het Cjroen rwarL-Jexels in het harL, Motie van wantrouwen tegen Maarten Roeper Intmoeting met .Amsterdammertjes Zeehonden naar de vrijheid „Kroniek van Eierland" Tüssen dijk en duinenrij öe nieuwe Stapt hete HMvL-bestuur op? rastering vernield Kindertoneel in De Cocksdorp Jongetje lag bewusteloos op straat THE BOUTIQUE WfTH THE BEST CHOICE Anneke Paagman-Bakker schreef een fors boek over de geschiedenis van 150 jaar Eierlandse polder. Dat boek (met meer dan 100 foto's) komt half juni in de boekhandel. Degenen die verzekerd willen zijn van een exemplaar kunnen tot 1 juni intekénen voor f29,50. Na 1 juni kost „Kroniek van Eierland" f35,—. INTEKENLIJSTEN LIG GEN IN DE DRIE TEXEL SE BOEKHANDELS. OPGERICHT 15 SEPTEMBERJ887-=JYr. 9980 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. jjten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 stsOosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van de^ Sjjen, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. lor advertenties, abonnementen, etc.: Weveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg ïfoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Dinsdagmiddag hebben medewer kers van het Natuurrecreatiecen- trum, bijgestaan door personeel van het RIN vier jonge zeehonden de vrijheid gegeven door ze op de zandplaat Oude Zuid Meep bij Terschelling te droppen. De vier mannetjes van bijna een jaar oud zijn in het NRC geboren en maak ten dus voor het eerst kennis met een waterpartij die oneindig veel groter is dan het vertrouwde bas sin. Getuige de beelden in het Jeugdjour naal van woensdagavond, dat een uit gebreid overzicht gaf van deze 'tewa terlating' wisten de vier dieren die forse waterpartij heel snel te vinden. De vier mannetjes zijn de helft van de vorig jaar in het NRC geboren groep. Vier vrouwtjes kregen een half jaar ge leden al het ruime sop. De mannetjes moesten langer blijven omdat ze aan vankelijk niet konden wennen aan de levende vis die hen de laatste maan den werd gevoerd De zeehonden werden ziek en het duurde geruime tijd voordat men gezond vertrouwd was met het voedsel uit de 'buitenwereld'. De dieren werden in kisten met het Staatsbosbeheer bewakingsschip 'Pho- ca' naar de zandplaat bij Terschelling gebracht en de weg naar de vrijheid (met meer gevaren) verliep verder ook voorspoedig. Henk Brugge van het NRC had in de perswereld reclame gemaakt voor deze dropping en dat leverde naast het Jeugdjournaal de nodige publiciteit op. Dat laatste zal ongetwijfeld de raadsle den plezieren die onlangs opmerkten dat het NRC de publiciteitsslag tegen het zeehondenopvangcentrum van Le- nie 't Hart aan het verliezen is maar Brugge maakte het zeehondenreisje niet alleen om die reden wereldkundig. Het gaat namelijk niet echt slecht meer met de zeehondenstand in de Hollandse Waddenzee. Onderzoekers voorspelden ongeveer tien jaar geleden, nog dat de Hollandse zeehonden 1984 niet zouden halen maar zeehondenon derzoeker Peter Reijnders concludeert in een artikel in Waddenbulletin dat de zeehondenstand momenteel stabiel is en zelfs iets toeneemt. 46% van de huidige zeehondenstand is in het Hol landse deel van de Waddenzee gebo ren, 18% komt voort uit terugzetten van zeehonden zoals dinsdag door het NRC gebeurde en het overige percen tage bestaat uit zeehonden die vanuit de Duitse waddenzee naar het westen zijn gezwommen. Deze immigratie is vooral op gang ge komen toen in Duitsland de jacht op zeehonden is stopgezet. Reijnders ver wacht dat er binnen enkele jaren on geveer 850 zeehonden in de Neder landse waddenzee zullen zijn. Dat zijn er beduidend minder dan de 3000 uit 1950 maar meer als men enkele jaren door Klaas Bonne en vijftig kandidaten Staan, zo tas ik, in de rij to het keten te gaan dragen i onze brave burgerij fe de vijftig gepasseerd is Ut men achter het behang IStaat duidelijk in de profielschets Iaders blijf je aan de gang lij of zij moet pienter wezen laar wet van een bepaalde kleur la ons met ons wensen/iesie >t zomaar afscheept bij de deur 1st hoeft geen ledepop te wezen ie alleen deemoedig knikt ok niet een die met een linkse Ilet rechtse volk een kunsie flikt 'en die de sorteermachine ander schrammen overleeft Tesse/aars toch wat vertrouwen de naaste toekomst geeft sar mijn Ome Kees sprak filosofisch: Is net as 't kopen van een jas er toch een steek an los zit rk je 't veul later pas. De Texelse afdeling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft uitgesproken dat voorzitter Maarten Roeper moet opstappen. Dat gebeurde dinsdagavond in een buiten gewone ledenvergadering in „De Pelikaan" die door 62 van de 160 leden werd bezocht en waarbij 33 leden voor een mo tie van wantrouwen stemden. De vergadering was belegd op verzoek van een groep verontruste leden, naar aanleiding van uitspraken van Roeper in het Politiek Café dat 19 maart in Den Burg werd gehouden. Bij die ge legenheid maakte de voorztter op nieuw zijn persoonlijk standpunt duide lijk over het nationaal landschap en de andere op natuur- en landschapsbe houd gerichte overheidsmaatregelen zoals het aanwijzen van relatienotage- bieden. Zoals bekend is dit standpunt genuanceerd. Roeper vindt dat ook re kening moet worden gehouden met andere belangen dan die van de land bouw op Texel. Met name de recreatie zou zeer gebaat kunnen zijn met de genoemde overheidsmaatregelen, ook sprak hij uit dat men boeren die be heersovereenkomsten willen aangaan ff iterdag a.s. wordt de Amsterdamse dag" gehouden, be- ngrijkste onderdeel van de reeks activiteiten die het Comité «el 40 jaar vrij organiseerde. Meer dan 200 personen, die istijds als kind de hongerwinter op Texel doorbrachten heb- n zich 'aten inschrijven. Omdat ze bijna allemaal hun part en/of andere gezinsleden meenemen komen totaal bijna mensen. De rit wordt anderhalf uur onderbro ken voor een intermezzo op het terrein van het Maritiem Museum. Om ongeveer 16.30 uur eindigt de rondrit in Den Burg. Om 17.00 uur be gint in hotel De Lindeboom de (lopen de) broodmaaltijd waarbij onder andere wordt opgetreden door Jannie Craa- nen en de Island Jazz Monkeys. Aan deze maaltijd wordt ook deelgenomen door een beperkt aantal pleegouders, die zich daarvoor hebben moeten opgeven. Om 19.30 uur is het programma achter de rug, zodat de Amsterdammertjes die niet willen blijven, de boot van 20.05 uur kunnen halen. Tevoren zul len de mensen die hun auto op Het Horntje hebben geparkeerd, daar met de bus worden heengebracht zodat ze hun wagen kunnen ophalen. Meer dan de helft van de Amsterdam mertjes blijft langer of veel langer dan een dag. Zij kunnen zaterdagavond on der andere genieten van het promotie concert van de Stichting Texel Jazz. Expositie In de etalages van de voormalige Sportshop naast de HemS en van He renmode Zegel wordt in verband met de Amsterdamse dag een expositie in gericht. Het Comité Texel 40 jaar vrij heeft alle Amsterdammertjes opgeroe pen eventuele foto's, brieven en ande re herinneringen uit 1945 beschikbaar te stellen. Hierop is vrij massaal gerea geerd. Het comité ontving honderden foto's, brieven, dagboeken, krantebe- richten e.d. De foto's zijn allemaal ge- copieerd en vergroot. Hetzelfde ge beurde met een selectie uit de vaak zeer aangrijpende of interessante brie ven en dagboeken, geschreven door de Amsterdammertjes zelf, hun ouders en hun pleegouders. Dit materiaal wordt enige dagen tentoongesteld in genoemde etalages. Daarbij zal ook een selectie worden getoond van de honderden tekeningen die door kinde ren van de Texelse kleuter- en basis- scholen zijn gemaakt over het onder werp 'vrede en vrijheid' op uitnodiging van het comité en met veel medewer king van de onderwijskrachten. Een bijzonder extraatje in deze expositie wordt gevormd door kunstig papier knipwerk, vervaardigd door de knip- club van mevrouw Wieten, ook met het thema vrede en vrijheid. De hele tentoonstelling verhuist dins dag naar de openbare bibliotheek en zal daar nog gedurende enkele weken te zien zijn. Ier „Amsterdammertjes" worden pgehaald met een speciale (extra) oot die om 9.15 uur van 't Horntje irtrekt en om 9.45 uur van Den elder. boord bestaat ruimschoots ge- genheid tot ontmoeting tussen n met de Amsterdammertjes ent het schip maakt een rond- art van ongeveer anderhalf uur. eegouders en andere relaties van msterdammertjes zijn welkom. Zij oeten zich uiterlijk 9.00 uur in "Horntje aan boord begeven. schip (waarschijnlijk de Molengat") ligt aan de zijla- ngstoep, dus niet in de fuik. Jens de vaartocht (met koffie en broodje) zullen de Amsterdam- ftjes officieel worden begroet door 'burgemeester. Het amusementsor- stvan het Koninklijk Texels Fanfare Wvoor muzikale omlijsting. Rondrit "komst op Texel om 11.15 uur. De "sterdammertjes die hun auto heb- meegenomen, parkeren deze op I terrein naast het Havengebouw. Kr staan ook de bussen klaar waar- se vervolgens een rondrit (met inter- öo) over het eiland wordt gemaakt. Jeze bussen is alleen plaats voor de 'zodanig aangemelde Amsterdam ss die het hen toegezonden S kunnen tonen. De Amsterdam- les zijn ingedeeld naar het dorp of 'buurtschap waar zij in de oorlog "leven. De busregeling is zodanig tij zoveel mogelijk langs de plaat- rijden waar hun herinneringen lig- L In elke bus zit een begelei der) van het comité, die toelich- S geeft en vragen beantwoordt. den hebben dinsdag een afraste- Ivernield, van een illegale door kin de bomen van het gemeente- rantsoen tussen Vloedlijn en 'buurt. De gemeente had het gat gemaakt omdat de doorgang, Hit herhaaldelijk voetgangers en *rs de weg opkwamen, gevaar 'arde. Een jongen van 12 en een fe.van 13 jaar knipten de afraste- direkt weer stuk, wat tot inscha al van de politie leidde, de ge- de zal de afrastering opnieuw C[angen, nu op kosten van de Iers. daarin vrij moet laten. De verontruste leden van de Hollandse Maatschappij vinden dat Roeper met deze uitspraken de eensgezindheid van de boeren in de strijd tegen groene nota's aantast en daarmee de rijksoverheid sterkt in haar voornemen om de landschapsbescher- mende plannen op Texel door te zetten Hele bestuur weg? De motie van wantrouwen was tegen voorzitter Roeper persoonlijk gericht, maar het is best mogelijk dat het hele bestuur nu zal aftreden. De overige bestuursleden vinden namelijk dat Roeper het democratische recht heeft om een afwijkend persoonlijk stand punt in het openbaar te verkondigen en lieten dat bij monde van vice- voorzitter Bert Dros, die de vergade ring leidde, dinsdagavond duidelijk blij ken. Het bestuur beraadt zich nog over de situatie. Roeper baarde destijds opzien met zijn relativerende 'landschapsvriendelijke' uitspraken in de jaarvergadering van de Hollandse Maatschappij van Land bouw. In die vergadering werd hij met grote meerderheid van stemmen toch als voorzitter gekozen. Dat bracht ver ontruste leden in actie die een nieuwe vergadering lieten beleggen, waarin Roeper werd gevraagd zijn uitspraken te herroepen. Dat weigerde hij, maar dat leidde toen niet tot een motie van wantrouwen zodat de voorzitter na de langdurige vergadering gewoon bleef zitten. Toen Maarten Roeper in het politiek café zijn persoonlijk standpunt inzake de groene maatregelen herhaalde, tart te hij zijn tegenstanders door op te merken: ,,Als ze dat echt ernstig vin den moeten ze maar een ander kiezen en niet urenlang ouwehoeren en mij gewoon laten zitten". Beledigd Toen de verontruste boeren dat in de krant lazen, voelden ze zich beledigd: (,,Hij neemt de leden niet serieus") en besloten na geruime tijd opnieuw een buitengewone ledenvergadering bijeen te laten roepen, wat volgens de statu ten mogelijk is als tenminste tien leden daar om vragen. In die vergadering is dus het vertrouwen in de HMvL- voorzitter opgezegd. ,,Het is fout dat de voorzitter van een landbouworganisatie andere belangen tegenover boerenbelangen afweegt. Dat is de taak van de gemeenteraad. Een standsorganisatie moet zich uit sluitend sterk maken voor agrarische belangen en niet de indruk wekken dat er verdeeldheid is", aldus Sjors Jim- mink, woordvoerder van de HMvL- leden die om de buitengewone leden vergadering hadden gevraagd. Jim- mink voegt daar nog aan toe dat eensgezindheid vooral in deze tijd noodzakelijk is. Op 15 mei komen Ge deputeerde Staten naar Texel met voorstellen inzake de aanwijzing van relatienotagebieden op Texel. Beraad Vice-vorzitter Bert Dros is echter soli dair met de vorzitter: Hij behartigt de boerenbelangen uitstekend en ik vind dat hij daarnaast best zijn persoonlijke mening mag geven. Wij zullen ons in alle rust beraden over de vraag welke konsekwenties we aan deze motie zul len verbinden, maar ik wil wel graag verklaren dat ik de hele gang van za ken zeer smadelijk vindt voor de Texel se landbouw". Zondag wordt in ,,Het Eierlandsche Huis" te De Cocksdorp het kinderto- neelstuk ,,Arie Graai en Mau Mau" opgevoerd door leden van Gemeen schap Oudeschild. De aanvang is 15.00 uur en de entree is gratis. De toneelgroep speelt op uitnodiging van de dorpscommissie De Cocksdorp. Medewerkers ven het NOS-jeugdjournaai filmen de tewaterlating van de NRC-zeehonden. Het 6-jarig zoontje van de familie Commandeur uit Den Burg werd dins dagmiddag tegen half zes bewusteloos op het trottoir van de Buijtengors aan getroffen. Het kind, zo bleek later, was er niet ernstig aan toe, maar de politie wil toch graag weten wat er gebeurd is. Het is mogelijk dat het spelen met vriendjes wat te hardhandig is verlo pen, maar een verkeersongeval is ook niet uitgesloten. Wie er meer van weet wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. Omdat de toestand zich ernstig liet aanzien, werd het jongetje met spoed per ambulance naar het Gemini zieken huis vervoerd. Kort daarop was ook spoedeisend ziekenvervoer nodig voor een kraamvrouw uit Dé Cocksdorp, waardoor Texel even later zonder am bulances zat. In zo'n geval wordt door de regionale ambulancedienst voor een vervangende ambulance gezorgd, die op Texel blijft totdat het eigen mate rieel terug is. Dit komt de laatste tijd vrij vaak voor. Presenteert: Witte pantalons keuze uit de merken Emmanuelle, Fiorucci of Lemon Van 115- nu f49— In-Wear. Hempjes of net-t-shirts van 28,95 nu f9,95 Speciaal voor moederdag: een keu ze uit meer dan ,,1001" Bijoute rieën en niet te vergeten onze spe ciale feestkorting nl. 20% op onze gehele vooijaars- en zomercollectie. Wij hopen u spoedig te begroeten in onze sfeervolle boutique. Vele groetjes, Carita en haar medewerkers In the middle of the Island Weverstraat 5, Den Burg, Texel (02220) 5346. geleden hoopte. Inmiddels is ook ge bleken dat het uitzetten van dieren die in gevangenschap zijn geboren geen hoger sterftepercentage oplevert dan onder dieren die in de natuur zijn geboren. Reijnders: ,,Hun trekgedrag is niet an ders dan die van zeehonden die op het wad geboren zijn. De aanpassing ver loopt goed en gaat niet gepaard met extra sterfte". Dat gegeven was een troost voor de medewerkers van het NRC die dinsdag toch met een kleine brok in de keel af scheid namen van hun 'vier jongens'. 7g n/opz zijn nart m een kist aan boord van de „Phoca". De foto's zijn gemaakt door Henk Brugge.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1