FILM UI SI A w Mmmm Opa heeft altijd nachtmerries gehouden Vrijdag wedstrijd disco-king en -queen 9on9«r Carita's Boutique in de Weverstraat Another time, another place" oooooooooooo Marjolein van Unen bij Shima Tuigpaardentrainer Emmink naar Texel Nachtwandeling Het Gouden Boltje Zaanse vijf bij plattelandsvrouwen Abraham voor firma Goënga Opa, vertel eens over de oorlog (III) Eerste wedvlucht postduiven Afvaltoernooi eilandcompetitie DINSDAG 23 APRIL 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 i|Kondefnerriers-aktiviteitënl :Morgen wordt in de Weverstraat naast deHema een nieuwe zaak geopend. Het is Carita's Boutique die zich wil .waarmaken als enigszins exclusieve, maar vlotte modezaak van een type dat op Texel tot dusver niet aanwezig is, De scepter zal er worden gezwaaid door de 22-jarige Carita Sutherland, dochter van eigenaar J. Sutherland. De zaak hoort tot de Beheersmaat- schappij Sutherland waaronder tal van andere bedrijven ressorteren, allen in net zuiden van het land: Eindhoven, Sittard, Geleen, Heerlen en Maastricht. Er zijn vier boetieks bij, ook twee supermarkten en een groothandel in groenten en fruit. Sutherland heeft plannen om ook op Texel zo'n groothandel in groenten en fruit te stichten omdat hij meent dat lotels e.d thans zijn aangewezen op detailhandelszaken en daardoor duur- uit zijn. Sutherlands bindingen met Texel heb ben iets te maken met het feit dat zijn grootvader hier ooit ontvanger van de Rijksbelastingen was. De familie Sutherland is gedurende tientallen ja- regelmatig op Texel geweest voor vakantie. Het pand in de Weverstraat werd over genomen van Jan Agter. Naar een ontwerp van architectenbureau Alkema liet hij een ingrijpende verbouwing uit voeren waarbij de beschikbare opper vlakte met 20 m2 werd vergroot door de voorpui twee meter naar de straat te verplaatsen en in één lijn te brengen met de aangrenzende Hema. Daardoor m2 verkoopruimte beschikbaar. Het was onvermijdelijk dat bij deze in de typische erker van het ge bouw sneuvelde. Op de bovenverdie ping bevindt zich een woning, die via een trap in de steeg tussen de boetiek en Dros Magazijn bereikbaar is. De verbouwing werd uitgevoerd door bouw- en timmerbedrijf Visser uit Ou- deschild. Verder werd meegewerkt voor Veltkamp (loodgieterswerk en sa nitair), CVI (centrale verwarming), Ver enigde Schilders, Installatiebureau Schuijl (electra) en Moerbeek (stoffering). Dinsdag 23 april In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de sectie jeugd-en jongerenwerk van de Welzijnsstichting de jaarvergadering, aanvang 21.00 uur. Woensdag 24 april Om 14.15 uur begint in dorpshuis De Waldhoorn het ANBO-toneel ,,Sil de strandjutter." In sporthal Ons Genoegen wordt de Gamma-promotiewedstrijd gespeeld, aanvang 19.25 uur. Donderdag 25 april De Blijde Rijders hebben in Op Diek een soosavond met lezing over training van tuigpaarden, 20.00 uur. De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft een openbare vergadering in het raad huis. Gesproken wordt onder andere over investeringen voor De Bolder, de laatste termijn van de subsidie voor Deuce, restauratie van het gebouw van het Maritiem Museum, uitbreiding toiletten Maritiem Museum, subsidie ring van de herstelkosten t.b.v. het bil jart MZW-jeugdwerk, het jaarverslag van gemeentewerken, de vermindering van de beschikbare financiële ruimte over de jaren 1986-1993, aankoop van grond van G. Rijk, P. de Graaf, W. Braam, M. Daalder-Bonne en de N. H. kerk te Oosterend. Deze film laat weer eens zien waarom Britse tv-series als „Coronation Street" zo'n indruk maken: de hoofdrolspelers ontstijgen het niveau van acteren, ze zijn écht. Wat b.v. Phyllis Logan, overi gens tot nu toe volstrekt onbekend, laat zien, is in alle eenvoud buitenge woon te noemen. In haar bijna smake loze, op duurzaamheid gekozen kledij mist ze elke glamour maar haar warm te geeft haar een charme die haar losmaakt van haar weinig bijzondere achtergrond. tjolein van Nunan tijdens de warming up met een jeugdig Shima lid. Een aantal Italiaanse krijgsgevangenen wordt als arbeidskracht geïnterneerd in een Schots dorp, waarvan de bevol king deels vijandig, deels ongeïnteres seerd reageert. Regisseur Michael Rad ford brengt de gevoelens van beide groepen zonder nadruk in beeld en be reikt daarmee dat de personages uit groeien tot beminde bekenden, waar van de tegenslagen en vrolijke momen ten worden meebeleefd. Een enkele blik zegt daarbij meer dan woorden. Mensen van veel woorden zijn de Schotse dorpelingen overigens toch niet. Hun bestaan is verankerd in de grond, die ze bewerken. Bij de schilde rachtige beelden van hun arbeid Jaat Radford voelen dat het leven voor de personen in kwestie hard is. Het enige dat de bevolking even uit de dagelijkse sleur haalt is een dansavond in het dorpshuis. Voor de hoofdrolspeelster is dat niet genoeg. Ze is getrouwd met een kleurloze en weinig toeschietelijke Tuigpaardentrainer Egbert Emmink ver zorgt donderdag in hotel Op Diek in Den Hoorn een trainingsinformatiepro gramma over tuigpaarden die op de concoursvelden rondlopen, onder meer aan de hand van een diaserie. Aan vang 20.00 uur. Prijs voor niet-leden f5.-. oudere man, met wie ze eerder een vader-dochter relatie heeft, dan een bevredigend huwelijksleven. Ze voelt dat het leven méér te bieden heeft en de drie Italianan die ze tegen vergoe ding van de overheid in een zomer huisje heeft, vertegenwoordigen voor haar eén exotische wereld buiten het Schotse heuvelland. Ze voelt zich daarom aangetrokken tot het drietal en probeert hen tot steun te zijn bij hun problemen met een vijandig klimaat en een afwerende dorpsgemeenschap. De communicatie verloopt eerst via han den en voeten, maar tijdens hun ver blijf leren de Italianen een mondje En gels en krijgt zij een paar Italiaanse woorden onder de knie. Als de oudste van het drietal haar beleefd sexuele voorstellen doet, reageert ze eerst ge schokt. Later, wanneer ze hem troost in zijn eenzaamheid, nadat hij wéér geen brief uit Italië heeft ontvangen, komt het als vanzelfsprekend tot licha melijk contact. In een ogenschijnlijk los, maar knap gecontrueerd verhaal brengt de regis seur die verschillende aspecten van het menselijk bestaan met grote warm te over en spreekt daarmee recht tot het hart van de toeschouwer. Meer dan „gewone" mensen heeft een film niet nodig om buitengewoon boeiend te zijn. Donderdag in Filmganger, aan vang 20.00 uur. De dansvloer van de Jelleboog zal vrijdagavond weer het toneel zijn waarop de beste discoswingers van Texel met elkaar in de clinch gaan om uit te maken wie aan het eind van de avond de titel „disco- king" en „discoqueen" mogen dra gen. Die worden tevens in oktober afgevaardigd naar de Nederlandse kampioenschappen en ze winnen een reis naar het zonnige eiland Ibiza. Er zal gestreden worden onder dezelf de regels als vorig jaar. Dat houdt in dat er niet alleen op de dans, maar ook op de aankleding en de netheid van de deelnemers zal worden gelet. De deelnemers zullen onder meer sa men met de dansgroep „Moving Ex plosion" een opdracht moeten uitvoe ren. De presentatie van de avond is in handen van Ruud Wijsman, die ooit presentator van de play back-show was. Het is de derde keer dat deze competi tie-in een dertigtal Nederlandse dan cings wordt gehouden. In zeven ande re landen wordt dezelfde strijd gestre den en de nationale kampioenen tre den straks aan in Ibiza, in de week Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje organiseert vrijdagavond 3 mei weer een nachtwandeling over een af stand van 25 kilometer. De start is tus sen 22.00 en 22.30 uur bij de Texelse Boys-kantine. Leden betalen f7,— en niet-leden ƒ8,50. Bij voorinschrijving zijn de bedragen f6— en ƒ7,50. Deze bedragen zijn inclusief consumpties. Voorinschrijving is mogelijk bij B. Roest, Ada van Hollandstraat 23, en I. Gerritsen, Zeebries 19. Personen jonger dan 16 jaar mogen alleen meedoen on der begeleiding van iemand die ouder is dan 18 jaar. Deelname is voor eigen risico, de organisatie beveelt opvallen de kleding aan en adviseert de deelne mers een zaklamp mee te nemen. van 6 tot 13 oktober. Ook de plaatselij ke kampioenen die in de landelijke fi nale afvallen, zullen daar zijn, echter zonder mee te dingen. De plattelandsvrouwen afdeling De Cocksdorp-Eierland houdt ter afsluiting van het seizoen woensdag een cabaretavond. Deze avond wordt mede verzorgd door de „Zaanse vijf", Toe gang leden ƒ2,50. Aanvang 20.00 uur in het Eierlandsche Huis. De firma Goënga bestond een halve eeuw. Het heuglijke feit werd herdacht tijdens een gezellig avondje met revue-menu" bij Cor van Heerwaar den in aanwezigheid van familie en personeel. Onverwacht stapte een de putatie van de Hoornder ondernemers vereniging binnen, aangevoerd door voorzitter Willem Ham. Het gezelschap overhandigde een prachtige, door bak ker Dros vervaardigde Abraham" a/s jubileumcadeau. Dank werd gebracht voor de vele service die de Hoornder gemeenschap in de loop der jaren van Goënga heeft ondervonden, waarbij nog even in het bijzonder werd gewe zen op de vriendelijke wijze waarop het personeel met de klanten omgaat. De zaak werd op 17 april 1935 a/s sla gerij gesticht door vader Minne Goën ga. Pas in 1962 kwam er een assorti ment levensmiddelen en een groente hal bij. Een volwaardige supermarkt werd het een jaar later toen de Spar in Den Hoorn ophield te bestaan en de betreffende kruidenier bij Goënga introk. In 1969 onderging het bedrijf een forse uitbreiding, waarbij het zijn huidige, voor een klein dorp a/s Den Hoorn omvangrijke, gedaante kreeg. Op de foto van Pieter de Vries ziet men de families Willem en Otto Goën ga en het bestuur van de Hoornder ondernemersvereniging tijdens het aan bieden van de Abraham. Voor de tweede maal in korte tijd js de MST judo-afdeling Shima er geslaagd een judoka van wereld formaat als gasttrainer op de mat inde Ferrever te krijgen. Marjolein van Unen, vorig jaar nog tweede bij de wereldkampioenschappen in baar eigen gewichtsklasse (72 kg) sn meervoudig Europees kampioe- na, trainde zaterdagmiddag 36 Jexelse judoka's. ™n Unen bleek zeer belangstellend 'oor het eiland en heeft beloofd nog ®ns terug te komen voor een meer ötgebreid bezoek, waarbij ook een fining bij Shima niet zal ontbreken, 'aar lesmethode, waarin vooral veel fchnieken vanuit beweging worden iflezet, sloeg aan, hoewel diverse salnemers het geheel als vrij afmat- l"d ervaarden. Van 16.00 tot 17.00 Ji'werd de jeugd getraind, in het aarop volgende uur de ouderen. Van |ten, die binnenkort een eigen sport- cbool in Den Briel hoopt te beginnen, W bij landenwedstrijden uit in twee 3ssen: haar eigen gewichtsklasse en categorieën". In beide klassen Dorde zij Europese kampioenschap- n maar ze Vertelde vooral aan de ei- 119ewichtsklasse waarde te hech- !r leden van de Nederlandse kern- doen „alle categorieën over 1 algemeen naast hun eigen klasse, Nvijl andere landen vaak de wat min- 3re judoka's uit laten komen in deze ^amelklasse, waarin de omstreeks 5kilo zware Van Unen het soms met Koes opneemt tegen dames die de van de weegschaal boven de "laten stijgen. Vandaag de derde aflevering van een serie verhalen, gemaakt door scholieren van het voortgezet on derwijs over de oorlog. De op dracht van het comité „Texel 40 jaar vrij" was: vraag ouders, groot ouders of andere ouderen wat zij op Texel in de oorlog hebben mee gemaakt en maak daar een verslag van. Het hierbij afgedrukte verhaal is van Karin Oostra die met haar oma sprak over de belevenissen van haar (overleden) grootvader. Het is begonnen in de vroege ochtend van 10 mei 1940 en het eindigde op 5 mei 1945. Die nachtmerrie heette de tweede wereldoorlog. Zelf heb ik hem, god zij dank, niet meegemaakt. Wat ik er van afweet, heb ik gezien op de te levisie, gelezen in boeken, en familie verhalen. Toen de oorlog uitgebroken was, moest opa vechten op de Greb- beberg, dat was een enorme slacht partij. Ze konden niet tegen de Duit sers op en werden na een paar dagen gevangen genomen. Voordat ze afge voerd werden naar een concentratie kamp moesten ze van de Duitsers over het slachtveld lopen en werden ze gedwongen om naar hun gesneuvelde landgenoten te kijken. Dat waren er vreselijk veel. Toen Nederland zich overgaf en de gevangen soldaten in kampen werden ondergebracht, kon den de nabestaanden bij het Rode Kruis informeren naar hun mannen en vrienden. Dat heeft oma ook gedaan, maar ze heeft tevens bij het Duitse Kommantur (dat toen in hotel Texel zat) om inlichtingen gevraagd. En die konden oma na een tijdje zeggen waar opa zat. Opa en zijn medegevangenen werden in een concentratiekamp ge vangen gezet. Opa heeft daar vreselij ke dingen gezien. De Joden werden er onmiddellijk uitgepikt en moesten zich diep laten vernederen door de Duit sers. Ze moesten zich ontkleden en dan sleurden de Duitsers ze aan hun borstharen mee. De Joden waren na melijk erg behaard. De Joden werden in dat kamp waar opa zat, ook te werk gesteld. Ze moesten daar de meest afschuwelijke klussen doen en ze werden als beesten behandeld. Er waren in dat concentratiekamp geen gaskamers. De Joden werden vanuit dat kamp op transport gezet naar vernietigingskam pen. Opa heeft gelukkig niet de hele oorlog in een kamp gezeten. Toen hij weer op Texel was en aan het werk kon (hij moest de directeur op de melkfabriek vervangen omdat die on dergedoken zat) moest hij vaak onder dwang van de Duitsers voedsel uit de fabriek halen. Opa heeft na de oorlog altijd nachtmerries gehouden. Vooral wat er in het concentratiekamp gebeurd is, kon opa niet meer kwijt ra ken. Hoewel dat kamp geen vernieti- qinqskamD was aebeurden daar. Kriegsgefangen^f^tós'te Postkajw^ Gebührenfrei! O- tu.. - -ca Abscn<ier: i ■'■Kt.'Zn Dcutsdiland lAlfemaffno ErnpfmsC- <d-1 f. cX s» Cdous-e. 9 Un-J: L dLtSi Ccl Deze brief mocht opa naar oma sturen vanuit het kamp. Het poststempel hebben de Duit sers doorgekrast, zodat ze niet konden zien vanwaar hij kwam. lijke dingen waar hij nooit goed over kon praten. Dat noemen ze oorlogs syndroom. Oma vertelde dat de Duit sers vele soorten krijgsgevangenen hadden, waaronder ook mannen met tulbanden, zij werden Brits-Indiërs ge noemd. Ze zeiden dat ze erg gek op vrouwen waren. Oma en haar leeftijd genoten werden daar voor gewaar schuwd. Ze kwamen dagelijks in op dracht van de Duitsers bij de melkfa briek om voorraden voor de Duitsers in te slaan. Op een morgen stond oma in het schuurtje de was te doen, ging heftl Iann7aam Ho Ho daar zo'n tulband man. Hij maakte al lerlei gebaren tegen oma en zei alle maal dingen die ze niet kon verstaan. Oma is gauw het huis ingerend en heeft de deur op slot gedaan. Opa en oma werden één keer midden in de nacht wakker gemaakt door een paar schreeuwende Duitsers die op hun voordeur bonsden. Met trillende benen gingen opa en oma naar beneden. Ze moesten een „Lauftpumpe" (fietspomp) hebben en schnell een beetje. Gelukkig dropen ze daarna gauw af. Opa en oma waren wel Zondag beet de wedvlucht vanuit Roo sendaal de spits af voor het nieuwe vliegseizoen van de Texelse duiven. Dit jaar hebben zich alweer twee Texelaars aangemeld als lid van de Helderse ver eniging. Het aantal liefhebbers op Texel telt nu 7, nog steeds te weinig voor een eigen duivenvereniging. Met mooi weer werden de 51 duiven al om negen uur gelost. Sj. Feenstra 1, 2, 3>, 4; G. van Lingen 5, 8; H. Kooger 6; A. Ellen 9; H. Hoo- gerheide 10. Informatie voor geïnteres seerden: 02228-789. Nu het einde van de competitie in zicht komt is de aanmeldipg voor het traditionele afvaltoernooi geo pend. Dit gebruikelijke slot wordt gespeeld op maandag 13 mei, dins dag 14 en woensdag 15 mei. Inschrijving voor het toernooi is moge lijk voor alle eilandcompetitieteams maar ook voor andere of nieuw te vor men teams. Elk team speelt minstens twee wedstrijden (maandag en dinsdag) want pas na twee keer verlies wordt men uitgeschakeld. De inschrijving kost per team weer ƒ12,50. Opgave bij Piet: 02220-5320 of André: 02220-4802. Het inschrijfgeld moet voor aanvang van het toernooi worden voldaan. De prijsuitreiking van het afvaltoernooi en de competitie vindt plaats op woens-

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9