Pexelse kindergebitten illemaal gesaneerd jeugdtandverzorging op de tocht? Raadskritiek op wegingsformulier VAN HET i RAADHUIS i n W.: Beroep Roeper ongegrond „Storm in glas water" Vogeleiland Selectie talentenjacht catamaranrondje S.V. Texel houdt fancy fair Verleende bouwvergunning j Mededelingen van B. en Fietsenverkoop Keesom studiefonds SINAi IJDAG 10 MEI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 [Texelse jeugdtandverzorging sat 25 jaar. Deze voorziening de vergelijking met landelijke .broeders uitstekend te staan: het is de goedkoopste Jtandverzorgingsdienst met hoogste succespercentage. 99% van de schoolkinderen n 4 en 13 jaar zijn gesaneerd de schooltandarts. De vier of die daar niet bij horen hebben rs een tandarts ./veranderingen in het rijksbe- idreigt de dienst op een andere geschoeid te gaan worden, lop meer terreinen is „regio- 'het sleutelwoord voor het )ld, maar de jeugdtandverzor- jin de Noordkop is nou juist [ziele en de Texelse stichting lit er weinig voor mee te beta- aan het opnieuw starten van loverkantse dienst, terwijl de in voorziening uitstekend lit. Texelse dienst is zonder meer ik te noemen. Niet alleen door de .,i hoge opkomst, ook bijvoor- d doordat de dienst in volledige enspraak met de Texelse tandart- werkt. Dat komt bijvoorbeeld de andeling van een pijnklacht bij een tijdens de vakanties ten goede, at de historie van het betreffende (bekend is. Landelijk blijkt er een wrlijke concurrentie te zijn tussen andartsen met een huispraktijk en lugdtanddiensten. De artsen „zui- de beste gebitten weg uit het and van de diensten. Daardoor len de tarieven van de jeugdtand- orging steeds hoger en komt het [bestaan van de dienst in gevaar. Ie 53 diensten die er vijf jaar ge- waren zijn er nu nog vijftien 'Aan het woord is de vice- van de dienst, Hans de Win- len tandarts met een eigen prak- Hij vertelt dat de tandartsen er liet bij inschieten, ze verdienen veer evenveel als wanneer de kin- lop hun spreekuur zouden zijn men. De echte winst ligt op een terrein: ,,Op Texel zijn alle kinde- >t twaalf jaar gesaneerd. Van de rigen is dat nog 90%. Landelijk at laatste cijfer op 62%. Dat be- t niet alleen dat de jeugd op een beter gebit heeft, zij gaat nakkelijker naar de tandarts. Van ugd die na de lagere school ge- lin de praktijk komt daagt 100% lor controle. Als de jeugdtandver- ig minder effectief is, ziet dat er inders uit. Je moet je voorstellen leine kinderen dan soms alleen de tandarts gaan als ze pijnklach- lebben. Ze zijn dan door de reac- ran de omgeving uiterst gespan- in als het een klacht is waar je wat aan moet doen, kan dat een gevecht opleveren. Ik kan je ver en dat het hart van de tandarts dan even hard van rikketik gaat als dat van het kind," Kijken Hoe gaat het dan bij de schooltand- verzorging? Een kind dat voor het eerst de „Dental car" inmoet kan ook angstig zijn. „Daar kunnen we rustig de tijd voor nemen. Ze kunnen kijken hoe een paar van hun klasgenoten be handeld worden en als ze dan nog niet willen, dan kunnen we bij de volgende halfjaarlijke controle een nieuwe po ging wagen. We komen namelijk twee keer per jaar bij alle lagere scholen. In de praktijk blijkt dan ook dat van de ±1500 kinderen die we controleren er nog geen tien niet in de stoel durven". Als je rustiger in zo'n stoel zit heb je ook minder pijn als er een keer ge boord moet worden en zal je dus ook de volgende keer minder gespannen zijn en zo heeft een goede rustige ken nismaking met de tandarts veel te ma ken met de verzorging van het gebit op latere leeftijd. De jeugdtandverzorging gaat naar de scholen toe. Dat heeft op het eiland een bijkomend voordeel. Kinderen die ver van Den Burg wonen lopen een groter risico eens een afspraak met de tandarts te missen, omdat dat gelijk een halve dag kost, vooral voor hen die aangewezen zijn op het openbaar vervoer. Die zouden dus eerder uit de boot vallen. Bovendien ligt hier een voordeel voor de scholen. Als de tandarts-bus voor de deur staat zijn ze de leerlingen maar even kwijt en niet urenlang. Veel aandacht wordt gege ven aan preventie. Een gaatje dat nog niet door het glazuur heen is, is veel makkelijker te behandelen, er hoeft niet geboord te worden en er kan ge waarschuwd worden tegen verkeerde snoep- en andere gewoonten. Het contact met de ouders is belangrijk. Voordat een kleuter in de stoel komt, wordt eerst met zijn vader en moeder besproken wat er gaat gebeuren en hoe de gebitsverzorging voor het kind er het beste uit kan zien. Als later wordt geconstateerd dat de gebitsont wikkeling niet optimaal is wordt op nieuw gepraat. Kinderen in de laatste oktober 1960, de tandartsen heetten J.P. Rijkaart en A. ten Hooi. Er werd toen gewerkt met een mobiele installa- klas van de lagere school krijgen twee keer een behandeling met kleurstof die zichtbaar maakt hoeveel bacteriële af zetting er op de tanden zit. Dat wordt vastgelegd en de tweede keer wordt gekeken of het beter is geworden. Zo niet, dan wordt weer gekeken wat daar aan te doen is. Trekken Vijfentwintig jaar geleden werd de schooltandverzorging opgezet door burgemeester C. de Koning en huisarts H. Schalkwijk. De echte start was 1 tie die in het hoofdenkamertje van de school werd opgesteld. Na één jaar kwam de eerste Dental Car, die enige jaren geleden op de Lions veiling werd verkocht als camper. In 1976 kwam de wagen die ook nu nog in gebruik is. De activiteit van de dienst bereikte omstreeks 1974 een dieptepunt. Er werd nog maar één ronde per jaar gemaakt. In 1975 werd daar verandering in gebracht door Hans de Winter en (later) Gert Jan van der Meent. In dat jaar werden alle Texelse kinderen gesaneerd: van de 1550 leerlingen die toen het basison derwijs bezochten werden 1440 melk tanden en -kiezen getrokken en 80 blij vende kiezen en tanden. In het vorige verslagjaar C83/'84) werden bij 1398 kinderen 236 melktanden en 16 blijven de verwijderd. Die laatsten gingen er dan over het algemeen nog uit omdat er te weinig kaakruimte was. Gebitsregulatie is ook een belang rijk deel van het werk. Voor moei lijke gevallen wordt de hulp van specialisten (orthodontisten) inge roepen. Die komen naar Texel, soms zelfs met zijn tweeën en be handelen dan de groep kinderen die door het schooltandonderzoek zijn uitgezocht. Als tegenprestatie voor het feit dat deze specialisten uitsluitend gesaneerde gebitten on der handen krijgen en dus geen noodzakelijke routineklussen hoe ven te verrichten worden de Texel- Hans de Winter in de Dental-eer. De foto werd se kinderen direct behandeld, ze hoeven niet op de lange wachtlijst. De gemiddelde behandelkosten per kind bedroegen in 1974 f79,—, in 1984 ƒ93,44. Negentig procent van dat be drag wordt betaald door de verzeke ring, tien procent door de gemeente, die in het afgelopen jaar 715.000,- kwijt was aan de dienst. Toekomst Hoe gaat de toekomst eruit zien voor de dienst? Wethouder Piet Zegers, voorzitter van de stichting jeugdtand verzorging Texel: „De hele gezond heidszorg staat op de helling. Het rijk wil alles regionaal regelen maar in de noordkop is de dienst twee jaar gele den opgeheven en wij staan niet te trappelen om mee te betalen aan de heroprichting. Er is overigens wel be grip voor dat wij de dienst op Texel willen houden zoals hij is, maar het is gewoon nog niet bekend of dat zal lukken. Ik pleit er met een zekere re gelmaat voor dat Texel als een aparte regio wordt aangemerkt, de omstan digheden zijn daar ideaal voor". Hans de Winter gaf een toelichting, onder meer op de opbouw van de nu voorgestelde tarieven: „Het is overi gens nog een vraag wanneer dit inge voerd wordt. Het is geaccepteerd be- W. vinden niet dat de heer J. D8Per de woning ,,'t Fennetje" Je Rozendijk mag uitbreiden, had het colege al eerder laten in door de bouwvergunning te aren, maar daartegen heeft er beroep aangetekend bij de lenteraad, die dinsdagavond »n beslissing neemt. B. en W. en de raad geadviseerd het ipsschrift ongegrond te eren. eerder bekend was ,,'t Fennetje" emerwoning en de gemeenteraad v°rig jaar de wens uitgesproken Werwoningen tot 70 m2 uitge moeten kunnen worden, net als eezomerbungalows. Roeper wil- regeling gebruik maken, I nul op het rekest, ,,'t Fen- oorspronkelijk bij de ernaast «boerderij „De Fenne" hoorde, overlijden van de heer Jac. 'apart verkocht aan diens zoon Roeper terwijl het hoofdgebouw torn werd van D. Roeper. Door K fcendomssplitsing, zo oordeel- en W., hoort de zomerwoning y ler bij het hoofdgebouw en is iior geen echte zomerwoning todat ook de uitbreidingsrege- zomerwoningen niet van toe- is' De commissie voor de be- '"9 van beroeps- en bezwaar- 11 was het daarmee eens en de dat de bouwvergunning te- geweigerd. Roeper meent een vorm van 'eigendomsplano- *en vindt het onbillijk dat de van eigendom het stoppen "aidingsmogelijkheden tot ge- X B. en W. baseren zich ech- geldende bestemmingsplan oied dat geen grotere opper- staat. Afwijken hiervan door S!fig van artikel 19 vinden zij 1st. Op verzoek van Gerbrand Poster kreeg de raadscommissie welzijn in de "9 w08nst,egavond een zogenaamd wegingsformulier voor scholieren onder ogen. Dat formulier bevat vragen over de sociale ach tergrond van de ouders van scholieren die een openbare basisschool be zoeken en moet dienen om het aantal leerlingen met een leerachterstand te bepalen. Als er veel van dergelijke leerlingen zijn krijgt een school ex tra leerkrachten toegewezen. Gerbrand Poster hoefde slechts een korte blik op de vragenlijst te werpen om even later zijn afgrijzen kenbaar te maken. „Deze vragen zijn veel te persoonlijk. Ik vind het de privacy van de ouders aantasten". Op het wegingsformulier staan vragen als;verblijft de leerling in een internaat, werken de ouders in circus of kermis- bedrijf, is er sprake van een één oudergezin, wat is de opleiding van de ouders, bestaat het inkomen van het gezin uit een uitkering of uit inkomen uit lichamelijke handenarbeid, is een van de ouders afkomstig uit het bui tenland, behoort de leerling tot de Molukse bevolkingsgroep of is een van de ouders een vluchteling. Hoe meer vragen met ja worden beantwoord, hoe groter het 'gewicht' van de betref fende leerling wordt. Een school met veel 'gewichtige leerlingen' maakt dus kans op extra leerkrachten Wethouder Zegers was het niet eens met de kritiek van Poster. „Veel van de gegevens die gevraagd worden zijn al bekend. Voor mij is die discussie over deze zogenaamde discrimenerende vra genlijst een storm in een glas water". Zegers betoogde dat het goed is dat kinderen uit sociaal—zwakkere milieus extra aandacht krijgen in het onder wijs. „Die kinderen zijn niet dom maar hebben vaak een leerachterstand en die moet zo snel mogelijk opgeheven worden". Riet Huitema had ook moeite met de vraagstelling en vroeg zich af of de ouders te horen krijgen wat er op het wegingsformulier over hen komt te staan. De formulieren worden namelijk ingevuld door de schoolleiding en zijn dan vertrouwelijk en worden op gestuurd naar het ministerie. Zegers dacht niet dat de formulieren ter inza ge zouden liggen voor de ouders en vertelde dat een leerling tijdens de la gere school periode één keer op deze manier gewogen wordt. Poster vroeg of het personeel van de school wel voor het invullen van de formulieren opgeleid is. „Ik vind dit niks. Je krijgt een stempel". Tine Krijnen-Baijs van Texels Belang had niet zoveel moeite met het formulier.„Het is een niet zo sympathieke methode om een achter liggend sympathiek doel te bereiken" Tegen Gebrand Poster zei ze dat de banken ook „alles van mensen moeten weten als ze om een lening komen". Peter Bakker van de PSP zei dat bui tenlandse kinderen die snel Nederlands willen leren best wat extra onderwijs hulp kunnen gebruiken en dat het for mulier daarvoor nuttig kan zijn. Op Texel speelt die situatie echter nauwe lijks en het raadslid dacht dan ook niet dat het invullen van de formulieren op de Texelse scholen werkgelegenheid zou opleveren. Bakker had niet zo'n moeite met de vraagstelling en dezelf de mening verkondigde Daan Welbo- ren van het Pakt. „Alle gevraagde ge gevens zijn allang bekend. Daar moe ten we niet zo'n drukte om maken". Wat is er mooier, 40 jaar na de 'bevrij ding' (6 mei), een vrije dag, de wind op de Waddenkust. Met een rijke buit van Nieuweschild naar Oosterend, mooi weer, oog voor het landschap en al wat daar onder die omstandigheden leeft in ideale harmonie. Het komt wat laat maar voor mens en dier is de temperatuur dan toch wat aangenamer geworden. Fietsend achter de boom singel van de familie Duinker (no. 7) opeens een geweerschot. Kijk aan, een jachtgeweer, rondom mij vallen de hageltjes uit de boom in het gras. Bui ten de bomen heb ik het akkerland schap (rechts) in het oog, tractoren trekken de machines door het bouw land. Eén machine staat stil, de bestuurder (de schutter) laadt zijn ge weer. Met één hand in de lucht fietste ik verder door het landschap, ge schrokken en me afvragend: mag dit zomaar? Met welke noodzaak? Kwaad wendde ik mij tot de politie die terstond ter plaatse was. „De man heeft een vergunning", aldus de poli tie; „Je kunt gerust de weg weer op, hi;doet het niet meer. Hij schoot op kraaien, schadelijk wild". Hoeveel van die niet opgeleide agrari sche commando's op tractoren paffen er zo op los, op dit vogeleiland? De politie als commissie van goede diensten; een staakt het vuren, leef ik weer op Java... Awas orang - speda - fietsers, pas op. Cor Ellen (ex-grenadier) Zaterdagavond wordt in discotheek De Toekomst in De Koog een voor ronde gehouden van de talenten jacht die in de feestweek vor het catamaranrondje bij Paal 17 plaatsvindt. Voor de talentenjacht hebben zich een fors aantal solisten en muziekgroepen opgegeven en die worden zaterdag avond vanaf 20.00 uur beoordeeld door een uitgebreide jury. De entree is 72,-. Zaterdag 18 mei wordt de tweede en laatste voorronde in „De Toekomst" gehouden. Sportvereniging Texel houdt zaterdag a.s. fancy fair op het terrein bij de kantine, ledereen is welkom van 10.00 tot 17.00 uur.Het evenement begint met een rondgang van jeugdspelers door Den Burg, voorafgegaan door de drumband van De Koog. Om 10.00 uur wordt niet alleen de fancy fair geo pend maar gaat ook het pupillentoer- nooi van start op zowel het terrein van S.V. Texel als Texelse Boys. Op de fancy fair is veel te koop en kan aan allerlei spelletjes worden meege daan. Te koop zijn onder meer tweede hands spullen waaronder kinderkleding en allerlei eetbare waar zoals poffert jes. Verder is er een rad van avontuur, ballen gooien, enveloppen trekken, etc. gemaakt kort na de ingebruikneming in 1975. leid, maar het rijk zet er geen geld te genover. Het is de bedoeling dat de diensten hetzelfde behandeld worden als de huistandartsen. De vrij gevestig de tandartsen zijn vrij om patiënten aan te nemen, zij kunnen de moeilijke gevallen dus weigeren. Dat maakt het werk voor de diensten moeilijker. Er zal ook niet meer per patiënt maar per verrichting betaald worden. Dat bete kent bijvoorbeeld dat het halen en brengen van de dienst niet meer in het tarief verwerkt kan worden. Verliezen kunnen niet meer verrekend worden en de dienst heeft geen potje achter de hand om ze op te vangen". Bij het maken van deze opmerking keek De Winter veelbetekenend naar de we thouder: verliezen zullen dus waar schijnlijk voor rekening van de ge meente komen. Een andere verande ring, die overigens weinig problemen lijkt op te leveren, is het uitbreiden van de doelgroep. Niet kinderen van 4 tot en met 12 jaar maar van 0 tot en met 19 jaar vallen onder het werkgebied van de dienst. Tot en met het einde van de basisschool kan dat gewoon via de schooltandarts, de ouderen kunnen worden ondergebracht bij de huistandartsen. Uitweg Er is misschien een uitweg voor de dienst. Als 1 juni volgend jaar de plan nen voor een Regionale Jeugdtandver zorging Texel rond zijn mag de dienst nog zeker twee jaar doorgaan, die toe zegging is binnen. Wellicht zet dat de deur open voor het voortbestaan van een voorziening die 100% effectief is en waarin de plaatselijke bevolking (via het gemeentebestuur, het ziekenfonds, de onderwijszuilen en de kruisvereni ging) een stem in het bestuur heeft. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: H. Witte, Doolhof 4, Oudeschild voor het plaatsen van een bedrijfsschuur en -woning; D. de Vries, Mienterglop 25, De Koog, voor het verbouwen van een manege; Hoogheemraadschap Uitwa- terende Sluizen, Edam, voor het bou wen van een opslagruimte aan de Pontweg te Texel; A. Brans, Aken- buurt 18, Den Burg, voor het plaatsen van een paardenstal; Kinderhilfe ev Es sen, Essen, voor het wijzigen van een dak van een schuur aan het Mienter glop te De Koog. Jn. Beijert, Beatrix- laan 149, Den Burg, voor het plaatsen van een kantoorpand in Marsplan te Den Burg; G. Bakker, Schorrenweg 11, Oosterend, voor het gedeeltelijk ver nieuwen van een boerderij, aan Bargen 4 te De Waal; J. Dros, Peperstraat 37-41, Oosterend, voor het gedeeltelijk vergroten van een winkepand, Pe perstraat 37 te Oosterend; N.V. Expl. Mij. De Krim, Krimweg 13, De Cocks- dorp, voor het plaatsen van twee sani taire units; St. Schullandheumverein Bornen „Modestia", Postweg 150-152, De Cocksdorp voor het gedeeltelijk vergroten van een jeugdhuis. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V. kamer 205. G. Dijkstra-Wierstraat 2, Oosterend, voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis-atelier; T. de Jong, Burger houtstraat 11, Den Burg, voor het plaatsen van een raamkozijn; G. M. Legierse, Noordwester 130, Den Burg, voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis, Kogerstraat 64, Den Burg; Fonds tot den Predikdienst der Ver. Doopsgez. Gem., Heemstede, voor het gedeeltelijk vergroten vr.t een aardappelbewaarschuur aan Hoofdweg 108, De Cocksdorp; H. Segers, Ste nenplaats 9, Den Burg, voor het ge deeltelijk veranderen van een voorge vel; A.M.D. Kuiter, Koetebuurt 24, Oosterend, voor het plaatsen van een dakkapel; Redding mij. KNZHRM, Amsterdam, voor het gedeeltelijk ver groten van een truck garage/boothuis aan de Badweg te De Koog; Recrea tiestichting Texel, Slingerweg 38 Den Burg, voor het plaatsen van een toilet wagen aan Badweg 11 De Koog; Stichting St. Donatus, Hoornderweg 46, Den Hoorn voor het gedeeltelijk veranderen van een kantoorruimte; R. J. Korff, Weverstraat 16, Den Burg, voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis; P. de Graaf, Hollewal 17a, Den Burg, voor het plaatsen van een aanbouw; M. Witte, Ottersaat 1, Oudeschild, voor het plaatsen van een landbouwschuur aan de Laagwaalder- weg te De Waal; J. Huizinga, Binnen- burg 5, Den Burg voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis Doolhof 11, Oudeschild; A. J. Jansen, IJsdijk 25, Oosterend, voor het plaatsen van een jongveestal aan het Lageveld te Oosterend; P. de Vries, Schoudieck 47, Den Burg, voor het gedeeltelijk veranderen van een winkelpand We verstraat 70, Den Burg. W. Trap, Ach tertune 28, Oosterend, voor het plaat sen van een bloembollenschuur; C.C. Schweitzer Duitsland, voor het plaat sen van een recreatief opstal aan Mey- ertebos te Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V. kamer 205. Traditioneel wordt op de eerste zater dag van mei een veiling gehouden van door de politie gevonden fietsen. Tot de veiling worden alleen personen toe gelaten die beschikken over een certifi caat dat door de politie wordt verstrekt als aangifte is gedaan van verlies of diefstal van een fiets. In verband met de dodenherdenking wordt deze veiling dit jaar zaterdag 18 mei gehouden. Met het veilen zafwor- den begonnen om 10.00 uur. Kopers dienen vooraf een kopersnummer af te halen (ter plaatse) op vertoon van het aangiftecertificaat. Van 9.00 tot 10.00 uur is er gelegenheid om te kijken of een fiets nog als eigendom wordt her kend. De fiets wordt dan niet geveild maar uit de veiling gehaald. Na 10.00 uur wordt aangenomen dat de eige naar van de fiets niet meer komt op dagen. De verkoop virtdt plaats in de garage van de rijkspolitie aan de Kee- somlaan. Nadere informatie kan men krijgen op de afdeling algemene zaken, kamer 209 in het gemeentehuis. Door het bestuur van het prof. dr. W.H. Keesomfonds werd besloten om de jaarlijkse advertentie, waarin aan belanghebbenden wordt meegedeeld dat zij een studietoelage uit he fonds kunnen aanvragen, voortaan in de maand oktober i.p.v. april in de Texelse Courant te plaatsen. Dit betekent dat de aanvragen voor het studiejaar 1985/86 pas in oktober a.s. kunnen worden gedaan. De door de aanvragers aan het fonds te ver strekken inkomensgegevens e.d. zijn in laatstgenoemde maand, anders dan in april, meer volledig bekend, zodat wordt bereikt dat afdoening van de verzoeken in een kortere periode kan plaatsvinden.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7