Cjroen rwartsjexels in het hart iemeente moet miljoen ivesteren in riolering Het avontuur van een sportleiderscursus Werkzaamheden gestaakt wegens laksheid gemeente Werkgroep bestrijding werkloosheid: sstemmingsplan \iim 100 nieuwe aansluitingen voor 1 juli ma Veldman kocht ivling „De Koogel" inkeldiefstallen Speurweekend voor doordouwers Toeval. ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9964 DINSDAG 12 MAART 1985 [•je: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. iwerktijdHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der n, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burq, on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. gemeente wil dit voorjaar ruim nieuwe aansluitingen op het ri- nhet buitengebied realiseren de aanleg nog door het rijk te nen laten financieren. Met dit ringswerk is een investering ruim een miljoen gemoeid en iet werk voor 1 juli klaar is ver- idt het ministerie van Binnen- Ise Zaken middels de zoge nde verfijningsregeling het he- edrag. Na 1 juli gaat de verfij- jsregeling op de helling. Alle steringen na die datum worden nog maar voor 75 procent ge- sidieerd en in 1986 wordt dat minder. is dus zaak alles wat aangepakt worden voor de zomer te klaren Ie dienst gemeentewerken is dan druk doende de imposante plan- tijdig door de politieke democratie oodsen". De mededeling dat de verfijningsregeling per 1 juli afgebouwd zou worden kwam niet helemaal als een verrassing maar heeft vele ge meenten in het land wel in de proble men gebracht. Aanvankelijk was het de bedoeling van de minister om per 1 januari 1985 al een punt te zetten ach ter 100% subsidie op rioolaanleg maar de Tweede Kamer kwam daartegen in opstand en dat betekende uitstel tot 1 juli. Veel mensen in het buitengebied zijn niet aangesloten op het riool of de weg waaraan ze wonen is niet voor zien van riolering. Het gemeentelijke plan houdt echter niet in dat alles nu op het riool wordt aangesloten of dat overal waar mensen wonen rioolvoor zieningen worden getroffen. In samen werking met Uitwaterende Sluizen is de werkgroep Sanering Riolering en Verspreide Lozingen enige jaren bezig geweest om de gaten in het Texelse ri ool in kaart te brengen en om te bepa len wat uit oogpunt van waterkwaliteit beslist aangesloten moet worden. De werkgroep bracht in 1980 een rap port uit met knelpunten op dit gebied en de voorstellen in dat rapport wor den nu versneld uitgevoerd. Volgens directeur gemeentewerken A.A.T. Dop- penberg zullen er er nog wel mensen reageren die menen dat ze ook recht hebben op rioolaansluiting of die juist niet aangesloten willen worden (het kost f132,— per jaar). Door de werk groep en de gemeentewerken is echter alleen gekeken naar de waterkwaliteit in de omgeving van de lozing op wa ter. De waterkwaliteit is gemeten en die cijfers zijn keihard. Doppenberg: ,,Dat is ons belangrijkste criterium. Overal op Texel is onderzoek verricht en dat is vertaald in harde cijfers." Redelijk Zoals bekend onttrekt bijvoorbeeld een amilie KI. Veldman van het ndbedrijf Paal 19 is zaterdag ei- aar geworden van bowling „De gel" aan de Dorpsstraat. Het ijf werd overgenomen van Ja- die het complex in januari gekocht van de familie Koorn. de stichters van het tien jaar aande bedrijf niet gelukt om tot aanvaardbare exploitatie te komen. Iman heeft een andere uit- gspostie en ziet daarom wel moge eden. Hij was al lang van plan om. zijn strandbedrijf (hij heeft 22 jaar het strand zijn brood verdiend) soppen en iets anders te beginnen, de exploitatie van de bowling hij een firma in het leven geroe- samen met vrouw en zoon Peter, bowlingcomplex omvat naast de lingbanen het disccafé ,/t Kaf" en hamburgerzaak, tot voor kort ipy. Dit alles zal op ongeveer de- voet worden voortgezet, met verstande dat zal worden getracht het disccafé een uitgaansgelegen- te maken voor een iets minder dig publiek (30 - 40 jaar), omdat meent dat hieraan in De Koog oefte bestaat. et artikel over het nu rechtsgeldige immingsplan buitengebied in de van vorige week staan enkele en. We schreven dat op het oude de goothoogte van agrarische ge- >ven drie tot vier meter mag zijn. was fout. In het plan staat dat meter het maximum is. Weliswaar laatste jaren gepleit voor een gte van minstens vier meter maar nooit iemand geweest die tegen i'einere maat tijdig in beroep is ge- De Kroon heeft er daarom geen Jfaak over gedaan en de in het *erp opgenomen maat van drie iris ongewijzigd gebleven. Wie :re muren wil zal dat voor elkaar sten krijgen door een procedure mij wordt vooruitgelopen op een wijziging. In tegenstelling tot wat is artikel stond is het ook onjuist nnende boeren een bedrijfsge- w van 200 m2 mogen stichten zon- 3ver een agrarisch bouwblok te flikken. Aan deze mogelijkheid die «t ontwerp-plan stond, was goed- onthouden en de Kroon heeft geen verandering in gebracht. supermarkt in Den Burg Men drie jeugdige Texelaars ?§ehouden toen ze bezig waren het stelen van snoep. tag werd een 15-jarig meisje be lt toen ze voor ƒ10,— snoepgoed =nam en dezelfde dag werd een Prige jongen aangehouden omdat 'oor een gulden chocola stal. tndag werd in dezelfde supermarkt 12-jarig meisje aangehouden toen oor 1,99 snoep meenam zonder etalen.' Balanceren op de „apenbrug". Een vrijwilliger van Scouting houdt een oogje in het zeil. Al enkele jaren wordt op Texel een cursus sportrecreatieleider gegeven. Een deel van die cursisten vindt zomers werk in het zomerrecreatiewerk en een ander deel wordt actief in de begeleiding van jonge sporters bij sportclubs. Aan deze cursussen zijn altijd twee praktijkweekenden ver bonden. In het verleden liet men het doorgaans bij spelletjes in het Eier- landsche Huis maar vrijdag en zaterdag was het tegendeel het geval. De cursisten, aangevuld met Texelaars die van speurtochten hun hobby ma ken, werden het „werkveld" ingestuurd en dat varieerde van een nat pak in de Slufter tot angstzweet op een „apenbrug" in De Dennen. De puzzeltocht met hindernissen was uitgezet door cursisten onder begelei ding van de docenten van BRES, een organisatie die de Texelse opleidingen controleert en de examens afneemt. Vrijdagavond werd in het gebouw van Scouting aan de Bernhardlaan, waar de groep het hele weekend verbleef, gestart met een nachtspel in De Den- Lees verder pagina 2 In totaal deden 32 Texelaars mee aan deze tocht, die het beste omschreven kan worden als een mini-Wampex. Tien van hen volgen de SRL—A cur sus en twaalf deelnemers waren af komstig van de vervolgcursus recrea tiesportleider. Tien anderen deden mee voor de lol en zagen het weekend vooral als goede oefening voor de Wampex die dit najaar weer wordt gehouden. flinke lozing van huishoudelijk afvalwa ter veel zuurstof aan het water wat kan zorgen voor dode planten, stank en in het ergste geval dode vissen. Het onttrekken van zuurstof door af- vallozing wordt offcieel Biochemisch Zuurstof Verbruik (BZV) genoemd. Het BZV-gehalte moet tussen de 3 en 10 milligram per liter water zijn om dat oppervlaktewater redelijk schoon te kunnen noemen. Het BZV-gehalte kan daarnaast hoog zijn maar toch praktisch geen zuurstof onttrekken als het om lozing op een plas water gaat die groot is, dan komt er veel zuurstof via de waterspiegel „binnen". Dit zogenaamde zelfreini gende vermogen van het water kan verhoogd worden door de watergan gen vaker door te spoelen wat ook voor zuurstofinname zorgt. Uit deze gegevens zijn via berekeningen en ver gelijkingen een aantal cijfers gerold die tezamen met de „centen" hebben ge resulteerd in tien projecten waar dit voorjaar riool moet worden aangelegd. Veel meer Volgens Doppenberg hadden nog meer gebieden voor riolering in aanmerking kunnen komen maar daar vormden de financiën een struikelblok. „We had den natuurlijk ook voor drie miljoen in vesteringen kunnen bedenken maar dan komt de gemeente over 15 a 20 jaar in grote financiële problemen." De aanschaf en aanleg wordt wel volledig vergoed maar als de perspompen e.d. over 20 jaar vervangen moeten worden kan men geen beroep doen op Den Haag. Bijvoorbeeld de gemeente Wie- ringen heeft 200 pompen geïnstalleerd en loopt over enkele jaren tegen gi gantische vervangingskosten op. Als de plannen zo worden uitgevoerd zoals gemeentewerken heeft voor gesteld wordt de Texelse riolering gestuwd middels 50 pompinstallaties. Ondanks het feit dat dit voorjaar alleen de zaken worden uitgevoerd die strikt noodzakelijk zijn wordt voorgesteld de overschotten uit de verfijningsregeling (gemiddeld betaalt het rijk meer dan aanleg en onderhoud kost) in een fonds te stoppen om straks de eerste vervangingsinvesteringen zelf te kun nen financieren zonder een aanslag te moeten doen op de begroting. Voor elkaar Volgens ambtenaar Ed Momberg is het niet zo dat mensen die hun lozings zaakjes „goed voor elkaar hebben" gedwongen zullen worden hun huis houden op het riool aan te sluiten. Momberg: „Er zijn boeren die op dit punt geheel selfsupporting en schoon zijn. Alles wordt afgevoerd naar de gierkelder en later uitgestrooid over« het land. Die mensen gaan we niet dwingen. Ze betalen geen rioolgeld en ook geen verontreinigingsheffing aan Uitwaterende Sluizen maar ze hebben zelf alles goed op poten gezet. Dan gaan wij niet moeilijk doen." Boven dien is er het genoemde criterium van de waterkwaliteit en deze boeren heb ben met hun lozingen geen invloed op die kwaliteit. Dat Uitwaterende Sluizen in het verle den wel gewezen heeft op de uitspoe ling van het land waardoor het opper vlaktewater ook vervuild wordt, is in dit verband niet relevant. Gemeentewerken beaamt ook dat Uit waterende Sluizen het liefste „alles laat rioleren", want dat betekent im mers inkomsten. Dat is echter bepaald niet de opzet van dit plan. Er moet riolering aangelegd worden bij de Vuurtorenweg, de Pontweg, de om geving van 't Horntje, nabij Modestia in Eierland, Harkebuurt bij Oosterend, ten noorden en ten zuiden van Den Hoorn, de Mokweg, de Witteweg en bij de Oosterweg-hoek Zwinweg. Drukte Dit werk zal waarschijnlijk niet uit besteed worden aan één grote aanne mer maar de projecten zullen in groep jes worden uitgegeven om Texelse be drijven de mogelijkheid te geven mee te dingen naar het werk. Al het beno digde materiaal wordt door de ge meente ingekocht en gemeentewerken Strandjutter Cor Ellen vond zon dag op de dijkgtooiing bij Oost een aangespoelde bromfietshelm. Ellen zag kennis: het ding was van zijn co/legajutter Arie Schaatsen- berg uit Eierland. Deze keek stom verbaasd toen Ellen hem de helm enkele dagen later kwam bezor gen. Schaatsenberg was de helm in december kwijtgeraakt toen hij met de brommer over de Slufter- weg reed. De helm die niet vast zat, woei van zijn hoofd toen een tegen/iggende vrachtauto met aardappelen hem van vlakbij pas seerde. Toen Schaatsenberg de helm wilde oprapen, bleek deze spoorloos te zijn. De hele omge ving werd afgezocht, ook de vol gende dag maar het zoeken bleef vruchteloos en Schaatsenberg stond voor een raadsel. Ellen ver onderstelt dat de helm bij het af waaien op de auto terecht geko men is en dat de chauffeur dat op de boot heeft ontdekt en hem toen maar in het water heeft ge gooid, zodat hij later op de dijk kon aanspoelen. wil daar liever vandaag dan morgen mee beginnen. Als het college en de commissie FET akkoord gaan met het plan zal gevraagd worden om al het materiaal al te mogen bestellen, voor uitlopend op het raadsbesluit. Dat ver zoek wordt ingediend om een prakti sche reden. Vele tientallen gemeenten zijn nu bezig hun rioleringsplannen af te ronden en bij de toeleveringsbedrij ven van materialen is het een „gek kenhuis". Doppenberg: „We moeten zo snel mogelijk bestellen anders heb ben we straks geld en werkers maar geen pompen en leidingen." Het plan van gemeentewerken wordt vandaag besproken door burgemeester en wethouders. De werkgroep bestrijding (jeugd) werkloosheid heeft haar werkzaamhe den gestaakt vanwege het feit dat het college alle voorstellen van de werkgroep „nauwelijks tot een voortvarende uitvoering brengt". De werkgroep is deze houding zat en heeft in een brief aan het college en de raadscommissie welzijn meegedeeld „dat er geen andere mogelijk heid bestaat dan de werkzaamheden op te schorten." Het besluit om (voorlopig) een punt te zetten achter het werk van de werk groep is unaniem genomen en het col lege zal moeten reageren want de commissie is door de gemeente ingesteld. De werkgroep schrijft dat er veel voor stellen zijn ingediend die welwillend zijn ontvangen maar die niet geresul teerd hebben in werk of in werk met behoud van uitkering, ondanks het feit dat de werkgroep steeds op uitvoering aandrong en daarover „regelmatig gesprekken voerde in het raadhuis". Wrevel Wrevel is vooral ontstaan over het in gediende project administratiewinkel waar een vijftiental werklozen ervaring zouden kunnen opdoen op het gebied van administratie, tekstverwerking en informatica. WVC heeft voor dit pro ject subsidie toegezegd maar de werk groep deelt mee dat er voorlopig niet gestart kan worden. Het college vroeg een tweetal leden van de werkgroep namelijk een in een vergadering geda ne subsidietoezegging schriftelijk te la ten bevestigen. Het gaat hier om sub sidietoezeggingen van het arbeidsbu reau en het ministerie van sociale za ken. „Meer voor de hand had gelegen dat dit project met voortvarendheid was aangepakt, de subsidietoezeggin gen stonden immers ook genotuleerd", aldus de werkgroep. Goedgekeurd Zeer ontevreden („een steeds terugke rende bron van ergernis") is het niet uitvoeren van de gemeentelijke nota werkgelegenheid wat betreft de toege zegde 20 werk- en leerervaringsplaat sen bij de gemeente zelf. Toen de nota werd behandeld had het college tien „vacatures" aangewezen waar werklo zen met behoud van uitkering zouden kunnen werken Dat betekent voor twintig jeugdige Texelaars een half jaar werkervaring opdoen. „Een jaar na de vaststelling van de nota werkgelegen heid is er bij het gemeentelijk apparaat nog niet één plaats vervuld. Waarom zijn de voorgedragen personen nog steeds niet aan het werk? De plaatsen bij de diverse afdelingen en gemeente lijke instellingen werden immers reeds voor de zomer van 1984 als werkerva ringsplaats goedgekeurd?" vraagt de werkgroep het college. Dat de ge meente er niet toe komt de toegezeg de werkervaringsplaatsen in te vullen is extra wrang voor de werkgroep om dat men met andere instellingen wel goede ervaringen heeft. Daar zijn uit keringsgerechtigden met behoud van uitkering bezig. De uitvoering van dit werk komt volgens de werkgroep in de knel als het Mensen Zonder Werk project verdwijnt. De mensen van het MZW en het jeugdwerk houden zich o.a. bezig met de contacten met werk gevers van werkervaringsprojecten, het controleren van dit vrijwilligerswerk, het opmaken van contracten, e.d. Als het MZW wordt opgeheven zal de werkgroep die uitvoerende taak zelf moeten behartigen en dat wordt een organisatorisch probleem. „Uit bespre kingen met wethouder Zegers is geble ken dat er geen oplossing op korte termijn is". Getemperd Op grond van bovengenoemd onge noegen heeft de werkgroep „ge constateerd dat het enthousiasme waarmee werd gewerkt steeds weer werd getemperd door het niet uitvoe ren van de plannen als die aan de ge meente werden voorgelegd". „De leden van de werkgroep zijn van mening dat er geen behoefte bestaat aan een werkgroep bestrijding )jeugd) werkloosheid die het laat bij praten al leen. Er zullen ook daadwerkelijk resul taten zichtbaar moeten zijn." Los van de kritiek wordt er in de brief op gewezen dat in april de Wet Onbe taalde Arbeid in werking treedt. De gemeente zal zich dan moeten aanslui ten bij een regionale toetsingscommis sie die het aangeboden vrijwilligers werk toetst aan de wet. „Mocht de werkgroep voortbestaan dan bestaat de mogelijkheid dit in eigen hand te houden. Tot nu toe werd dit al, zonder formele afspraak, overgelaten aan de werkgroep. Het lijkt ons niet in het be lang van werklozen en werkgevers dat een en ander straks via Schagen moet lopen", aldus de brief. Overleg? Daarmee geeft de werkgroep aan dat het college er volgens hen niet ver standig aan doet de werkgroep te ont binden. Wat betreft vrijwillicjèrswerk komen er nieuwe ontwikkelingen die veel tijd kosten en die de gemeente beter kan uitbesteden. In de brief wordt de mogelijkheid tot nader over leg over het stopzetten van de activi teiten nadrukkelijk open gelaten. Als er zich ontwikkelingen zullen voordoen, of de gemeente doet iets met de al in gediende voorstellen van de werk groep, dan is men bereid weer door te gaan. De brief is ondertekend door de leden E. J. van der Laan namens het mi nisterie van sociale zaken en werkgele genheid, A. Maasdam namens het Ar beidsbureau, C. van Poelje namens de vakbonden, J. Drijver namens de werkgeversorganisaties, J. Branden burg namens het MZW en J. Kramer namens de sectie jeugd- en jongeren werk. De twee gemeente-ambtenaren in de werkgroep, S. van der Heide na mens de sociale dienst en D. van der Wel, ambtenaar werkgelegenheid, heb ben niet getekend. Van der Wel zal het college over de nu ontstane situa tie in een ambtelijk advies informeren. Mogelijk wordt de brief van de werk groep behandeld in de vergadering van de raadscommissie welzijn op donder dag 14 maart.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1