„Opslokken door grote coöperatie niet uitgesloten" Een halve eeuw Aankoopcentrale r Oudesluis-ZDH 2—3 Honkballers speelden sterk Vogelwandeltocht op Hemelvaartsdag Weinig vis bij viswedstrijd Eindstanden tafeltenniscompetitie Sponsorloop ATV voor springmat P. Bakelaar opnieuw damkampioen PAGINA 10 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 MEI "We kunnen niet garanderen dat we als zelfstandige coöperatie de 75 jaar zullen volmaken. Het is een tijd van samenvoegen en opbouwen van supergrote coöperaties om een vinger in de pap te houden in de interna tionale voedselhandel. Het feit dat we straks met een grote Coöperatie fuseren is geheel om die reden al jaren bespreekbaar en misschien komt het opgaan in een groter lichaam sneller dan we nu denken". Dat zegt J. P. Herweijer, voorzitter van de Coöperatieve Aankoopcentrale Texel. De Aankoopcentrale bestaat een halve eeuw en dat wordt donderdag en vrij dag gevierd met een officiële receptie en twee open dagen. Uit een te rugblik op 50 jaar gezamenlijk in- en verkopen van landbouwprodukten blijkt dat ook deze bedrijfstak, hoe ideëel ook opgezet, ,,big bizniz" is geworden. ,,Er is steeds meer spacialisme nodig om goed mee te kun nen blijven draaien, maar we hebben de ontwikkelingen op landbouwge bied over het algemeen toch goed kunnen inschatten en we hebben de bankrekeningen van onze leden nooit hoeven aanspreken". Met de laatste uitspraak wordt gedoeld op de constructie van de Coöperatie, ledereen met een agrarisch bedrijf kan worden voorgedragen aan het bestuur als lid. Daar zijn geen kosten aan ver bonden. Als er aan het einde van een boekjaar winst is gamaakt wordt dat verdeeld over de leden, die een be paald percentage krijgen van de door hen aan de Coöperatie geleverde om zet. Als de Coöperatie fors in het rood zou komen te staan heeft men echter ook het recht geld weg te halen bij de leden dm het tekort op te heffen. Dat is dus nooit gebeurd, ondanks het feit dat de Coöperatie wel met verlies heeft gedraaid. Die tekorten konden door interne reorganisatie en het aan spreken ,,van een altijd krappe reser ve" worden weggewerkt. Herweijer merkt op dat in die halve eeuw ook nooit een boer geweigerd is door de ballotagecommissie. De start van een Texelse landbouw coöperatie ging vrij snel. Op 31 januari 1935 meenden elf boeren, waaronder de nog in leven zijnde A. Dros Bzn en A. Dros Dzn, dat hun gezamenlijk in kopen van meststoffen meer officieel en gestroomlijnd moest verlopen. Deze elf Texelaars lieten handelaren al enke le jaren inschrijven op hun gezamenlij ke bestelling, maar men kreeg de in druk dat de leveranciers dit systeem om zeep wilden helpen door onderling prijsafspraken te maken. ,,Het toppunt was dat een schip met een bestelde lading Superfosfaat zes weken in Har- lingen bleef liggen om de Texelaars dwars te zitten", aldus P. J. Stoepker, die 40 jaar in dienst is geweest van de Aankoopcentrale, waarvan 35 jaar als directeur. De bewust zeer trage levering van het fosfaat werd beschouwd als pure ma nipulatie. De Texelaars besloten con tact op te nemen met het toenmalige Centraal Bureau in Rotterdam, een grote Coöperatie die al sinds 1900 bestond en 600 leden had. Het Cen-, traal Bureau zegde de Texelaars toe dat er op Texel een pakhuis gebouwd zou worden. Dat pand staat nog steeds aan de Waalderstraat en werd al in 1937 met een feestelijk diner in gebruik genomen. De eerste vaste per- soneelskracht, W. J. Eelman, kwam pas in 1939 en de part-timers die eerst voor de Coöperatie werkten wisten, voordat het grote pakhuis gebouwd was, een tijdelijke opslag te regelen in een schuurtje in de Gasthuisstraat. Groei De Aankoopcentrale heette toen nog Coöperatieve Aankoopvereniging Texel en tien jaar na de ingebruikname van het gehuurde pakhuis moest men al uitbreiden door aankoop van panden aan de Waalderstraat, in 1949 gevolgd door koop van schuren van Dros en Co in Oudeschild. Het takenpakket van de Aankoopvereniging werd elk jaar uitgebreider en het ledental groeide gestaag. Men begon met de gezamen- like aankoop van meststoffen, gevolgd door de aankoop van zaaigranen en verkoop van graan en pootaardappelen. Na de tweede wereldoorlog, Stoepker had inmiddels de krachtige persoonlijk heid A. J. Keijser opgevolgd als direc teur, was de Aankoopvereniging niet alleen betrokken bij in- en verkoop maar werd ook service aan de leden gegeven middels graandrogers. De zakken werden ingeruild voor kisten, in de zestiger jaren gevolgd door silo's en buikwagens. De aankoop van veevoe der raakte in .een stroomversnelling en ook de handel in poot- en consump tieaardappelen vergoedde veel inzet. Laatstgenoemde handel loopt nu via de Agrico, waarbij de Aankoopcentrale optreedt als tussenpersoon. De Agrico is een groot coöperatief exportbedrijf. ,,Die aardappelhandel vindt je niet in ons jaarverslag. Alleen de provisie die wij voor onze bemiddeling krijgen is vermeld", aldus Herweijer, daarmee il lustrerend dat de balans van de Coö peratie niet exact weergeeft wat er in het bedrijf omgaat. Doorstroming Het bestuur van de Coöperatie was de eerste jaren een lichaam dat zich over al mee bemoeide en ook stemde over de vast te stellen prijzen van produk- ten. Stoepker: Dat was, naarmate het bedrijf groeide natuurlijk niet effi ciënt. Het bestuur houdt zich nu al leen bezig met lange termijn beleid en aankoop of verkoop van goederen en materialen". Woelige tijden hebben de diverse besturen van de Aankoopcen trale niet gekend. Dat blijkt ondermeer uit het feit dat men in 50 jaar slechts vier voorzitters heeft gehad (R. W. Stoepker, C. H. Roeper, A. Dros Bzn en J. P. Herweijer) en slechts vijf se cretarissen. Op onze vraag öf die ge ringe doorstroming te maken heeft met het feit dat het besturen van de centrale niet veel tijd vergt antwoordt Herweijer ontkennend. ,,Per maand kost het je ongeveer twee werkdagen, maar dat is alleen het geval als alles soepel draait. Bij overname van een bedrijf of vorig jaar het afscheid van De feestelijke ingebruikname van de eerste opslagloods aan de Waalderstraat. gebouwd door en gehuurd van het Centraal Bureau Ror dam. Op de voorgrond derde van links de nog in leven zijnde oprichter A. Dros. Het eerste eigen gebouw van de Aankoopvereniging. de directeur, ben je als voorzitter vele dagen in touw". De doelstelling van de Coöperatie is volgens Herweijer en Stoepker nog exact dezelfde als een halve eeuw te rug. ,,Er zijn wat extra servicezaken bijgekomen zoals onze Welkoopwinkel maar we willen samen een zo groot mogelijke omzet halen tegen de beste prijzen. Met gezamenlijk aan- en ver kopen heb je meer te vertellen in de markt en kun je scherpere prijzen be dingen. Het bedrijf is van en voor boe ren en dat moet zo blijven". Daling Als we vragen of het inderdaad lukt zo scherp te handelen dat de Coöperatie leden altijd de meest gunstige prijs krijgen of betalen wordt geantwoord dat dat de eerste 35 jaar van het bestaan zeker lukte. Stoepker: ,,De laatste 15 jaren waren veel moeilijker en toen hebben we ook weieens get wijfeld of het zou lukken om goed in de markt te blijven. De winstmogelijk heid in de agrarische bussines is, me de door van hogerhand vastgestelde prijzen zeer beperkt. Het is vaak wan delen op het scherp van de snede maar we mogen toch niet klagen". Verwacht wordt dat de omzet van de Coöperatie dit jaar tien procent zal da len. Dat heeft te maken met de super heffing en de daardoor verminderde handel in veevoer. Verlies Een moeilijke periode in de geschiede nis was het samengaan met de Katho lieke Coöperatie LTB in 1969. ,,Toen le den we twee jaar fors verlies. Samen hadden we wel een redelijke omzet maar de kosten waren te hoog. Dat liep nog niet zo goed", aldus Stoepker die de LTB van toen omschrijft als een "Coöperatie met bloedarmoede". De fusie met de LTB en de daaruit ontsta ne nieuwe Aankoopcentrale Texel wierp echter op langere termijn goede vruchten af. Financieel was het sa mengaan echter ,,op het kantje" met twee-en-halve ton verlies. ,,We deden dingen die eigenlijk niet konden", al dus Stoepker. Een lesje waar LTB en Aankoopvereniging van geleerd hebben bij de overname van Keijser en Co. voor bijna twee miljoen in 1980. Dat merkte men aan de omzet die van het ene op het andere jaar van 10 op 14 miljoen sprong. -,,Daar hadden we de zaken goed voor elkaar en wisten we exact wat voor bedrijf we binnenhaal den. Bij de LTB bleef onze omzet het zelfde als het jaar daarvoor en dat was natuurlijk niet de bedoeling". Aandeel Vorig jaar vertoonde de balans van de Aankoopcentrale een omzet van bijna 16 miljoen met 167 leden die dus een bedrijf van enige betekenis hebben. Bestuur en directie schat het aandeel van de Aankoopcentrale in de agrari sche produktenmarkt van Texel op 70%. Met het vertrek van Stoepker, vorig jaar juli, werd een belangrijke verande ring doorgevoerd. De Aankoopcentrale sloot zich hechter aan bij de supercoö peratie Latuco uit Haarlem (,,wij ma ken 10% van hun omzet") en Latuco- directeur Galema werd tevens directeur van Aankoopcentrale. Eens in de maand komt hij naar Texel om beleids zaken te bespreken met bedrijfsleider C. H. van Slageren. dig verder te gaan en we hebben d specialisten van Latuco nodig omo niet uit de markt te prijzen", aldus Herweijer. Prijsbepaling e.d. gaat in overleg en het Texelse bestuur heef minder marktinzicht nodig om goed voor de dag te komen". ,,Het is tegenwoordig onmogelijk oi alles op de wereldvoedselmarkt goe te volgen meent Herweijer en de te dens om kleine coöperaties samen; voegen is enige jaren opgevolgd do de trend van de groten om ook me samen te werken. Van Slageren legt uit: ,,Er zijn opd wereld vier grote handelshuizen die handel in agrarische produkten bep- len. Cebeco-Handelsraad heeft zich zelfs in het immense Duitse handels huis Tepfer ingekocht om in de werf handel mede het beleid te bepalen", Beleid dat er niet altijd op gericht is om de producent zo goedkoop mog lijk aan, bijvoorbeeld, veevoer te hel pen. ,,Ook nu blijven in havens wel eens schepen met produkten bewus een paar weken liggen om de vraag vergroten,en de prijs op te drijven". Daarmee is de cirkel na een halve eeuw weer rond. Het lijkt het verhas van de grote supernmarkten die aan de top tegen elkaar concurreren altij ten koste van de kleine kruidenier. D elf Texelse boeren die in 1935 een or zet haalden van /23.000,— en zich sterk maakten in de plaatselijke han delsmarkt hebben in ieder geval een uitgangspunt vastgelegd waarmee d; Aankoopcentrale, binnen welke ande Coöperatie dan ook, nog jaren voori kan. ,,Je moet je krachten, juist ine ze tijd, blijven bundelen om sterk te blijven in het immense handelsappa raat", aldus Herweijer. Voor de laatste competitiewedstrijd moest ZDH naar Oudesluis. De wedstrijd werd gespeeld in 't Zand op het veld van Geelzwart, omdat het ter rein van Oudesluis wordt opgeknapt. ZDH verscheen met enkele invallers uit het tweede, wegens ziekte van enkele spelers. Al snel kwam ZDH op voor sprong door een doelpunt van Bram Brouwer die goed doorging op een lange bal van Henk de Ruyter: 0—1. ZDH had een duidelijk veldoverwicht en Marcel Witte wist de voorsprong uit te bouwen via twee doelpunten: de eerste na aangeven van Jan de Wit en de tweede na een voorzet van Enno Drijver. Oudesluis kwam vlak voor de rust op 1—3, omdat de verdediging van ZDH collectief vergat in te grijpen. Na de rust had ZDH nog een kwartier de touwtjes in handen, totdat Ou desluis 2—3 kon maken door een af standsschot, dat niet geheel juist be oordeeld werd door invaller-keeper Hans Zijm. Oudesluis probeerde wat het kon om de gelijkmaker te produceren maar de verdediging van ZDH handhaafde zich kranig. Zo redde Rein Bakker vlak voor tijd nog een bal van de doellijn. Al met al een verdiende overwinning voor een hard werkend ZDH en een passend afscheidscadeau voor de ge blesseerde trainer Bep Vonk. In de zondag gespeelde honkbal wedstrijd Herons-Texla hebben de Texelaars laten zien op de goede weg te zijn. In een foutloze wedstrijd werd Herons op een 30 3 nederlaag getracteerd. De Texla aanval produceerde niet min der dan 17 honkslagen. Bij de vorige wedstrijd moest nog wor den geconstateerd, dat het team door beperkte trainingsmogelijkheden i.v.m. het slechte weer, nog niet optimaal draaide. Maar zondag werd met vast en gedegen spel in verdedigend op zicht geen duimbreed toegegeven. In de aanval het zelfde beeld: attent hon- klopen en goed slagwerk. Een paar voorbeelden: een ingesloten tegen stander tussen de honken twee en drie werd met een rundown moeiteloos uit getikt. Zelf scoorde Texla met een squeeze-play, door een prachtige stootslag van Wijnand Baretta ingezet. Simon Lap maakte één van zijn be faamde vangballen in het verreveld. En wat te zeggen van Martin Marinus, die schitterend aan slag presteerde met twee daverende 3-honkslagen. De niet genoemde spelers leverden eveneens goede prestaties door een hecht team verband te tonen. Illustratief daarvoor was de laatste nul van de wedstrijd. Herons was aan slag en had de hon ken een en twee bezet gekregen bij 2 uit. De volgende man sloeg een harde bal in het thuisveld. Yvo Zutphen ver werkte de bal uiterst snel en behield overzicht en wist met een harde aan gooi naar het tweede honk voor de laatste nul te zorgen. Cijfers: Voor Texla bracht Pepijn Wit top Koning het tot de volgende cijfers: 5 keer 3-slag; 1 keer 4-wijd; 6 honksla gen tegen en het veld maakte geen fouten. Herons gebruikte 3 werpers die samen de volgende cijfers noteerden: 4 keer 3-slag; 10 keer 4-wijd; 17 honkslagen tegen en het veld maakte 11 fouten. Hemelvaartsdag, 16 mei, houdt Wan delsportvereniging Het Gouden Boltje de traditionele Vogelwandeltocht. De start is in de Kaaps-nol in De Koog. Er wordt gewandeld over de afstanden 5, 10, 20 en 30 kilometer. Leeftijden: 6 en 7 jaar 5 km; 8 t/m 11 jaar 10 km; 12 t/m 14 jaar 20 km en vanaf 15 jaar 30 km. De''name aan langere afstanden is te allen tijde toegestaan. De starttijd is van 10.30 tot 11.30 uur voor de 30 kilometer en van 10.30 tot 14.00 uur voor de overige afstanden. De voorinschrijving is vanaf heden en De viswedstrijd van zondag die ge houden werd achter de teermolen in Oudeschild werd bezocht door 13 senioren en zes jeugdige vis sers. De vangsten vielen tegen: 16 vissen met een gezamenlijke lengte van 307 cm. Bij de jeugd werd eerste Jan Nico van der Ploeg (48 cm 2 vissen), tweede Alexander Boks (17 cm 1 vis), en der de Japie Kooiman (14 cm 1 vis). Afdeling senioren: totaal 228 cm, 12 vissen. 1. Kees Jacob Bakker (53 cm 3 vissen), 2. Frans Bos (43 cm 2 vis), 3. Fup Zegel (36 cm 2 vissen). De volgende wedstrijd is op zaterdag 11 mei en dat is de uitwisselings wedstrijd tegen HSV De Karper uit Bergen. De kosten van deze uitwisse ling zijn excl. aas voor senioren 77,50 en jeugd 75,—. Verzamelen om 7.30 uur bij het fanfaregebouw, Wittekruis- laan. Opgave tot en met woensdag 8 mei tot 20.00 uur bij Paul Verhagen, tel. 02220-3986. Voor de uitwisseling met Bergen moe ten er ook nog pieren worden gesto ken pp vrijdag 10 mei. Verzamelen om 18.15 uur bij het fanfaregebouw. De wedstrijd van 18 mei bij de Ottersaat gaat niet door en wordt verschoven naar zaterdagavond 15 juni van 18.30 tot 20.30 uur op dezelfde plaats. Voor de VVV-wedstrijd van 16 mei aan de Afsluitdijk kan men zich opgeven tot en met 12 mei 20.00 uur bij P. Verha gen. De kosten voor deze wedstrijd zijn excl. aas 724,25 (vier personen in één auto). sluit op 12 mei. Na deze datum wordt het inschrijfgeld verhoogd met 71,00. Inschrijfgeld voor personen t/m 15 jaar 72,75 tegen organisatiekosten 71,75; voor personen van 16 jaar en ouder 73,25 tegen organisatiekosten 72,25. Voor leden geldt een reductie van 70,75 en 71,00. Voorinschrijven is mo gelijk bij Ina Gerritsen, Zeebries 19, Den Burg. Het eerstvolgende wandelevenement is de Avondvierdaagse van 3 tot en met 6 juni. De voorjaarscompetitie 1984-85 zit er voor alle Tetak teams weer op. De be haalde resultaten mogen uitstekend genoemd worden. Tetak 1 handhaaft zich in de vierde klasse en behaalde zelfs een mooie derde plaats. Tetak 2 werd kampioen in de vijfde klasse en gaat het volgend seizoen ook vierde klasse spelen. De eindstanden zijn als volgt: 4e klasse H: Rats 5 Polisport 1 Tetak 1 Duintreffers 1 De Roemer 3 10 9 1 0 19 10 8 1 1 17 10 4 1 5 9 10 4 0 6 8 10 3 1 6 7 Noordkop 5 5e klasse B: Tetak 2 Be Fair 3 Spirit 10 Duintreffers 4 M. Schilder 6 DOV 12 4e klasse B jeugd: Noordkop 1 Be Fair 3 M. Schilder 3 DOV 4 Tetak 1 Rataplan 6 In het seizoen 1985-8 twee seniorenteams en één jeugdteam uitkomen. 10 0 0 10 0 10 9 0 1 18 10 8 1 1 17 10 2 4 4 8 10 2 2 6 6 10 1 4 5 6 10 1 3 6 5 10 8 1 0 17 10 8 1 0 18 10 6 1 3 13 10 2 1 7 5 10 2 1 7 5 10 1 1 8 3 zal Tetak met De atletiekvereniging Texel organiseert in het weekend van 15 en 16 juni een sponsorloop die fondsen op moet leve ren voor de aanschaf van een hoogspringmat (kosten ongeveer 78500,— Belangstellende bedrijven kunnen zich aanmelden om een be paald bedrag per kilometer bij te dra gen. Het is de bedoeling in 24 uur on geveer 300 kilometer af te leggen. Daarin zal zijn opgenomen een ronde om het eiland en bedrijven die daar voor in aanmerking kunnen komen. Dat kost vanzelfsprekend iets meer. De ronde om het eiland wordt gelopen op zaterdagmiddag. Start en finish zijn bij de wielerbaan in Den Burg en daar zal in de nacht en op zondag doorge lopen worden. Bedrijven die willen controleren of het aantal kilometers juist wórdt opgeteld worden door de vereniging uitgeno digd om plaats te nemen in de jury, zodat zij persoonlijk de verrichtingen van de lopers Albert Hovem, Ron Daalder, Jan Knippenberg, Theo Fran-- chimon en Minne Goënga kunnen beoordelen. Voor particulieren bestaat de mogelijk heid om voor een cent per kilometer te sponsoren, bedrijven kunnen dat doen voor een stuiver of een kwartje. Kilometers boven de 300 tellen voor de bedrijven zwaarder, gedacht wordt aan bedragen van een gulden. Belangstellenden kunnen contact op nemen met de Sportshop van Theo Legierse in de Weverstraat 50 te Den Burg (02220-3145), met Ed van Bom mel, Kleidelplein 13, De Cocksdorp (02222-448), met Ed Moojen, Beatrix es n 68, Den Burg (02220-3082) of met Piet Bakelaar, in diens accountantskan toor, Kogerstraat 5, Den Burg (02220-2850). De damcompetitie werd vorige week afgesloten met een royale opkomst. De strijd om de eerste en tweede plaats was in feite al beslist, doch er waren nog diverse plaatsen te veroveren. J. Hin klom op naar de vijfde plaats doordat J. Hooijberg tot tweemaal toe in de fout ging. Jacco Kuiter was goed op dreef, veroverde stukwinst, doch K. Bakker wordt dan vindingrijk en die eigenschap leverde ook nu weer een puntendeling op. H. van de Wete ring raakte in het gevorderde mid denspel het spor bijster tegen M. Vit- tali. Datzelfde overkwam W. Timmer tegen J. Trap. Het percentagesysteem heeft goed daan. Er is een groot aantal partijen gespeeld. P. Bakelaar werd royaal ka; pioen met bijna 90%. Zijn enige ne derlaag liep hij op tegen M. Vittali, a tweede werd. Ook hij moest een ketr het onderspit delven en dat was tegü Jacco Kuiter. J. Hin en J. Kuiter heb; ben hun capaciteiten regelmatig ge toond en dat wordt bevestigd door resp. een vijfde en een zevende plaaE De slotavond zal worden gehouden o 10 mei a.s. in ,,De Bijenkorf". De kat pioen zal dan simultaan spelen tegen de leden van de club. Ook oud-leder of andere damliefhebbers zijn welkoit De avond begint om half acht. De eindstand is als volgt, resp. partij en, gewonen, remise, verloren, punte en percentage: 1. P. Bakelaar 23 19 3 2. M. Vittali 18 11 6 3. K. Bakker 22 11 7 4. J. Hooijberg 18 8 5 5. J. Hin 21 10 4 6. J. v. Heerwaarden 16 7 4 7. J. Kuiter 19 9 3 8. J. Trap 22 7 10 9. C. Vinke 18 8 3 10. W. Timmer- 23 11 2 11. H. v. d. Wetering 25 10 5 12. G. Dros 23 9 5 13. L. Boonman 23 9 5 14. F. Bos 21 8 5 15. P. Drijver 20 8 4 16. P. de Wolf 17 7 3 17. J. de Wolf 15 4 7 18. K. Burger 22 9 3 19. J. Drijver 16 7 1 20. J. Eelman 13 5 2 1 41 89j 1 28 77,i 4 29 65,- 5 21 58; 7 24 57,1 5 18 56,2 7 21 55; 5 24 54; 7 19 52; 10 24 52,2 21. W. Vlaming 20 6 6 22. T. Hin 19 6 5 23. J. Everwijn 18 24. A. Sijtsma 26 25. R. Brouwer 22 26. M. Drijver 10 27. R. Eldering 19 28. M. Riemens 23 29. M. Daalder 12 Overigen: R. Kampstra 5 W. Bakker 3 R. Brouwer 2 P. Riemens 2 A. Brouwer 1 P. Daalder 1 10 25 501 9 23 50,5 9 23 50,5 8 21 50,5 8 20 50,5 7 17 50,5 4 15 50,5 10 21 47,7 8 1 5 46,5 6 1 2 46,1 8 18 45,5 8 17 44,7 8 16 44/ 12 23 44,2 11 18 40,5 3 8 40,5 12 11 28,9

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 10