ondernemers - akti viteiten^gfr Amsterdammertjes vergeten nooit hun Texelse tijd Forse uitbreiding Caravancentrum „WAT IK ZEGGEN WOU." Schouders er onder Geitevlees bij Catharinahoeve Spinbaanbedrijven houden open huis Leerhuismaaltijd Nieuw adres wereldwinkel Raad praat met commissaris over profielschets pR|l jDAG 19 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 11 afkomstige pleegkinderen op êI „om aan te sterken". Van echte Uil rger was toen geen sprake. Het igom kindereq die als gevolg van {ide'Oorlog samenhangende sociale nstandigheden gebrek leden. Onder Klere mevrouw Vellenga (echtgenote in de Weverstraat wonende si is hier bemtdüëTend opgetreden ihad 0uk zelf geruime tijd meerdere fóteraammertjes in huis. De hier en ar gehoorde veronderstelling dat het de praktijk vrijwel uitsluitend om aren uit NSB-gezinnen ging is een jnsel. De Amsterdammertjes waren alle lagen van het volk afkomstig, uitzondering uiteraard van joden it het gruwelijke lot dat de tóóiisterdamse joden trof, zich inmid- S sis had voltrokken. De brieven die we dpen vermoeden dat katholieke en iets oververtegenwoordigd aren. Dat zou verklaard kunnen wor- ji door de actieve rol die de heer iwick, toen pastoor in De Cocks- irp, heeft gespeeld. Van een Amster- jmse collega kreeg hij het verzoek m zijn parochianen op te wekken tot ft zenden van voedsel. Riswick hijnt toen gezegd te hebben: „Jullie finnen beter jullie kinderen naar óns uren." Beide zieleherders regelden aag en aanbod vanaf de respectieve- preekstoelen. De nu 89-jarige jMneritus-pastoor Riswick is aanwezig Winde Amsterdamse dag op 11 mei en jneemt huishoudster Ali Golden- J tg, die nog altijd bij hem is, mee. Overal welkom de kinderen waren ook de leegouders die hen opnamen van al tlei politieke en kerkelijke kleur. Er ook NSB-ers bij, waaronder urgemeester Rijk de Vries die twee inderen in huis nam. Het staat wel Am dat in die gevallen het contact na 4 ie oorlog meestal niet werd besten- ^Wgd. De Amsterdamse ouders wilden et het betreffende NSB gezin geen iuwe relaties ook al waren ze blij met 3 lopvang die hun kind had genoten. ï-4 jde toedeling van kinderen werd er el naar gestreefd dat de pleegouders zelfde godsdienst hadden als het nd. Maar daar is lang niet altijd de nd aan gehouden en de illegaal «egekomen Amsterdammertjes (zie in het artikel) kwamen zelfs me- mdeels bij „andersdenkenden" te- ïht." Een probleem is dat nooit ge lest, hoewel uit de brieven blijkt dat oral de Amsterdamse ouders het ch wel prettig vorlden als hun sprui- in de sfeer van fjfet eigen geloof erden opgevoed. te plaatselijke autoriteiten stelden er erin om zoveel mogelijk kinderen op éxel geplaatst te krijgen, extra opwekking gold de medede- - igdat het niet alleen jonge kinderen maar ook jongens van 14 tot 16 lar die bij de boeren op het land een aidje konden meehelpen. Of van die oedkope arbeidskracht op grote :haal gebruik is gemaakt, is moeilijk te gaan. Er kwamen naar verhou- ngwel veel kinderen bij boerenfami- es terecht, niet in de laatste plaats mdat daar ook het meeste eten was. eel boerderijen waren toevluchtsoor- en. Een voorbeeld: de familie Smit in e Westen had niet alleen de zorg Mr het eigen zeer grote gezin, maar ad ook nog Amsterdammertjes, nderduikers en Russen in de kost, ag afgezien van de pakketten voedsel tfe wekelijks naar Amsterdam werden lestuurd. Zo waren er meer. Oude Marsdiep )e grote groep kinderen die op 9 maart richting Texel vertrok, reisde mei de door Teso belangeloos beschikbaar estelde stoomboot „Marsdiep" met Dokter Vellenga en zijn vrouw hielden zich al in 1941 bezig met het naar Texel halen van kinderen die in westelijk Nederland gebrek leden. De doktersfamilie had ook zeif meerdere Amsterdammertjes in huis, waaronder de toen 10-jarige Corrie Olfers, het meisje met de witte sokjes. Op de foto staan verder mevrouw Vellenga met het dienstmeisje en (in witte jas) de assistente. Voor haar staat dochter Ingrid, het kleinste kind is Edith Vellenga en te gen de muur links staat Hennie Stam. Corrie Olfers lag in 1941 in het Amsterdamse Binnengasthuis met bleasklachten. Ze was sterk vermagerd en via het ziekenhuis kwam ze in contact met mevrouw Vellenga die haar naar Texel haaide om aan te sterken. Ze was het eerste Amsterdammertje dat op Texel een gastvrij onthaal vond. Corrie kwam nog enkele keren naar het eiland, waar ze verbleef bij de familie Bruijn in Den Burg en (in 1943) bij dokter Van Dommelen in De Cocksdorp. Toen de ..echte" hongerwinter begon kwam Corry opnieuw naar het eiland, nu met honderden anderen met de Marsdiep. Ze schreef ons: „Laat in de middag brachten mijn ouders me naar dat schip, waar ik stiekum aan boord ging. Op de Marsdiep kregen de kinderen direct boterhammen toegestopt maar ondanks de honger die we zelf hadden, gooiden we het brood naar onze ouders die op de kade achterbleven. Vele kinderen werden zeeziek aan boord maar de ellende was snel vergeten toen we eenmaal op Texel waren. De strijd tussen de Duitsers en Georgiörs was afschuwelijk en ik zat er middenin op de Ruigendijk. Soms bakten we pannekoeken en brood voor de Georgiërs die zich in de duinen verscholen hiel den om kort erna op bevel van de Duitsers koffie te moeten zetten en slaapplaats te moe ten bieden aan Duitse, soms heel jonge soldaten. Maar als ik aan die tijd terugdenk, be kruipt mij een gevoel van grote dankbaarheid voor de bevolking van Texel die in die moeilij ke tijd voor ons in de bres sprong en ongetwijfeld vee! levens heeft gered." de klipper „Twee Gebroeders" op sleeptouw. Zowel op de heen- als de terugweg werd gevaren over het Noordhollands Kanaal. Op de kade achter het Centraal Station stonden de brandmagere kinderen en hun ouders te wachten. Er waren er meer dan er waren aangemeld en die beschikten dus niet over de vereiste vergunning. Ze mochten eigenlijk niet aan boord maar meerdere ouders hebben hun kinderen op het laatste moment voor de afvaart nog\aan dek gezet, op goed geluk. Zo kwamen er op Texel enkele tientallen'kinderen aan die niet waren „besteld" en waarvoor dus geen pleegouders gereed stonden. In elk dorp bleef op het afhaalpunt een handjevol van zulke kinderen staan, letterlijk moederziel-alleen. Het kostte echter geen enkele moeite om ook de ze kinderen onder dak te krijgen; me nige pleegouder nam er nog eentje ex tra. De administratie voorzag natuurlijk niet in deze verstekelingen. Verschillen de Amsterdamse ouders hebben dan ook geruime tijd in onzekerheid ver keerd omtrent het verb lijfsadres van hun kind. Eén van de papieren die de kinderen bij zich moesten hebben was een ge neeskundige verklaring. Nini Bolmeijer die bij de familie Keijser op „De Ko renschoof" in Eierland verbleef had een briefje van de dokter waarop stond: „Lien Bolmeijer heeft geen besmettelijke ziekte. Zij is gezond doch heeft extra voeding noodig." Dat was zwak uitgedrukt want Nini was vel over been. Overigens waren er ook kinderen die er veel dikker uitzagen, maar dat was hongeroedeem. Meerdere vrijwilligers van Texel waren Texelse pleegouders waren er trots op dat hun Amsterdammertjes zichtbaar in omvang amen a/s bewijs van goede zorg. Soms waren de pleegkinderen nog dikker dan de ei- kinderen zoals blijkt uit deze foto van de uit Den Haag afkomstige John Brinkers die j,9er? mst zijn pleegbroertjes Aad (links). Jan (rechts) en Tonnie Boogaard. Naast John Ijkers was bij het gezin van Hendrik Boogaard (met tien kinderen) ook nog het Amster- ■inmertje Ria Dijkman in huis. Laatstgenoemde schreef ons:Fantastisch dat dat allemaal We hebben met elkaar enorm vee! plezier gehad." als begeleider bij het transport inge schakeld. Een van hen was mevrouw T. Dekker-Hovenier, nu 83 jaar oud. Zij weet te vertellen dat de tocht van 9 en 10 maart een alles behalve aange name reis was. De Amsterdammertjes zaten dicht op elkaar beneden in het kleine benauwde schip. Velen werden ziek en moesten naar boven om over te geven of naar de wc te gaan. De kinderen kregen melk en brood (waar van boter en kaas waren afgehaald om de overgevoelige magen te sparen) en mevrouw Dekker ging met een mand rol naar beneden om dat uit te delen. „Ze vochten als wolven om er als eerste wat van te pakken te krijgen. Ze rolden allemaal over me heen." Me vrouw Dekker nam zelf ook Amster dammertjes mee. In 1942 had zij via mevrouw Vellenga al Anton van den Berg voor zes weken in huis gehad en nu kwamen ook diens broertje Ruud en zijn vriendje Evert Scheerbeek mee. Laatstgenoemde was feitelijk illegaal; op Texel kwam hij uiteindelijk bij de fa milie Melissen terecht. Mevrouw Dek ker was ook bij een van de terugreizen in juni en was dus getuige van de reacties van ouders die hun nu veel zwaardere kinderen kwamen afhalen. Sommigen toonden zich heel gelukkig en dankbaar. Anderen zeiden niets en liepen snel met hun kind naar huis. Eén vader wist niets anders uit te brengen dan: „Goh, wat hij jij een dik ke harses gekregen!" Zoals zoveel Amsterdammertjes kregen ook de kin deren die bij de familie Dekker in huis waren op schrikwekkende wijze met het oorlogsgeweld te maken. Bij de beschieting van Den Burg moesten ze de modewinkel met schilderswerk plaats aan de Stenenplaats verlaten en vluchten naar de familie H. Broekman op Tienhoven bij De Waal, waar ze ook het nodige beleefden. Verhalen van en over Amsterdammerstjes die met hun pleegouders moesten vluch ten heeft het comité bij tientallen ge hoord. Mevrouw C. Leijen-Souver (83) woonachtig in „Duinzicht" op het toen afgelegen Horntje heeft meerdere malen met haar pleegkinderen Bert Frankevoort uit Amsterdam en Kees Dessus uit Delft de wijk moeten nemen. Het zijn niet alleen de meest erge maar vooral de gekste of merkwaardigste dingen die pleegouders en kinderen zich achteraf herinneren. Een voor beeld is het verhaal van Sientje Smit, het Amsterdammertje dat bij de familie Koning achter de haven van Oude- schild in huis was. Toen de familie tij dens de beschieting in de gang stond, sloeg een granaat door het dak. Het projectiel ontplofte niet, viel op de trap en „huppelde" naar beneden. Vader Koning pakte het ding en gooide het door de geopende voordeur naar bui ten. Kort daarop moesten allen vluch ten en renden onder een kogelregen naar een boerderij. De familie Koning en Sientje (die al jaren in Amerika woont) hadden elkaar uit het oog ver loren, maar door de KRO-radio- uitzending is het contact hersteld. Sientje is momenteel in Nederland en zal present zijn op de Amsterdamse dag op 11 mei. Het kampeer- en caravancentrum Texel van Hans en Miek Jimmink aan de Spinbaan in Den Burg heeft een forse uitbreiding ondergaan. Er is een ge bouw bijgekomen met een totale vloe- roppervlake van 500 m2 waardoor het bedrijf dat tien jaar geleden zeer be scheiden begon, nu naar Texelse be grippen een indrukwekkende omvang heeft gekregen. Het zwaartepunt ligt niet meer alleen op caravans en toebehoren, maar nu ook heel nadrukkelijk op tenten en kampeerartikelen in het algemeen. Daarvan wordt een zeer ruime, op de praktijkvraag afgestemde collectie in voorraad gehouden. In het nieuwe ge bouw dat met het oude is samenge voegd terwijl de tussenwand is verwij derd, is de zeilmakerij (reparatie afdeling) gevestigd, alsmede de win kel, het kantoor en de speciale afde ling voor lichtgewicht tenten. Die uit breiding dient vooral de presentatie. Een tent moet je in elkaar zetten om hem te kunnen tonen en verkopen en er is nu ruimte genoeg om er heel veel te laten zien. Er staan er maar liefst dertig zodat het gebouw aan een over dekte camping doet denken. Het cen trum houdt ook permanent een 6-tal caravans in voorraad in de prijsklasse van ƒ18.000,- tot ƒ27.000,-. Het be drijf heeft de afgelopen tien jaar naam gemaakt, een reputatie die vooral is gevestigd bij de regelmatig op Texel verblijvende kampeerders die via het blad Texeltoerist zijn bereikt en die on der andere hebben ontdekt dat het be grip „service" bij Hans Jimmink niet loos is. Jimmink en zijn vrouw zagen al snel in dat ze het niet moesten heb ben van bodemprijzen maar dat ze een stabiele kwaliteitsbewuste kring van re gelmatig terugkerende klanten moesten opbouwen die door mond tot mond reclame zorgen voor groeiende toeloop. Dat houdt in dat uitsluitend produkten worden geleverd die af gestemd zijn op de winderige Texelse kampeeromstadigheden en dat er als er toch eens iets kapot gaat snel kan worden gerepareerd: 's mor gens brengen, 's avonds halen. Dat geldt niet alleen voor tenten, maar bijv. ook voor zeilen en trapezps van catamarans. Veelzijdigheid was ook nodig om zich staande te houden in de toch altijd nog betrekkelijk kleine markt die Texel te bieden heeft. Dus niet alleen verkopen en repareren, maar ook stallen, handel in tweede hands caravans, verhuur en transport. Dat je met een gerust hart voor alles op het gebied van tenten, caravans en aanverwante artikelen en activiteiten naar het kampeer- en caravancentrum kunt gaan, is merkwaardigerwijs onder de gasten op de Texelse kampeerterrei nen beter bekend dan onder de eigen Texelaars. Dat zal mogelijk veranderen nu het centrum wat meer aan de weg gaat timmeren, onder andere door ie dereen nadrukkelijk uit te nodigen om te komen kijken tijdens het „open huis" van alle Spinbaan-bedrijven. Het nieuwe gebouw werd ontworpen door architektenbureau Alkema en ge realiseerd door aannemer Meijert Boon. De VEM zorgde voor de electra, Arnold Looijer voor de stoffering en verder werd veel gedaan door Hans en Miek Jimmink zelf, geholpen door vrienden en kennissen. BREVEN VAN LEZERS- BUIEN VERANTWOORDELIJK HE (O WH DE REQWTIE Als horeca-exploitant op Texel doet het mij veel genoegen dat er een aan tal actieve Texelse ondernemers zijn die de noodzaak zien van een effectie ve promotie van het eiland. Ik doel daarbij vooral op het nieuwe initiatief van Videolux Productions, die het plan heeft opgevat een videopromotiefilm te gaan maken die door de toerist als souvenir kan worden gekocht. Deze jonge ondernemers hebben de moed in het belang van heel Texel een pro- dukt op de markt te brengen. Het is naar mijn mening onbegrijpelijk dat het Texelse VVV nog geen initiatieven in deze richting heeft ontwikkeld. Daar blijft het altijd tot niet meer dan een plan in de richting van de moderne manieren van promotiemaken. Een ander voorbeeld van goed onder nemerschap en van wezenlijk belang voor Texel is het zwembadplan van Joop Jellema. Laten we met zijn allen beseffen, dat er op Texel nodig zulke activiteiten moeten worden ontwik keld, willen wij ons als vakantie-oord niet uit de markt prijzen. We moeten proberen te redden wat er nog te red den valt, als we daarmee al niet veel te laat zijn. Een daling van ruim 10% van de bezoekers tijdens de paas van dit jaar is al een teken aan de wand. Laten we op Texel nu eens proberen met zijn alleen de schouder er onder te zétten en goede initiatieven als de videopromotiefilm en het zwembadplan van Jellema gezamenlijk te ondersteu nen. We zullen er in de toekomst alle maal van meeprofiteren als deze ideeën blijken te slagen. Kees Grootjen, Oudeschild Maarten Hoogenbosch met zijn geitevleesprodukten. Maarten Hoogenbosch, eigenaar van restaurant Catharinahoeve in de Dennen, heeft een nieuw Texels produkt op zijn menukaart ge bracht dat landelijk ook uniek mag worden genoemd: geitevlees. In Catharinahoeve kunnen de gasten geitekotelet, geitebout, geiteham of geiterollade eten en de prijs van deze produkten blijft onder die van lamsvleesprodukten. Maarten Hoogenbosch heeft de pro- duktie van deze vleessoort ontwikkeld in samenwerking met slagerij Wit uit Burgerbrug. De allereerste vraag die Hoogenbosch zichzelf stelde was of er genoeg geiten voorhanden zijn om aan de mogelijke vraag te voldoen. Con tacten met particuliere geitenhouders leerden hem dat het slachtaanbod van deze dieren voorlopig veel groter zal zijn dan de vraag en daarnaast heeft Hoogenbosch zelf ook 12 geiten lo pen. Slagerij Wit nam proeven met de verwerking van het vlees met kruiden recepten van Hoogenbosch en na een winter experimenteren bracht men rol lades van 500 gram, afkomstig van de borst van het dier, geiteham van de schouder en de genoemde bakproduk- ten kotelet en bout op het menu. De rollades en hammen zijn ook vacuum verpakt te koop in het restaurant voor ƒ6,25 en verder verwerkt Hoogen bosch deze vleessoort in pannekoeken. Saus De geitebout wordt geserveerd met een Bretonse saus en de kotelet met een wilde bieslooksaus. De rollade en ham zijn pittig gekruid. Welke kruiden zijn gebruikt houdt de bedenker van dit produkt liever voor zichzelf. Het vlees is zeer mals en doet denken aan lamsvlees maar is iets wilder van smaak, waarbij we wat betreft de toe gevoegde kruiden kerrie, tijm en kruid nagelen konden ontdekken. Armoede Geitevlees staat in de volksmond te boek als „armoe-vlees" vanwege het feit dat mensen met een kleine beurs vroeger geiten voor de melk en slacht hielden. Volgens Hoogenbosch doen zijn gasten weieens lacherig over deze vleessoort op de menukaart „maar als men eenmaal heeft geproefd is men vol lof". Voordeel voor de producent is dat geitevlees vrij goedkoop is en dat Catharinahoeve het daardoor ook goedkoper kan aanbieden dan diverse andere vleessoorten. Het restaurant is de afgelopen maan den ook intern verbouwd. De oude toiletten en entree zijn verplaatst en gemoderniseerd, waarbij tevens een in validentoilet is gebouwd. De verbou wing werd in eigen beheer uitgevoerd, uitgezonderd het tegelwerk. Dat was in handen van Fokko Mulder uit Oosterend. Elf bedrijven van het industrieter rein de Spinbaan houden vrijdag en zaterdag open huis. Dat gebeurt naar aanleiding van het tienjarig bestaan van dit werk- en winkelge bied. Tijdens het vijfjarig bestaan werd met succes ook open huis gehouden. Toen wilden de betrokken bedrijven vooral de aandacht vestigen op het feit dat de Spinbaan weliswaar offi cieel industrieterrein heet maar dat er aan de meeste zaken ook verkooppun ten verbonden zijn. Het bouwen van winkels op de Spinbaan is de laatste vijf jaar nog toegenomen zoals bijvoor beeld de audio- en tv-zaak van Brou wer en het caravancentrum. Bij het tweede lustrum open huis zal er daar om wederom op gewezen worden dat men niet alleen voor grotere zaken en reparatie op de Spinbaan terecht kan. Nostalgie Daarnaast leggen alle elf bedrijven het accent op verleden en toekomst in hun branche. De nostalgie tegenover toekomstverwachting blijkt bijvoor beeld uit twee huiskamers die gemaakt zijn bij Jan Brouwer. Eén ruimte is een copie van een huiskamer uit de 50-er jaren met antieke audio en daarnaast een modern ingerichte ruimte met de nieuwste electronische snufjes. Scheepsbouwer Betsema toont enkele oude dieselmotoren en de VEM heeft een kleine collectie oude apparaten ge leend van het electriciteitsmuseum. De andere bedrijven, CVI, Harry Kei zer, Polybouw, Vinke, Polygas, Auto mobielbedrijf Den Burg, Caravancen- Maandag 22 april wordt het Leerhuis-seizoen afgesloten met een Sedermaaltijd. Evenals vorig jaar zal Schmulik Magid uit Amsterdam deze avond leiden. Men hoeft geen Leerhuis-ganger te zijn om ook aan deze maaltijd deel te nemen, die bestemd is voor jong en oud. In verband met de voorbereidin gen moet men zich wel opgeven vóór zaterdag. De maaltijd begint om 19.00 uur in het zaaltje van de Doopsgezinde Gemeente. Inlichtingen en opgave bij fam. Vlaming, tel. 02220-3193. trum, Dros rijwielverhuur en Bonne Landbouwwerktuigen, zullen vrijdag en zaterdag ook authentieke zaken uit hun werkgebied presenteren naast de nieuwste snufjes en speciale aanbie dingen. Het open huis wordt vrijdag gehouden van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Het enige bedrijf van de Spinbaanvere- niging dat zaterdag de deuren dicht houdt is drukkerij Brügemann. Dat heeft te maken met het feit dat dit be drijf in het najaar een nieuwe pers krijgt en gaat verbouwen. Om het pu bliek diverse moderne zaken op druk- werkgebied te kunnen tonen wacht Brügemann liever totdat de geplande veranderingen zijn doorgevoerd. Vanaf maandag 15 april is de wereld winkel verplaatst naar Groeneplaats 13 (naast De Lindeboom). De openingstij den zijn: maandag van 10.00-12.00 uur; woensdag van 14.00-16.00 uur; vrijdag van 15.00-17.00 uur en zaterdag van 14.00-16.00 uur. De gemeenteraad zal vrijdag 26 april met de commissaris Van de koningin mr. R. J. de Wit van gedachten wisse len over de profielschets voor de nieu we burgemeester. Dat gebeurt in een openbare raadsvergadering die van 15.00 tot 16.30 uur wordt gehouden. Gepraat wordt op basis van een ont werp profielschets dat tevoren aan de betrokkenen zal worden toegestuurd. Over personen zal uiteraard niet wor den gediscussieerd. Het bezoek van commissaris De Wit begint om tien uur als hij aankomt bij het raadhuis waar hij een gesprek met B en W zal hebben. Intussen nemen de dames in het gezelschap een kijkje in het dorpshuis en de muziekschool. Om 11.30 uur volgt een bezoek aan de werkplaats De Bolder, om 12.30 uur wordt een excursie van een uur ge maakt naar de haven van Oudeschild en aan het aangrenzende industrieter rein waar de Texvisplannen zullen wor den verwezenlijkt. Van 13.30 tot 14.30 uur is de koffietafel in De Lindeboom, die om 14.30 uur wordt gevolgd door een informeel gesprek van een half uur met de gemeenteraad.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11