VERVOLG VAN PAG. 1 Toespraak burgemeester Raadsvergadering Reisje Plattelandsvrouwen LEGPENNING Goed afgelopen Nooit weer Zon, maan en hoog water Ongeldig Deel Rijverbod Oorlogsexpositie in raadhuis Sollicitatietraining TEXELSE COURANT len de zielevonken met de vraag om terugkeer naar onze bestemming. We ontmoeten ze op bewaardersplaatsen, op velden van eer en oneer." Ter Haar zei te begrijpen dat men bij het vergeven van een ander ,,niet over 40 jaar ijs ging." „Wie neemt het hem kwalijk als hij niet kan zeggen: vergeef ons onze schulden gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren. Het is het weten van twee vonken die aan elkaar geketend zijn." Uniek Burgemeester Engelvaart zei dat de dodenherdenking en de bevrijding wordt herdacht door twee generaties. "De jongeren voor wie de oorlog een pagina uit geschiedenisboekjes is en de ouderen die de littekens in persoon lijke herinneringen en gevoelens met zich meedragen." De burgemeester noemde de vrijheid in eigen land en enkele andere demo cratische landen uniek. ,,Wat vrijheid en democratie zijn weten we niet. Wie het wil weten, hoeft in tijd slechts 40 jaar terug te gaan en in ruimte maar in de wereld rond te kijken naar een maatschappij waar op grond van ras, huidskleur, geslacht, politieke overtui ging, geloof of levensbeschouwing, angst heerst, gefluisterd of gezwegen wordt. Hardop praten over vrijheid, hardop lachen in vrijheid kan daar niet." "Het was een strijd die werd gevoerd vanuit de overtuiging dat een volk dat voor tirannen zwicht meer dan lijf en goed zal verliezen", aldus Engelvaart, daarbij het bekende gedicht van Van Randwijck citerend. De prijs die nu voor onze vrijheid betaald zou moeten worden zou volgens de burgemeester veel hoger zijn. ,,Die prijs is in een tijd van massavernietigingswapens onein dig veel hoger, zelfs monsterachtig groot geworden. Hoe veel gecompli ceerder is daardoor de strijd voor de vrijheid." Voorkomen Dat bracht de burgemeester tot de constatering ,,dat aan de opdracht om de vrijheid als hoogste goed tot iedere prijs te verdedigen door de kernwa pens een nieuwe opdracht is toege voegd om de oorlog als hoogste kwaad tot iedere prijs te voorkomen." ,,Wij kunnen onze vrijheid niet anders meer dienen dan door een oorlog te voorkomen. Voorkomen, door haar nooit te beginnen, door de bereidheid te tonen haar te voeren, als anderen beginnen. Dit voorkomen bepaalt niet één partij, dat bepalen we met elkaar. Deze afhankelijkheid van elkaar draagt onzekerheid en vrees in zich". Engel- Vaart noemde die vrijheid kwetsbaar omdat ze niet meer alleen door enkele burgers en militairen gegarandeerd kan worden, maar door iedereen gedragen moet worden. ,,Van hen die wij geden ken, bewoneren en danken, kregen wij alle vrijheid, behalve die om haar prijs te geven." Dit gedeelte van de toespraak was ontleend aan een voorbeeld van het Nationaal Comité ter herdenking van 40 jaar bevrijding en daarbij had de gemeente Texel het verzoek gekregen ook aandacht te geven aan de slach toffers van de oorlog in het toenmalige Nederlands-lndië. Engelvaart noemde dat terecht. ,,Dat gegeven was te lang- ondergeschoven. Toch kan ik met het geheel niet goed uit de voeten. Ik heb geen behoefte aan de gebroken geweertjes-discussie en geen geld voor de bewapeking zoals in de jaren der tig. We hebben dat meegemaakt en weten wat het is." Dinsdagavond 14 mei vergadert de ge meenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijsten van de vergaderingen van 12 maart en 9 april 1985. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording vragen. 3. Voorstel tot ongegrondverklaring be roepsschrift J. S. Roeper.4. Beslissing op beroepsschrift H. den Teuling. 5. Jaarrekening 1983 Stichting Texels Museum. 6. Aanvullende subsidie voor de Stich ting Texels Museum over 1985. 7. Inrichten speellokaal School met den Bijbel. 8. Aanvraag inventaris en materiaal ten behoeve van de algemeen bijzondere basisschool in De Koog. 9. Aanvullende inventaris voor de Jac. Daalderschool te Oosterend. 10. Herziening procedure-verordening specifiek welzijn. 11. Subsidie herstelkosten biljart Sa menwerkingsverband MZW/Jeugdwerk. 12. Eerste wijziging van de Geluidshinderverordening. 13. Voorbereidingsbesluiten van: a. bouwplan van de heer W. van der Werf, Californiëweg te De Koog; Amerikaanse burger zo nodig oorlog wil met Russen en niemand' maakt mij wijs dat een Rus oorlog wil met een Amerikaan of dat een zwarte zijn blan ke medemens in een oorlog wil. vernie tigen. Engelvaart vroegt zich af waa rom we onze kinderen niet beter leren hoe ze zich kunnen gedragen tegeno ver bijvoorbeeld medescholieren, oude ren en gehandicapten en hoe we ze van anderen kunnen laten leren. Ook uit andere landen en culturen. „Kor tom meer aandacht voor humanitaire en karakterwetenschappen", aldus Engelvaart. De burgemeester zei het gevoel te krij gen dat er krachten gaande zijn waa rop de burger geen invloed meer heeft. „Zelfs de nationale regeringen hebben dat niet meer. Het lijkt wel het werk van een systeem, dat niet meer voelt wat echt onder de mensen leeft." Engelvaart vroeg zich af waarom de onlustgevoelens over de ontwikkelin gen in de maatschappij van na 1945 niet ontmaskerd waren en waarom mensen „bij voorbaat eikaars moetie- ven in twijfel trekken" en ook vond hij het onbegrijpelijk dat we de huidige communicatiemogelijkheden niet be nutten om elkaar beter te leren ken nen, „zowel de politiek als de cultuur van andersoortige maatschappijen." De burgemeester dacht dat de wereld onnoemelijk veel tot stand zou kunnen brengen. „We kunnen zelfs iedereen op deze aarde een dak boven zijn of haar hoofd geven, ieder van vers wa ter voorzien en zorgen dat er voldoen de voedsel is voor iedereen. Maar we moeten het wel willen. Betalen kun nen we het makkelijk, want het kost een fractie van hetgeen we nu onno dig utgeven." Dominant Engelvaart wilde aan de gedenkrede van het Nationaal Comité een meer persoonlijke visie toevoegen en zei „met zorg" de discussies te volgen over de dominante rol van kernwa pens. „Zorg omdat het plaatsen van deze wapens moet zorgen voor ont manteling en zorg over ontwikkeling van nog niet uitgevonden wapensystemen." „De soldaten, verzetsmensen en bur gers die in de oorlog het leven lieten om vele landen van een fascistisch juk te bevrijden hadden andere idealen dan de maatschappij waar we nu in le ven". Engelvaart voegde daaraan toe dat nabestaanden van gevallenen nu nog vaak lijden onder de verschrikkin gen van toen, waardoor men soms weinig begrip kan opbrengen voor ont moetingen met oud-strijders zoals deze op Texel worden gehouden. Slecht gedaan „Is er al bevrijding geweest na mei '45? Jazeker, als je maar niet te ver van je bed kijkt. Als je echter iets ver der wilt zien dan hebben wij het als mensheid slecht gedaan, wie dan ook. Heel anders dan de verwachtingen tij dens de bevrijding waren". De gesuggereerde vrijheid die we ken nen wordt volgens Engelvaart gedra gen door angst. „Ik ben ervan over tuigd dat de individuele burger, wie je ook vraagt, bang is voor het uit de hand lopen van een volgende oorlogs situatie met kernwapens of bang is voor de beelden die we dagelijks ken nen. Niemand maakt mij wijs dat een Perspectief De burgemeester sloot zijn toespraak af met een wens: „In aanwezigheid van u allen Texe laars, gasten van het eiland, maar ook delegaties in diverse vorm uit de Vere nigde Staten, Canada, Engeland en de Sowjet Unie, dus uit mensen, die de leiding hadden hier op Texel bij de be vrijding, uit enkele oorlogsvliegers die hier neerkwamen, uit mensen die lijfe lijk de opstand hier meemaakten en die de ellende van de oorlog nog voe len, die onderdak gaven aan strijders, hongerenden en gezochte personen en door deze tolerantie grote risico's lie pen, uit mensen die familieleden en vrienden verloren, uit mensen die per soonlijk Minsk, Leningrad en Stalin grad meemaakten, uit mensen die we ten wat het is om met een oorlogs vliegtuig te crashen, roep ik u op in het jaar 1985, het internationale jaar van de jeugd, te beseffen dat we de jeugd een beter perspectief moeten bieden, namelijk het perspectief van wereldvrede zonder dreiging". Nadat het Texels Christelijk Mannen- kbor drie liederen had gezongen liep men in een stille tocht, voorafgegaan door het Koninklijk Texels Fanfare, naar de algemene begraafplaats aan de Ko- gerstraat. Daar liepen honderden men sen langs het kerkhof van de gealli- seerden en formeerde men zich rond het herdenkingsmonument bij de in gang om enkele minuten stil te zijn. Daarna werden kransen of bloemen gelegd door burgemeester Engelvaart en wethouder Schilling, de ambassade van e USSR, Georgische oudEstrijders, de oud-leden van de geallieerde strijd krachten Tweedsmuir, S. de Waal, A. East, H. Weber en K. Jones, de Geor gische dansgroep, E. Artemidze, het Comité Texel 40 jaar vrij, Scouting Texel, Bloembollencultuur en de Vere niging Nederland-USSR. Na het spe len van het Wilhelmus en het hijsen van de vlag in top door leden van Scouting Texel werd de herden kingsplechtigheid afgesloten met het spelen van een mars door drumband Margaretha Sinclair. In het raadhuis werd later afscheid genomen van de Russische en Georgische gasten, die met de laatste boot terugkeerden naar de vaste wal. b. bouwplan van de heer R Kok, De Wittstraat 33 te Oudeschild; c. bouwplan van de Stichting Over dekte Manege, Akenbuurt 20 te Den Burg; d, bouwplan van de heer J. Venneman, Gerritslanderdijkje te Den Burg. 14. Overzicht onvoorziene uitgaven. 15. Voortgang invoering nieuwe comptabiliteitsvoorschriften. 16. Investeringsplan dienst sociaal werkverband De Bolder voor 1985. 17. Laatste termijn subsidie tennisvere niging „Deuce". 18. Restauratie van de accommodatie van het Maritiem Museum. 19. Uitbreiding toiletaccommodatie van het Maritiem Museum. 20. Jaarverlag grondbedrijf over 1983. 21. Jaarverslag gemeentewerken over 1983. 22. Vermindering beschikbare financië le ruimte over de jaren 1986 t/m 1993. 23. Aankoop grond en opstal van G. Rijk ten behoeve van reconstructieplan rondom R.K. kerk. 24. Aankoop grond van R de Graaf ten behoeve van ontwerp- bestemmingsplan Den Burg-Centrum. 25. Aankoop woning met bijbehorende grond van fam. W. A. Braam ten be hoeve van ontwerp-bestemmingsplan Den Burg-Centrum. 26. Aankoop grond mevr. Daalder- Bonne ten behoeve van bestem mingsplan Buitengebied Texel en het bestemmingsplan De Koog. 27. Aankoop grond Nederlands Her vormde gemeente ten behoeve van ontwerp-bestemmingsplan Oosterend. 28. Subsidie ten behoeve van folder „De landbouw en het werk van de boer op Texel". 29. Aanvulling sanering verspreide lozingen. 30. 1e wijziging Algemene Politie Ver ordening Texel. Voor het ééndagsreisje van de Platte landsvrouwenafdeling Texel kunnen zich nog enkele deelneemsters opge ven. De tocht gaat naar Amsterdam waar het Anne Frank-huis en het Tro penmuseum bezocht zullen worden. Daarbij is gelegenheid voor koffiedrin ken en aan het slot is een diner. De kosten bedragen 755,-. Leden (maar ook niet-leden) kunnen zich opgeven bij mevrouw W. den Haan, liefst vóór 10.00 uur, telefoon (02220) 3428. Veel mensen hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid om de bronzen legpenning die het Comité Texel 40 jaar vrij heeft laten maken, bij voorin schrijving te kopen. Anderen wilden de medaille eerst zien. De eerste exemplaren van de totaal bestelde oplage zijn inmiddels afgeleverd en zijn via de gemeente geschonken aan geal lieerde oud-strijders en Georgiërs die in verband met de herdenking naar Texel kwamen. Omdat het er naar uitziet dat de belangstelling voor de meaille aan zienlijk groter is dan het aantal bestel de exemplaren toelaat, is getracht de oplaag alsnog te vergroten. Dit is in beperkte mate mogelijk gebleken. De legpenning (doorsnee 60 mm, gewicht 70 gram) kan dus ook nu nog worden besteld door overmaking van 727,50 op rekening 5874.77.571 van de ABN t.n.v. „Comité Texel 40 jaar vrij" met de vermelding „legpenning". Postgiro nummer van de bank 14700. Medio mei zal worden bekend gemaakt waar en wanneer de bestelde penningen kunnen worden afgehaald. Bestellen is mogelijk tot uiterlijk 15 mei 1985. De legpenning is te zien op de toon bank van de huishoudafdeling van Bakkers Ijzerhandel, en in de etalages van de ABN-bank in de Parkstraat, de Rabobank op de Groeneplaats en He renmode Zegel in de Weverstraat. Op bevrijdingsdag werd op het kruispunt Pontweg-Redoute een over stekende fietser door een automobilist uit Heveadorp gescchept. Het liep goed af; de man bleef ongedeerd. Wij zijn vandaag zeer gelukkig na 40 jaar terug te zijn in uw land om de dag te herdenken dat Nederland be vrijd werd van het fascisme. Uit het verre Georgië zijn wij gekomen om tesamen met de Nederlandse be volking en vooral met de bewoners van Texel de bevrijdingsdag te vie ren. We zullen nooit de bloeddorstige strijd vergeten die op Texel is gevoerd onder leiding van kapitein Schalwa Lo- ladze en die aan honderden Georgiërs en Nederlanders het leven heeft ge kost. Waarde vrienden staat u mij toe, namens mijn vrienden en de familie van gevallenen, onze groeten en beste wensen over te brengen. Zij allen hechten zeer aan dit stukje grond op Texel waar hun zonen begraven liggen. Het is hartverscheurend voor Georgi sche mensen die gehecht zijn aan ei gen oude tradities, te weten dat hun zonen ver van huis hun laatste rust: plaats vonden. Dit kerkhof op Texel is ons allen heilig. Wij danken u allen voor het goede onderhoud van de gra ven van onze 522 gevallen kameraden. Ik wil u zeggen en vragen, wie zou nog eens zulk een oorlog willen mee maken? Dat mag zelfs in de dromen van onze kinderen en kleinkinderen niet meer voorkomen. De volkeren van de Sowjet Unie hebben meer dan 20 miljoen levens te betreuren. Deze ver schrikkingen mogen zich niet herhalen. We hebben vrede nodig. Vrede over de gehele wereld. Eugeni Artemidse De zon komt 11 mei op om 5.52 uur en gaat onder om 21.21 uur. 4 mei V.M.; 11 mei L.K. Springtij: 7 mei; doodtij: 14 mei. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 3 mei 8.19 en 20.38 Zaterdag 4 mei 9.12 en 21.25 Zondag 5 mei 9.45 en 22.08 Maandag 6 mei 10.33 en 22.50 Dinsdag 7 mei 11.19 en 23.29 Woensdag 8 mei 11.51 en 23.55 Donderdag 9 mei 12.27 en Vrijdag 10 mei 0.07 en 13.02 Zaterdag 11 mei 0.29 en 13.45 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. DINSDAG 7 MEI t De politie blijft erop letten of de auit zijn voorzien van een geldig Deel van het kentekenbewijs. Vorige week werd proces verbaal opgemaakt tegSC een man uiNt Winkel die zijn bestelbus op het veerhaventerrein had gepar- keerd met achter het raam een vermi derd Deel f" In de nacht van 4 op 5 mei omstreelj 02.00 uur hield de politie op de Pont. weg een automobilist uit De Koog aai die drank had gebruikt. Het resultaat van de blaasproef noopte tot het opleggen van een rijverbod. In de kelder van het raadhuis is tot 10 mei nog de expositie van kaarten, i schriften, posters e.d. te zien, die be trekking heeft op de oorlog. De expo sitie is open van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.0 tot 17.00 uur. oi In samenwerking met het arbeidsbu reau houdt de Streekschool voor vor ming en beroepsonderwijs een sollici tatietraining. Deze training is bestemd voor jongeren van 18 tot 23 jaar die moeilijkheden ervaren bij het sollicite ren. Er wordt in de training aandacht besteed aan het schriftelijk solliciteren, mondeling solliciteren en er zal door middel van video-opnamen gelet^wor den op houdingsaspecten. Een des kundige op het gebied van personeels zaken zal een toelichting geven. De training duurt drie keer twee dagen. De verschillende dagen zijn woensdag en donderdag 22 én 23 mei, woensdac en donderdag 29 en 30 mei en woens dag en donderdag 5 en 6 juni. Er zijn geen kosten aan verbonden. Degenen die belangstelling hebben voor deze training kunnen zich aanmelden bij hei Texelse arbeidsbureau. De training wordt gehouden in Alkmaar. Na een korte, maar ernstige ziekte, is plotseling uit ons midden weggerukt mijn lieve man, onze lieve pappa, zoon en schoonzoon Jan Kikkert op de leeftijd van 52 jaar. Hij ruste in vrede. Annie Kikkert-Brekeveld Robert en Petra Edgard Marit en Allard D. Kikkert-Terpstra F. Brekeveld-de Jong Sietse, Snuf, Moor, Am ber, Noeska en Pearl. Texel, 2 cnei 1985. Parnassiastraat 3, De Koog. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden op de algemene begraafplaats te Den Burg. ,,Als een bloem... Zo gaat voorbij Het leven". Tot onze grote droefheid hebben wij afscheid moeten nemen van mijn oudste en toch veel te jonge broer en onze oom Jan Kikkert Hij werd 52 jaar. Akkie Deborah Erwin en Claudia Nastasia Denise Texel, 2 mei 1985. Met grote verslagenheid namen wij kennis van het overlijden van ons oud-bestuurslid Jan Kikkert Wij zullen hem met veel waardering en dank baarheid voor zijn opgewektheid en positieve in zet blijven herinneren. Zijn vrouw en kinderen wensen wij alle kracht toe dit verlies te dragen. Vereniging Vrienden van het Paard Tot onze droefheid is plotseling overleden onze lieve, broer, oom en zwager Jan Kikkert Fam. Kikkert Texel, Australië Na een kortstondig ziekbed is op 2 mei j.l. plot seling overleden onze collega Jan Kikkert Wij verliezen in hem een prettige en gewaar deerde medewerker die wij zeer zullen missen. Wij wensen zijn vrouw en kinderen veel sterkte toe bij het verwerken van dit grote verlies. Personeel van het P.E.Nrbedrijf Texel Met grote verslagenheid namen wij kennis van het overlijden van onze collega Jan Kikkert Wij wensen zijn vrouw, kinderen en familie veel sterkte toe dit verlies te dragen. Personeelsvereniging „PEN-bedrijf Texel" Toch nog plotseling is van ons heengegaan mijn lieve man, onze lieve vader, groot- en overgrootvader Pieter Koopman echtgenoot van Johannetta Sophia Schaap, op de leeftijd van 88 jaar. J. S. Koopman-Schaap A. Roeper-Koopman C. Roeper A. Zandee-Koopman C. Zandee J. Koopman J. Koopman-Godek M. v.d. Star-Koopman J. v.d. Star T. Troost-Koopman A. Troost N. van Heerwaarden-Koopman A. van Heerwaarden A. Koopman N. Koopman-Pool D. Uitgeest-Koopman K. Uitgeest klein- en achterkleinkinderen Texel, 4 mei 1985 Gollards-Rusthuis, De Zes 12, Den Burg. De crematie zal plaatsvinden op woensdag 8 mei v.m. 10.00 uur in het crematorium te Schagen. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in het Gollards-Rusthuis, en na de crematie in de koffiekamer van het crematorium. Tot ons groot verdriet is geheel onverwacht van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Jan Durieux op de leeftijd van 68 jaar. D. Durieux-van den Bogaard Annie en Gertjan Texel, 5 mei 1985 Wintergroen 11, Dé Koog. De rouwdienst zal worden gehouden op donder dag 9 mei om 14.00 uur in de Hervormde kerk te De Koog, waarna de begrafenis op de Alge mene Begraafplaats te Den Burg zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de „Schuilhut" te De Koog. Lieve opa Durieux wat zullen we je missen. Gerard, Nel, Natasja Raimond en Patrick Rovers De velen, die op een of andere wijze hun medeleven hebben getoond bij het ziek zijn en heengaan van on ze lieve moeder MARIA BROUWER-VAN GRONINGEN willen we hierbij hartelijk danken. Het heeft haar en ons heel goed gedaan. Haar kinderen en kleinkinderen Texel, mei 1985. 1925 1985 Op 14 mei a.s. hopen wij met onze ouders en grootouders A. de Vries J. de Vries-de Jong hun 60-jarig huwelijksfeest te vieren. Gelegenheid tot feliciteren van 17.30 tot 19.00 uur in hotel De Lindeboom. Den Burg: R. de Vries F. de Vries-Dros Den Burg: D. de Vries S. de Vries-Postma Hoogezand: M. de Vries H. de Vries-de Graaf Lelystad: J. de Vries G. de Vries-Michels Klein- en achterkleinkinderen Oudeschild, Kerkesteeg 4.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2