Groen 'Twurtrjexeh het lelatienotavoorstel GS fandaag op Texel besproken Rekreatiekrant over langere periode Doordachte boerendemonstratie Koofmees verzamelde fortuin uperheffing dekt beheersgevo/gen Boot vertraagd door technische pech SERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9981 WOENSDAG 15 MEI 1985 die: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. m werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, j Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der iden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. 'fadvertenties, abonnementen, etc.: «veld Et De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Joon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 718,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 5gedeputeerde H.W. de Korte, W.T. van Gelder (CDA) en K, Alma (VVD) zijn vanmorgen naar Texel gekomen om et het gemeentebestuur, het waterschapsbestuur en het stuur van de gezamenlijke landbouworganisaties overleg te egen over de provinciale voorstellen betreffende de begren- igvan de relatienotagebieden. De provinciale bestuurders men met voorstellen voor 523 hectare relatienotagebied. sarin is niet meegerekend de 105 hectare van polder De ndracht, omdat het ganzenreservaat inmiddels als gereali- erd is. Bovendien presenteren zij een nota waarin een be- deneerde schatting wordt gemaakt van de invloed die be- isrsgebieden op de „agribusiness" zullen hebben. De be- ngrijkste conclusie uit dit stuk is dat de verminderde melk- oduktie als gevolg van de beheersovereenkomsten ,,afge- ikt" kan worden door de gevolgen van de superheffing. (werkt als volgt: het quotum melk l Texel wordt toegewezen in het «we quoteringsbeleid houdt in dat totale productie op het eiland terug et met ongeveer 6,6%. Door de teersmaatregelen die de relatienota orstelt vermindert de produktie ook, ar daar staat een beheersvergoeding lenover. Dat betekent dat een deel i de financiële pijn die door de quo- ing wordt veroorzaakt kan worden gevangen door boeren die beheerso- eenkomsten aangaan en dus de te- ten koolmees heeft zijn nest ge bouwd en eieren gelegd in een Mektebus die tegen de wand m een der zeehondenbassins van het NRC is bevestigd. In de kol- lektebus kunnen mensen geld boen en daardoor bijdragen aan be verzorging van de zeehonden ie de winter. ilijkbaar dragen veel mensen de leehonden een warm hart toe, mt terwijl de mees zijn nest aan het bouwen was, werden regelma tig kwartjes, dubbeltjes, guldens, bjksdaalders maar ook briefjes van hjf en tien in de bus geworpen. al dat geld kwam terecht fus ten de strootjes, stukjes mos en mdeharen van het nest. De holmees legde acht eieren, maar toen ging het fout. He vogel had er waarschijnlijk ge- roeg van om telkens geld op zijn hoofd te krijgen en ging er van- boor. Bij inspectie van het verlaten 'est bleken enkele eieren door Widens of rijksdaalders te zijn ge hakt. Op de foto het gedeeltelij- <i uit geld opgebouwde nest. ruglopende produktie voor hun reke ning nemen. Met andere woorden: de melk die toch al ingeleverd moest wor den voor de superheffing kan gedeel telijk terugverdiend worden door be heersovereenkomsten af te sluiten. De teruglopende melkproduktie door be heersovereenkomsten wordt in het on gunstigste geval gerekend op 5%, zo dat het effect van de superheffing gro tendeels teniet zou worden gedaan. Wel zou, bij de meeste ongunstige va riant, werk voor zeven man verloren gaan bij de melkveehouderijen en voor 4 a 5 man in de agribusiness. Als een gunstiger verhouding tussen reservaat- en beheersgebied wordt toegepast zijn die aantallen respectievelijk 4 en 3. Als er geen vee wordt afgestoten blijft de werkgelegenheid in de agribusiness ongemoeid door de beheersmaatrege len, aldus de nota. De teruglopende melkproduktie heeft dan wel zijn in vloed op het inkomen van de veeboer, maar daar zijn de beheersvergoedingen voor. In de nota wordt opgemerkt dat de veehouder in de bestaande be drijfsstructuur altijd zal kiezen voor het op sterkte houden van de veestapel, omdat zijn gebouwen en dergelijke daarop berekend zijn. Die man zal dan dus minder krachtvoer geven. Voer Het bovenstaande geldt voor boeren in een beheerssituatie. Gesteld wordt dat de boer drie keuzes heeft: hij kan zijn verminderde ruwvoerproduktie com penseren door het kopen van ruwvoer, door het kopen van krachtvoer of door het verkopen van vee. Hij kiest dus volgens de nota voor het op peil hou den van de veestapel en zal waar schijnlijk ruwvoer kopen bij zijn niet- beheerscollega's die ten gevolge van de superheffing koeien hebben wegge daan. Dat is maar goed ook want als hij ruwvoer aan de overkant moet ko pen kost dat meer. Het zou hier gaan om tussen de vijftienhonderd en vijf entwintighonderd ton ruwvoer. Hoe dit hele verhaal inspeelt op de leverancier van krachtvoer wordt niet uitgewerkt. Er is meer onzeker in dé nota. Zo is er bijvoorbeeld nooit onderzoek gedaan naar de verhouding tussen de „primai re sector (de melkveehouders) en de secundaire (de agribusiness). Er moest dus worden uitgegaan van landelijke cijfers, waarvan niet bekend is of ze voor Texel ook gelden. Dan wordt gesteld dat wordt uitgegaan van het GS-voorstel van 1984: 508 hectare rela tienotagebied. Uit de inleiding van dit verhaal blijkt al dat GS met een voor stel voor 523 hectare naar het eiland is gekomen. Aangegeven wordt dat de bedrijfspoli- tiek om de verminderde ruwvoerop- brengst te compenseren met voer ko pen op lange termijn wel eens minder gunstig zou kunnen zijn zodat dan toch vee verkocht zou moeten wor den. Voor die situatie is echter wel be rekend hoeveel arbeidsplaatsen dat zou kunnen kosten. In de tekst wordt de nota omschreven als een „benadering van de problematiek op basis van alge meen geldende landelijke cijfers" en ook uit andere formuleringen blijkt dat de conclusies met de nodige voorzich tigheid gehanteerd moeten worden. Relatienota Met welke voorstellen komen de gede puteerden naar Texel? De grootste be leidswijziging is te vinden bij het Hogeberg-gebied. Daar liepen de visies van provincie en gemeente sterk uit een. Het idee om in het overgrote deel van het 315 hectare relatienotagebied strenge beheersmaatregels door te voeren is door de provincie verlaten. De gemeente was van mening dat slechts vijf hectare in aanmerking kon komen voor de aanwijzing tot reser vaat en de rest zou dan beheersgebied kunnen worden. In de provinciale visie is nu ruimte voor 120 hectare gewoon beheersgebied. Dan blijft er evengoed nog 195 ha reservaat over, waarvan 100 ha nog verworven moet worden. Alleen de kern van het gebied zou in aanmerking komen voor de benaming reservaat. Ook betreffende WaalenBurg is de pro vincie in het afgelopen jaar van me ning veranderd. Enerzijds steeg het aantal nog te verwerven hectares dat voor reservaat bestemd zou moeten zijn van 100 naar 105. Het gaat hier om het centrale en oostelijke gedeelte van de polder. An derzijds werd 20 ha beheersgrond „in geleverd". Dat betreft het gebied aan de westkant van het reservaat. Omdat dit land een duidelijk agrarisch belang dient wordt de wens dit als beheersge bied aan te merken ingetrokken. Bo vendien stappen GS af van het idee om de „huiskavels" ten zuiden van de Wegeswaal aan te kopen, alweer van wege het zware agrarische belang. On geveer 195 ha is hier al als reservaat gerealiseerd. Ook bij de Bol worden huiskavels „gespaard". Het gaat daar bij om het gebied dat ligt tussen de Zwinweg en het toekomstige reser vaat. Wel houdt de provincie vast aan de aanwijzing van 20 ha in de kern van het gebied tot reservaat en aan een randzone langs het Zwin als be heersgebied. Dit laatste kan maximaal 15 hectare groot zijn en de provincie denkt aan een „variabele" grens. Bij de Bol is al 42 ha gerealiseerd als re servaat en er moet voor dat doel nog 20 ha aangekocht worden. De 15 ha beheersgebied wordt vanzelfsprekend niet aangekocht. De provincie is met die 15 ha teruggekomen op de voorne mens van vorig jaar: toen was het de bedoeling 53 ha als beheersgebied aan te wijzen. Ganzenreservaat Zoals onlangs bekend werd zal hoeve Zeeburg in zijn geheel als ganzenreser vaat worden gebruikt. Dat betekent dat een andere recente ontwikkeling in Deze zomer zal opnieuw de Rekreaktief-krant worden uitgege ven. Er komen weer zeven num mers, maar deze zullen over een langere periode worden gespreid, zodat ook toeristen worden bereikt die buiten het hoogseizoen naar het eiland komen. De rekreatiekrant zal verschijnen op 22 juni, 6, 12, 20, 27 juli, 3 en 17 augustus. Net als vorig jaar zal in elke krant ook een Duitstalige samenvatting worden gegeven. De Rekreatiekrant komt telkens op woensdag uit en zal weer op tal van punten gratis verkrijgbaar zijn. Tevens wordt de krant als bijlage bij alle abon nees van de Texelse Courant bezorgd, waardoor een maximale dekking ont staat en nagenoeg elke toerist met het blad wordt geconfronteerd. Gegevens In de Rekreatiekrant worden alle dage lijks wisselende toeristische evenemen ten vermeld. De redaktie van de krant is in handen van Jitze Beintema, die 's morgens bereikbaar is op de afdeling culturele zaken van het raadhuis. Graag ontvangt hij tijdig de gegevens van de verenigingen, personen en in stanties die bij de organisatie van de evenementen zijn betrokken. De kopij moet drie weken voor de verschij ningsdatum bij hem binnen zijn. Nodig de buurt van de Roggesloot wat te ruggedraaid kan worden. Een deel van Dorpszicht kan als potentieel ganzenre- setvaat worden afgevoerd. Dat bete kent dat naast de 105 ha Zeeburg 70 ha weidevogelreservaat komt. De helft daarvan is al gerealiseerd, de andere helft moet nog worden aangekocht. Dat is vijftien ha minder dan oorspron kelijk de bedoeling was. Bij Dijkmanshuizen verandert er relatief weinig. Naast de al gerealiseerde 55 hectare reservaat zou nog 5 hectare moeten worden aangekocht, een voor nemen dat al bekend was. De provin cie levert in van de 25 ha beheersge bied tussende Kleiput en de Leemput. Daarvoor wordt nu 11 .ha genoteerd. Oriëntering De delegatie die vandaag op Texel komt is samengesteld uit de gedepu teerden, vertegenwoordigers van het ministerie, van het Bureau Beheer Landbouwgronden en van provinciale is een omschrijving van het evenement (antwoord op de vragen wie, wat, wanneer, waar en hoe). Dit kan uite raard in (telefonisch) overleg met Bein tema gebeuren. Wie schriftelijke gegevens inzendt, moet niet vergeten een telefoonnum mer te vermelden zodat navraag kan worden gedaan als sommige gegevens zouden ontbreken of niet duidelijk zijn. Heel belangrijk is om in ieder geval te vermelden of een evenement gratis toegankelijk is of dat entree wordt ge heven. Vorig jaar is dat niet steeds ge beurd wat tot wrevel onder toeristen heeft geleid, omdat bleek dat ze moesten betalen voor iets dat gratis leek. Eerste Noordzeecup Zondag 19 mei kan vanaf 11.00 uur bij het clubhuis van de Kustzeilvereniging Westerslag worden ingeschreven voor de eerste van de drie te houden Noordzeecupwedstrijden. Deze wedstrijden bestaan uit 3 manches, om voor het overall-klassement in aan merking te komen, dient men 7 man ches te hebben gevaren. Deze wedstrijden bestaan naar gelang wind kracht en richting uit de volgende on derdelen: Wave-contest, Slalom, Course-racing of een alternatief pro gramma. De start is om 12.00 uur. De kosten bedragen voor leden f5— en voor niët-leden ƒ10— diensten. Deze instellingen beschou wen het gesprek van vandaag als een afronding van de oriëntering die aan de beleidsvorming vooraf gaat. „Dat het verloop van de gedachtenwisseling van 15 mei sterk bepalend zal zijn voor het verdere verloop van de procedure zal u duidelijk zijn", aldus de brief waarin het bezoek wordt aangekon digd. Waaraan nog wordt toegevoegd dat volgens GS de hierboven ge schetste begrenzingen een goede basis voor een vruchtbare gedachtenwisse ling vormen. Over het verschil tussen een bestem mingsplan en de relatienota wordt het volgende opgemerkt: „In een bestem mingsplan wordt de bestemming van de grond geregeld en het geeft zo no dig regels die randvoorwaarden zijn bij het gebruik van de grond. Een beheers-overeenkomst die in het kader van de relatienota wordt afgesloten is een financiële regeling die tot doel heeft om bij de opzet en bij de uitvoe ring van de agrarische bedrijfsvoering actief rekening te houden met natuur- en landschaps. Het gaat niet om het financieel compenseren van randvoor waarden uit het bestemmingsplan." Met andere woorden, het zijn twee verschillende beleidsinstrumenten die twee verschillende dingen regelen en dat moet je niet door elkaar halen. Overigens wordt nog wel opgemerkt dat voor een goede beheersovereen komst een goed bestemmingsplan noodzakelijk is. Zondagavond stagneerde de veerdienst als gevolg van het defect raken van de electrische regeling van de Marsdiep. Dat gebeurde tijdens de dienst van 18.00 uur vlak voordat het schip na aankomst op Texel in de havenfuik zou afmeren. Op nog maar korte afstand van de fuikbrug begon het schip in eens achteruit te varen en was niet meer onder controle. De Marsdiep koerste naar het westelijke haven hoofd, net langs de daar liggende Mo lengat en liep daar vast in de modder. Passagiers en auto's konden er dus niet af. Het defect werd provisorisch verholpen en nadat was gebleken dat het schip nergens schade had opgelo pen, werd de boot om ongeveer kwart voor zeven weer in de duik gemanoeu vreerd! In afwachting van definitieve reparatie werd de dienst later overge nomen door de Texelstroom. Dat bete kende dat maandag met slechts een (enkeldeks) schip werd gevaren, omdat de inmiddels van de dokbeurt terugge keerde Molengat nog niet vaarklaar was. Daardoor ontstonden wachttijden tot drie uren. Een aantal boeren ging vanochtend de weg op om de bezoekende gedeputeerden te wijzen op het verzet dat op Texel leeft tegen de groe ne nota's. De gedeputeerden komen met de belanghebbende besturen op Texel praten over de begrenzing van de toekomstige relatienotagebieden. De demonstrerende boeren gingen er vanuit dat hun protest zowel netjes als indrukwekkend moest zijn en daar ontwikkelden ze een door dacht plan voor. Vanaf een uur of negen vanmorgen verzamelden zich allemaal trekkers op de Van der Sterrweg nabij de boot. Vanaf onge veer half tien begonnen de trekkers, allemaal met een bord op de hefinstallatie, één voor één met enige tussentijd te vertrekken, zodat de auto met de gedeputeerden, die om tien uur van de boot kwam alle trekkers moest inhalen. De inzittenden werden telkens weer gecon fronteerd met een nieuwe leus. Later werden de trekkers op de Groeneplaats geparkeerd. De foto toont de trekkers tijdens het verzamelen op de Van der Sterrweg.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1