Groen ^wartsjexeh in het harL, ,Park" slecht of juist |oed voor de recreatie? i 'an der Meer wit eroverweging in emeenteraad Texelse Wol Onderneming in Brandpunt in de Markt m eanimeerde discussie in politiek café ihannes Passion Oosterend Groot milieuweekend van Scouting RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9967 VRIJDAG 22 MAART 1985 je: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Josterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der i, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. dvertenties, abonnementen, etc.: ield De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs 718,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. materie nog onvoldoende diepgaand had bestudeerd om er met tegenstan ders over van gedachten te kunnen wisselen. Dat laatste werd betreurd door Willem Bakker van ,,Spyk", na mens de VVD mede-organisator van het politiek café, die de mening van de KNLC-voorzitter D. Luteijn onder schreef dat kleine ondernemers samen met de boeren en tuinders een belang rijke maatschappelijke stroming kunnen vormen (400.000 bedrijven met 2 mil joen werknemers) en zich daarom als zodanig eendrachtig en gezamenlijk zouden moeten laten gelden. Brein" Vervolgens stelden de deelnemers aan de discussie zich voor. Dieter Stoll uit Eierland die werd ge presenteerd als ,,het brein" van het iVVD-raadslid Joop van der Meer is van mening dat de neenteraad alsnog nauwkeurig moet nagaan wat de voor gadelen zijn van de status nationaal landschap en natio- ll park en op basis daarvan zijn standpunt opnieuw bepa- i,Van der Meer liet dat blijken tijdens het politiek café dat bdagavond in De Twaalf Balcken werd gehouden en waar de veelbesproken „Groene Nota's" gespreksonderwerp ren. werd direct duidelijk dat het fractiestandpunt was, want irand Poster verklaarde na- kelijk dat hij zijn harde afwij- het nationaal landschap Ie andere op landschapsbehoud ihte overheidsmaatregelen „tot einde" zou blijven volhouden. Issidente Van der Meer stond in liscussierende gezelschap niet al- Ook voorzitter Martin Warnaar de plaatselijke Recron-afdeling le voor een meer genuanceerde idering van deze kwestie. Hij kon voorstellen dat de boeren tegen maar herinnerde eraan dat op niet alleen boeren wonen. Vol- hem kunnen aan de parkstatus degelijk voordelen zijn verbonden, ig althans niet in welke nadelen er ils tenminste komt vast te staan le recreatiebedrijven zich normaal in ontwikkelen en dat de cam- in de duinen kunnen blijven. Boeiende avond door die uiteenlopende stand en maar ook de wijze waarop van der Heijden leiding gaf aan scussie kon worden gesproken het meest geslaagde poltieke café bsver. Het enige probleem was et te laat werd. Het middernach- uur had geslagen toen de discus- verhaast werd afgesloten. Een mde keer kan dat worden verme- tfoor eerder te beginnen en de in- nde gesprekken te bekorten. Veel ing zitten in het introduceren van selnemers aan de discussie. De sen werden daarbij vrij uitvoerig erviewd zodat het tien uur was lat de werkelijke gedachtenwisse- ian start ging. vond had een nog grotere ver- denheid van meningen aan de (unnen brengen als ook het Verbond van Ondernemers had ;edaan. In kringen van die organi- wordt de laatste tijd ook anders alleen hard afwijzend gedacht over roene regeringsplannen, maar het was niet gekomen omdat men de „Comité Nationaal Landschap Nee", vertelde dat hij geïnteresseerd was ge raakt toen hij destijds werd uitgeno digd om tegen het park te demonstre ren tijdens het bezoek van staatssecre taris Wallis de Vries en dat hij tegen woordig 15 tot 20 uur per week met deze materie bezig is. Desgevraagd verklaarde Stoll dat hij bij zijn bedrijf- suitvoering als boer ook doet aan na tuurbescherming door nesten van vo gels zoveel mogelijk te ontzien. „Maar ik ga niet zover als volgens het relatie- notabeleid zou moeten." Lieuwe Dijksen van de Werkgroep Landschapszorg Texel vertelde dat hij zich bij de in 1971 opgerichte werk groep (toen actie werd gevoerd tegen de bouw van de electriciteitscentrale) had aangesloten uit zorg over de voortgaande aantasting van het Texel se landschap en het milieu. Hij was vijf tot zes uur per week met dit werk bezig en beschouwde het niet als een hobby maar als uiting van bezorgdheid en gedrevenheid. Over het onlangs rechtsgeldig geworden bestem mingsplan voor het buitengebied was hij weinig enthousiast. Hij noemde het een compromis. Er is rekening gehou den met de wensen van alle betrokke nen maar een behoorlijke natuur- en landschapsbescherming wordt er niet door gegarandeerd. Dijksen vond dat de maatregelen die krachtens de groe ne nota's kunnen worden genomen, weinig voorstellen. Martin Warnaar, EMK—directeur en voorzitter van de organisatie van recreatie-ondernemers Recron zei dat zijn organisatie destijds een „gematigd nee" heeft laten horen tegen de land- Politiek café in de Twaalf Balcken. Aan het woord is Willem Bakker van sen. Martin Warnaar en gespreksleider Niek v.d. Heijden. .Spyk". Aan de tafel Dieter Stoll, Maarten Roeper, Lieuwe Dijk- schapsplannen. „Maar we zien toch wel een aantal voordelen. Voor men sen die hun brood moeten verdienen in de recreatie is het mooi als je ge bied officieel als waardevol en interes sant voor toeristen wordt aangemerkt. Zo'n aanwijzing heeft duidelijk promo- tiewaarde. Kijk maar naar dat boek dat onlangs door de ANWB is uitgegeven over de nationale landschappen en waarin uitvoerig aandacht is besteed aan Texel. Maar we moeten er wel ze ker van zijn dat de ondernemers kun nen blijven ondernemen en niet met allerlei belemmeringen te maken krijgen." Maarten Roeper, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Hollandse Maatschappij v. Landbouw vertelde in zijn introductiepraatje wanneer hij „meer genuanceerd" begon te denken over de groene maatregelen, nadat hij daarvóór nog bij de gemeenteraad had aangedrongen op een zo hard mogelij ke motie waarin de groenè nota's wer den afgewezen. Het kwam er op neer dat hij die harde afwijzing achteraf niet betreurde, maar uit realiteitsbesef an dersdenkenden de ruimte wilde geven om een genuanceerd of positief stand punt in te nemen. De meningsvorming over dit onderwerp werd namelijk niet beheerst door afwegen maar door emotie en angst. Hij had de vrijheid genomen om daar in een persoonlijk praatje, voorafgaande aan een HMvL- vergadering, afstand te nemen. Consequent Wethouder Daan Schilling, als de man van de harde lijn, vertelde hoe hij in de plaatselijke politiek verzeild was geraakt. Hij bracht in herinnering dat het bestemmingsplan voor het buiten gebied met zijn op natuur- en land schapsbehoud gerichte voorschriften door de raad is vastgesteld, mede om op deze wijze het nationaal landschap buiten de deur te houden. Schilling vond het consequent om dat nationaal landschap dan ook niet te accepteren. Lees verder pagina 2 De Texelse Wol Onderneming zal dinsdagavond te zien zijn in het popu laire KRO-programma „Brandpunt in de markt". Dit bedrijf heeft ruim een jaar geleden de produktie van vette schapewollen dekbeddden en onderdekens overgenomen van mevrouw M. Th. Boersen-Kooij. De initia tiefnemers, Dick Graaf en Henk van Leeuwen, zijn inmiddels zodanig aan het uitbreiden geweest dat er nu een machine staat die gekaarde „mat ten" van 12 meter bij 1.80 kan afleveren. Het bedrijf biedt inmiddels al werk aan zeven personen. Graaf en Van Leeuwen hebben al ruim een half jaar geleden aangevraagd of ze als startende ondernemers in het programma konden verschijnen. Dat bleek te kunnen, maar er was niet eer der tijd vrij voor dit onderwerp dan ko mende dinsdag. De presentatie van het bedrijf zal niet gespeend zijn van Texelpromotie. Zo zullen er wat scha pen met lammeren van Piet Verberne in de studio worden neergezet en Cees Commandeur zal een schaap scheren voor het oog van de camera. De be kendheid van Texel als schapeneiland heeft er zeker toe bijgedragen dat aan de TWO aandacht zal worden besteed. Mevrouw Boersen maakte de vulling voor de dekens in haar achterkamer op een heel'klein „kaardmachientje". Kaarden is het uit elkaar pluizen van de wol op zo'n manier dat er een soort vlies ontstaat. De kwaliteit van het kaardwerk blijkt bepalend te zijn voor de kwaliteit van het eindprodukt. Graaf en Van Leeuwen bouwden zelf een machine die een woldeken van een meter breed afleverde en die was opgebouwd, volgens hetzelfde principe als de machine van mevrouw Boersen. Daarmee werd heel acceptabel werk geleverd. Met de machine die er nu staat wordt het kaarden echter door een heleboel rollen gedaan in plaats van door de enkele rol op de eigen bouw machine. Zo'n rol is voorzien van allemaal pennetjes. De plukjes wol worden tussen tegen elkaar indraaien de rollen doorgehaald en daardoor worden ze uit elkaar geplozen. Hoe dagavond 2 april wordt in de Elands Hervormde kerk van Srend een bijzonder muzikaal lament gepresenteerd. Op initi- (van Peter Zwart wordt dan de fines Passion van Georg Philip ten gehore gebracht door !jse zangers, zangeressen en kanten. De toegang tot dit Eert is gratis, aanvang 20.00 ^attheus Passion van Bach is al- Sn bekend maar de Passion van Efln wordt veel minder tot uitvoe- jebracht. Volgens de initiatiefne- de Texelse uitvoering dan ook de Johannes Passion wordt mee- *kt door organist Peter Zwart, de Harmony Singers, de Singers of Jird, Dorie Kuip (sopraan), Marie ke (sopraan), Renee Begeer '0 alt), Hannie Roos (alt), Alex (tenor), Anu Toshen (bariton), 'Cadee (fluit), Jan Everaarts (ho- Kees de Jong (contrabas). Na doering wordt een collecte ge- om de onkosten te dekken. Dick Graaf en Henk van Leeuwen bij dat deel van de machine waar het eigenlijke kaarden plaatsvindt. meer rollen, hoe beter de wol uit wordt geplozen en hoe hoger de isole rende waarde van het eindprodukt. Dat betekent weer een lager vulge- wicht, dus meer dekens per kilo afge werkte wol. Het vlies dat door deze bewerking ontstaat komt op een 12 meter lange ronddraaiende mat. Door dat vlies een aantal keren om die mat heen te wikkelen krijgt het eindprodukt zijn dikte. Als het dik genoeg is wordt het van de mat afgenomen waarna het in hoezen genaaid kan worden. Ook daar is inmiddels een professionele machine voor aangeschaft. Publiciteit De afgelopen tijd is alle publiciteit ron dom het bedrijf „opgehouden". De pu blicitaire waarde van het onderwerp zou voor Brandpunt beduidend minder zijn geweest als er erg veel artikelen over verschenen zouden zijn. Eerder zijn echter al in bladen als Story en Privé verhalen gepubliceerd, waarin duidelijk is ingespeeld op de band met Texel als schapeneiland. Een artikel in het blad „Beter" leidde tot contacten met een Duitse slaapzakkenfabrikant en een groothandelaar in dergelijke materialen. Die hebben de Texelaars op een aantal technische mogelijkhe den en onmogelijkheden gewezen en dat leidde weer tot de huidige bedrijfs- opzet. Het machinepark dat in de voormalige schuur van De Wit aan het Wezenland staat is gekocht bij een be drijf in Tilburg dat handelt in gebruikte textielmachines. In totaal is ongeveer ^80.000— geïnvesteerd. Het wordt niet uitgesloten dat de produktie later wordt uitgebreid met bijvoorbeeld vilt- achtige artikelen, dekens, tapijt en an dere materialen die van vette wol ge maakt kunnen worden. Slaapzakken zijn al eens geproduceerd en de moge lijkheid is niet uitgesloten dat die pro duktie in de toekomst weer ter hand wordt genomen. Dick Graaf: „Je ziet overal dat wol dons als vulmateriaal aan het verdrin gen is. Wat dat betreft zitten we goed in de markt. Bovendien blijkt de Texel se wol goed te zijn van vetgehalte. We hebben wel eens andere wolsoorten geprobeerd, maar die waren veel te droog en die vette wol werkt volgens ons toch het best". De wol wordt voornamelijk betrokken van Beers en Commandeur. De bewering dat de de kens goed zijn voor bijvoorbeeld reu mapatiënten is nooit bewezen. Wel krijgt TWO, evenals destijds mevrouw Boersen, legio dankbrieven van mensen die zeggen geholpen te zijn. Dit onderwerp wordt echter met voor zichtigheid behandeld, ook door Brandpunt in de Markt, waarin dit aspect van de dekens niet aan de orde zal komen. Graaf: „Het is gewoon niet bekend of die werking er' is. Het zou ook suggestie kunnen zijn. De vraag is er echter en mensen met ervaring in dergelijke zaken vragen toch zeer beslist om dekens waarin vette wol is verwerkt." Uitbreiding Direct na de uitzending zal met extra mensen gewerkt gaan worden: acht full-time en vijf part-time. De ervaring van veel bedrijven is dat aandacht in dit televisieprogramma leidt tot aan merkelijke omzetverhogingen. Het pro gramma begint dinsdagavond om 21.35 uur op Nederland 1. Vrijdag (vandaag) en zaterdag houdt Scouting het traditionele mi lieuweekend waarbij 175 padvin ders van de vaste wal en Texel zich zullen inzetten voor een schoon eiland. Dit jaar is Scouting gastheer van pad- vinderijgroepen uit Den Helder, Zeve naar, Schagen, Heemstede en Haar lem. Al deze jongeren, in leeftijd varië rend van 11,tot en met 18 jaar, kampe ren tegenover het Scoutinggebouw aan de Bernhardlaan. Het milieuweekend wordt vrijdagavond geopend door een medewerker van Staatsbosbeheer, die zal vertellen over het project dat zaterdag wordt aange pakt en meer informatie geeft over de natuurlijke waarden van Texel. Verrassing Zaterdagmorgen gaat de hele groep naar De Slufter om dit gebied te zui veren van papier en plastic. Dat is een hele klus die niet in een morgen ge klaard kan worden. Na een soep- en broodmaaltijd wordt het werk 's mid dags afgemaakt, waarna de organisatie een nautische verrassing in petto heeft voor alle deelnemers, 's Avonds is het tijd voor ontspanning en wordt in het clubgebouw bingo gespeeld. Zondag vertrekken de milieuvriendelijke jonge ren weer van Texel. Zaterdag 30 maart wordt het milieuproject nog eens dun netjes overgedaan door Scoutingleden van 7 tot en met 11 jaar. Dan wordt een andere taak aangepakt.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1