.laadscommissie vraagt jroter budget voor [unstopdrachten 'k borstel voor alternatief MZW Drie voorstellingen van tropisch 'Viva Mexico' houdt inzameling lor nieuwe instrumenten 'Ada van Holland' in het klein Prijs voor best verzorgde vis Holografie-show in De Koog Nog plaatsen in cursus „Bakkie" uit boot gestolen UjjJDAG 10 MEI 1985 liii TEXELSE COURANT PAGINA 5 raadscommissie welzijnsbeleid heeft het college gevraagd meer geld te trekken voor het verstrekken van kunstopdrachten ter verfraaiing in gebouwen. Met als enige tegenstemmer Gerbrand Poster vond de iinmissie dat het college bijvoorbeeld kan vastleggen dat één procent invan de investering van gemeentelijke nieuwbouw wordt besteed aan unstverfraaiing, waarbij per jaar een maximum bedrag vastgesteld kan orden. Alle commissieleden waren doordrongen van het feit dat de ge meentebegroting eigenlijk geen ruimte laat voor iets extra's" maar men :nd ook dat die ruimte „waar mogelijk" toch geschapen moet worden. 0 iêls bekend is de discussie over 1% T: nde bouwkosten besteden aan 2 ist aangezwengeld door het Texels - slang raadslid Tine Krijnen-Baijs. Het -lege had verschillende afdelingen advies gevraagd maar de menin- waren niet eensluidend. De afde- Culturele Zaken adviseerde 1 of beschikbaar te stellen en dat in een raadsbesluit vast te leggen, afdeling financiën zei daarentegen Idit niet kan omdat er geen geld is in de huidige bezuinigingsope- Het college had geen standpunt enomen en vroeg woensdagavond een vergadering die in het NRC ld gehouden de commissie welzijns- iid om een oordeel, brand Poster was snel klaar:,,Als er is moeten we dat besteden aan adnodige investeringen en niet aan >t". Krijnen had, zoals verwacht, een andere mening. Juist in arme en wordt de mooiste kunst ge- akt. Mooie kerken en andere karak- istieke gebouwen worden echter in 3tijd niet meer gebouwd. Elke pe- de op aarde kent zijn eigen kunstui- jen en als we onze omgeving aan- kelijk willen houden zullen we die ïgen moeten stimuleren. Anders zal leven en dat van onze kinderen armen". Het raadslid vroeg om een «gelegde 1 regeling maar niet vol- is het principe grote gebouwen een at kunstwerk en kleine panden een ine kunstzinnige verfraaiing. Mie een procenten van bouwkosten eten bij elkaar in een pot. Aan het van het jaar kijken we dan waar kunstopdrachten voor geven. Som- |e dorpen of gebouwen hebben al istwerken en dan moet je als raad anders kunnen kiezen", er Bakker was het in grote lijnen Tine Krijnen eens maar vond een (gelegde 1% regeling in deze tijd moeilijke zaak. Het leek hem beter een vast budget in de begro- op te nemen, maar dan wel flink ter dan de^ paar duizend die nu be- ikbaar zijn voor het aankopen van ist. Tegen Poster zei de PSP—er het verstrekken van kunstopdrach- It Hoornder muziekkorps Door E'n Kracht heeft dringend geld ig voor aanvulling en vernieu- 3 van de instrumenten. De vol- hde week zal daarom in Den lom en 't Horntje een inzameling Wen gehouden. 'het stoppen van de samenwerking Ihet Koninklijk Texel Fanfare is het Kal spelende leden van DEK aan- jkelijk toegenomen: van 15 naar 24 daar zijn vijf in opleiding zijnde le- iniet bijgerekend. Oude instrumen- moesten daarom van de zolder [den gehaald om opnieuw in ge- 'kte worden genomen, maar daar- hleek dat de kwaliteit van die in- «nenten veel te wensen overliet lens ouderdom. Ze stemmen niet <J meer. Bovendien komen er meer 10 bij dan er instrumenten waren, we fanfare-instrumenten zijn ech- Peperduur (één bes-bas kost al jö-) zodat totaal ƒ17.000,— nodig 01 in het ontbrekende te voorzien. Sveer de helft van dit bedrag kan Jen gedekt uit een investerings- lidie van de gemeente, een provin- 'subsidie van 25% en misschien bijdrage van het Anjerfonds. De (al door de Hoornder gemeen- P bij elkaar gebracht moeten wor- want de vereniging zelf heeft rweinig financiële reserve, bestuur heeft echter goede hoop Je Hoornders zich zodanig met eigen muziekkorps verbondemzul- °elen, dat het benodigde bedrag oiet al te veel moeite bijeen zal en gebracht. dag (morgen) om 9.45 uur maakt een rondgang door Den Hoorn "volgens (om 11.00 uur) door de 'tern 't Horntje. Daarbij wordt san-huis een brief met envelop 8d. De bedoeling is uiteraard dat in die envelop een bijdrage doet. iegavond 14 mei worden de enve- ndoor DEK-leden opgehaald, tan de actie ook steunen door 'firmaken van een bijdrage via "keningnummer 36.25.28.861. ten ook werkgelegenheid is en dus als investering opgemerkt kan worden. Tijdgeest Daan Welboren van het Pakt was het met Tine Krijnen eens dat er in arme tijden vaak goede kunst wordt ge maakt maar dat vond hij niet zo rele vant. ,,Die uitingen heb je in alle tij den, ook als je geen opdrachten geeft. Kunst is ook een neerslag van een be paalde tijdgeest en de tijdgeest kan zijn dat er minder maatschappelijke in teresse is voor kunst. Ik wil dat wij juist de andere kant op gaan en wel opdrachten gaan verstrekken". De commissie had geen exact antwoord op de vraag hoe die opdrachten be taald moesten worden en vond dat ge woon 1% in de bouwsom moeten worden ingecalculeerd voor kunstwer ken. Wethouder Klaas Barendregt was als toehoorder aanwezig en kwam met het idee om aan een dergelijke rege ling een maximumbedrag te verbinden. ,,Dan heb je een financieel plafond zo dat er geen wanverhouding kan ont staan met andere wensen en toch ont wikkel je een duidelijk kunstbeleid", al dus de wethouder. Zijn partijgenoot Gerbrand Poster bleef tegen. Ik praki- zeer er niet over 'geld beschikbaar te stellen voor zoiets. Het stikt van die BKR— kunstwerken. Die moeten we dan eerst maar eens ophangen. Het gemeentelijke investeringsplan is al uit geknepen". Wethouder Zegers beloof de het commissievoorstel te zullen voorleggen aan het college. Zonder werk De commissie kreeg ook een voorstel op tafel hoe een groot aantal aktivitei- ten van het MZW—projekt in de toe komst voortgezet kunnen worden zon der beroepskracht en vast onderkomen. Het voorstel komt er in grote lijnen op neer de drukkerij te laten doordraaien als werkervaringsprojekt,de cursussen onder te brengen bij de creativiteits- commissie en oudere werklozen gele genheid te geven elkaar in de Witte Burcht te ontmoeten om daar eventu eel een nieuwe groep te starten, die met speciale wensen bij de gemeente kan aankloppen. Jongere werklozen kunnen blijven komen naar de jeugd werkruimte in d'Ouwe Ulo en het col lege is van mening dat de adviserende taak van het MZW zoveel mogelijk moet worden overgenomen door in stanties als het maatschappelijk werk, bedrijfsvereniging en sociale dienst. De gemeente wil voor een verspreide voortzetting van de werklozenopvang ƒ12.500,— uittrekken. Dat bedrag werd elk jaar al voor het MZW gereserveerd in verband met mogelijke overschrijdin gen van de begroting. Riet Huitema was blij met het college voorstel maar vond het jammer dat niet eerst overleg was gevoerd met de personen en instanties die gevraagd zullen worden een deel van het MZW— werk over te nemen. ,,Die mensen weten officieel nog van niets en misschien hadden ze ook wel goeie ideeën", aldus het CDA raadslid. Wethouder Piet Zegers verdedigde zich door mee te delen dat het college voorstel wilde weergeven hoe b en w een en ander het liefst voortgezet zien. ,,We weten nog niet of al onze plan nen haalbaar zijn maar ik vind dat je als college ook weieens een keer ideeën op papier mag zetten zonder allerlei clubs te raadplegen. Die komen nu vanzelf aan bod". Meidengroep Tine Krijnen had dinsdagavond een vergadering van de begeleidingscom missie van het werklozenprojekt bijge woond en vertelde dat men na ,,veel zwarte pieten" toch redelijk kon in stemmen met de collegeplannen. ,,Die commissie was opgelucht dat het col lege een groot deel van de aktiviteiten wil voortzetten". Het idee om de oude re werklozen de Witte Burcht aan te bieden als ontmoetingsruimte vond dit raadslid niet zo gek maar de scheiding tussen oud en jong begreep ze niet. Jeugdwerker Jan Kramer legde uit dat het open jeugdwerk de koffiebar inder tijd had afgestaan aan het MZW maar nu het werklozenwerk officieel stopt willen de jongeren deze ruimte weer voor zichzelf. Piet Zegers wist niet of er animo zou zijn voor een werklozen- groep in De Witte Burcht. „Ik hoop echt dat er een groep is die zich hier voor aandient en naast het met elkaar praten ook andere dingen gaat organi seren". In het collegevoorstel staat ook dat er in de toekomst aktiviteiten voor jon gens en meisjes apart georganiseerd kunnen worden en Tine Krijnen vroeg waarom deze scheiding van sexen met nadruk was genoemd. De wethouder legde uit dat het apart benaderen van jongens en meisjes in buurthuizen de laatste tijd erg veel succes heeft. „Er ontstaan soms meidengroepen en wij geven die mogelijkheid aan omdat het elders ook aanslaat", aldus Zegers. De wethouder merkte ook nog op dat de oudere werklozen niet naar De Wit te Burcht moeten. Als er in het dorps huis ruimte vrijgemaakt kan worden, kan men daar terecht. Peter Bakker en Tine Krijnen waren niet zo gelukkig dat het adviseren over uitkeringen ed. een versnipperde zaak gaat worden. Bakker merkte op dat men bij de officiële instanties terecht kan maar dat de hulpvragende vaak juist problemen heeft met diezelfde of ficiële instanties. „Wie meent door de sociale dienst niet juist te worden be handeld kan natuurlijk niet bij dezelfde afdeling bijstand gaan vragen om pro test tegen die behandeling aan te tekenen". Maatschappelijk werker Frank van Lare verklaarde desgevraagd dat hij ook be schikbaar is om dergelijke vragen te helpen oplossen maar dat hij in het verleden heel weinig vragen en proble men kreeg over uitkeringen. Ik weet van het MZW dat het daar op dit ter rein steeds drukker werd maar bij mij komen ze om een of andere reden niet". Van Lare pleitte voor het starten van een Maatschappelijk Advies en In formatiecentrum, een oud plan dat en kele jaren geleden door het gemeente bestuur in de ijskast is gestopt. Een dergelijk informatiecentrum kan gerund worden door vrijwilligers die daarvoor een speciale opleiding hebben geno ten. Zegers liet blijken het voorstel van Van Lare heel serieus te nemen. Ik weet niet waarom het vroeger niet is doorgegaan maar kom gauw eens uit gebreid met mij praten over dit idee". Van Lare dacht dat de gemeente zich oook aan kan sluiten bij de Stichting Sociale Raadsman in Den Helder en Zegers wilde dat idee ook spoedig per soonlijk met de maatschappelijk werker bespreken. Peter Bakker vroeg of de begeleidings commissie van het MZW blijft bestaan. Zegers wil deze instantie in stand houden als „overkoepelend en begeleidend orgaan" van nieuwe intitiatieven. „Ze krijgen misschien een andere naam maar ik zou het fijn vinden als k De kleine ,,Ada van Holland" (foto Dirk Kuiter) Teso heeft een verkleinde uitvoe ring laten bouwen van de „Ada van Holland", de raderstoomboot waarmee van 1882 tot 1922 de dienst Oudeschild-Den Helder werd gehouden. De kleine „Ada" (schaal 1 50) krijgt een plaatsje in het Teso-kantoor maar zal ook worden uitgeleend voor tentoonstellingen en promotie-acties. Het scheepje is niet het laatste model dat Teso laat maken. De bedoeling is in de loop der jaren alle schepen die de onderneming in de loop der jaren heeft gebruikt op deze wijze te vereeu wigen. Bij scheepvaartondernemingen is het niet ongebruikelijk om dit uit historische overwegingen te doen. Eén model had Teso al: de dubbeldekker „Molengat" (schaal 1 100) die tege lijk met de bouw van de echte veer boot door de Verolmewerf van het RSV-concern is geleverd. (Dit model moet niet worden verward met het veel grotere model dat thans in Madu- rodam ligt). De kleine „Molengat" wordt herhaaldelijk voor promotie activiteiten uitgeleend en blijkt dan een goede blikvanger te zijn. Ook de andere modellen die Teso laat maken, zullen af en toe het land uitgaan. Ón der andere wordt gedacht aan een tentoonsteling in het scheepvaartmu seum in Amsterdam. De „Ada van Holland" was op 25 juni 1878 voor het eerst op Texel nog on der de vlag van een der voorlopers van de Alkmaar Packet (Bosman). Na dat Teso de concurrentieslag met Bos man had gewonnen, werd de „Ada" op 11 december 1909 overgenomen. De oude raderstoomboot voer niet al leen op Den Helder maar tussen 1910 en 1914 ook op de dienst Texel- Harlingen die in de zomermaanden werd onderhouden. De „Ada" werd 29 juni 1922 voor de sloop verkocht. Het model werd gemaakt door de mo- delbouwfabriek Unterweser in Bremen, aan de hand van bouwtekeningen en een lijnenplan dat door Teso-historicus W. J. J. Boot werd gemaakt. Ook en kele oude foto's bewezen goede dienst. Er zijn echter maar weinig goe de foto's van de „Ada" in omloop. Te so archivaris Dirk Kuiter hoopt dat er op Texel mensen zijn die nog onbeken de plaatjes of tekeningen van de „Ada" in hun bezit hebben. Hij wil graag dat men deze aan hem uitleent zodat hij er reproducties van kan maken. deze mensen hun vakkundige steentje blijven bijdragen aan de opvang van werkzoekenden". Samen verder Het ziet er naar uit dat er een einde komt aan de onenigheid tussen college en de werkgroep bestrijding jeugdwerkloosheid. Zoals bekend stop te de gemeentelijke werkgroep met haar aktiviteiten omdat het college een aantal voorstellen naast zich neerlegde en men geen haast maakte met het in vullen van werkervaringsplaatsen bij de gemeente zelf. De voorzitter van de werkgroep, Jan Kramer, zei dat de le den van de werkgroep van mening zijn dat men de taken weer zo snel moge lijk op moet pakken maar dat gewacht wordt „op een paar positieve besluiten van b en w". Zegers zei hetzelfde te willen maar bij de invulling van de werkervaringsplaatsen was men op praktische problemen gestuit. „We kregen niet altijd de mensen die we voor ons vrijwilligerswerk geschikt von- Musicalvereniging „Geen C te hoog" zal volgend weekend in „De Lindeboom"maar liefst drie voor stellingen brengen van de het afge lopen winterseizoen ingestudeerde tropische musical „Viva Mexico". Vorig jaar waren de twee eerste voorstellingen van de musicalvere niging zeer snel uitverkocht en men verwacht nu weer een run op de kaartjes. De voorverkoop van toegangsbewijzen start vrijdag (vandaag). Vrijdag 17 mei en zaterdag 18 mei wor den avondvoorstellingen gegeven die om 20.00 uur van start gaan. Zondag middag 19 mei geeft „Geen C te hoog" een matineevoorstelling, aan vang 15.00 uur. Zaterdagavond is er bal na met het „Midnight Trio" „Viva Mexico" is geschreven door Ber- nardunn, Philip Bark en Ronald Han- mer. Bestaande Zuid-Amerikaanse me lodieën werden door het drietal op nieuw gearrangeerd en daar tussen door werd een verhaal bedacht. In „Viva Mexico" draait alles om een wat vrolijke revolutie waarbij de sena tor van de VS, die over dat deel van Mexico regeert, wordt bestolen. Ben deleider Ramon (gespeeld door Rien Mast) is een soort Zorro die op eigen wijze het onrecht bestrijdt. Mast wordt bijgestaan door Peter Riteco en Pip Barnard: in deze rol twee domme, halfgare vrienden van de bendeleider. Uiteraard speelt ook de liefde een be langrijke rol in deze zonnige musical. Patronen Wederom zijn alle kostuums door de leden zelf gemaakt en van de Dour- leinkazerne worden patronenriemen en wapens geleend. Gerrit Gerrits stelde twee prachtige oude uniformen be schikbaar voor de plaatselijke politie agenten Fridt Blanken en Wim van de Gracht, In „Viva Mexico" komen 32 zangers en zangeressen op de planken en in de orkestbak speelt een ensemble van 12 man. Dat laatste is een belangrijke uit breiding bij vorig jaar, toen zes musici voor de muzikale ondersteuning moesten zorgen. Het orkest staat on der leiding van Jan Lubbers, de chore ografie is gemaakt door Clarina Com- bee en de regie is in handen van Aris van Zeijlen. Ook het decor werd in ei gen beheer vervaardigd. Leiding Na de uitvoering van „Viva Mexico" zal „Geen C te hoog" zich moeten be raden over de toekomst, want orkest leider Jan Lubers vertrekt naar de vaste wal en Aris van Zeijlen heeft aangekondigd mee te willen doen aan een volgende musical maar niet meer als regisseur. „We zoeken dus nieuwe artistieke leiding", aldus bestuurslid Magda Brommersma. Mensen die den ken dat ze bij de musicalvereniging hun artistieke ei kwijt kunnen, kunnen voor meer informatie contact opnemen met Milly Nauta, telefoon (02220) 3863. Daar kunnen ook nieuwe leden zich opgeven. Het bestuur hoopt voor al op belangstelling van jeugdige Texelaars. Kaarten voor ,>Viva Mexico" kosten vrijdag en zondag ƒ10,— en zaterdaga vond ƒ11,—. Ze zijn vanaf vandaag ver krijgbaar bij de volgende voorverkoop adressen. De Cocksdorp: Het Eierlandsche Huis. De Waal: Hotel Rebecca. Oosterend: Schildersbedrijf Bremer. Den Hoorn: Goënga's Supermarkt. Oudeschild: Goënga's Supermarkt. De Koog: Cocky's kapsalon. Den Burg: Sportshop Weverstraat, Mantje Schoenen en het WV. den". Uit de vriendelijke discussie tus sen Kramer en Zegers ontstond de in druk dat de strijdbijl begraven was en Kramer beloofde contact op te nemen met de andere werkgroepleden over het opnieuw starten. Zegers: „Ik wil daar graag bij zijn om de problemen te bespreken". Extra lokaal De Stichting Katholiek Onderwijs heeft het college gevraagd de Jozefschool te mogen uitbreiden met een speellokaal omdat de huidige school volgens de Stichting niet genoeg ruimte heeft om kleuter- en lagere school te bergen. Het verzoek is door het college afge wezen en de raadscommissie deed woensdagavond hetzelfde. B en w vin den dat de school door een interne verbouwing wel een speellokaal kan maken dat voldoet aan de wettelijke eisen. Dat besluit is genomen naar aanleiding van de leerlingenprognose van de school zelf, waaruit het college heeft geconcludeerd dat tien klassen ondergebracht kunnen worden in twaalf lokalen. Door twee lokalen sa men te voegen heeft men een groot speellokaal. Wethouder Zegers merkte in zijn alge meenheid op dat sommige scholen de neiging hebben extra zaken aan te vra gen in het kader van de integratie tus sen kleuter en lager onderwijs. „Soms heb ik de indruk dat er meer gevraagd wordt dan nodig is. Dat is begrijpelijk maar we kunnen er niet aan mee: doen". Zegers zei dat voorlopig alles exact zal worden uitgevoerd zoals het ministerie het wil. „De echte knelpunten die daarna ont staan zullen we serieus nemen en dan komen we vanzelf bij de raad om geld". Tine Krijnen vond dat geld dat overblijft uit mogelijke verkoop van kleuterscholen besteed moet worden aan het onderwijs en niet mag verdwij nen in de pot algemene middelen. De rest van de commissie steunde dat idee. De raadscommissie vergaderde in het Natuurrecreatiecentrum om met het bestuur van de Stichting Texels mu seum in beslotenheid van gedachten te kunnen wisselen over het huidige museumwerk en de toekomst van het NRC. Voordat de openbare vergadering be gon werden de raadsleden rondgeleid door het museum. De heer P. van der Vis van de TX 21 „Pieter van Aris" heeft van het Productschap voor Vis en Vispro ducten de prijs voor de best ver zorgde verse zeevis en verse haring gekregen. Beoordeeld werd de vis die in de peri ode tussen 1 november 1983 en 31 ok tober 1984 bij de afslag in Den Helder werd aangevoerd, waarbij de TX 21 viel in de categorie vissersvaartuigen tussen 50 en 240 BRT met 5 - 7 be manningsleden. De productschapsprijs zal worden uitgereikt tijdens de dag van de Nederlandse Visserij te Goede reede op 22 juni. Vrijdagmiddag om 14.00 uur gaat in het pand Dorpsstraat 10 in De Koog een tentoonstelling van start van holografische beelden onder de Engelse titel „Holographic- show". De show is ingericht door de Engelsman D. Platts, die al eni ge tijd op Texel woont en in Parijs onder de indruk kwam van een grote holografietentoonstelling. Het principe van holografie is niet een voudig uit te leggen vooral omdat de ontwikkeling van de driedimensionale beelden in volle gang is. D. Platts: „Sinds 1967 worden hologrammen ge maakt met laserstralen en aangezien de ontwikkeling van de laserstraal vol op in beweging is, is de ontwikkeling van driedimensionale beelden met be hulp van licht dat ook." Laserstralen brengen hun supergecon centreerde lichtflits naar een voorwerp, waarbij de stralen via spiegels langs di verse wegen gesplitst worden en door het voorwerp ook weer weerkaatst worden op bijvoorbeeld een film of een glasplaat met een soort gelatine die de opgevangen laserstralen vasthoudt. De film of glashologram komt dan echter pas tot leven als er weer een geconcentreerde lichtstraal op schijnt en dan ziet men in een donkere ruimte bijvoorbeeld een verlichte microscoop. Het lijkt dan of het apparaat aan de muur is gespijkerd en men heeft de nijging voorzichtig er om heen te lo pen. In de hologrammicroscoop kan men zelfs kijken en ontdekken dat er een chip onder ligt. Motorkap In de tentoonstelling van Platts gan gen 35 grotere en kleine hologram men, waaronder veel dieren. De lichtstralen op de hologrammen (bij daglicht donkere platen aan de muur) bewegen niet en als de bezoekers langs de platen lopen, kan men zelf het onderwerp in diverse gedaantes bekijken, zoals bijvoorbeeld een sport wagen die vanaf links kijkend de mo torkap dicht heeft en vanaf rechts kij kend open, waarbij men van dichtbij ook exact de motor kan zien: uiteraard in hoogte, breedte en diepte. In de ex positie hangen ook glasplaten die aan beide kanten een verschillend beeld geven als er licht op straalt. Aan de ene kant ziet men een handpalm met daarom een appel en aan de andere kant van de glasplaat de rug van de zelfde hand. Verkoop Het maken van de hologrammen ge beurt in laboratoria waar laserstralen een voorwerp steeds vanuit een ande re positie „belichten" en daarom zijn vooral grotere hologrammen niet goed koop. In de tentoonstelling hangen echter ook een aantal kleinere afbeel dingen die te koop zijn vanaf ƒ100,—. Met behulp van een halogeenspotje kan men dan thuis aan de wand een drie-dimensionaal beeld presenteren. De entree voor de show is ƒ3,— en naast de donkere tentoonstellingsruim te heeft Platts een verkoopruimte die vrij toegankelijk is en waar kleinere ho logrammen te koop zijn. Die „gaan le ven'" als de zon er op schijnt. Daar van zijn bijvoorbeeld oorbellen en but tons te koop. Voor de cursus „Uitkomen met je inkomen", die woensdagavond 22 mei van start gaat zijn nog enkele plaatsen vrij. De cursus wordt gegeven op vijf of zes woensdagavonden van 19.30 tot 21.00 uur. Opgave en inlichtingen bij Frank van Lare, telefonisch bereikbaar donderdag avond van 18.30 tot 19.30 uur en maandag, dinsdag, woensdag en vrij dag van 8.30 tot 9.30 uur, telefoon (02220) 4185. Uit een boot die op een erf aan het Schilderend stond, werd in de nacht van 5 op 6 mei een 27 MC zend- ontvanger („bakkie") gestolen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5