Groen "ZwartsJ~exehin het harL, 'rovinciebijdrage voor verdekte manege Adverteerders opgelet exel aangemerkt als bovenregionaal Vakantieweken voor de Texelse jeugd cholieren zenden redesgroet per tessepost Carita's Boutique presenteert!! DR. P. VEENING OVERLEDEN Slachtoffers naar Texel overgebracht Texelse JOVD van start Zwerven over de Wadden NlOZ-toneelavond uitgesteld Een muzikale traditie Nog kaarten voor Georgische dansgroep Eugeni Artemidze komt naar Texel [RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9978 VRIJDAG 3 MEI 1985 fEXELSE COURANT [ie; Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Dosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der n, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. idvertenties, abonnementen, etc.: Mid Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, L (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /"Ï8,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Statencommissie voor onderwijs, jeugdzaken en sport heeft de Stich- j Overdekte Manege en wethouder Piet Zegers toegezegd dat de plan- ivoor een overdekte manege op Akenbuurt in 1986 bovenaan de prio- itenlijst zullen staan voor subsidie uit het provinciale sportfonds, iraan werd toegevoegd dat de stichting wegens dit besluit volgend [„zo goed als zeker" kan rekenen op subsidie. besluit van de statencommis- is niet alleen gunstig voor de negeplannen maar is ook van passing op de plannen voor een faccommodatie op de dijk bij kmanshuizen. „Texel is nu aan- nerkt als bovenregionaal en dat skent dat we eindelijk aan- aak kunnen maken op deze for- subsidiepot", aldus wethouder t Zegers. betiteling „bovenregionaal" was nelijk het struikelblok om Texelse irtplannen voor subsidie in aanmer- gte laten komen. De provincie ift alleen geld uit het sportfonds iprojecten die niet alleen van be- gzijn voor één gemeente. Hoe gra de uitstraling, hoe groter de kans subsidie was lange tijd het uit- igspunt van GS. Daar kwam vorige ak verandering in toen Zegers vijf luten de tijd kreeg om voor de nmissie te bepleiten dat Texelse irtverenigingen ook in aanmerking eten kunnen komen voor een bij- ge uit het fonds. i speciale sportcommissie had de r gelegenheid v^i de 40-jarige be- jding doen de kinderen van de la- re scholen van Texel mee aan het rzenden van „vredesboodschap- in" per flessepost. n het comité „Texel 40 jaar vrij" (in ze vertegenwoordigd door Ruud Boom Gré Zegers uit Oudeschild) krijgen ze ihun leerkracht een gestencilde groet Nederlands en Engels, waarin wat bij- nderheden staan over Texel met ver- elding van het feit dat het eiland op I mei 1945 door de Canadezen werd wijd na de gruwelijkse opstand van de sorgïërs die onder meer aan 117 bur ns het leven kostte. De vinder van de xxischap wordt vrede en vrijheid toe wenst én de inspiratie en kracht om ïi het bewaren van die vrede een ladwerkelijke bijdrage te leveren. Verder oidt de vinder gevraagd terug te schrij- in in de hoop dat de correspondentie )gang komt. De kinderen die de fles- mpost versturen kunnen aan de achter- int van het stencil een tekening of ver- 33l zetten en ze moeten natuurlijk hun aam en adres invullen. De kinderen die- en zelf voor een goed af te sluiten gla- an fles zorgen. Het comité regelt dat de essen rond 20 mei op zo groot mogelij- e afstand van de kust in zee worden egooid. Gebleken is dat een enkele chool bedenkingen heeft tegen de actie mdat het werpen van flessen in zee als en vorm van vervuiling wordt gezien, let comité hoopt echter dat het doel an de actie tegen dit bezwaar zal (wegen. gemeentelijke aanvraag voor manege subsidie in een advies al afgewezen, maar na het betoog va de wethouder oordeelde de statencommissie, op D66 na, tegenovergesteld. Zegers: „Ik heb geproberd in korte tijd duidelijk te ma ken dat de Texelaars niets hebben aan grote sportvoorzieningen die met pro- vinciegeld in de kop van Noordholland worden gerealiseerd. Wij profiteren dus nooit van andere plannen maar komen als een gemeente ook nooit in aan merking voor provinciesubsidie omdat Den Helder niet van onze accommoda ties profiteert". Dat argument werd na een korte disdussie „zeer steekhou dend" genoemd, maar het geld uit het fonds voor dit jaar (1,8 miljoen) was even daarvoor verdeeld. Eerste keer Daarop werd met één fractie tegen Speciale weekendaanbieding zolang de voorraad strekt. Ecriture Sweaters nu 15, Witte Broeken diverse merken: Lemon - Fiorucci en Emmanuelle nu 49, en natuurlijk op al Uw aankopen 20% feestkorting. (uitgez. aanbiedingen) The Boutique with the best choice Carita's Boutique 2 in 1 In the middle of the Island Weverstraat 5, Den Burg, Texel (02220) 5346. In zijn woonplaats Bennekom is plotseling op 75-jarige leeftijd dr. P. Veening overleden, van 1941 tot 1946 als directeur en chirurg ver bonden aan het voormalige nood ziekenhuis in Den Burg. De crema tie heeft vrijdag (heden) om 11.00 uur plaats te Arnhem. Pieter Veening was in de mobilisatie in de meidagen van 1940 bataljonsarts bij het 10e regiment Infanterie op de Grebbeberg. Na zijn demobilisatie keer de hij terug als hoofdassistent op de chirurgische afdeling van het Amster damse Binnengasthuis. Daar kreeg hij het-aanbod om directeur te worden van het noodziekenhuis op Texel, dat sedert juni 1940 was ondergebracht in Huize Irene,xhet Gesticht van Welda digheid. Hij werd als zodanig de opvol ger van dokter Brederode en was als enige kandidaat bij de gemeenteraad voorgedragen. Veening en zijn vrouw wilden graag naar Texel omdat ze de toestand in de grote stad in verband met de oorlog somber inzagen. Vee ning stond in de oorlog aan de goede kant en vond het wel een probleem dat hij op Texel ook leden van de Duitse bezetting zou moeten behande len. In overleg met prof., dr. J. Borst van het Illegale Medisch Contact werd echter bepaald dat Veening de baan kon accepteren omdat in zijn plaats anders een NSB-er zou worden aangesteld. Veening is vooral bekend geworden door de opofferingsgezinde wijze waarop hij hulp verleende aan de vele slachtoffers van de opstand der Geor- giërs. Op 23 februari 1984 ontving Pie ter Veening samen met anderen in het raadhuis in Den Burg het verzetsher- denkingskruis. Bij die gelegenheid werd bovenstaande foto gemaakt. besloten de Texelse manege bovenaan de prioriteitenlijst van 1986 te zetten. Piet Daalder, bestuurslid van de Stich ting Overdekte Manege, is uiteraard verheugd over dat besluit. „De toe zegging is zo keihard dat we niet op het officiële besluit, volgend jaar, hoe ven te wachten", aldus Daalder, die aanvult dat het voor de eerste keer in de geschiedenis is dat Texel zal mee profiteren uit deze forse subsidiepot. Een ander argument dat in de staten commissie naar voren kwam was het feit dat de Texelse plannen wel een soort regionale uitstraling hebben om dat ze gebruikt kunnen worden door toeristen uit heel het land. De wind- surfclub hoopt, met dezelfde argumen ten in de hand, via de gemeente ook een beroep te doen op het provinciale fonds. Buitenbak De Stichting Overdekte Manege vraagt f85.000,— investeringssubsidie aan de provincie en volgens Daalder is de kans groot dat men „het volle pond" krijgt. „Er werden geen opmerkingen gemaakt of kritiek geleverd op onze cijfers". Wethouder Zegers zegt dat de 85 mille bescheiden is ten opzichte van diverse andere projecten die dit jaar subsidie kregen. Aanvankelijk was voor de realisatie van de manege ƒ175.000,— begroot maar de plannen zijn recentelijk gewijzigd. Naast het overdekte gedeelte komen twee parcoursen, in de paardenwereld „bakken" genoemd met de afmetin gen 20 bij 40 meter en 25 bij 50 meter. Deze extra voorzieningen brengt de in vestering op ƒ220.000,— waarvan nu ƒ148.750,— binnen is. Daarin is meege- Woensdagavond zijn de lijken van de vier slachtoffers van de vliegramp in Engeland rechtstreeks per vliegtuig naar Texel overgebracht. Even na acht uur arriveerde de voor deze ge legenheid gehuurde Twin Otter met aan boord de vier kisten. De begrafenis van Juul Timmer heeft vrijdag plaats na afloop van de r.k. kerkdienst in Den Burg, Huib Dros wordt om 14.30 uur begraven op de Oudeschilder begraafplaats en de crematies van Leen Zwan en Hans de Kruijff hebben zaterdag plaats in Schagen, resp. om 10.00 en 12.00 uur. ÏSMR rekend de subsidie van de provincie. „We moeten nog 75 mille zelf op hoesten", aldus Daalder. Binnekort gaat men weer verder met de verkoop van schulbekentenissen die de stichting in 15 jaar moet afbetalen. „We zijn daar even mee gestopt van wege de lange en voor veel mensen dure winter, maar we hebben al veel geld van particulieren binnen." Gift In het genoemde bedrag van ƒ148.750,- zit ook een schenking van ƒ5000,— van het Zimmermanfonds, een speciaal fonds van de ANWB. Het ANWB hoofdbestuur komt vrijdag (vandaag) naar Texel voor het jaarlijkse bestuursuitstapje en een bijzondere bestuursvergadering. Tijdens die verga dering in hotel De Lindeboom zal de schenking aan de stichting overhan digd worden. Vorig jaar werd uit het Zimmermanfonds een bijdrage geleverd aan de realisatie van een smidse in het vernieuwe agrarische museum. Dit museum zal vrijdag door het hoofd bestuur bezocht worden en ook brengt men een bezoek aan het Maritiem Mu seum en de Georgische begraafplaats op de Hogeberg. Sinds vrijdag bestaat op Texel een „subafdeling" van de Jongeren Or ganisatie Vrijheid en Democratie (JOVD). Initiatiefnemers zijn Bart Wendrich, Kees Landvreugd, Ro bert Nagy (allen 18 jaar) en Klaas Jaspewr („Gabber") Helder, 16 jaar. Dit viertal is thans bezig leden te werven en wil binnenkort een eerste bijeenkomst organiseren. Gehoopt wordt dat er zoveel animo zal zijn dat de Texelse vereniging als volwaardige onderafdeling kan functioneren. Tot zolang zijn de le den nog aangesloten bij de onder afdeling Den Helder. In de marinestad is de JOVD een suc ces. Het ledental groeit daar hard. De werkgroep Vakantie-activiteiten Texelse Jeugd bestaat dit jaar tien jaar en zal dat vieren op 1 juni. Enige weken later barst het zo- merprogramma los met bouwdorpen aan de Beatrixlaan en, dit jaar voor het eerst, zeiltochten met een ouderwetse tjalken over de Waddenzee. De bouwdorpen worden gehouden van 15 tot en met 19 juli en van 22 tot en met 26 juli. Opgave en in lichtingen bij het jeugdwerk in dorpshuis d'Ouwe ULO, telefoon 02220-4300. De zwerftocht met een tjalk over de Waddenzee wordt van 15 tot en met 19 juli gehouden en is bedoeld voor jongeren van de eerste en tweede klas voortgezet onderwijs. De werkgroep heeft twee schepen gecharterd en de volgende werven de tekst uit een folder die onder jongeren in de gevraagde leeftijds groep wordt verspreid geeft in grote lijnen aan wat de zwerftocht inhoudt: „Zeilend door snelstromende geu len, eerst nog één grote watervlakte met wat bakens die de vaarweg aangeven, enkele uren daarna zie je de eerste „ruggen" boven water komen, even later bezocht door tientallen vogels. Stroom en wind brengen je waar je wezen wilt: een gezellig haventje op een eiland of een plaat waar het schip droogvalt en je geniet van de rust van het wad. Zwemmen, mosselen verza melen, vis vangen, een heerlijke avondwandeling maken op een ei land. Samen aan de hand van stroomatlas en getijtafels berekenen waar de reis de volgende dag heengaat". De kosten voor een week varen zijn ƒ100— en daarvoor is men aan boord WA verzekerd. Jongeren die problemen hebben met dit bedrag maar toch graag mee willen kunnen daarover praten met jeugdwerker Jan Kramer, tel. 02220-4300 of 02220-5115. Het aantal plaatsen aan boord van de schepen is beperkt, dus snelle opgave is noodzakelijk. Op 10 mei sluit de inschrijving via telefoon nummer 02220-4300. Hoewel de JOVD bindingen heeft met de VVD wil deze jongerenorganisatie toch een eigen koers varen. Dat dit ook werkelijk gebeurt blijkt herhaalde lijk uit standpunten over allerlei politie ke zaken, die vaak afwijken van de mening van de „grote" VVD. De vere niging staat open voor jongeren van 16-30 jaar van elke „kleur" die bezig willen zijn met politiek. Het hoeven dus geen zonen of dochters van VVD- ers te zijn, zoals vaak wordt gedacht. Dat laatste wordt geïllustreerd door de herkomst van de oprichters die niet al lemaal liberale ouders hebben. Bart Wendricht komt uit een bekend VVD- nest maar Gabber Helder beslist niet. De JOVD organiseert discussiebijeen komsten, lezingen, congressen en cur sussen (zoals een cursus spreken in het openbaar) maar ook zeilweekends en feestjes, zodat het gezelligheidsele ment niet uit het oog wordt verloren. Op Texel is de JOVD tot dusver de enige politieke jongerenorganisatie. De oprichters hopen dat daardoor de toe loop van jongeren van allerlei politieke gezindte zal worden bevorderd, zodat pittige discussies mogelijk zijn. In het bijzonder wordt gehoopt dat ook meis jes lid zullen worden, omdat de JOVD nadrukkelijk probeert vrouwen bij de politiek te betrekken. De kosten bedra gen ƒ30,— per jaar. Voor nadere infor matie en aanmelding kan men terecht bij telefoon 02223-835 of 02228-855 (na 18.00 uur). De toneelavond, die de Comedia de la Nioz zaterdagavond in het RSG- gebouw zou houden, is wegens om standigheden een paar weken uitgesteld. Muziek van de toren hoort in Oosterend bij eerste kerstdag en in Den Burg en Den Hoorn bij ko ninginnedag. Dinsdagmorgen vroeg opende een delegatie van het Koninklijk Texe/s Fanfare de viering van de verjaardag van de vorstin met het spelen van het Wilhelmus", gevolgd door vader landse wijsjes. In Den Hoorn deed Door Eigen Kracht hetzelfde en daarmee heeft men het makkelijker dan de Christelijke Muziekvereniging Ex celsior, die de koude december maand traditiegetrouw uitkiest voor het spelen op hoog niveau. Wie op koninginnedag hoog van de toren wil blazen moet bij DEK en KTF niet alleen muzikaal zijn, maar ook geen hoogtevrees heb ben. Op de foto KTF in actie op de toren van de N.H. kerk van Den Burg. Voor het zeer bijzondere optreden dat maandagavond vanaf 20.00 uur in de De Koninghal wordt gegeven door een Georgische dansgroep, zijn nog kaar ten beschikbaar. De toegangsbewijzen zijn voor ƒ5,— (CJP/Pas 65 ƒ4,— te krijgen bij de VVV en de afdeling cul turele zaken in het raadhuis. De voormalige politieke commissa ris van de Georgiërs, Eugeni Arte midze, verblijft op dit moment al in Nederland en hij zal 4 mei de dodenherdenking op de Russenbe graafplaats bijwonen. Voor dat doel heeft hij met toestemming van het ministerie van cultuur in Tbilisi twee witte kinderpakken meegenomen, in Georgië traditio nele begrafeniskleding. Twee Texelse kinderen zullen in die pak ken behulpzaam zijn bij de kranslegging. Wij stellen het op prijs als teksten en evt. illustraties op tijd worden ingeleverd. Dan kunnen wij de nodige zorg en aandacht aan uw opdracht geven. Om die re den kennen we ook geen pardon voor adverteerders die te laat met een advertentie bij de balie van onze drukkerij arriveren. Advertenties en Texelaartjes kunnen maandag tot uiterlijk 10.00 uur worden ingeleverd als ze moe ten verschijnen in de krant van dinsdag en woens dagmorgen 10.00 uur is de sluitingstijd voor de krant van vrijdag. Parkstraat 10, Postbus 11, Den Burg, Texel tel. (02220) 2741

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1