ohannes Passion in erk van Oosterend Marktonderzoek zwem gaf gunstige resultaten ssi°iï-'io2!2o,m (jTotn /wart r Texel r in het hart^ delijke primeur Marktkooplieden boos over hoger marktgeld .séêi en functiewaarderings- rzoek vielen mee Palmpasen in De Koog Sjoelclub inspireert met hobbytentoonstelling ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9969 VRIJDAG 29 MAART 1985 :ae: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. nwerktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Verschijnt dinsdags en vrijdags. Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der r 1 J. 1 Abonnementsprijs /18,10 per kwartaal; los 80 cent ,,*ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ^-/ V 1/ li/1>P i LP P f7 O F (S r Ir W UJ Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 50 (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. geen zal met ongeloof of zelfs cynisch hebben gereageerd op erichtje dat vorige week op de voorkant van de krant stond, jhannes Passion van G. Ph. Telemann in de Oosterender kerk, ivoeren door Texelse zangers en musici. Was dat niet te hoog !pen en kon daar wel iets van terecht komen? itiatiefnemers Peter Zwart uit Surg en Hanny Roos uit Den kunnen zich zo'n reactie wel lellen, want het is voor ama- inderdaad geen kleinigheid liets aan te pakken en goed voeren. „We hebben er ech- vertrouwen in dat het gaat en dat is dan in de eerste te danken aan het enorme usiasme en het doorzettings- igen van de uitvoerenden, le- beschouwt het als een uit- g om dit tot een goed eind te niet overdreven te zeggen dat iinsdagavond 2 april een muzi- iperiment zal beleven dat zelfs jk gezien uniek is. lannes Passion van Georg Philip inn wordt namelijk hoogst zel- 'gevoerd, hoewel dit werk op hetzelfde muzikale peil staat populaire Matheus Passion van Dat oratoriumverenigingen er ch niet aan wagen heeft een zakelijke oorzaak. Wie de popu- atheus Passion van Bach in de veek uitvoert is welhaast verze- in een volle zaal of kerk, maar Johannes Passion van Tele- moet je dat maar afwachten, (voering door beroepsmusici is stbare aangelegenheid waarbij segelden van een flink publiek aar zijn. Voor amateurs liggen =n natuurlijk anders. Hier is ech- tandicap dat lang niet elk ge- ip de muzikale vaardigheid kan jen om tot een acceptabele uit te komen. Peter Zwart geeft een gewoon amateurkoor over smeen beter niet aan zoiets kan beginnen. Je moet eigenlijk geschool de zangers hebben die vlot van het blad kunnen zingen en vóórzingen. Het kleine, gloednieuwe koor The Ro se Harmony Singers voldoet nog wel aan die eis maar dat geldt niet voor The Singers of the Lord van Peter Zwart. Er is dan ook een bijzondere vorm van scholing toegepast om de Passion toch ingestudeerd te krijgen. Wie geen noten kon lezen kreeg een bandje mee met de de opdracht dat veelvuldig af te spelen en na te zin gen. De solisten zijn echter allemaal afkomstig uit de Rose Harmony Sin gers, een groep met opmerkelijk talent waar dirigente Hanny Roos (die zelf meezingt) erg trots op is. De solisten uit die eigen groep zijn Dori Kuip (Ma ria Magdalena), Marijke Witte (Maria), Renée Begeer (Judas), Hanny Roos (Jezus en Pilatus), Alex Kroes (evan gelist) en Han Dros (Jezus). Alex Kroes uit Den Helder is de enige niet- Texelaar in deze groep. Orkest Het is natuurlijk niet mogelijk geweest om een echt orkest in te schakelen. Daarom zijn de strijkers vervangen door het orgel (Peter Zwart) met daar aan toegevoegd contrabas (Cees de Jong), dwarsfluit (Hans Cadee) en ho- sten van het opzetten en uit- van een functiewaarderings- loek bij de gemeente zijn tot ruim 20 mille meegevallen. *t hele project dat enkele jaren sg neemt, was een bedrag ge- van f186.775,—. Daarvan is nu gebruikt maar een deel van tzaamheden is nog niet uitge- Op het programma staat nog itureonderzoek en een tweede ronde van het functiewaarde- srzoek. Hiervoor is een bedrag van f53.000,—. Het college niet dat deze begroting over- zal worden. Derhalve blijft er over en het college wil dat andere zaken besteden. De ambtenaren adviseerden de te reserveren voor mogelijk irwachten onderzoeken. Het marktonderzoek dat Joop Jellema heeft laten hou den door de Grontmij om te zien of er genoeg publiek voor zijn zwemparadijs zal zijn, heeft aangetoond dat er voldoende markt is voor deze groot opgezette „elk- weervoorziening". Daarmee is de kans dat het bad er in derdaad komt aanmerkelijk toegenomen, maar Jellema laat ook nog andere onderzoeken uitvoeren. „Het is zo als wethouder Schilling al zei, inderdaad geen haring- kar". aldus de horeca ondernemer. Elders in deze krant staat een uitgebreide beschrijving van de plannen. Bij dit bericht staat een tekening van de westzijde van het gebouw. Duidelijk is het verloop van de zestig meter lange waterglijbaan te zien. De totale hoogte van het ge bouw bedraagt ongeveer 14 meter, maar door de bouw wijze zal het geheel waarschijnlijk toch niet erg „mas saal" overkomen. Als de benodigde procedures vlot verlopen zal het zwemparadijs voor het seizoen 1986 in gebruik kunnen worden genomen. Zie verder pagina's 6 en 7. Initiatiefnemers Peter Zwart en Hanny Roos: ,,We hebben het gevoel dat dit gaat lukken." bo (Jan Everaarts). Dit alles levert thans na intensief repeteren (sedert begin januari) een uitstekende klank op, zoals wij konden horen bij de ge nerale repetitie die woensdagavond werd gehouden. Zowel Peter Zwart als Hanny Roos hebben het gevoel dat het niet meer mis kan gaan, waarbij moet worden vermeld dat dit in niet geringe mate is te danken aan de uiterst bekwame lei ding van laatstgenoemde. Hanny Roos (49) heeft haar sporen op het gebied van de koormuziek ruimschoots ver diend. Op Texel woont ze nog maar anderhalf jaar maar voor die tijd is ze in tal van plaatsen, zelfs gedurende 2/2 jaar in Hong Kong, actief geweest en wist meerdere koren op hoog ni veau te brengen, zoals het tamelijk be kende Ars Musica waarmee ze in 1970 begon in de Hoekse Waard. Texelse stemmen Zelf zegt ze onder de indruk te zijn ge komen van het stemmenmateriaal dat op Texel aanwezig bleek. „De ene na de andere goede zanger kwam bij me binnenlopen. Ik geloof dat de kwaliteit van de zang en muziek hier ver boven het landelijk niveau ligt. Dat heeft mis schien wel te maken met de eiland mentaliteit. De mensen zijn hier kunst zinnig, niet alleen op muzikaal gebied." Telemann was een tijdgenoot van Bach. Wat weinigen weten is dat Tele mann in zijn tijd een grotere reputatie had. Toen Bach in Leipzig tot cantor organist werd benoemd was dat twee de keus. Men had eerst Telemann ge vraagd maar die weigerde. Telemann heeft 17 passionen geschreven, waar van er slechts vier zijn uitgegeven. De enorme Bachvereniging in latere tijden heeft de tijdgenoten doen verbleken. Poëtische tekst Hanny Roos en Peter Zwart vinden de Johannes Passion van Telemann niet alleen in muzikaal opzicht maar ook qua tekst aantrekkelijk. De evangelist Matheus registreerde het lijdensverhaal betrekkelijk koel. Johannes, de lieve lingsapostel van Jezus, was meer poë tisch ingesteld en wist gevoelens beter te vertolken. Om die tekst recht te doen, krijgen de bezoekers van de avond een boekje waarin niet alleen de Duitse tekst staat, maar ook een Ne derlandse vertaling. De uitvoering duurt ruim vijf kwartier. De toegang is gratis. Peter Zwart: „We willen dat ie der die wil komen luisteren, door niets wordt weerhouden." De kerk zou dinsdag wel eens te klein kunnen zijn. In dat geval wordt een tweede uitvoering overwogen. Ook in De Koopg wordt dit jaar een palmpaasoptocht gehouden, georgani seerd door de Dorpscommissie. De stoet vertrekt zondag om 11.00 uur bij de school, waarschijnlijk voorafgegaan door de Drumband Voorwaarts Mars. Het is nog niet zeker of deze band meeloopt, omdat het repertoire eigen lijk nog te beperkt is. Voorwaarts Mars heeft momenteel veel nieuwe jonge leden. De sjoelclub voor ouderen „De snelle schijf" heeft als belan grijkste doelstelling ouderen nuttig en zinvol bezig te houden. In dat streven past de hobbytentoonstel ling die de club zaterdag a.s. houdt in De Buureton aan de Molenstraat en die gecombineerd zal worden met sjoelwedstrijden. Ter vermijding van misverstand: niet al leen ouderen maar ook jongeren en zelfs kinderen zijn zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur welkom in De Buureton, want de organisatoren zijn van mening dat het vrijetijdsprobleem helaas ook speelt voor mensen die nog (lang) niet bejaard zijn. Door te kijken naar wat anderen doen, zullen zij mogelijk inspi ratie opdoen. Het bestuur van de sjoelclub heeft een aantal bekende Texelse hobby beoefenaars uitgenodigd om iets van hun liefhebberij te laten zien waaron der Jaap Bakker met zijn Teso- collectie, Huisman met zijn modelwa gens en Rijk met zijn miniatuur kermis attracties. Verder zal worden gede monstreerd met kantklossen, kraalbrei- en, bloemen maken van nylon, bordu ren, haken, bloemschikken, figuurknip pen, etc. Totaal zullen meer dan vijf tien mensen bezig zijn. Zoals gezegd zullen de bezoekers van de tentoonstelling voortdurend kunnen meedoen aan sjoel wedstrijden, waar voor wat prijsjes beschikbaar zijn gesteld. Er zal koffie met cake te koop zijn. De expositie wordt tevens be schouwd als een jubileum want zater dag is het precies een jaar geleden dat De Buureton werd geopend. The Singers of the Lord en de Rose Harmony Singers met instrumentale begeleiding tijdens de generale repetitie van woensdagavond. Onder de marktkooplieden heerste maandag irritatie over de verhoging van de marktgelden die de ge meente heeft opgelegd. Men zag zich geconfronteerd met een ver hoging van maar liefst 46%. Dege nen die echter voor een heel kwar taal vooruit betalen genieten een korting van 30% waardoor de ver hoging veel minder is. Niet alle kooplieden zijn echter in staat of bereid het marktgeld per kwartaal vooruit te betalen, mede omdat ze dan ook betalen voor de keren dat ze wegens ziekte of door andere omstandigheden niet komen. Volgens Sjaak Houtzager van „De Kruidenstal" zijn de kooplieden van het ene op het andere moment met de verhoging geconfronteerd. Er is geen overleg geweest. Houtzager wil niet beweren dat de nieuwe tarieven niet zouden zijn geaccepteerd maar men had het op prijs gesteld als er tevoren was gepraat. Houtzager is lid van de vijf personen tellende marktcommissie die door de gemeente in het leven is geroepen en die is bedoeld als verte genwoordigend overlegorgaan van de gezamenlijke marktkooplieden. Die commissie is niet gehoord inzake de jongste verhoging. Ongeveer op de zelfde wijze liet een ander commissie lid, Klaas Muurling, van de gelijknami ge parfumerie zich uit. „Het is wel gek om met een kortingsregeling te komen maar wel eerst zo'n absurde ta riefsverhoging door te voeren. Een winkelier die zoiets bij een uitverkoop uithaalt zal waarschijnlijk tot de orde worden geroepen". Muurling wijst erop dat veel marktkooplieden „op de wip" zitten. Met name in de winter wordt het steeds minder aantrekkelik om op de Texelse''markt te staan. De kosten, niet alleen door het marktgeld maar vooral ook van de boot, worden zo hoog dat het de moeite niet meer waard is. Als ze ermee stoppen wordt de markt in ieder geval in de winter maanden erg onaantrekkelijk. Muur- lings collega Houtzager zegt dat de marktkosten die hij heeft op Texel 150% hoger zijn dan gemiddeld elders. Na overleg met de Vereniging voor ambulante handel zal hij zijn houding definitief bepalen. Dick van der Wel van de gemeente er kent dat de marktcommissie niet is ge hoord inzake de tariefswijziging, voor de rest is er niet veel aan de hand. De gemeenteraad heeft de nieuwe tarie ven vastgesteld en daar is publiciteit aan gegeven. Omdat het een meer dan trendmatige verhoging was, was goedkeuring nodig van het ministerie van Economische Zaken en die goed keuring is zonder problemen afgege ven. Het is waar dat de verhoging 46% bedraagt, maar wie vooruit per kwartaal betaald heeft te maken met een verhoging die ongeveer trendmatig is, nl. 4%.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1