Groen Zwarts lexels inhet faarG, rfrrA Bk Neer terug op de basis wVC-geld voor litnodigen van jeallieerden MINISTER DOOPTE MINI-MOLENGAT erdenking 40 jaar bevrijding Veel te hard Schoorsteenbrandje Texel twee uur zonder stroom GROTE TUINMEUBELSHOW BARKER'S IJZERHANDEL Bibliotheek gesloten LEGPENNING 40 JAAR BEVRIJDING a'e. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, nr- ~w M ~n Verschijnt dinsdags en vrijdags. Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der 4 m 7i 1. Abonnementsprijs ƒ18,10 per k\A ,eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, M Bankrelaties. Amro Bank nr. 46 in (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. V_^ Rabobank nr. 36.25.01.742; NMf t ministerie van WVC zal de gemeente in staat stellen een ntal geallieerde oud-strijders naar Texel uit te nodigen om de herdenking van de veertigjarige bevrijding bij te wo- n. Er is voor dit doel een subsidie van maximaal ƒ15.000 schikbaar. irdat dit kwam vast te staan had gemeentebestuur al besloten de lelsman Lord Tweedsmuir uit te no- sn, commandant van de Canadese iheid die Texel destijds officieel be- jde. Thans staat nagenoeg vast dat ledsmuir niet alleen zin vrouw mee- imt maar ook zijn „bodyguard" en enant-kolonel Neary. Pogingen om I meer geallieerde oud-strijders voor i bezoek aan Texel te interesseren, i gaande. De gemeente hoopt Ho nd O. Weber uit Springfield in Ohio kunnen ontvangen. Deze thans jarige Amerikaan zat in het Vlie- id Ford (B 17) dat op 3 april 1945 len Texel werd neergeschoten en te- ht kwam in het Hoornder Nieuw- d. Weber hoorde tot de slechts ie overlevenden die zich met de pa- hute in veiligheid wisten te stellen, kwam op korte afstand van de dijk de Waddenzee terecht en werd daar >r Texelaars opgepikt. Weber is uit- lodigd maar heeft nog niet eageerd. der wordt gedacht aan de Engels in George Oliver, de enige overle- nde van de onderzeeboot H 49 die Texel werd getorpedeerd. De duik- ot werd enkele jaren geleden ont dekt door Hans Eelman en zijn mededuikers. Siem de Waal Los daarvan heeft inmiddels oud- Texelaar Siem de Waal uit Pieter Ma- ritzburg in Zuid-Afrika besloten om be gin mei naar Texel te komen. De Waal maakte destijds deel uit van de geal lieerde troepen die Europa bevrijdden. Als eerste van de bevrijders kwam hij op zijn geboorte-eiland aan, waar hij uitbundig werd gehuldigd. Het comité „Texel 40 jaar vrij" heeft De Waal uitgenodigd om op een nader te bepalen avond begin mei een voor ieder vrij toegankelijke lezing te hou den over zijn belevenissen van destijds en de gemeente heeft hem voor gesteld aanwezig te zijn bij de officiële herdenking in de Hervormde kerk op de avond van de vierde mei. Georgiers Zoals reeds werd verwacht zal ook een groep Georgiers, waaronder oud strijders die hebben deelgenomen aan de opstand van april 1945, naar Texel komen. De Vereniging Nederland- USSR heeft laten weten dat de depu tatie uit totaal 21 personen zal bestaan die op 2 of 3 mei, maar in ieder geval ook 4 mei op Texel zal zijn. De Geor- giërs in deze groep zijn: Bakradze A. E., delegatieleider, lid van de Internationale afdeling der Kpsu der Georgische republiek; Bainduraschwi- li G„ hoofd van de afdeling voedel- voorziening der stad Kaspi; Butschusi N. I., plaatsvervangend leider van de staats-universiteit in Tbilissi; Gansa- churdija N. T., chef-ingenieur van het 'tijdagmiddag rond drie uur ging in bijzonder transport vanaf de not in 't Horntje naar het redding- oothuis bij De Cocksdorp. De Ijarige strandreddingboot 'Joan \odshon' werd terug gebracht nar de piek waar de schuit 21 jaar deden was weggehaald. fi reddingboot werd vervoerd op een uck van transportbedrijf H. van Mal- '■gem, die het oude beestje gratis )or het feestcomitee 150 jaar Eiertand 'rug naar de polder haalde. De 'randreddingboot, die onder andere in 345 de tocht naar Engeland maakte, i/ deze zomer het feest 150 jaar Ei er- tod opluisteren. De schuit wordt dan 'ndge re den op een wagen, want va- 'n gaat niet zo makkelijk. De motor is 't het schip gehaald en de boot is order ook niet in zo'n beste conditie, fideel staat de ,,Hodshon" te boek fe tweede reserve bij de KNZHRM iet eenlangdurige rustplaats bij het Amsterdamse magazijn van de red- hgmaatschappij. Het brokje redding- iosta/gie is door het feestcomitee en te plaatselijke redders vroegtijdig naar hel gehaald om de oude glans op te toetsen. Als het weer beter wordt zal te Joan Hodshon geschilderd worden o een beetje opgeknapt. Voorlopig Alijft de reddingboot staan op de, voor fee schuit, beste plek van het eiland: fte parkeerplaats bij het reddingboo- Uu,;~ rlr. ir,„,rtnrar, instituut voor landbouwmachines; Garsewaneschwili, chef-boekhouder der botanische tuin; Schgenti W. G„ bestuursambtenaar van Tbilissi; Koba- chidze K. M., pedagoog aan de kunstakademie van Tbilisi; Malazonija M. W. chef van het satirische tijd schrift „Niangi"; Matscharaschwili G., hoofd-architekt der stad Mzcheta; Mo- zoreiija M. W„ direkteur van een wijnfabriek in Boti; Sadgobelaschwi- li, bestuursambtenaar van Tbilissi; Za- gareischwili G., werknemer bij een vleesfabriek; Tschpikaschwili M. W., zaalwaarnemer van het museum voor volkerenkunde der Georgische Repu bliek; Pirzchalaischwili M., vertegen woordiger der Georgische vereniging voor vriendschappelijke betrekkingen; Loladze G. I., voorzitter van het staatscomitee der wijnproduktie van de Georgische Republiek, lid van het cen traal comité der Kpsu van Georgië; Tscharkwieni D. A., sekretaris van het verbond van schrijvers in de republiek Georgië. De vetgedrukte namen betreft de Ge- orgiërs die op Texel hebben gevoch ten. De meeste van hen zijn na de oorlog al vaker op het eiland geweest, wat teleurstellend is omdat men graag ook wel eens andere oud-strijders zou willen zien. Het is blijkbaar een betrek kelijk kleine groep die telkens in de ge legenheid wordt gesteld naar Neder land te reizen. Overigens wordt wat de samenstelling van de lijst betreft nog enig voorbehoud gemaakt. Het is blijk baar nog niet definitief. Naast deze oud-strijders zal op 4 mei de 35 personen tellende groep dansers van het Georgisch Dansensemble naar Texel komen. Deze groep komt op 6 mei opnieuw naar het eiland om na het gebruiken van de lunch en bezich tiging van het eiland in de burge meester De Koning-hal een optreden te verzorgen. Tijdens een snelheidscontrole die don derdagmiddag in Den Burg werd ge houden werden 16 automobilisten be keurd omdat ze op het Schilderend te hard reden. De gemeten snelheid bij de overtreders varieerde van 66 tot 86 km. In de Dorpsstraat in De Koog werd dezelfde middag ook een snel heidscontrole gehouden en hier kregen vijf Texelaars een bon. De hoogst ge meten snelheid was 95 km. Vrijdagmiddag om kwart voor vier moest de brandweer uitrukken voor een schoorsteenbrandje in een appartement aan de Nesweg. Ondanks het feit dat de schoorsteen van de woning in januari nog was ge veegd, was er zoveel vuilaanslag in het rookkanaal dat de schoorsteen begon te branden. De brandweer was snel ter plaatse en had de vuurhaard ook snel onder controle, waardoor de schade beperkt bleef. De Joan Hodshon wordt in Amsterdam uit het water getakeld. De foto is van Klaas Kikkert. Ik doop u Molengat en wens u een prettig verblijf in Maduro- dam", zei minister N. Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat vrij dagmiddag terwijl zij een fles champagne leegschonk over de mini atuur Molengat in de haven van Madurodam. De doopplechtigheid was onderdeel van het feestvertoon ter gelegenheid van de ope ning van het seizoen 1985 van het miniatuur stadje. Die ope ningsplechtigheid stond deze keer helemaal in het teken van Texel. Een uitvoerig verslag met fotoreportage vindt men elders in deze krant. Als gevolg van een defekt in de elektriciteitscentrale zat Texel gisteravond geruime tijd zonder stroom; afhankelijk van de plaats anderhalf tot ruim twee uur. Oorzaak was het doorbranden van de zg. trip-spoel van de 4,6 mw dieselge nerator omstreeks 18.00 uur. Als reak- tie hierop kwam de brandstoftoevoer tot stilstand, waardoor de generator uitviel en de belasting moest worden overgenomen door de in werking zijn de turbogenerator. De totale belasting was daarvoor echter te groot, waar door ook de turbogenerator en de daaraan verbonden ketel uitviel. Nadat het defekt was gerepareerd konden de verschillende delen van Texel in volgor de weer van stroom worden voorzien. Door toepassing van het toonfrequen- tiesysteem kon dat vanuit de centrale gebquren, waardoor dit minder tijd kostte dan bij vorige storingen. In Den Burg brandde lïet licht alweer om 19.15 uur en even na 20.00 uur had heel Texel weer stroom. Een storing waarbij het hele eiland stroomloos is komt betrekkelijk weinig voor. De laatste keer was in oktober 1983. in onze geheel vernieuwde huishoudwinkel. Woensdag 3 april en donderdag 4 april ook 's avonds van 7 tot 10 uur. Telefoon 02220 2346 'N WINKELVOL IDEEËNl De openbare bibliotheek is op Goede Vrijdag en tweede Paasdag gesloten. Het comité „Texel 40 jaar vrij" laat bij voldoende belangstelling ter gelegen heid van de 40-jarige bevrijding van Texel een speciale herdenkingspenning slaan. Deze legpenning wordt uitge voerd in brons, dikte 2/2 mm, gewicht ca. 50 gram, doorsnede 60 mm vol gens bovenstaande afbeelding op ware grootte. Prijs bij voorintekening 725 (zelf afhalen). Wie de penning per post toegezonden wil hebben is 727,50 verschuldigd. Levering rond 15 mei 1985. Wie niet voorintekent, betaalt belangrijk meer en riskeert bovendien dat de penning is uitverkocht omdat slechts weinig exemplaren méér wor den geslagen dan met zekerheid zullen worden afgenomen. Bestel dus nu (in ieder geval vóór vrijdag a.s.) door overmaking van 725,— of 727,50 op ABN rekening 5874.77.571 ten name van „Texel 40 jaar vrij" met de vermel ding „legpenning". (Postgironummer van de bank 14700). Nadere informa tie: 02228-266.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1