,Deze bevrijding suggereert lat er vrede is" De Koog had even een dorpshuis in het hart-, i ]urgemeester in herdenkingsdienst Bevrijdings-dorpentocht geslaagd Zwaargewonden bij aanrijding Siem de Waal vertelt over zijn belevenissen Burgerlijke stand Vat met gevaarlijke inhoud UIIMOUMU IVICI I3ÖO fEXELSE COURANT „denk dat het goed is en een plicht is de doden uit de tweede wereld oog te blijven herdenken. Ik denk ook dat het goed is te bedenken dat bevrijding die we vieren, suggereert dat er vrede is. Die is er echter secht als niemand meer macht uitoefent over een ander en als we de rate rijkdommen van ons aller aarde, van onze levende aarde, met el- sar delen. Dat moet toch mogelijk zijn als we willen. En als we indivi- 'jeel willen moet het toch mogelijk zijn dat allemaal uit te stralen." 3tzei burgemeester Jo Engelvaart zaterdagavond 4 mei in een herden- ngsdienst in een bijna volle Nederlands Hervormde kerk van Den Burg. burgemeester herdacht in zijn toespraak niet alleen alle slachtoffers de laatste wereldoorlog maar gaf ook zijn visie op 40 jaar bevrijding, ij riep alle aanwezigen op de jeugd een betere toekomst te bieden. £en wereldvrede zonder dreiging." herdenkingsdienst in de kerk terd onder andere bijgewoond oor de gasten uit de VS, Canada, ngeland en een delegatie van de imbassade van de Sowjet Unie, Seorgische oud-strijders en de lansgroep Mchedroeli. De dienst jing vooraf aan een stille tocht en ranslegging bij het herden- ingsmonument op de algemene agraafplaats waarvoor de be- ingstelling zeer groot was en ilgde op de kranslegging op de iladzebegraafplaats en een korte erdenking van gesneuvelde geal- eerde oorlogsvliegers bij het Lan- astermonument. Ook de herden- op de Georgische begraaf- s werd door een zeer grote roep Texelaars en gasten bijge woond en was mede door de ont- ulling van een gedenkplaat van wijlen mevrouw Cornelia Boon- erberg een indrukwekkende lechtigheid. lp de Loladzebegraafplaats werd bij iet monument rond het graf van Lo- ödze een erewacht gevormd door de )ud-strijders Chrisja Bainduraschwili, Galaktion Zagereischwili, Waliko Schgenti, Misja Mozorelija, Uschangi klgobelaschwili en Gogi Garwewan- sschwili. Voordat ze de erewacht be rokken legden deze Georgiërs een rans bij het monument, gevolgd door ingelvaart en Schilling namens het smeentebestuur en de Russische am- ïassade. De Sowjet Unie was verte- renwoordigd door ambassaderaad V. Gnevachev, kolonel I. Zakharov, land- touwattaché A. Kovalev, handelsatta- t'né A. Boutko, secretaris S. Sokolov fn enkele ambtenaren. (ransen en bloemen werden ook ge- door afvaardigingen van de Vere ring Nederland-USSR, de dansgroep Mchedroeli, vrienden van de Sowjet Unie uit Joure en Sneek, Lord Iweedsmuir en Siem de Waal namens ie exEgeallieerden en het Comité Texel 40jaar vrij. Laatstgenoemde comité rlaatst bij de bloemen in het Russisch ;n Nederlands de tekst: J. Engelvaart tijdens zijn toespraak in de herdenkingsdienst. ,,lk heb het gevoel dat er krachten in de wereld zijn waarop de burger geen invloed meer heeft". ,,Voor de nabestaanden van hen die wij hier gedenken. Voor een ieder die dit leest, voor ieder mens, waar dan ook, vrede en vrijheid." Ook Tamara Alexandra Loladse, de in Nederland geboren en levende dochter van Sjalwa Loladse herdacht haar va der en de andere gevallenen met een bloemstuk. Op het moment dat Eugeni Artemidze met naast hem de in Geor gische klederdracht gestoken kinderen Nicolette en Jasper Smit uit Purme- rend een krans legden klonk via een tussen de bomen opgestelde geluids installatie Georgische zang. Enkele Ge orgiërs strooiden Georgische aarde uit over de graven en de erewacht dronk na de plechtigheid staande naast het grote monument gezamenlijk Georgi sche cognac. De drank die overbleef werd over het graf gegoten. Bij de ingang van de begraafplaats is een plaquette geplaatst met daarop het gezicht van mevrouw Boon- Verberg en daaronder de tekst ,,Aan Cornelia Boon-Verberg van haar Geor gische zonen". Deze posthume huldi ging aan de moeder van de Georgiërs werd onthuld door Chrisja Baindu raschwili, waarbij ook Georische zang en muziek ten gehore werd gebracht die speciaal voor deze gelegenheid was gecomponeerd en opgenomen. De herdenking op de begraafplaats trok mede door de deelname van de Georgische dansgroep en het daarbij horende jongerenkoor een enorme be langstelling. Veel Texelaars waren aan wezig en mensen van de vaste wal, waarvan een groot deel de reis naar Georgië anderhalf jaar geleden meemaakten. Na de plechtigheid op de Hogeberg gingen Lord en Lady Tweedsmuir, de echtparen East en Jones, H. Weber en Siem de Waal met het gemeente bestuur naar het Lancastermonument aan de Lancasterdijk, waar bloemen werden gelegd. Verschuilen De herdenkingsdienst in de N.H. kerk ging van start met het spelen van een drietal gezangen door Musica Texla, gevolgd door een korte overdenking, uitgesproken door dominee J. ter Haar. De predikant plaatste onder de rode draad ,,40 jaar na de oorlog en nog..." diverse persoonlijke herinnerin gen en sprak beeldend over de miljoe nen die de bevrijding in 1945 niet mee maakten als ,,zielevonken die op zoek zijn naar hun bestemming". ,,Er moet nog zoveel zijn waar het bestaan van vroeger zich in vasthecht. De zielevonken hechten zich vast in stenen, bomen, huizen en mensen. De vonken die moesten vluchten, die zijn verraden, die zich moesten verschui len, die zijn opgepakt, die van de weg zijn gemaaid, die zijn vermist, die op transport zijn gezet en waarvan hun le ven niet tot bestemming kwam. In een foto, krante-artikel, een koppelriem do- Lees verder PAGINA 2 De dorpentocht voor fietsers en automobilisten die als bevrij- dingstocht zondag werd gehouden mag geslaagd worden genoemd. Ruim 200 fietsers en 45 automobi listen reden de tocht van ongeveer 60 kilometer. Eén en ander was ge organiseerd door de sectie dorps- en dorpshuiswerk. De deelnemers hadden zondag echter slechter fietsweer kunnen treffen, 's Morgens was er weinig wind en zon, alleen later in de middag werd het koud. Toen hadden de meeste deelne mers de 60 km op het rijwiel echter al afgelegd. Men moest met de deelna- mekaart alle dorpshuizen (in Den Burg De Lindeboom) aandoen om een ge nummerd stempel te bemachtigen en Vanmorgen tegen acht uur deed zich op het kruispunt Westerboersweg-De Staart in Waal enburg een aanrijding voor waarbij twee Texelaars levensgevaarlijk werden gewond en hun auto's wer den vernield. Een Volkswagen bestuurder die bezig was kranten te bezorgen en op weg was naar hoeve De Arend, kwam van de Westerboersweg en kruiste de Staart op het moment dat daar een andere Volkswagen, bestuurd door een man uit Oosterend, voor bij kwam. Bij de aanrijding kwa men beide auto's in de sloot te recht. Omwonenden snelden toe en sloegen alarm. De krantebezor ger, die gedeeltelijk onder zijn wa gen terecht was gekomen, dreigde te verdrinken; een buurtbewoner hield zijn hoofd boven water tot er hulp kwam. Met de apparatuur van de rampenwagen knipte de brand weer de andere auto open waarna de bestuurder, die waarschijnlijk een nekfractuur heeft opgelopen, met behulp van ladders op de kant kon worden gebracht. De slachtof fers werden met twee ambulances naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd. De foto geeft een beeld van de hulpverlening. In de sloot op de voorgrond de auto van de krantenbezorger. Het tijdelijke dorpshuis van De Koog werd zondag zelfs officieel geopend. Die eer viel te beurt aan T Jilderda 6esfaura//rf rfs £/orp- Kommissie. Hij knipte met verve een feestelijk lint door. Jilderds zei det de investering ven dit tijdelijk onderkomen enorm meeviel en dat de dorpscommissie dan ook niet van plan was investeringssubsidie aan te vragen. met de uiteindelijke cijfercombinatie op de kaart kon men meedingen in een verloting met als hoofdprijs een fiets. In de meeste dorpshuizen waren kleine tentoonstellingen over de bevrijding en het verzet, met name in De Cocksdorp was een mooi foto-overzicht van de Georgische strijd in De Cocksdorp en Eierland. Tent Bij de organisatie van de dorpentocht werd de dorpscommissie van De Koog voor een probleem gesteld dat men de deelnemers niet in een dorpshuis kon ontvangen: De Koog heeft immers nog steeds geen echt dorpshuis. De daarvoor in de wintermaanden dienstdoende Kaapsnol is al weer in gebruik voor toeristen. Met behulp van Scouting werd dit probleem opgelost. Zondag stond aan de Nikadel een for se tent met daarbij een bord. Op dat bord stonden de Koger verenigingen genoemd die graag een eigen dorps huis willen. In de wat donkere dorps huistent was muziek en het gebrek aan licht werd benut voor het draaien van tekenfilms voor de jeugd. Winnaars Degenen die mee hadden gedaan aan de dorpentocht konden 's avonds gra tis naar de feestavond in de schouw burgzaal van De Lindeboom waar het Holland Kwartet voor dansmuziek zorgde en het duo Jan en Zwaan mee zingers presenteerde. Halverwege de avond trok notaris Hans Boswijk de winnende nummers. Met een cijfer combinatie van zeven cijfers waren er minstens een miljoen mogelijkheden en het gebeurde dan ook niet één keer dat een cijfer werd getrokken dat exact overeenkwam met het cijfer op de deelnemerskaart. Daarom werd steeds een nummer op gezocht wat daar het meest dicht bij in de buurt kwam, waarbij de getrok ken cijfercombinatie als geldbedrag werd gelezen. De tweede prijs bij de auto's (een fruitmand) ging naar T. Boerse-de Wit en de eerste prijs (een taart) was voor T. Medema-Leegwater. De tweede prijs bijde fietsen werd gewonnen door A. Schoo en de eerste prijs, een fiets met versnellingen ging naar F. van Tonge len uit De Cocksdorp. Op uitnodiging van het comité Texel 40 jaar vrij houdt oud-Texelaar Siem de Waal uit Pietermaritsburg (Zuid Afrika) een voor ieder toe gankelijke lezing over zijn beleve nissen ten tijde van de bevrijding. De Waal houdt zijn voordracht vrij dagavond a.s. (dus niet op 13 mei zoals eerst de bedoeling was) in het ouderencentrum ,,De Buure- ton" aan de Molenstraat, aanvang 20.00 uur. Siem de Waal, in de jaren 30 naar Zuid Afrika geëmigreerd, gaf in 1941 gehoor aan de oproep mee te helpen aan de bevrijding. Hij sloot zich aan bij de Prinses Irenebrigade, werd opgeleid in Engeland en maakte vervolgens deel uit van de troepenmacht die na de in vasie in Normandië via België naar Ne derland trok. Eenmaal in het vaderland greep hij de eerste gelegenheid aan om naar zijn geboorte-eiland te reizen dat toen nog door de Duitsers was be zet. Als eerste geallieerde zette hij voet op Texel, waar hij door vele honderden feestelijk werd begroet als voorbode van de bevrijdingsmacht. Tijdens de opmars door West Europa maakte Siem en zijn brigadegenoten ,,het een en ander" mee waarover hij vrijdaga vond zal vertellen. Wie Siem de Waal kent, weet dat hij dit op zeer boeien de, maar ook relativerende wijze kan doen waarbij hij de humor niet uit de weg gaat. Wie de avond wil meema ken dient zich vóór woensdagavond Geboren: Stefan, zv. Pieter J. W. Hoogerheide en Bregitta D.M. Boer- sen; Bernardus Dionisius,zv. Barnardus G. Gerritsen en Dorothea M.C.M. Ver stappen; Reinier Dick Simon, zv. Jan Steenis en Petronella A. Willemse; Marije, dv. Cornelis P. Duinker en Grie- tha van der Ster; Jante Sarina, dv. Ja-, cob D. Koopman en Elisabeth C. Roe per; Joost Marijn, zv. Désiré M. Ver- duin en Margaret Hessels; Mariëtte, dv. Cornelis Stobbe en Monica M. Divendal. Overleden: Aaltje Wilbrink, oud 87 jaar; Jan Kaczor, oud 66 jaar; Jan Trap, oud 72 jaar. De kotter TX 43 kreeg op 25 mijl ten zuidwesten van Den Helder een vat van ongeveer 30 liter in de netten. Het blauwe vat met zwarte handvaten be vatte een bijtende vloeistof en is aan gemeentewerken overgedragen. THE BOUTIQUE WfTH THE BEST CHOICE Brengt iedere week andere collec ties van de Top Tien van Europa!! In Wear - Fiorucci - Lemon - Swin ger - Meadows-* Dranella - Emma- nuelle - Painter Studio - Trader - Half - Jackpot en natuurlijk de klapper voor Texel Matinique In the middle of the Island Weverstraat 5, Den Burg, Texel (02220) 5346. (morgen) te voorzien van kaarten f\ ter bestrijding van de kosten,af te halen bij fotobedrijf Jan de Waal aan de Stenenplaats. Zou uit het verloop van de kaartverkoop blijken dat de zaal van De Buureton te klein is, dan wordt de avond gehouden in een grotere zaal. Dit zal dan in de agenda van de Texelse Courant worden bekend gemaakt. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,10 per kwartaal, los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. kiie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. ai werktijd- Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. I0222P) 266, ^Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der jai, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: g,eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg,

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1