SP«>RT eerlingen Daalderschool wamen met energierapport I Waardering voor open dag RSG Weer petekind-boekje "oog/Z wint van uiswaard |ingebaanwedstrijden Den Burg Halve marathon De Waal Koud carnaval Eilandcompetitie volleybal VVV werkt met Videotext Wrakstukken waren van Engelse helicopter Verharde startbaan Museum gesloten Schepen raakten vast in het ijs UARI JDAG 15 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 leerlingen en leerkracht van de drie hoogste klassen van Jacob Daalderschool in Oosterend hebben hun schoolge- uw onderzocht op mogelijkheden tot energiebesparing. Ze amen met diverse suggesties: door techni- he voorzieningen maar ook door energiebewust gedrag n de gebruikers van het gebouw kan flink worden spaard. Hun „energierapport" hebben ze gestuurd aan de len van de raadscommissie voor welzijnszaken want het s deze commissie die onlangs kritische geluiden liet ho over de zeer uiteenlopende energiecijfers van de diverse lolen op Texel. leerlingen en hun onderwijzer dden in hun rapport onder meer meeste radiatoren van ther- staatknoppen zijn voorzien waar- geen efficiënte temperatuurrege- in de school mogelijk is. Verder is lang niet overal dubbel glas en ere isolatie aangebracht terwijl via platte dak van de hal en een ka- veel warmte verloren gaat. e Krijnen-Bays van Texels Belang in de raadsvergadering van dinsdag ir aanleiding daarvan dat de klach- over de Daalderschool ook voor lere schoolgebouwen gelden, zoals persoonlijk had geconstateerd. Ze d dat energiebesparende maatrege- Stegelijk met de op handen zijnde touwing van de scholen (in ver- d met de integratie met het teronderwijs) moeten worden uit- >erd. Wethouder Zegers vond het dat de Daalderschool de leerlin- i op deze wijze bij het energiepro- ;m had betrokken. Hij wilde probe de energiebesparing bij de komen- verbouwing te betrekken en zou de volgende dag al ter sprake ngen in een gesprek met de mede- igenschapsraden over de bouwkun- aanpassingen. Daan Welboren er- Ie er zich blijkbaar aan dat in de IMd werd gediscussieerd over ther- Wstaatkranen en andere techniek. Wrer had hij gezien dat het college t de energienota komt waarin het iid voor energiebesparing in de di- ;e openbare gebouwen is uiteenge- Het Pakt heeft al drie keer om die a gevraagd. f 't Skiltje [bestuur van het dorpshuis 't.Skilt- n Oudeschild blijft ijveren voor A uwbouw. Opknappen van het staande gebouw wordt zinloos ge- 'den omdat de afmetingen belem- ren dat het aan de eisen voor irtgebruik kan voldoen. Het bestuur Ji onlangs een brief gestuurd aan de neenteraad. Naar aanleiding daar- i informeerden Tine «rijnen van iels Belang en Ate Rienstra van het IA wat het college nu eingelijk wil it't Skiltje. Wethouder Zegers had h onlangs laten ontvallen dat de ]en sterke tegenstanders behaalt De og meestal de beste resultaten. Dat ek ook afgelopen zaterdag weer in de Kogers het in een uitwedstrijd moesten nemen tegen nummer HJee op de ranglijst, Huiswaard. Aan- j§|moedigd door een aantal Uitgeest- ilers (Uitgeest is de koploper) wist Koog een 1—0 overwinning te be- jpen. Het keiharde veld en de door iérg en been snijdende wind maakten 'ipt goed voetbal onmogelijk maar dit ird gecompenseerd door veel span- ig. In de eerste helft, speelde het el zich vooral af op het middenveld aan beide kanten ontstonden nau- ïlijks kansen. De sporadische door aken van de thuisclub werden be- team afgebroken door laatste verde er Harry Veldman van De Koog. |lk De Koog was aanvallend nauwe- p gevaarlijk. Spits Richard Daalder ird nogal gemist, hoewel Dirk van ire hem zeker niet slecht verving. Hij |as het dan ook die tien minuten voor rust een voorzet van Elis Polderman (ihoudbaar inkopte: 0—1. In de twee helft was het voornamelijk Huis- (aard dat aanviel. Het hard werkende i Koog wist de Alkmaarders echter ieds weer het scoren te beletten. Bbms ging dat wel wat moeilijk en iarom haalde iedereen, Kogers en jtgeesters, opgelucht adem toen het atste fluitsignaal klonk en de over- ming een feit was. Jijdagavond worden op de ijsbaan Den Burg langebaanwedstrijden §or dames en heren vanaf 16 jaar ge- üden. Gereden wordt over drie af inden en er zijn prijzen te verdienen de vorm van bekers, beschikbaar |steld door de organiserende ijsclub in Burg. Gestart wordt om 18.30 k Inschrijven om 18.00 uur 75,—. ;dens de wedstrijden die tot onge ler 21.00 uur duren zal ongeveer weederde van de baan voor andere fehaatsers zijn gesloten. kinderen voor gymnastiekles ook naar Den Burg zouden kunnen en dat had haar nogal verontrust. Ze wilde weten hoe het is afgelopen met de inspectie waaraan het bestaande gebouw on langs is onderworpen. Wethouder Ze gers wekte geen illusies. Hij herinnerde de raadsleden eraan dat zij in de be grotingsvergadering geen financiële middelen hadden kunnen aanwijzen om de nieuwbouw mogelijk te maken. De gemeente heeft het geld niet en volgend jaar waarschijnlijk ook niet. Als het alleen om schoolgym zou gaan, zou het inderdaad beter zijn de kinderen naar Den Burg te vervoeren, want voor acht uur gym kun je er geen dure zaal op na houden. Dat ver voer zou dan gebeuren op kosten van de gemeente, net als in Midden- Eierland waar de schoolkinderen naar De Cocksdorp worden vervoerd. Bij de onlangs gehouden inspectie is komen vast te staan dat zaal en inrichting wel gebreken vertonen maar dat de schoolgym er voorlopig best kan wor den gehouden. De ontheffing voor het schoolgymgebruik blijft althans van kracht. Het inspectierapport moet nog door het college worden besproken; aan verschillende gebreken is mogelijk tegemoet te komen. Rienstra merkte op dat nieuwbouw voor de toekomst toch niet moet worden uitgesloten. Tenslotte zijn er voor andere voorzie ningen op het eiland ook belangrijke bedragen uitgetrokken. Zegers: ,,Als het een keer mogelijk is, niets liever." Invalidentoilet Naar aanleiding van financiële stukken van de Stichting Texels Museum vroeg Leden van de Atletiekvereniging Texel die willen meedoen aan de wedstrijd loop van de halve marathon van De Waal op 23 februari dienen zich tevo ren in te schrijven bij P. Bakelaar, tele foon 02220-2843. (Kosten f5,— )- Niet- licentiehouders kunnen voor de presta tieloop inschrijven op de dag zelf. De Koger ijsclub houdt zondagmiddag vanaf 14.00 uur een carnaval op de ijs baan aan de Nikadel. Voor de leukst verklede deelnemers worden prijzen uitgeloofd. Uitslagen 12 februari: Mannen: Dros Magr40 Plus 0—2 Versluis-Smash 1 1 Paal 9-Timmers bakk. 1 1 Cors Polis-Moerbeek 2—0 PEN-Grooten Slock 2—0 Super-Kobeko 1 1 Bremakker-Expert 0—2 Normaal-Eelman/Seg. 1 1 Westerlaken-Teso 1—1 Vredelust-RWS 2—0 v.WijngrMolenkoog 0—2 Vrouwen: Hema-Zwaan 2 2—0 Ass.Bremer-Segerink/Eelm. 2—0 VW Audi-Retsina 0—2 Vinke-Deja Vu 1—1 Goënga-Antiekhuisje 1 1 7 Prov. 2-NCM 1-1 7 Prov. 1-6 PK 2-0 Gar.Kikkert-Molenkoog 1 1 Expert-Nokanto 2—0 SVC-Lindeboom 0—2 Programma 19 februari: Veld A mannen: 18.30 u. Branding-Teso Westerlaken 19.05 u. Westerlaken-RWS Branding 19.45 u. PEN-Vredelust Normaal 20.25 u. Normaal-Eelman/Seg. Vredel. 21.05 u. Versluis-Spanningz. Versluis 21.45 u. Expert-Molenkoog RSG 22.25 u. Bremakker-RSG Molenkoog Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. Drog. Mets-Casino A O 2000 19.05 u. A O 2000-Cocky's Casino 19.45 u. Taxi Smidt-Zwaan 2 Cocky's 20.25 u. Wol en H.huis-Drankenc. ZPC 21.05 u. ZPC-Moerbeek Drankenc. 21.45 u. Paal 9-Autocentr. Moerbeek 22.25 u. Paal 28-De Krim Expert Veld C vrouwen: 18.30 u. Taveerne-Gr. Slock Spoorzicht 19.05 u. Bruining-Leydekkers WGD 19.45 u. WGD-Koffieshop Bruining 20.*25 u. Zwaan 1-6 PK Koffieshop 21.05 u. CVI-Deja Vu Zwaan 1 21.45 u. Mantje-Molenkoog Lindeboom 22.25 u. Cafeetje-Lindeboom Molenkoog Tine Krijnen-Bays opheldering over het openbaar toilet van het Maritiem Mu seum. Ze meende dat voor dit doel destijds 78000,— beschikbaar is gesteld uit de opbrengst van de zomerzegels, maar op de begroting is voor hetzelfde doel 719.800,— uitgetrokken. ,,Wat is er met die acht mille gebeurd?" De voorzitter beloofde het uit te zullen zoeken. RST Naar aanleiding van diverse jaarversla gen van de Recreatiestichting infor meerde Gelein Jansen waar de „noti tie" blijft die wethouder Barendregt destijds heeft beloofd inzake de wen selijkheid van raadsleden en wethou ders in het RST-bestuur. Barendregt liet weten dat dit probleem wat hem betreft niet zo belangrijk meer is, sinds de RST zich beperkt tot haar oor spronkelijke taken: de exploitatie van campings en het zwembad. De RST functioneert thans goed; er zijn weinig problemen en Barendregt vond het niet nodig om hierover te discussieren. Jansen dacht daar anders over, maar Daan Welboren was het met Baren dregt eens. Laatstgenoemde wilde zich nog wel eens beraden. Gerbrand Poster merkte op dat de RST ,,nög langzamer" is dan de ge meente, wijzend op het feit dat de jaarverslagen van 1979, 1980 en 1981 nu pas onder ogen van de gemeente raad zijn gekomen. De wethouder maakte echter duidelijk dat die kritiek niet de RST treft maar de gemeente. De RST heeft de verslagen op tijd naar de gemeente gestuurd maar daar zijn ze lange tijd onder de tafel geble ven voordat de gemeenteraad ze (op verzoek) kreeg. Misleiding? Henk Beumkes had in de Texelse Cou rant het interview gelezen met Texvis- directeur drs. E.W. Lieuwes en had daarbij tot zijn teleurstelling vernomen dat de werkgelegenheid die de paling kwekerij gaat bieden heel wat minder indrukwekkend is dan aanvankelijk werd aangenomen. In eerste instantie, zo had Lieuwes in het vraaggesprek la ten uitkomen, heeft Texvis niet meer dan één of twee man nodig en op den duur niet meer dan een man of tien. „Ons is steeds gezegd dat het wel om twintig of dertig arbeidsplaatsen zou gaan. Ik vind dat misleidend en ik ben teleurgesteld. U moet de Texvis-leiding daarover aanspreken." Barendregt merkte op dat Texvis voor zichtig begint, wat heel verstandig is, maar hoopte ook op meer arbeids plaatsen dan nu in het vooruitzicht worden gesteld. „Anders is de extra werkgelegenheid marginaal, hoewel er geen reden is om spijt te hebben van het besluit om de Texvis-vestiging naar Texel te halen." De raad ging unaniem akkoord met het voorstel om de straat die door het bedrijventerrein in het plan De Mars loopt „Abbewaal" te noemen. Dit is een oude Texelse naam, net als de an dere straatnamen in De Mars. Voor het bedrijventerrein heeft zich inmiddels een gegadigde gemeld wat aanleiding was om voor een straatnaam te zorgen. Ingaand 1 maart beschikt de VVV Texel over een Videotext-apparaat waarmee ter plaatse informatie kan worden gegeven aan het pu bliek en waarmee, via koppeling met landelijke apparatuur ook boe kingen kunnen worden verricht. Het is een kostbaar apparaat maar de VVV betaalt er slechts enkele honder den guldens voor omdat het leeuwen deel van de kosten wordt gedragen door het Automatiserings Bureau voor Toerisme (ABT) van de ANVV. Op het scherm van de Videotext kan men al lerlei boodschappen laten zien over plaatselijke evenementen, de nog be schikbare accommodatie, etc. Daar voor zijn 15 „pagina's" beschikbaar, die dus ook voortdurend kunnen wor den vertoond als het VVV-bureau niet is bemand. Met de videotext kan ver der worden gecommuniceerd met de computers van ABT viditel waarbij bin nenlandse vakanties kunnen worden geboekt, in eerste instantie bungalows in de bekende parken van Sporthuis Centrum. De wrakstukken die vorige week door de TX 1 „Cornelia' aan land werden gebracht, zijn afkomstig van een En gelse helicopter die op 20 november j.l. in de Noordzee is gestort ter hoog te van Great Yarmouth. Bij het onge luk kwam de vlieger en een mede- inzittende om het leven. De vlieger is nooit gevonden. De helicopter (van het type Bell 212, eigendom van Bristow Helicopters uit Redhill in Sur rey) was op weg naar een booreiland. Het door de Texelse kotter opgeviste luik was de deur van het toestel; het andere stuk was een deel van de wand van de cockpit. Economieleraar Harry van Asten moet gedacht hebben ,,Wat mijn natuurkundecollega's kunnen kan ik ook" en hij bouwde een fraaie proef opstelling die dan ook zeker de aandacht trok. Economie en techniek hebben veel met elkaar te maken", verklaarde hij. De olielamp levert via een stel bimetalen de energie om de radio te laten spelen. De zenders op de voorgrond zijn voorbeelden van kapitaal- en arbeidsintensieve productie. De open dag die de Rijksscholengemeenschap dinsdag hield heeft bij de honderden bezoekers overwegend positieve reacties opgewekt. Ongeveer veertig bezoekers deden een schriftelijke reactie in de bus die de ouder commissie voor dat doel had neergezet. Tijdens de open dag is een ver- halenbundeltje gepresenteerd: „Retourje luchtkasteel". Het boekje is te koop voor vijf gulden en dat zal ten goede komen van het petekind van de RSG, de Ethiopische Rahel. Het was de eerste keer dat de school zich op zo'n uitgebreide schaal presen teerde. Tot nog toe werd er van uitge gaan dat de algemeen vormende vak ken zich niet zo goed leenden voor een demonstratie maar dat is dinsdag gelogenstraft. Een toneelstukje dat brugklassers bij het vak Engels opvoer den, poëzielessen in dezelfde taal, een jeugdboekenpresentatie van Nederland, informatie over spellingbegeleiding, een openbare les geschiedenis, een aardrijkskundeles, het trok allemaal be langstelling, zij het dat vooral de de monstraties het publiek aanspraken. Meedoen aan een les kwam bijvoor beeld bij wiskunde en bij burgerinfor- matica voor terwijl vakken als natuur- en scheikunde en biologie als van oudsher publiekstrekkers waren. Bij economie was voor een tussenvorm gekozen: het verschl „arbeidsintensief of kapitaalintensief" werd daar aan de hand van de produktiewijze van oude zenders uitgelegd, terwijl als voorbeeld van alternatieve energievoorziening een olielamp werd gebruikt om de beno digde energie te leveren om een ou derwetse radio te laten spelen. De avond bleek bij de bezoekers duidelijk meer in trek te zijn dan de middag. Ongeveer tweederde van het geschatte aantal bezoekers kwam in de avonduren. Politiek Hier en daar kwam de politiek om de hoek kijken. Het vak maatschappijleer had weer verkiezingen gehouden voor de tweede kamer, dit keer alleen onder leerlingen van 4 Havo. Voorgaande ja ren werd de hele bovenbouw in de verkiezingen betrokken. Opvallend was weer het grote aantal VVD-kiezers on der de jongeren: 28%, goed voor 42 zetels. Verder het bekende grote ver trouwen in de kleine linkse partijen. De Centrumpartij lijkt een groot deel van haar aantrekkingskracht verloren te hebben. Scoorde deze partij vorig jaar nog ongeveer vier zetels, nu was dat nog slechts één zetel, et vak Frans maakte van de gelegen heid en de publiciteit gebruik om naar voren te brengen dat deze taal niet als leervak afgeschaft mag worden. De creatieve vakken kwamen met een uit gebreide presentatie van werkstukken en bij tekenen was een proefles bij te wonen over het onderwerp perspec tief. Handenarbeid had een doe- opdracht voor de bezoekers klaar lig gen, maar de daarvoor benodigde groep van ongeveer 25 „leerlingen" kwam niet tegelijkertijd opdagen, hoe wel er aan belangstelling geen gebrek was. De stand van de oudercommis sie, strategisch opgesteld vlak achter de ingang, kreeg veel belangstelling. De schriftelijke reacties die ouders in dienden waren bijna allemaal positief. Bezoekers merkten op dat ze nu waar schijnlijk makkelijker de school inliepen en dat het goed was de leraren nu eens in hun „natuurlijke" omgeving mee te maken. Informatie en voorbe reiding werden goed gevonden. De la gere schoolkinderen die geweest zijn vonden de tijd in de RSG zonder meer goed besteed. Een paar schoolhoofden beoordeelden het belang van een be zoek aan de school voor de zesde klassers zo groot dat ze er met een klas heengingen. Retourtje luchtkasteel De bundel die Vibeke Roeper sa menstelde uit verhalen en gedichten van haar medeleerlingen is een bijzon der aardig boekje geworden. Albert Keyser tekende voor de prima omslag en bovendien voor het verhaal „Plan Bilinque" dat tot de besten uit de bun del gerekend mag worden. Een ander hoogtepunt is „Stilstaand water' van Liesbeth Preng, een verhaal waarin in een Hamelink-achtige beklemming beelden worden geschilderd die van Dali hadden kunnen zijn, maar die in werkelijkheid bij elkaar zijn gegoocheld uit teksten van popgroep The Cure. Deze twee verhalen onderscheiden zich vooral door de kennelijke kwaliteit waarmee ze geschreven zijn. De ande re verhalen zijn allemaal opgebouwd rond een leuk idee, maar de uitwerking is niet altijd even vakkundig. Toch is het verbazend en een compliment voor de samenstelster dat „Retourtje lucht kasteel" zo lezenswaardig is gewor den.Het openingsverhaal „Droommij- nen" van Martin Mevius lijdt een beet je onder nodeloos grof taalgebruik, waarmee de kwaliteit van zijn overi gens goede verhaal geweld wordt aan gedaan. Overige bijdragen aan het 7'H6MR- L eZBN PRo&ceweN - C<EMfl/vc5, c.« ptc/v Sé*»</po Tmtrl Crep&ezveitvotrq, Ffi/Iiti e ct-ve* Uit dit briefje op het raam van de bibliotheek bleek wat de leerlingen zoal voor thema's kie zen als ze thematisch moeten lezen. Opval lend is dat er nog een apart kopje proble men" bijstaat. boekje zijn van Linda Vosjan, Arend van den Brink, Marja Brouwer, Gabber Helder, Richard van tatenhove maakte een tekening, Annemarie Zuydweg, Danielle Rungs, Mathias Smit, Hans Eelman, Jeroen van der Werve en Phillipine Roeper. In de laatste krant stond dat de haven meester van het vliegveld, Ed de Bruijn, niet blij zou zijn met een ver harde startbaan tijdens de natte win terse periode. Hier is kennelijk een foutje in geslopen, De Bruijn zou na tuurlijk wél blij zijn met een verharde baan in die omstandigheden. Wegens verbouwing zal het Maritiem Museum volgende week (krokusvakan tie) gesloten zijn. Het was de bedoe ling om zaterdag de deuren te openen voor publiek maar dat lukte niet. In ons artikel van vorige week over de uitbreiding van het museum stond ver meld dat Drijver Bouw bv. de wier- schuur bouwde. Dat is niet juist. Die schuur wordt in elkaar gezet door me dewerkers van de Stichting Texels Museum. Zeven binnenvaartschepen, de meeste afkomstig van Harlingen en op weg naar Den Helder, raakten dinsdag te gen de avond vast in het ijs ter hoogte van Oudeschild. Ze riepen om hulp van een ijsbreker of sleepboot, wat de sleepboot „Elizabeth" van L. Visser uit Oudeschild in actie bracht. Erik, Erwin en Frèd Visser gingen er vanuit hun voorlopige basis Den Helder heen. Ze maakten ruimte in het ijs waardoor de zeven schepen in konvooi met de Eli sabeth aan kop naar de marinestad konden varen. Het biologielokaal trok veel aandacht.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9