,Wij zijn verantwoordelijk Groot publiek genoot van Georgische dansers Grote Waliko" tijdens ontvangst Lord Tweedsmuir weer achter de vogels aan SDAG 7 MEI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 besloten. winsky bracht een dronk uit op de overwinning op het het fascisme en zei dat het Russische volk in voor spoed, vrede en vriendschap wil leven. Holland-Roesland-Goed Oud-gemeentesecretaris Beemsterboer, destijds deel uitmakend van het plaat selijk verzet dat hij vooral administra tieve diensten bewees, bracht het wachtwoord in herinnering dat af gesproken was bij de opstand van de Georgiërs. Het luidde „Holland- Roesland-Goed" en dat moest ra zendsnel worden uitgesproken om te voorkomen dat je als vijand door de mand viel. Beemsterboer sprak de hoop uit dat niet alleen de betrekkin gen tussen „Roesland" en Holland „goed" zouden zijn, maar de relatie tussen alle volkeren. Als tolk in het gezelschap fungeerde mevrouw S. Makarowa, een bekende voor de deelnemers aan de reis naar Georgië. Zij is zelf zeer actief geweest in de strijd tegen de Duitsers en herin nerde aan de gesneuvelde Georgiërs van de opstand op Texel „die samen met de inwoners van Texel hebben ge vochten en nu in de Texelse aarde lig gen". „Ik drink anders nooit, maar voor het eerst van mijn leven wil ik drinken op hen." Genoeg voor ieder Burgemeester Engelvaart zei dat de mens tegenwoordig in staat is te zorgen voor genoeg kleding, huis vesting en voeding voor alle aard bewoners en dat voor een fractie van het bedrag dat nu aan wapens wordt besteed. „Het is nooit de bedoeling van de soldaten en ver zetsmensen geweest om een we reld te maken die zo dreigend is als nu. Maar ik geloof in de ont moeting van mensen uit oost en west, uit noord en zuid, tussen zwarten en blanken, armen en rij ken. Niemand maakt me wijs dat iemand een mens vernietigen wil, waarmee hij wel eens een glas drinkt. Ik hoop dat we allemaal willen meewerken aan de ontmoe ting met elkaar." Aan mevrouw Makarowa overhandigde de burgemeester een exemplaar van de zojuist gereedgekomen herden kingspenning met het opschrift „Texel wenst u vrede en vrijheid" en werd er voor gezorgd dat ook de andere gasten zo'n penning kregen. Er werd bij verteld dat ook de nog te ontvan gen ex-geallieerden uit de Verenigde Staten, Canada en Engeland deze bronzen penning zouden ontvangen. In het Georgische gezelschap bevond zich ook de filmregisseur Rezo Tabu- kasvili uit Tbilisi. Hij was al meerdere keren op Texel geweest en is thans be zig een film over oorlog en vrede te maken waarin Texel een belangrijke rol speelt. Hij liet in zijn toespraak uitkomen dat Texel voor Georgiërs een soort heilige plaats is, alleen om het feit dat in de Texelse aarde 556 Georgische doden zijn begraven. Ook Tabukasvili uitte in bloemrijke bewoordingen zijn dank aan de Texelaars. Tegenprestatie De Georgische kunstenaar Nodat Ma- lazonia overhandigde aan de burge meester en aan Harry en Maria de Graaf een eenmalig vervaardige meta len legpenning met Georgische symbo len. Het zou inhouden dat genoemde personen daarmee tot ereburger van Georgië of Tbilisi waren benoemd, maar dat was een vergissing van de tolk. De penning was een ereblijk. Het echtpaar De Graaf heeft de Texelse herdenkingspenning gemaakt en de Georgische kunstenaar wilde daar iets tegenover stellen door ook een legpen ning te geven, toevallig van precies hetzelfde formaat. Door nog meer mensen werd gespro ken, onder andere door Huug Snoek die vertelde dat de Georgiërs die zich destijds voor de op hen jagende Duit sers in veiligheid wilden stellen lang niet altijd onderdak bij burgers durfden te vragen omdat zij wisten welke gé- Lord Tweedsmuir verheugde zich niet alleen op een bezoek aan Texel vanwege het weerzien met oudere Texelaars. Minstens zo be langrijk vond hij een weerzien met de Texelse vogels. Vlak nadat Tweedsmuir de uitnodiging van het gemeentebestuur om enkele dagen naar Texel te komen had aangenomen, vroeg hij of het mo gelijk was de in zijn boek geroem de natuurgebieden van ons eiland uitgebreid te bezoeken. De lord en lady werden zaterdag, zondag en maandag op hun wen ken bediend metsunrise" bezoe ken aan respectievelijk de Schor ren, de Muy en de Slufter waar in deze broedtijd uiteraard veel vo gels zijn te aanschouwen. Het be zoek aan de Schorren had zater dagmorgen ook een beetje een nostalgisch karakter omdat Tweedsmuir dit gebied bijna 40 jaar geleden bezocht met wijlen vogelfotograaf Nol Binsbergen en nu met zijn zoon Michel en Cees Boot terugkeerde naar de plaats waar de Engelse vogelkenner dier bare herinneringen aan heeft. In tegenstelling tot 1945 was het in 1985 flink koud en moest het En gelse echtpaar zich wapenen te gen de regen en straffe wind. Bei den genoten echter overduidelijk van de vogelexcursies. De foto werd op de Schorren gemaakt door Michel Binsbergen. volgen dat voor de betrokken families kon hebben. Snoek onderstreepte dat het in de eerste plaats te danken is geweest aan de Texelaars die zich niets van de Duitse dreigementen aan getrokken hebben dat nog zoveel Ge orgiërs de strijd hebben overleefd. Een typisch Russische bijdrage aan de avond werd gegeven door mevrouw Lybow Sjetskowa van de vereniging USSR-Nederland die tal van bekende Nederlandse schrijvers (o.a. Vestdijk en Carmiggelt) in het Russisch heeft ver taald waardoor deze auteurs in de Sowjet Unie tamelijk bekend zijn. Zij pleitte voor uitbreiding van culturele en economische contacten. Zij zong een lied dat was opgedragen aan de solda ten die niet uit de oorlog zijn terugge keerd. „Zij zijn niet ten grave gedra gen, maar veranderd in witte kraanvo gels die zeggen: dit nooit weer..." Ook mevrouw Tamara Sjestikowa (die in de oorlog als enige over bleef van een groot gezin) zong een lied. En kunstenaar Nodar Malazonia bracht tenslotte een dronk op „op uw grond, uw architectuur, op uw schitterende huizen met rode dakpannen net als bij ons in West-Georgië en op uw vriend schap met ons volk." Dinsdag 7 mei Amnesty International, afdeling Texel, houdt een schrijfavond in de openbare bibliotheek van 20.00 tot 21.00 uur. Op de wielerbaan worden wieler wedstrijden gehouden, ook voor gastrenners. De start voor de jeugd tot 14 jaar is om 18.30 uur; voor 15 jaar en ouder om 19.15 uur. Woensdag 8 mei De raadscommissie voor welzijnszaken vergadert om 20.00 uur in het Natuur- recreatiecentrum. Gesproken wordt on der meer over de 1% regeling voor kunstopdrachten, een alternatief voor het MZW-projekt en de verbouwing van de Sint Jozefschol. Donderdag 9 mei Op de wielerbaan worden wieler wedstrijden gehouden, ook voor gastrenners. Start jeugd tot en met 14 jaar om 18.30 uur; voor 15 jaar en ou der om 19.15 uur. r V V en ervoor zor9de dat bij de Russi I W M sche autoriteiten begrip werd gevraagd W0 MM I I fvó ffl voor de positie waarin de Georgiërs UUI VllGl ICCU hadden verkeerd. Samenwerken Ijj zijn blij dat wij het hebben overleefd maar wij beseffen ik dat wij er verantwoordelijk voor zijn dat veel Texelaars omgekomen. Wij hebben aan de Nederlanders veel te Hken. Als zij ons niet hadden geholpen zou geen van ons ilsven zijn gebleven. Hartelijk dank, dat u ons hier ont- jSgt als familieleden. Dank voor de warme ontvangst die u is bereidt." lldus oud-strijder Waliko Schgenti jegens zijn lichaamlengte op xel beter bekend als „grote Wali- donderdagochtend bij de ont vangst die een 24 man sterke depu tatie Russen, Georgiërs, tolken en andere begeleiders donderdagoch tend kreeg in het raadhuis. Schgenti gaf er blijk van terdege te beseffen dat de opstand waarmee de Georgiërs bereikten dat zij destijds zijn gerehabiliteerd, een tamp voor de burgers van Texel is geweest. Het was niet de eerste keer dat zoiets m Georgische zijde werd opgemerkt. Ook tijdens het bezoek dat 200 Texe- Èais aan Georgië brachten is dit feit neer dan eens benadrukt en werd er zelfs verbazing over uitgesproken dat zoveel Texelaars de Georgiërs een goed hart toedragen en begrip hebben voor hun handelswijze. De Georgiërs heb ben reden om de Texelaars dankbaar te zijn en niet andersom. De deputatie Russen en Georgiërs stond onder leiding van de bekende schaakgrootmeester Botwinnik, voor zitter van de vereniging USSR- Nederland, de Russische vereniging die zich bezig hudt met de bevordering van culturele contacten tussen beide landen. Onder de Georgiërs die naar Texel kwamen, waren zes mannen die destijds aan de opstand op Texel heb ben deelgenomen. Drie van hen waren sindsdien niet meer op het eiland ge weest: Galaktion Zagereischwili, Uschangi Sadgobelaschwili en Gogi Garsewanschwile. Een veertigtal Texelaars was donder dagmorgen in de raadzaal om de oud strijders te ontmoeten. In de meeste had men elkaar al eerder ge Waliko Sghenti aan het woord. nog eens in herinnering dat de Geor giërs destijds wel degelijk werden ge dwongen om in Duitse krijgsdienst te gaan en niet als collaborateurs kunnen worden beschouwd. Zij konden kiezen tussen de verschrikkingen van het concentratiekamp, waar massa's ge vangenen door kou en honger omkwa men of het verrichten van bewakings diensten voor de Duitsers. „Bewezen is dat zij op weg naar Nederland, al in Frankrijk contact hadden met de on dergrondse. Later was dat ook het ge val in Zandvoort en op Texel." De burgemeester vertelde dat de Geor giërs op 4 mei Lord Tweedsmuir zou den ontmoeten, de man die destijds de afvoer van de overlevende Geor giërs naar de Sowjet Unie heeft qere- Het woord werd ook gevoerd door Botwinnink. Hij wees erop dat het na zisme destijds is overwonnen dankzij de vereniging der volkeren. Van een verenigd samengaan van het Hollandse en het Sowjetpubliek is thans helaas geen sprake. Toch is die eenheid hard nodig want de wereld wordt thans bedreigd door een nog veel vreselijker oorlog. „We mogen nu niet met samenwerken wachten totdat die oorlog uitbreekt, het moet nu ge beuren om die oorlog te voorkomen. Laten we hopen op het verstand van de mensen zodat die eenheid er tijdig komt". De burgemeester beloofde dat hij die avond tijdens het diner een reactie zou geven op de toespraak van Botwinnink. Culturele competitie Hij stelde alvast voor een nieuw soort competitie te organiseren. Niet de competitie om het meeste en beste wapenbezit maar een competitie in sporten, schrijven en dichten. Want culturele contacten kunnen belangrijk bijdragen aan het streven naar vrede. De Georgiërs mochten de rest van de dag op eigen gelegenheid, samen met Texelse kennissen, doorbrengen. Daar hadden ze blijkbaar niet op gerekend en ze geloofden niet dat dat zómaar kon. Pas nadat de Russische tolken nadrukkelijk hadden verzekerd dat het echt de bedoeling was, gingen ze mee en vermaakten zich prima. Uschangi en Schgenti gingen bijvoorbeeld mee met de fmailie Koorn-Kikkert en brach ten een bezoek aan allerlei plaatsen die het tweetal zich uit de oorlog kon herinneren. Koorn kreeg als geschenk een kostbaar horloge met inscriptie, speciaal gemaakt ter gelegenheid van de 40-jarige bevrijding. Ook de andere oud-strijders hadden geschenken mee genomen naar Texel. De gastfamilies werden verblijd met allerlei soorten drank, thee, Georgische delicatessen, speldjes, sieraden en potterie. De overige leden van het gezelschap maakten onder leiding van de heer G. Oskam een bustocht over Texel. De delegatie was 's avonds in hotel De Lindeboom opnieuw present voor het diner dat door de gemeente werd aan geboden. Aanwezig waren ook Texelse kennissen van de oud-strijders, het vol tallige gemeentebestuur en een afvaar diging van het voormalige Texelse ver zet, bestaande uit de heren P. Beemsterboer, Jac. Keijzer, H. Snoek en H. de Bloois met partners. Ook de heer Arie Boon en zijn zuster, kinderen van wijlen mevrouw C.C. Boon-Verberg „moeder der Georgiërs" waren aanwezig. De burgemeester stelde de Texelaars aan de Russen en Georgiërs voor en liet weten dat ieder die er behoefte aan had tijdens het eten kon opstaan om wat te zegen. Als eerste gebeurde dat door professor Swet Tichwinsky uit Leningrad. Hij heeft als kind de verschrikkingen van de Duitse blokka de van deze stad meegemaakt. Zijn re laas is te lezen in het boek „Kinderen van toen", dat onlangs is uitgegeven. Hij bracht dank voor de ontvangst die. de Russen Tiadden gekregen op Texel en zei dat zijn land er veel waarde aan hecht dat „alle progressieve mensen" de overwinning op het fascisme her denken. De Sowjet Unie hoort tot de landen die door de oorlog het zwaarst zijn getroffen. Twintig miljoen Russen kwamen om. In „heldensteden" zoals Leningrad en Minsk werd de helft van de bevolking gedood. „Wij verloren onze ouders en ons kindzijn". Tich- zien, tijdens de reis van 200 Texelaars naar Georgië. Tot de Georgische delegatie hoorde ook Loladze, voorzitter van de staats commissie voor wijnproduktie en mi nister van wijnboiuw. Hij is een neef van de omgekomen opstandelingenlei der Sjalwa Loladze. Aanwezig was ook de dichter T. Sarkiani, secretaris van de schrijversbond van Georgië. Spanningen Alvorens te worden ontvangen in het raadhuis door het gemeentebestuur bracht de hele groep een bezoek aan expositie over de Russenoorlog in het Maritiem Museum te Oudeschild. Daar bleek enige spanning tussen de Russen en Georgiërs. De Russen rea geerden verontwaardigd toen uit het fotomateriaal van de expositie bleek de Georgiërs destijds het gehate Duitse uniform droegen. Deze conse quentie van het feit dat de Georgiërs werden gedwongen in Duitse krijgs dienst te gaan had in de informatie aan de Russen tot dusver kennelijk aandacht gehad. De Georgiërs in de groep reageerden nukkig en geïrri teerd op de afkeurende reacties van de Russen. Op zichzelf was dit „incident" niets bijzonders. Ook in het verleden bleek bij gezamenlijk optrekken van Russen en Georgiërs meer dan eens beide groepen mensen elkaar soms meer verdragen dan waarderen. De emotionele Georgiërs weten die gevoe lens niet verborgen te houden, al is er moeilijk achter te komen hoe zij pre cies denken over hun Russische sow- jetbroeders. Als je hen er naar vraagt, lachen ze raadselachtig of geven een ontwijkend antwoord. De toenmalige politieke commissaris Eugeni Artemidze was donderdag wel in Nederland (op bezoek bij kennissen, de familie Smit in Purmerend) maar zat niet in de delegatie die door het gemeentebestuur werd ontvangen en die later een diner kreeg aangeboden. Artemidze was blijkbaar op eigen gele genheid naar Nederland gekomen, In het Maritiem Museum bekeek de groep in het videozaaltje de verkorte versie van de documentaire „Sonder- meldung Texel", van Dick van Reeu- wijk en wierp ook nog een korte blik in het juttersgedeelte van het mu seum, waar Cor Ellen bezig was een school te onderwijzen. Honderden Texelaars hebben gisteravond genoten van een brui sende uitvoering van het Georgi-^ sche dansensemble „Mchedroeli" in de burgemeester De Koninghal. De uitverkochte zaal kreeg een ge varieerd programma voorgezet van achttien verschillende dansen, van rustig-statisch tot flitsend- temperamentvol waarbij (in een zwaardendans) soms de vonken er letterlijk afvlogen. Aan het begin van de avond vertelde burgemeester Engelvaart dat de Geor gische dansers tegen organisatiekosten naar Texel waren gekomen, waarmee de lage entreeprijs was verklaard. Tij dens de uitvoering werden door de Georgische filmregisseur Reze Tabukas vili opnamen gemaakt die verwerkt worden in een grote film over vrede en de betrekkingen tussen de volkeren. In deze film zal Texel een belangrijke rol spelen. Eén van de stoelen in de zaal was met bezet. Er lag alleen een bloem op. De Georgiërs hadden dat zo gewild om eer te bewijzen aan wijlen Cornelia Boon-Verberg. De dansgroep besloot het optreden met een zeer spectaculaire „gewapen de ruiter"dans waarvan een stuk werd herhaald nadat het publiek een staan de ovatie had gebracht. Burgemeester Engelvaart had aan de enthousiaste reactie van het publiek weinig toe te voeaen. Hij vond dat de Texelaars met een schitterend staaltje cultuur uit het verre land hadden kennis gemaakt. Al le leden van de groep en de leiding kregen als geschenk de bronzen leg penning met de tekst „Texel wenst u vrede en vrijheid". De burgemeester reikt de legpenning .Texel wenst u vrede e van de dansgroep. i vrijheid uit aan oe leaen Gedwongen In het raadhuis sprak burgemeester Engelvaart een welkomstwoord uit. „U komt hier om de kennismaking te her nieuwen met Texel, het eiland waar zoveel van uw landgenoten de dood vonden, maar waar ook velen van u gastvrij onderdak kregen onder moeilij- ke omstandigheden." Engelvaart riep Dg spgctacu/aire krijgsdans waarmee de uitvoering van gisteravond werd

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9