Japans gala hoogtepunt van bijzondere week Toch feestmarkt op koninginnedag Molenkoog open op 27 april Monique Kalk uitgeschakeld voor Ned. kampioenschap Cursus „Uitkomen met je inkomen" Voorjaarsrit vrienden van het paard Agrarisch banenplan kan kleintjes niet helpen Glijbaan is klaar Franchimon wint halve marathon MT IK ZEGGEN WOU.." Amsterdammertjes DINSDAG 23 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Ondanks het ontbreken van een dorpscommissie in Den Burg gaat de traditionele feestmarkt op ko ninginnedag gewoon door. De administrateur van de Wel- zijnsstichting heeft belangstellende ver enigingen bij elkaar geroepen voor overleg. De dorpscommissie uit De Koog nodigde de verenigingen uit om de feestmarkt dit jaar in De Koog te houden, maar dat idee sloeg niet erg aan. Voorlopig gaan een drietal vereni gingsmensen aan het werk om de markt te organiseren: de dames Kuy- per, Spanhaak en Van de Wal. Er kan op de markt weer van alles aangebo den worden: planten, boeken, rom meltjes, zelfgebakken cake en bloe men. Ook zijn er allerlei spelletjes: doelschieten, rad van avontuur, grab belton en dergelijke. Op de markt is De cursus „Uitkomen met je inkomen" is bedoeld voor hen die het moeilijk vinden iedere maand weer de eindjes aan elkaar te knopen en die wel eens willen weten hoe dat vaak tóch kan. Ook voor hen, die geen goed inzicht hebben in hun bestedingspatroon is deze cursus geschikt. In de cursus wordt aan diverse onderwerpen aan dacht gegeven, bijvoorbeeld: wat zijn inkomsten?, waar gaat mijn geld iedere maand naar toe?, hoe moet je extra dingen betalen, b.v. een wasmachine die stuk gaat?, kan je nog ergens op bezuinigen en waarop dan? Bij de cursus horen ook adviezen en opdrachten. Desgewenst kunnen be paalde experts worden uitgenodigd (gasbedrijf, verzekeringsagent). Het aantal bijeenkomsten is minstens vier en hoogstens zes, afhankelijk van de behoefte van de cursisten. De cursus wordt gegeven in het dorpshuis d'Ou- we ULO, ingang Wilhelminalaan en wel, afhankelijk van het aantal inschrij vingen, op donderdagmiddag van kwart over twee tot ongeveer vier uur en/of woensdagavond van half acht tot ongeveer negen uur. Deelname is gratis. Voor deelname kan men zich schriftelijk of telefonisch aanmelden bij de cursusleider Frank van Lare, Schil derend 39, Den Burg, tel. 02220-4185, op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 8.30 tot 9.30 uur en op donderdagavond van 17.30 tot 18.30 uur. Zondag a.s. houdt de Vereniging voor Vrienden van het Paard de eerste rit van het seizoen, de voorjaarsrit. De start is op het parkeerterrein bij garage Grisnigt om 11.00 uur. De koetsiers en ruiters met paard of pony kunnen zich opgeven voor de rit bij mevrouw I. de Wit-Roeper, tel. 02226-357. een nieuw initiatief te zien. In de kraam van de Lichtboei kunnen plaat jes voor familie of kennissen in bejaar denhuizen en -woningen aangevraagd worden. Deze worden dan rechtstreeks gedraaid en uitgezonden via de mobiele studio op de markt. Het agrarisch banenplan, zoals dat is opgezet door de agrarische be- drijfsverzorging met praktische on dersteuning van de gemeente Texel zal dit jaar vijf Texelaars aan full time werk helpen. Twee bedrijven zijn al geholpen met een full-time kracht en de overige drie zullen in deeltijdarbeid over meerdere bedrijven de 40-urige werkweek volma ken. Daarmee komt de uitvoering van het banenplan dicht bij de uitkomst van de enquete die eind vorig jaar on der Texelse boeren werd gehouden. Uit die enquete bleek dat er qua uren zes mensen aan een baan op een boerderij geholpen zouden kunnen worden. Dat het aantal bij vijf blijft steken heeft te maken met het feit dat er ongeveer 20 bedrijven overblijven die gemiddeld per week maar enkele uren extra hulp nodig hebben. De agrarische bedrijfsverzorging heeft deze 20 bedrijven bekeken qua werkaanbod. Het betreft vooral seizoenbedrijven zo als bollenboeren en men is tot de con clusie gekomen dat het te grote prakti sche en financiële bezwaren geeft om één nieuwe arbeidsplaats over een groot aantal bedrijven te verdelen. „Minimaal moet men acht uur bij één boer kunnen werken, anders wordt het praktisch gezien een onmogelijke toestand. Aan de vraag om part-time hulp voor enkele uren kunnen we he laas niet voldoen", aldus de heer De Groot van de agrarische bedrijfsverzorging. Keuze De bedrijven die middels de enquete wel om extra hulp gevraagd hadden maar die niet kunnen worden gehol pen zullen door de bedrijfsverzorging nog persoonlijk op de hoogte worden gesteld. Het agrarisch banenplan was mede opgezet om schoolverlaters e.d. aan een baan te kunnen helpen maar bij de praktische invulling van het aan bod bleek het niet zo makkelijk om werklozen te vinden die dit werk wil den doen. De Groot: „Sommigen wer ken liever één seizoen in een agrarisch bedrijf of bij een loonwerker. Dan ma ken ze overuren en verdienen dus veel, maar 's winters zitten ze in de WW". De keuze tussen tijdelijk WW of een jaarbetrekking was voor twee werklo zen eenvoudig: men koos meteen voor de jaarbetrekking. Het invullen van de andere drie aangeboorde arbeidsplaat sen kostte iets meer tijd. De schare supporters van de gym nastiekvereniging Texel had zater dag in Gouda een flinke teleurstel ling te verwerken. In de voor wedstrijden voor het Nederlands turnkampioenschap werd de kans rijke Monique Kalk uitgeschakeld, wat volgens haar begeleider Nico Stoter vooral werd veroorzaakt door de wijze van jureren. men. Het is een bezigheid die als cul tuur wordt beoefend volgens nauw keurige traditionele richtlijnen. Japan ners eren voedsel en leven zich in het verfijnd samenstellen daarvan volledig uit. Hotel Opduin wilde zijn gasten daar eens mee laten kennis maken bij wijze van culinair avontuur. In Japan worden bepaalde gerechten op bepaalde dagen gegeten, de band met de kosmos is overduidelijk aanwe zig. In het westen kent men het ver schijnsel van bepaalde primeurs op het gebied van eten en drinken, die met feestelijke entourage in de aandacht worden gebracht. Texel zou kunnen in haken door bijvoorbeeld een „nationa le lamsvleesdag" in het leven te roe pen op de eerste vrijdag na de eerste lammerenmarkt. Het intermezzo met démonstraties van de Japanse vechtsport Aikido werd verzorgd door Erik Louw en Wilco Vriesman uit Amsterdam. Deze kunst is iets anders dan judo. Aikido wordt niet in wedstrijdverband gespeeld; agressie en competitie worden nadruk kelijk gemeden. De man waartegen wordt gevochten heet geen tegenstan der maar partner en het gaat erom ge bruik te maken van innerlijke en adem halingskracht inplaats van pure spier kracht. De eigen beweging moet har monieus gecombineerd worden met die van de partner waarbij de aanval van die partner wordt „geneutrali seerd". Uit de demonstratie werd ech ter wel duidelijk dat de gevechtssport waaruit het verfijnde Aikido is ontwik keld wel degelijk tot doel had de te genstander snel en doeltreffend te do den, al is Aikido tegenwoordig een vorm van levenskunst, gericht op har monie en innerlijke rust. Coen van Someren en Remco Donders uit Delft hadden in de zaal een exposi tie van papiervouwwerken („Origami") waarbij men de meest gecompliceerde figuren kon laten zien. Japanners be oefenen dit werk als hobby, die ook in het buitenland veel navolging vindt. Er zijn zelfs speciale origami-verenigingen. De gasten van Opduin maakten onder leiding van Van Someren van de Ori gami Sociëteit Nederland van een klein stukje kleurig papier een kraanvo gel, het symbool van vrede en vriendschap. Vorige week werd de laatste hand gelegd aan de bijna 39 meter lange waterglijbaan van zwembad Molen koog. Het zwembad gaat zaterdag 27 april om 11.00 uur open en dan zal de Texelse jeugd kennis kunnen maken met deze speciale attractie die bedoeld is om het bezoekers aantal aan het zwembad flink op te vijzelen. Op het eerste toestel balk ontstonden de problemen. Monique draaide een prima oefening die beloond werd met 7.60. De oefening was echter minstens 8,00 waard. Zelfs de jury beaamde dit na afloop van van de wedstrijd na het zien van de videobeelden. De beslis sing was toen echter al gevallen en was onherroepelijk omdat geen protest was ingediend. De begeleider zag toen echter nog genoeg mogelijkheden voor Monique om zich bij de eerste tien te plaatsen. Bij sprong en vrije oegening werden goede cijfers gegeven voor pri ma prestaties van Monique. De jury bleef zich echter vergissen bij tal van andere turnsters die soms meer dan een punt teveel voor hun oefening kre gen. Tot slot de brugoefening. Bij het inturnen bleek alles prima te gaan. Een goede oefening zou Monique bij de eerste drie hebben gebracht. He laas mislukte de handstand en werden er twee buikdraaien aan toegevoegd om weer te herstellen. Bij de uitslag bleek dat 0.2 punten meer genoeg was geweest om zich te plaatsen als tiende. Een elfde plaats bleef over zo dat Monique nu eerste reserve is voor regio West op de Nederlandse kampi oenschappen in juni. ^u.yo.nee^ior cnyeivaarr overnana/gt net straatnaambord aan Takeshi Gotoh. De installatie van de waterglijbaan le verde geen problemen op. De fa. Geus verzorgde het betonwerk en de leve rancier, de fa. Van Eydam, plaatste het metalen en polyester gevaarte. Voor de glijbaan moest het wandelpad naar het bad gedeeltelijk wijken. Er wordt een nieuw pad aangelegd om de glijbaan heen. De glijbaan is slechts vier meter hoog en beweegt zich flauw hellend met allerlei bochten tot in het bad. Door de baan wordt elke minuut 1500 liter water gepompt. In het kinderbad werd ook een kleurige paddestoel geplaatst. Over de bol van deze paddestoel loopt water zodat men in het bad een douche kan ne men. Op de foto het opbouwen van de waterglijbaan die 60 mille heeft ge kost. Dinsdag start de verkoop van abonnementen voor Molenkoog. meesten goed af. Het duurde wat lan ger dan met Europees bestek maar dat hinderde niet want het diner duurde van zeven uur tot half elf. De bedie nende staf van Opduin was voor deze gelegenheid in Japanse kledij gesto ken, waarbij zelfs visagiste Karin Parle- vliet was ingeschakeld om de dames een oosterse uitstraling te geven. Tussen de gangen door waren er inter mezzo's in de vorm van een theecere monie, gezamenlijk origami (papier vouwen) bedrijven en demonstraties van de Japanse vechtsport Aikido. Hotelier Harry Wuis bleef in stijl toen hij zifn gasten aan het begin van de avond verwelkomde met „Yakitori imoesji!" Waaraan hij in vertaald Ja pans toevoegde: zij die onder een goed gesternte geboren zijn, zijn hier welkom. Een bijzonder welkom viel ten deel aan de speciale gasten van deze avond waaronder Takeshi Gotoh die te maken heeft met het Hollandse stadje op Deshima en die later op de avond het naambord zou krijgen en K. Imaya, secretaris van de Japanse am bassade in Nederland. Wuis legde uit dat eten in Japan heel wat meer in houdt dan alleen voedsel tot zi In De Rijp werd een halve marathon gehouden over een fraai dorpenpar- cours en door specifiek polderland schap. De goede omstandigheden brachten naast Theo Franchimon van de AV Texel zo'n 70 andere lopers en loopsters aan de start. Maarten Dijker deed mee op de 6/2 km en werd daar dertiende. De tijd was 26.05 min. Theo Franchimon verbeterde zijn persoonlijk record met één minuut en 49 secon den en bracht dat op 1.11.43. Met de ze schitterende tijd werd hij royaal win- Inaar. Nummer twee werd Peter Bon ner in.1.13.20. Bij de dames ging de zege naar Gonnie Konijn uit Wormer. Haar tijd mocht er ook zijn 1.27.45. De volgende Wedstrijd is op koninginne dag op Texel. Deze koninginneloop zal vermoedelijk alle Texelse favorieten aan de start brengen. De organisatie is in handen van de atletiekvereniging Texel in samenwerking met de Sportraad. Het was vorige week alles Japans wat de klok sloeg in hotel Opduin in De Koog. Het hotel was van bin nen en van buiten versierd met wimpels, lampioenen, posters en levensgrote karakters. Vanuit stal letjes werd informatie verstrekt over Japan en hotelgasten konden Japans eten met als hoogtepunt een Japans galadiner vrijdagavond. Tijdens dat galadiner werd door de burgemeester aan de Japanner Ta keshi Gotoh van Japan Euro Pro motions het door M. Huisman ver vaardigde naambord „De Rede van Texel" overhandigd, bestemd om te worden opgehangen in het gere construeerde Dutch Village op het eilandje Deshima in de baai van Nagasaki. Bijna tweehonderd hotelgasten en pas santen maakten dit bijzondere culinaire gebeuren mee. Voor het merendeel van hen was het een bijna sensatione le ervaring om met stokjes allerlei Japanse lekkernijen die men nooit eer der had geproefd, naar binnen te wer ken. Dat eten met stokjes ging de Japanse delegatie bezocht zaterdagmor- Wezenputten bij Brakestein. Dat was de laatste „waterplaats" in Nederland jailschepen op weg naar Deshima aande- Hler drinkt het gezelschap, staande op de rand van één van de putten, een glas aqua weseputta", geschonken door Jaap Bakker uit één van de flessen die hij in voor raad heeft. Na deze kleine ceremonie ging het gezelschap naar het Maritiem Museum en naar Bakker's huis, waar hij een kleine verza meling Japanse voorwerpen heeft. Inzet: Het etiket van de fles die ook op het putdeksel staat. LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE RE DAK TIE Inde krant van vrijdag j.l. las ik over de Amsterdammertjes op Texel in 1945. De foto's die er bijstaan spreken boekdelen. Eén daarvan trok bijzonder mijn aandacht en wel de foto van de versierde Gasthuisstraat. De buurmeis jes met hun Amsterdams vriendinnetje, de kleinkinderen van de buren Kiljan, dat klopt, maar geheel links Siemetje 2jm, dat is 'n vergissing. Dat is mijn vader Kees Gieles, een markant figuur, op deze foto 78 jaar. Hij was groot en kaarsrecht. L. van Heerwaarden-Gieles Den Burg

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5