[wart triathlon 1985 I Heen voor Texelaars \flooie uitvoering van rans kassucces SVO/Z bedwong koploper Handig met kaas Lezing Van Bommel gaat niet door Andere uitspraken BKC te sterk voor Boys Opgevoerde brommer de Graaf weer Texels lolmpioen biljarten Ruime winst voor- De Koog/Z SG toneel voor en door leerlingen ART iOAG 12 MAART 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Romantiek in een kasteel: elkaar poëzie voorlezen. Links Albert Keijser en rechts Marja Brouwer. gen, maar ze gaven zich niet zomaar gewonnen. Na een kwartier spelen waren de partijen dan ook weer op ge lijke voet toen de BKC doelman een vrije trap van Bert Witte niet onder controle kon krijgen, waarna Alfred Bakker er snel bij was om de bal met het hoofd in het doel te deponeren. Niet veel later kwamen de Boys zelfs op een 2—1 voorsprong. Jaap van Kranenburg reageerde zeer snel na het toekennen van'weer een vrije trap. Ter wijl de BKC-ers nog aan het proteste ren waren, lag de bal al achter hun to taal verraste keeper in het BKC doel. Het had zelfs 3 1 kunnen zijn als Al fred Bakker, alleen voor de keeper ver schenen, het hoofd koel had kunnen houden. Nu schoot hij recht in de handen van de uitgelopen doelman. Ook in de tweede helft wist BKC al snel een doelpunt, en daarmee de ge lijkmaker, te forceren. Het was weer René Hendrikse die dat doelpunt voor zijn rekening nam, door denial uit een vrije trap onhoudbaar in de bovenhoek te deponeren. Het spel werd er bij de BOys niet beter op met veel slechte passes en dus valverlies. BKC stak ook niet in de beste vorm en zag dan ook aanvankelijk geen kans de toch wel goede scoringskansen in doelpunten om te zetten. Met nog een kwartier te spelen zag de scheidsrechter de bui- tenspelvlag niet en Dirk Plagmeyer maakte daar dankbaar gebruik van (2-3). Donderdag 14 maart hebben de Platte landsvrouwen afd. Den Burg om 14.00 uur een bijeenkomst in de kantine van de L.T.S., welke zal worden verzorgd door het Zuivelbureau. Het onderwerp van deze middag is Handig met kaas". De lezing die Ed van Bommel zou houden voor de Wielervereniging, ge pland op woensdag 13 maart, wordt afgelast i.v.m. ziekte. De lezing wordt verschoven naar een nog te bepalen datum. In het artikel over de vergadering van de ouderenorganisatie dat in de vorige krant op de voorpagina stond, blijken een paar uitspraken niet helemaal goed te zijn weergegeven. De heer Frans Haarsma stelde aan de kaak dat de woonkamers in het ver pleeghuis met tien mensen gedeeld moeten worden, niet de slaapkamers, die voor 4, 2 of 1 personen zijn inge richt. Mevrouw De Vries wil geen ka mers in Irene om patiënten in een pri- vésfeer naar hun laatste moment te begeleiden, zij pleitte voor kamers waarin patiënten zouden kunnen wor den gehuisvest, die waarschijnlijk niet meer uit het verpleeghuis raken. Plechtig Arno Smit had als Hugo, de man die iedereen onder stuk zet en doet wat hij wil, had ook wat concentratiepro blemen. Zijn teksten werden soms af geraffeld. Daar stond tegenover dat Arno in zijn houding en mimiek wel kon overtuigen. Albert Keijser was voor ons één van de beste spelers. Hij gaf zijn rol van bezoekende neef die verliefd wordt op de tweede vrouw van Hugo plechtigheid en gedragen heid mee, heel kenmerkend voor de betere kringen in de 18e eeuw. Zijn ontreddering over de aanvankelijk niet beantwoorde liefde was heel mooi en Albert was goed in timing en intonatie. Deze acht spelers hadden ook met el kaar gezorgd voor de prachtige kostuums en het uitstekende decor. Gezien de publiekreacties vrijdagavond en de inzet van deze leerlingen is de ploeg van Kasteel in Zweden" een achttal waar de RSG best een beetje trots op mag zijn. wart triathlon, vorig jaar ondanks het slechte weer een enorm suc- zal dit jaar plaatsvinden op zaterdag 21 september. In tegenstelling serdere plannen zal de wedsrijd geen „open" karakter krijgen, maar nvoor Texelse deelnemer toegankelijk zijn. on(Jn beslissing is genomen na het uit- - (g ven van een enquete waarin 90% p je deelnemers van vorig jaar de eur gaf aan een kwart triathlon voor Texelaars. Daarom en ook it de organiserende verenigingen Dijzot irvereniging Texel, atletiekvereni- en zwemvereniging TX '71 n heiet badpersoneel) door een over- agenda slechts gedeeltelijk zou- ;unnen meewerken aan de organi- van een „open" triathlon, die groot aantal vrijwilligers vergt is lesluit genomen. Financieel gezien een dergelijke kwart triathlon sion, schijnlijk ook een te grote opgave "öe kwart triathlon 1985 zal dus in lijnen hetzelfde karakter hebben Het zwemgedeelte zal plaatsvinden in zwembad Molen- terwijl de onderdelen hardlopen len plaatsvinden. De afstanden die de deelnemers moesten afleggen zijn: 1 km zwemmen, 45 km wielrennen en 10,6 km hardlopen. De kwart triathlon kent de volgende leeftijdsklassen: he ren 18 t/m 39 jaar en 40 jaar en ouder. Dames 18 t/m 39 jaar, en 40 jaar en ouder. Peildatum voor de leeftijd zal zijn: 1 mei 1985. Deelnemers voor de kwart triathlon '85 kunnen vanaf 1 mei in schrijfformulieren afhalen aan de kassa van het zwembad Molenkoog. Na inle vering van het inschrijfformulier voor 1 juli 1985 en het overleggen van een medische verklaring (niet ouder dan 1 jaar) zal een startlicentie worden afge geven. De organisatoren denken meer deelnemers te trekken dan vorig jaar. Het is Texelse Boys niet gelukt de punten thuis te houden. Gezien het spelbeeld was tegenstander BKC een terechte winnaar maar de ploeg had bij de winnende treffer wel de steun van de scheidsrechter die niet reageerde op een terecht vlagsignaal voor buitenspel. De ar biter floot het spel dood, hij rea geerde op elk wissewasje. Al na vijf minuten keken de Boys on verwachts tegen een 1—0 achterstand aan. Uit een vrije trap bij de zijlijn werd de bal over de verdediging hoog voor het Boys doel gebracht. Dirk Roeper dacht rustig te kunnen weg werken maar de snel reagerende René Hendrikse wist de bal eerder te berei ken en deze langs de verraste Boys keeper Frans Stolk. in het doel te ja gen. Het was duidelijk dat de Boys zonder de geblesseerde John Boo gaard, Frank de Grave en Jos Wessels een moeilijke middag tegemoet gin- 0pl ielrennen rond de Hogeberg zul- Een 18-jarige Texelaar werd vrijdag aangehouden toen hij op een opge voerde brommer reed. De brommer werd meegenomen voor verder onder zoek en de eigenaar kreeg een proces verbaal. Dezelfde dag werd ook een 16-jarige Texelaar geverbaliseerd omdat zijn brommer was opgevoerd. alï de Graaf is zondag in café Loodsmanswelvaren voor de tweede maal 'a ils biljartkampioen geworden in de hoogste klasse van dit kampioen- ap: eerste klasse libre. De Graaf kreeg dit jaar veel tegengas van de voor kort nog onbekende meester op het groene laken, Hein van rwaarden. Mede door inzet van Van Heerwaarden waren de finalepar- zondag zeer spannend. bf de Graaf kwam in de finale uit te- ;ale Hein van Heerwaarden en met n series van 28 en een serie van 44 t zd loogste van het toernooi) wist tgenoemde een flink gat te slaan gemiddelde score uit vorige par- Van Heerwaarden had echter net genoeg punten om De Graaf zijn mei e positie af te nemen. In i he strijdpunten stonden beiden pre- gelijk maar de gemiddelde score De Graaf lag 0,0341 hoger dan die Van Heerwaarden. I et driebanden zorgde G. Appel voor een verrassing met een ster- nbsfnalepartij die in absolute stilte gespeeld. Appelman v^jst in deze ;v3 e de kampioen van vorig jaar, we- 'm m Piet de Graaf, te onttronen. ,|jj(5 i tweede klasse kwam de hoogste "op naam van Huib Dros: 21 ca- Henk Prins was een goede de met 19 caramboles maar wist zijn gemiddelde toch de eerste :s te pakken. De hoogste serie van toernooi was dus voor Hein van Heerwaarden met 44 caramboles. Piet de Graaf zijn hoogste score bleef steken bij het altijd nog respectabele aantal van 33 caramboles. De Texelse Sportraad kon het jaarlijkse kampioenschap wederom organiseren dankzij de medewerking van enkele ca- fé's en de organisatie is ook dik tevre den over de inzet van de tellers D. Timmermans, H. Dros, W. van Hintum en K. Frits. Uitslagen: Driebanden: 1. G. Appelman gem. 0.624; 2. P. de Graaf gem. 0.543; 3., H. van Heerwaarden gem. 0.527 Eerste klasse libre: 1. P. de Graaf gem. 5.0545; 2. H. van Heerwaarden gem. 5.0204; 3. G. Appelman gem. 4.4833 Tweede klasse: 1. H. Prins gem. 2.35; 2, H. Dros gem. 2.36; 3. B. Hoogenraad 1.58. Derde klasse: 1. K. Frits gem. 1.487; 2. T. Fledderus gem. 1.377; 3. S. Wit te gem. 1.229. Na de 4—1 nederlaag van vorige week had SVO iets goed te maken, maar koploper BOL heeft veel kwaliteit in huis, zodat de wedstrijd zaterdag een zware op dracht was. De doelpunten vielen voor de rust. Voor BOL scoorde Bruin en voor SVO Rien Brouwer. Eindstand 1—1. SVO ging op de man spelen om BOL onder druk te houden. Leen Eelman stond bij de gevaarlijke spits die in Broek op Langedijk driemaal scoorde. Eelman legde hem flink aan banden, zodat hij de plaats van Erik Kramer (herstellend van griep) prima overnam. In de beginfase had SVO de betere kansen maar dit leverde geen resultaat op. Aart van de Brink en Rien Brou wer probeerden voorin gaten te slaan maar de verdediging van BOL heeft niet voor niets de minste tegendoel punten. Aanvallen over en weer brach ten spanning, het vechten om de bal gaf veel mooie duels en het belang van BOL kwam duidelijk naar voren. BOL scoorde als eerste: uit een vrije trap die niet gevaarlijk leek nam spits Bruin de bal mee met zijn knie en tus sen drie SVO speler in haalde hij uit. Het schot was voor keeper Drijver on houdbaar: 0—1. De lichte terugval van SVO na deze te genvaller had geen verdere gevolgen want de dekking achterin werd niet verwaarloosd. Laatste man Martin Land stuurde zijn mannen mee en men ging weer aanvallen. Verlegenheid Vlak voor de rust was het Aart van de Brink die sterk doorging en de laatste man van BOI in verlegenheid bracht. De keeper liep naar zijn laatste man toe en knalde de bal tegen hem op. Rien Brouwer pikte het leer op en draaide van zijn tegenstander weg. De keeper, nog niet teruggekeerd in zijn doel, werd gepasseerd: 1—1. BOI had in de tweede helft het initia tief in handen willen nemen maar SVO nam dit in het eerste kwartier over. Piet Daalder, weer terug na zijn schor sing, kwam naarmate de wedstrijd vor derde beter in zijn spel en begon goed te verdelen. Biem van Leeuwen hield zijn tegenstander goed in bedwang en het was dan ook jammer dat deze speler later in de wedstrijd opgeschre ven werd voor een onnodige overtre ding. SVO kreeg kansen op 2—1. Aart Johan van de Brink was dicht bij een doelpunt evenals Gep Brouwer die zijn voet net niet geod tegen de bal kreeg en net voor het doel langs schoot. BOL probeerde het op afstand maar de schoten gingen over en de corners van BOL waren zwak. Als men wel gevaarlijk werd was keeper Marco Drij ver op zijn post. Jan Oosterhof en Aart van de Brink werden nog gewis seld maar de stand werd niet anders, zodat SVO een goede partij voetbal had. Voor BOL waren de druiven zuur want Monnickendam kon nu de eerste plaats overnemen. In de thuiswedstrijd tegen Zeevo gels maakte De Koog/Z de neder laag van vorige week weer goed met een ruime 5—1 zege. Nu was het Texelse elftal dan ook geheel compleet. Aanvankelijk was er tussen beide par tijen weinig krachtsverschil. Door het wat verwaarlozen van de verdediging en enkele slordigheidjes kreeg Zeevo gels zelfs de beste kansen maar de Eg- monders springen er onzorgvuldig mee om. Vooral dor het stuwende werk van Dirk Barends op het middenveld kreeg ook De Koog diverse mogelijkheden tot doelpunten. Het publiek zag dus een snel op en neer gaande wedstrijd. Voorzet Dat werd niet anders nadat Dirk van Liere (nog steeds als spits voor de ge blesseerde Daalder) helemaal vrij gela ten, een fraaie voorzet van links inkop te: 1-0. Even later kreeg hij weer een kans, omspeelde de keeper maar zijn schui ver stuitte via de paal het veld weer in. Nadat Zeevogels eerst al tegen de lat had geschoten wist het voor de rust na een snelle aanval eindelijk ook te scoren: 1 1. De Koger verdediging pakte het na de rust wat consequenter aan. Robert Kikkert had zijn, gevaarlijke, vleu gelspeler beter in bedwang en voor stopper Panneman kreeg meer vat op het spel. Na tien minuten ging Dirk Barends goed door en precies op tijd aangespeeld was het voor hem niet moeilijk de Zeevogels keeper van dichtbij te passeren; 2—1. De Koog ging nu goed door en niet lang daarna slaagde de voor de tegenstander altijd lastige Van Liere erin zijn tweede doel punt te maken: 3—1. De bezoekers ga ven het zelfs toen nog niet op en zochten nog meer de aanval. Dat be tekende echter dat ze (zonder veel ge vaarlijker te worden) De Koog meer ruimte gaven. Het waren de mee naar voren gekomen laatste verdediger en weer nagenoeg foutloos spelende Har ry Veldman en de voor de zieke Elis Polderman rechtsbuiten spelende Harry Mast die de stand naar 5—1 tilden. krachten. Vrijdagavond was de opvoe ring „openbaar". De zaal was echter wederom gevuld met leerlingen en leerkrachten die mogelijk op de posi- tjeve geluiden na de eerste uitvoering waren afgekomen. Jammer was het dat ouders van RSG leerlingen en an dere Texelaars verstek lieten gaan. Er bleven nogal wat stoelen onbezet en dat hadden de moedige tonelisten niet verdiend. Bigamie Kasteel in Zweden is een thrillerachtig blijspel waarbij de leerlingen meer mik ten op de humor dan op de spanning. Francoise Sagan toont het publiek een aantal kasteelbewoners in deze eeuw, die op verzoek van de vrouw des hui zes, Agathe Falsen, in achttiende eeuwse kostuums rondlopen en zich verder ook verre houden van modern vermaak als bijvoorbeeld televisie en radio. De broer van Agathe, Hugo is getrouwd geweest met het kind vrouwtje Ophélie. Dat huwelijk was geen succes en Ophélie is zogenaamd overleden terwijl ze in werkelijkheid nog in het kasteel woont en op ge vaarlijke momenten in haar kamer wordt opgesloten. Hugo is hertrouwd met Eléonore die met haar bemoei zuchtige broer Sébastien ook op het kasteel woont. De bigamie van Hugo moet ten koste van alles geheim wor den gehouden om geen smet te wer pen op de familie Falsen. De verveling in de wintermaanden, als het kasteel enige maanden van de bui tenwereld is afgesloten, brengt de be woners echter in opstand en er wor den allerlei psychologische spelletjes gespeeld rond het kasteelgeheim, iets waar de logerende neef Frédéric de dupe van wordt. Aan het eind van het verhaal blijkt dat de Falsens elke win ter een familielid tot slachtoffer van hun spelletjes maken, Wereldvreemd Sébastien is degene die met droge en cynische opmerkingen voor de humor zorgt en iedereen tart met zijn bemoei zuchtige maar vaak messcherpte op merkingen. Deze rol was op het lijf ge schreven van Gabber Helder die duide lijk als spil in het spel fungeerde. Gab ber voelde zich op zijn gemak op de planken en speelde levensecht. Zijn zuster Eléonore werd gespeeld door Marja Brouwer die neef Frédéric met sluwheid om haar erotische vinger wond. Marja speelde geloofwaardig maar was soms iets te gehaast met haar teksten. Mimiek en houding wa ren echter ruim voldoende. Bonnie Rietveld was de vrouw des huizes, Agathe. Ook zij was overtuigend en vooral sterk in de wereldvreemdheid die ze moest tonen. Haar rol had iets aan kracht gewonnen als ze met meer intonatie had gesproken. Echt wereld vreemd zijn was een taak voor Phillip- pine Roeper als de eerste vrouw van Hugo. Ze moest dartelig en kinderlijk zijn en dat aspect van haar karakter kwam goed uit de verf. Haar oudere zuster Vibeke had twee woorden tekst. Als oma zat ze bijna het hele stuk voor de open haard te slapen en iedereen in huis verkeerde in de veronderstelling dat oma stokdoof was. De laatste zin in het stuk is ech ter voor haar als ze met understate ment „oh nee" zegt als aangekondigd wordt dat er weer een nieuwe neef komt logeren. De kijker begrijpt dan dat het vertoonde spel zich altijd zal blijven herhalen. Vibeke zat dus ander half uur lang te slapen op de planken en dat is een prestatie als je geen slaappillen mag innemen. Dat ze on derwijl ook nog als regisseuze (en souffleuse) op het spel moest letten was een extra handicap. Victor Rietveld had een bescheiden rol als de bejaarde knecht die mee moet spelen in de intriges van de familie. Hij was geloofwaardig maar kon zich soms moeilijk concentreren. De scene met zijn zus was echter zeer sterk. lie dagavond werd in de aula van de Rijksscholengemeenschap een op- kelijk staaltje onafhankelijkheid en doorzettingsvermogen getoond, leerlingen uit de hoogste klassen waagden zich aan de opvoering „Kasteel in Zweden", een niet eenvoudig toneelstuk dat zonder be tiding van leerkrachten op poten was gezet. De doelstelling voor en )[i if leerlingen was niet ontaard in een opvoering waarin men de makke- e'ite weg koos. Integendeel. Onder leiding van Vibeke Roeper werd een 23 lop de planken gebracht dat er zijn mocht en dat meermalen uitstak 11 en leerlingentoneel dat in het verleden met hulp van leerkrachten was te istudeerd. laatste schrijven we niet om de in- Franse schrijfster Francoise Sagan had st mingen van de leerkrachten te ba- verdiept en veel energie gestoken had Viseren maar om aan te geven dat in kostuums en verdere aankleding, serlingen de zichzelf opgelegde Vrijdagavond werd „Kasteel in Zwe- j| zeer serieus hadden opgevat. Tij- den" voor de tweede keer op de plan- n-sde uitvoering werd duidelijk dat ken gebracht. De week daarvoor was «i1 zich in het kassucces van de het gespeeld voor leerlingen en leer- ter Helder speelde de plaaggeest Sóbastiaan en hij moest meermalen op de kast krui- °rn een woedende Hugo, gespeeld door Arno Smit, te ontlopen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7