Groen'wartsjexeh in het harL, 'WN denkt aan windturbine oor drinkwaterproduktie Campings de duinen mogen blijven in Sponsors nodig voor overkomst geallieerden Combinatie met hyperfiltratie f Overdadig aanbod op Lions-veiling Texelroute AKKOORD OVER VERLENGING ERFPACHT Nr. 9976 VRIJDAG 26 APRIL 1985 ECtie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. m werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Kn, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: fe-veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, :cn (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordhol- gd bestudeert de mogelijkheid om de drinkwaterfabriek bij udeschild te vervangen door een ander systeem voor zee- aterontzilting, nl. door middel van hyperfiltratie eventueel et toepassing van windenergie. De daardoor benodigde - indturbine is onlangs geaccepteerd door de Europese Geo eenschap als demonstratieproject met toekenning van de eximale subsidie. v^'ndturbine heeft een vermogen omstreeks 125 kW en is van een Kinder type. Het wordt een Verticale ■turbine met het model van een imklopper, een zg. darrieuxmolen. n dergelijke molen stond ook op het jin van de Floriade in Amsterdam, op Texel te plaatsen exemplaar is liter aanzienlijk groter. De doorsnede rotor wordt 21 meter, zeewaterontziltingsinstallatie waar door deze turbine opgewekte ener- heengaat is ook iets bijzonders: de iterfabriek die nu een deel van het drinkwater produceert is een stilleerinstallatie. Zeewater wordt aan kook gebracht en de gecondenseer- waterdamp die geen zout meer be- is het eindprodukt. Dat kost veel ergie, die ontleend wordt aan stoom afkomstig is van de ernaast staan- electriciteitscentrale. Dit is tstroom die van de turbine wordt jetapt nadat het grootste deel van energie eraan onttrokken is voor de ctriciteitsproduktie. Dit is een eco- misch gunstige manier waardoor de- op zichzelf dure methode van drin- laterfabricage destijds toch aan- ardbaar werd gevonden. Veel gunstiger (perfiltratie is echter een veel minder iergie vragende manier om van zee ster drinkwater te maken. Daarbij irdt het zoute water door membra- n (dunne vliezen! aeoerst. waardoor len warmte maar alleen pompkracht >dig is. In het gunstigste geval kost ongeveer 5 kWh per kubieke meter inkwater, terwijl het tot dusver toe paste destilleerproces omstreeks 60 Vh per kubieke meter vergt, benodigde hyperfiltratie-installatie I ongeveer 125 m3 drinkwater per ir moeten leveren, even veel als de lidige drinkwaterfabriek. Hyperfiltra- vraagt dus veel minder energie en ordt nog aantrekkelijker als de pom- n niet alleen met stroom van de ntrale worden aangedreven maar te ns door een windturbine, waarvan as rechtstreeks met de pompen is (bonden, dus zonder dat eerst elec- feestelijk onthaal van Carita's Boutique op Texel Den Burg. Geweldig was de be- jstelling tijdens de receptie woensdagavond j.l. om de complete collecties te zien van Europa's beste Tien. Kwaliteitsmerken die sinds donderdag 25 april exclusief ver kocht worden op Texel. Het feeste lijk tintje dat Carita er had aangege ven werd zeer gewaardeerd. Zij maakt dan ook mede van de gele- genheid gebruik om iedereen te be danken voor de vele bloemen, ca- deaux en spontane reacties en hoopt jn de toekomst een leuke klanten- w op te bouwen op Texel. Volgende week dinsdag ontvangt ie dereen die de Texelse Courant heeft een keurig verzorgde zomereditie ca talogus van „Le MAGASIN" met een keuze van vrolijke kleurrijke acces soires en bijouterieën. Waaruit u een keuze kunt maken uit 185 verschil lende soorten met allemaal diverse nbiedingen en vanzelfsprekend on- feestkorting van 20% op onze ge- de voorjaars- en zomercollectie. Moet u niet voorbij laten gaan. Wij 'open u spoedig te begroeten in on ce sfeervolle boutique. Vele groetjes, Carita en haar medewerkers. The Boutique with the best choice. Carita's Boutique 2 in 1 In the middle of the Island Weverstraat 5, Den Burg, Tbxel (02220) 5346 Zij-aanzicht van een verticale as-turbine van het type dat mogelijk als energiebron voor waterontzilting op Texel zal worden toege past en waarvoor de EG inmiddels de hoogst mogelijke subsidie heeft verstrekt. De kosten liggen rond de óón miljoen gul den. De doorsnee van de rotor is 21 meter, wat betekent dat de totale installatie onge veer de hoogte krijgt van de toren van de N. H. kerk in Den Burg. triciteit wordt opgewekt. Gunstig voor het rendement van de installatie is het als deze continu in werking is bij on veranderlijk tempo. Ongeveer een kwart van de totale energiebehoefte van de installatie kan dan met wind kracht worden gedekt. Het windaan- deel zou nog groter zijn bij een grotere windturbine, maar de kapitaalslasten van die (veel) grotere turbine zouden dan een minder gunstig rendement veroorzaken. Dat een deel van het jaar veel meer water wordt geproduceerd dan op dat moment nodig is op Texel, is geen bezwaar omdat dit overschot kan worden opgeslagen in de Hoge- berg waar het in de zomer weer wordt uitgehaald. Onzeker Dit alles lijkt zeer aantrekkelijk maar het staat nog allerminst vast of het zal doorgaan. Het PWN had het dan ook liever niet in de openbaarheid ge bracht, maar als gevolg van de subidie-aanvraag bij de EG is het plan toch bekend geworden omdat EG-beslissingen openbaar zijn. Energie coördinator Ir. P.J.M. Keyser van het PWN vertelde ons dat het al of met doorgaan van het plan mede afhangt van een definitieve beslissing over de vraag óf het drinkwater in de toekomst wel op Texel zelf geproduceerd zal worden. Aanvoer met een pijpleiding vanaf de vaste wal is ook een moge lijkheid. Verder zal men nog met het PEN op één lijn moeten komen omdat bij hyperfiltratie geen stoom meer van de centrale nodig is. De hoeveelheid artikelen die te koop zal zijn op de Lions-veiling die het ko mend weekend wordt gehouden in het groothandelscentrum in Oudeschild is zo groot, dat de organiserende Lions- club op het laatste moment heeft moeten besluiten de veilingstijden uit te breiden. De veiling begint vrijdag daarom niet om 20.00 uur maar om 19.00 uur en zaterdag niet om 14.00 uur maar om 13.00 uur. Vrijdagmid dag vanaf 16.00 uur is er vor het laatst, kijkgelegenheid. Te koop zijn niet min der dan 1143 nummers. Bij vorige Li- ons veilingen kwam men niet veel ho ger dan 900 nummers. Het boekje ,,De Texelroute en de oor log" is naast op de in de vorige krant genoemde adressen ook te krijgen op de volgende adressen: Oudeschild: het Maritiem Museum; De Waal: het Agra risch Museum en Eierland: tankstation Eierland in Zuid-Eierland. Het hoogste deel van Loodsmansduin met links stukken van hetbunkerdorp" en rechts het kantine-restaurant. Staatsbosbeheer is bereid de kampeerterreinen Loodsmans duin en Kogerstrand ook na het jaar 2004 in de duinen bij resp. Den Hoorn en De Koog toe te laten. De erfpachtover eenkomst zal worden verlengd, zij het onder voorwaarden waarover thans wordt onderhandëld met de Recreatiestich ting Texel. Dat de campings in de duinen mo gen blijven is een buitengewoon belangrijke beslissing voor de re creatieve bedrijvigheid op Texel. Velen hielden er ernstig rekening mee dat Staatsbosbeheer de cam pings in de toekomst zou weren in het kader van het plan om de Texelse duinen tot nationaal park aan te wijzen, hoewel veel anderen zich niet konden voorstellen dat het maatschappelijk haalbaar zou zijn dat Staatsbosbsheer deze pei lers onder eiland-economie zou weghalen. Beide campings bieden samen ruimte voor bijna tiendui zend kampeerders, wat ongeveer tachtig procent is van de totale Texelse kampeeraccommodatie. Vooral voor de middenstand van Den Hoorn en De Koog zijn de campings onmisbaar. Nu de campings blijven is het voor de Recreatiestichting ook ver antwoord om de toiletaccommodatie en andere voorzieningen op de terrei nen te vernieuwen, wat dringend noodzakelijk is omdat de geboden Willem Bakker van ,,Spyk" is erin geslaagd ook de tweede overlevende op te sporen van het Amerikaanse vliegende fort dat op 3 april 1945 bij Den Hoorn werd neergeschoten. Het is de radioman Kermit Jones die woonachtig is bij Littletown vlakbij Denver in Ohio. Jones wil graag met zijn vrouw aanwezig zijn bij de herdenking op 4 mei, maar of dat zal ge beuren is op dit moment nog twijfelachtig want het geld dat de gemeen te beschikbaar heeft voor de overkomst van geallieerde oud-strijders is niet toereikend. Willem Bakker moet nu op één of andere manier ongeveer ƒ5000,— bijeen zien te krijgen en wel met de grootst mogelijke spoed omdat het regelen van de overtocht niet kan wachten. Zoals bekend spoorde Bakker al eerder de andere overlevende Howard Weber op. Dinsdag lukte het via veel speur werk ook om contact te krijgen met Jones. Van Jones was tot voor kort alleen be kend dat hij in 1945 in Oskosh in Wi sconsin woonde, maar daar is hij al lang geleden vertrokken. Navraag hij de ,,100th Bomb Group Association" (een vereniging van oud- oorlogsvliegers) leverde niets op omdat' Jones daar geen lid van is. In het tele foonboek van Oskosh kwam de naam Jones niet voor. Zendamateurs Bij mensen in Oskosh werd gevraagd of men daar wist wat er van de familie Jones was geworden en dat gebeurde via een Texelse zendamateur. Deze zocht verbinding met hobbygenoten in de omgeving van het Amerikaanse plaatsje, waarna radio-amateurs in die omgeving elkaar bij de zoekactie be trokken. Deze informeerden o.m. bij het raadhuis van Oskosh, waar men een beroep deed op de man van de gemeentelijke bibliotheek die veel men sen in de omgeving kent. De afspraak werd gemaakt dat maandag opnieuw contact moest worden opgenomen, zodat men intussen naar Jones kon zoeken. Jones werd gevonden dank zij het feit dat zijn oude moeder nog in Oskosh woont. Zij wist uiteraard het adres en telefoonnummer van haar zoon en dinsdagavond om acht uur had Willem Bakker een hartelijk tele foongesprek met Jones. Die was in tussen al door zijn moeder benaderd zodat het telefoontje van het Holland se eiland geen verrassing meer was. Het bleek dat Jones na de fatale vlucht van 3 april 1945 nooit meer contact heeft gehad met de andere overlevende Weber. Als de twee el kaar straks op Texel ontmoeten zal dat dus voor het eerst in veertig jaar zijn. Of die ontmoeting zal plaatsvinden is echter de vraag want het gemeentelijke fonds is niet toereikend om de reis te beta len. Er zal ongeveer vijfduizend gulden op tafel moeten komen. Willem Bakker heeft goede hoop dat dit toch niet zo heel grote be drag door het Texelse bedrijfsleven bijeengebracht zal worden, want de pogingen om geallieerde oor logsvliegers ter gelegenheid van de herdenking naar Texel te halen, hebben onder andere in die krin gen veel sympathie ontmoet. Al langere tijd bestaat op Texel het ge voel dat de herdenking van de gevalle nen en van de bevrijding tot dusver te sterk beheerst is geweest door Geor- giërs, terwijl het feit dat westerse geal lieerden toch uiteindelijk de bevrijders van Texel waren en in de strijd bij tien tallen op en bij Texel zijn omgekomen, nooit erg veel aandacht heeft gekre gen. Daarin kwam verandering toen het initiatief werd genomen om bij Oosterend het Lancastermonument op te richten ter nagedachtenis van alle geallieerde oorlogsvliegers die op of bij Texel zijn gesneuveld. En in de ge meenteraad gingen stemmen op om bij de veertigjarige herdenking geal lieerden te betrekken en niet alleen Russen en Georgiërs. Aan die wens wordt nu voldaan, maar met het bedrag van ƒ15.000,— dat de gemeente van het ministerie van WVC heeft gekregen om de overkomst van een aantal geallieerden te bekostigen doe je niet zo erg veel, vooral als het om Amerikanen of Canadezen gaat. Een vliegreis kost al gauw duizend dol lar en daar komen uiteraard ook ver blijfskosten bij. Naast Lord Tweedsmuir en zijn vrouw en Howard Weber en zijn vrouw komt nu ook Albert East (die destijds met een Lancaster neerstortte bij de Fonteinsnol) met echtgenote naar Texel. Ook zou er in middels zekerheid zijn over de komst van de Canadese collega van Tweedsmuir. De 81-jarige George Oli ver, enige overlevende van de Engelse duikboot H 49 die voor de kust van Texel werd getorpedeerd, komt niet. Hij is wegens ziekte niet in staat de reis te maken. Siem de Waal uit Pieter Maritsburg die als lid van de Prinses Irenebrigade deelnam aan de bevrijding van West—Europa zal in ieder geval aan wezig zijn bij de herdenking. Op uitno diging van het comité Texel 40 jaar vrij" zal hij op maandagavond 13 mei een lezing houden over zijn belevenis sen van destijds in De Buureton. De Waal komt vrijwel ieder jaar naar zijn geboorte-eiland, deze keer alleen wat vroeger in verband met de herdenking. Actie Willem Bakker is intussen begonnen met actie om de genoemde vijfduizend gulden bijeen te krijgen. Hij heeft goe de hoop dat hij het leeuwendeel van dat bedrag zal loskrijgen van de onder nemers. ,,De mensen die vinden dat het een goede zaak is dat we deze mensen als een soort ,,late reward" naar Texel halen kunnen daarvan nu blijkgeven. Toen ik direct na het con tact met Jones, daarover vertelde te gen Piet Schuijl van het installatiebu reau zegde die onmiddellijk honderd gulden toe. Als ik nog enkele tientallen van zulke sponsors vindt, hebben wé het geld bijeen. Natuurlijk doe ik niet alleen een be roep op ondernemers, ledereen kan bijdragen. Een bijkomend voordeel vindt ik dat het een mooi stukje pro motie voor Texel is want er is een goe de kans dat de landelijke media aan dacht aan het geval zullen besteden." Wie zich als sponsor wil opgeven wordt verzocht met Bakker te bellen: 02226-226. kwaliteit in verhouding tot de prijs de laatste jaren is achtergebleven. Het handhaven van de campings staat de mogelijk toekomstige aanwijzing van de Texelse duinen tot nationaal park niet in de weg. Gebouwen weg Eén van de voorwaarden waaron der Staasbosbeheer bereid is om tot verlenging van de erfpachtover eenkomst over te gaan, is dat het hoogste, meest kwetsbare deel van de 50 ha grote camping Loods mansduin wordt ontruimd. Een ge bied ter grootte van ongeveer 15 ha moet „recreatievrij" worden ge maakt, wat betekent dat niet al leen een aantal kampeerplaatsen maar ook de kantine, beheerders woning, de bijbehorende andere gebouwen en het bunkerdorp moe ten verdwijnen. Door deze inkrimping van de camping oppervlakte hoeft de recreatieve bedrij vigheid van Loodsmansduin niet te verminderen want als compensatie staat Staatsbosbeheer toe dat op het lagere deel de recreatie wordt geïnten siveerd door verdichting van de kam peerplaatsen terwijl ook caravans zul len worden toegelaten, waar een sei- zoenverlengend effect van zal uitgaan. Met de situatie op de camping Ko gerstrand is Staatsbosbeheer tevreden. Hier zal niets hoeven te veranderen. Al eerder heeft Staatsbosbeheer besloten dat de trekkershutten op Loodsmans duin en Kogerstrand ook 's winters mogen blijven staan. Voor beide cam pings geldt dat het totale aantal slaap plaatsen niet noemenswaard zal veranderen. Opknappen Staatsbosbeheer beschouwt de hoge duinen van Loodsmansduin die op heel zuidelijk Texel te zien zijn, als een be langrijk landschappelijk element. Aan het „opknappen" ervan door het laten verdwijnen van de bebouwing wordt dan ook veel waarde gehecht. De jaar lijkse erfpachtscanon zal na 2004 on getwijfeld omhoog gaan. De canon bedraagt 5% van de getaxeerde waar de van het terrein. Die taxatie moet nog plaatsvinden. Binnen elke maan den moeten de onderhandelingen over deze zaak zijn afgerond. Overigens is niet iedereen blij met het verdwijnen van de bunkers en andere resten van verdedigingswerken op Loodsmans duin. Met name de stichting Menno van Coehoorn die ijvert voor het be houd van verdedigingswerken met historische waarde zou willen dat be paalde elementen zoals geschutskoe pels in stand worden gehouden, maar het is twijfelachtig of dat in de praktijk mogelijk zal zijn. Paviljoens De bereidheid om de campings in de Lees verder pagina 9

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1