„Toeleveringsbedrijf de dupe van beheerslandbouw" Laat en koud voorjaar Barendregt op feest Aankoopcentrale Albert Heijn supermarkt 160 m2 uitgebreid LAND BOUW Politie kan nog vakantiewerkers gebruiken Texelse werkstukken op nationale tentoonstelling Galerie „Tessel" werd uitgebreid Loos alarm Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bij: jas Jan Brouwer 23 230 26 MO Evenals de twwe voorgaande jaren is het zaaien en poten van akker bouwgewassen vrij laat in het voorjaar begonnen. De oorzaak lag bij een te natte grond en te lage bodemtemperaturen. Niet alleen in de landbouw is het zaaien, poten en groei van de gewassen later dan normaal. Ook de bomen en struiken hebben een duidelijke ach terstand in blad en bloemvorming. Hoewel de achterstand niet meer ingehaald kan worden in tijd kun nen enkele warme dagen wonde ren doen. J. P. Herwijer (rechts) toont de Abraham die het oestuur van oe ManKoupuenuam ovou uaa, *uv. Wethouder Klaas Barendregt zei donderdagmiddag tijdens de feestelijke receptie van de Aankoopcentrale tot het bestuur van de coöperatieve ver eniging en de honderden leden en relaties dat beheerslandbouw een re gelrechte bedreiging is voor agrarische toeleveringsbedrijven. „Deze coö peratie is van groot belang voor de agrarische sector en het wordt nogal eens over het hoofd gezien dat agrarische toeleveringsbedrijven de dupe zullen zijn van beheerslandbouw op Texel met het daarbij horende verlies van werkgelegenheid." het bedrijf mag „het zelfstandig voort bestaan geen rol spelen". „Het is niet zo plezierig om dit bij een 50-jarig bestaan mee te delen, maar als we het niet meer alleen kunnen, moeten we andere mogelijkheden aan grijpen om de Texelse agrariërs de beste prijs voor hun produkten en de beste prijs voor hun produktiemiddelen te kunnen blijven geven". Fijne sfeer Namens Cebeco Handelsraad sprak de heer Landstra die zijn speech opende met de bekende dubbelzinnige woor den „Ik zal het niet lang maken". Dat wekte hilariteit op in de zaal. Landstra prees de plezierige samenwerking tus sen de Handelsraad en Aankoopcentra le en zei de indruk te hebben dat deze vereniging goed in de gaten houdt dat men „een club van en voor mensen heeft". „U denkt goed om uw perso neel en om uw leden. Dat bepaalt de sfeer in dit fijne bedrijf". Cebeco Han delsraad en Aankoopcentrale beheer sen samen 70% van de zadenverkoop op Texel en Landstra zei dat dat per centage een indicatie was dat een goede samenwerking mooie vruchten kan afwerpen. ^gondernerriers-aktiviteiten^B^ De supermarkt van Albert Heijn in de Waalderstraat heeft in tien weken tijd een vrij ingrijpende verbouwing onder gaan, waardoor de winkeloppervlakte met 160 m2 is toegenomen. De hele supermarkt is nu 773 m2 waardoor het assortiment artikelen veel ruimer kon worden opgesteld terwijl dat assorti ment bovendien flink is uitgebreid. Bij Albert Heijn kan men nu ook terecht voor „biologische" levensmiddelen van Zonnatura, „Drogmedica" (mond-, lichaam- en huisverzorging), dieetarti- kelen (voor diabetici, etc.) wenskaar ten, vruchtenwijn, klassewijnen, Zwit- salartikelen, babyvoeding en batterijen. Verder bieden de bestaande artikelen- groepen meer keus. De extra ruimte ontstond door het ge deelte van het gebouw waarin het ma gazijn en de Quickynette-afdeling was gevestigd erbij te trekken en door het gebouw aan de achterzijde met een magazijn van 130 m2 uit te breiden. Het Is gelukt de zaak gedurende de verbouwing open te houden met uit zondering van de laatste dag waardoor nogal wat van het organisatietalent van de aannemer en bedrijfsleider werd gevraagd, èn van de inschikke lijkheid van de klanten. De Albert Heijn-vestiging heeft er één kassa, bij gekregen en drie personeelsleden waardoor in de supermarkt nu 26 per sonen werken, de part-timers meegere kend. De verbouwing werd uitgevoerd door hoofdaannemer Tebo, Installatiebureau Schuijl (electra), schildersbedrijf Zaan- derwijk (vroeger Ben Kamp) en cv- installateur Schoo. De wethouder nam de gelegenheid te baat om nog eens te verkondigen dat inkrimping van landbouwgrond niet in het programmavaandel van het college staat en dat B en W „er alles aan zul len doen" om beheerslandbouw op Texel tegen te houden. Barendregt was één van. de zes spre kers op de officiële receptie van de ju bilerende Aankoopcentrale. De loods van de vereniging aan de Waal derstraat was met behulp van stands van toeleveringsbedrijven omgetoverd in een gezellige zaal met als enig man co dat er veel te weinig stoelen waren om alle belangstellenden een zitplaats te kunnen bieden. Mede om die reden hielden de sprekers het kort en kon de tentoonstelling een uur nadat de offi ciële receptie van start was gegaan, worden geopend. J. P. Herwijer, voorzitter van de Aan koopcentrale gaf in zijn toespraak een overzicht van de geschiedenis van de coöperatie die in grote lijnen het artikel uit deze krant van dinsdag 7 mei volg de. Herwijer benadrukte dat het bestuur zeer tevreden is over de „inni ge samenwerking" met de grote coö peratie Latuco. Het financiële reilen en zeilen van de coöperatie moet altijd goed in de gaten worden gehouden omdat de winstmarge in de agrarische sector zeer klein is en omdat een boer werkt met een factor die moeilijk is te voorspellen: het weer. Herwijer noem de als voorbeeld het drogen van gra nen, waarvoor de coöperatie machines heeft staan. Bij een nat seizoen wordt de investering van de machines terug verdiend maar bij een droog seizoen staan de machines stil. Troost „In het eerste geval hebben wij in komsten en de boer kosten en bij een droog seizoen is de boer goedkoop uit en zitten wij met een financiële tegen valler. Ik troost me dan maar met de gedachte dat onze leden in ieder geval lagere produktiekosten hebben", aldus de voorzitter. De laatste jaren is ook het rentepercentage „onrustig" en Herwijer merkte op dat die factor het besturen van een coöperatie niet een voudig maakt. Hij vond dat de coöpe ratie in de toekomst moet streven naar een ruimere financiële reserve en bij een discussie over de efficiëntie van Op de politiebureaus van Den Burg en Oe Koog kunnen in de periode 17 juli t/m 18 augustus nog vakantiewerkers worden aangesteld. Kort geleden werd in deze vacature voorzien maar en kele kandidaten moesten door omstan digheden afvallen, zodat men nu weer op zoek is. De kandidaten zullen wor den belast met lichte administratieve werkzaamheden. Ze moeten onge huwd zijn en kunnen typen. Aanmel ding kan vrijdag 17 mei geschieden tussen 14.00 en 16.00 uur, telefonisch bij de heer E. Moojen, (02220) 2644. „Als een coöperatie wordt geleid met gezond boerenverstand dan kan de Aankoopcentrale nog best zelfstandig 75 jaar worden." Dat zei Henk de Lugt namens de agrarische standsorganisa ties en de banken. Hij meende dat het de Aankoopvereniging nooit aan dat boerenverstand had ontbroken en dat men daarom ook in blakende gezond heid de 50 jaar kon volmaken. Baren dregt had als gemeentelijk cadeau een kleurenfoto van een schapenboet mee genomen en Landstra een envelop met inhoud. De Lugt moest bekennen met lege handen te staan. Niets voor niets „Ik moet namens een heleboel organi saties spreken maar ze hebben me niets meegegeven". Hij hoopte dat ver zuim bij een 75-jarig jubileum goed te maken. Voorzitter Herwijer haakte hier later in zijn dankwoord geestig op in door mee te delen dat hij blij was dat De Lugt geen cadeautje had meege bracht. „Zo'n cadeu betalen we dan straks toch weer zelf, want die banken doen niets voor niets." De huidige directeur van de Aankoop centrale, de heer Galema van Latuco, zei dat het moeilijk was om een blik in de toekomst te werpen als het gaat om het voortbestaan van de Texelse coöperatie. Galema vertelde dat Latuco op dezelfde manier was gegroeid als de Aankoopcentrale en hij noemde de samenwerking voortreffelijk. „U hebt uw schaapjes op het droge en ik ver wacht geen problemen in de toekomst." Ontslag De rij van sprekers werd afgesloten door A. Dros Bzn. die voor het bestuur een Abraham had meegenomen. Dros was één van de elf oprichters en oud-voorzitter van de coöperatie en hij zei blij te zijn dat zijn geesteskind het zo goed maakte. Ook een andere oprichter, A. Dros Dzn., was aanwe zig. Dros vertelde dat hij pas onlangs zijn lidmaatschap had opgezegd. „Ik had er niet zoveel meer mee te maken en dan is het toch heel leuk als je aan je denken met een uitnodiging." Dat de oprichting van de coöperatie in 1935 weerstanden opriep illustreerde de spreker met de mededeling dat „zijn broer Ger bij Keijser en Co werd ontslagen toen men daar hoorde dat een naast famililid het waagde een coöperatieve inkoopvereniging te starten." Herweijer sloot het officiële gedeelte van de twee goedbezochte open da gen van de Aankoopcentrale af met de mededeling dat de vereniging zich „blijvend en volledig zal inzetten voor agrarisch Texel". Op de in Arnhem gehouden landelijke tentoonstelling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen waren vijf werkstukken van Texelse Platte landsvrouwen te bewonderen. Me vrouw A. Bakker-de Grave had huisjes uitgebeeld in de soort patchwork; de zelfde techniek had mevrouw Wieten toegepast in een werkstuk dat twee hanen voorstelde. Mevrouw I. van der Werf-de Meyere had een popje in kantkloswerk gemaakt en mevrouw N. Zegel-Wuis had een tweetal popjes ingezonden. Het grasland is plaatselijk matig door de winter gekomen. Open plekken door vorstschade en vreterij van emel- ten (larven van de langpootmug) zijn daarvan de oorzaak. Meestal wordt be gin maart de stikstofbemesting gege ven. In 1985 was dit begin april. De groei begon meteen maar enkele nachtvorsten gaven een remming in de grasgroei. Nu, begin mei, ziet het er naar uit dat, na een paar dagen warm weer, snel gemaaid kan gaan worden voor de ruwvoederwinning. Weiden Half april gingen de eerste melkkoeien naar buiten. Dit op percelen nieuw in gezaaid grasland of op Italiaans raai- gras voor zaadwinning. In de eerste week van mei kwamen ook op de an dere bedrijven de melkkoeien naar bui ten. Algemeen ging de melkproduktie stijgen. Waaruit blijkt dat het winter- voer van mindere kwaliteit was dan in voorgaande jaren. Het ruwvoer plus krachtvoer gaf geen optimale hoeveel heid energie voor goede melkproduk tie. Het gras geeft die hoeveelheid energie wel, al dan niet aangevuld met krachtvoer. Het voorjaar en de zomer van 1984 hebben laten zien dat melk koeien met weinig krachtvoer uit gras hoge melkopbrengsten kunnen geven. Deze ervaring zal in 1985 voortgezet kunnen worden. Uit goed weidegras kunnen de melkkoeien gemiddeld 24 kg melk geven. Voor ieder 2 kg melk meer zal 1 kg krachtvoer bijgegeven dienen te worden. In de praktijk bete kent dit dat de meeste melkkoeien met slechts 1 a 2 kg krachtvoer per keer tijdens het melken voldoende krijgen. Het bewust voeren is erg belangrijk vanwege de kosten. Produktiestijging is niet meer mogelijk maar wel zijn er op meerdere veehouderijbedrijven mo gelijkheden om de kosten te laten da len. En belangrijk daarbij zijn de veevoerkosten. Maaien Om steeds voldoende en goed weide- gras te hebben is het van belang dat er op tijd wordt begonnen met het maaien. Zodra de eerste aren van het gras zichtbaar worden, dient er ge maaid te worden. Vooral met warmere dagen groeit het gras snel en wordt het produkt grof. Gevolg is dan wel meer massa maar lagere voedings waarde en vele dagen later een et- groen. Kwalitatief hoogwaardig kuil- gras doet tijdens de winterperiode wonderen t.a.v. de melkproduktie. Akkerbouw Het wintergraan is redelijk door de winter gekomen. Plaatselijk worden- verzopen plekken in het graan waarge nomen. De oorzaak ligt volledig bij wateroverlast in de winter. De grond is daar dichtgeslagen met het gevolg dat er zuurstofgebrek optrad en de plant afstierf. Eind april waren alle zomergra nen, bieten en erwten gezaaid. Een nieuwe werkwijze is daarbij toegepast op een paar bedrijven. Tegelijk met het ploegen werd er gezaaid. Dit is moge lijk geworden door op de vorenpakker een zaaimachine te bouwen. Twee ma chines hebben er gewerkt. Voor een rondgaande ploeg hebben de Gebr. Lap uit Den Hoorn een dergelijke ma chine geconstrueerd, terwijl voor een wentelploeg Smederij Dros er een heeft gemaakt. Het doel van dit alles is om de graan- c.q. erwtenplant een ideale groeimogelijkheid te bieden. In de grond is hiervoor nodig voldoende zuurstof en water en geen storende la gen voor de beworteling. Op het ge ploegde wordt nu niet meer gereden. Geen sporen van trekker en zaaimachi ne en geen ongelijke ligging van de grond. De eerste opkomst en groeire- sultaten lijken zeer gunstig. Aardappelen De laatste aardappelen zijn in de twee de week van mei gepoot. Binnen en kele weken zullen de aardappelplanten boven de grond staan. Over het alge meen was de voorkieming ideaal. Kor te stevige kiemen, wat weinig verlies van de kiemen bij het poten gaf. Het jaar 1984 gaf op Texel weer aard appelziekte te zien. Naast dat deze ziekte in pootaardappelen voorkwam, hebben vooral consumptieaardappelen deze ziekte gehad. Gevolg was verrot te knollen of knollen met droge bruine plekken in het vlees. Om deze ziekte zoveel mogelijk te voorkomen is het noodzakelijk dat alle aandacht wordt besteed aan het volgende: De aardappelziekte is een schimmel ziekte die wordt veroorzaakt door de schimmel Phytophora infestans. Deze schimmel kan zich alleen in levend weefsel in stand houden. In het voor jaar zit deze schimmel in aangetaste knollen die gepoot kunnen zijn of die ergens buiten op een afvalhoop liggen. Gezonde aardappelplanten worden dan ook geïnfecteerd door sporen van de schimmel, die door de wind worden verspreid. De sporen worden gevormd gedurende de nacht bij een zeer hoge luchtvochtigheid waarbij het aardappel gewas vochtig wordt. Volgt er dan een dag met weinig zon en het gewas is ook nog tijdens de middag nat, dan kunnen de sporen gemakkelijk een aardappelgewas infecteren. Mistig weer kan gunstige omstandigheden geven voor het optreden van aardap pelziekteinfectie. Om deze ziekte zo veel mogelijk te voorkomen is het noodzakelijk dat alle infectiebronnen worden opgeruimd. Dit begint bij de afvalhopen of restanten aardappelen die nog ergens liggen. Opruimen en vernietigen van overgebleven knollen is een vereiste. De afvalhopen kunnen ook afgedekt worden met plastic. De knollen krijgen dan geen gelegenheid om stengels met blad te gpan vormen. De schimmel, voor zover aanwezig, komt dan niet tot een versprei dingsmogelijkheid. Voorkomen is beter dan deze ziekte later te moeten bestrij den door bespuitingen. Opruimen Wanneer er dan toch opgeruimd gaat worden, kunnen ook andere niet meer te gebruiken materialen (hout, grond, puin, plastic) en oude machines mee genomen worden. Een schoon en ruim erf geeft een verzorgde indruk en meer ruimte. Opgeruimde en schone erven dragen bij aan het visitekaartje van het agrarische gebeuren op Texel. In deze tijd van het jaar is er meestal wel even tijd over om dit aan te pakken. Hier hoort dan bi> „opgeruimd staat netjes" en dan niet alleen voor de bewoner maar ook voor toevallig passerende voorbijgangers. Galerie ,,'t Winkeltje" in de Ko- gerstraat heet voortaan Galerie Tessel. Dat heeft volgens galerie houdster Tinie Visser te maken met publieksreacties waaruit ze kon afleiden dat de naam 't Win keltje te veel werd verbonden met kunstnijverheid. „Daardoor deed de naam afbreuk aan onze exposi ties", aldus Tinie Visser die haar galerieruimte belangrijk heeft ver groot. De ruimte is in oppervlakte verdubbeld en dat werd zaterdag gevierd met een open dag en de opening van een speciale expositie met werk van zes kunstenaars van de vaste wal. De uitbreiding van galerie Tessel geldt alleen voor de zomermaanden. In de winter woont de familie Visser in de ruimte die nu is aangepast voor ten toonstellingen. Met enkele panelen en eenvoudige verlichting kon de uitbrei ding in eigen beheer gerealiseerd wor den en de al aanwezige parketvloer geeft de nieuwe galerieruimte extra cachet. „Grotere dingen kwamen in de oude ruimte niet tot hun recht; nu kunnen we wat beter uit de voeten", aldus Ti nie Visser, die met duidelijke trots ver telt dat één van de beste keramisten van het land, Lies van Vlijmen, nu zonder schaamte van de galerie houdster in „Tessel" kan exposeren. Om dat te illustreren is een groot beeld van Lies van Vlijmen centraal opgesteld in de nieuwe ruimte. Lies van Vlijmen wordt omschreven als „de meesteres van de anekdotische kera miek" en haar beelden, met vooral kinderen als onderwerp, vertellen in derdaad verhalen. De prijzen van de beelden varieren van 7750 tot 72400,—. Glas Van de Duitse kunstenaar Harald Har- rer toont „Tessel" o.a. geblazen glazen qua kleur en vorm fascinerend is. Har- rar gebruikt voor zijn glaswerken een glassoort, dat doet denken aan ouder wets lampeglas. De 65-jarige Gert Hendriksen exposeert in de galerie met enkele grotere en kleinere aquarellen, met als onderwerp Texelse natuurge bieden en Terschelling. Hendriksen werkt met lichte tinten. Meer gedurfd is de keramiek van Je roen Bechthold, ontwerper van het be kende huis Rosenthal, met voorname lijk vazen uitgevoerd in strakke lijnen of een speelsere aanpak: vazen die van boven ,,afgescheurd"zijn. Ronde vormen in steen zijn terug te vinden bij Jan Warnaar die de natuur als on derwerp neemt voor beelden en plastieken, Els van Beek stelt het ge borgen kind centraal in haar keramiek. Naast deze zes kunstenaars blijft gale rie „Tessel" werk tonen en verkopen van Texelse kunstenaars zoals Marijke van de Meent, Frits Jan Maas en Ste fan en Nesrin During. Een andere „oudgediende" van het atelier is Eric du Chatinier die in zijn gedraaid kera miek een warme eigen kleurenstijl weet te leggen. Galerie Tessel is op werkdagen open van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag is de galerie de hele dag gesloten. Galerie „Tessel" toont in de zomerexpositie grote beelden van Lies van Vlijmen. Dit beeld draagt de naam Steltlopers. Vrijdagavond om kwart voor elf kwam het inbraakalarm van Nauta in de Weverstraat-Parkstraat in werking. De politie kwam in aktie maar trof niets bijzonders aan. ^OENSDAG 15 MEI 1985 PAGINA 11 TEXELSE COURANT "'tWj' liftifl DEN BURG Spinbaan 15, Tel. 02220-5130

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11