r 2M VOOR UW TIENTJE BEGEVEN WE ONS OP GLAD IJS -iets- en autotocht Dp bevrijdingsdag Het vergaan van Galjootschip „HARUNGEN" ter walvisch vangst in Straat Davids te 's morgens 5 uren op 23 Augustus 1826 I1 1 1 i 1 1 1" l ixpositie over evrijding ÏRBLIJFTHÜIS; MAAR H KIJP GREENPEACE door Kommandeur K. HOEKSTRA van Texel College wil container voor chemisch afval 6 12 13 22 23 25 31 36 1 42 43 '5 Nog niet afgehaald IIJ DAG 12 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Ie sectie dorps- en dorpshuiswerk houdt op 5 mei een zeven dorpen- Dcht voor fietsers en automobilisten met aansluitend een grote feest pond in hotel De Lindeboom. In de dorpentocht zijn diverse prijzen te pinnen en dat gebeurt niet door de deelnemers de route langs alle Texel- ie dorpen zo snel mogelijk te laten afleggen maar door een loterij- ^steem. De voorverkoop van kaarten voor de dorpentocht start laandag. ilname aan de tocht kost per per- in f5— voor automobilisten en ,50 voor fietsers. Voor dat bedrag ijgt men een stempelkaart waarmee lie dorpen aangedaan moeten wor- |en. In de dorpshuizen krijgt men een (empel met een nummer. Die num- iers kan men ook in willekeurige vol op de kaart laten zetten waar- in 22 april tot 10 mei zal in het raad- s de expositie over bezetting, verzet bevrijding plaatsvinden, je afdeling culturele zaken van de ge- leente Texel verzoekt mensen, die bij prige bevrijdingsexposities materiaal pschikbaar stelden dat nu weer te loen. Ook mensen die wel in het bezit in van interessant materiaal uit de brlogstijd, maar dit niet eerder be- chikbaar stelden, worden verzocht dit far mee te doen. let beschikbaar gestelde materiaal kan de week van 15 tot 19 april tijdens antooruren bij de afdeling culturele aken, kamer 304, gebracht worden, tocht dit problemen geven dan kan pen daarover contact opnemen met je afdeling. worden voor de begeleiding en be- laking van de expositie vrijwilligers ezocht voor de openingsuren 9.00 ur tot 12.00 uur en 14.00 uur tot 7.00 uur op werkdagen, oor meer informatie kan men terecht ij de afdeling culturele zaken kamer 04, tel. (02220) 3041 toestel 130. pLT blijft thuis, maar helpt Greenpeace met minimaal een tientje. I U bent dan donateur, en knjgt 4 x per jaar onze kwartaalkrant i I Stuurt 'u deze bon naar Greenpeace Nederland, antwoord- i I nummer: 10734, 1000 RA Amsterdam Bellen mag natuurlijk ook: 020-261877. I XT 85-00-135 I Naam: I I Adres:I I Postcode:Plaats:I door een eigen lotnummer ontstaat. Aan het einde van de tocht worden enkele winnende nummers bekend ge maakt en als die gelijk zijn aan het nummer op de stempelkaart heeft men een prijs. De hoofdprijs voor de fietsende deel nemers is een dames- of herenfiets met trommelremmen, in overleg met de Gazelledirectie beschikbaar gesteld door P. Kikkert van de Badweg. Voor de automobilisten zijn er diverse ande re, kleinere prijzen. Voor de dorpen tocht kan men starten tussen 10.00 en 12.00 uur. De stempelplaatsen sluiten om 18.00 uur. Voorverkoop Deelnamekaarten worden verkocht op de volgende adresen: Oudeschild: K. Veenbaas, Hout manstraat 50; De Waal: Mevrouw Witte-Eelman, Hogereind 31,; Den Hoorn: Hotel Op Diek; De Cocksdorp: Het Eierlandsche Huis; De Koog: A O supermarkt. Dorpsstraat; Den Burg: VVV, Groeneplaats en Reisburo Texel, Weverstraat; Oosterend: Garage Rente naar, Peperstraat. De dorpshuizen (in De Koog aan de Nikadel) zijn op 5 mei niet alleen stem pelplaatsen. Ook worden in alle zeven gebouwen exposities of tentoonstellin gen getoond die te maken hebben met Texelse kunst. Voor de bevrijdings avond in De Lindeboom heeft men gratis toegang met de deelnamekaart van de dorpentocht. Tijdens de feesta vond treedt o.a. het populaire Holland Kwartet (zie foto) op. Den 6 April kwamen van Ommenak te Rittenbrink, Tjaard Blom, Abraham Kart, P.F. v.d. Woude en Doede Lemstra, brengende berigt mede, dat onze Doctor D.J. Gordijn en A. Kou- denburg aldaar waren gearriveerd, en dat A. Koudenberg nog niet genezen was. Zijnde den 25 Maart vertrokken naar Lively Jan Hovinga, E. Bakker en S. van Dorpen. Den 16 April vertrok Abraham Kart naar Klaushaven. Den 18 April kwamen van Ommenak te Rittenbrink, Jan Olfretsz Visser, Fol- kert Koudenburg en Zwerus Koerse, welke laatste van Niakonak over Om menak kwam. Den 21 April vertrokken naar Klausha ven Tjaard Blom, Doede Lemstra, Pier v.d. Woude, welke reis noodzakelijk was uit gebrek aan provisie, alsmede om des te eerder op schepen te kun nen komen, hetwelk ondertusschen vele kosten veroorzaakte van transport, doch provisie te transporteeren kostte nog veel meer, zoo dat zulks onvermij- delij kwas. Den 8 Junij kreeg koopman Christi- aan Plum een brief van oen Inspecteur van Lively met twee kojakken, welke berigtte, dat een Deensch schip den 5 Junij te Wgede's Minde was aangeko men, waarmede hij brieven van de Di rectie uit Denenmarken had ontvan gen, zij alles moeten doen, wat zij konden, om in hunnen nood te voor zien en hunne te huis reis zoo veel mogelijk te bespoedigen, verder, dat er nu 15 man met dat schip naar Kopen hagen konden vertrekken; waarop ik met den stuurman, mijn zoon, Pieter Hassing, P. Langeveld, Jurjen Hoffius en Zwerus Koerse naar Klaushaven vertrokken en vandaar nog zeven man schappen mede zouden nemen. Den 9 Junij des avonds te 5 uren de wind noordelijk kwamen wij te half. elf uren te Klokkehoek, 4 mijlen van Rit tenbrink, van daar ging het op Ja- cobshaven, alwaar wij des morgens te 6 uren van den 10 Junij aankwamen, toen op Klaushaven, doch wij konden daar niet doorkomen en moesten terug naar Jacobshaven. Den 1 Junij. 's morgens de wind om- loopende, dik weer en sneeuw, gingen wij met een sloep van Jacobshaven naar liggende nu het ijs iets ruimer, weder naar Klaushaven. Den 12 Junij. 's avonds 8 uren kwa men te Egede's Minde, zijnde het schip toen des morgens 11 uren ver trokken, doch niet ver af. Den Inspec teur aldaar verzocht ik hetzelve een kojak na te zenden, dat hij deed, wel ke te 11 uren terug komende, berigtte dat het schip op ons zoude wachten. Wij vertrokken en kwamen des nachts te 1 uur aan boord. En nu rekende wij ons op onze te huis reis te zijn. Den 14 Junij. 's Morgens waren wij boven de Wester eilanden, hebbende de wind noorden met een vlugge koel te, zoodat wij snel voortliepen, moe tende het schip te Nolsteinborg, eene kolonie in de wijde Fioerd, nog eenige provisie lossen en de daar zijnde traan, huiden enz. laden. Den 15 Junij kwamen wij daar ten anker des morgens te 6 uren, lossende het schip dadelijk en begon toe weder te laden, zijnde die kolonie de fraaiste die wij gezien hebben en zoo ik ge loof, een der beste, hebbende de Groenlanders daar vele Europeesche huisjes, zoodat het een dorp geleek en er ook meerder Deenen waren. Door de vischerij en een predikant en kerk, had de koopman daar, een vrij goed gezelschap en betere zamenleving dan op de andere koloniën, en mede meer verversing, zijnde daar zeer vele ren dieren, welke vleesch zeer ver boven En ruim 134 miljoen Nederlanders gaan verder. Ondanks een lichamelijke handicap. Revalidatie is voor hen niet zomaar "op nieuw gezond worden". Zij moeten een - meestal - blijvende handicap overwinnen om toch mee te kunnen. Het Nationaal Revalidatie Fonds helpt daarbij. Al 25 jaar. Ook in uw omgeving. Het Nationaal Revalidatie Fonds bestaat in 1985 25 jaar. Duizenden projekten werden reeds mogelijk. Nadere informatie: Postbus 323 3500 AH UTRECHT Tel. 030-331165 Het college wil dit jaar een specia le container huren voor opslag van chemisch afval. Dat kost volgend jaar f10.000— voor dit bedrag wordt de container tevens geleegd en wordt het afval naar verwer- kingbedrijven gebracht. De verhuur van speciale containers aan gemeenten komt voort uit de vaststelling van een provinciaal inza- melplan. Volle containers worden steeds afgevoerd naar een provinciaal depot en de gemeenten krijgen met een een lege container terug. Momen teel wordt chemisch afval zoals batte rijen, bestrijdingsmiddelen, medicijnen, verfresten, fotochemicaliën en schoon maakmiddelen opgeslagen in twee ga rageboxen op het terrein van Gemeen tewerken. Afvoer van dit afval is we gens de hoge kosten een probleem en daarom is die afvoer steeds uitgesteld. Als de gemeente een container van de provincie huurt behoren deze ver- robbenvleesch te verkiezen is. Ook wordt er haring, doch een kleiner soort dan in Holland gevangen, alsme de verse salm en heilbot, zoodat wij het aldaar zeer goed hadden, bijna evengoed als in Europa, bewijzende de koopman Julius P. Kali ons zooveel vriendschap, als in zijn vermogen was. Wij lagen daar onder lading tot den 2 Julij. Zijnde daar zooveel voorraad, dat hoewel het een schip van 15Ó last was hetzelve alles niet konden ver gen, schepende de koopman onder de huiden, 3000 rendierhuiden af, waaruit blijkt, dat dezelve daar ing roote me nigte zijn. Den 3 Julij verlieten wij Kolsteinburg en vervorderden onze reis naar Kopen hagen alwaar wij met 15 personen mij ner equipage den 9 Augustus arriveer den. De meeste geen europeesche kleederen hebbende, waren wij ge noodzaakt in Groenlandsche aan wal te gaan, met zooveel bekijk, dat wij ternauwenood over de straat konden komen. Ik was verpligt terstond andere klederen te koopen en zag toen naar gelegenheid om, om te scheep naar Holland te vertrekken, dan geene der schepen daar zijnde, waren wij ge noodzaakt ons vijf dagen op te hou den en met de stoomboot naar Kiel in het Holsteinsche te gaan. Daar ko mende vertokken wij dadelijk weder met wagens naar Hamburg. Alwaar ik een tjalk aannam, om ons naar Delfzijl te brengen, komende daar in den mor gen van 23 Augustus 1827, zijnde pre cies een jaar na het ongelukkig verlie zen van ons schip. Oogenblikkelijk reis den wij voort naar Harlingen, den nacht door. Zoo dat wij in den morgen van den 24 Augustus 1827 zijnde een jaar en zes maanden en tien dagen na ons vertrek weder in Harlingen aan kwamen, mogende het mij, Godeü zij dank! gebeuren, mijne vrouw en kin deren gezond weder te vinden. De vreugde en aandoening waren verba zend, daar wij reeds onder de dooden geteld waren. Van Heeren Directeuren der Nederlandsche Groenlandsen en Straat-Davids Visscherij Sociteit wer den wij op de gulhartigste wijze ont vangen, aan welken ik niet genog mij nen dank kan betuigen voor de liefde rijke zorg aan mijne vrouw en kinde ren, gedurende mijn afwezigheid, be toond en voor de mij gegeven hoop, om eerlang weder door hun in mijn vorige betrekking geplaatst te worden, en dat zij zich mijner niet zouden ont trekken, gedurende den tijd dat ik zon der schip was. Den 10 October kwam het laatste volk mijner equipage te Harlingen, zoodat wij toe allen, op twee na, na de groote gevaren te hebben door gestaan, hoewel eenige met verlies van teenen, waaronder tweern weke thans nog niet genezen zijnde, voor re kening der Sociteit, geneesmiddelen bezorgd worden, eindelijk in het Vader land terug waren. Den 8 Junij kregen wij te Zwartvogel- baai berigt van den Inspecteur te Live ly dat een Deensch proviandschip te Egede's Minde was aangekomen, waarmee 15 man der onzen konden vertrekken. Tevens vernam ik dat twee van onze matrozen op de Engelsche spelen waren overgegaan, namelijk Jan Hovinga van Harlingen bij Kapt. Reed, schip ,,Henriëtte" van Aber deen, voor 5 p.st. per maand, volgens berigt van den Inspecteur, doch Evert Bakker mede matroos en bij de over gang tegenwoordig, zegt, voor 35 sch. per maand, dat ik eerder geloof. Maar S. van Dorpen van Harlingen is den 17 Mei overgegaan bij Kapt. Hogg, het schip de ,,Enterprice" van Peterhead, zonder maandgeld. Verder nog zouden in Zuid Groenland, in de herfst van 1826, op Julianahoop menschen zijn aangekomen, van de oostzijde van Statenhoek, mede Groenlanders voor pleizier en om te handelen, hetgeen zij ontdekt hadden dat konden geschieden, zeker wetende dat er Europeërs waren of menschen die goeden verhandelden. Vermeende men dat er geen menschen meer woonden of konden leven. Dan bleek nu anders en wel, dat er een groote menigte menschen zijn, hebbende een Europeesch uitzigt, uitstekende neuzen en lange baarden, waarschijnlijk nog afstammelingen van Erik uit Bergen in Noorwegen; menschen die niets wisten, van schieten enz. geheel on beschaafd en door de Noord- Groenlanders menscheneters genoemd. 2 3 4 5 7 8 9 ,0 16 17 18 19 20 24 2b 27 29 30 32 33 34 35 37 38 40 6 47 48 43 bü 52 56 58 voersproblemen tot het verleden. Als de gemeente de container dit jaar huurt hoeft men bij wijze van startsub sidie tot 1986 geen huur te betalen. De kosten van plaatsing en het bou wen van een afdak boven de container bedragen F7700,- en in de begroting is 5 mille opgenomen voor dit doel. Het college wil echter extra geld uittrekken voor snelle plaatsing van de container en volgend jaar F 10.000,- in de begro ting opnemen om het huren van de container te kunnen voortzetten. De container krijgt een plaatsje op het ter rein van Gemeentewerken en middels speciale publiciteitsakties wil men _de Texelaars attenderen op het belang van het apart inleveren van chemisch afval. Twee prijzen van de Scoutingloterij zijn nog steeds niet afgehaald. Het gaat om een forse mand met boodschap pen op lotnummer 0195 en een badla ken op lotnummer 3504. Scouting geeft nog gelegenheid deze prijzen tot woensdag af te halen bij Zegel Heren mode in de Weverstraat. Horizontaal: Verticaal: 1. titel 2. ijzerhoudende aarde 4. niet laat 3. edelgas 6. eikenschors 4. geschil 8. bijwoord 5. danskoor 9. boet 7. deel van het hoofd 11. volk 8. graansoort 13. reeds 9. dierenpoot 14. aantekening 10. bekende motorraces (afk) 16. familielid 11. deel van de bijbel (afk) 18. beschadiging 12. draagvat 20. openbare betrekking 13. ledemaat 21. voormalig soort onderwijs 15. zijrivier van de Donau 23. persnureau (afk) 17. kloostervoogd 25. vlek 19. niet netjes 26. huizen 20. rivier in Zuid Amerika 28. af 22. schande 30. herkauwer 23. meisjesnaam 31. enzovoorts (afk) 24. eenheid van kracht (afk) 32. nobele 25. heilwens 34. bouwmateriaal 27. drank 36. oosterse titel 29. watering 37. dwaas 32. larve 39. reus 33. jongensnaam 41. sleepanker 34. welwillende lezer (lat.afk.) 44. voedsel 35. vochtige 45. munt (afk) 36. stuk grond 46. dicht dopen 38. uitroep 50. tangens (afk) 40. wig 51. bewijs van verdriet 42. deel van een school 53. unieke 43. linnen huisje 55. liefkozing 46. soort jus 56. thee (duits) 47. Verenigde Naties (engelse afk.) 57. plantje 48. voorzetsel 58. naam 49. klinknageltje 52. amerikaanse filmonderneming 54. lopend touw

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11