„Het was knokken tegen pure overmacht „De wonderen zijn de wereld nog niet uit" Commissie besprak barre winter ;°2 irpscommissie Den Burg opt met activiteiten bncert Excelsior WAT !KZEGGEN WOU.." msterdammertjes fereldgebedsdag Historische vereniging met 54 leden officieel van start Intrede ds. J. J. Salakay Open dagen „Noorderhaaks" Klaverjasdrive voor Tesselhuus Extra exploitatiesubsidie voor St. Texels Museum Schoolspullen te koop tijdens Fancy Fair Rl ■^NSDAG 26 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 t Ti (02 i yij slapen in" [bestuur van de dorpscommis- heeft besloten te stoppen met organiseren van dorpsactivitei- De commissie wordt echter t opgeheven maar zal „slapend jven voortbestaan", zoals dorps- mmissielid Eddy Momberg het drukt. besluit is genomen naar aanleiding de voorjaarsvergadering waarin ze chts één agendapunt op het pro- imma stond: het voortbestaan van commissie. De respons op die ver- dering was minimaal en het bestuur it concluderen dat er momenteel ;hts twee bestuursleden zijn die ac- 0 kunnen of willen zijn in de com- ssie. Ér is een algeheel gebrek aan ituursleden die tijd in het dorpswerk innen steken en volgens de huidige bai mmissie is het werven van nieuwe chten „een onmogelijke taak", tk heeft de dorpscommissie langza- Sithand de indruk gekregen dat in om|n Burg niet zoveel behoefte bestaat een dorpscommissie. In Den Burg irden automatisch al veel evenemen- georganiseerd door particulieren en enigingen. Dat de dorpscomissie slapend leven gaat leiden, dus ts meer organiseert, heeft te maken de hoop van de huidige actieve n dat er in de toekomst toch men- zullen opstaan die de commissie mw leven willen inblazen. Zij die dat of later willen, kunnen contact op men met Eddy Momberg, Map isterlaken of Anneke Jaspers. „Als opeens animd blijkt te zijn kunnen slapende vereniging snel weer ginnen", meent Momberg. Krant nieuwe dorpscommissie begon, na perikelen rond dorpshuis d'Ouwe 0 en het opstappen van de „oude" mmissie, aanvankelijk voortvarend o.a. het organiseren van film- jrstellingen, kindertheater en koffie- icerten voor ouderen. Daarnaast o men de taak op zich koninginne- jfestiviteiten te organiseren, te hei bij de intocht van Sinterklaas, kin- ispelen e.d. te houden bij Texel-Jazz uiteraard Ouwe Sunderklaas in els grootste dorp in goede banen leiden. Ook gaf men één jaar een pskrant uit. Dit alles is nu verleden Christelijke Muziekvereniging Excel- geeft zaterdag het winterconcert dorpshuis De Bijenkorf in Ooste- 'd. Het optreden begint om 20.00 Het programma luidt als volgt: ening voorzitter M. Medema zij aan God de Vader, arr. Wim D. Lichtenberg. rang 387, arr. Meindert Boekei. Yeomen of the Guard, Sullican, Mellema. Shipbuilders, Peter York ishinton Grays mars, Grafulla, arr. (laatstgenoemde twee nummers ook op het concours gespeeld), treden drumband: Winners, Engêne Angoulême; Square Dancers, Sandrie Egberts; c. ar de top, Sandrie Egberts; d. Puer- Pollensa, Th. van Campen; e. rch of Rio de Janeiro, J.R. van wrik; f. American Post, Sandrie )erts. dappy Day deel 1, arr. Helmut rnhard. lana Cani, Marquina, arr. Hanniken. t Anglia, Jacob de Haan Happy Day, deel 2, arr. Helmut rnhard., ing Dutch, Pi Scheffer aphrase over Laat ons de Heer lof- gen, Henk van Lijnschooten. n Texel kreeg ik een knipsel van uw int opgestuurd: het knipsel over de isterdammertjes. Nu zijn mijn zus ik, Lea en Paula Dijkman, toender- 3 heel hartelijk en liefdevol ontvan- door de familie J. Boogaard in «terend. We hebben altijd nog con- it met elkaar gehouden. Zij kwamen onze bruiloft en toen oom Jan en tie Martha zoveel jaar geleden hun Jden bruiloft vierden, waren we ook de partij. Nu woont tante Martha ogaard in rusthuis St. Jan in Den <g. Nu het veertig jaar geleden is we naar Texel kwamen zou ik alle fisen daar nog heel hartelijk willen fenken. Zonder hun hulp hadden tl „Amsterdammertjes" wij incluis, hongerwinter niet overleefd! vriendelijke groeten, Paul Blankers-Dijkman Eindhoven De dominee tijdens het zingen van de Singers of the Lord. Na een vacatureperiode van 124 da gen heeft de gereformeerde kerk van Den Burg sinds zondag weer een eigen predikant: ds. J. J. Sala kay deed intrede. Na afloop van de dienst begroette Harm Oosterhof de nieuwe dominee met een niet van historisch besef gespeend ver haal: „De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Zo'n 380 jaar geleden was Texel de laatste halte voor de schepen die naar Indië voeren en daar onder meer het licht van het Woord brachten. Vandaag is er een zoon van Ambon naar Texel geko men om hier predikant te zijn." Oosterhof gebruikte het hierboven aangehaalde spreekwoord ook om an dere situaties aan te duiden: „We heb ben lang op vandaag gewacht, maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit. U bent geboren op Ambon, opge groeid in het zuiden van Nederland, u volgde katholiek en protestant onder wijs. 'Naast uw voetbalcarrière ging u theologie in Kampen studeren en u preekte in Friesland en Zeeland en in het midden van het land. Tot groot verdriet van u en uw vrouw kwam er echter geen beroep. Laten we niet naar de oorzaak zoeken: u moest ge woon naar Texel." Het thema van de preek die Salakay hield was gebaseerd op het evangelie van Marcus en ging over Jezus die de discipelen verbood rond te vertellen dat hij de Messias was. De evangelist beschrijft hoe Petrus bang wordt als hij Jezus diens dood hoort voorspel len. Die bespeurt in die angst het werk van Satan en wijst erop dat de redding ligt in het kiezen voor hem, ook al denkt de wereld er anders over. Salakay greep deze tekst aan om de gemeente op te roepen inhoud te ge ven aan de belijdenis. Hij wees erop dat in de derde wereldlanden de ker ken vol zitten, wat hier ook weer zou moeten gebeuren. Oosterhof speelde hierop in: „In de classis werd besproken of, als op Texel alles in orde zou zijn, u een bordje in uw tuin zou kunnen zetten met daarop „spreekuur van 10 tot 12". U ant woordde daarop dat God ook geen vast spreekuur heeft. Wij zijn een doorsnee gemeente waar op zijn tijd best wel eens wat aan bijgeschaafd moet worden." Oosterhof noemde de gastvrijheid van mevrouw Salakay en verbond daar de wens aan dat ge meenteleden met of zonder problemen de weg naar het huis van de familie Salakay zouden weten te vinden. Hij sprak zijn vertrouwen in de samenwer king uit: „U bent geen doe-het-zelver" en hij zegde de steun van de gemeen teraad toe. Singers of the Lord De kerkdienst werd muzikaal on dersteund door de Singers of the Lord onder leiding van Peter Zwart. Hun uitstekende optreden bracht de heer Molenaar die names de classis sprak ertoe een dubbele gelukwens uit te spreken: „Ik ben niet alleen blij dat u beroepen bent en dat Den Burg weer een predikant heeft. U zult blij zijn met die vele frisse lucht hier. Dat koor had in ieder geval een enorm volume." Ds. J. Donker uit Oosterend die con sulent tijdens de beroepsprocedure was-geweest heette Salakay welkom namens de moedergemeente in Oosterend en namens het Texels Theo- logenconvent. Hij haalde een anecdote aan die te maken had met het feit dat de nieuwe predikant nog geen rijbewijs heeft: „Er zijn hier meer dominees zonder rijbewijs gekomen, er gaat er zelfs wel eens een weg die het heeft laten verlopen". Dat laatste was Sala- kay's voorganger, Blauw, overkomen. Donker wees op de noodzaak van oe cumenische samenwerking zoals dat bijvoorbeeld in het convent plaats vindt. Ook een wederzijdse samenwer king tussen de gemeente, de voorqan- De Historische Vereniging Texel is nu officieel opgericht. Na een offi cieuze aanloopperiode waarin al veel aktiviteit werd ontplooid, werd woensdag in dorpshuis d'Ou we Ulo de oprichtingsvergadering gehouden waarbij de statuten wer den goedgekeurd en waarbij het voorlopig bestuur (voorzitter D. Lemstra, secretaris-penningmeester A. van Opstal, mevrouw M. Bakker-Zijm, T. Duinker en KI. Uit geest) definitief werd. De vereniging begon feitelijk te draaien op 16 oktober j.l. toen op initiatief van G. A. Oskam de eerste bijeenkomst werd gehouden. Al direkt meldden zich voor de vereniging dertig be langstellenden. Er zijn thans 54 leden. De vereniging is te onderscheiden in diverse werkgroepen (voor resp. histo risch archiefonderzoek, stamboekon- derzoek, archeologie en Texels dialect) die min of meer zelfstandig functione ren en allemaal ongeveer eens per maand bijeen komen. Bibliografie Een van de activiteiten die de vereni ging ontplooit, is het samenstellen van een zo compleet mogelijke bibliografie over Texel, dus een lijst van boeken, artikelen en andere publicaties over Texel. He is de bedoeling dat de vere niging deze lijst als boekwerk uitgeeft. Doel van de historische vereniging is de Texelaars meer bij de zeer interes sante historie van het eiland te betrek ken. Er zullen openbare avonden wor den gehouden, er komen exposities en er zal een verenigingsorgaan worden uitgegeven. De werkgroepen en de vereniging als geheel zullen zich rich- ger en de grote herder" noemde Don ker belangrijk. Blauw sprak namens zichzelf en zijn vrouw. Hij vertelde dat de bittere pil die het vertrek van Texel voor hem en zijn vrouw was geweest, verguld werd omdat Salakay nu hier beroepen was. Hij ging in op de ervaringen in Fries land en Zeeland: „Als je een herder onder de krabben in Krabbedijke was geweest, dan zou dat niet alles zijn. Ook als herder onder de wolven in Friesland ben je niet optimaal af maar als herder onder de schapen Trima Kasi Salakay zelf prees in zijn dankwoord de gemeente omdat die het aange durfd had een vreemde eend in de bijt toe te laten. Hij verzekerde dat hij dat vertrouwen niet zou-beschamen. Met kennelijke ontroering dankte de nieuw bakken dominee zijn familie voor de ondervonden steun: „Tegen jullie zeg ik in mijn eigen taal: Trima Kasi" (bedankt-red.). Kritiek en pluimen kreeg de dienst gemeentewerken donderdagavond van de raadscommissie Financieel, Economisch en Technisch beleid over het werk dat op de wegen is verricht in de sneeuwstormen van januari. Henk Beumkes van het Pakt was vol lof: „Hier is keihard gewerkt". Gerbrand Poster van de VVD was niet zo tevreden: „Het sneeuwruimen in de buitendorpen was slecht tot matig". De discussie over de gemeentelijke gladheidsbestrijding brandde los naar aanleiding van een evaluatierapport over dit werk. Daarin wordt geconclu deerd dat de gemeente in de toekomst meer geld opzij moet leggen voor gladheidsbestrijding en dat in januari aan de doelstellingen van het werk is voldaan. De belangrijkste doelstelling bij het sneeuwruimten en zandstrooien was dat de wegen naar de buitendor pen en de veerhaven open moesten blijven, pas daarna kwamen secundaire wegen en de wegen in de buitendor pen aan de beurt. Gerbrand Poster kon die doelstelling wel begrijpen maar vond dat er meer aandacht geschon ken had moeten worden aan de stra ten in de dorpen en dan vooral de straten rond bejaardenwoningen en be jaardenhuizen. De VVD-er stelde voor in de dorpen burgers te benoemen die* zich tot taak stellen de wegen in de dorpen zo snel mogelijk begaanbaar te maken. Die mensen hoeven dat niet voor niets te doen. Poster dacht bij voorbeeld aan aannemers die bij felle kou toch geen werk hebben maar wel vaak over goed materieel beschikken om sneeuw te ruimen. „Dat is een vorm van privatisering waar de VVD groot voorstander van is. Dat kost na tuurlijk veel geld maar dat hebben we er voor over. Je kunt beter wat meer geld uitgeven dan dat iemand zijn nek breekt in een spekglad straatje". Ook Paul Kikkert van Texels Belang had kri tiek op het sneeuwruimen. Hij vond het raar dat de fietspaden werden schoongemaakt terwijl men geen aan dacht had voor de stoepen van bejaar- denwonirigen. Met dat noodweer stapt toch niemand op de fiets, dan moet je die paden ook niet gaan schoonmaken". Ambtenaar Piet Plug was het niet met Kikkert eens. Juist op advies van de politie had men de fietspaden sneeuwvrij gemaakt om te voorkomen dat wielrijders op de auto weg gingen rijden. Plug: „Fietsers op een gladde autoweg is levensgevaar lijk. Er waren juist wel veel kinderen die, ondanks het slechte weer, op de fiets stapten". Kikkert vond ook dat De Cocksdorp was achtergesteld bij Den Burg. In Texels grootste dorp wa ren werknemers van De Bolder druk in de weer geweest om de straten schoon te maken maar in de buiten dorpen, en dan speciaal De Cocksdorp zag men niemand. Ate Rienstra van het CDA was het niet met zijn colle- gas eens. „Gemeentewerken moest knokken tegen overmacht. Niemand is in gebreke gebleven". Rienstra kreeg steun van Henk Beumkes en Peter Bakker. Beumkes noemde het gewel dig dat de wegen naar de buitendor pen bijna niet dicht hadden gezeten en dacht dat de ijslaag in de dorpen voor al een technisch probleem was: de schuivers kunnen niet lager worden af gesteld, zodat er altijd sneeuw blijft liggen. Dat laatste werd bevestigd door Piet Plug. Peter Bakker van de PSP vond dat de burgers in deze een eigen taak hadden: iedereen die daar toe in staat is kan best z'n eigen straatje of stoep schoonmaken. Het was hem opgevallen dat vooral oude ren dat nog doen. „Jongeren kennen die goede traditie blijkbaar niet". Vrachtwagens Piet Plug legde daarop uit dat de ge meente met beperkt materieel, (2 vrachtwagens met strooier en schuif, 1 landrover met schuif, 1 tractor met strooier en 1 tractor met schuif) niet in staat was in korte tijd aan alle wensen - te voldoen. Het materieel werd ingezet voor het vrijmaken van de grote we gen en 16 man van De Bolder ging meteen aan de slag bij de bejaarden huizen en woningen in Den Burg. Vol gens hem was dat werk vrij snel ge klaard, al moest men gezien het weer regelmatig terug komen. De mensen van De Bolder hebben niets te maken met het sneeuwvrij houden van de buitendorpen. Dat is een taak van ge meentewerken. Volgens Plug was er door de gemeentelijke krachten ook keihard in de dorpen gewerkt. „Het blijft natuurlijk een centenkwestie. We hebben een kleine shovel gehuurd om kleine straatjes sneeuwvrij te maken maar we hadden ook kunnen besluiten de sneeuw meteen door vrachtwagens weg te laten halen. Dat kost dan wel F 100,- per uur". Plug vertelde dat het schoonmaken van de fietspaden niet ten kostte was gegaan van het werk ten behoeve van bejaarden. „Dat zijn gewoon twee heel verschillende ploe gen die ieder een eigen taak hebben". Zoals bekend is het bedrag dat de ge meente heeft uitgetrokken voor glad heidsbestrijding dit jaar lang niet toe reikend. De raadscommissie oordeelde dan ook positief op het collegevoorstel om 110 mille uit te trekken voor dit werk in plaats van ƒ64.000;: Als Texel te maken krijgt met een zacht wintert je wordt het overschot van dat bedrag in een fonds gestopt voor nieuwe bar re winters. Peter Bakker vond het vreemd dat de Emmalaan zo lang voor alle verkeer was afgesloten geweest in verband met de opdooi-schade. Plug antwoordde dat men moest wachten tot alle vorst uit de grond was omdat er anders nog meer schade zou ontstaan. Op 23 en 24 maart zullen door het Nautisch Technisch College „Noorder haaks" in Den Helder open dagen worden gehouden, bedoeld om aan toekomstig leerlingen, ouders en ande re belangstellenden informatie te geven over de studiemogelijkheden. Allerlei activiteiten en exposities zullen luister bijzetten aan dit evenement. Voorlich ting wordt gegeven over Hogere Zee vaartschool voor stuurman en scheepswerktuigkundige op de grote handelsvaart, pertroleum en gas voor on- en off-shore, school voor de zee visvaart, middelbaar en lager beroeps onderwijs voor stuurman en scheeps werktuigkundige op de kleine handels vaart en visserij en MST electronica en energietechniek. Er zullen diverse bedrijven aanwezig zijn zoals: De Koninklijke Marine, Vis serij Inspectie, Sterrenkundige vereni ging Zenith, Rijkspolitie te water; Ne derlandse Aardolie Maatschappij, Ra dio Holland, Zeekadetten korps, KNZHRM, Lekko, Wereld Natuurfonds, Zeeschilderijen, Modelbouw. Er is een doorlopende filmvoorstelling; Scheepswerf De Lastdrager is op za terdag te bezichtigen. Een sleepboot van de Koninklijke Marine vaart op Ze- terdag en zondag en de reddingboot van de KNZHRM vaart op zaterdag. Bezoekers kunnen in Noorderhaaks op zaterdag terecht van 10.00 tot 16.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De klaverjasclub Den Burg sluit vrijdag avond aan bij de aktie die momenteel gevoerd wordt om de laatste ton voor het Tesselhuus bij elkaar te krijgen. Zoals wij onlangs meldden is de Rotary- afdeling Texel bezig de laatste loodjes voor dit vakantiehuis voor spierdystrofie- patiënten bij elkaar te krijgen, ledereen kan medoen aan de drive, waarvoor het inschrijfgeld met een gul den is verhoogd naar ƒ3,50 per persoon. Er zullen wat minder prijzen zijn dan ge woonlijk, op de kwaliteit van de prijzen is echter volgens de organisatie niet beknibbeld. Deelnemers worden verzocht zich van tevoren op te geven op de telefoonnum mers (02220) 2573 of 2212. ten op folklore, postgeschiedenis, indij kingen, scheepsstrandingen, politieke ontwikkelingen, kerkgenootschappen etc. de grootste werkgroep is die voor het archiefonderzoek. De leden zullen zowel archieven op Texel als op het vaste land gaan 'doorspitten'. De resul taten komen voor ieder beschikbaar, want regelmatig zal o.a. via de Texelse Courant verslag worden gedaan van de bevindingen. Medewerking De vereniging hoopt op veel steun van de bevolking. Goederen, foto's, ansich ten, geschreven stukken etc. die be trekking hebben op de geschiedenis van Texel, wil men graag in eigendom verwerven of in bruikleen krijgen. Het is niet de bedoeling de plaatselijke historische musea concurrentie aan te doen. Met deze musea wordt samen werking nagestreefd. Ook financiële steun is welkom. De vereniging zal binnenkort donateurs werven en houdt zich ook aanbevolen voor eenmalige giften. Ook de banken en de mid denstand gullen worden benaderd. Het lidmaatschap van de historische vere niging kost ƒ25,— per jaar. De vereni ging zal zich aansluiten bij een over koepelende nationale organisatie op historisch gebied. De vereniging heeft bij de Rabobank een rekening: nr. 3625.16.170. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd op het adres Meester Kraaistraat 4 in Den Burg. De exploitatiesubsidie die in 1983 voor de Stichting Texels Museum (NRC, Oudheidskamer, Maritiem- en Scheepvaartmuseum) was ge raamd is niet voldoende. De stich ting heeft een tekort van ƒ132.394,62 en daarvan droeg de gemeente al ƒ119.666,— bij. Aan de gemeenteraad zal gevraagd worden nog een subsidie van ƒ5.873,07 be schikbaar te stellen waardoor de totale gemeentelijke bijdrage op ruim 125 mille komt. Het college wil de extra subsidie halen uit de saldi-reserve. Het tekort wordt veroorzaakt door het NRC maar dit te kort is al aanzienlijk minder dan in 1982. Toen draaide de exploitatie met een verlies van ruim een halve ton en in 1983 was dat ƒ32.960,—. De vier musea samen hebben ook met een kleiner tekort gedraaid dan in de jaren daarvoor. Het aantal bezoekers nam in de vier musea af met 9000 ten opzich te van 1982. In totaal bezochten bijna 170 duizend mensen de Texelse musea. Het college komt na lezing van de jaarrekening van de stichting tot de conclusie dat de musea nog aanzienlij ke subsidies tegoed hebben (ruim 75 mille) van allerlei instanties, maar dat gewacht wordt op accountantsrappor ten over de jaarrekeningen. De stich ting zou er volgens het gemeente bestuur goed aan doen deze rapporten snel op tafel te brengen en dan de subsidiegevers te manen tot betaling. Zo lijdt de stichting een aanzienlijk renteverlies. Geldgebrek Door betrokken ambtenaren zijn ook diverse opmerkingen gemaakt bij de jaarrekening van 1983. In de toekomst zal het NRC een tweede zeewaterlei ding nodig hebben. Deze leiding kost veel geld maar levert op lange termijn mogelijk besparingen op omdat het overwerk van personeel terugdringt. Speciale exposities in de Oudheidska mer konden wegens geldgebrek niet doorgaan en volgens het advies had de stichting daarvoor een beroep moe ten doen op de provincie of het Anjer fonds. Een serie boekjes voor scholen- bezoek kon in 1983 ook niet worden voltooid en de stichting probeert hier voor nu een werkloze onderwijzer aan te trekken. Volgens het ambtelijk ad vies kan ook gedacht worden aan sa menwerking met gespecialiseerde in stellingen elders, zoals het biologisch lescentrum in Den Helder. „Het wiel hoeft toch niet steeds opnieuw te worden uitgevonden", aldus het advies over dit dubbele werk. Het college krijgt ook een sneer. De betrokken ambtenaar zegt „er nog steeds niet achter te zijn wat volume beleid is". „In 1982 kreeg de stichting ƒ146.804,— subsidie, in 1983 ƒ132.395,— en in 1984 waarschijnlijk ƒ115.937,—. Dat is in drie jaar een kor ting van 30.000,—. Volgens mij komt het museumwerk daardoor op een on verantwoorde wijze in de knel." De christelijke lagere school van Ooster end houdt zaterdag een fancy fair, waar van de opbrengst bestemd is voor aan schaf van een videorecorder voor de school. Er zullen allerlei oude lesmateria len, zoals atlassen en andere leerboeken, schoolborden, telramen etcetera verkocht worden. De fancy fair is vanaf 9.30 uur in het schoolgebouw.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7