jp Projectgroep voor Wat gebeurt er in de Mandenvallei? monumentenherstel aan het werk I BÉ*» Tussen dijk en duinenrij Luchtkastelen 0e Koog pakt winst ar ZDH verloor door eigen doelpunt S Goed spel Tefak teams PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 MAART DA< Inderdaad weer een verhaaltje over het werk in de Mandenvallei. Nodig na het artikel dat de redactie van de Texelse Courant in ja nuari daar al over schreef? Ja, eigenlijk wel. Ik wil de redactie van deze krant niet beschuldigen van onjuiste voorlichting, absoluut niet. Er staan echter wel wat onnauwkeurigheden in, zeker voor een natuurkenner. Misschien is zelfs dat nog iets te zwaar uitge drukt, maar het onderwerp kan zeker nog wel iets uitgediept worden. Het is vooral de laatste zin van het re dactionele stukje die dat plank misslaat. Daarna heeft Texel er een 1 klein natuurgebied bij." Dat is natuur lijk niet helemaal of helemaal niet waar. Ons hele Texelse duin is, on danks allerlei aanpassingen, natuurge bied. Zeker ook de Mandenvallei in ,,oude staat". Het is zelfs zo dat op de plaats waar enige weken geleden de bulldozers overheen gromden vorig voorjaar nesten van bepaald niet talrij ke vogels als wulp en velduil lagen! Wat er in de Mandenvallei dus ge beurt, is dat er van een natuurgebied een natuurgebied gemaakt wordt. Gekkewerk? Geld weggooien? Natuur is natuur en je moet het gewoon op zijn beloop laten. Allemaal logische opmerkingen die je zou kunnen ma ken. In deze Witte Lieuw zal ik probe ren uit te leggen waarom Staatsbosbe heer en natuurbeschermers dit werk toch zinvol vonden en zelf Rijkswa terstaat voorgesteld hebben het zo te doen. Opbouw Om dat duidelijkte maken is het nodig eerst iets over duinen in het algemeen te vertellen. In een duingebied met een ongestoorde ontwikkeling, de meest ideale situatie dus, zien we vaak het volgende beeld. Direct na het strand vinden we een hoge duinenrij, de zeereep. Aan de binnenzijde, in de luwte dus, kan deze zeereep al be groeid zijn met een dicht struweel waarin een hele reeks kalkminnende planten en struiken groeien. Dan volgt een lage vallei. Zeker in herfst, winter en het vroege voorjaar is deze nat tot heel nat. Zo'n vallei wordt primaire eerste) duinvallei genoemd. Vanaf het strand gerekend is het immers de eerste, en jongste, vallei. In een perio de van aangroei kan zo een reeks van langgerekte valleien achter elkaar ontstaan. Ooit was bijvoorbeeld de Muyplas een primaire vallei, van zee gescheiden door slechts één duinenrij. Door verde re aangroei ontstond de Buitenmuy, een nieuwe primaire vallei. Daarmee raakte de Muy zijn status van eerste vallei automatisch kwijt. Secundaire tweede) valleien ontstonden vroeger ook dikwijls doordat in achterliggende duingebieden grote verstuivingen plaatsvonden. Als het zand over een grote oppervlakte tot aan het grond water wegstuift, ontstaan laagtes die in natte perioden weer onder water staan. Vaak heeft de mens meegehol pen bij de vorming van een nieuwe buitenste duinenrij. Het kan echter ook volkomen natuurlijk gaan. Voorwaarde daarbij is natuurlijk dat de zee veel zand naar de kust brengt, en dat er een heel breed strand of een strand vlakte is. Vorming In het kort gaat de natuurlijke vorming als volgt. Al het aanspoelsel op het strand ligt na een stormperiode bijeen op de plaats tot waar de hoogste vloed kwam. Dit laagje, langgerekt langs de hele kust, noemen we het vloedmerk. Het bestaat, afgezien van allerlei menselijk afval, vooral uit resten van planten en gestorven zeedieren. Bij normale vloeden spoelt het niet meer weg. Wel waait er wat zand op en achter en de kans is groot dat er een klein walletje ontstaat. Met wat zoet regenwater en mineralen uit het vers aangewaaide zand ziet het biestarwegras kans hier te ontkiemen en op te groeien. Later kunnen ook planten als zeeraket en zeepostelein volgen. Vooral het biestarwegras dat heel nauw familie is van het alom be kende of liever beruchte kweek, kan heel wat stuivend zand opvangen. Zo kunnen er heel kleine duintjes ont staan. Zijn die eenmaal hoog genoeg dan verschijnt ook de helm. Dan gaat het hard want helm is een nog betere zandvanger en vastlegger. In de begin fase moeten die duintjes alleen niet overspoelt worden door een erg hoge vloed. Zout water kan helm, in tegen stelling tot biestarwegras, slecht ver dragen. We gaan er vanuit dat de helm stand houdt en dat de duinenrij dus gestaag blijft groeien. Op het mo ment dat deze rij op enkele plaatsen is vastgegroeid aan bestaande duinen en hij sterk genoeg is om de zwaarste stormen te doorstaan, is de primaire duinvallei geboren. Immers het achter liggende vlakke gebied is dan geheel van zee-invloeden afgesneden. Ik schenk zoveel aandacht aan dit soort valleien omdat ze voor ons ver haal maar nog meer voor botanici en plantenliefhebbers uitermate belang wekkend zijn. Parnassia, gentianen teer guichelheil, orchideëen, het zijn maar enkele namen uit een hele reeks bijzondere soorten die in natte, primai re valleien groeien. Ook oudere valleien herbergen een keur aan planten en zijn door hun hogere waterstand vaak be langrijk voor de vogels. Op Texel hoe ven we alleen maar te denken aan de Muy en de Geul. Sinds midden vorige eeuw is er heel veel in de duinen veranderd en voor de natuur meestal niet in positieve zin. Er is veel duingebied ontwaterd en ontgonnen, grote oppervlakten werden en worden gebruikt voor drinkwater voorziening, bossen zijn aangeplant en er vindt nu sterke kustafslag plaats. Dit alles heeft er toe geleid dat de dui nen ontzettend veel droger zijn geworden. Ook op ons eiland heeft dit allemaal gespeeld. Denk maar eens aan de ont ginning en ontwatering van De Neder landen en, door het graven van de Moksloot, van het hele zuidelijke duin gebied. Door de kustafslag, de bebos sing en de verlaging van het polderpeil is op Texel de grondwaterstand in de duinen drastisch verlaagd. De bosbouw zorgde door begreppeling en doordat bossen veel verdampen voor een grondwaterdaling die varieert van 40 centimeter tot 1 meter. Verla ging van het polderpeil had langs de binnenduinrand een daling tot gevolg van enige decimeters tot een halve meter. De effecten van de sterke af slag zijn nog groter. Vanaf de binnen duinrand tot aan de buitenste valleien is de daling van het grondwater zo'n halve tot meer dan één meter ge weest. Kortom er zijn heel veel natte valleien verdwenen. Zoveel dat ze in ons hele land schaars zijn geworden. En waar ze verdwenen, bleven dikwijls te droge en daardoor te veel verruigde gebieden over. Mandenvallei Vooral in dit licht moet het werk in de Mandenvallei gezien worden. Een ver drogende vallei, die we „overal" in de duinen kunnen vinden, wordt weer te ruggebracht naar een natte vallei. Naar een veel minder vaak voorkomend stukje natuur dus. Het mechanisch schuiven zou je kunnen vergelijken met het tot op het grondwater uitstui ven van een vallei. Omdat het nu win ter is ontstaan er meertjes, maar bere kend is dat het water in de droge tijd daalt tot ongeveer het niveau van het maaiveld. Niet alleen zand wordt er weggeschoven maar ook de hu- muslaag. Er blijft dus kaal, arm zand over. Dat heeft tot voordeel dat de na tuur weer helemaal opnieuw kan be ginnen. De vallei kan dus alle elkaar opvolgende plantengezelschappen weer meemaken. Staatsbosbeheer hoopt tenminste dat dat gaat gebeuren. Niet zeker Helemaal zeker is dat niet. Zoveel er varing is er niet met dit soort natuur- bouw en het blijft mensen(bulldozer) werk. Niettemin is het zeker het pro beren waard. Immers als Rijkswa terstaat alleen de nieuwe duindijk naar binnen had geschoven zou de vallei al leen maar droger geworden zijn. Om dat er ter plaatse toch al een zandte- kort is, is dit gecombineerde werk Het meest zuidelijke deel van de natte Mandenvallei. door Klaas Bonne Ik kijk vanaf mijn sober landgoed Op het artikel 11 -gebied. Waar nu nog het grazend wolvee Van het ontluikend gras geniet. Uit haar winterslaap ontwakend Zie 'k mijn dorp met Hef en leed, Waar ik als rechtgeaarde Koger Door dik en dun mijn leven sleet. Maar 'k zie in de nevel een commissie Spittend naar de haalbaarheid. Hun aktetas staat tegen 't hekkie Dat nu nog de percelen scheidt. Zij graven door de gele zandlaag Tot het eeuwenoude slib, Maar stuiten in het zweet des aanschijns Steeds weer op een lege knip. Een ouwe koe loopt langs een slootje Een distantieert zich van de zaak, Of blonk er in die kille ogen Toch een zweem van leedvermaak? Want hebben wij in het verleden Misschien niet veel te vaak gebukt Voor hem, die via onze schouders De beste vruchten heeft geplukt? De zon zakt weg achter de duinen. Haar laatste stralen strelen 't land, Waarop de grote luchtkastelen Tot nader order zijn verbrand. waarschijnlijk in ieders voordeel. Dat was in het verleden wel anders. Er zijn tot groot verdriet van de natuurbe schermers al op zoveel plaatsen prach tige natte valleien verloren gegaan om dat de zeereep naar binnen werd ge schoven. Niet omdat RWS dat nu zulk leuk werk vond, maar omdat de mid delen ontbraken iets anders aan de af slag te doen. Het is daarom extra fijn dat Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en de natuurbescherming elkaar in de Mandenvallei „gevonden hebben" en dat RWS daar iets terug kan en wil doen. De toekomst U moet niet denken dat onze rijks diensten daar zomaar een beetje aan het rommelen zijn en de bulldozer chauffeurs naar eigen idee hier en daar wat kaal schuiven. Uitgebreid is door Provinciale Waterstaat berekend en bestudeerd waar en hoeveel zand er moet worden verwijderd. Ook zijn adviezen verstrekt door het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer. Zeer nauwge zet zullen de mensen van Staatsbosbe heer de ontwikkelingen in de natte Mandenvallei volgen, ledereen is ui terst benieuwd wat er gaat gebeuren. Voor eventuele soortgelijke mogelijkhe den in de toekomst is het eveneens belangrijk dat te weten. Groeien er over een paar jaar weer orchideeën en broeden er weer watersnippen? In de toekomst zal ik u zeker nog eens over de ontwikkelingen in de „nieuwe" Mandenvallei berichten. Adriaan Dijksen Na een reeks nederlagen heeft De Koog eindelijk weer een overwin ning behaald. Na het goede spel tegen Huiswaard, vorige week, wa ren de verwachtingen zondag dan ook hoog gespannen. Omdat de uitwedstrijd onfortuinlijk met 2—1 verloren werd, was De Koog nu op revanche belust. De Koog begon sterk aanvallend en kreeg in de beginfase al enkele schitte rende scoringskansen. Cees van Veek kopte een vrije trap rakelings over en een minuut later verscheen hij alleen voor de keeper maar miste. John List passeerde wél de keeper met een lob je, maar de bal stuiterde naast het doel. Na een kwartier werd Petten voor het eerst echt gevaarlijk. Keeper Theo Bonne moest enkele malen ver zijn doel uit om redding te brengen. De Koog kreeg vele hoekschoppen te nemen maar de afwerking was steeds slordig. In de laatste minuut voor de rust kreeg Cees van Beek de bal aan gespeeld van John List en haalde uit vanaf de zestien meterlijn. Via de paal ging de bal achter. Na de rust werd het al snel 1—0 door verdediger Wally van Beek die attent reageerde op een voorzet en van dichtbij inknalde. De Koog kreeg nog voldoende kansen om de voorsprong te vergroten, o.a. door Dennis Saai die snel reageerde toen de keeper een bal losliet. Zijn inzet ging echter voor langs. Ruud van de Kerkhof die het laatste half uur in het veld verscheen, knalde van dichtbij keihard op de paal. Het laatste kwartier had De Koog het moeilijk omdat Petten massaal naar voren trok om nog een gelijkspel te bewerkstelligen. Petten ontbrak het ook aan een koele afmaker waardoor ze nauwelijks echt gevaarlijk werden. De beste kans was in de laatste mi nuut maar keeper Theo Bonne stond goed opgesteld bij deze harde knal. De Koog behaalde een verdiende overwin ning in een matige wedstrijd met veel inzet waar erg veel kansen onbenut werden gelaten. ierd( De gemeente heeft een project groep in het leven geroepen die zich zal bezighouden met gemeen telijke monumenten, zoals vermeld in de ontwerplijst voor gemeentelij ke monumenten. De groep is te vinden in de trouwzaal, gedurende de tweede helft van de week, dus vanaf woensdag 13.30 uur. Wie deskundig advies wil hebben inza ke restauratie van gemeentelijke monumenten en wil nagaan in hoeverre hiervoor subsidiegeld be schikbaar is, is bij de werkgroep aan het juiste adres. De groep bestaat uit de heren Tjark Mulder (tekenaar), Jan Commijs, Siem Swinkels en Lex Anema. Laatstge noemde is voor één dag per week ge contracteerd en geldt als deskundige op historisch-bouwkundig gebied. Texel heeft in eerste instantie twee ton beschikbaar voor herstel van gemeen telijke monumenten, dus monumentale gebouwen die niet op de rijkslijst staan. Daarbij moet men denken aan schapenboeten, stolpboerderijen maar ook aan arbeiderswoninkjes zoals die in Eierland staan en bijzondere objec ten zoals de IJzeren Kaap bij Ooste rend en de waterbouwkundige constructie bij de molen van Het Noorden. De gemeentelijke monumenten (tot dusver 85 stuks) zijn inmiddels geïn ventariseerd en thans is de werkqroep bezig met meten en beschrijven. De eigenaars van de monumenten hebben inmiddels een hrief gehad waarin zij worden gewezen op de restauratie- en subsidiemogelijkheden. Er zal in vol gorde van een nog vast te stellen prio riteitenlijst worden gewerkt. Dit jaar denkt men op Texel 15 panden te kun nen restaureren, waarbij per object een bijdrage van maximaal ƒ15.000,— kan worden verstrekt. De werkgroep geeft echter ook graag zonder gemeentelijke financiële bemoeiing vrijblijvend advie zen inzake herstel en restauratie. De eerste reacties van aangeschreven ei genaars zijn zeer positief. Naast de rijkslijst en de gemeentelijke lijst zou Texel ook nog met een eventuele pro vinciale monumentenlijst kunnen wer ken, maar daaraan had het gemeente bestuur om praktische redenen geen behoefte. Het is nu zo geregeld dai aan sommige gemeentelijke monuri ten een provinciale „erkenning" Mven worden gegeven en daarmee eenp^ vinciale bijdrage in de restauratie kosten. Ter vermijding van te hoog gespannen verwachtingen wordt wel op gewezen dat alleen in bijzoi re gevallen gemeentesubsidie voor restauratie wordt gegeven, men hef81'3 er dus geen recht op. Maar als hel even kan zal men wel gratis advies krijgen inzake herstel of verbouwd var Het feit dat een gebouw op de ge- 9roc meentelijke monumentenlijst staat houdt in dat de eigenaar zo'n pand niet zonder toestemming mag slop of zodanig veranderen dat het als „verknoeid" moet worden beschoi Het is niet de bedoeling hier al moeizuchtig op te treden. Er wordi naar gestreefd om in minnelijk over met de eigenaar tot een goede op) sing te komen. De gemeentelijken numentenlijst wordt vastgesteld do* B en W. Wie er bezwaar tegen hei dat zijn pand op de lijst staat kan beren het afgevoerd te krijgen. Ooi het omgekeerde is mogelijk: wie meent een monumentaal of karakte ristiek pand te hebben kan verzoete het aan de lijst toe te voegen en al de eventuele mogelijkheden voor fi nanciële steun bij restauratie of ver bouwing openen. De deskundigen len in alle gevallen een oordeel, wa bij allerlei criteria een rol spelen: be de ken wordt of een object van lokale regionale betekenis is, hoe het in d 5 landelijke omgeving past, of het zei zaam is en wat de architectonische waarde is. De voorstellen worden eindelijk behandeld door de gemee'-V? lijke monumentencommissie die iss 9er mengesteld uit leden van de gemeelep teraad. In sommige gevallen kan hestrij lukken een pand op de rijksmonumgel tenlijst te krijgen; in die gevallen wi het van de gemeentelijke lijst afge voerd. Het voordeel van plaatsing c et de rijkslijst is' dat de onderhoudskos aftrekbaar zijn voor de inkomstenbe lasting. Bij plaatsing op de gemeen lijke lijst is dat helaas niet het geval Mensen die meer willen weten ovei herstelmogelijkheden van plaatselijk monumenten kunnen de werkgroep tijd vrijblijvend opzoeken. bes at di Texi kum sch; De llijr 19 ielri Hei hoo Var Nadat ZHD 2 met 6—2 van Petten 3 had gewonnen, moest ZDH 1 het (eigen) veld in voor de wedstrijd tegen koploper CSV. Een mis verstand in de verdediging zou lei den tot een onverdiende nederlaag: 0-1. Het eerste kwartier golfde het spel op en neer waarbij vooral de grote inzet van de ZDH spelers opviel. Er was echter niet voldoende rust in het spel, zodat al die arbeid niet tot een positief resultaat leidde. Na ongeveer een kwartier spelen tikte keeper Hans Zijm een bal van CSV uit de bovenhoek. Daarna volgde corner op corner van CSV maar de Hoornder verdediging wist stand te houden. Langzamerhand kon ZDH zich onder de druk van CSV uitwerken en Wilco Bakker kopte een hoekschop van Piet Smits maar net naast. In de 31e minuut viel de onfor tuinlijke goal: H. de Ruyter speelde een bal terug op zijn keeper Hans Zijm die echter net bezig was uit zijn doel te komen. Dat betekende 0—1. ZDH deed er toen nog een schepje bovenop. Deze spelverruwing leidde er toe dat Ruud Wilner een boeking kreeg na een forse charge. De vrije trap die daarop volgde, leverde boven dien nog bijna succes op voor CSV omdat de ZDH verdediging vergat in te grijpen. Na rust was het eerste kwartier voor ZDH en een harde schuiver van Den nis Vonk werd door keeper Blaauw van CSV knap verwerkt. ZDH wisselde Gerard Timmerman voor Theo Hin maar CSV wist toch het spel naar zich toe te trekken. Wilco Bakker kreeg een boeking omdat hij zijn mond niet kon houden over het dubieuze optreden van de CSV grensrechter. De felle in zet van ZDH verhinderde dat het over wicht van CSV al te groot werd en Jan de Wit kreeg na een mooie voor zet van Theo Hin, zelfs een florrisante kans op 1—1 maar hij schoot over. ZDH putte er echter wel moed uit en nog fanatieker joegen de Hoornders op de gelijkmaker: het spel was echter te gehaast. Zelfs de wissel van vader Bep Vonk in de plaats van zoon Dennis kon daar niets aan veranderen. Tegen het eind van de wedstrijd werd Jan de Wit nog geboekt. Henk de Ruyter haalde nog één keer hard uit maar de doelman van CSV wist met kunst en vliegwerk de bal te keren. De eind uitslag van deze te harde wedstrijd bleef de ongelukkige 0—1. iel Tetak 1 speelde zaterdag in Schage tegen Polisport 1 dat gedegradeerd uit de derde klasse. Een sterke tege stander dus. Na een 1—0 voorspron voor Tetak 1 gingen de overwinning naar Polisport 1. Niet dat Tetak 1 w weggespeeld, integendeel zelfs. Er werd heel goed partij geleverd. Vijf partijen moesten maar liefst door es derde set beslist worden en deze den met miniem verschil net door d s Texelaars verloren. Twee van de ver'f ren gegane wedstrijden gebeurden zelfs voor rand- of netballen zodat vrouwe Fortuna Tetak 1 bepaald nie da heeft toegelachen. Ook de overige partijen werden met jj(j miniem verschil gewonnen of verloren De 7—3 nederlaag van Tetak 1 doet ste vermoeden dat het een duidelijke za was maar er moest door beide partij er hard worden geknokt voor de punte is- en vervelend genoeg voor de Texela kwamen de meeste overwinningen k 'a Polisport 1 terecht. Zowel Fred MosM" Lieuwe van der Veen als Max Hage-:l doorn waren ditmaal erg goed op dreef. Het goede spel werd evenwel 1 niet altijd in winst omgezet. Zo won-8 nen Fred Mosk, Lieuwe van der V en Max Hagedoorn resp 2, 1 en 0 wedstrijden Tetak 2 moest het in Noord Scharwt de opnemen tegen Spirit 10. Het we voor Tetak 2 een erg makkelijke grote overwinning, nl. 9—1. Er hoeft niet veel strijd geleverd te worden, Toch moest Wilco Bakker eenmaal onderspit delven. Martin Janssen e Frans Room wonnen elk drie partijei en samen ook het dubbelspel. Het tak jeugdtam speelde in Sint Panera tegen Rataplan 6. Melanie van der Kooi was erg op dreeg en won knap drie partijen. Ook Mirjam Gerritsen Hans Segers speelden zaterdag erg goed en wonnen resp. één en twee partijen. Melanie van der Kooi en H Segers zagen samen ook kans om twee sets het dubbelspel op hun n te zetten. Het werd zodoende een draaie 7—3 zege voor de Tetak jeugt Zaterdag a.s. spelen alle Tetak team een thuiswedstrijd in sportzaal De r' rever. Aanvang van de wedstrijden 14.15 uur. Tetak 1 ontvangt De Roem 3 uit Medemblik. Het Tetak jeugdtet en Tetak 2 komen respectievelijk uit gen DOV 4 en DOV 12 uit Heerhugowaard.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 6