AU SI 1 vergaan van Galjootschip „HARLINGEN" walvisch vangst in Straat Davids 's morgens 5 uren op 23 Augustus 1826 Denk aan de bussen in de banken! TEXEL voor het TESSELHUUS lenR [deel emancipatie- Jjie wordt gebruikt te bazaar ludeschild Voederaktie van wildbeheer was succesvol Filmvertoning op vergadering Groene Kruis Vaste data Politie controleert Deel III Aanrijdingen Auto uit verkeer door Kommandeur K. HOEKSTRA van Texel (En dénk er niet alleen aan maar doe er ook wat in. Het is voor een prachtig Texels doel). FAMILIEBERICHTEN Ook over de trouwkaart wordt u't vast wel 1$. eens... mkm ;i I AG 26 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 3 lameentebegroting is ^6500, geraamd voor itie- en vormingsactivitei- irlopig kan de gemeente jt dit bedrag voort want de gen om een bijdrage uit de- 'it\ komen niet hoger dan totaal gemeentebijdrage grotendeels lijft heeft te maken met de sidie die het leeuwendeel van aagde bedragen vergoedt. Er i aanvragen om subsidie inge- in totaal gaat het om een be- ƒ7151,—. Het rijk neemt ech- voor haar rekening zodat inte nog maar f822,— hoeft De organisatoren van ver- emanciperende en vormen- :ten verwachten in totaal ruim Ineemsters. van plattelandsvrouwen Den een thema-avond houden iuw en macht", de FNV vrou- id vraagt subsidie voor vrou- aret en de overkoepeling van lorganisaties wil geld voor een chtend, een open dag, de cur- duw en economie" en de cur- an thuis, vrouw wat-nou?" De ndsvrouwen De Cocksdorp- wil dit jaar een. bijdrage voor ma-avond over Vrouwen en i de christelijke plattelands- vragen geld voor een project rouw en vrijwilligerswerk". Ook ubsidie gevraagd voor het ichool-werk. ige het 10-jarig bestaan van :hting Gemeenschap Oude- wordt zaterdag 2 maart een amusementsbazaar gehouden oshuis 't Skiltje. d Hd 13.00 uur is er een muzikale tong door Oudeschild met mede van verschillende muziekkorp- n ongeveer 13.30 uur is er een digsshow bij A. Westerlaken (De 3' itraat 63) door deze muziekkorp- een voorstelling door medewer- de bazaar. Deze voorstelling ngeveer aan wat er allemaal te 3l zijn op de bazaar. De traditio- elletjes zullen zaterdag niet ont- I Zo zal er o.a. een winkel van h! ijn met snoep, nogablokken, rriaar ook paraplu-hangen, pluk bIi is, etc. nt lags is er doorlopend muziek en an Oudeschilder bodem en achtig vermaak in de vorm van 'Rochelen, 's Avonds wordt er bazaar opgetreden door luziekgroepen. De bazaar is tot aer 22.00 uur open.. Alle mede- dragen zaterdag speciale De voederactie voor wild en gevogelte die vorige week werd opgestart door de Wildbeheerseenheid Texel was een succes. Veel Texelaars brachten allerlei soorten voedsel, zoals brood, groente, kisten appels en enorm veel aardap pels. Aardappelen waren er zelfs te veel zodat een deel daarvan moest worden geweigerd. De dieren wisten in de vorige week nog heersende kou, wel raad met de aangeboden maaltijden. De Wildbeheerseenheid ontving niet alleen eten. Een vrouw uit De Koog hield een kleine kollekte. Van dat geld kocht de Wildbeheerseenheid een paar honderd liter strooivoer. Om in komende jaren sneller en meer adequaat te kunnen optreden bij lang durige vorst zal Wildbeheer pogen een vaste groep vrijwilligers te formeren die zich bezig zal houden met winterbij- voeding, het hakken van gaten in het ijs, bescherming van weidevogelnesten etc. Publiekelijk zal de overkoepeling van wildbeheerseenheden in het Wad dengebied zich presenteren met een folder waarin de vereniging meer dui delijkheid hoopt te brengen over doelstellingen en werkwijze. Het Groene Kruis Texel houdt woens dag 6 maart achter elkaar twee verga deringen, wat nodig is om een statu tenwijziging te kunnen doorvoeren. Die wijziging heeft een nogal formeel karakter en komt tegemoet aan de re gels van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten en de Nationale Kruisve reniging. Zoals bij de meeste verenigin gen is voor een statutenwijziging een zodanig groot aantal leden nodig, dat bij voorbaat vast staat dat die niet aanwezig zullen zijn. Er moet dan een tweede vergadering worden belegd waarbij het dan aanwezige aantal le den voldoende is; de statutenwijziging is een feit als 2/3 van dit aantal ak koord gaat. De eerste vergadering be gint om 19.45 uur; de tweede om 20.45 uur. Beide vergaderingen worden gehouden in De Schakel, dus niet in het wijkgebouw. Dat houdt verband met het feit dat men in de tweede ver gadering niet alleen leden hoopt te verwelkomen maar ook andere be langstellenden. Om ongeveer 21.00 uur zal namelijk Werken in de wijk" wor den vertoond, een film van de Natio nale Kruisvereniging waarin op boeien de wijze informatie wordt gegeven over het kruiswerk. De avond heeft derhalve een openbaar karakter en ie der is dan ook welkom. Woensdag 27 februari Het bestuur van de Welzijnsstichting heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. In het kader van de ,,dorpentocht" van de Rijksscholengemeenschap wordt in de Jacob Daalderschool in Oosterend een avond gehouden, aan vang 20.00 uur. i Het Overkoepelend ofgaan van Vrou wenorganisaties houdt in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg jaarvergadering, aanvang 20.00 uur. In het kader van Wereldgebedsdag wordt een samenkomst gehouden in ,,Ons Huis" in Den Hoorn, 20.00 uur. Donderd q 28 februari In het radioprogramma ,,De burge meester is jarig" dat van 15.00 tot 16.00 uur wordt uitgezonden via Hil versum II is burgemeester J. A. Engel vaart langdurig aan het woord. In het kader van de RSG-dorpentocht wordt een bijeenkomst gehouden in het RSG-gebouw in Den Burg; 20.00 uur. Het katholiek Vrouwengilde heeft een bijeenkomst in De Witte Burcht, ver zorgd door de KRO; aanvang 20.00 uur. De werkgroep archeologie van de Historische Vereniging Texel heeft een bijeenkomst bij S. Daalder, Trompstraat 26 in Oudeschild. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kotterstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en W: Burgemeester Engelvaart en wethou der Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woens dag van 8.30 tot 9.30 uur en wethou der Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Elke eerste donderdag van de maand (na het fractieberaad) houdt de VVD Texel in hotel Rebecca in De Waal een instuifavond voor leden en introducees. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en don derdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO—groep komt elke woens dag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Zwemmen in warm (32 graden Celsius) water is elke maandagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur mogelijk in het overdekte bad van appartementenhotel Tubantia aan de Pontweg. Kosten f8— per bezoek. Sinds 1 februari moeten alle automobi listen deel II 1985 van het kentekenbe wijs op de voorruit hebben en motor rijders moeten het bij zich dragen. De politie begint 1 maart een controle- aktie om de naleving van deze regel te controleren. Ook auto's die geparkeerd zijn, zullen worden geïnspecteerd. Ont breekt het kentekenbewijs dan wordt direkt proces verbaal opgemaakt. Op de Nieuwlanderweg kwamen giste ren twee auto's met elkaar in botsing. Een 25-jarige vrouw week uit voor een in de berm geparkeerde auto en werd toen geraakt door een 34-jarige tegen ligger. Beide wagens liepen aan de lin kerzijde deuken op. Een stukje verder op, ter hoogte van camping De Drie hoek slipte een 20-jarige automobilist als gevolg van verraderlijke gladheid. Hij ramde een verkeersbord en kwam in de greppel terecht. De politie heeft zaterdagmiddag de auto van een 21-jarige Texelaar uit het verkeer genomen. Nadat de Fiat op de Emmalaan was aangehouden kwamen diverse gebreken aan het licht. Onder andere waren de wielen van de auto voorzien van banden van drie verschil lende maten. Bij technisch onderzoek zal blijken of de wagen nog de weg op kan. 1 3'ien, in de volsten zin vab het zeer christelijk. Logen, stolen akeelden nimmer en waren «ven zeer mededeelzaam on- inderen. Zij vingen weder twee :hen van 18 voet lengte en 3 ïede voet dikte, die zij aan isneden en dadelijk aten. Wij n mede eten en het smaakte goed, zijnde er geen traan of sak aan. Des avonds kookte de he man een groot stuk wit- lesch alsmede huid, dat wij in pen moesten mede nemen, bij trek. Des nachts kon men het sbakken van de warmte en de »fe lucht niet houden, schoon naakt liggende, liep het zweet het lijf neder. Hartelijk verlang- naar een goede gelegenheid iunnen vertrekken, schoon wij sr 36 mijlen moesten afleggen, 3 4 dagen op het spoedigst sdden, maar dan waren wij ook sd als gered, als zullende het in mie ruimer en beter, ook meer |en verscheidene bij elander lig- toloniën vinden als, Jacobsha- hkkenhoek, Egede's minde, Rit- <en meer andere, alle 5 6 *an eikanderen, alwaar wij ons •den verdeelen. October, 's morgens mooi 5 wind Z.O. ging de reis naar tgelbaai, doch moesten weder nze manschappen te Nogsoak fe volstrekt gaan nog staan met namen Booij Booijse, P. Koudenberg, Zwerus Koerse, Schuil en Hendrik Lolkes; on- Ivoor die menschen, te meer Seen medicijnen waren en dus m gedaan konde worden, dan dch wieschen met hun eigen Sommigen begonnen koud vuur te krijgen, dat dè dokter eer wij ver trokken, wegsneed. Aan den Deen- schen man betaalden ik voor eenige genooten goed en huisvesting 76,—. Wij namen afscheid van onze zwakke lotgenooten met tranen in de oogen vreezende hen nimmer weder te zien. O wat was dat hard voor ons allen! Met de zeilèn bij zetten wij het om de zuid. Tegen de middag waren wij in Sjouke Douwesboet en hadden daar een harde koelte, zoodat de zeilen gestreken moesten worden, roeiden dwars over dezelve en niet zonder veel water te scheppen. Na de middag kwamen wij over de bogt en onder de opper van het land. Des avonds kwa men wij voor het Waaigat met storm weer, digt onder land, ook stoof de sneeuw zoodanig dat wij uit onze oo gen niet konden zien. Wij roeiden met de sloepen op een singel vast, hoewel wij geen land zagen. Het was zoo ver bazend koud, dta het onze spraak be lemmerde en de vorst in de aangezig- ten kwam. In het kort, wij moesten te rug wilden wij niet doodvreizen. Alle onze krachten spanden wij in om te gen de koude beweging te maken. Des nachts waren wij soms onder hooge klippen, hadden daar opper en het niet zoo koud, maar dan weder nevens vlak land zijnde, even koud en hol water, stuivende het water over de sloepen zoo dat wij allen van ijs gehar nast schenen. De sloepen raakten me de vol ijs, en werden bijna onhandel baar, daarenboven verloren wij elkan der uit het oog, hoewel het Noorder licht zeer helder scheen. Alle stijf van koude en ijs, terwijl de kinderen onder de dekens bestopt lagen. Den 31 October, 's morgens de wind Z.O. en nog vreeselijk koud, kwamen wij gelukkig weder te Nogsoak met twee sloepen, zeer beducht over de andere. Niemand van ons kon lopen, wij kro pen naar de kabakken. Regt blijde wa ren de menschen dat zij ons weder za gen, daar zij niets anders gedacht had den of wij waren weg, in het holle wa ter, zeide zij, kunnen zi; niet roeijen en zijn allen zeker dood gevroren. Wij hadden het zoo akelig nog niet gehad en durfden die reis niet weder aan vaarden, omdat het weder in dien tijd van het jaar onbestendig was. Des middags kwam onze vermiste sloep te recht, even als wij, dood af, maar ge lukkig zij waren behouden. Met over leg van den Deenschen man beslooten wij nu 13 man bij hem te laten en dan naar Niakonak te gaan, zijnde in Stuk- kende Jacobsbogt 8 mijl van Nogsoak en daar, indien het te bekomen was, zooveel provisie te halen dat hij met dertien van onze mannen konde over winteren. Van de straks genoemde plaats kon weder de helft van ons naar Ommenak, 10 mijlen van Niako nak oversteken, zijnde dat een der grootste kolonieën. Alzoo stelden wij ons voor hier te kunnen overwinteren. Des middags kookte men warm eten, deed er een stuk witvischspek in, dat elk zeer goed smaakt, het spel zelve was te vet om te eten, doch had an ders geen traan of wansmaak. Het ver kwikte ons althans zoveel dat wij we der bij ons zelve kwamen, doch velen onder hadden zooveel geleden aan hunne voeten dat het lopen hun zeer moeilijk viel. Na de middag reinigden wij ons we der, dat zeer noodzakelijk was van we gen het ongedierte, eene ellendige plaag! Van onze weinige klederen was nog een groot gedeelte doornat. Des avonds vingen de Esquimaux met de kajak een eenhoorn en hadden die dag vijf robben gevangen, zijnde daar zoo gelukkig met de vangst dat zij over vloed van eten voor hun hadden. Des nachts de wind N.W. stormweer en vreeslijk koud. Den 1 November, 's morgens de wind N.W. en sterke koelte, was de reis naar Niakonak ondoenlijk. Doch wij maakten ons gereed, om bij de eerste gelegenheid de beste, te kun nen vertrekken, dat ook noodzakelijk wierd, daar wij anders zeer spoedig al des mans provisie zouden verteren, daar zijn voorraad zeer gering was. Des avonds bezochten wij de kranken, vonden hen zeer bedroefd, kermende van pijn, konden niets anders doen dan hen beklagen. Niemand onzer was ook vrij van vorst en allen zwak. Des nachts stormweer. Den 2 November, 's morgens de wind N.W. met beter weer, doch het water zeer hol, zoodat wij alweder niet konden vertrekken, daar wij in de zee op, een mijl moesten roeijen, en zulks door zwakte niet konden doen, behal ve dat het ook zeer koud was. Wij besloten dus nog een dag te wachten. Intusschen rekende ik op nieuw af met onze Deen en gaf hem een adsignatie van 320 pond brood, 7 schepels gort, 4 schepels erwten, 15 pond spek, als mede van 2 grpoote balies robbespek, gebruikt tot brand om het eten te kun nen koken. Na de middag leerden de Esquimaux hunne kinderen met de ka jak te roeijen en pijlen schieten. Ik ver zocht een Esquimaux eens een pijl op het land af te schieten, om te zien, hoever zij zulks konden doen. Hij schoot 158 voeten, de pijl zoo vast in den grond, dat één man dezelve er niet konden uittrekken. Den 3 November, 's morgens de wind Z.W. mooi weer met weinig sneeuw, gingen wij op reis, latende genoemde zwakken benevens zeven anderen, te zamen dertien man te Nogsoak blijven, naar Niakonak, zijnde toen 's morgens 4 uren. Voor de mi- dag de wind Z.O. met een harde koel te en hol water, waarvan veel in de sloepen stortte, dat terstond ijs was. Een- Deensche sloep hadden wij bij ons voor loods, en mede om provisie te halen, waarvoor zij 25 Deensche Daalders zouden genieten. (wordt vervolgd) Vrijdag 22 februari overleed mijn zorgzame man, onze lieve vader en grootvader Gerrit Willem Mets. Hoorn C. S. Mets-van den Hogen Arnhem: L. C. Mets D. A. S. Mets-Over de Linden Utrecht: Gerwim Brita Velp: Frank Annemieke Amsterdam: N. Groet-Mets J. Groet Bergen: Dieuwke Geer Amsterdam: Karin Jan Dirk Hoorn, Drieboomlaan 290 De overledene ligt thuis opgebaard, alwaar lie ver geen bezoek. De begrafenis heeft hedenmiddag plaatsgevon den op de Oudeschilder begraafplaats. Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons is geweest, is op 79-jarige leeftijd overleden, onze lieve moeder, oma, zuster en tante Marie Dalmeijer-Bood, weduwe van A. P. Dalmeijer. G. Rijk-Dalmeijer E. A. Rijk J. Dalmeijer P. Grootjen-Dalmeijer C. Grootjen A. Wetsteen-Bood kleinkinderen, neven en nichten. Texel, 23 februari 1985, Laagwaalderweg 10, Oudeschild. Een korte overdenking zal worden gehouden op woensdag 27 februari om 14.00 uur in de verga derzaal van de Doopsgezinde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de Oudeschilder be graafplaats zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 26 februari van 19.30 - 20.30 uur in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Moeder ligt thuis opgebaard. Geheel onverwacht is van ons heengegaan onze lieve oma Marie Dalmeijer-Bood, op de leeftijd van 79 jaar. Arie Liesbeth en Ben Marion Trudy Arie-Pieter Texel, 23 februari 1985. Voor Uw blijker^van belangstelling betoond na het overlijden van onze moeder ANTJE DROS-GARRITSEN, zeggen wij U hartelijk dank. Fam. Vroom-Dros Texel, februari 1985. Langs deze weg wil ik u hartelijk danken voor de be toonde belangstelling tijdens de ziekte en na het over lijden van mijn lieve vrouw, onze moeder en oma MARIA VERKERK. In het bijzonder het verplegend personeel en dr. Van Rossum van het Verpleeghuis Texel. W. Beltman kinderen en kleinkinderen Voor uw warme en oprechte belangstelling en mede leven, getoond na het overlijden van onze vader en opa JACOB CORNELIS EELMAN zeggen wij U hartelijk dank. Marja - Jan Jan en Klaas Jaap - Dia weer 17 februari ben thuis gekomen. Langs deze weg wil ik iede reen bedanken voor kaar ten, bezoek, enz. tijdens mijn verblijf in het ziekenhüis. Willem van Duyn AAN QNZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen 72,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. D'r njn tenslotte veel belangrijker taken waar u het eens en er bent geworden. II gaat trouwen. Een belangrijke beslissrng- En heelt u eenmaaJ besloten, dan komen allerlei Ideine en grote beslis smgen ook op met de receptie? Wie nodigt u uit? En. hoe maakt u het bekend. De Kenncmcr Kaarten Kollektie maakt 't u voor wat dat betreft erg gemakkelijk. Een schitterende serie stijlvolle trouwkaarten. Met leuke tekstsuggesties en ideeen. Kom de dikke Kennemer Kaarten Kollektie maar 'ns truien. Een aparte kaart voor een apart paar. kennemer kaarten i- kollektie tjMu QdvutAl* dm UMAui/ron- (Uukhu-, m'bauM# cLndilctr: Langeveld en de Rooy Parkstraat 10 Den Burg - Texel tel. (02220) 2741

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 3