Cjrorn Twartsjexels in het harL, Spaarbekken Razende Bol biedt nteressante mogelijkheden Dertig jaar „de klant s koning" Lievense ontmoet weinig oppositie en tra wordt Fotowinkel Pieter de Vries Meervoudige Kamer mild in 12-mijl boetes BLUE BREEZE GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9974 VRIJDAG 19 APRIL 1985 jctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. m werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der en, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: aveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, bon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. aanleg van een gigantisch spaarbekken op de Razende >l zal niet alleen in het belang zijn van de landelijke ener- evoorziening en de kustverdediging van Texel, maar houdt ik interessante mogelijkheden in voor de eilandeconomie, jt nieuwe eiland en de dam waarmee het mogelijk met zal worden verbonden, zal ruimte bieden voor allerlei rmen van (water)recreatie en het project zal in de hele we id de aandacht trekken waardoor kan worden gerekend op stroom energiedeskundigen die hier willen congresse- n. Bovendien zal de werkgelegenheid die samenhangt met technische installatie van het spaarbekken belangrijk gro- zijn dan thans wordt geboden door de PEN-centrale bij jdeschild. Die centrale wordt overbodig omdat Texel zijn ectrische energie kan halen uit de „superkabel" die de wa- rkrachtcentrale en de pompen van het spaarbekken ver- ndt met het landelijke en internationale koppelnet. Idus verklaarde desgevraagd ir. L.W. svense uit Breda dinsdagavond in tel De Lindeboom, waar hij op initi- efvan de Rotaryclub voor een ge- or van ongeveer tweehonderd geno- jden een toelichting gaf op zijn ge- chtmakende plannen voor een op de izende Bol te maken spaarbekken, binnen enkele jaren zal komen vast staan of dit in veler ogen fantasti- ie plan inderdaad zal worden uitge- erd. Tientallen deskundigen zijn ans bezig het uit te werken, tegelijk enkele alternatieven. Bij herhaling toogde de Bredase ingenieur dat tal problemen nog moeten worden igelost, maar hij twijfelde niet aan de lalbaarheid. Voor Lievense leek het voorbaat vast te staan dat het Ra- nde Bol-plan als het meest aantrek- lijk uit de bus zal komen. Weinig tegenstand loewel de Rotaryclub een zeer geme erd gezelschap had uitgenodigd in de oop aldus een pittige discussie uit te (ken waren er nauwelijks oppositie geluiden te beluisteren en voor zover dat wel het geval was, reageerde Lie vense met een voor de zaal afdoende repliek. Slechts één vragensteller kwam met kritiek met een fundamenteel en principieel karakter. Dat was Hans Roeper die herhaalde wat hij al eerder in een ingezonden stuk in de krant had geschreven: het spaarbekken is interessant voor het opvangen van overtollige nachtstroom zoals die vooral door kerncentrales wordt geleverd om dat kerncentrales niet op een „laag pitje" kunnen worden gezet als de vraag naar stroom tijdelijk af neemt. Het spaarbekken zou der halve dienstbaar zijn aan kernener gie en deze vorm van energie daar om stimuleren. Lievense antwoord de dat van stimuleren geen sprake is omdat die kernenergie er even goed wel komt. Kernenergie, ook als de overproduktie daarvan niet door een spaarbekken wordt opge vangen, is namelijk goedkoop. In alle ons omringende landen wordt al voor de helft of meer door kern centrales in de electriciteitsbehoef- te voorzien; Nederland loopt achter want hier bedraagt het kernener gieaandeel slechts 6%. Nederland kan straks tegen brandstofkosten uit bijv. Frankrijk overtollige stroom kopen die van de kerncen trales aldaar afkomstig is en deze via spaarbekkenopslag op de uren van de meeste vraag gebruiken. Het spaarbekken lokt geen kerne nergie uit, het is eerder andersom. Voor de lezers die niet meer precies weten wat het plan Lievense inhoudt: Op de Razende Bol wordt een ringvor mige duindijk van honderd meter hoogte aangelegd waardoor een wa terbassin ontstaat dat met windturbi nes en/of overtollige nachtstroom van centrales elders wordt volgepompt. Gedurende de uren met de meeste vraag naar stroom, laat men dat enor me bassin gedeeltelijk leeglopen via turbines (zoals bij een waterkrachtcen trale) waarbij stroom wordt opgewekt die weer in het landelijk net wordt ge bracht waardoor de capaciteit van de centrales elder op een niet al te hoge top hoeft te worden afgestemd. Iets dergelijks wilde Lievense eerst in het Markermeer doen, maar dat stuitte op bezwaren en bovendien bleek het veel goedkoper om de Razende Bol bij Texel als locatie te kiezen met als bij komend voordeel dat door het afslui ten van het Molengat door de verbin- dingsdijk die waarschijnlijk tussen de Razende Bol en het Westerslag zal ko men, tot een ander stromingspatroon zal leiden, waardoor de kustafslag tot staan zal worden gebracht. Bij het voor de Markerwaard bedachte plan werd er nog vanuit gegaan dat het stuwmeer met windturbines zal wor den volgepompt, maar de ontwikkeling van de hiervoor benodigde zeer grote molens is nogal tegengevallen zodat het waarschijnlijker is dat de pompen niet op windstroom maar op de over tollige stroom van (kern) centrales zul len draaien. Aar. het principe doet dat weinig af. Veel belangstelling Vrijwel alle mensen die waren uitgeno digd om de avond bij te wonen waren ook inderdaad aanwezig. Present wa ren onder meer vertegenwoordigers van de werkgroep Landschapszorg Texel, de plaatselijke politieke partijen, gemeenteraadsleden, waterschap Texel, enkele wethouders, vertegen woordigers van de VVD- en CDA- fracties van provinciale staten. Kamer van Koophandel, Energie Onderzoek centrum Texel, Marine, het PEN en de plaatselijke vakbondsafdelingen. De avond werd geleid door voorzitter Henk Heetveld van de Rotaryclub Texel die onder meer vertelde dat de anders zo dure Lindeboom-zaal voor dit bijzondere geval „vriendschappe lijk" was afgestaan en dat de aanwezi gen hun koffie zelf moesten betalen omdat de Rotaryclub zijn geld hard nodig heeft voor het Tesselhuus. Inge nieur Lievense begon zijn lezing met een algemene beschouwing over de energieproblematiek, waarbij hij onder meer vertelde dat sinds de oliecirsis van 1973 algemeen het besef leeft dat energie eindig is en dat gezocht moet worden naar „hernieuwbare" energie, zoals zon en wind. Het probleem is daarbij dat deze energie niet goed bruikbaar is zolang zij niet wordt op geslagen. De beschikbaarheid van windenergie is anders geheel afhanke lijk van de grillen van de natuur. Ook is het belangrijk dat de industrie de Lievense tijdens zijn lezing in hotel ..De Lindeboom" gelegenheid krijgt zich toe te leggen op de serieproduktie van grootschalige windturbines. Zover is het nog niet, omdat de electriciteitsmaatschappijen daar geen belang bij hebben. Windge neratoren vormen een bedreiging voor de rentabiliteit van de centrales. Het wordt anders als de ±jit wind gewon nen electriciteit zou kunnen worden opgeslagen zodat het pas kan worden gebruikt als de vraag het grootst is. Daarin voorziet het oorspronkelijke plan Lievense. Als een groot bassin door windmolens wordt volgehouden, kan men op elk gewenst moment elec triciteit betrekken door het water uit dat bassin via turbines te laten weglo pen. Ook de stroom die 's nachts te veel wordt geproduceerd door centra les kan worden gebruikt om het bassin vol te pompen. Willekeurig Dat op een gegeven moment voor het Markermeer werd gekozen als plaats voor zo'n spaarbekken noemde Lieven se een willekeurige greep. Dit deel van het IJsselmeer zou aanvankelijk wor den drooggemaakt, maar er is tegen woordig meer behoefte aan energie dan aan landbouwgrond zodat de aan leg van een spaarbekken voor de hand lag. In een latere ontwikkeling van de plan nen bleek het aantrekkelijk om het spaarbekken niet groter te maken dan 46 vierkante kilometer (bij een grotere diepte) zodat het evengoed mogelijk zou zijn het grootste deel van het Mar kermeer droog te maken. Overigens is een waterbassin niet de enige metho de om electriciteit op te slaan. Het zou ook kunnen met perslucht of met vliegwielen met een doorsnee van 30 meter. De keus is evenwel gevallen op wateropslag en meerdere plannen die op dat principe zijn gebaseerd zullen worden uitgewerkt. Het variantplan Razende. Bol is op het laatste moment in de discussie meegenomen. Dit plan wordt gekenmerkt door een betrekke lijk kleine oppervlakte: 3 km2 bij een grote waterdiepte (96 meter). Als dit bassin voor een derde leegloopt (de bovenste 32 meter) kan daarmee 20 miljoen kwu worden opgewekt. Meer water wordt niet gebruikt. De onderste zestig meter van het bassin zou ook met zand gevuld kunnen worden maar water is goedkoper. Een voordeel van de betrekkelijk kleine omtrek van het Lees verder PAGINA 7 3 dertig jaar onder het motto ,,de klant is koning" een eigen le- ensmiddelenbedrijf aan de Weverstraat te hebben gerund, stoppen sten Netty van Heerwaarden zaterdag met hun winkel. Dat mag bafsluiting van een periode worden genoemd. De Van Heerwaar- ens dreven de laatste kleinschalige kruidenierszaak van Den Burg. i ontmoetten elkaar in die zaak en hun kinderen werden er gebo- n. Toch vertellen ze met enige nadruk dat dit voor hen geen zielig" afscheid is, ze stoppen zoals ze gewerkt hebben: met blij- •oedigheid. Het pand is verhuurd aan Pieter de Vries, die er een towinkel in zal vestigen. minste zeggen dat we altijd met ple zier hebben gewerkt. In onze winkel is het contact met de klant altijd prima geweest en dat raak je in die grote su- permarkts toch kwijt." Tijdens het gesprek dat aan dit artikel ten grondslag lag was dat duidelijk te mer ken. Veel hartelijke reacties, klanten die er voor zorgen dat de voorraad van lin 1941 kwam de toen 14-jarige Aat de winkel bij Kees van der Koóï Srken, na een zomer in de bollen. Ires van de Winkel: Weverstraat 70. jaar later kwam er een nieuw inkelmeisje, Netty Koopman. In 1955 lfnen beiden de zaak over, Van der «i vestigde zich in Dros' Magazijn, datzelfde jaar trouwden Aat en Net- Al vrij snel, in 1962, werd de eerste foouwing uitgevoerd. Dat luidde te- het einde in van het echte „krui- nierstijdperk". Aat: „Voorheen wo- n we alles af, dat was behoorlijk dextra werk. Zout en soda en der- 'fe zat allemaal in bakken. Het nog wel eens voor dat mensen kwamen met soep waar in plaats zout soda in verwerkt was. Wie n verwisseling maakte was natuur- nooit meer te achterhalen en dan (en we een vergoeding. Ik bracht in djd alle boodschappen zelf rond deen transportfiets, met zo'n mand *op." Netty vertelt hoe het in die 9ing met het werven van nieuwe dien. „Daar gingen de kruideniers 'dheen. Tevoren had je al in de ga swaar een huis leeg was. Als de verhuiswagen voor de deur stond, sprongen de winkeliers op hun fiets. Wie er het eerst was had de klant. Je had zo'n klant dan ook helemaal, want je bracht alles aan de deur natuurlijk". Netty poetste dagelijks onder meer 72 koekblikken. In de oorlog ging het afwegen nog verder dan normaal. Ook zaken als stroop en jam werden aangevoerd in houten vaatjes, vanwege het pottenge- brek. De mensen kwamen dan hun potje stroop of jam op de bon halen. Aat herinnert zich nog hoe hij op een ochtend tot de ontdekking kwam dat een vaatje stroop gelekt had, de hele steeg achter de winter zate er onder Sfeer De Centra, ooit één van de grootste winkels van Texel, bleef min of meer kleinschalig werken. Met als pluspunt: intensief contact met de klanten. Zo wel Aat als Netty noemen dat het belangrijkste aspect van de afgelopen dertig jaar. „Natuurlijk zouden wij ook groter zijn geworden als het erin had gezeten, maar nu kunnen we ten- zf'i t> UHOOP UHf lt. PARAAT MAAKT GOE... J WINKELEN NOG MAKKELI Tjsr^j PARAAT MAAKT C( WINKELEN NOG MAK Aat en Netty van Heerwaarden zetten er morgen definitief een punt achter. de schappen verdwijnt en opmerkin gen in de trant van „We zuilen jullie missen." Belangrijk in het assortiment van de zaak is altijd het reformgedeelte ge weest. Zowel Aat als Netty liepen cur sus in Duitsland om van de fijne kneepjes van dit vak op de hoogte te raken. Vooral toen de reformartikelen er net inkwamen was deze kennis no dig. Netty: „Toen stond er nog niet zoveel op de verpakkingen. Dat is nu wel anders. Toch is een goede begelei ding door de winkelier belangrijk. Bij diëten en dergelijke vormden wij vaak de schakel tussen arts en patiënt." Zowel Aat als Netty gaven uw verslag gever een briefje. Op dat van Aat stonden de volgende namen: Herman Neyens, Piet Dam, Goukie Witte, Duw Hin, Piet Witte, Heerschap, J. Zijm, E. Groot, F. van der Kooi, C. Huisman, Van der Slikke, Nan Huisman, de vori ge AH en tot slot Aat en Netty van Heerwaarden. Dat zijn alle „kleine" kruideniers die in de afgelopen dertig jaar hun zaak sloten, een periode die na zaterdag definitief afgelopen is. Netty gaf een kassabonnetje mee met daarop de leuze: „De zaak waar de klant koning is." Fotowinkel De volgende gebruiker van het pand is Pieter de Vries. Die sluit zijn zaak in Den Hoorn en kiest voor de centrale ligging, de grotere klantenstroom en de betere mogelijkheden om op het toerisme in te spelen van Den Burg. In de zaak komt de nadruk op fotowerk en aanverwante artikelen te liggen, ap paratuur zal op een bescheiden schaal gevoerd worden. Pieter gaat zich meer toeleggen op (trouw)reportages, en in de zaak komt een donkere kamer en een volkomen afgescheiden studio waar in alle rust pasfoto's, portretten en dergelijke gemaakt kunnen worden. Een nieuw deel in het assortiment vor men de lijsten, waaronder hoogwaar dig materiaal als dat van Nielsen De sign uit de VS. Getracht wordt het maken van portretten met behulp van visagiste Karin Parlevliet en kapper Ron van Boven op grotere schaal aan te pakken. De zaak zal 23 mei openen. De Meervoudige Kamer heeft maandag lagere boetes opgelegd aan vier Texelse en een Helderse visserijfirma voor het vissen binnen de 12 mijl dan tijdens de zitting van 1 april door officier van justi tie, mr. W. Jansen, was gevraagd. Jansen vroeg om een totaalbedrag van f67.500,— aan boetes en de Meervoudige Kamer vonniste een totaal van ƒ39.500,—. Het illegaal vissen op haring door de TX 52 werd beboet met ƒ1000— ter wijl om ƒ3000,— was gevraagd. Voor het illegaal aanvoeren van schol door de HD 104 vroeg Jansen ƒ2000,— maar de Meervoudige Kamer vond ƒ1000,— voldoende. De TX 52 van de Gebroeders Van Dijk werd het zwaarst beboet met de ge noemde ƒ1000,— en voor het driemaal vissen binnen de 12 mijl ƒ7500,—. De TX 56 van de Gebroeders Van der Slikke was ook driemaal in verboden water geverbaliseerd en dat leverde ook een totale boete op van ƒ7500,—. Voor het twee keer binnen de 12 mijl vissen met de TX 32 en de TX 37 door de Fa. P. van der Vis vroeg de officier ƒ12.000,— omdat het hier gro tere schepen betrof. In één geval, de TX 32, oordeelde de rechtbank dat ƒ2500,— de juiste straf was en voor de TX 37 vonniste men ƒ3000,—. De grote TX 5 van A. Ellen en Zonen werd met ƒ3000,— beboet voor het één keer vis sen binnen de 12 mijl. Hier was ook ƒ6000,— gevraagd. Vrijdag 19 april Vrij entree.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1