aan kunnen meedoen. De inschrijving is gratis. Een niet-lid die mee wil strijden moet vooraf lid worden van de ijsciub. Om 10.30 uur beginnen de wedstrijden voor junioren tot en met 15 jaar en 's middags zijn er wedstrijden over 180 en 160 meter voor mannen en vrouwen. De mannen starten om 13.30 uur en de vrouwen om 15.30 uur. Inschrijven een half uur voor de start. Als het blijft vriezen worden woensdag de Texelse kam pioenschappén korte baan gehouden. Die wedstrijden beginnen om 13.30 „Ghostbusters", onbetwist de meest succesvolle komedie aller tijden is een produkt uit de „school" van regisseur Ivan Reitman. Deze bundelde zijn krachten met succesvolle komieken wier komische specialiteit een nieuw genre betekent. Scoorden zij met o.a. Meatballs, Stripes en de tv-serie Sa turday Night Live, deze keer jagen zij letterlijk weer collectief op succes: drie ondernemende para-psychologen ont dekken in New York een nieuwe markt. De stad wordt door (leuke en nu eens geen moment enge) spoken geteisterd. De para-psychologen, zo juist door de universiteit de deur ge wezen, richten een b.v. op. Hun arse naal aan wapens en instrumenten is indrukwekkend en hun methodiek wei nig orthodox, zeg maar rustig potsier lijk. ,,Wij komen de wereld redden" luidt hun eenvoudige boodschap. Dat hun in het begin quasi-gewelddadige activiteiten succes hebben, leidt er al snel toe dat de spoken en de milieube weging een oorlog op leven en dood met hen ontketent. „Ghostbusters", voor alles komedie maar zeker ook een serieuze persiflage op het doemden ken, ontaardt in een zinderende finale vol unieke special effects, waarbij de spokenjagers geen middel schuwen om de eindzege te behalen. Voor het zover is en het publiek opgelucht kan ademhalen ontaardt het spektakel in komedie van de bovenste plank, waar bij Ray Parker's themamuziek uit de speakers swingt en het publiek zich door de Ghostbusters gewapend weet tegen al dan niet gerechtvaardigde angst voor het vergaan van de wereld. De belangrijkste rollen worden vertolkt door Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis en Sigöurney Weaver. „Ghost busters" (nauwelijks in premiere) is va naf vrijdag twee weken te zien op Texel. Alle leeftijden. Aanstaande zaterdag wordt de laatste winterwedstrijd van de wielervereni ging en atletiekvereniging gehouden. Om half twee start aan de Biesbosweg in de Dennen de twee en vier kilome ter. Daarna om circa twee uur de acht kilometer. Nadat de lopers hun karwei achter de rug hebben zullen de wiel renners hun winterseizoen afsluiten. Gehoopt wordt op een flinke deelname voor beide sporten. De eindklassering is nog lang niet zeker. De standen voor het ingaan van deze laatste ronde zijn: Jeugd 2 km: 1. Nicole Bakker 39 pnt., 2. Jordi Vinke 22 pnt., 3/4. A. Bruin en Bas Graaf 16 pnt., 5. Richard Stevens 10 pnt., 6. Frans Witte 10 pnt., 7. Pieter Duin 6 pnt. Dames 4 km: 1, Nel Bruining 50 pnt., 2. Coby Bakelaar 46 pnt., 3. Tilly Eel man 32 pnt., 4. Netty Zijm 24 pnt. Jeugd t/m 16 jaar, 4 km: 1. Patrick Smit 49 pnt., 2. André Timmer 46 pnt., 3. Norbert Eelman 41 pht., 4. Mike Nolting 32 pnt. Senioren 8 km: 1, Minne Goënga 57 pnt., 2. André Brouwer 34 pnt., 3. Dirk Bakker 32 pnt., 4. Dirk Witte 32 pnt., 5. Jan van der Meer 24 pnt., 6. Wim Daman 24 pnt., 7. Cees Timmer 22 pnt., 8. Jan Zijm 20 pnt., 9. Wim Timmer 12 pnt., 10. Paul Verhagen 11 pnt., 11. Theo Takes 10 pnt., 12. Sico Dob 9 pnt., 13. Cess Vinke 5 pnt. Overige lopers 4 km: 1. Alfred Bak ker 43 pnt., 2. Bram Bruin 40 pnt., 3. Dirk Witte 24 pnt., 4. Jos Witte 20 pnt., 5. Peter Bakker 1614 pnt., 6. Ba rend Bakker 16 pnt. Trainen De Atletiekvereniging Pijnenburg ver blijft het aanstaande weekend op Texel. Er worden trainingen gehouden op zaterdag- en zondagmorgen. Beide keren om 9 uur. Vertrek vanaf de Turk se Tent, nabij De Koog. Deelname aan deze training van Texelse zijde wordt door voornoemde atleten zeer op prijs gesteld. Indien onverhoopt de weers omstandigheden het doorgaan van de bos- en wielercross twijfelachtig ma ken, bel dan met de eigen vereniging of met Piet Bakelaar, 02220-3843. )e drie K.l. verenigingen en elf renigingen voor Veehouderijbe- igen in Noordholland moeten sa- engaan in één veeverbeteringsor- nisatie. Dit om de kosten in de nd te kunnen houden. Eén cen- ile post met één tot twee steun- isten in de provincie kan vol lende zijn Noordholland moet at vasthouden aan het oude. Met invoering van de automatisering de landbouw komen er nieuwe ogelijkheden om de veehouderij dienen. Wel vraagt het geheel el wijsheid en tolerantie van de stuursleden. Vooral omdat de langen van de K.l.'s en verenigin- n voor Veehouderijbelangen ver- hillend lijken te zijn. Noordhol- nd moet over zijn eigen grenzen len durven te kijken." ïze woorden werden uitgesproken op veehouderijdag door de voorzitters fl de K.l. vereniging Texel, de heer Herweijer, en van de Ver. v. Vee- luderijbelangen, de heer H. Tjepke- Deze visie werd volledig onder geven door de consulent voor de ndveehouderij in Noordholland, de er Ir. J. Zijlstra. Vereniging voor K.l. Texel mateiraal in K.l. Ceres te Stompeto- ren. En de samenwerking met deze K.l. vereniging verloopt prettig, aldus Herweijer. Holstein Frisian De Holstein Frisian groep heeft in 1984 zijn laatste 20 stieren geïmporteerd. Verder zijn er 91 embryo's binnengeko men waarvan slechts 19 kalveren zijn geboren. En voor de K.l. bleven er zes levende stiertjes over. Tevens zijn er la ter nog eens 38 embryo's binnengeko men waarvan 15 koeien drachtig zijn geworden. Twee stieren met de namen Hans en Brass geven een poditieve ei- witvereiving. Stieren import vanuit Amerika is niet meer mogelijk, wél im port van embryo's. Opfokstation In samenwerking tussen de Noordhol landse, Utrechtse en West Nederland se K.l. vereniging is te Stompetoren een nieuw opfokstation voor jonge K.l. stieren gebouwd. In dit gebouw is ruimte voor 160 dieren. De financiering is rond door 75,— per eerst inseminatie te rekenen over 360.000 dieren. De dieren worden niet alleen beoordeeld op spermakwaliteit en exterieur maar ook op groei. Fokdoel De heer Brinkman, foktechnisch advi seur van K.l.Ceres en Texel gaf een toelichting op het toekomstige fok doel. De aangekochte jonge stieren van 1985 bepalen de melkkoe van het jaar 2000. Daar over de samenstelling van de melk „zwaar" wordt gediscus sieerd is het niet eenvoudig om daarop in te spelen. Binnen de K.l. is er een grote spreiding in de thans aanwezige stieren ten aanzien van de mogelijkhe den., De gemiddelde indexen van de ingezette stieren is 7436,— voor de H.F. en 7272,— voor de F.H. De heer Brinkman adviseerde de aanwezige melkveehouders om de stier Tops te gaan gebruiken en als pinkenstier doet Marquis het goed. Noordijkfonds De heer K. Eelman, voorzitter van het Noordijkfonds, heeft de duizend gul den dit jaar uitgekeerd aan de Wildbe heereenheid Texel. De Wildbeheereen heid heeft in 1984 goed werk gedaan met het verjagen van de rotganzen. „Het is naar volle tevredenheid van de agrariërs gebeurd", aldus de heer Eel man, die de cheque overhandigde aan de heer W. Munnikhuizen, secretaris van de Wildbeheereenheid. De heer Munnikhuizen dankte het Noordijk fonds voor het geld. „Het is een wel kome aanvulling voor onze kas en te vens heeft onze vereniging door dit gevaar erkenning verkregen. Het werk is niet altijd even gemakkelijk geweest maar onze leden hebben er alles aan gedaan om overlast van de rotganzen bij de agrariërs te voorkomen. Het is de bedoeling dat wij het komende voorjaar op dezelfde wijze door zullen gaan. Doordat wij nu betere communi catiemiddelen krijgen en de vergunnin gen vroeger in het voorjaar hopen te verkrijgen met de ervaringen van het eerste jaar verwachten wij er nog beter in te slagen om ons werk te kunnen verrichten. Er zijn weer voldoende vrij willige leden die mee willen werken", aldus Munnikhuizen. Automatisering De heer M. Meinsma van het consu lentschap voor de rundveehouderij te Alkmaar gaf een uiteenzetting over de automatisering in de rundveehouderij. Deze materie staat nog in de kinder schoenen maar de commercie is er klaar voor om computerapparatuur op het veehouderij te plaatsen. „Op een aantal bedrijven staat reeds een voe dercomputer en de programma's voor melkmeting, koekalender en tochtig heidswaarneming komen er aan". Bij dit alles is het van groot belang, dat de revenuën op het veehouderijbedrijf blijven. Een arbeidskostenbesparing zag de heer Meinsma vooral liggen bij de melkcontrole. Een goede samen werking tussen de verschillende orga nisaties is noodzakelijk waarbij die ook van de melkveehouder. Belangrijk wordt het dat de melkveehouders tijdig goede informatie binnenkrijgen zodat de juiste beslissingen kunnen worden genomen. En dit dan tegen een aan vaardbare prijs. Via gespreksgroepen in den lande zul len de wensen t.a.v. automatisering centraal gebracht worden. Aan een volgende indeling kan gedacht wor den: a. geen investering op het boe renbedrijf en de informatie blijft op de thans gangbare wijze; b. op het vee houderijbedrijf komen beeldschermen waarbij de benodigde informatie is op te vragen; c. via de micro-computer op het veehouderijbedrijf wordt de be nodigde informatie opgevraagd dit aan de hand van beheersprogramma's. Als laatste kan gedacht worden aan een micro-computer op de veehouderij met een koppeling aan een procescompu ter elders in het land. Zoals het nu is zullen de kosten ongeveer 7150,— tot 7200,— per koe per jaar zijn. De auto matisering zal verder voortgang vinden en dit zal dan ook een uitkomst bieden voor het kostenpakket. De verwach ting is dat het aantal stuks melkvee nog met 20% zal teruglopen tot het jaar 2000. Er zullen dan ±160.000 die ren over zijn. Veehouderijbelangen Henk Tjepkema als voorzitter van de Vereniging voor Veehouderijbelangen rekende de aanwezigen voor dat de superheffing de Noordhollandse K.l. en VVD een inkomstendaling zal geven van ongeveer 700.000 gulden. Dit is dan gerekend over 10.000 minder die ren. Ook de gezondheidsdienst zal te maken krijgen met minder dieren het geen inkomstendaling betekent. De fam. George Jimmink uit Bargen werd door de voorzitter gefeliciteerd met het resultaat van de hoogste melkproduk- tie van de vereniging. „Zelfs in Neder land heeft men respect voor een der gelijke produktie, vooral omdat het ge haald wordt met zuivere Fries Holland se koeien", aldus Tjepkema. Deze woorden werden met een applaus van de aanwezigen ondersteund. Texel heeft zijn eerste plaats terug op de provinciale ranglijst van de VVB's. Contributie en omslag De vereniging heeft ongeveer 350 melkkoeien minder dan het jaar daar voor hetgeen veroorzaakt is door de superheffing. Met een verhoging van 71,50 per melkkoe woitlt verwacht dat de exploitatierekening rond zal lopen. Bij de K.l. bleef het inseminatiegeld op 735,—. Als gevolg van de superheffing zal dit bedrag in de toekomst hoger worden. Maar gezien de reserve van de Texelse K.l. vereniging is dit voor 1985 nog niet nodig. Personeel Voorzitter Herweijer dankte de heren Modder, De Boer en Kalverboer voor het behaalde drachtigheidspercentage. Na 56 dagen kwamen 4888 geïnsemi- neerde dieren niet terug. Met 76.6% blijken de Texelse inseminatoren het hoogste te scoren van heel Nederland. Ook hun bereidheid om zes dagen te werken in het hoogseizoen wordt enorm gewaardeerd door bestuur en leden, volgens Herweijer. Henk Tjepke ma bracht dank aan de heren Kalver boer en Vlaming voor hun inzet. „Het jaarverslag van de VVD ziet er weer keurig uit en geeft goede informatie naar de leden. De kosten daarvan zijn het dubbel de dwars waard", aldus de voorzitter van de VVB. Gezondheidsdienst Ook bij de gezondheidsdienst gaat de automatisering door volgens de tech nisch directeur, J. Koopman. Een meer gecentraliseerde aanpak voor de re gistratie van de veestapel om ziekten te bestrijden geeft voordelen. De nostalgie moet worden vergeten en er moet verder gekeken worden dan de grens van de regio of provincie. Per 1 januari 1986 zullen de vestigingen in Alkmaar, Utrecht en Goes worden op geheven. De algemene directeur is dan gehuisvest in Gouda. Van hieruit zullen steunpunten worden geboden als ser viceplaatsen voor de veehouders. Waar en hoe dit ingevuld gaat worden is nu nog niet duidelijk. Vroegtijdig krijgen de veehouders daar informatie over. Een vervroegde inenting van het jong vee tegen mond- en klauwzeer is niet doorgegaan. Dit wegens onenigheid tussen het bedrijfsleven en het mi nisterie van landbouw over de finan ciën. Dat een veestapel vroegtijdig in geënt is tegen mond- en klauwzeer is van groot belang voor de export. Dit vanwege infectiehaarden in sommige andere landen zoals dit voorjaar in Ita lië. De gezondheidsdienst gaat proef- gewijs onderzoek uitvoeren op het cel getal van de melk in verband met de uiergezondheid. Bestuursverkiezingen Bij de K.l. vereniging Texel werd de heer D.C. Kikkert met algemene stem men herkozen. Door het aftreden van de heer P. Kooiman bij de VVB Texel werd de heer S.N. Roeper gekozen door de leden. Herkozen bij de VVB zijn de heren H. Tjepkema en C.N. Slot met algemene stemmen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11