,Wat moeten we nu verder net die landschapsmotie" Geen vergunning voor vervanging zomerhuisjes /an Asselt in rondvraag: :t ioo elastingdienst helpt bij ivullen aangiftebiljet DEK-uitvoering met toneel Zon, maan en hoog water Schoorsteenbrand in kiem gesmoord Plaats voor Gidsen Ruilbeurs Lezing over spellingsbegeleiding Vandaag actie voor Ethiopische joden Vreemd geld HOU REKENING MET ELKAA RUABRIJDAG 15 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 |Vat moeten we nu verder met die landschapsmotie van de raad. Dat nmeursBsluit is nooit op de goede plaats gekomen en daar zit ik nog steeds beetje mee. Kunnen we verder niets doen?" dat vroeg Jan van As- ilt dinsdagavond tijdens de raadsvergadering aan het college. Zijn partij- snoot, wethouder Daan Schilling, kon niets anders doen dan het beken- collegestandpunt herhalen en benadrukken dat hij bij elke mogelijke slegenheid duidelijk maakt dat het gemeentebestuur de relatienota's af- ijst en het bestemmingsplan buitengebied als een uitstekend alternatief Bt. in Asselt doelde op de motie die in zomer van 1983 werd aangenomen iar die door een misverstand niet op I in het bezit kwam van de RARO- immissie. Het college werd toen in m extra vergadering op het matje ge- epen en trok het boetekleed aan. irvolgens werden betrokkenen alsnog §SS§5)de hoogte gesteld van de motie, ider andere alle leden van de tweede mer kregen de motie toegestuurd. Geen gewicht blgens Van Asselt heeft de fout van er toch in geresulteerd ,,dat de lotie niet het gewicht heeft gekregen ie de raad er aan had gegeven". Niet edane zaken nemen echter ook geen eer en wethouder Schilling zei ook et te weten wat er verder nog moet ebeuren. ,,Als de raad wil dat we og een keer in Den Haag gaan praten an wil ik dat best maar aan de ande kant weet ik dat er echt niets ge- eurt als de plaatselijke bevolking niet :hter de rijksideeën staat, oftewel als raad niet wil, gebeurt er ook niets", ngelvaart vertelde dat in de nieuwste ijksvisie de termen nationaal land- chap en grote landschappelijke een- eid weinig of geen kracht meer heb- en omdat de gelden die bij deze ter- nen horen zijn geschrapt. De plannen oor nationale parken zijn nog wel ac- ueel ,,maar Texel staat niet meer bo en aan die lijst." Gelein Jansen trok mededeling van Engelvaart in twij- waarop de burgemeester ant woordde dat dat mag; Ik verzin het chter niet even. Wat ik de raad vertel oor ik van betrokken hogere ambte- laren of lees ik in rijkspublicaties. Die oformatie moet ik doorgeven." Geruild let college houdt nog wel goed reke- 'p verzoek van de inspectie der di- ecte belastingen in Den Helder rengen wij het volgende onder de andacht van onze lezers. De aan- iftebiljetten 1984 zijn inmiddels bij elen bezorgd. Er is weer het een n ander gewijzigd wat uiterlijk en ideling betreft. Eén en ander angt samen met de voorschriften an de tweeverdienerswet. zijn i ning met de rijksplannen want men overweegt de gemeentelijke grond op de Hogeberg niet te verkopen maar een gemeentelijke grondbank te star ten. ,,De kooplust van de overheid op de Hogeberg is groot en zo kunnen we deze grond misschien uit hun han den houden", aldus wethouder Baren- dregt. De grond met een oppervlakte van ruim 10 hectare ligt aan de Leem kuil en is sinds dinsdagavond weer gemeente-eigendom. De grond was in september 1982 geruild met Staatsbos beheer tegen 5 hectare grond (met woning) aan de Vuurtorenweg. In de ruilactie was bepaald dat de woning Vuurtorenweg 100 leeg opgeleverd moest worden maar aan deze eis kon Staatsbosbeheer niet voldoen. De grond had gebruikt moeten worden voor realisering van het Krimplan maar dat plan is inmiddels van de baan, me de omdat Staatsbosbeheer haar ver plichting niet nakwam. Soepel Jan van Asselt vond dat de gemeente SBB ,,zeer soepel heeft gehandeld" door zolang te wachten met terugvor dering van de grond. Een grondbank geeft de grond uit in erfpacht en de kosten liggen door gaans tussen de hoge rentekosten van koopgrond en de relatief lage pacht gelden in. De grondbank van de Stich ting Beheer Landbouwgronden bere kende bijvoorbeeld ongeveer vijf pro cent van de aankoopsom door naar de gebruiker van de grond. Barendregt benadrukte dat het idee van een grondbank nog vaag is maar dat de mogelijkheden wel bekeken zullen wor den. Peter Bakker merkte op dat de wethouder in deze ,,dan het pioneer- schap van de pacifisten volgt." De Stichting Atoomvrijstaat koopt al jaren grond rond militaire vliegvelden om 'uitbreiding van deze velden te voorkomen. Onrendabel Barendregt deelde op een vraag van Gerbrand Poster mee dat er een plan in de maak is om een deel van de wo ningen in de onrendabele gebieden aan te sluiten op aardgas. Binnenkort wordt bekendgemaakt om welk gebied het gaat en wat de kosten zijn. Ook zal de gemeente onderzoeken welke subsidiemogelijkheden er zijn om de kade in de haven van Oude- schild te verlengen. Aan visserijverte genwoordigers is duidelijk gemaakt dat de gemeente planologisch zoveel mo gelijk wil meehelpen de uitbreiding snel te realiseren maar dat Texel er Vrijdag 22 februari geeft het Hoornder fanfarekorps Door Eigen Kracht zijn winteruitvoering, voor het eerst los van het Kon. Texels Fanfare, in dorps huis De Waldhoorn, aanvang 20.00 uur. Het programma voor de pauze bestaat uit een optreden van majoret- ten, drumband en fanfarekorps waarbij begonnen wordt met een gezamenlijke mars. Verder enkele losse optredens van de drumband met majoretten on der leiding van Helga Witte en Petra Slegh. Het programma wordt voortge zet door het fanfarekorps onder leiding van Klaas Modder. Gespeeld zullen worden: All in the April evening" van H.S. Roberton, Symfonie Concertante van Gerard Boedijn, „Vier Gevelste nen" van Cor Kee, „Stephan Fosters Songs" volgens een arrangement van A. den Arend, de jazzouverture Up to Date van J.A. Daigneux en Cossack Patrol naar een arrangement van Pfort- ner. Na de pauze speelt de Hoornder toneelvereniging de komedie „Aardbei en met slagroom" en de avond wordt afgesloten met balmuziek. Plaatsen voor deze avond kunnen vanaf heden worden besproken bij voorzitter J. Kil- jan, telefoon 02226-476. De zon komt 21 februari op om 7.43 uur en gaat onder om 18.04 uur. 19 febr, N.M.; 28 febr. E.K. Springtij: 22 febr.; doodtij: 2 maart. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 15 februari 3.25 en 16.07 Zaterdag 16 februari 5.04 en 17.43 Zondag 17 februari 6.30 en 19.03 Maandag 18 februari 7.42 en 20.06 Dinsdag 19 februari 8.36 en 20.55 Woensdag 20 februari 9.21 en 21.37 Donderdag 21 februari 9.54 en 22.14 Vrijdag 22 februari 10.09 en 22.46 Zaterdag 23 februari 10.21 en 23.13 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. voorlopig geen eigen geld in steekt. „We zullen alle subsidiemogelijkheden toetsen aan het uitbreidingsplan van de haven en die mogelijkheden varië ren van de EEG tot de provincie", al dus Barendregt. Touwtrekken Dirk Terpstra vroeg hoe het stond met de perikelen rond de gasleiding naar Vlieland. Barendregt vertelde dat de Gasunie zich nergens mee wil bemoei en en dat een eventuele vergoeding voor de aftakking van de gasleiding naar Vlieland een zaak is tussen laatst genoemde gemeente en Texel. Beide burgemeesters hebben inmiddels over leg gepleegd maar Vlieland „wil op geen enkele manier met centen over de brug komen." Het college heeft een zwaar hoofd in deze „touwtrekkerij". Terpstra zei verheugd te zijn dat de ge meente middels een publicatie alsnog wil laten weten dat kwijtschelding van gemeentelijke belastingen door de laagstbetaalden tot de mogelijkheden kan behoren. „U wilt ons idee toch uitvoeren en daar zijn we heel blij mee", aldus de socialist. Overuren Gelein Jansen had gelezen dat het sa laris van de wethouders omhoog gaat en dat er gesproken wordt over uitbe taling van overuren aan gemeente bestuurders. Engelvaart deelde mee dat ook de Texelse wethouders „iets meer" gaan verdienen. Uitbetalen van overuren zag de burgemeester niet snel gerealiseerd. Nu is dat bij wet ver boden. Schilling: „We werken een paar uurtjes en de rest is gewoon hobby." Peter Bakker had vernomen dat het college dinsdag gaat praten met de heer Pfeiffer, directeur landelijke gebie den en kwaliteitszorg voor Noordhol land over de recente regeringsbeslissin gen inzake de structuurschema's. Hij vond dat een uitstekend idee en op perde dat dan ook gesproken wordt over de status van de Texelse duinen in de rijksplannen. Schilling ging daar verder niet op in. „We wijzen het nati onale park met het genoemde bezoe kerscentrum helemaal af. We willen proberen Pfeiffer juist voorstander te maken van onze visie." De PSP-er vertelde dat de leidsters bij bijzondere kleuterscholen die per 1 ja nuari openbare school geworden zijn geen inzicht hebben in hun salaris. „Er wordt gewerkt met voorschotten, wanneer wordt dat goed afgehan deld?" Wethouder Zegers legde uit dat die voorschotten voor alle onderwijs gevenden gelden omdat de nieuwste salariswijzigingen in het onderwijs niet zo snel door de gemeentelijke admi nistratie konden worden doorberekend, „ledereen zit in hetzelfde schuitje maar het komt snel voor elkaar." Als de schoorsteen niet op tijd wordt geveegd kan het gebeuren dat de brandweer dat op een onverwacht tijdstip moet doen om erger te voorkomen. is de kans op brand binnenshuis dus bijzonder groot. In de nacht van dinsdag op woensdag kreeg de brandweer drie keer te maken met een loos alarm van brandmeldingsinstallaties. Om half twaalf rukte men uit naar het ver pleeghuis. Daar konden de vrijwilligers aanvankelijk niet binnen komen omdat de deuren op slot zaten. Om half twee 's nachts ging het alarm van het ver pleeghuis nog een keer af en woens dagmorgen gebeurde dat in St. Jan. Door snel alarmeren en uitrukken kon de brandweer woensdagmid dag om kwart over twaalf een schoorsteenbrand in het pand Ko- gerstraat 61, eigendom van M.C. Dros, in de kiem smoren. De schoorsteen van een houtkachel zat verstopt en vrijwilligers van de brandweer moesten het dak op om het rookkanaal te vegen. Toen kon de rook en de hitte weer een uitweg vin den en was het brandgevaar geweken. Volgens een woordvoerder van de brandweer had de schoorsteen ge veegd moeten worden. Vooral roestvrij stalen rookkanalen moeten regelmatig worden schoongemaakt en ook de zo genaamde geïsoleerde dubbelwandige rookkanalen zijn niet van brandgevaar ontbloot. Het isolatiemateriaal kan slin ken door de warmte en bij de naad van de pijp naar buiten dringen. Dan De groep Gidsen (meisjes van 11 tot en met 14 jaar) van Scouting Texel houdt de wekelijkse clubavond voor taan op woensdag in plaats van don derdag. Door deze verschuiving is er weer plaats om lid te worden van deze groep. Degene die interesse heeft kan op een woensdagavond komen kijken in het Scouting-gebouw aan de Bern- hardlaan of zich meteen opgeven bij Anneke Hutjes, tel. 02220-3545. Met duidelijk hartzeer heeft de ge meenteraad dinsdagavond besloten niet mee te werken aan het plan van de heer C. Schweitzer om zijn zomerhuisje Meyertebos 20 (thans 27 m2) te vervangen door een nieuw gebouw van 35 m2. Het huisje valt namelijk onder het over gangsrecht en mag daarom met niet meer dan 10% worden uitgebreid. B en W koesteren de wens om dit overgangsrecht anders te regelen waardoor er ruimere uitbreidingsmoge lijkheden komen maar ook volgens de voorgenomen nieuwe regels zou het plan Schweitzer niet door de beugel kunnen. De bouwvergunning was der halve door het college afgewezen, maar Schweitzer ging tegen deze beslissing in beroep bij de gemeente raad. Zoals gebruikelijk boog eerst de beroepschriftencommissie zich over het beroep en oordeelde in meerder heid dat Schweitzer toch zijn zin moest krijgen. B en W konden de raad echter niet anders adviseren dan het beroep ongegrond verklaren en dat ge beurde dinsdagavond dan ook, zij het met de tegenstemmen van Gerbrand Poster (VVD) en de CDA-raadsleden Ate Rienstra, Riet Huitema-Vos en Ge lein Jansen. In het geding was artikel 55 van het bestemmingsplan waarin staat dat re creatieve opstallen geheel of gedeelte lijk mogen worden vernieuwd als op pervlak, inhoud en /of andere afmetin gen niet meer dan voor 10% worden veranderd. Het was dus duidelijk dat het bouwplan Schweitzer daar in het geheel niet aan voldoet, hoewel zowel B en W als verschillende leden van de beroepschriftencommissie hun uiterste best deden om een uitleg van dit arti kel te bedenken waardoor het wèl kon. Eén van de commissieleden kwam zelfs met het idee om bij de beoorde ling alleen te kijken naar de oppervlak te, óf alleen de inhoud óf alleen een andere afmeting. Door zo'n uitleg zou een gebouw in de hoogte onbeperkt mogen worden uitgebreid en dat mo gen eensgezinswoningen in het buiten gebied zelfs niet. Het college voelde hooguit voor een interpretatie waarbij inhoud én opper vlakte 10% groter mogen worden maar daardoor zou Schweitzer niet worden geholpen want bij bouwplan voorziet in een uitbreiding van 60%. Dat vond de meerderheid van de ge meenteraad dus ook, maar er werd nog wel even gediscussieerd waarbij onder meer naar voren kwam dat het ambtelijk apparaat en de bestuurders al erg veel tijd hebben gestoken in de ze toch niet zo heel belangrijke affaire. De raadsleden deden daar nog een schepje op. Gelein Jansen vond uit breiding naar 35 meter zelfs zeer ge wenst in verband met de kwaliteit van het opstal. Wethouder Schilling herin nerde eraan dat de provincie duidelijk zijn weerstanden heeft getoond tegen ruimere mogelijkheden voor recreatieve opstallen door de genoemde door B en W bedachte instandhoudingsrege ling (die inplaats zou moeten komen van het overgangsrecht) van de hand te wijzen. „We kunnen dat niet aan onze laars lappen". Hij wees er ook op dat het weinig uitmaakt of de gemeen teraad Schweitzer zijn zin geeft. Het betreft hier een artikel 19 procedure waarbij de goedkeuring van de provin cie nodig is. De raad liet in de discussie blijken unaniem te staan achter het streven van B en W om de uitbreidingsrege ling voor recreatieve opstallen ruimer te maken. Het college zei dat als een belangrijke „vingerwijzing" te be schouwen om door te gaan met deze pogingen hoewel de provincie zich nogal halstarrig heeft getoond en over deze zaak pas met B en W wil praten als eerst alle recreatieve opstallen in het buitengebied zijn geïnventariseerd, waarbij duidelijk moet worden in hoe verre deze huisjes legaal tot stand zijn gekomen. Dat is een „heidens" kar wei, dat waarschijnlijk toch zal moeten gebeuren als men tot zaken wil ko men. B en W voelen voor een regeling die erop neerkomt dat zo'n huisje in oppervlakte redelijk, doch beperkt wordt uitgebreid waarbij wel een be hoorlijke kap mogelijk wordt gemaakt zodat men er een bovenverdieping bij krijgt. Maar het is duidelijk dat de ge meente met deze regeling nu niet bij de provincie hoeft aan te komen; de gemeente moet de provincie als hoger bestuursorgaan gehoorzamen. Gelein Jansen vond echter dat de meest duidelijke vingerwijzing van de raad zou zijn: gegrondverklaren van het beroepschrift van Schweitzer. Schilling zei dat dit tot niets leidt, want in de daarna te beginnen artike[_ 19 procedure zal de provincie opnieuw tussenbeide komen en de verklaring van geen bezwaar weigeren. Jansen bracht daar tegenin dat het college wel eens meer de provincie voor de voeten heeft gelopen maar Schilling vond dat de vergelijking in dit geval mank ging. Jan van Asselt van Texels Belang had aanvankelijk Schweitzer zijn zin willen geven, maar nu hij had gehoord dat het college bezig is er bij de provincie een uitstekende instandhoudingsrege ling voor recreatieve opstallen door te krijgen, had hij vertrouwen in het be leid in deze en wilde zich constructief opstellen door het beroep van Schweitzer ongegrond te verklaren. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Deo Burg oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt het ou de papier etc. opgehaald in de volgen de straten: De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoon oordsingel, Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. De verzamelaarsclub van oude munten en ansichten houdt 21 februari (don derdag) weer een ruilbeurs in de Witte Burcht, aanvang 20.00 uur. Eén van de clubleden, Johan Bruin, heeft de hier bij afgebeelde kaart in zijn bezit. Hij zou graag willen dat mensen die de plaats herkennen dat even aan hem doorgeven. Zijn adres is Keesomlaan 36, Den Burg, tel. 02220-2232. De heer Den Boer uit Bovensmilde geeft donderdag 7 maart een lezing over lees- en spellingsproblemen bij leerlingen van het voortgezet onder wijs. Den Boer zal onder meer vertel len over de ervaringen die bij opdeed bij begeleidingsprojecten op diverse scholen in de brugklassen en hij zal uitleg geven over de diepere achter grond van de problemen. Ouders, ver zorgers en anderen die belangstelling hebben krijgen de kans om vragen te stellen. Aanvang van de lezing is om 19.00 uur in de aula van de RSG. In het Israëlische opvangcentrum voor Ethiopische vluchtelingen Ashkelon is dringend behoefte aan kleding en speelgoed. Volgende week vertrekt er een Nederlands vliegtuig naar het op vangkamp en het Israel-comité Neder land houdt momenteel een actie om zoveel mogelijk kleding en speelgoed ter bestemde plaatse te krijgen. Op Texel wordt vandaag (vrijdag) een inza melingsactie geouden. Kleding (er is vooral behoefte aan trainingspakken) en speelgoed kunnen van 8.00 tot 22.00 uur worden ingeleverd bij J. Vla ming, Burgerhoutstraat 6, Den Burg. Ook een geldelijke bijdrage via dit adres is van harte welkom. Deze inzamelingsactie voor de Ethiopi sche joden kwam onverwacht maar in de toekomst willen een aantal Texe laars een grotere actie organiseren. Wie daarbij wil helpen (bijvoorbeeld in- zameladresen in buitendorpen) kan contact opnemen met N. Drenth, Ko- gerstraat 93, Den Burg, tel. 02220-3178. Westduitse marken 100= /"111, Belgische franken 100= f 5,48 Franse franken 100= f 35,75 Zweedse kronen 100= f 38,25, Zwitserse franken 100= ^131, Deense kronen 100= f 30,— Amerikaanse dollars 1 3,64 Engelse ponden 1 f 3,92 Oostenrijkse schilling 100= f 15,91 Italiaanse lires 10.000= f 17,60 Spaarïsé peseta's 100= f 1,95

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7