JESO is een voorbeeld voor Andere veerdiensten" linister bij ingebruikname mini-Molengat: Rol m&m de Texel-tentoonstelling. SDAG 2 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Overzicht van een deel van de zaal met de expositie .Texel eon beeld van een eiland". Minister Smit-Kroes, geholpen door burgemeester Etienne Verkerk van Madurodam onthult het naambord van n]e manier waarop de Texelse veerdienst wordt geëxploi- >rd, particulier en kostendekkend, is een voorbeeld voor andere zoute veerdiensten, ook voor de veerdiensten in jkeieland. Meer zeg ik niet want dan wordt het te provoce- aldus minister Nelie Smit-Kroes in haar toespraak na dopen van de mini-Molengat in Madurodam vrijdagmid- De minister deed nóg een opmerkelijke uitspraak. Zij igeerde op een lofzang van L.M. den Hond, die namens 532)t bestuur van de Stichting Madurodam vertelde dat de iristische opnamecapaciteit van het eiland heel groot is: lij de boot vraag je je af hoe al die mensen nog op dat ei nd kunnen maar als ze eenmaal overgestoken zijn zie je ze et meer terug." Smit-Kroes was blij met deze mening: ,,Zo or je eens van een onafhankelijke hoeveel toeristen er op eiland kunnen. Uw mening zal in de kamer nog vaak ge leerd worden, in ieder geval door mij". De doop van het ilolengaatje" op zich nam weinig plichtplegingen in slag. minister, die wegens een uitlopend bat in de kamer een half uur later is dan gepland, verrichte de doop- ndeling in gezelschap van adurodam-burgemeester Etienne Ver- rk, enige hoogwaardigheidsbekleders de wind en de regen wilden orstaan en de pers. Wijs geworden or ervaringen met een veerboot or Ameland die gedoopt moest wor- goot zij een flesje champagne over het model. Bij die grote erboot wilde de fles namelijk niet Juk en moest de bewindsvrouw van i katheder stappen om het karwei igmaals met kracht ter hand te ne- 'in. Een dergelijke behandeling zou mini-Molengat waarschijnlijk niet beschadigd overleefd hebben, de doopplechtigheid werden de •spraken gehouden. Tijdens een re- ptie konden de gasten kennis nemen de tentoonstelling „Texel, een eld van een eiland". De avond werd sloten met een buffet van Texelse odukten. Hierbij was de minister niet eer aanwezig. Dit buffet, klaarge- iakt door Jan Stolk en zijn mede- J irkers van het Havenrestaurant, was groot succes. De aanwezige isten behoorden voor een groot deel de „chique" en waren wel het één ander gewend op culinair gebied, ich was iedereen unaniem vol lof en is niet uitgesloten dat Stolk en de nen binnenkort elders aan de over- int ook dergelijke buffetten gaan ver- orgen. Onder de genodigden bevon- zich de burgemeesters Schols en ngelvaart van Den Haag en Texel, van Zuylen van Nijeveld, genaar-exploitant van Duinrell, me- rouw Delprat Labouchére, groot- lesteres van het kabinet van de ko- ingin, de heer Van Doorn, directeur het beheerskantoor Scheveningen, amens Doeksen de heren Doeksen en ombout, namens de PSD (Zeeuwse iren) de heer Osinga, de heer Van unst namens de scheepvaartinspec- de directeuren Smits en Schreu- ers van de Verolme-werf Heusden en heer Cornelisse van het Nationaal ureau voor Toerisme. Maduro eerste spreker, L.M. den Hond, is loorzitter van het bestuur van de lichting Madurodam. Dat is de liefda- ige instelling die de opbrengsten van et ministadje verdeelt over goede loeien. Hij prees de minister dat ze lekomen was om het schip te dopen: Het Nederlandse transportwezen ligt blijkbaar na aan het hart." Den ond had voor meer aanwezigen riendelïjke woorden. Hij prees de inzet met name mevrouw Schols voor Madurodam en het vakmanschap waarmee de heren Ferrek, Holstein en Van Duivenvoorde geheel met de hand het model bouwden, gebruikmakend van de oude koperslagerstechnieken. Hij vertelde blij te zijn geweest met de bouwopdracht die zo'n twee jaar gele den door Teso was verstrekt nadat via de VVV contact was gezocht. Hij hoopte dat het schip voor Texel en Madurodam dezelfde effecten zou heb ben: meer bezoekers. Na de hierboven al beschreven lovende woorden voor Texel eindigde Den Hond zijn toespraak met het voorlezen van een telegram waarin de 89-jarige mevrouw Maduro, dochter van stichter George Maduro, het bestuur gelukwenste en vertelde in de geest aanwezig te zijn. Geen excuus Mevrouw Smit-Kroes gaf een verkla ring waarom zij bereid was geweest de opening van het Madurodam-seizoen te verrichten en de kleine Molengat te dopen: „Het is niet de eerste keer dat een minister van verkeer en waterstaat de jaarlijkse opening van Madurodam verricht. Er zijn hier dan ook nogal wat dingen die met verkeer en wa terstaat te maken hebben. Bovendien weet ik geen excuus om niet te ko men. Het ministerie is aan de overkant van de straat en „geen tijd" kan ik dus niet aanvoeren. Als ik van verder Een blik op het koud buffet van Texelse produkten en de man die er met zijn medewerkers vee! eer mee inlegde: Jan Stolk. had moeten komen, was ik hier echter ook geweest, dit zijn de krenten in de pap van het dagelijks bestaan van een minister." De bewindsvrouw gaf aan dat Madurodam bovendien een prach tig promotiemedium voor Nederland is, een promotie die haar na aan het hart ligt. Zij zegde dan ook van harte haar medewerking toe aan toekomstige ac tiviteiten van het ministadje. Een posi tief punt van het stadje noemde zij nog dat er minder demonstranten rondliepen die hun onvrede met het verkeer- en waterstaatbeleid uiten. De geruchten die voor de doopplechtig heid de ronde deden dat er een niet nader omschreven actie gevoerd zou worden bij de ingebruikname van het schip werden overigens niet bewaar heid, de plechtigheid verliep zonder enige verstoring, zodat de ministeriële verzuchting terecht leek te zijn. En passant deelde de minister mee er naar te streven dat toeristische attrac ties in de orde van Madurodam, Duin rell, etc. opgenomen worden in de be wegwijzering, een uitspraak die spon taan applaus opwekte. De minister sloot haar speech met alweer een niet mis te verstaan compliment voor het Teso-beleid: „Ik twijfel er geen mo ment aan dat Madurodam de internati onale trekpleister zal blijven die .het nu is, zo min als ik twijfel aan de grote Molengat, waarvan ik oprecht hoop dat het daar ook goed mee zal blijven gaan." Staartje Bob Bakker, president-commissaris van Teso, opende zijn praatje met het her inneren aan de overdracht van de gro te Molengat. „Dat heeft voor het mi nisterie nog een belangrijk financieel staartje gehad, wat bij deze overdracht niet zal gebeuren". Bakker schetste de opbouw van de Texelse economie en wees op de verantwoordelijkheid van Teso voor die economie. Het belang van een goede veerverbinding il lustreerde Bakker door te wijzen op de grote impuls die destijds het ingebruik- nemen van schepen met roll-on roll-off systeem voor de Texelse economie heqft betekend. Hij wees erop dat in '63 ook niet eerst op toestemming van Rijkswaterstaat was gewacht met het bestellen van de schepen: „Er was dus bij het aanschaffen van de Molen gat niets nieuws onder de zon, alleen was die beslissing maatschappelijk wat moeilijk." Bakker wees op het belang van publiciteit en dankte Den Hond voor zijn vriendelijke woorden over het eiland. De president-commissaris wees nog eens hartstochtelijk op de nood zaak dat de wachttijden zouden ver dwijnen en beriep zich op de goodwill die Teso als ongesubsidieerd openbaar vervoersbedrijf ongetwijfeld bij het mi nisterie moest hebben voor het geval dat een uitbreiding van de capaciteit nodig zou zijn. Bakker constateerde dat Madurodam en Teso gelijke belangen hebben: meer klanten. Hij wenste Verkerk succes, maar uitte enige kritiek op de gekleur de banden op de mini-Molengat, die inderdaad veel te oranje zijn in vergelij king met het origineel. Wachttijd Verkerk zegde in zijn toespraak toe dat daar wat aan gedaan zou worden. De 18-jarige burgemeester van Maduro dam haalde herinneringen op aan een bezoek dat hij ooit bracht aan Texel. Hij was toen de confronteerd met een wachtiijd van zes uur, maar dat mocht de pret van het overigens maar kortdu rende bezoek niet drukken. Een rit met paard en wagen was hem duidelijk bij gebleven, maar hij vertelde binnenkort weer eens naar Texel op vakantie te gaan om meer indrukken op te doen. Verkerk nodigde de aanwezigen vervol gens uit óm de tentoonstelling te gaan bekijken. Onthulling Die tentoonstelling, ondergebracht in een naburig gebouw werd door de mi nister officieel geopend door het weg trekken van een doek op de buitenge vel. Daarbij kwam het motto „Texel, een beeld van een eiland' dat was op- Onderonsje onder de paraplu. De bewindsvrouw 'in gesprek met het echtpaar Engelvaart. De minister aan het woord..Teso is een voorbeeld genomen in eon fraaie schildering in zicht. De expositie die tot Tl mei voor de bezoekers \/an Madurodam vrij toe gankelijk is, geeft een uitstekend beeld van de onstaa nsgeschiedenis en de veelzijdigheid van Texel. Tevens wordt de aandacht gevestigd op Texelse pro dukten zoals (de Texeler-dekens, lams- bont, kaas, kwark, kruidendrank, e.d. Die produkten worden in vitrines ge toond. De overige informatie komt hoofdzakelijk van fraaie kleurenfoto'a die in een golvende rij op beide wan den van de zaal zijn aangebracht, voorzien van teksten in meerdere ta len. De achtergrond van de expositie wordt gevormd door een door Pieter de Vries gemaakte foto van 4.40 x 2.20 meter van het Eierlandse gat. Vaartics B.V. uit Rotterdam zorgde er voor dat deze foto in het genoemde formaat met behulp van een verfspuit procédé werd overgebracht op canvas. De foto kan d js worden opgerold en daardoor makkelijk worden vervoerd om voor andeire doeleinden opnieuw te worden gebruikt. Wie voor de foto staat heeft hev gevoel het werkelijke landschap te aanschouwen, temeer daar de voorgrond wordt gevormd door een echt met helm beplant duin, waarvoor een flinke hoeveelheid zand is aangevoerd.. Het reclamebureau Hans Uljee maakte een'grote reliëf kaart van Texel die centraal in de ruim te is opgesteld; de zeshoekige foto's op de wanden werden gemaakt door Starfoto uit Bladee terwijl de door VVV-directeur J. Dekker bedachte teksten snel e.*n correct werden ver taald door Vertaalbureau De Veluwe. Capi-Lux vervaardigde de grote licht bak bij de ingang waarin enkele grote dia's van Texel zijn opgenomen alsme de een kaart van Nederland waarmee de ligging en de makkelijke bereikbaar heid van het eiland wordt duidelijk ge maakt. Tijdens de expositie is permanent ie mand aanwezig voor het geven van in formatie, o.a. door het verstrekken van foldermateriaal. Lia de Jong, Linda Buschmann en Ineke Noordergraaf doen dat werk bij toerbeurt. Zij heb ben de hostess-opleiding gevolgd van de Ecole Tunon in Den Haag. Buffet Het buffet waar Jan Stolk en de zij nen veel eer mee inlegden opende met een verrukkelijke cocktail van verse Waddenzee-garnalen en sinaasappel in een kwark-cocktailsaus. Bij het stok brood kreeg iedere tafel een schoteltje waarop witte wijnboter in de vorm van een schaap was gemodelleerd en krui denboter in de vorm van een roos. Voor de soep ging de keuze tussen een heldere groentesoep en een helde re vissoep, waarvan de laatste natuur lijk het meest „Texels" was. Het buffet zelf bestond uit de volgende gerech ten: Gerookte waddenzeepaling, ge rookte zeetongfilets, verse waddenzee- garnalen, verse steenkreeft, gerookte poon, zure wadmosselen, zoute en zu re haring, gerookte en gekookte Texel se lamsham, gebraden lamskoteletten, gebraden ossehaas, gebraden var kenslende, verse fruitsalade en aardappelsalade. Als dessert konden de gasten kiezen uit diverse Texelse kaassoorten, waar onder Texelse camembert van St. Do- natus, boerenkaas van Wezenspyk en heel oude schapenkaas van Comman deur. Bij de koffie kreeg iedereen twee Texelse kwarkgebakjes en als afscheidscadeau was er voor de da mes een boeketje en voor de heren een flesje met Kees Boontje.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5