VVV, TESO, RST, TVO en gemeente akkoord over promotieonderzoek CDA-fractie steeds meer anti kernenergie Gifvrije bloembollen nodig voor taart..... Collegebeleid zorgde voor lange raadsdiscussie Geen subsidie voor verzetsmuseum Brandstichting? Ongeval met flinke sch PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 APRil,uf De VVV, Teso, RST, TVO en gemeente zijn het eens over het uitvoeren van een marketing- en structuuronderzoek voor een betere lange termijnpromotie van Texel. Voor een derge lijk onderzoek kan (als het Texels Verbond van Ondernemers de opdracht geeft) zelfs een forse subsidie in de wacht gesleept worden van het Ontwikkeling- en Saneringsfonds Midden- en kleinbedrijf. Dit deelde wethouder Klaas Baren- dregt dinsdagavond mee tijdens een langdurige discussie over het beschikbaar stellen van f50.000— promotiesubsidie aan de VVV. Barendregt kreeg nogal wat kritiek op het door het college geformu leerde promotiebeleid, dat met de nieuwe gesprekken tussen de vijf belangrijkste promotiepoten al gro tendeels achterhaald is, maar de wethouder vond wel dat de halve ton hard nodig is om op korte ter mijn extra Texel-reciame te kunnen maken. Hij verwachtte niet dat de gemeente veel subsidie kwijt zal zijn aan het externe structuuron derzoek. ,,Dat zal ons ongeveer tien mille kosten en dat wil ik be talen uit het fonds recreatie en na tuurbehoud. Dit geld moet de VVV snel kunnen besteden". Dirk Terpstra: Onderzoek is nodig voor op timaal rendement van het geïnvesteerde geld". Met het akkoord tussen de vijf partijen over een marketing- en structuuronder zoek door een bureau van de vaste wal lijkt de vrede tussen alle betrokke nen hersteld. Barendregt vertelde dat de VVV indertijd niet akkoord kon gaan met de voorstellen van de TVO promotiewerkgroep omdat men niet gelukkig was met het gekozen onder zoekbureau. ,,Nu is een ander onder zoekbureau gevraagd en met dit bedrijf heeft de VVV geen moeite", aldus Barendregt. Zoals bekend betekende de discussie over het al dan niet uitvoeren van een extern lange termijn onderzoek naar de mogelijkheden van Texel-promotie een breuk tussen TVO enerzijds en VVV en gemeente anderzijds. De gemeente en VVV maakten samen een promotieno titie die dinsdagavond door diverse raadsleden werd omschreven als een nota met uitgangspunten voor promo tie. Zowel de CDA, PSP, Pakt als Texels Belang woordvoerders wilden de nota geen beleid noemen. Dirk Terpstra noemde de nota „uitbouw van het bestaande door de VVV ge voerde promotiebeleid" en Peter Bak ker was duidelijk negatief. „Hier heb ben we lang op gewacht. Dit zou het gemeentelijk' promotiebeleid moeten wezen, 't is niks." De PSP-er noemde de motivatie waarom de gemeente 50 mille extra voor Texel-reclame beschik baar wilde stellen vaag. Hij vond 'dat in de nota had moeten staan waar het geld precies aan besteed gaat worden Het college heeft besloten geen fi nanciële bijdrage te geven aan de oprichting van een Verzetsmuseum in Amsterdam. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat op Texel veel aandacht wordt gegeven aan het Texelse verzet door middel van de Georgië-expositie in het Maritiem museum, waaraan de gemeente heeft meebetaald. Boven dien heeft men al moeite om het hui dige museumbestand in stand te hou den. De financiële situatie laat sub sidiering van landelijk gerichte projek- ten niet toe", aldus het college. Ver zetsmuseum Amsterdam vroeg om een financiële bijdrage omdat de samen hang van het georganiseerde verzet in Noordholland dat rechtvaardigt". en ook kwam de oude PSP-eis op ta fel dat het bedrijfsleven minstens net zo veel bij moet dragen als de gemeente. „Normaal is het zo dat je beleid for muleert en dan een krediet vaststelt. Nu zijn wat vage uitgangspunten op papier gezet, maar er wordt wel met een een krediet genoemd. Dat is niet concreet genoeg." Bakker wilde echter niet tegen het collegevoorstel stem men naar aanleiding van de medede ling van Barendregt dat een door alle betrokken partijen gesteund extern on derzoek er aan zit te komen. „Ik geef het college nog een jaar het voordeel van de twijfel." Opgericht Dirk Terpstra van het Pakt hield voor dat Barendregt mededelingen deed over de nieuwste promotie onderhandelingen een uitgebreid kri tisch betoog over het collegestandpunt om 50 mille extra promotiesubsidie te geven aan de VVV. De Pakt-man vond dat een visie in de motivatie ontbrak. „Dit betekent wederom een bijdrage aan een extra stuk ongerichte reclame voor Texel, maar het is geen gemeen telijk beleid". Ook Terpstra herinnerde eraan dat van het bedrijfsleven ver wacht wordt dat men financieel bij draagt. Het Pakt is tegen het „eenzij dig" beschikbaar stellen van promotie- geld en Terpstra moest constateren dat dit, nadat eerder twee keer 50 mille voor extra najaarsreclame is uitgetrok ken, „weer niet geregeld is". Het soci alistische raadslid hield een pleidooi voor het zo snel mogelijk starten van een marktonderzoek, ook omdat hij in de collegenota had gelezen dat het noemen van voorwaarden voor een goed promotieplan moeilijk was door het ontbreken van een gedegen onder zoek. Volgens Terpstra kan pas een maximaal rendement van het geïn vesteerde reclamegeld worden verkre gen als bijvoorbeeld onderzocht is waarom mensen niet naar Texel ko men, wat de toeristen verwachten van Texel en zijn bewoners, of Texel te duur is en in hoeverre de veertarieven een drempel zijn. Voorwaarden De wensen die het college in de be leidsnota noemt, zoals het bevorderen van het toerisme in voor- en naseizoen noemde Terpstra „niets nieuws onder de zon". Het Pakt vond dat aan het beschikbaar stellen van de halve ton een aantal voorwaarden verbonden moesten worden, zoals een bijdrage van het bedrijfsleven, een goede sa menwerking tussen alle betrokken pro motiepartijen, een marktonderzoek moet onderdeel zijn van het gemeente lijk promotiebeleid en promotie activiteiten moeten pas worden gestart na deskundige adviezen. Volgens Terpstra kan de VVV in de Pakt-visie uitvoerend orgaan van de promotie blijven en moet de gemeente niets an ders doen dan „promotie-activiteiten van het bedrijfsleven versterken naast de aanzienlijke financiële inspanningen die we al leveren middels subsidie aan de VVV, het zomerrecreatiewerk en het strandbeheer." Injecties Gerbrand Poster was dik tevreden over het collegevoorstel. „Vroeger gebeurde promotie te hooi en te gras. Ik ben blij dat financiële injecties via het VVV worden geleverd maar er zal wel naar getreefd moeten worden alle betrokke nen bij elkaar in één promotiezak te krijgen." De VVD-er dacht dat de ge meente over enkele jaren „een paar ton" zou moeten besteden aan Texel- promotie en hij vroeg zijn partijgenoot Barendregt hoe dat met een krappe begroting verwezenlijkt kan worden. Ate Rienstra van het CDA omschreef de nota als „richtlijnen naar de toe komst" en liet blijken veel zaken te vaag te vinden. Naar aanleiding van de mededeling van Barendregt dat VVV en TVO het momenteel met el kaar eens zijn merkte het CDA-raadslid op dat de „slechte beleidsnotitie er mogelijk voor heeft gezorgd dat alle betrokkenen wakker zijn geschud". Smulpaap Tine Krijnen van Texels Belang kon in de nota weinig toekomstvisie ontdek ken en vond dat de gemeente met na me als het om produktpromotie ging „traditioneel bezig was." Ze merkte op dat er in de nota vooral over schapen kaas en lamsvlees werd gesproken, men ging voorbij aan veel andere uit stekende Texelse produkten. Het Texels Belang-raadslid toonde een VVV folder Tine Krijnen:Belgen zijn echte smulpapen. Die moeten we lokken met lekkernijen". Klaas Barendregt: ,,Wat we nu doen is niet mijn ideaal, maar dit jaar worden de voor bereidingen voor Texel-promotie fundamen teel aangepakt". die o.a. in België was verspreid en ook daarin werd alleen gesproken over schapen. „Dat kan echt niet. De Belg is een echte smulpaap. Die moet je lokken met allerlei lekkere dingen. Bij de Duitsers moet je weer veel meer re clame maken voor onze frisse lucht." Tine Krijnen vroeg om produktpromo tie in een „andere sfeer met meer ge richte reclame." Barendregt legde na deze kritiek uit dat de gemeente met de VVV verder was gegaan toen TVO afhaakte om „toch iets te bereiken". „Onder de huidige omstandigheden is dit de beste manier om nog iets aan promo tie te doen. Ik weet wel dat het niet ideaal is, maar het is beter dan niets." De wethouder verweet de raad dat hij niet meteen financiële ruimte kreeg om een promotiebleid uit te denken en op te starten. „Ik moest een promotie plan maken maar kreeg geen geld mee." De wethouder zei dat de raad in het algemeen „allergisch" is voor on derzoeken en daarom was er geen col legevoorstel gekomen om een promotie-onderzoek te starten. Efficient Barendregt kondigde aan dat de pro motiezaken dit jaar echter wel funda menteel aangepakt gaan worden, vooral omdat er druk overleg is over een extern onderzoek met subsidie. Dat onderzoek zal ook de structuur van de betrokken partijen onder de loupe nemen om te komen tot een ef ficient promotie-apparaat. Nu staat al vast dat de structuur van de VVV wat dit betreft gewijzigd moet worden, 'i „Dat kan waarschijnlijk niet in een ver- enigingsvorm". De kans dat gemeente, VVV en .bedrijfsleven subsidie krijgen van het genoemde ontwikkelings- en saneringsfonds was volgens de wet houder zo goed als zeker. De wethouder antwoordde op de vraag van Poster dat promotiegeld ge haald zal moeten worden uit ombui gingen in de begroting. „Hoeveel geld je beschikbaar kunt stellen is niet te zeggen. Het hangt er gewoon vapaf of onze ombuigingen een succes wor den". Barendregt prees Terpstra om zijn „grondige en goeie analyse" van de collegenota en de Texel-promotie in het algemeen en zei het in feite met de oppositie eens te zijn. Dat de ge meente alleen met de VVV om tafel zat had er voor gezorgd dat er een „niet volledige promotieopzet" was uitgerold. Effectief „Als je goeie bureaus inschakelt, krijg je pas beleid. Dat is een centenkwestie die nu eindelijk opgelost gaat worden." Willem Roeper, werkzaam bij het Havenrestaurant Texel heeft van zijn baas de merkwaardige opdracht ge had om een taart te bakken van bloembollen. Die taart is bestemd voor graaf Van Zuijten van Neijen- ve/d, directeur van het attractiepark Duinrell, die het baksel a/s een bij zonder hapje wil presenteren aan 350 oud-oorlogsvliegers die op 28 april op bezoek komen in Nederland ter gelegenheid van de 40-jarige be vrijding. Men wil op deze wijze la ten zien hoe het hongerende westen van Nederland improviseer de om iets eetbaars op tafel te krij gen. De merkwaardige opdracht heeft het Havenrestaurant te dan ken aan contacten tijdens het koud buffet ter gelegenheid van de ope ning van Madurodam en de daar mee verband houdende doop van de mini-Molengat. Roeper en zijn chef kregen bij die gelegenheid veel lof toegezwaaid en gevraagd naar zijn opleiding en achtergrond had de gemoedelijke kok toen verteld dat hij op de tuinbouwschool had gezeten en tot zijn achttiende infr bloembollenteelt had gewerkt alvt rens hij het culinaire pad was opgegaan. Waarop zijn gehoor de conclusie trok datmeneer Willem" dan va we! in staat was om een taart van tulpenbollen te maken. Het was geen grap. Het Havenrestaurant aanvaardde die opdracht vo/gaarnt en Roeper is nu druk doende met de voorbereidingen. Hij zit nu ech ter met één probleem: de bene de bollen mogen absoluut niet mii gif behandeld zijn en zulke gifvrije bollen zijn er tegenwoordig prak tisch niet meer. De mensen van I Havenrestaurant zouden het een smadelijke afgang vinden a/s de c dracht zou moeten worden terug$- geven en houden zich daarom aao bevolen voor een tip. Wie een pat- tijtje gifvrije bollen (liefst tulpenbol len, maar krokus- of leliebollen n gen eventueel ook en het is ook niet erg a/s er blad aan zit) heeft, wordt verzocht meneer Willem te bellen, telefoon 02226-310. Dat betekende volgens de wethouder echter niet dat de raad de gevraagde 50 mille niet moet geven. „Het is goed om dit jaar effectief geld te besteden aan extra promotie. Het is een soort stimuleringskrediet." Terpstra ontkende dat het Pakt aller gisch was voor onderzoeken. De wet houder moest daarvoor te rade gaan bij zijn eigen partij. Het Pakt-raadslid vond dat het aangekondigde onder zoek betaald zou moeten worden uit de 50 mille subsidie, maar daar voelde Barendregt niets voor. Het onderzoek kan betaald worden uit het fonds re creatie en natuurbehoud. Onzin Na een schorsing van de vergadering stelde Terpstra als voorwaarde dat het onderzoek uit de VVV subsidie betaald wordt en dat het bedrijfsleven 25 mille bijdraagt. Het raadslid vond dat 25 mil le moet worden vastgehouden voor het onderzoek. Barendregt noemde dat onzin omdat het onderzoek de ge meente op geen stukken na ƒ25.000,— zal kostefren bovendien krijgt de VVV öp de extra'subsidie een bijdrage van het Nationaal Bureau voor Toerisme en extra provisie-inkomsten. Daardoor komt het promotiebudget voor dit jaar bijna op een ton. De wethouder raakte in een onduidelij ke discussie met Tine Krijnen over pro duktpromotie. Texels Belang stelde als voorwaarde dat in het promotiebleid vastgelegd moet worden dat alle Texel se produkten aan bod komen. Baren dregt zei dat produktpromotie in zijn overtuiging geen „promotie van het produkt is". „We gebruiken de produk ten soms voor Texel-promotie maar we gaan geen reclame maken voor de produkten zelf. Dat moeten de produ cerende bedrijven doen". Na de onder breking van de vergadering deelde Ti ne Krijnen mee dat Texels Belang toch voor het collegevoorstel zou stemmen. In een „onderonsje" had Barendregt toegezegd rekening te zullen houden met haar wensen. Bedankt Gebrand Poster interrumpeerde een aantal keren omdat hij de discussie bs ij li I niet meer kon vatten. „Ik prijs de houder om zijn beleid. Het Pakt het af en krijgt een pluim van Barl" dregt. Daar begrijp ik niets van' Poster vond al dat gepraat zichtba overbodig en liet enkele keren blijk dat de collegenota goed was en sche opmerkingen niet met compl mentjes van Barendregt beloond moesten worden. Toen het VVD- raadslid dit voor de derde keer kei maakte, vroeg Barendregt wat hij moest doen. „U moet eigenlijk ge woon zeggen, bedankt Poster voc steun", aldus Poster. Aan die wen voldeed de wethouder. Tegen het collegevoorstel om extó promotiegeld beschikbaar te stelle stemde alleen de Pakt-fractie, omt p Barendregt niet aan de Pakt- voorwaarden wilde voldoen. De politie stelt momenteel een on jjj zoek in naar mogelijke brandsticht in een schuur van een loonbedrijf De Waal. Vermoedelijk in de nacf zaterdag op zondag is er korte tijii brand geweest onder de hoofdme kast in de werkplaats en het sta, niet vast of hier sprake was van kortsluiting. De politie heeft geen sporen van gevonden. Woensdagmiddag gebeurde in De Ruyterstraat in Oudeschild ongeval tussen twee auto's W8 sulteerde in flinke materiele sc voor beide partijen. Een 37-jarige Zaandammer wilde De Ruyterstraat linksaf slaan en w net op dat moment ingehaald doo een 37-jarige Texelse automobilist de wagens moesten worden weg gesleept. Persoonlijk letsel deed zi niet voor. Met uitzondering van wethouder Zegers is de CDA-fractie in de ge meenteraad nu eensgezind tegen stander van kernenergie zolang er voor het probleem van de radioac tieve afval geen oplossing is gevon den. Gelein Jansen en Riet Huite- ma waren altijd al tegen de bouw van nieuwe kerncentrales. Dinsdagavond liet eerstgenoemde vol trots weten dat nu ook Ate Rienstra was „bekeerd." Dat gebeurde naar aanleiding van het verzoek van de Vereniging Milieudefen sie om het standpunt dat de bouw van nieuwe kerncentrales ongewenst is, te onderschrijven. Zoals gebruikelijk bij dergelijke „lande lijke" kwesties had het college de raad geadviseerd dit niet te doen en het verzoek voor kennisgeving aan te ne men. Maar zoals al vaker is gebeurd bleek een deel van de gemeenteraad veel moeite te hebben met deze ont wijkende opstelling. Dirk Terpstra van het Pakt vroeg zich af of het college ook zo lauw zou reageren als er plan nen zouden zijn voor een kerncentrale op of bij Texel of als men hier kernaf val zou willen opslaan. De PSP-er Peter Bakker had een origi nele manier bedacht om de gemeente raad toch tot een uitspraak over deze aangelgenheid te brengen. Hij stelde voor dat zijn fractie de door Milieude fensie gevraagde uitspraak op papier zou zetten, waarna die brief ter mede ondertekening aan de andere fracties zou worden aangeboden. „Wij zorgen er dan net als de thuisbankier voor dat de brief op het juiste adres komt", al dus postbode Bakker. Dirk Terpstra wees dit dienstbetoon geïrritteerd van de hand. „Wij zijn best in staat onze eigen brieven te schrijven." Wethouder Schilling vond het echter geen gek idee. Waarna bleek dat het college over deze zaak verdeeld was. De bur gemeester vond ook dat de raad een uitspraak zou moeten doen conform het verzoek van Milieudefensie, maar dat legde in dit geval weinig gewicht in de schaal omdat de burgemeester niet mag stemmen. Partieël Tine Krijnen (Texels Belang) sprak van „partiële verontwaardiging" wat kerne nergie betreft. „Toen destijds de TEM centrale veel overlast en schade ver oorzaakte door roet uit de schoorsteen heeft niemand van ons daar wat van gezegd. En wat denkt u van radioac tieve vliegas van de kolencentrales? Als we wat doen, moeten we élles aanpakken". Terpstra vond dat het ver zoek van Milieudefensie daarin voor zag. Men wil immers dat het brandstofverbruik wordt beperkt? Wethouder Piet Zegers verklaarde niet met zijn fractiegenoten te kunnen meegaan. Hij zei vertrouwen te heb ben in het menselijk vernuft dat in staat moet zijn om het probleem van de radioactieve afval tot oplossing te brengen. „Er komt een oplossing al is er wat tijd voor nodig." Dat kon Jan sen wel onderschrijven maar het nam niet weg dat er nu geen oplossing is, zodat er nu geen kerncentrales moeten bijkomen. Jansen zei teleurgesteld te zijn over Tine Krijnen die hij meende te kennen als iemand die in haar hart tegenstander is van kernenergie en die ooit had verklaard die mening niet on der stoelen of banken te zullen steken als zij in de raad zou komen. Het voorstel om het verzoek van Mi lieudefensie te onderschrijven werd met zeven tegen zes stemmen verwor pen. De raadsleden Daan Welboren en Paul Kikkert waren afwezig. Kindercentra Meerdere raadsleden bleken begaan te zijn met het lot van de vereniging kin dercentra Texel die met financiële pro blemen kampt. De ouderbijdragen moeten noodgedwongen zo hoog wor den gemaakt dat de kinderen wegblij ven. Per brief had de vereniging de gemeenteraad gevraagd om hulp. Wet houder Piet Zegers zei dat hij van de problemen op de hoogte was voordat de brief was geschreven; er was al op dracht gegeven voor een onderzoek. Het is een nogal gecompliceerde kwestie maar als alle feiten duidelijk zijn wil men graag met het bestuur van de vereniging om de tafel gaan zitten. Zegers deelde alvast mee dat de gemeentelijke subsidiekorting maar een klein deel van de oorzaak van de problemen is. Er is namelijk alleen in 1983 een korting toegepast en alle ja ren is steeds 40% van de salariskosten vergoed, wat in vergelijking met de steun die kindercentra elders in het land hebben, niet slecht is. Draagkracht Riet Huitema vond dat de kinderspeel- zaaltjes behouden moeten blijven en vroeg zich af of een ouderbijdrage naar draagkracht de oplossing zou kunnen zijn. Zij voelde er weinig voor om voor dit doel nog meer overheids geld uit te trekken. Gerbrand Poster wilde niet dat kinde ren om het geld uit de peuterspeelza len zouden wegblijven en vroeg de kwestie ter discussie te stellen in de raadscommissie voor welzijnszaken. Dirk Terpstra sloot zich daarbij aan. Zegers zei dat in het verleden wel eens de suggestie is gedaan om de ouder bijdrage naar draagkracht te heffen maar dat wilde men toen niet. Tine Krijnen was huiverig van het draag krachtprincipe. Ze vreesde dat het zou neerkomen op een extra belasting voor de middengroepen waardoor die er straks even slecht voorstaan als de minima. Meerdere raadsleden voelden er» voor om nog eens na te gaan in verre bij de bouw van de nieuwe leginrichtingen voor de veerboot ning wordt gehouden met gehané - ten. Dit naar aanleiding van actiei daarvoor wordt gevoerd door delj ratie van ouderverenigingen in df noordkop van Noordholland, die daarbij tot Teso had gericht en e schrift van die brief aan de raad gestuurd. Wethouder Schilling zei voor de meente geen taak te zien. De fel heeft zich terecht tot Teso ge Terpstra wilde echter gemeentelijl tie. Men werkt nu nog aan de pit en het is helemaal niet bekend in verre met de belangen van de ge dicapten rekening zal worden gein den. Door Rijkswaterstaat is in hel leden alleen beloofd dat men oplossing zou zoeken in samenhaQ met de fuikaanpassing. Het collegi zou best eens kunnen informerenl - het ermee staat. Terpstra vond de uit promotie-ovenwegingen van Het zou toch te gek zijn als strak het strand voor invaliden toegang is gemaakt maar de boot niet. At: Rienstra was het er roerend mee „Ik kan me niet voorstellen date niets aan gedaan zou worden, mi we moeten het wel zeker weten i we stappen kunnen ondernemen het niet goed zit." Wethouder Sd zei dat directeur Doppenberg van meentewerken (als voorzitter van werkgroep die bij de aanpassings zaamheden is betrokken) navraag doen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2