I. Dourleinkazerne biedt ezoekers fraaie show O m VAN BET RAASHUIS MIMI Bestemmingsplan buitengebied mag geen lappendeken zijn „Hot Bubblegum ier doelmatigheid Strend's End ƒ4000,- subsidie voor reparatie biljart in Ouwe ULO Na de zomer nieuw plan maken Sterrenkundemiddag in De Schakel SAAI bij plattelandsvrouwen ^Mededelingen van B. en W. IJDAG 22 MAART 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 eiding van de Joost Dourleinka- spaart kosten noch moeite banden met de plaatselijke igerij nauwer aan te halen. Dat ervonden vorige week de leden Texelse Rotaryclub die met dames een dag op ,,De Mok" last waren en daar een indruk kend programma kregen voor- choteld, waarbij aanschouwelijk irmatie werd gegeven over de ta- aan het korps mariniers zijn jedragen. mariniers vinden dat de kontakten de eilandbevolking veel beter zou- kunnen zijn. Hoewel niet kan wor- gesproken van problemen is het in van de Joost Dourleinkazerne de meeste Texelaars onbekend en (door onbemind terrein. Dat wordt in land gewerkt door het feit dat de airen daar merendeels maar korte verblijven zodat ze nauwelijks de hebben om kontakten met de bur- op te bouwen, laat staan dat zij in ilandsamenleving geïnteresseerd ra- Toch wilen de mariniers wel bij horen en ze willen dat onder meer iken door meer dan tot dusver ex- es toe te laten voor zover dat orga- torisch mogelijk is. De Joost Dour- azerne krijgt nu al herhaaldelijk be- van groepen mensen, maar die zijn -pndernemers-aktiviteitenj I-restaurant Strends End in (terend is zodanig verbouwd dat vel voor de klant als voor de isen die er in werken de doel- - Sgheid vergroot is. Voorheen ssten er altijd minimaal twee I ïsen werken als de zaak open nu kan één persoon de gehe- ediening waarnemen. merendeels van het vasteland afkomstig. De commandant kolonel der mariniers M. S. Korver verklaarde vorige week te hopen dat ook groepen Texelaars de weg naar zijn terrein zullen weten te vinden en hij wilde dan ook nadrukkelijk op die mogelijkheid wijzen. De Texelse rotarians ervoeren vorige week dat zo'n bezoek een zeer enerve rende aangelegenheid kan zijn. Van tien uur tot half vier werd het gezelschap bezig gehouden. Het begon met een ontvangst met koffie, gevolgd door een lezing over de taken van het korps mari niers en de vertoning van een uitsteken de film: „Mariniers vandaag". Vervol gens werd een demonstratie gegeven met de landingsvaartuigen en rubberbo ten, waarbij de bezoekers mochten meevaren. Vooral degenen, die in de Het biljart in dorpshuis d'Ouwe ULO is door onbekenden opgetild en met een klap teruggezet op de grond. Daardoor zijn de leien ver schoven en is de tafel eigenlijk niet meer bruikbaar. Reparatie kost on geveer ƒ4000— Het college heeft zich bereid verklaard deze kosten voor gemeenterekening te nemen. De reparatie wordt betaald uit de pot onvoorziene uitgaven. Het samenwerkingsverband MZW/Jeugdwerk is aansprakelijk voor het onderhoud van het biljart en be taalt daarvoor slechts een symbolische huur aan de beheerscommissie van het dorpshuis. Voor deze constructie is gekozen om dat de mensen van het MZW en be zoekers van het jeugdwerk eigenlijk de enigen zijn die in het dorpshuis biljar ten. Om de reparatie te kunnen beta len heeft het samenwerkingsverband een subsidieverzoek ingediend bij het college. In het ambtelijk advies wordt opgemerkt dat „de jeugdwerker geen mogelijkheid onbenut heeft gelaten om de daders te achterhalen." Dat is dus niet gelukt en dat wordt mede gewe ten aan de houding van „degenen die mogelijk wat kunnen weten maar zwij gen uit angst voor represailles." Ook de verzekeringsmaatschappij van het samenwerkingsverband geeft nauwe lijks medewerking. Dat wordt in het ambtelijk advies extra zuur genoemd omdat juist een verzekering was af gesloten die via een landelijke organi satie van jeugdwerk tot stand kwam en extra garanties moest bieden tegen dergelijke vernielzucht. „Deze verzeke ringsmaatschappij laat het vooralsnog afweten en er zal snel een oplossing moeten komen", aldus het advies aan het college. De helft Aanvankelijk werd voorgesteld de ge meente 50% van de reparatiekosten te laten betalen en de andere helft te ver strekken in de vorm van een lening, die afbetaald moest worden over vijf jaar. Dat afbetalen kon dan door de opbrengsten door verhuur van het bil jart aan dorpshuisbezoekers. De afdeling financiën en onderwijs ad viseerde echter uit „efficiency" overwegingen de gevraagde 4 mille in één keer te betalen en geen leningen te verstrekken, waarbij wel gepoogd moet worden via de verzekeringsmaat schappij alsnog de kosten te verhalen. Het college koos voor de laatste oplossing en verstrekt een eenmalige subsidie van ƒ4000,— waarbij wordt af gezien van een lening aan het jeugd werk en MZW. snelvarende rubberboten plaatsnamen ondergingen de ene sensatie na de an dere, waarbij niet iedereen erin slaagde zijn kleren droog te houden. De keurige pakken bleven echter gespaard, want ie- deren had alvorens in te stappen een militaire overall met zwemvest aangetrokken. Na deze tocht over het kille water van de Mokbaai smaakte de borrel in de kantine uitstekend, wat ook gold voor de nasimaaltijd, die geheel volgens ma rinetraditie van een kwaliteit was, die een Indisch restaurant niet zou kunnen verbeteren. Spectaculair was de demonstratie die werd verzorgd door de bijzondere bijstandseenheid van het korps mariniers (anti-terreurgroep) en een demonstratie met helicopter van squadron 7, die ook liet zien hoe pp diverse manieren dren kelingen uit het water kunnen worden Na de zomer wil de afdeling Ruimtelijke Ordening een aanvang maken met een nieuw bestemmingsplan Buitengebied. Het onlangs door de Kroon goedgekeurde bestemmingsplan bevat nogal wat onthoudingen van goedkeuring en deze witte vlekken in het rechtsgeldige plan moeten worden weggewerkt. Het bezoek werd afgesloten met een show van boten, wapens en andere materialen waarbij toelichting werd ge geven. De leiding van de verschillende onderde len van de dag berustte bij kolonel der mariniers Korver, luitenant ter zee 2e klasse G. Hallinhse, eerste luitenant der mariniers H. Zwaan, adjudant der mari niers N. Coot en de sergeants W. Ker- pel en J. Titahena. De foto toont op de rug gezien de rota rians in hun ongewone outfit, kijkend naar de demonstratie met motorrubberboten. De Texelse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde houdt zaterdag a.s. in De Schakel een lezing door dr. R. Hoekstra over het onderwerp astronomische spectroscopie. De aanvang is 14.30 uur. Spectroscopische methoden nemen in de astronomie een belangrijke plaats in. Door een spectrum te bestuderen kan veel informatie worden verkregen over de bron, die het spectrum heeft opgewekt. In de astronomie vertellen spectra van sterren ons o.a. welke chemische elementen en moleculen er voorkomen in sterren en in de ruimte tussen de sterren inm, hoeveel ato men, ionen en moleculen er voorko men, welke temperaturen er heersen en welke snelheden er optreden. De zon is op aarde zoveel helderder dan de sterren dat zelfs een klein stukje van het zonoppervlak al helder genoeg is om er een spectrum van op te ne men. Via de spectroscopie komt men daarom veel te weten over de dynami sche processen die op het zonopper vlak plaatsvinden. In de praktijk wor den verschillende technieken gebruikt om spectra op te nemen. In de voor- cfracht zal worden ingegaan op de vol gende onderwerpen: Wat is een spec trum? Hoe kunnen we op een eenvou dige manier een spectrum waarnemen? Wat vertelt een spectrum over de bron? Overzicht van spectroscopische technieken en voorbeelden van astro nomische spectroscopie. Op maandag 25 maart komen de da mes van de plattelandsvrouwen afde ling Den Burg bijeen in de kantine van de LTS. Deze avond zal de theater groep Saai een voorstelling geven van haar produktie „Wat drink ik nu hele maal". De aanvang is 20.00 uur. Intro- ducees zijn welkom ƒ2,50 per persoon. Dat werd woensdagavond meege deeld door Jim Le Roux, ambte naar Ruimtelijke Ordening tijdens de vergadering van de raadscom missie ruimtelijk en huisvestings beleid. Nadat het bestemmingsplan rechtsgeldig was had het college de keuze tussen het opnieuw bestemmen van de witte vlek ken", iets wat redelijk snel kan ge beuren en waarmee de gemeente weer een toetsing heeft voor bouwplannen die in de niet bestemde gebieden gerealiseerd moeten worden. Nadeel van deze constructie is dat het bestem mingsplan een lappendeken" wordt en dat er niet wordt in gespeeld op nieuwe ontwikkelin gen die zijn ontstaan in de periode dat het bestemmingsplan reizen maakte langs allerlei hogere instanties. Le Roux vertelde aan de commissie dat de witte vlekken in het plan een probleem kunnen worden als een parti culier iets wil bouwen wat de gemeen te eigenlijk niet kan toestaan. Voor die plekken hebben we dan geen wei- geringsgrond De RO wet geeft ook geen oplossing voor deze gebieden, officieus is de regel dat deze plekken een bestemming krijgen die in de geest is van het Kroonbesluit en dat dergelijk gebieden binnen een jaar een nieuwe status krijgen. Het college is echter van mening dat als men weer met het buitengebied in de slag gaat alles bij de kop gepakt kan worden. Wethouder Schilling: Als het bestemmingsplan een lappendeken wordt zijn een aantal zaken wel snel geregeld maar heb je geen ruimte voor nieuw beleid. Eerst moet alles wat de Kroon besloten heeft goed op een rij worden gezet en dan gaan we het met z'n allen bekijken Le Roux noemde daarbij het recente „gekissebis over de uitbreidingsmogelijkheden van re creatieve opstallen en verder zijn er nogal wat zaken die in tien jaar niet rechtsgeldig bestemmingsplan voor problemen hebben gezorgd. We we ten nu langzamerhand wel waar de knelpunten zitten. Er kunnen wat bouwblokken aangepast worden aan nieuwe wensen. We willen eigenlijk al les weer eens kritisch bekijken Daar voegde de ambtenaar aan toe dat de ze grote eerste wijziging van het bestemmingsplan misschien wel weer tien jaar onderweg is voordat het rechtskracht heeft. Dat is blijkbaar het juk van Hollandse planologie. Heen en weer Peter Bakker van de PSP haakte hier op in met de opmerking dat hij niet begreep waarom het zolang heeft ge duurd voordat het bestemmingsplan door de Kroon werd goedgekeurd. Het plan ging maar heen en weer tus sen Raad van State en het Ministerie en dan veracht je toch opmerkelijke re sultaten. Alle strijdpunten zijn naar mijn idee echter zakelijk en ambtelijk afgehandeld, waarbij men alle klippen heeft weten te omzeilen Le Roux maakte ook duidelijk dat de bijdrageregeling voor het oude land in feite door de Kroon uit het bestem mingsplan geschrapt is. Dat is logisch want ook de extra bouweisen voor dit gebied zijn verdwenen. „Onze opzet is gewoon niet gelukt Een bouwplan voor dit gebied gaat net als een ander bouwplan gewoon naar de welstands- commissie en als de commissie ak koord gaat met een grote betonnen schuur op de Hoge berg dan komt die schuur er uiteraard als is voldaan aan de maten die in het bestemmingsplan zijn vastgelegd. Voor de Hoge berg zijn die maten een goothoogte van drie meter en een dakhelling van der tig graden. Silo's mogen tien meter hoog zijn en met gemeentelijke vrijstel ling vijftien meter. Le Roux noemde nog meer voorschriften die zijn gewij zigd of geschrapt maar het duizelde de commissie al gauw. Op de vraag of er niet een leesbaar overzicht gemaakt kan worden waarin duidelijk wordt wat nu precies nog wel en niet mag ant woordde Le Roux dat dat in feite het voorstel tot wijziging van het bestem mingsplan zal zijn. Wel krijgen de raadsleden nog een huidig bestem mingsplan met daarin aangegeven wat geschrapt of gewijzigd is. Hangar Het recente Kroonbesluit leverde woensdagavond meteen al een bouw plan op. De commissie moest een oor deel vellen over een bouwtekening van het Paracentrum voor realisering van een hangar met kantine op het vliegveld. De Kroon besliste negatief over een beroep van de Werkgroep Landschaps- zorg om uitbreiding van akkomodatie tegen te gaan en vond dat een ge leidelijke toeneming van het aantal vliegbewegingen niet onaanvaardbaar is te achten Indachtig deze uit spraak wil het college meewerken aan de bouw van een hangar via een arti kel 19 procedure. De commissie advi seerde hierover positief aan het college en ook de PSP-er Bakker stelde dat als het Kroonbesluit de bouw mogelijk maakt hij niet tegen zal stemmen. Op het vliegveld is een hangar van maxi maal acht meter hoogte toegestaan maar het Paracentrum heeft een plan ingediend voor een pand van zes me ter hoog. Dat komt overeen met de hoogte van de huidige hangar. De welstandscommissie is al akkoord met het bouwplan. Zeeburg Enige discussie ontstond over de bestemming van Hoeve Zeeburg, in gebruik als rotganzenreservaat. De Kroon oordeelde dat Zeeburg een gebied met een natuurlijke functie is, die vanuit planologisch oogpunt niet strijdig is met de bestemming agra risch gebied Le Roux noemde die uitspraak een „dubbele bodem Hij vond dat hier ging om landbouw als natuurbeheermaatregel en dat is niet in overeenstemming met de omschrij ving agrarisch gebied. De gemeente is van mening dat het dan om een op de agrarische markt gerichte produktie moet gaan. Joop van der Meer was het met Le Roux eens. De natuurlijke functie is in dit geval wel in strijd met de agrarische bestemming. Zeeburg wordt op die manier toch onttrokken aan het agrarisch gebruik. Als een particulier op zijn land een paard laat lopen dan wordt dat land onttrokken aan het agrarisch gebruik. Als het twintig paarden zijn moet de bestem ming gewijzigd worden in manege. Bij 1000 rotganzen gaat het niet meer om agrarisch gebruik Volgens de RO ambtenaar was het juister geweest Zeeburg te bestemmen als een agra risch gebied met natuurlijke waarden, iets wat de gemeente bij de eerste planwijziging alsnog wil doorvoeren. Busroute Dirk Terpstra van het Pakt vroeg hoe veel invloed de gemeente heeft op de busroutes van de AOT. De gemeente is aandeelhouder van deze vervoerson derneming en Terpstra was niet geluk kig met de recente en aangekondigde routewijzigingen in Den Burg. Waar schijnlijk wordt de Wilhelminalaan uit de route geschrapt en ook de laatste halte bij de Kogerstraat is al verdwe nen. De bus rijdt dan alleen nog over de Bernhardlaan. Terpstra zei dat de bus zoveel mogelijk door het centrum van Den Burg moet rijden. Zo wordt het een route rond het dorp De Pakt-man had al eerder op deze veran deringen gewezen en Schilling moest toegeven dat de invloed op de AOT - directie gering was. Daarbij spelen ook andere factoren een rol. Ook de AOT moet fors bezuinigen en men zit altijd vast aan een strak tijdschema vanwege de boot die nooit wacht. In het cen trum heb je een paar scherpe rotboch- ten en er mag vanwege de tijd eigen lijk niets misgaan aldus de wethou der. Hij beloofde echter op de vraag van Terpstra te zullen terugkomen in een volgende vergadering. Op een vraag van Gelein Jansen van het CDA werd geantwoord dat waar- schijlijk volgende week begonnen wordt met het plaatsen van 60 units" als tijdelijk onderkomen voor de be jaarden uit de Gollards. Schilling ver telde dat er aan de doodlopende stuk je Molenstraat een heel dorp zal komen dat van het college maximaal twee jaar mag blijven staan. De units komen uit Winschoten en hebben daar ook dienst gedaan als tijdelijk bejaardenhuis. Ook werd meegedeeld dat het heel goed gaat met de voorbereidingen voor woningbouw rond de Katholieke kerk van Den Burg. Praktisch alle grond is aangekocht en de bewoners van de huizen die in dit gebied gesloopt moeten worden zijn door drongen van het feit dat er haast ge boden is. Er moet dit jaar gebouwd worden anders loopt de gemeente het toegezegde contingent woningen mis. Ook is men druk bezig met de voorbe reidingen van woningbouw in Oosterend- Noord. Het enige probleem zijn hier de volkstuinen die moeten verdwijnen. De gemeente heeft de ei genaren van de tuinen vervangende grond aangeboden maar daar wil men mogelijk niet toe. Schilling had echter goede hoop dat hij met de tuinders volgende week tot een akkoord kan komen. Eén van de bezwaren is dat het om bollengrond gaat. Daar zijn de dynamische tuinders uit dit dorp niet blij mee. Ik weet echter wel wat mid delen om daar iets aan te doen. We breien dat wel rond aldus een laco nieke wethouder. De aanvraagformulieren voor de ex ploitatiesubsidie 1986 zijn naar de vere nigingen gezonden die al regelmatig een aanvraag indienden. Het is natuur lijk altijd mogelijk dat een nieuwe vere niging subsidie wil aanvragen of dat een bestaande vereniging volgend jaar ook subsidie wil krijgen. In die geval len dient de vereniging even contact op te nemen met de afdeling culturele zaken in het raadhuis (02220-3041, toestel 218) en om toezending van een aanvraagformulier te verzoeken. Tevens kunnen verenigingen op dit nummer formulieren voor het aanvragen van in vesteringssubsidie krijgen. De formulie ren voor beide subsidies moeten voor 1 april a.s. ingeleverd zijn. De vereni gingen moeten dus, wanneer zij voor subsidie in aanmerking willen komen, de formulieren zo snel mogelijk aanvra gen en ook weer indienen. „Hot Bubblegum op herhaling" van regisseur Boaz Davidson is een giller bij uitstek die de afgelopen maanden vele bezoekers heeft getrokken. De film gaat over de lotgevallen van een groepje militairen en dat is voorwaar een kleurrijke bende. Samantha, het kamp waar sergeant Ramit als een moeder waakt over zijn soldaten, is in rep en roer. Er zullen manoeuvres ge houden worden waarbij het er om gaat een vlag te veroveren. Ter ere van de manoeuvres komt een Zwitsers attaché op bezoek, begeleid door een verleidelijke, vrouwelijke kor poraal. Ramit stelt alles in het werk om haar te versieren, maar één van zijn soldaten is hem te slim af en gaat zelf met de eer strijken. Ramit drilt zijn mannen op zijn eigen manier. Zijn dis ciplinaire maatregelen zijn ook wat on gewoon. Als hij ontdekt dat er een or- gie aan de gang is in de slaapbarak, haalt hij de mannen naar buiten. De manoeuvres gaan van start. Zal Ramit weten te winnen met een stelletje sol daten die nauwelijks een geweer kun nen vasthouden? Het dreigt een ramp te worden. De hoofdrol wordt vertolkt door de bolle Zachi Noy, die eerder te zien was in Hot Bubblegum I, Going Steady en Sweet Lollipop. Zijn vrou welijke tegenspeelster is de slanke Sy bil Rauch. Verder zit de film barstens vol met top-hits uit de 50- en 60-er ja ren. Deze dol dwaze film is te zien van vrijdag tot en met zondag. Maandag, dinsdag en woensdag is het City thea ter gesloten.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5