'roen Twartrjexeh in het harL, DA heeft bezwaar tegen alleenvertoningsrecht" wemparadijs op het Kerckeland Sidny van Zon doet mee aan de „Worrel 1000" Minister bij overdracht miniatuur Molengat Onvermogen Vloerbedekking raadhuis vervangen Politiek café over groene nota's Dia-avond over zwart Zuid-Afrika ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 VRIJDAG 15 MAART 1985 tie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (022201 2741. iwerktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der ïi, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. jdvertenties, abonnementen, etc.. veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burq jn (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank Ij Een zelfstandige Texelse ondernemer is 1 bereid om vele miljoenen te investeren 1 in een voorziening waar Texel al jaren J zonder veel hoop op wacht: een om- I vangrijk overdekt zwembad met allerlei I amfibische" attracties. Het ziet er naar uit dat dit mogelijk is I zonder financiële betrokkenheid of fi nancieel risico voor de gemeente cn dat dit droomproject in het volgende I voorjaar al in gebruik kan worden ge- I nomen. Wetende dat dergelijke zwem- I paradijzen elders in het land enorme J aantallen mensen trekken, mag wor- den aangenomen dat zo'n attractie een ij geweldige stimulans zal zijn voor de J recreatie, in het bijzonder in de perio- I de buiten de zomer. Een stimulans die I heel hard nodig is want met de omzet- I ten in de Texelse recreatie gaat het al I jaren bergafwaarts tot schade van bij- I na de hele eilandgemeenschap. En die I recreatie moet juist groeien omdat het I voor Texel praktisch de enige moge/ijk- heid is om het aantal arbeidsplaatsen te vergroten. Het is dus begrijpelijk en terecht dat het college een gat in de lucht sprong toen die Texelse onderne mer zich aandiende. Het was te ver wachten dat ook de Texelse gemeente raad zou juichen en de meerderheid deed dat ook. Met uitzondering van de CDA-fractie. De woordvoerder van deze fractie trok van alles in twijfel en putte zich uit in bedenkingen. Het meeste kon door de wethouder snel worden weg ge praat maar één bezwaar bleef: wat Je/lema mocht, moest een andere onderneming ook worden toe gestaan. Het feit dat het college had toegezegd dat aan een tweede verge lijkbaar zwembadplan, a/s zich dat ooit zou aandienen, geen medewerking zou worden gegeven, was het breekpunt. Jansen en zijn geestverwanten hebben het zwemparadijs kennelijk beschouw a/s een marktkraam of haringkarretje en niet a/s een voor heel Texel drin gend noodzakelijke basisvoorziening die er eigenlijk al lang had moeten zijn en waarvan de exploitatiemogelijkhe den op geen enkele onnodige wijze bedreigd mogen worden omdat het zonder concurrentie al moeilijk genoeg zal zijn. Voor buitenstaanders zal het onbegrijpelijk zijn hoe drie volwassen mensen tot zo'n stel/ingname kunnen komen, maar wie de gemeenteraad wat langer heeft geobserveerd en de betrokken mensen persoonlijk kent, zou het volgende kunnen veronderstel len: de CDA-fractie is in zijn ijver om toch maar vooral zoveel mogelijk men sen te vriend houden niet meer in staat hoofdzaken van bijzaken te onderscheiden en laat het belang van personen of groeperingen prevale ren boven het algemeen belang. Na tuurlijk is de kans dat het zwembad in Den Burg ooit overdekt wordt, veel kleiner als dat zwemparadijs in De Koog er eenmaal staat. En ook de mensen van De Krim zullen niet blij zijn met zo'n project omdat zij (waar schijnlijk ten onrechte) denken dat de recreanten nu liever in de buurt van De Koog gaan zitten dan in De Cocks- dorp. En het is ook best mogelijk dat er ondernemers zijn die ook wel een groot zwembad hadden willen stichten onder de garantie dat er geen tweede wordt toegelaten. En het is ook verve lend voor de hoteliers en bunga/owex- p/oitanten die inmiddels zelf al een zwembadje hebben gerealiseerd en straks van het ene op het andere mo ment een stuk minder exclusief zijn omdat een veel aantrekkelijker centrale voorziening is gecreëerd. Dat is alle maal w$ar en er is inderdaad enige bestuursmoed voor nodig om daaraan voorbij te gaan en dat wat het zwaarst is, het zwaarst te laten wegen. Het is diep te betreuren dat uitgerekend een middenpartij a/s het CDA dit niet kan opbrengen en liever het ongenoegen van weinigen vertolkt dan het belang van velen behartigt. gemeenteraad Is in ruime meerderheid van harte en zon- bedenkingen akkoord gegaan met de plannen van de :rJ. Jellema om op het Kerckeland bij De Koog een groot rdekt zwemparadijs te stichten. De enige fractie die be- iren had was die van het CDA en dat had te maken met thet .alleenvertoningsrecht van Jellema" werd genoemd. nW hebben namelijk toegezegd dat zij niet zullen mee- iken aan de stichting van soortgelijke plannen elders op el, omdat de exploitatiemogelijkheden van het Jellema- Ianders in gevaar komen. wijt aan het adres van wethouder Ba- rendregt die hij van „kunstgrepen" be tichtte, waarmee hij doelde op het voornemen om het bad in het artikel 11 gebied te schrappen en inplaats daarvan Jellema de gelegenheid te ge ven op het Kerckeland. Schilling voer de voor Barendregt de verdediging. ,,U doet alsof er iets onrechtmatigs ge beurt. We doen niets anders dan een trein, die tot stilstand was gekomen, weer op gang brengen. Barendregt kan me geen kunstgrepen genoeg be denken gm de economie van Texel op te vijzelen. Heel Texel hoort hier zijn schouders onder te zetten. U moet be ter naar ons luisteren. Alleen de zwembadplannen in het artikel 11 ge bied worden als gevolg van het plan Jellema definitief geschrapt. Over an dere baden op Texel hebben we niet gesproken". Schilling zei verder dat ge probeerd zal worden zoveel mogelijk elementen van het oorspronkelijke arti kel 11 plan overeind te houden. Hij vond het niet gepast om te trachten juridisch te laten onderzoeken of de gemeente onder afspraken in het verle den uitkan en was niet pessimistisch gestemd over het verloop van de on derhandelingen die met Jarino aan de gang zijn. Barendregt voegde er aan toe dat zoveel mogelijk spoed zal wor den betracht. Zolang in het artikel 11 gebied niets gebeurt kost dat veel ren te. De gemeente heeft nogal wat met Jarino te vereffenen. ,,We staan als gemeente vrij sterk." Jarino zal een zo groot mogelijk deel van de grond- kosten voor zijn rekening moeten ne men. Er blijven in het plan dan uitein delijk „witte vlekken" over die nader moeten worden ingevuld. Barendregt merkte ook op dat de gemeente het draagvlak voor het zwemparadijs van Jellema zo groot mogelijk moet ma ken, daarmee onbedoeld Jansen ster kend in zijn verzet. Burgemeester En gelvaart constateerde dat Jansen ken nelijk mogelijkheid wil bieden dat twee concurrerende zwemparadijzen elkaar kapot maken. Jansen liet blijken dit een heel vervelende opmerking te vin den maar hield voet bij stuk en bracht zijn voorstel om het „alleenvertonings recht" te schrappen in stemming. Met het genoemde gevolg. De Worrel 1000 is ontstaan in 1976 toen Michael en Dick Worrel de 1000 zeemijlen langs de oostkust van de Verenigde Staten in korte tijd afleg den. De broers zeilden bijna dag en nacht en sindsdien is de tocht uitge groeid tot een jaarlijks evenement voor een select gezelschap bemanningen. Een gezelschap dat in de VS veel aan dacht krijgt van de media. Tot en met 1984 kon de Worrel 1000 alleen met Hobie 16 cats afgelegd worden maar dit jaar is van deze regel afgeweken. Elk type catamaran is wel kom en er is geen handicapfactor. Het gaat er om in twaalf dagetappen het snelste te varen. Elke morgen wordt om tien uur gestart en als de omstan digheden niet zo gunstig zijn komen de zeilers pas diep in de nacht bij de volgende etappeplaats aan. De zeilers zullen het dus mogelijk moeten doen met enkele uren slaap per dag. Sidny van Zon heeft zich in januari al aangemeld voor de race en als zeil- maat Jan de Lange uit Katwijk aan Zee meegevraagd. De Lange heeft de Worrel 1000 in 1983 uitgezeild en ein digde in een veld van twaalf boten op de achtste plaats. Bij Texel en aan de overkant zeilt Sidny altijd met Roy Wassili. Sidny en Roy wonnen vorig jaar de 24 uurs zeilrace bij paal 33. Wassilli fungeert als teamleider en re servezeiler die het tweetal in de auto over land volgt, de zeekaarten voor de volgende dag in orde maakt en even tueel reparaties uitvoert. Het team Van Zon is het enige Hollandse team en er wordt gezeild met een Stampede. Sponsors Een retourtje USA met boot en auto's is geen goedkope zaak en er is een beroep gedaan op een hele rij spon sors om deelname financieel mogelijk te maken. Hoofdsponsor is 3M en co- sponsors zijn Datarex computers, de Eilander zeilschool, O'Neill, Quicksilver en Stampede. Sidny is deze week begonnen met de zeiltraining en oefent al enige tijd in het Fitnesscentrum om de nodige fy sieke kracht voor deze slijtageslag op te bouwen. De deelnemers strijden in mei en juni niet alleen om de zeileer. De winnaar krijgt van Michael Worrel 10.000 dollar. De opening van het seizoen 1985 van de miniatuurstad Madurodam belooft een mooi stukje Texel- promotie te worden. De opening valt namelijk samen met de over dracht van de door Teso bekostig de verkleinde uitvoering van de dubbeldekker Molengat die in Ma durodam ligplaats zal krijgen. Di rect daarop gaat in de expositie ruimte van Madurodam de exposi tie „Texel een beeld van een ei land" van start. De overdracht van de mini-dubbeldekker zal geschie den door minister N. Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat en de bewindsvrouw zal ook de expositie openen. Er zal alles aan worden gedaan om uit deze gebeurtenis zoveel mogelijk publi citeit te slepen. De feestelijke plechtig heid begint om 16.30 uur als de geno digden (waaronder vertegenwoordigers van de media) aankomen in het restaurant van Madurodam. Voorzitter L. M. den Hond van de Stichtfng Ma durodam zal een welkomstwoord uit spreken en vervolgens wordt het woord gevoerd door minister Smit- Kroes, president-commissaris B. Bak ker van Teso en Etienne Verkerk, bur gemeester van Madurodam. Om 17.30 uur loopt men naar de haven van Ma durodam waar de feitelijke overdracht zal plaatsvinden van de model- Molengat en een kwartier later gaat het gezelschap naar de expositieruimte waar de minister de naamletters „Texel een beeld van een eiland" zal onthul len. De genodigden zullen vervolgens aanzitten aan een koud buffet waarin veel Texelse produkten zullen worden verwerkt. Dit buffet zal worden ver zorgd door Jan C. Stolk van het Ha venrestaurant Texel die met de verwer king van Texelse lekkernijen al veel eer heeft ingelegd. De expositie „Texel een beeld van een eiland" is ondergebracht in een ruimte van dertien meter lang. Beide wanden worden gebruikt voor foto's en teksten die een zo compleet mogelijke indruk geven van het eiland Texel. Die teksten (in vier talen) zijn aangebracht op zeshoekige borden. De achterwand van de expositieruimte wordt ingeno men door een foto van het wad bij De Cocksdorp. Die foto is afgedrukt op een soort canvas en kan daarom mak kelijk worden opgerold, bewaard en voor andere doeleinden worden ge bruikt. Voor al het materiaal op de ex positie geldt overigens dat het ge schikt is om telkens opnieuw te wor den gebruikt. De totale materiaal kosten belopen ongeveer een halve ton. In de expositieruimte is verder een grote (3 Vs meter lange) reliëfkaart van Texel er komen vitrines waarin Texelse produkten zoals lamsbont, lamsham, kaas e.d. zullen worden ge toond. Verder is er foldermateriaal met algemene informatie over Texel dat door de bezoekers kan worden meege nomen. De expositie zal gedurende april en mei dagelijks zijn geopend (met uitzondering van 4 mei) van 10.00 tot 18.00 uur. De VVV doet mo menteel pogingen om iemand te vin den die een oogje in het zeil kan hou den en desgevraagd mondelinge infor matie kan geven. De vloerbedekking in de kamer van de burgemeester en de secretaris moet vervangen worden, aldus het college. De vloerbedekking ligt al sinds 1968 en is versleten. Gedeeltelijke vernieuwing is uitgesloten omdat de soort niet meer te krijgen is. Bovendien zou dat lelijk worden. Voor het werk is /7400— uitgetrokken. Geen probleem )uder Daan Schilling legde uit ook na het bouwen van het paradijs op het Kerckeland nog genoeg blijft voor de voorzie- 1 die aldaar reeds zijn gesticht, de vijvers en het parkeerterrein, frappen van het zwembadplan artikel 11 gebied komt heel Jit want het is juist het zwem- =ar Jarino mee in de maag zit. wil wel de 144 appartementen [en maar ziet geen exploitatie- ïkheden voor het bad. Het colle cte dat Jellema zijn zwempara- ïht in het artikel 11 gebied, 'ij wil het uiteraard veel liever op ïckeland, waar zich reeds zijn „Calluna" (dat ermee wordt 'den) bevindt. Het college kan •'e begrip voor hebben, temeer Pllema het plan voor eigen reke- 1 risico wil uitvoeren en exploi ts zonder financiële bemoeiing 'gemeente. Het college is zeer 'siast over het plan. Het is pre- Texel nodig heeft en waar al «n tien jaar over wordt gepraat 'dat er iets van de grond komt. niet meer dan billijk en logisch ïhts aan één project van een h omvang mee te werken. Het heel mooi zijn als dat exploita- De zwarte Zuidafrikaanse dominee Lu- potu zal vrijdagavond in „De Poort" achter de Gereformeerde kerk van Den Burg dia's vertonen over het leven in zijn land van herkomst. Lupotu stu deert in Nederland omdat het in zijn land niet mogelijk is voor zwarten om als dominee af te studeren. De aanvang van de avond is 20.00 uur en de organisatoren hopen dat be langstellenden een bijdrage in de reis kosten van de dominee willen meene men. De toegang is vrij voor iedereen. De groene nota's zijn het onderwerp voor het politieke café dat dinsdag avond in Taveerne de Twaalf Balcken zal worden gehouden. In ieder geval zullen de volgende mensen aan de dis cussie deelnemen: Martin Warnaar na mens Recron, Dieter Stoll namens het Comité Nationaal Landschap Nee, Maarten Roeper op persoonlijke titel en wethouder Daan Schilling namens het college. Verder zijn alle politieke partijen verzocht met hun raadsleden aanwezig te zijn om eventueel vanuit de zaal te kunnen reageren. De avond begint omstreeks 21.00 uur en in de pauze zal op speelse wijze worden in gegaan op de profielschets voor de nieuwe burgemeester.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1