BE terug ,En volgend jaar ja an we wéér!" Economisch gereden, Harry! 'o222o,!5393- Grom /wartr exels in fret toarL^ Bk 46 9917 e36 ixelse elfstedenrijders enthousiast terug nieuw vertraging o-onderhandelingen epetitie erger dan uitvoerin Texel voor Afrika ruim een ton Denk aan de bussen in de banken! TEXEL voor het TESSELHUUS SPEKTAKULAIRE PANNEN-INRUIL AKTIE BARKER'S IJZERHANDEL DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 :r|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9960 behoorlijk hooR. Daarom l tocht In «n keer uitgerede te stoppen. Hans van Hei de 200 kilometer bijna vo leen. Dat scheelt een b stuk. Verder besefte Ik noa wedstrijd vorderde, dat 21.00 uur finishte. Nel is een bekend hardloopster, die dankzij haar conditie weinig moeite had met de elfsteden tocht. Zaterdag deed ze alweer mee aan de halve marathon van De Waal, evenals enkele andere leden van de groep. Haar generale repetitie voor de elfstedentocht was een toertocht van dertig kilometer op het vasteland die ze zondag drie keer had gereden. Ook zij had weinig pech tijdens de tocht. Bij Dokkum viel ze een keer niet ern stig op een knie maar daar bleef het bij. Hoewel zij momenteel niet in het eilan- delijke bevolkingsregister staat inge schreven was er nog een vrouw die als deelneemster van Texel mag worden aangemerkt: de 2-1-jarige Ciska Stark van de Zanddijk uit Eierland, die aan „Ik heb het gehaald en dat is het mooiste dat er is", zei Kees Kikkert toen hij bij de fi nish in Leeuwarden voor de televisiecamera kwam. (De foto maakten wij van een door Th. Stiehl uit Eierland gemaakte video- opname). de een was het aanmerkelijk zwaarder dan de ander, r geen van de Texelse deelnemers aan de Friese e/fste- tocht had de ervaring willen missen. „Niet te beschrij- Als het kan gaan we volgend jaar weer!" ninste dertien eilandgenoten hebben meegedaan aan de it der Tochten en allemaal hebben ze hem kunnen uïtrij- Met dit aantal was Texel precies even sterk vertegen- irdigd als de rest van het land: één op de duizend Neder- lers heeft met succes aan de tocht meegedaan. idste van de groep was Joh. van „Scholleboe". Deze ge reed z'n zevende elfsteden- Sinds 1941 heeft hij telkens edaan. De zeer zware tochten 347 en 1963 reed hij niet uit. r startte donderdag j.l. om 8.00 kwam om 22.10 uur binnen. Hij n een rustig maar gestaag tem- st eerste stuk tot Harlingen zon- auze. Bakker had niet met pech npen. Een keer struikelde hij over id die vlak voor hem was geval- iaar hij bleef op de been. Een noemt hij de kwaliteit van de imer Ee, alle jaren een erg moei- Deze keer lag dit deel van aject er goed bij. Han Bakker .einig geoefend, althans niet op ige afstand. Wel heeft hij de weken elke avond dat het mo- was dee ijsbaan van Den Burg ht om daar een paar uur achter rondjes te maken, ige vrouw in de Texelse groep el Bruining uit Den Hoorn die 15 uur van start ging en om Jen dreigen met nieuwe actie vindt het rapport dat r het organisatiebureau der Torn en Buningh is ebracht inzake de reorga- tieplannen van de boot- ist onvoldoende kompleet er conclusies en aanbe- ngen aan te kunnen ver- len. ,,Op een wezenlijk eet werd onvoldoende in- it gegeven. We hebben rom om aanvullende rap- tage gevraagd", aldus di- eur Th. Hoogerheide. aanvulling wordt in de loop deze week verwacht. Directie aad van commissarissen zullen ch dan over buigen en het or- satiebureau zal een toelichting in. Een en ander veroorzaakt vertraging waardoor de in het bonden overeengekomen locol' niet kan worden nageko- Omdat dit al het tweede uit- i, hebben de bonden geïrri- gereageerd. Ze hebben Hoo- eide gisteren laten weten dat tweede inbreuk reden is ge it om de voorbereidingen voor nieuwe actie 'Boot boos' te an. ie aandrang wordt ingegeven door ïigeduld en de onzekerheid die bij leden over de reorganisatie le- De bonden willen daarom met Ide conclusies en aanbevelingen fel en willen weten wanneer Teso verleg weer denkt te openen. De én vinden dat het niet bevorder- voor de door alle betrokkenen nste sociale rust rond de onder- dingen dat Teso geen termijnen genoemd. De bonden willen de 'usies en aanbevelingen nu voor 3 a.s. in bezit hebben en willen fe data en suggesties voor het enen van de onderhandelingen, ins directeur Hoogerheide is het twijfelachtig of dat zo snel moge- Op dit moment moet de aanvul- <an het rapport nog binnenkomen, er ook wel enige dagen kost lat het reorganisatiebureau mon- 3e toelichting heeft gegeven en fe en commissarissen hun con- is hebben getrokken. de Vrije Universiteit in Amsterdam the ologie studeert. Ook zij reed de tocht zonder problemen, startte om 7.30 uur en kwam aan om 21.30 uur, ondanks ruim een half uur rusten in Bolsward. Ze viel één keer. Blessure De 50-jarige Dick Drijver uit Den Hoorn kwam enigszins geblesseerd te rug van de elfstedentocht. Tien kilo meter na de start (7.15 uur) kreeg hij last van een bevroren oog, een euvel dat zich nadien herstelde mede dank zij druppels van de medische verzor ging. Bij de stempelpost van Franeker viel hij languit in het water, waardoor Dick niet alleen doornat werd maar ook enkele schaafwonden in het ge zicht opliep, duidelijk zichtbaar op de foto bij dit artikel. Drijver finishte om 21.00 uur. Hel snel was de 45-jarige Sjors Jim- mink uit Bargen: hij startte om 5.45 uur en finishte om 14.41 uur. Het was Jimminks tweede elfstedentocht. De tocht van 1963 reed hij echter niet uit, zodat hij nu de geruststellende voldoe ning heeft de Tocht der Tochten ten minste een keer in zijn leven te heb ben uitgereden. Jimmink vond vooral het ontbreken van wind een voordeel. Hij viel geen enkele keer, rustte weinig en was nogal hongerig omdat hij niets bij zich had. Bij Bartlehiem kocht hij een broodje.... Zeer snel Auke Brouwer (30) uit Den Hoorn (geen 'echte' Texelaar omdat hij sinds zijn studie in Amsterdam woont) boek te een indrukwekkende prestatie door de elfstedentocht in 714 uur af te leg gen. Dat was ook nationaal gezien een prestatie, want hij was de een na snelste in de toertocht, direkt na de nationale sprintkampioen Piet de Boer. Dat Brouwer bezeten moet zijn van de Zeer voldaan en gelukkig poseerden de Texelse elfstedenrijders bij Nel Bruining voor de deur. Staand van links naar rechts Hans Koorn, Jan Knippenberg, Kees Kikkert, Loek van Vliet met Nel Bruining, Dick Drijver, Theo Takes en Johan Bakker Hurkend ('t deed wel zeer want de knieën waren nog stijf!) Gerard Roeper, Douwe Dros, Sjors Jimmink, Martin Visser en Dirk Bakker. zich heeft voltrokken Het Parool maakte melding van de opmerkelijke prestatie van Auke Brouwer en zijn vriend. schaatssport moge blijken uit het feit dat hij dezelfde elfstedentocht dinsdag ook al in zijn geheel had gereden „om het parcours te verkennen" samen met een vriend. Toen Brouwer onlangs op weekendbezoek naar Texel ging, legde hij het gedeelte van de reis tussen Purmerend en Anne Paulowna schaat send af. Kapotte schaats De 31-jarige Kees Kikkert uit De Westen deed elf uur over de elfsteden tocht. Door materiaalpech liep hij vooral de laatste 40 kilometer van het parcours veel vertraging op. Van een van zijn schaatsen was de punt afge- broken waardoor hij bij elke oneffen heid viel. ,,lk lag om de twintig meter op m'n bek", aldus Kikkert, die het ongerief enigszins verhielp door met een wetsteentje de afgebroken punt rond te slijpen, een langdurig karwei waarbij vrijwel het hele wetsteentje op het harde staal versleet. Overigens had Kikkert weinig moeite met de elfste dentocht. „Het leek of ik vleugels had". Voor het merendeel van de deelnemers geldt dat zij geen extreme inspannin gen hebben moeten leveren. Loek van Vliet (start 6.00 uur; finish 16.45 uur): „De elfstedentocht is zwaar voor ie dereen. Maar de omstandigheden wa ren gunstig; écht afzien was het niet". Dat neemt niet weg dat er heel wat energie in ging zitten. De zeer getrain- - de lange afstandloper Jan Knippen berg (start 7.15 uur; finish 20.00 uur): „Het ging erg goed maar na afloop was ik toch wel leeg". De 53-jarige economieleraar Harry van Asten uit Schagerbrug die nationaal bekend werd omdat hij onder deerniswekkende omstandighe den als allerlaatste de finish van de Elfstedentocht overging, werd vanmorgen gehuldigd toen hij van de boot stapte om op Texel zijn dag taak te beginnen. De leerlingen van de examenklassen 6 Atheneum a en 6 Atheneum b stonden op de haven met bloemen en een span doek en Van Asten werd in de A-Ford van Jan Geus in optocht naar de school in Den Burg gebracht, waar hij met applaus door collega's en andere leerlingen werd opgewacht. „Economisch gereden, Harry!"stond op een bord boven de hoofdingang. Van Asten reed de elfste dentocht twee keer eerder. In 1963 moest hij halverwege afhaken maar de tocht van donderdag volbracht hij, zij het met uiterste krachts inspanning en vrij ernstig geblesseerd aan een enkel waardoor hij de laatste kilometers feitelijk met één been schaatste. De 36-jarige Douwe Dros (start 6.00 uur; finish 16.15 uur) is vaak gevallen. Hij had last van zijn linker enkel waar aan hij ooit is geopereerd. Voor de 39-jarige aannemer Martin Visser was het gunstig dat de elfste dentocht nu pas werd gehouden. Op de aanvankelijk geplande datum kon hij wegens rugklachten niet meedoen, maar nu ging het prima. Hij startte om 6.30 uur en finishte om 19.30 uur. Vis ser heeft de laatste tijd vrij veel toer tochten in Noordholland gemaakt, veelal samen met Douwe Dros en Hans Koorn. Laatstgenoemde legde de elfstedentocht zonder problemen af in precies 12 uur. Dat de 43-jarige Dirk Bakker de tocht geroutineerd zou af leggen, verbaasde niemand. Bakker (die onlangs ook nog de elfmerentocht reed) startte om 6.00 uur en finishte om 16.45 uur. Toch is hij een keer of vijf gevallen, echter zonder letsel van betekenis. Ook de 41-jarige Gerard Roeper uit Eierland legde de tocht zonder problemen af; hij deed er pre cies 12 uur over. Voor de even oude Theo Takes uit Den Burg geldt hetzelf de, al had hij meer tijd nodig: start 6.15 uur en finish 20.45 uur. Rode lantaarn In het rijtje kan ook Harry van Asten worden genoemd. Hij woont weliswaar in Schagerbrug maar hij is bij velen op Texel bekend omdat hij leraar econo mie aan de Rijksscholengemeenschap is. Van Asten werd nationaal bekend omdat hij de toerrijder was die als al lerlaatste binnen de gestelde tijd fi- nishtp en als zodanig door de media werd genoemd. Zaterdagavond kwamen de Texelse elfstedenrijders bijeen in het huis van Nel Bruining in Den Hoorn om elkaar te feliciteren en om na te praten. Het hele gezelschap poseerde voor onze fotograaf, voor de versierde voordeur. Alle rijders hadden hun eigen verhaal en al die verhalen werden tegelijkertijd afgestoken zodat het een zeer gezelli ge drukte werd. Eensluidend was de lof over de sfeer waarin het spektakel De aktie van het Mevrouw De Koning hulpcomité in het kader van Eén voor Afrika leverde in clusief gemeentesubsidie f104.100,03 op. Bovendien is er naar schatting nog f8000— rechtstreeks door Texelaars op giro 555 gestort, zodat de ver moedelijke opbrengst zelfs bo ven de 110.000 gulden uitkomt. Een deel van de opbrengst van de Texelse aktie werd rechtstreeks overgemaakt. Dat gold voor de stortingen op het postkantoor, de opbrengst van de door het gemeentepersoneel afgestane kerstpakketten en de bijdrage van de diakonie van' de Nederlands Hervormde gemeente. Douwe Dros: „Die sfeer is niet onder woorden te brengen. Het gaat allemaal zo spon taan en iedereen is zo meelevend en hulpvaardig". Nel Bruining: „Die dag vergeet je nooit. Het is niet het schaatsen dat je bijblijft, maar het ge drag van al die mensen. Dat gejuich dat telkens weer opklonk als je groe pen mensen passeerde, ik hoor het nog steeds. Ik kreeg er tranen van in mijn ogen". Dick Drijver beleefde een 'reddend' staaltje van hulpvaardigheid. Tussen Bolsward en Harlingen was hij zijn stempelkaart kwijtgeraakt. Toen hij zich, ontdaan door deze pech, meldde in het stempelhok in Harlingen, bleek de kaart daar te liggen. Het waardevol le papiertje was door tot dusver onbe kende mensen gevonden in de buurt van Arem. In de hoop dat de gedu peerde op dat moment nog niet in Harlingen was, hadden ze de kaart ra zendsnel naar de controlepost aldaar gebracht en zorgden er aldus voor dat Drijver zijn elfstedenkruis niet miste. (En dénk er niet alleen aan maar doe er ook wat in. Het is voor een prachtig Texels doel). f20- voor een gebruikte pan. t/m 28 februari a.s. bij aankoop van een nieuwe BK pan. Keuze uit meer dan 200 prachtige BK kwaliteitsartikelen in roestvrijstaal en staal-email. 'n Unieke kans om nu uw gebruikte pannen in te ruilen voor hoogwaardig BK gereedschap. Er ligt bij ons een uitgebreide BK assortimentsfolder voor U gereed. Telefoon 02220 2346 'NWINKELVOLIDEEENI B. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. «Sof, wSe^g^'^u^eUóS^enN^'n2^; Cf Abonnementsprijs m. 10 per kwartaal: los 80 cent ;»LoU7Sn?i'8XS«S790 AADenBUr9' VVIf ^U/U! L-J^j kALFO ri/V 60.398.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1