I Milieu-inventarisatie roept verzet op Ml MA akbond protesteert tegen énhoofdige schoolleiding kollege besprak veer- arieven met minister Ameland per vliegtuig niet te bereiken... Informatieavond op 21 mei xelse oude trekkers dito dorsmachine lar Oudkarspel Hfe zijn aan de grond gelopen" Achtergebleven koopwaar van Lions-veiling paardenvrienden hadden geslaagd weekend Geslaagde avond met Siem de Waal /II00,- voor Tesselhuus NlOZ-toneel André van Duin in Den Helder Gymnastiek Buitendorpen Zon, maan en hoog water éNSDAG 15 MEI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 13 pfrTEftly HEINRICH LANZ MANNHEIM De hekeldorsmachine die door Nico Uitgeest werd opgeknapt. Er hebben verscheidene van deze machines op Texel gewerkt. Texelse afdeling van de Oude Trek- Motorenclub neemt dit week- uitgebreid deel aan het Historisch rvoer Festival in Oudkarspel. De ge- eders Uitgeest nemen hunb smachine mee en zullen ter plaatse nonstraties geven. Het is de bedoe ken flink aantal bossen te dorsen, o Uitgeest lijkt in de voetsporen zijn vader en oom te gaan treden; neemt deel met een fraai gerestau- Lanz hekeldorsmachine. Aan (kers gaan mee de Farmall super A Piet Lap, de gloeikop, Vierzon van arten Koorn en idem van de ge- eders Uitgeest. Of deze trekker, of Field Marshall zal de dorsmachine idrijven. De fraaie 2 cilinder Eicher Edo Pool, de Lanz van Marcel (ker en de Nuffield van Nico Schip- completeren de Texelse trekkerin- ding. Hans Smit neemt een stel zijn perfect gerestaureerde statio naire motoren mee. Dat Texel met een zo uitgebreide inzending aanwezig kan zijn, is mede te danken aan het trans portbedrijf Van Maldegem, dat zijn be paald niet antieke materiaal op een vriendelijke manier ter beschikking stelt voor het transport. De club heeft verder een druk pro gramma dit jaar. 21 juni zal met een flink aantal trekkers acte de présence gegeven worden bij de polderfeesten in De Cocksdorp. 30 juni is de gezellig- heidsrit, waaraan dit keer waarschijnlijk ook oude auto's en motorfietsen zullen deelnemen. Als het weer het toelaat eindigt de rit weer op het barbecue- veld in de dennen. Tien juli verzorgt de club een folkl,ore middag in Den Burg met behendig heidswedstrijden, de dorsdemonstratie en ringsteken. De vereniging telt inmiddels 45 leden die 40 trekkers op de weg kunnen brengen van een groot aantal statio naire motoren kunnen laten draaien. Mensen die met hun oude motor of auto mee willen doen aan de gezellig- heidsrit kunnen contact opnemen met Jan Uitgeest (02220) 2565 of met Hans Smit (02220) 2132. Op Texel wordt binnenkort een milieu-inventarisatie gehouden om gegevens te verkrijgen die worden gebruikt bij het maken en beoorde len van streekplannen, bestem mingsplannen, recreatieplannen e.d. Het onderzoek wordt uitgevoerd door medewerkers van het bureau ecologie van Provinciale Waterstaat en op de boeren is een beroep gedaan aan het onderzoek mee te werken door de on derzoekers op hun land toe te laten. De werkgroep Texel van de stich ting ,,Wad en Land" is van mening dat de resultaten van het onder zoek zullen worden gebruikt voor allerlei beperkende wetten en be palingen. Aan de 342 Texelse boe ren die van provinciale waterstaat bericht hebben gehad over de milieu-inventarisatie, heeft Wad en Land een brief gezonden met een voorgedrukt formulier dat op gestuurd kan worden wanneer men met de inventarisatie niet ak koord gaat. Aldus wil men het ver zet tegen het onderzoek stimuleren. Provinciale waterstaat heeft met verte genwoordigers van de Texelse land bouw (standsorganisaties) gesproken over het milieu-onderzoek en vernam van die kant geen bezwaar. Deze aktie van Wad en Land heeft tot resultaat gehad, dat ongeveer 70 boe ren hebben laten weten dat zij niet willen meewerken. Provinciale Waterstaat betreurt dit, omdat zij meent dat ,,Wad en Land" verkeerde informatie over de bedoelin gen van de milieu-inventarisatie heeft gegeven. Zij meent dat de boeren juist belang hebben bij een objektief onder- afdeling Texel van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel B0P) heeft protest aangetekend tegen het besluit van b en w om aan per 1 augustus te vormen openbare basisscholen éénhoofdige school- ding in te stellen en wel in die zin dat alleen de huidige hoofden van ire scholen tot directeur van de basisscholen worden benoemd. ABOP—afdeling herinnert er in een ief aan college en gemeenteraad aan méérhoofdige schoolleiding ook ogelijk is en dat daarover afspraken gemaakt tussen vakbonden en mi- ter. Het college sluit die mogelijk- 'd nu uit, wat volgens de ABOP on- oorloofd is, vooral omdat er op scholen zijn waar aan meerhoof- |e schoolleiding wordt gedacht, één geval zijn de betrokkenen het fs als eens over het vormen van een serhoofdige schoolleiding, tralijk wordt het ook gevonden dat college de huidige lagere school- ofden tot directeur wil benoemen en men met geen woord rept over de ofden van kleuterscholen. Terwijl de it wel degelijk stelt dat ook het ofd van de kleuterschool (mede) di- teur kan worden. Nu wordt gesug- reerd dat de kleuterleidster bij de te regeling bij voorbaat buitenspel rdt gezet. Feit is dat op enkele telse scholen meerdere personen in imerking willen komen voor het icteurschap. De gemeenteraad ging dinsdagavond niet in op het ABOP—protest. Daan Welboren vroeg wethouder Zegers de nodige zorgvuldigheid te betrachten bij deze problemen. ,,Er heerst veront rusting op scholen en als je het niet zorgvuldig aanpakt loopt het uit de hand", aldus Welboren. Peter Bakker verwachtte dat over de benoeming van personen in beslotenheid met de raad gepraat zal worden maar wel vond hij het wenselijk dat de colle geuitspraak over éénhoofdige leiding in de openbaarheid ter sprake komt. ,,Dat is beleid en de mensen hebben er recht op te weten waarom het col lege deze keuze maakt". Zegers ant woordde dat hij de procedures rond de benoemingen ,,al zeer zorgvuldig" aangepakt. De collegeuitspraak is toe gezonden aan de medezeggenschaps raden van de betrokken scholen. Zij mogen nu een advies geven over het collegevoorstel en daarna wordt het benoemingsbeleid besproken in de commissie welzijn. ®t college was dinsdag op be- «k bij minister Neelie Smit- fes om de nota zoute veren te 'preken en een lans te breken fr lagere veertarieven voor Texe- 'rs, Wethouder Daan Schilling lelde dinsdagavond dat het be- tok geen nieuw standpunt van de "later had opgeleverd bespreking met de minister werd •ouden met de colleges van alle ddeneilanden en duurde een uur. zijn aan de grond gelopen", ant- •ordde Schilling op de vraag van i hoe b en w in „Den Haag fn gevaren". De wethouder vertel et de minister de rijksveerdiensten ar de Waddeneilanden als het 'n kan" wil privatiseren'en geen ak- wü ondernemen op de wens om la- f veertarieven te realiseren. Schilling: „Ze sprak duidelijk taal door mee te delen dat ze het voorlopig niet tot haar taak rekent om bij te dragen aan een goedkoper bootkaartje voor Texelaars". in het groothandelsgebouw in Oude- schild staan nog wat spullen, die bij de Lions-veiling onverkocht zijn geble ven maar tot dusver door de eigenaars niet zijn afgehaald. De eigenaars wor den verzocht de spullen alsnog te ha len en wel vrijdag a.s. tussen 18.00 en 20.00 uur. Er zijn dan mensen van de Lions-club aanwezig om behulpzaam te zijn. Het Ameland-weekend van de Vereni ging voor Vrienden van het Paard is een succes geworden, hoewel de reis van en naar dit waddeneiland heel an ders is verlopen dan de bedoeling was. Van de luchtbrug tussen de eilanden is vrijwel niets terecht gekomen omdat het zaterdag vooral op Ameland mistig was. En zondag waaide het zo hard dat ook toen uit veiligheidsoverwegin gen van het vliegtuig als vervoermiddel moest worden afgezien. Vier personen van de groep van 35 hebben zaterdagochtend nog wel een poging gedaan. Toen het toestel rond half elf boven Ameland was moest van landen worden afgeziep omdat het toestel tot tweemaal toe naast de baan dreigde te-komen. Toen om één uur 's middags, toen het iets helderder was, opnieuw een vlucht Texel- Ameland werd gemaakt, lukte het wel, echter zo moeizaam dat besloten werd van volgende vluchten af te zien.' Het grootste deel van het gezelschap reis de dus over land en met de veerbo ten. Dat gebeurde ook bij terugkeer zondagmiddag. Toen was het wel hel der, maar het waaide zo hard dat het risico te hoog werd gevonden. De paardenvrienden ging na aankomst in Nes op de fiets naar Hollum waar de kamers werden betrokken en de boe renkool met worst volgens Amelander recept zich goed liet smaken. De Texe laars waren naar Ameland gegaan om te zien hoe de strandreddingboot met paardentractie te water werd gelaten. Ter gelegenheid van het Texelse be zoek werd deze demonstratie niet op de gebruikelijke tijd gegeven, maar öm half twee 's middags. Dit was ook duidelijk te merken aan de zeer grote publieke belangstelling langs de route. Bij de aankomst van de twaalf paarden, verwonderden de Texelse paardenmensen zich over de eenvoudige en simpele optoming van de dieren. Geen complete leren tuigen, doch alleen het hoognodige en dan nog zoveel mogelijk van touw. Dat dit toch voldoende was bleek bij het uit rukken op het fluitsignaal. Met donde rend geraas werd de reddingboot op het onderstel met rupsbanden uit het botenhuis getrokken. Alleen al het la waai van de rupsbanden op de straat klinkers en de tien trekkende paarden ervoor waren imponerend. Na onge veer een kilometer over de weg arri veerde het geheel bij het duin, waar alle paarden het uiterste van zichzelf moeten geven om het gevaarte van enkele tonnen het duin op te trekken. Op het strand werden de paarden, om gespannen waarna acht paarden, aan beide zijden van de boot vier, de red dingboot daadwerkelijk in zee lanceer den. Het was fantastisch te zien hoe de paarden na een aanloopje op het strand zich met de boot tussen hen in, zonder aarzeling in zee stortten op het fluitsignaal tegelijk weer braaf stil te staan. Ze staan dan met hun buik en flanken in het water en wachten rustig tot ze losgekoppeld zijn. Terwijf de an dere paarden aankomen om het on derstel weer op het strand te trekken vaart de reddingboot al op zee, waar, gedurende een paar uur alle appara tuur wordt getest. Om half vijf werden de boot en het onderstel weer opge haald. De boot werd met een lier door de paarden op het onderstel getrokken en toen begon voor de paarden het zwaarste onderdeel nl. het geheel va naf het strand door het mulle zand weer bovenop de duinen brengen. Het uit alle macht trekken van twaalf sterke paarden onder luide aanmoedi gingen van de voerlui en het puvliek e het door de hoeven opstuivende mille zand levert schitterende tafereeltjes op. Pogingen worden gedaan om deze at tractie in stand te houden, 's Avonds werden de bemanning van de redding boot, de voerlui en helpers door de Vrienden van het Paard uitgenodigd voor een gezellige bijeenkomst met le vende muziek. Ook een 's middags opgenomen video-reportage werd ge zamenlijk bekeken. Door de gezellige sfeer tussende Amelanders en Texe laars werd deze avond een daverend feest. Zondagmorgen werd door de deelnemer na het onbijt gefietst, ge wandeld en zelfs al tegenbezoeken bij de Amelanders gebracht. Het gezel schap was om half acht weer terug op Texel, waar het door enige enthousi aste leden zelfs met een spandoek „paardenvrienden welkom thuis" werd verwelkomd. Oud-Texelaar Siem de Waal uit Zuid-Afrika liet zich vrijdagavond weer eens kennen als meester verteller toen hij op uitnodiging van het comité Texel 40 jaar vrij een lezing hield in De Buureton. Op aangrijpende, maar ook geestige en relativerende wijze verhaalde hij over zijn belevenissen als lid van de Prinses Irenebrigade. De Waal was een van de geëmigreerde Nederlanders die gehoor gaven aan de oproep om mee te helpen aan de bevrijding van Euro pa. De voorgeschiedenis, de opleiding in Engeland, de eigenlijke invasie, het kwam allemaal aan bod. Een droge opsomming van feiten werd het aller minst, want De Waal wist het relaas onderhoudend te brengen, mede dank zij de vele anekdotische verhalen waar mee hij zijn voordracht doorspekte. De zaal van de Buureton was helemaal uitverkocht: de 110 toehoorders had den zich tevoren van een kaartje voor zien. Het beschikbare aantal kaarten dekte ongeveer de behoefte.. Slechts enkele personen moesten worden te leurgesteld. Het gehoor bestond over wegend uit ouder publiek, maar er wa ren ook wat jongeren. Het was een bijzondere verrassing dat De Waal na de pauze nog wat films vertoonde die hij in de loop der jaren bij zijn vele be zoeken aan Texel heeft opgenomen. Die films hebben geen enkel ander doel dan het vastleggen van „Texelse koppen". Honderden bekende en min der bekende Texelaars, voor een zeer groot deel al lang niet meer in het land der levenden, werden zo voor het nageslacht geregistreerd. Het hangt al lemaal als los zand aan elkaar, systeem zit er niet in en soms zit ook zomaar een stuk Afrikafilm tussen de opna men. Maar dat geeft allemaal niets, want het publiek amuseert zich koste lijk met die opeenvolging van gezich ten en vindt het een mooi spel om bij elke kop de juiste naam te noemen. Het vakantiehuis voor lichamelijk ge handicapten in De Koog, het Tessel huus, kreeg vorige week een onver wachte gift. De leerlingen van de lage re school van Mijdrecht hadden een „Heitje voor een karweitje"actie ge houden en de opbrengst daarvan naar het Tesselhuus overgemaakt, een be drag van Z1100— Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten Schilderend. Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada v. Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. Zaterdag 25 mei zal de jaarlijkse tonee luitvoering van de Comedia de la Nioz toch in de alsnog beschikbaar gestelde toneelzaal van het Nioz in 't Horntje gegeven worden en niet zoals eerder vermeld werd in de RSG. Aangezien 't Horntje niet erg centraal ligt, is het mogelijk voor mensen die geen vervoer hebben, gratis met een speciale bus om 19,45 uur vanaf de Elemert, de Burg naai; het Nioz- gebouw 't Horntje vervoerd te worden. Deze bus zal rond 23,45 uur na de voorstelling weer teruggaan naar de Elemert. Donderdag 23 mei a.s. zal in de schouwburg in Den Helder de voor stelling van André van Duin, „Een reis om de wereld in 180 minuten", plaats vinden. Na afloop van deze voorstel ling vaart een extra boot terug naar Texel. Mensen die wel kaarten bezitten voor deze voorstelling, maar niet in staat zijn deze te bezoeken, worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de afdeling culturele zaken van het raadhuis, kamer 304, tel. 3041 tst. 218, zodat anderen ermee kunnen worden geholpen. Er is een wachtlijst van mensen die graag alsnog kaartjes voor deze voorstelling willen kopen. De gymnastieklessen o.l.v. Peter Vos in de dorpen Oosterend, De Cocksdorp en Den Hoorn gaan in de week van 27 - 31 mei niet door i.v.m. de Pinksterva kantie. De centrale training op 31 mei gaat echter wel door. Diezelfde centra le trainingen duren t/m 14 juni. Op 15 juni worden de Texelse Turn- kampioenschappen gehouden, 's Och tends rekreatie- en 's middags turn- wedstrijden. Alle jeugdleden worden hierover nog ingelicht. De gymlessen in genoemde dorpen duren tot aan de zomervakantie, die op maandag 8 juli ingaat. De zon komt 21 mei op om 5.37 uur en gaat onder om 21.36 uur. 19 mei N.M.; 27 mei E.K. Springtij: 22 mei; doodtij: 29 mei. Hoog water ter rede van Oudeschild Vrijdag 17 mei Zaterdag 18 mei Zondag 19 mei Maandag 20 mei Dinsdag 21 mei Woensdag 22 mei Donderdag 23 mei Vrijdag 24 mei Zaterdag 25 mei 7.51 en 20.21 8.26 en 21.02 9.00 en 21.38 9.37 en 22.13 10.21 en 22.46 11.00 én 23.20 11.18 en 23.54 11.46 en 0.26 en 12.27 zoek naar de natuurlijke waarden op hun landerijen omdat dergelijke gege vens anders alleen van aktiegroepen komen, die de natuurwaarde zouden kunnen overtrekken. Provinciale Waterstaat is met Wad en Land in kontakt getreden met het verzoek in de gelegenheid te worden gesteld de boeren nadere toelichting te geven. Wad en Land ging akkoord en belegt nu een informatie-avond die dinsdag 21 mei zal worden gehouden in hotel De Lindeboom, aanvang 20.30 uur. Dit is een openbare avond, die dus voor iedereen vrij toegankelijk is. De informatie zal worden gegeven door de heer B. Korf van het bu reau ecologie van provinciale waterstaat. De milieu-inventarisatie in Noordhol land loopt al sinds 1977. Texel is het laatste gebied dat aan bod is. Bij het onderzoek worden gegevens verzameld met betrekking tot broedvogels, plan ten en waterdieren. Het vogelonder- zoek is uitsluitend gericht op broedvo gels, waarbij wordt gelet op zang, balts, broedgedrag etc. Er wordt dus niet naar nesten gezocht en daardoor hoeven de onderzoekers voor dit deel van de milieu-inventarisatie het land niet of nauwelijks op. Dat moet wél bij het onderzoek naar planten en de grondeigenaars merken daar dus het meest van. De veldwerkers zullen zich tevoren bij de eigenaars of gebruikers van het land melden. Men is dan vrij ze te weigeren of toe te laten. Schade zal bij het onderzoek niet ontstaan. Mocht dat onverhoopt toch het geval zijn, dan wordt deze vergoed. Bij het onderzoek naar waterdieren gaat het om grotere dieren zoals kik kers, padden en salamanders maar ook om insectenlarven, kreeftachtigen, slakken, bloedzuigers en plankton. Daarbij worden ook watermonsters ge nomen. Zowel het onderzoek naar broedvogels als de inventarisatie van waterdieren gebeurt tijdens meerdere bezoeken. Woensdag 15 mei Het Waterschap Texel heeft in het Pol derhuis in Den Burg een openbare ver gadering van hoofdingelanden, 20.00 uur. Donderdag 16 mei De Vogelwerkgroep Texel houdt een vogelwandeling langs de Horsmeertjes en de Mokbaai. Vertrek om 10.00 uur van het observatiepunt bij De Geul aan de Mokbaai. De Blijde Rijders hebben een picknick- rit. Start om 12.30 uur bij Garage Gris- nigt aan de Bernhardlaan. Van 10.30 - 11.30 (30 km) en van 10.30 - 14.00 uur (overige afstanden) kan bij de Kaapsnol worden gestart voor de vogelwandeltocht. Vrijdag 17 mei Musicalvereniging „Geen C te hoog" geeft een uitvoering van „Viva Mexi co" in de schouwburgzaal van De Lin deboom. Aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn uitverkocht. Zaterdag 18 mei Vanaf de wielerbaan start om 13.40 uur de wielerklassieker voor recreanten. Musicalvereniging „Geen C te hoog" geeft een uitvoering van „Viva Mexi co" in de schouwburgzaal van De Lin deboom; 20.00 uur. Kaarten zijn uitverkocht. In De Toekomst wordt de tweede voorronde van de talentenjacht „Cat- rondje" gehouden; 20.00 uur. Om 11.00 uur begint bij het strand van paal 17 het oefenweekend brandingsurfen. Zondag 19 mei Musicalvereniging „Geen C te hoog" geeft een uitvoering van „Viva Mexi co" in de schouwburgzaal van De Lin deboom, aanvang 15.00 uur. Vanaf 11.00 uur wordt bij het strand van paal 17 het oefenweekend bran dingsurfen voortgezet. Maandag 20 mei Schaakkampioen Joop Rommets speelt simultaan in De Lindeboom, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen; 20.00 uur. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft een open bare vergadering in het raadhuis. On der andere bespreking van het jaar verslag van de rijkspolitie. Dinsdag 21 mei In De Lindeboom geeft de heer B. Korf van het bureau ecologie van pro vinciale waterstaat een toelichting op de milieu-inventarisatie die op Texel wordt uitgevoerd. Deze openbare bij eenkomst is voor ieder toegankelijk. Aanvang 20.30 uur.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 13