Cjrocn 'Zwartrjexels in het harL Dringend een linnen een week ton nodig Duincampings mogelijk buiten nationaal park liksemactie „Texel voor het Tesselhuus" Plan Jellema in commissie RO E )l brengt Coward choorsteenbrandje Nieuw schoolplein voor Jacob Daalder school Éi Gespreksavond over omgaan met kanker Opgevoerde brommer Werkloosheid stijgt vooral in de bouw RU* JDAG 22 FEBRUARI 1985 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9959 actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. ®n werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, sOo'sterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der ien, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. radvertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742, NMB nr. 67.34.60.398. en 930 m m m a Stichting Texelvakantie Gehandicapten wil in een week i f100.000,— inzamelen. Die bliksemactie is nodig omdat plannen voor het bouwen van het „Tesselhuus" (het va- ntiehuis voor zwaar gehandicapten aan de Ruijslaan in De log) in een stroomversnelling zijn geraakt. Per 1 april moet i daartoe aangekochte bungalow worden betaald en reeds 10 mei moet het huis worden geopend. Om dat te kun- m doen zonder kostenverhogende financiële operaties left de stichting op korte termijn een ton nodig. tgaat om de laatste loodjes want totale investeringskosten van het iject belopen rond ƒ550.000—Er is al ƒ450.000,— binnen, zijnde de brengst van allerlei acties en belang- e bijdragen van allerlei fondsen, arover in deze krant herhaaldelijk slag is gedaan. Veel geld organisatoren van de actie geven dat een ton een zeer hoge op- >ngst is van een plaatselijke inzame- op Texel. Het is in het verleden ar een enkele keer voorgekomen een dergelijk bedrag door Texelaars ien werd gebracht en dan nog in langere tijd. ,,Toch hopen we niet geefs aan te kloppen", aldus voor ier burgemeester J.A. Engelvaart de Stichting Texelvakantie. ,,Na al- wat er over is geschreven zal het or de Texelaars duidelijk zijn dat het gaat om een buitengewoon goed el, iets om trots op te zijn. Ik hoop iedereen die gezond van lijf en le is in de beurs wil tasten om het igelijk te maken dat tot in lengte jaren vakantieweken kunnen wor- aangeboden aan zwaar gehandi- iten. Die mensen hebben praktisch in andere mogelijkheid om op zo afhankelijk mogelijke wijze van een gewoon mogelijke vakantie te lieten Banken het goede doel wil steunen kan en met vrijdag a.s. bij alle bank- itigingen op Texel terecht voor het irten van een bijdrage. In elk bank- itoor staat gedurende die tijd een kiezingsbus waarin men zijn bijdra- kan deponeren: als bankoverschrij- ierijkerskamer UDI heeft voor de irjaarsuitvoering van 30 maart in die genomen „Blithe Spirit" van il Coward onder regie van Huib „Blithe Spirit" is te vertalen met aargeestige geest". Het woord naar stig zou op twee manieren uitge- kunnen worden. Liggen een tra lie en een klucht soms ook niet ht bij elkaar? Noel Coward heeft toneelstukken op zijn naam staan, ar ook filmscenario's, operette sten, musicals, revue's en korte ver- Naast schrijver was hij regis- zanger, acteur en componist. Op- end is de geestige dialoog in."Co rds werken. „Blithe Spirit" moet geestige satire zijn op het occul- Coward is een voorloper van de iderne schrijvers die allen relatiepro- nen behandelen zoals Alan Ayck- Jme, van wie UDI vorig jaar get „Wat een gekke man.... en zijn 'jw dan" bracht. Het pand aan de Ruijslaan zoals het er nu nog uitziet. Reeds op 10 mei wil het „Tesselhuus" zin poorten openen. ving of als bijdrage in geld. Dat geld moet wel in een envelop worden ge daan. Wie daar prijs op stelt kan een briefje bijvoegen met een verzoek om een bewijs van ontvangst. Dit bewijs is nodig als de betrokkene zijn gift als aftrekpost voor de belasting wil opvoeren. Wie een bankoverschrijving in de bus doet hoeft geen bankgironummer in te vullen maar kan volstaan met het in vullen van het bedrag met de vermel ding „Tesselhuus". Groter huis Het oorspronkelijke verbouwplan van de bungalow Ruijslaan 65 is intussen gewijzigd. Het was de bedoeling alleen het bestaande gebouw te benutten en aan te passen, maar dat bleek zeer ge compliceerd en daardoor naar verhou ding kostbaar te zijn. Nu is besloten alleen de benedenverdieping van de bungalow te wijzigen, maar er een aangepaste vleugel achter te bouwen. De verbouwingskosten zijn ongeveer hetzelfde maar er ontstaat veel meer ruimte zodat het vakantiehuis een ca paciteit krijgt van 15 bedden, de slaap plaatsen voor de begeleiders meegere kend. In de nieuwe opzet hoeft niets te veranderen aan de zolderverdieping en is ook een lift overbodig evenals de brandtrappen met glijbanen. Het nu ter tafel liggende bouwplan is wel strij dig met het bestemmingsplan maar gehoopt wordt dat gemeente en pro vincie er toch aan zullen meewerken. Kerken De werkgroep die de actie organiseert heeft een speciaal beroep gedaan op de kerken van Texel. In een brief aan de diverse wijkraden, kerkeraden en di aconieën wordt eraan herinnerd dat de stichting zich sinds 1980 bezig houdt Het college wil ƒ23.000— uittrek ken voor een nieuw schoolplein bij de Jacob Daalder-school in Oosterend. In de wensenlijst van de begroting van dit jaar was al gememoreerd dat de school zit te springen om een nieuw schoolplein maar de onderwijsinspectie heeft nu ook meegedeeld dat het nieu we schoolplein er snel moet komen. „Mij is gebleken dat het speelplein van deze school bij regen en enige tijd daarna niet bruikbaar is voor de leer lingen", aldus de inspectrice in een brief aan het college. De dienst ge meentewerken drukte zich nog duide lijker uit. „Het huidige plein vertoont veel kuilen, wat in natte perioden re sulteert in plassen e.d. Tijdens het speelkwartier baggeren de kinderen en doorheen en komen met natte voeten in school. Ook wordt veel vuil mee naar binnen genomen en dat geeft weer extra schoonmaakwerk." Aanvankelijk was het de bedoeling het plein volgend jaar op te knappen maar na de brief van de inspectie besloot het college zo snel mogelijk aan de slag te gaan. De commissie FET be oordeelde het voorstel gisteravond. met het kosteloos aanbieden van va kanties aan kinderen die lijden aan spierdystrofie, bij voorkeur uit minder draagkrachtige gezinnen. Tot dusver hebben 62 rolstoelpatiënten met 51 be geleiders zo'n vakantie beleefd; daar mee was een bedrag gemoeid van ƒ75.000,—. Voortzetting en uitbreiding van dit werk is op betaalbare wijze al leen mogelijk als men over een eigen aangepast vakantiehuis beschikt. Het plan voor het Tesselhuus voorziet hier in. Op de kerken wordt het beroep ge daan een bedrag te willen reserveren voor de financiering van het project. De actie loopt dus van 21 februari tot en met 1 maart. Bij de banken kan men op de volgende tijden terecht: ABN dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur en vrijdags van 9.00 tot 17.00 uur. Nutsspaarbank West Nederland da gelijks van 9.00 tot 12.30 uur, van 13.30 tot 17.00 uur en vrijdags van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 19.30 uur. Am robank dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur en vrijdags van 9.00 tot 17.00 uur. NMB maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur, 13.30 tot 16.00 uur en vrijdags bovendien van 17.00 tot 18.00 uur. Rabobank Den Burg: maandag van 8.30 tot 16.00 uur, dinsdag tot en met donderdag van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur, bovendien vrij dags van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur. Oosterend: maan dag en woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en vrijdag van 14.00 tot 17.30 uur. Den Hoorn: dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. Oudeschild: dins- slaapkamer 2 a 3 t)èrs. slaapkamer 1 pers badkamer gang woonkamer gang badkame slaapkamer 2. pers Het door architektenbureau Alkema ontworpen verbouwplan voor het „Tesselhuus". Het grijze gedeelte is de geprojekteerde nieuwe vleugel. Op de zolderverdieping van het bestaande ge deelte komt slaapgelegenheid voor begeleiders, Zaterdag en zondag wordt in De Nieu we Aanleg in De Cocksdorp een thema-weekend gehouden over het Moerman-dieet en alles wat daarbij komt kijken. Zaterdagavond is er een gespreksavond over omgaan met kan ker. Deze avond is voor iedereen toe gankelijk. De avond met een inleiding van O. Kikkert begint om 20.00 uur. Er zal niet alleen gesproken worden over het Moerman-dieet en andere thera pieën maar ook over de sociale proble men waar patiënt en omgeving mee te maken krijgen. Onno Kikkert: „Het is bedoeld voor mensen die moedig wil len knokken tegen alles wat met deze ziekte te maken heeft of mensen die willen weten hoe anderen dat aanpak ken". Wie meer wil weten over het Moerman-dieet kan zaterdagmiddag deelnemen aan een kookles, die om 15.30 uur begint. Daarna is er een ge zamenlijke maaltijd. De kosten hiervoor zijn ƒ30,—. Als de gespreksavond zaterdagavond in een behoefte blijkt te voorzien zul len er vaker dergelijke avonden worden gehouden. Het thema-weekend wordt zondagmorgen om 11.30 uur afgeslo ten met een koffieconcert. Vrijdag hield de politie in de Binnenburg de brommer van een 18-jarige Texelaar aan. Het vervoermiddel bleek te zijn op gevoerd en werd uit het verkeer genomen. dag en donderdag van 9.00 tot 11.00 uur. De Cocksdorp: Vrijdag van 9.00 tot 11.00 uur. De Koog: woensdag van 9.00 tot 11.00 uur. De Waal Omdat in De Waal geen bankkantoor is, zal men daar zijn gift kunnen bezor gen in een bus die in de winkel staat van de familie D. Boot aan het Hogereind. Het aantal werklozen is in de maand januari ten opzichte van de cember vorig jaar met 45 toegeno men. 33 mannen en 12 vrouwen lieten zich in de eerste maand van het nieuwe jaar inschrijven bij het arbeidsbureau. Vooral de bouw en de horeca zijn verantwoordelijk voor deze stijging. Het arbeidsbureau schreef 12 bouw vakkers in en 11 mensen die in de ho reca hadden gewerkt. Texel telt nu 745 werklozen en hoewel dat een zeer hoog aantal is, is het minder dan in ja nuari 1984. Toen stonden in totaal 766 Texelaars ingeschreven als werkzoeken den. Het aantal langdurig werklozen, (langer dan één jaar) nam in januari toe met 2 en het aantal schoolverlaters steeg met 6 tot totaal 52. Het is mogelijk dat de grenzen van een eventueel nationaal park zo wor den getrokken dat de duincampings op hun huidige plaats buiten dat park zouden liggen. Ter hoogte van De Koog zou het park dan doormid den worden gedeeld, terwijl Loodsmansduin in een enclave zou komen te liggen. Die gedachte is geopperd tijdens overleg dat het college on langs had met de heer Pfeiffer, directeur landelijke gebieden en kwali teitszorg voor Noordholland van het ministerie van landbouw. Wethouder Daan Schilling bracht verslag van het overleg uit in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en huisvesting woensdagavond. De commissie kon ook kennismaken met het ambitieuze zwembadplan dat de heer J. Jellema op het Kerckeland nabij De Koog wil realiseren. De landschapsdiscussie droeg een rustig en informatief karakter. Ambte naar Jim Ie Roux, die als hoofd ruim telijke ordening bij het overleg was ge weest, vertelde dat er voor de „Natio naal Park" status in verband met de campings eigenlijk drie mogelijkheden waren. Het park zou zoals voorgesteld het hele duingebied kunnen omvatten en de campings zouden dan moeten worden verplaatst. Le Roux omschreef dat als niet reëel, een omschrijving die ook opging voor het laten bestaan „bij gedogen" van de campings in het park, daarvoor is het gebruik van het betreffende gebied te intensief. Blijft over de mogelijkheid om de campings buiten het park te houden door het park iets kleiner te maken. Daarmee is overigens de toekomst van de cam pings nog niet tot in lengte van jaren gewaarborgd. Schilling vertelde dat de erfpachtovereenkomst die de Recrea tiestichting met Staatsbosbeheer heeft in 2005 afloopt. „Pfeiffer was niet op timistisch over de houding van de staat. Wellicht zijn er afspraken te ma ken om de termijn te verlengen, maar het leek hem niet waarschijnlijk dat die instelling een echt permanente vesti ging van de campings wil toestaan". Peter Bakker (PSP) verklaarde dat vol gens zijn mening de derde mogelijk heid de deur openzette om een be heersplan in de duinen te aanvaarden. Schilling wees erop dat SBB de dui nen al als natuurgebied beheert. Le Roux schetste een belangentegenstel ling die hierover tussen het rijk en de staat bestaat: „Het ministerie lijkt er wel wat huiverig voor het etiket „Nati onaal park" op te plakken want het gebied wordt in de praktijk al als zoda nig behandeld zonder dat het extra geld kost. SBB zou dat etiket juist wel willen want dan wordt het mogelijk wat meer te doen". Volgens Le Roux waren er na het overleg twee dingen duidelijk. De sta tus nationaal landschap vóór heel Texel zal niet op korte termijn inge voerd worden omdat het geld op is, terwijl de bereidheid de duinen tot na tionaal park aan te wijzeen kleiner wordt, ook al omdat er minder geld komt. Wantrouwen Gelein Jansen (CDA) wees erop dat daarmee zijn wantrouwen niet was weggenomen. In de betreffende stuk ken had hij diverse passages ontdekt die erop wezen dat het rijk zijn beleid op lange termijn toch wel zal door drukken, eventueel via achterdeuren als de sectorwetten die momenteel volop in voorbereiding zijn. Le Roux beaamde dat, maar vertelde erbij dat je daar maar het beste mee kan leren leven: ,,,We worden constant gecon fronteerd met wetgeving van het rijk die niet makkelijk is. Zo was het in het begin ontzettend tijdrovend en moeilijk om artikel 19 procedures te starten ter wijl dat tegenwoordig roch redelijk vlot gaat." Schilling wees erop dat het voort bestaan van het Natuurrecreatiecen- trum nauw verbonden is met de aan wijzing van de duinen tot park: „In die parken moet een bezoekerscentrum functioneren. Als we het park buiten de deur houden valt de wettelijke grond voor de subsidiëring van het centrum weg". De wethouder wees er op dat hij overigens wel bij het raadsstandpunt, harde afwijzing, blijft. „We hebben destijds het bestem mingsplan zo gedegen aangepakt om deze wetgeving buiten de deur te hou den dus dat mag nu niet tegen het college worden gehouden." Le Roux ondersteunde dat door te schetsen hoe de besluitvorming bij de Kroon over het bestemmingsplan bui tengebied aan het verlopen is: „Het plan is zeker een keer of vier heen en weer gegaan tussen het ministerie en de raad van state. Straks ligt er een koninklijk besluit dat is gebaseerd op zeer gedegen overleg, je zou kunnen zeggen dat dit plan op het scherp vén de snede wordt vastgesteld. We moe ten nog afwachten wat er precies uit zal komen en hoe het plan hierdoor gewijzigd is, maar als het er eenmaal ligt dan ligt er een zwaarwegend ko ninklijk besluit. Er zal geen gewone ambtenaar op een ministerie zijn die het in zijn hoofd haalt om aan zo'n kb te gaan tornen." Gelein Jansen informeerde of het col lege nieuwe ontwikkelingen in de ge- dachtengang van het rijk heeft kunnen ontdekken. Schilling vertelde hem dat afgezien van het plan om de campings buiten het park te houden en het vooralsnog niet doorgaan van het nati onaal landschap er geen nieuws te melden was. Zwembad De commissie werd tijdens de verga dering geconfronteerd met een stel te keningen die de zwembadplannen van lollr.rr^ zeer ambitieus te zijn, het bevat veel elementen die destijds voor het artikel 11 zwembad in De Koog ook waren opgenomen. Zo is er een verwarmd buitenbad dat via een sluis te bereiken is, er zijn sauna's, solaria, terrassen, een whirlpool, golfslag-; draaikolk- en wedstrijdbad (25 meter). Nieuw in de plannen is een giganti sche waterglijbaan die buiten het ge bouw om zal komen en die sterk beeldbepalend zal zijn. Het gebouw zelf wordt ruim twaalf meter hoog en zal een oppervlakte van ongeveer 50 bij 40 meter hebben. Toch zal het vol gens SchHIing niet erg massaal overko men, gezien de geringe dakhelling en het daardoor ontstane relatief platte model van het gebouw. Het bestaande parkeerterrein blijft gehandhaafd, maar het huidige pierebadje zal moeten ver dwijnen. Jellema heeft met de staat al overeenstemming over de plannen. Als de raad positief tegenover zijn idee staat zal hij een kostbaar haalbaarheidsonderzoek starten. Dat leek geen probleem, de raadsleden prezen het lef dat nodig was om een dergelijk plan te realiseren en waren het er over eens dat een dergelijke voorziening Texel aanmerkelijk zou ver rijken. Wel werd gevraagd om meer in formatie, met name op planologisch gebied. Jansen wilde bovendien nog eens de voorwaarden zien die destijds door de gemeente waren gesteld bij het geveg van toestemming voor de bouw van het restaurant op het terrein. Relatienota Bij de mededelingen werd ook nog even gediscussieerd over de relatieno ta. Jan van Asselt (Texels Belang) ver telde in de Staatscourant te hebben gelezen dat „de eerste fase van de re latienota is opengesteld door de mi nister en daarin wordt duidelijk gesteld dat het gaat over cultuurgronden. Wij leefden in de veronderstelling dat het over natuurgebied ging. Ik vraag het college dan ook de provincieplannen ten aanzien van de relatienota te ach terhalen". Le Roux wees erop dat de relatienota altijd gaat over cultuurgron den omdat de relatie tussen cultuurge- bruik en natuurbehoud wordt vastge legd. Schilling had al verteld dat de provincie dit voorjaar met haar plan nen naar Texel komt en herhaalde dat nog eens. Jansen wees erop dat vol gens hetzelfde bericht in de Staat scourant duidelijk werd dat er landelijk 14.000 bunder extra als relatienotage-

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1