Per kruiwagen naar de verjaarda Spreken is zilver; zwijgen is goud Happening bij verlaten van noodgebouw AGEND4 „WAT!KZEGGEN WOU..' Zangdienst Baptisten Zwemclub gaat druk seizoen tegemoet „Dat joch" Vogeleiland Koninginnedag in Oudeschild Koninginnedag in Den Hoorn Koninginnedag in De Koog Speel o theek verzorgt kinderspelen Aanrijdingen op Postweg Vreemd geld Nieuw kinderkoor geeft uitvoering Surfplank weggewaaid Plattelandsvrouwen besluiten seizoen Opa, vertel eens over de oorlog (IV en V) PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 APRIL Voorbijgangers keken woensdag vreemd op toen zij op de Em- maiaan in Den Burg een lange rij scholieren zagen die de han delen ineen hadden geslagen en zo een keten vormden. De ke ten begon bij het noodschooige- bouw van de Rijksscholenge meenschap aan de Elemert en eindigde bij de hoofdingang van het hoofdgebouw aan de Haffel- derweg. De keten werd daar door rector H. Heetveld, zijn collega's en andere leerlingen naar binnen getrokken. Via de keten waren ook boodschappen op rijm doorgegeven, waaruit bleek waarom de happening was opgezet: het was de laatste keer dat de brugklasleerlingen in het noodgebouw hadden gezeten. In verband met het begin van de exa mens is in het hoofdgebouw ruimte genoeg. Een andere reden is dat het aantal leerlingen het volgende school jaar zodanig zal zijn teruggelopen dat de brugklasleerlingen ook dan in het hoofdgebouw terecht kunnen. Het noodgebouw zal dan nog in beperkte mate door hogere klassen worden ge bruikt en zal op den duur helemaal overbodig worden. Dat is niet zo leuk want de leerlingenterugloop zal conse quenties hebben voor de werkgelegen heid die de Rijksscholengemeenschap heeft te bieden. Maar de happening van woensdag had toch een heel vro lijk karakter, niet in de laatste plaats door de muzikale medewerking die er aan werd gegeven door de heer Jan Wieten en zijn leerlingenband. De Baptistengemeente houdt zaterdag een zangdienst in de Doopsgezinde kerk van Den Burg. Aan de dienst werken twee koren mee: het koor van de Texelse Baptistengemeente onder leiding van A. Kuik en het koor van de Baptistengemeente uit Kampen onder leiding van diens zoon J. Kuik. Boven dien is er samenzang, ledereen is wel kom van 14.00 tot ongeveer 15.00 uur. Met aandacht heb ik het uitvoerige ar tikel met foto's in de krant van 19 april over de mevrouw die zich haar Amsterdammertje van destijds herin nert als „dat joch" dat altijd weg was, etc. en waarmee zij geen contact meer wil. Ik kan me haar gevoelens wel in denken. Maar één van mijn pleegou ders die ik na veertig jaar tot weder zijdse vreugde heb weergevonden zei: „Het viel voor ons pleeggezinnen niet mee, zo'n vreemd kind onder onze hoede te hebben. Maar wij zaten in ons eigen vertrouwde nest. De pleeg kinderen echter die meestal nog nooit de stad waren uitgeweest, werden uit hun vertrouwde omgeving wegge haald." Dat was zeer zeker voor hun bestwil, maar het kan wel zo zijn dat lastige, moeilijke kinderen daar erg on der te lijden hadden, ondanks hun bra nie. Ik wil die mevrouw niet overhalen om nu maar contact met dat „joch" te zoeken, maar misschien dat zij er wat anders over gaat denken.' M.L.E. de Jong-den Baars Giessen (N.B.) Het willen besteden van één procent van de kosten van de havenaanpassing voor een kunstwerk bij die haven, is een goed idee. Maar het voorstel van een raadslid om van dat geld een zwerm meeuwen uit te beelden getuigt van gebrek aan inzicht; er is kennelijk niet nagedacht, leder die op Texel goed rondkijkt kan zien en weten dat de weidevogels het op „hun" eiland niet best hebben. En er is nog een an dere vogel die problemen heeft omdat zijn huisvesting wordt bemoeilijkt: de zwaluw. Kijk om je heen en neem waar. Die zwaluwen halen het bouw materiaal voor hun nesten veelal van de drassige randen van drinkkolken. Door het in- en uitlopen van het vee heeft de modder hier precies de juiste samenstelling. Maar over heel Texel worden deze voor het vee bestemde kolken stuk voor stuk met allerlei troep gedempt. Tot deze gemeenteraad en het college zou ik willen zeggen: zwa luw, waarheen is uw vlucht?" C. J. Ellen, Oosterend. De opening van het zwembad Molen koog op zaterdag a.s. betekent voor de zwemclub TX 71 de start van een seizoen dat bijzonder druk belooft te worden. Overigens hebben de leden de afgelopen wintermaanden ook niet stilgezeten, want men was herhaalde lijk aktief in overkantse overdekte baden. Het programma voor de komende peri ode ziet er als volgt uit: Zaterdag 27 april: opening zwembad Molenkoog; zondag 12 mei: Zwemvijf- kamp in Enkhuizen; zaterdag 25 mei: dauwzwemmen in samenwerking met het zwembadpersoneel; zaterdag 1 ju ni: rommeltjesmarkt; zondag 2 juni: zwemdriekamp in Molenkoog (TX 71, Normerven en Oude Veer); woensdag 12 juni eerste onderlinge wedstrijden; 15/16 juni: nachtmarathonploeg van TX 71 bezoekt de nachtmarathon van de Helderse reddingbrigade; zaterdag 22 juni: uitwisseling TX 71-De Stern; zondag 23 juni: idem; zaterdag 29 juni: marathon: „De nacht van Texel"; zon dag 30 juni: idem; zaterdag 10 au gustus: Langebaanwedstrijden EZV in Enkhuizen; maandag 26 augustus: zwemvierdaagse; dinsdag 27 aug.: idem; woensdag 28 aug.: onderlinge wedstrijden; donderdag 29 zwemvier daagse; vrijdag 30 aug.: idem.; zater dag 31 aug.: Zwemdriekamp Gieten - Brummen - Texel; zondag 1 septem ber: zwemdriekamp Gieten - Brummen - Texel; woensdag 11 sept.: onderlinge wedstrijden; vrijdag 13, zaterdag 14 en zondag 15 september: kampeerweek- end; zaterdag 21 en zondag 22 sep tember: Sluiting zwembad met Tria- thon gebeuren. Dit jaar worden geen Marsdieptochten gehouden, wel de wedstrijdtocht in september Den Helder-Texel v.v. Op de feestmarkt ter gelegenheid van konin- ginnnedag staat de club weer met een kraam. Naast de vele zwerm waterpolo-, konditie- en kunstzwemtrai- ningen op de woensdagavonden (te beginnen op 8 mei) zijn er weer de re- kreatieve bijeenkomsten onder het motto: niets moet, alles mag. Het is een gezellig halfuurtje ontspanning dat f3— per keer of f30,— voor het hele seizoen kost. Opgave bij de kassa van het zwembad op de woensdag avonden. De viering van Koninginnedag in Ou deschild begint om 11.00 uur met een versierde optocht met medewerking van de Margaretha Sinclair drumband; start bij de Bruinvisschool. Voor iedere verklede deelnemer is er een verras sing. Om 14.00 uur zijn er kinderspelen in het Ankerpark voor kinderen tot en met de derde klas van de lagere school. Om 14.00 uur volgt een fietspuzzeltocht voor de jeugd vanaf de vierde klas tot en met het voortge zet onderwijs. Routebeschijvingen kun nen worden afgehaald bij de R.K. kerk. Om 16.00 uur moeten de oplos singen van de opdrachten hier weer zijn ingeleverd. Op daf tijdstip begint in het Ankerpark een vliegerwedstrijd, waarbij het gaat om de mooiste, maar ook om de best vliegende vlieger, kant en klaar ge kocht of zelfgemaakt. Om 17.30' uur vindt in dorpshuis 't Skiltje de prijsuit reiking plaats van alle evenementen. Het feest wordt om 20.00 uur afgeslo ten; op dat tijdstip wordt de meierblis aan 't Skillepaadje ontstoken. Ter gelegenheid van Koninginnedag wordt in Den Hoorn van half elf tot half één een „kinder-disco-rommel- schmink-markt" gehouden. John Wit te draait op het plein bij Goënga pla ten, niet alleen disco maar af en toe ook en walsje of rock 'n roll zodat ie dereen wordt gestimuleerd een dansje te maken. Op de rommeltjesmarkt kunnen kinderen (die zich wel tevoren moeten opgeven bij Willem Wiertz, tel. 02226-262) een plekje krijgen om hun verzameling te laten zien of spul letjes (strips, boeken, speldjes, speel goed, etc.) te verkopen. In de schminkkraam kan men zich laten schilderen in rood, wit, blauw en oran je en de organisatoren hopen dat de deelnemers ook kleren in deze kleuren zullen aantrekken. Bij voldoende be langstelling zal ook een touwtrek- wedstrijd worden gehouden en er zul len nog wat andere activiteiten op de ze markt te beleven zijn. Om 13.30 uur vertrekken vanaf de school de trekkers naar het strand, liefst met zoveel mogelijk jeugd om te jutten voor de meierblis. Koninginne dag in Den Hoorn begint 's morgens al om 9.30 uur met muziek van de to ren door het muziekkorps DEK. Daar na, om ongeveer 10.00 uur, maken fanfare, drumband en majorettes een rondgang. Koninginnedag zal in De Koog worden gevierd met een optocht van versierde fietsen, autopeds, karretjes etc. en kin derspelen. Die optocht gaat om 14.00 uur van start bij de Lubertischool met medewerking van de drumband Voor waarts Mars. De tocht eindigt op het terrein waar de spelletjes (bedoeld voor kinderen van 4 tot 14 jaar) zullen worden gehouden. Tijdens de feestmarkt die op koningin nedag op de Groeneplaats in Den Burg wordt gehouden, zullen jonge kinderen (tot acht jaar) in het park kunnen meedoen met allerlei spelle tjes. Dat is mogelijk vanaf 10.15 uur. De ouders kunnen dan een deelname kaartje kopen. De firma Jelltex biedt de deelnemertjes een gratis ijsje aan. Tweemaal deed zich de afgelopen da gen een aanrijding voor op de Post weg. In beide gevallen werden de bot singen veroorzaakt doordat een links- afslaand voertuig werd ingehaald. Bei de keren raakte niemand gewond maar ontstond aan de inhalende voertuigen, twee personenauto's, zware schade. In het eerste geval, dinsdag, haalde een 59-jarige Texelaar een 29-jarige eiland- genoot in terwijl die met zijn tractor linksaf sloeg. De auto is vermoedelijk total loss, terwijl de tractor een deuk in zijn linkterachterwiel heeft. In het tweede geval haalde een 36-jarige Texelaar een door een 45-jarige inwoner van Hoevelaken bestuurde vrachtwagen in, ook op het moment dat deze linksaf een erf op wilde draaien. De vrachtwagen had nauwelijks schade, ook hier moest de personenwagen het echter flink ontgelden. Westduitse marken 100= 7111,50 Belgische franken 100=7 5,45 Franse franken 100= 7 35,75 Zweedse kronen 100= 7 37,— Zwitserse franken 100= 7134,50 Deense kronen 100= 7 29,75 Amerikaanse dollars 1=7 3,37 Engelse ponden 1 4,22 Oostenrijkse schilling 100= 7 15,88 Italiaanse lires 10.000= 7 16,80 Spaanse peseta's 100= 7 196 Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. op gehaald in de volgende straten: Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brouwerstraat. In De Koog is sinds enkele maanden het kinderkoor „De Kogerzangertjes" actief. Het koor treedt vrijdag 3 mei voor het eerst op in het openbaar om te laten horen wat in de afgelopen pe riode is geleerd. De zangavond wordt gehouden in de Schuilhut bij de her vormde kerk, begint om 19.30 uur en is vrij toegankelijk voor ieder. Een Duitse badgast, onervaren met wind en stroom, wilde dinsdag voor paal 20 zijn surfplank proberen. Aan gene zijde van de branding raakte hij plank en zeil kwijt. De man kon zich met de nodige moeite zwemmende naar het strand begeven, waar hij zich meldde bij paviljoen drie. Vrijdag (heden) hebben de plattelands vrouwen van de afdeling Texel een feestelijke slotavond in de kantine van het Beroepsonderwijs. De avond wordt door de leden zelf verzorgd en staat in het teken van de gezelligheid. Er kun nen spelletjes worden gedaan, raadsels opgelost, enz. Ook de inwendige mens wordt niet vergeten. De opbrengst van deze avond is bestemd voor de viering van het 50-jarig bestaan van de afde ling. De aanvang is 19.30 uur. Donderdag 25 april De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. De sectie Sport, Recreatie en Licha melijke Opvoeding heeft in het raad huis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Vanaf 20.00 uur is in het Groothan delscentrum in Oudeschild kijkgelegen- heid i.v.m. de Lions-veiling. De Blijde Rijders hebben in „Op Diek" in Den Hoorn een soosavond met le zing over training van tuigpaarden. De werkgroep dialect van de Hisio sche Vereniging houdt om 20.00 een bijeenkomst in de Thijssescho aanvang 20.00 uur. Ook niet-leden welkom. Vrijdag 26 april Commissaris van de Koningin R., Wit brengt een werkbezoek aan l Hij is onder andere bij een openbi raadsvergadering om 15.00 uur in raadhuis. Vanaf 16.00 uur is er kijkgelegenh het Groothandelscentrum te Oud; schild in verband met de Lions-vt die om 19.00 uur begint. De Plattelandsvrouwen van de afö Texel hebben in de kantine van h; roepsonderwijs een slotavond; aai vang 19.30 uur. Vogelvereniging „Op Eigen Wieke heeft een dia-avond in De Witte Burcht. Toegang gratis voor iet Zaterdag 27 april Vanaf 13.00 uur wordt in het Groi handelscentrum in Oudeschild de! Lions-veiling voortgezet. De toneelgroep van het NIOZ g het NlOZ-gebouw in 't Horntjeee voering, aanvang 20.00 uur. In het Eierlandsche Huis in De C dorp geven de leerlingen van de lopertjes, Het Eierlandsche Huist Strijbosschool een circus"uitvoj van 19.00 tot 21.30 uur. Zondag 28 april Om 12.00 uur start bij Dijksmansl een long distance-wedstrijd vant windsurfclub. Inschrijven vanaf I Dinsdag 30 april Ter gelegenheid van koninginnedi wordt 's morgens op de Groenep feestmarkt gehouden en tegelijk 10.15 uur) spelletjes voor kinderei acht jaar. Om 17.00 uur start op Groeneplaats de koninginneloop Sportraad en atletiekvereniging.' de koninginnedagprogramma's in overige dorpen wordt verwezen i de betreffende berichten elders ii krant. Deze keer twee afleveringen van de verhalenserie van leerlingen van het voortgezet onderwijs over de oorlog op Texel. Donja Witte van het LBO had een vraaggesprek met haar opa, oma en moeder. En Irma de Boer, ook van het beroepson derwijs, registreerde een verhaal van haar moeder. De verhalen die telkens in de krant worden opge nomen gedurende de herden kingsperiode (tot 20 mei) zijn gese lecteerd uit een totale oogst van bijna 200 stuks. Mijn verhaal speelt zich af één kilome ter buiten De Koog. Aan de rand van de duinen, waar ik met mijn ouders, twee broers, één van 20 jaar die on dergedoken had gezeten maar sinds de opstand weer thuis was, een broer van 15, een zusje van 10 en ik was 13. We hebben eerst een gezin van 10 man bij ons in huis gehad, die gevlucht waren omdat ze bij de militaire kampen woonden. Het was wel behelpen maar we hebben toch ondanks alles veel plezier gehad met elkaar. Daarna zijn we zelf, op mijn vader na, bij een zus van mij in huis geweest. Er was een EHBO-post bij ons ondergebracht voor de nieuwe aangevoerde Duitse troe pen. Die dachten dat ze de Russen wel even in een handomdraai zouden inmaken. Dat viel dus tegen want de kogels van de Russen waren niet mis. Mijn vader waarschuwde nog een ou de hospik die de duinen inging om ge wonde Duitsers te helpen. Maar hij zei: „Santie is snel". De kogels van de Russen waren toch. sneller want Santie kwam niet terug op zijn post (toch wel zielig he). Dat hadden we dus allemaal gehad en we waren gelukkig weer thuis bij elkaar en konden weer buiten komen zonder dat de kogels om je oren vlogen. Toen op een zonnige morgen mijn moeder eten aan het ko ken was en terloops door het keuken raam de duinen inkeek. Zag ze een ou de man lopen en dacht het dat ie mand was die in de Nederlanden woonde en de schapen liet grazen. Maar toen zag ze dat hij het hekje openmaakte dat op een weiland uit kwam en strompelend over het land aankwam lopen. Ze dacht, dat is een Rus uit het mijnenveld. Ze riep mijn broer (vader was even naar zijn scha pen) en samen gingen ze de man te gemoet. Tussen hen in hebben ze hem met veel moeite in huis weten te krij gen waar hij meteen in elkaar zakte van pijn en vermoeidheid. Ze moesten zijn kleren uit zien te krijgen, zijn broek moesten ze stuk knippen want die zat door gestold bloed aan zijn li chaam geplakt. En als ze die los zou den trekken zou het opnieuw gaan bloeden. Het zag er vreselijk uit en zat vol scherven. Mijn vader, die inmiddels thuis was gekomen en zich naar schrok zei tegen mijn moeder: „Wat heb je nu aangehaald." „Ja", zei moe der, „we kunnen die man toch niet la ten omkomen." Er moest een dokter komen en wel zo snel mogelijk. Vader ging naar dokter Hellema met lood in zijn schoenen om te vragen of hij di rect bij mijn moeder wilde komen, die erg ziek was. Mijn broertje moest mijn schoonzus die verpleegster was, opha len. In de loop van de middag kwam de dokter. Nu moest mijn moeder ver tellen dat het om een Rus ging. Hij schrok wel erg want als de Duitsers er achter kwamen, zou hij ook doodge schoten worden. Hij keek mijn moeder aan en zei: „Mevrouw, als u het aan durft, dan ik ook." Maar de kinderen, vroeg hij ongerust. „Daar hoeft u niet bang voor te zijn, die zeggen niets". Toen heeft hij met schoonzus de scherven zoveel mogelijk verwijderd en de wonden verbonden. Ik denk dat de dokter wel blij was dat hij de deur weer uit was. Schoonzus bleef om on ze patient zijn wonden te verzorgen. Na een tijdje knapte hij al wat op. In middels waren we goede vrienden met hem geworden. Hij noemde mij Tama ra, net als zijn eigen dochter en wou graag dat ik bij hem kwam zitten. Dan vertelde hij over zijn kinderen en leerde ons Russische liedjes. Na een paar da gen moest ik naar mijn zus die een baby verwachtte en liggen moest om dat het dreigde mis te gaan. Ik moest dus huisvrouwtje spelen en op mijn nichtje passen. Op een middag hoorde we dat er razzia's aan De Koog wer den gehouden. Ik had het niet meer van angst dat ze onze Rus zouden vin den, want dan zouden mijn ouders doodgeschoten worden. Ik kon er niet over praten met mijn zus en zwager „want dat mocht ik immers niet." Toen kwam toch vrij plotseling het be richt over de radio dat de Duitsers ge capituleerd waren. Wat waren we blij, je durfde het bijna niet te geloven, heel voorzichtig kwamen er wat men sen naar buiten die het anderen vertel den, want lang niet iedereen had een radio. In de straat woonden ook Duitsers maar die bleven gelukkig binnen, zij zullen ook wel blij geweest zijn dat de oorlog voorbij was. De volgende dag kwam mijn vader en vertelde dat alles goed was thuis. En dat ze de Düitsers die huiszoeking moesten doen hadden gelijmd met eigen gebakken brood met schapenvlees en melk van onze eigen koe. En mijn vader de Russen maar zwart maken en de Duitsers roemen. Maar zodoende zijn ze niet verder dan de kamer geweest. Met een „Auf. wie- dersehen und vielen Dank" vertrokken ze weer. En de familie en onze Rus konden wel huilen van opluchting en zenuwen. Ik mocht weer mee naar huis. Toen onze Rus zover hersteld was dat hij niet meer verpleegd hoefde te worden, moest hij naar hotel Cali- fornië want daar zaten alle overleven den bij elkaar. Wij gingen hem daar vaak opzoeken. En natuurlijk feestvieren omdat de oor log eindelijk voorbij was. Dansend en hossend achter de fanfare aan! Irma de Boer Mijn opa en oma zijn in de oorlog ge trouwd. In 1942. Zij woonden toen nog in Haarlem maar mijn opa kwam eigenlijk van Texel. In Haarlem was het voor m'n opa erg moeilijk om werk te vinden, daarom zijn ze weer terugge gaan naar Texel. Hij hoopte dat er hier wel werk zou zijn. In ieder geval was er hier wel meer eten te krijgen dan in de grote steden. In 1943 werd m'n opa opgepikt en naar Duitsland gestuurd om voor de Duitsers te werken. M'n oma was in verwachting van m'n moe der en die vond het hardstikke rot dat opa weg moest. De eerste tijd wist oma geen eens waar opa naar toe was gebracht. Dat hoorde ze pas veel later. Toen ze dat eindelijk wist heeft ze daar naar toe geschreven en gevraagd of m'n opa met verlof naar huis mocht, omdat de baby gauw zou komen. Met heel veel moeite is dat uiteindelijk ge lukt. Maar hij moest wel beloven dat hij na tien dagen verlof weer terug naar Duitsland zou gaan. En dat deed hij natuurlijk (nou ja). Hij was net op tijd thuis voor de bevalling. Toen m'n moeder precies tien dagen oud was, ging m'n opa weer terug. Maar niet naar Duitsland. Hij ging onderduiken, eerst bij iemand in de Wieringermeer- polder en later bij heel aardige mensen in Andijk. De Duitsers kwamen natuur lijk wel steeds vragen bij oma waar d'r man was, omdat hij niet in Duitsland was aangekomen. Maar ze zei dat ze het niet wist of dat hij naar Duitsland was en dat moesten ze dan maar ge loven. Inmiddels was een broer van m'n oma bij haar ondergedoken. Hij woonde in Haarlem maar hij werkte al een tijdje op Texel. Het gevaar bestond dat hij ook mee werd geno men door de Duitsers want alle jonge mannen moesten mee naar Duitsland om voor de vijand te werken. En zo kwam hij bij hen wonen op de oude boerderij „Maria" aan de Kogerweg. Daar stonden toen nog oude bedste den. Tussen die bedsteden hadden ze een schuilplaats gebouwd. Overdag zat hij normaal in huis te spinnen of hij deed wat anders. Maar als er ge vaar dreigde, dook hij snel in de schuilplaats, dat gebeurde regelmatig. In die oude boerderij woonde nog een gezin en die man handelde met de Duitsers. Dus kwamen er regelmatig Duitsers naar dat huis toe. Het was dus uitkijken geblazen! En keer wilde m'n oma op de verjaardag bij een fa milielid. Haar broer wilde ook graag mee maar het- was veel te gevaarlijk om zomaar op straat te lopen, want hij kon zo opgepakt worden door de Duitsers. Maar m'n oma wist wel raad, vroeger had jé van die grote kinderwa gens met zo'n grote diepe bak. Daar kroop hij in, maar hij moest wel met z'n benen in z'n nek liggen. Dek! erop daarop de baby en krossen Oma was wel bekaf toen ze bij c jaardag aankwam. Het was natui lachen geblazen, toen de familie grote baby uit de kinderwagen z stappen. En de terugweg ging iï lijk precies hetzelfde. De volgend morgen had hij wel spierpijn. Mc had een gezellige verjaardag geh was er even uit geweest. Dat w van de weinige leuke dingen die beleefden. De meeste dingen die ze meern: waren akelig. Toen de Rus'senop begon, was het rond „Maria" hc net wild west, aan de ene kant ten de Russen en aan de andere de Duitsers. De granaten vlogen hun oren. Tegen een muur vanc boerderij hadden de Duitsers vee nitie opgestapeld. Op een keerk er een Rus bij mijn oma. Hij hac paar kippen gestolen en wilde di oma die zou braden voor hem. I baarde dat ze geen boter had. weg en later kwam hij terug me! boter. Oma heeft eerst een pan! gemaakt van die kippen en later braden in vet wat ze nog had e had dus een lekkere pan soep er goeie boter. Die Russen aten c kookte kippen op. Er kwamen eens een paar Duitsers die hun I wilden vorderen. Dan konden zij slapen, maar mijn oma zei: „Ik? niet uit, want ik heb een zieke in huis." (zij had inmiddels ook e uit Haarlem bij haar in huis). InI lem was bijna geen eten meer, e was erg verzwakt en op Texel w? voldoende te eten. Dat zusje hat keelpijn en lag in bed. Eén vand Duitsers zei: „Laat dét maar eer zien, waar is zij en wat heeft Oma zei: „Ze heeft difterie!" De ser schrok zich te pletter, wantd ziekte was erg besmettelijk. Bin" kortst mogelijke tijd stonden zei weer buiten. Ze hoefden dat huis niet meer. Een paar dagen later' er weer een Duitser, dat was eef en die heeft naar de zieke gekeki maar zei dat het agina (keelontsi was. Hij zei dat ze maar moest o len met zout water. Het was een dagen al weer over. Dit. waren paar verhalen die opa en oma fl telden. Maar zij zeggen altijd: 4 nen er wel een boek over volscl zoveel hebben we meegemaakt, ook: de eerste vijf jaren van ons lijk willen we nooit meer opnieu' meemaken. Donja Witt

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2