koninginnedag met veel inimo voor kinderspelen AMMA ^1- fc „Wildschut" (VV geschenkbon ook op Texel VVV geschenkbon 5 uoq^uaipsaB AAA Bejaardentocht naar het Loo Electronics uit kotter gestolen Nog kaarten verkrijgbaar voor dorpentocht 5 mei Schrijfavond Amnesty op 7 mei Twee winkels erbij in Oosterend Zitting diëtiste Motortreffen voor Texelaars IDAG 3 MEI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Spanning in de GVT-kraam bij het Sterrenshow-apparaat. linginnedag is op Texel zoals iruikelijk weer op brede schaal In veel dorpen waren spe- [ivoor kinderen. In Oudeschild >rd de optocht door het dorp uit- iteld tot 5 mei, in verband met Cessna-ramp. In De Koog werd i dezelfde reden het hele pro- amma afgelast. Den Burg moest dit jaar zonder dorpscommissie illen maar de animo om dinsdag- argen een feestmarkt op de oeneplaats te vullen was, mede nkzij de inspanningen van de ge- lentelijke afdeling culturele za- niet minder dan in voorgaan- ja.en. rerse clubs en geloofsovertuigingen iden op de markt hun werk en acti- aiten uitdragen, met ais neven- of afddoel het spekken van de vereni- gskas. De tendens om etenswaren verkopen lijkt elk jaar toe te nemen. Ie kramen voorzagen het veelkoppi- publiek van taart, poffertjes, olie- Ben e.d. Veel animo was er ook or het doelschieten van Texelse lys en SV Texel en het rad van ontuur van Scouting. In de GVT- lam stond een electrisch apparaat bekend is uit Vara's Sterrenshow iwaarmee men zonder trillen een rond een buis moest draaien. Dit Bgebouwde apparaat trok veel be- Ekers en ook de mobiele studio van jaardenomroep De Lichtboei had klagen over het aanbod van rzoekplaatjes. Een andere attractie arvoor de jeugd in de rij stond was nyrijden door de Parkstraat en met gevulde balonnen van de Speel-o- Eek. Den Hoorn was ook een feestelijke arkt maar die toonde meer overeen- msten met de vrijmarkt van Amster- Kinderen mochten van alles te lop aanbieden, nadat DEK een ronde wr het dorp had gemaakt. Op het plein bij supermarkt Goënga was kin derdisco met ook muziek voor ouderen en 's middags ging de Hoornder jeugd naar het strand om hout te verzamelen voor de meierblis. Koninginnedag in Oosterend werd geo pend met kinderspelen voor leerlingen van de lagere school met onder andere spijkers slaan, skippybalraces, zaklo- pen, hoepelen en doelschieten. De ou deren konden 's middags deelnemen aan het gebruikelijke volksspel in dit dorp, waarbij de deelnemers in twee groepen worden verdeeld en tegen el kaar moeten strijden. Elke groep kreeg 14 opdrachten en er was bij beide groepen een speciale „denkcommis- sie" voor moeilijke theorievragen. De eiergooiwedstrijden zorgden op het veld bij de muzieknis voor veel hilariteit. Uitslagen jeugdspelen: Eerste klas: Meisjes: 1. Petra Kooiman, 2. Bernadi- ne Kuiter, 3. Dunja Vonk. Jongens: 1. Johan van der Star, 2. Ben Rentenaar, 3. Tiny van Heerwaarden. Tweede klas: Meisjes: 1. Mirjam Joustra, 2. Hanne- ke Drijver, 3. Marjan Smit. Jongfens: 1. Pieter Daalder, 2. Sven Robert Man- sen, 3. Pieter Kuiper. Derde klas: Meisjes: 1. Annemiek Kooiman, 2. Janneke Visser, 3. Janna Visser. Jon gens: 1. Cor Vlaming, 2. Cees Daal der, 3. Peter Broekman. Vierde klas: Meisjes: 1. Esther Klippel, 2. Cuzy van Heerwaarden, 3. Maartje Visser. Jon gens: 1. Daniel van der Vis, 2. Jelle de Wolf, 3. Fred Oosterhof. Vijfde klas: Meisjes: 1. Nanny Stark, 2. Marie Vis ser, 3. Yildiz Kampstra. Jongens: 1. Pascal Riemers, 2. Menno Timmer, 3. Jan Bloem. Zesde klas: Ie VVV Texel is vandaag gestart iet de verkoop van de nationale IVV geschenkbon, die dit jaar op lexel te besteden zal zijn bij ruim Dbedrijven. leen ver verleden brachten diverse W's een plaatselijke geschenkbon op markt' en deze ondoorzichtige situa- leidde enige jaren geleden tot de Richting van de Stichting Landelijke ieschenkbon, een instantie die een al- lemene waardebon uitgeeft die overal het land gekocht en besteed kan wrden. De VVV Texel had al geruime jd het plan om als VVV—i bureau de- bonnen te gaan verkopen maar tot usver waren andere taken Zangrijker. iebruikelijk is dat de VVV geschenk en bij detailhandels ingewisseld kan 'orden, maar op Texel hebben ook nkele restaurants en een café zich ingesloten naast een aantal winkels, logene die een geschenkbon koopt ijgt een lijst met de Texelse bedrijven aar de bon in produkten omgezet in worden, ingedeeld naar bedrijfs- oort. De bonnen die aangeschaft unnen wórden variëren in prijs van 10,— tot f100,waarbij wel opge merkt moet worden dat deze ge- chenkcheque helemaal besteed moet torden: men krijgt dus geen geld te- ig als het vermelde bedrag niet wordt lehaald. Vraag Ij de Texelse VVV kwam steeds meer 'aag naar de geschenkbon, mede omdat dit geschenk landelijk nogal in de lift zit. Een voordeel is uiteraard dat degene die een dergelijke bon krijgt niet gebonden is aan, bijvoorbeeld een boek of plaat. Het geschenk kan bij voorbeeld ook besteed worden ter fi nanciering van een etentje. De 21 be drijven die meedoen met de VVV- service staan voor dit jaar vast. De lijst is gedrukt en kan voorlopig niet wor den uitgebreid. Bedrijven die mee wil len doen kunnen dat echter wel alvast kenbaar maken bij de VVV, ze worden volgend jaar dan benaderd. Aan de uitgifte van de bon zijn kosten verbon den en daarom gaat er 5% af van de waarde als een bedrijf de ge-inde bon inlevert om te verzilveren. De VVV heeft, ondanks de verbouwing van het kantoor, bewust haast gemaakt met de landelijke geschenkbon op Texel met het oog op moederdag. Bedrijven waar de bon ingeleverd kan worden zijn te herkennen aan een stic ker met de tekst ,,Wij accepteren de VVV geschenkbon." De winkelsticker van de VVV geschenkbon. Meisjes: 1. Bianca Witte, 2. Cora Koopman, 3. Mariska Vonk. Jongens: 1. Germain Raalte, 2. Jeroen Schroe- der, 3. Jacco Koopman. De Cocksdorp Voor de optocht in De Cocksdorp en de kinderspelen in Eierland was erg veel belangstelling. Er deden ongeveer 80 kinderen mee in de optocht die vooraf ging door het fanfarekorps van Den Burg. De kinderen zagen er alle maal heel feestelijk uit. Het enthousi asme bij de kinderspelen was groot. Ook voor de oudere kinderen en vol wassenen was het lachen geblazen. Voor de laatste categorie was er een kruiwagenrace en balonnen gooien wat voor veel vertier zorgde. Hier vol gen de uitslagen van de kinderspelen op het vliegveld vanaf 3 tot en met 13 jaar. 3 jaar: 1. Michael van Gaaien, 2. Cor Jongejan, 3. Yvonne van Beek. 4 jaar: 1, Erik Hooijschuur, 2. Antoi nette Stiehl, 3 Sander de Weerd. 5 jaar: 1. Jeroen van Beek, 2. Carla Ei lander, 3. Erik Mulder. 6 jaar: 1. Pieter de Ridder, 2. Silvia Witte, 3. Ruben de Haan. 7 jaar: 1. Mariëlle Boon, 2. Andreas Schraag, 3. Anita de Weerd. 8 jaar: 1. Mariska van de Gracht, 2. Marcel Smit, 3. Joost Hoedjes 9 jaar: 1. Gijsbert Dros, 2., Arnold Boon, 3. Ronald Witte. 10 jaar: 1. Gea de Ruiter, 2. Pascal van Liere, 3. Edwin Baars. 11 jaar: 1. Jeroen van der Sar, 2. Je roen Baars, 3. Wouter van de Wiel. 12 jaar: 1. Sander Dijker, 2. Arjen de Ruiter, 3. Sander Stolk. 13 jaar: 1. Ursula Waayop, 2. Sijbrand Stiehl. Oudeschild 's Middags werden in Oudeschild kin derspelen gehouden. Het was in het Ankerpark erg gezellig. Peter Kaan met zijn orgel zorgde voor een vrolijke noot en de jeugdclub verkocht gebakken vis ter ondersteuning van de clubkas. De kinderen tot de vierde klas konden deelnemen aan tien spelen variërend van bloemschikken tot balonnen prik ken. Zelfs voor de peuters (nog meer hun ouders) was het een groot ver maak. Tijdens deze spelen konden de kinderen vanaf de vierde klas deelne men aan een puzzeltocht op de fiets. De 30 vragen die zij moesten invullen waren verdeeld over 10 kilometer. Om 16.00 uur kon men meedoen aan de vliegerwedstrijd. De 16 deelnemers kwamen met goede zelfgemaakte vlie ger heel professioneel tot een goed vliegende vuilniszak, ondanks de mati ge opkomst was het een leuk schouwspel. Om 17.30 uur werden de prijzen be kend gemaakt en voor alle deelnemer- tjes was er een ,,gelukszakje". Uitslagen kinderspelen: Allerkleinte peuters: 1. Wendy Slik, 2. Jaqueline de Ridder, 3. Marit Boumans. Midd. peuters: 1. Maja Hogerheide, 2. Mathé Hoep, 3. Remco Zeijerveld. Grote peuters, kleine kleuters: 1. Marij ke Steenis, 2. Saskia Witte, 3. Robert Jan Appel. Midd. kleuters: 1. Alice Blom, 2. Syl via van Beek, 3. Kim Groenendaal. Grote kleuters: 1. Elise Appel, 2. Gaby van Aperloo, 3. Marko Groenhof. 1e klas: 1. Martine de Vries, 2. Dave Krijnen, 3. Frouwine de Wijn. 2e klas: 1. Jan Hummel, 2. Germa Raven. 3e klas: 1. Anita Kalf, 2. Peter Visch, 3. Robert Boersen. Puzzeltocht: 1. Niels Jansen (4e kl.), 2. Arjan Hemelrijk (4e kl.), 3. Albert Donderdag 2 mei De Baptistengemeente heeft in de doopsgezinde kerk een voor ieder toe gankelijke bijbelstudieavond, aanvang 19.30 uur. Thema is: hoe leg ik het evangelie uit aan niet-christenen? Vrjdah 3 mei Kinderkoor De Kogerzangertjes geeft in De Schuilhut een uitvoering, aan vang 19.30 uur. Het Gouden Boltje houdt een nacht wandeling. Start tussen 22.00 en 22.30 uur bij de kantine van Texelse Boys. Inschrijven kan vanaf 21.30 uur. Zaterdag 4 mei Vanaf 10.00 uur houdt de Oosterender jeugdclub een heitje voor een karweitje-actie ten bate van het Pinksterkamp. Herdenking gevallenen 1940-1945. Kranslegging op de begraafplaats yan de Georgiërs om 16.30 uur. Herden kingsdienst in de Herv. kerk in Den Burg om 18.45 uur. Stille tocht naar het monument op de algemene be graafplaats om 19.30 uur. (Zie verder het overzicht in de vorige krant). In Oosterend gaat de jeugd weer langs de deuren om voor de laatste maal voor heitjes kwarweitjes op te knap pen. De opbrengst komt ten goede aan het pinksterkamp van de jeugdclub. Zondag 5 mei De toneelgroep van de Gemeenschap Oudeschild geeft kindertoneel in 't Skiltje, aanvang 15.00 uur, toegang 72,50. Vanaf 10.00 uur kan worden deelgeno men aan de bevrijdingsfietstocht, ge organiseerd door de sectie dorps- en dorpshuiswerk van de Welzijnsstich- ting. Zie voor nadere bijzonderheden het artikel elders in deze krant. Maandag 6 mei In de Burgemeester De Koninghal treedt het Georgische dansensemble ,,Mchedroelie" op, aanvang 20.00 uur. Kaarten (75,-) zijn nog verkrijgbaar bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis en eventueel aan de zaal (CJP-houders en houders van een Pas 65 betalen 74,— Dinsdag 7 mei De Algemene Verladers en Eigen Ver voersorganisatie (EVO) geeft van 13.00 tot 15.00 uur in hotel De Lindeboom voorlichting over allerlei wettelijke en andere regelingen voor bedrijven die met vervoer te maken hebben. Het jaarlijkse reisje van de ouderen van Den Burg wordt gehouden op dinsdag 21 mei en heeft als doel paleis Het Loo in Apeldoorn. Vertrek boot 8.05 uur, koffie drinken in het gebouw ,,De Meerkoet" in Le lystad, vandaar rijdt men naar het Juli ana hotel (tegenover het paleis) waar gedineerd zal worden. Dan brengt men een bezoek aan het paleis en de tui nen. De groep keert terug met de boot van 19.35 uur. Wie mee wil kan zich opgeven op woensdagmiddag 8 mei tussen 14.30 en 16.30 uur in de Buureton. Kosten 752,50 per persoon, alles inbegrepen. Verdere inlichtingen bij Jannie Wassenaar-Wilmink, tel. (02220) 2181. Uit de in Zaandam in stadium van af bouw verkerende kotter TX 66 Anna Margaretha van W. J. M. Boom werd vorige week een groot deel van de electronische navigatieapparatuur gestolen. Onbekenen braken in en haalden voor ca. 725.000,— aan spul len weg. De werf (Haak) is tegen der gelijke schade verzekerd. Niet alle ver dwenen apparatuur bleek direct ver vangbaar te zijn maar het ziet ernaar uit dat de installatie weer compleet is vóór de officiële proefvaart met over dracht op zaterdag 11 mei. van der Schans (5e kl.), 4. Mathilde Visser (6e kl.). Voortgezet onderwijs: 1. Sandra van der Schans, 2. Marion Slaman, 3. Jennifer Boom. Vliegeren: 1. Sven Jansen, 2. Emiel Boom/Lorentz Boom, 3. Gaby van Aperloo. Toertocht Ter ere van de bevrijding is het zondag mogelijk een fietstocht langs alle dorpen te houden. Men sen die daaraan mee willen doen kunnen een deelnemerskaart krij gen die niet alleen stempelkaart maar ook lot en toegangsbewijs voor de feestavond is. Gestart kan worden bij de dorpshui zen. Dat geldt zelfs voor De Koog, waar evenals elders tussen 10.00 en 12.00 uur een kaart gehaald kan wor den in het dorpshuis aan de Nikadel. Op de kaart staan twee balken afge drukt met zeven hokjes. In elk dorps huis kan de kaart gestempeld worden met een nummer. Deze nummers vor men samen het lotnummer voor de lo terij. In het laatste dorpshuis, dat dus ook het vertrek punt was, wordt de kaart in tweeën geknipt. Eén stempel- balk houdt de organisatie voor de lote rij, de ande/e blijft bij de deelnemer. In alle dorpshuizen worden bijzonderhe den over de oorlog getoond. Om 20.00 uur start in De Lindeboom een feestavond met behulp van het HoL land Kwartet en het duo Jan en Zwaan. De deelnemerskaart geeft recht op vrije toegang, alleen als er voldoen de ruimte in het gebouw over is wor den er ook plaatsbewijzen 75,— ver kocht. Omstreeks 21.00 uur verricht notaris Boswijk de trekking van de lo terij. Zondag zullen de kaarten uitslui tend verstrekt worden in de dorpshui zen, daarvoor kunnen ze gehaald wor den op de volgende voorverkoopadressen: Oudeschild:K. Veenbaas, Hout manstraat 50. De Waal: Mw. Witte-Eelman, Hoger- eind 31 Den Hoorn: hotel Op Diek De Cocksdorp: Eierlandsche Huis De Koog: S O supermarkt Den Burg: VVV en Reisburo Texel, Weverstraat. Oosterend: Garage Rentenaar, Pe perstraat en Supermarkt Koot. Dinsdag 7 mei van 20.00 tot 21.00 uur wordt in de openbare biblio theek de maandelijke schrijfavond ten behoeve van gewetensgevange nen gehouden. Er zijn voorbeeldbrie ven in het Engels, Frans en Neder lands aanwezig, alsmede luchtpostvellen. Er zal worden geschreven voor Mulumba wa Tshisekedi, een advocaat in Zaïre die sinds 1983 zonder aanklacht of proces verbannen is naar een dorp meer dan 800 kilonmeter van zijn huis. In Turkeije zit Ismail Besikci een gevangenisstraf van 10 jaar uit wegens een brief die hij in een vorige periode van gevangenschap naar het buitenland had veistuurd. Ook kan worden geschreven voor Nguyên Chi Thiên in Vietnam, een dich ter die in zijn werk kritiek op de regering uitte. Hij wordt sinds april 1979 vastge houden zonder aanklacht of proces. Wil men meer weten over de schrijfavond of Amnesty International in het algemeen, dan kan men terecht bij Jenneke Was- sink. Vloedlijn 31, tel. 02220-4109. rondernemers-aktiviteiten j In Oosterend werden woensdag middag twee nieuwe winkels ge opend: de groente- en plantenwin kel van Jaap en Ria Trap aan de Oranjestraat en een vestiging van de SOS-wereldwinkel aan de Oesterstraat. Jaap en Ria Trap breidden hun bedrijf, de SRV-wagen, uit met een winkel, waarin zowel kamerplanten, bloemen als groenten en fruit worden ver kocht. Dat gebeurt in het kleine win keltje waar vroeger ook de melkhandel van Trap gevestigd was. Op de wagen werden al groenten en fruit verkocht. Het is de verwachting dat nu door de winkel een hogere omloopsnelheid en dus een betere kwaliteit van de gebo den waar wordt bereikt. Groenten en fruit worden geleverd door De Banaan uit Den Helder. Bloe men en planten door kwekerij Eureka uit polder Het Noorden. Woensdagmiddag was het constant bomvol in het winkeltje, voor Jaap en Ria Trap een bevestiging van het idee dat de mensen graag persoonlijk ge holpen willen worden. De SOS-wereldwinkel zal het normale assortiment wat ook in De Burg wordt verkocht voeren. Momenteel ligt de nadruk vrij sterk op spullen, waaronder katoen, uit India omdat met dat land goede contacten bestaan. De verkoop van consumptiegoederen vindt al heel lang plaats in Oosterend, waar destijds dominee De Gier een start maakte met de verkoop van koffie. Voorlopig zijn de openingstijden van de geheel door vrijwilligers gerunde winkel maandag-, woensdag-; vrijdag en zaterdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. De diëtiste, mevrouw S. Goote, houdt maandag 6 mei van 13.30 tot 15.30 uur zitting in het Groene Kruis-gebouw te Den Burg, volgens afpraak. Van 25 tot en met 27 mei wordt op camping De Bremakker een zoge naamd „motortreffen" gehouden. Een motortreffen behelst het in contact brengen van motorrijders met eikkaar om over hun hobby te praten en samen toertochten te maken. In het pinksterweekend komen 20 mo torrijders uit Limburg naar het eiland en naast een toerrit is er een geza menlijke barbecue en een bos- en strandwandeling. Mede-organisator Harry Bakker hoopt dat Texelse motor rijders ook willen deelnemen aan het motortreffen. Zij kunnen desgewenst op de Bremakker kamperen maar ook alleen overdag het programma meema ken! Samen met H. Witte en J. Bre- man hoopt men zo te komen tot de heroprichting van een Texelse toerclub voor motorrijders. Motorbezitters die deel willen nemen aan deze ontmoe ting kunnen voor inlichtingen of opga ve terecht bij H. Bakker, tel. 02220-4738 of H. Witte 02225-625. Echte gangsterfilms kennen we in Ne derland eigenlijk niet. Er wordt wel eens wat geschoten en gemoord maar de loodzware misdaad van het gangstermilieu kwam hier nog niet van de grond. „Wildschut" moet daar ver andering in brengen. „Wildschut" is de naam van een afge legen boswachtershuis, waar op een kwaaie ochtend twee gewapende gangsters binnendringen en de bewo ners gijzelen. De reden is dat één van de gangsters gewond is geraakt en tij delijk een schuilplaats nodig heeft. Te laat komen de gangsters er achter dat zij zichzelf in een val hebben gewerkt. Het boswachtershuis grenst namelijk aan een militair oefenterrein en is een veelbezochte pleisterplaats voor officie ren en soldaten. Mede door de toene mende kans op ontdekking weet de gezonde gangster, Jim, niets beter te doen dan de aan hem overgeleverde familie meer en meer te terroriseren. Tenslotte escaleert de gijzeling. Onaf wendbaar is een bloedige confrontatie, niet alleen tussen de gangsters en de gealarmeerde vertegenwoordigers van politie en leger, maar ook vooral tus sen de gangsters en de leden van het gegijzelde gezin. „Wildschut", gebaseerd op de gelijk namige roman van Felix Thijssen, die ook het scenario schreef, exploreert een genre dat binnen de Nederlandse cinema zelden of nooit wordt aange grepen, een genre dat in vrijwel elke andere filmindustrie, waar ook ter we reld, een prominente plaats inneemt: het misdaad-verhaal. „Wildschut" is actie van de bovenste filmplank, waar in de toeschouwer geen moment de gelegenheid krijgt tot rust te komen en deze film is daarom,ook uitgeroepen tot de filmsensatie van 1985. Te zien van vrijdag tot en met maandag in Ci ty, 16 jaar. Een activiteit die alle dorpen samen bracht was de vijf- of zevendorpen- tocht (naar keuze van de deelnemers) van fietstoerclub Taxi 2000. 109 Texe laars deden dinsdag onder goede weersomstandigheden vijf of zeven dorpen aan en veertig van hen waren zo enthousiast om meteen een jaar kaart bij de toerclub te bestellen, zodat men dit jaar nog minstens aan drie toertochten kan deelnemen. Koningin nedag op Texel werd, zoals altijd, af gesloten met het ontsteken van de meierblis.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7