59 mille van Rotary voor vakantiehuis Tesselhuus feestelijk geopend Mooi vormgegeven voorstelling van Retaet-theater FNV—avond over arbeid Evangelisatiedienst in open lucht Nieuwe boetiek in Kogerstraat PAGINA 2 TEXELSE COURANT WOENSDAG 15 MEI Het pand Kogerstraat 4 herbergde vori ge zomer een wolwinkel en is door de nieuwe huurders grondig opgeknapt en Een hoogtepunt in het bezoek aan de Dourleinkazerne was een tocht met de landingsboot. opnieuw geschilderd. Ben Haak en Rob Valkenburg in aktie tijdens hun voorstelling ,,De Speelman". De heer en mevrouw Coiijn onthullen samen met Miranda Willeboordse de naam ,,Tesselhuus". ,De basis waarop het vakantiehuis steunt moet echter breed blijven. Daarom vond ik het zo mooi toen ik hoorde dat Texelse kottervissers deze week spontaan geld hebben ingeza meld. Dat leverde toch maar even ƒ541,50 op." Namens de Vereniging Spierziekten Nederland sprak mevrouw I. Wessels, die vertelde door ,,ene meneer Stolk te zijn meegsleept in het ideaal van veel Texelaars". Ook zij prees de sa menwerking tussen Lions en Rotary en de opening van het Tesselhuus noem de ze hartverwarmend voor „onze kin deren". Naast bloemen werd een wan- dtegel overhandigd aan de burgemeester. Engelvaart zei in zijn dankwoord dat op Texel niet alleen de Rotary en Lit samenwerken: „Dat moet u veelbrj der zien. Texel is, vooral bij dit soot) dingen, helemaal één". Waaraan wa toegevoegd dat de Texelaars gewent zijn de eigen broek op te houden en dat men sporadisch support van de vaste wal nodig heeft. „Dat is dan ook niet erg, maar we kennen allem de autostickers Texel Vrij", aldus En gelvaart daarmee aangevend dat zelfstandigheid volgens hem hoog in het vaandel van het eiland staat. Boeken gevraagj Aan vier kinderen viel de eer te beui de eerste, echte vakantie in het „ek huis" te maken en hoewel dat qua ruimte nog improviserend gebeurt toonden de jeugdige toeristen en bi geleiders zich dik tevreden over dej commodatie. Begeleidster Ank Kloosterman zou alleen graag stripb ken en andere jeugdboeken voor de leeshoek in het Tesselhuus ontvang* „De meesten kinderen zijn gek op stripboeken en er is nog niets te le zen". Mensen die in redelijke staat2 de stripboeken of andere jeugdboek over hebben kunnen deze inleveren Boek- en Kantoorboekhandel LenR de Parkstraat. Vaartocl De eerste, officiële Tesselhuus-vakai kende maandag ook nog een prime want de vier kinderen waren een ni dag te gast en kregen, samen met schoolklas uit Den Helder, een uitg breide rondleiding over het militaire terrein met filmvertoning. Het bezo- gold als een proef om te kijken of rolstoelgebruikers een dergelijke exi sie zelfstandig kunnen meemakeni die proef lijkt geslaagd. In een rolstoel kon men alle bezien waardigheden bereiken en zelfs we: een tocht gemaakt met een landin] vaartuig dat nog wel enigszins aanj past zal worden om de kinderen ve over het water te kunnen laten kijk Na het bezoek werd de conclusie g trokken dat de mensen van de Dou leinkazerne vaker Tesselhuus-gange kunnen ontvangen en het ligt in de bedoeling dat deze zomer ook regr matig te doen. De kersverse Texelse theatergroep Retaet gaf maandagavond in de Thijs- seschool een proefvoorstelling van het zelfbedachte verhaal „De Speel man". Een voorstelling die door de makers. Rob Valkenburg en Ben Haak, omschreven wordt als een „fantasieprikkelende aaneenschakeling van verhalen, beelden, poppen, schimmen, projecties en muziek voor mensen vanaf zes jaar." Met deze omschrijving slaan de makers de spij ker op z'n kop. „De Speelman" brengt de toeschouwer voor korte tijd in een fantasierijke omgeving met onverwachte gebeurtenissen en poëti sche momenten en dat alles wordt bijzonder mooi vormgegeven. Retaet (een omdraaiing van het woord theater) is een beeldend theater en uit de voorstelling blijkt dat de geestelijke vader en speler Rob Valkenburg de no dige ervaring heeft op dit gebied. De zelfgemaakte attributen, poppen en ef fecten wekken bewondering en zorgen in dit spel van droom en werkelijkheid voor de grootste verrassingen. De proefvoorstelling van maandaga vond was voor vrienden, kennissen en vooral Texelse leerkrachten van de toe komstige basisscholen want Valken burg en Haak willen „De Speelman" spelen op lagere scholen op Texel en in Noordholland. Om een goede start te kunnen maken kreeg men van de Thijsseschool de aula om zes weken te oefenen en de voorstelling bij te scha ven. Getuige de reacties van leerkrach ten en vertegenwoordigers van de doelgroep na afloop.van de try-out is de kans groot dat „De Speelman" na de zomervakantie op enkele Texelse scholen wordt gespeeld. Waarbij Val kenburg en Haak het wat ons betreft niet hoeven te laten bij lagere scholen maar ook een ouder publiek mét ge voel voor sfeer en fantasie kunnen boeien. Naast de'Texelse proefvoorstel ling wil Retaet leerkrachtenvoorstellin gen aan de vaste wal geven om ook daar boekingen van scholen in de wacht te slepen. Het is niet eenvoudig om „De Speel man" te omschrijven en bovendien zou een uitgebreide uitleg een aantal verrassingen uit de visuele show ha len. De voorstelling doet soms denken aan de sfeer van programma's van de bekende poppenspeler Hinderik de Groot, maar Retaet is een combinatie van poppen en schimmenspel, mime en toneel. Vogels Valkenburg en Haak spelen twee slon zige broers waarvan eerstgenoemde duidelijk de baas is en beiden zijn nog al bezig met de wereld van vogels, waarmee het onvermogen om van de ze wereld weg te vliegen geïllustreerd lijkt. De papieren, metalen, houten en van allerhande afvalmateriaal gemaakte vogels zien er vaak indrukwekkend uit en dat geldt zeker voor een irritante haan die door Valkenburg met eenf- perkanon aan flarden wordt gi ten. Verder deinst „de Speelman" niet voor terug vuur te spuwen, w de verwording van de mens verbei I in een verhaal over Adam en Eva vogeltjes waar vliegmachines uit vi komen, en gaan Haak en Valkenbi trommelend in duel. Vlucht In de toelichting bij de voorstelling 1 wordt aangevoerd dat de verschille taferelen op het toneel geen „duid ke samenhang" hebben en datisii fantastische wereld van Retaet g bezwqar. Maar enkele scenes zijnt kort en te vluchtig om zelfs aan ee volwassen publiek duidelijk te mak met welke denkbeelden de makeis de slag zijn gegaan. Het klokgelui een bamboeklok voor een kerk en kenburg met een bijbel in de hand de heilige plaats binnenstapt is bijt beeld best aardig, maar verder krijt het publiek geen indicatie wat b wordt. Het genre dat Retaet brengt wordl door veel mensen afgedaan met de opmerking dat het makkelijk t en die groep kan doorgaans ookni genieten van festivals of fools-achï toestanden of de Hauser Orkater- nazaten. In dit genre neemt hetTei se mini-theater met „De Speelman' echter meteen een goede plaatsin groep toeschouwers die wel gevoel voor sferen en absurdistische t zal aan het spel van Haak en Valke burg in hun futuristische ambiance vast en zeker plezier beleven. De geluids- en lichteffecten werden ir dagavond verzorgd door Melchior Tijssen. Vrijdagmorgen werd het vakantiehuis „Tesselhuus" feestelijk geopend door de heer P. Coiijn, gouverneur van Rotary Ne derland, geassisteerd door de 13-jarige Miranda Willeboord se, één van de spierdystrofiepatiënten die van donderdag tot en met dinsdag vakantie kon vieren in het Tesselhuus. Coiijn was niet alleen voor de officiële openingsdaad naar Texel ge komen maar overhandigde later in restaurant Calluna ook f59.030— aan burgemeester J. A. Engelvaart, voorzitter van de Stichting Texelvakantie Gehandicapten. Dat bedrag is een „tussenstand" van de actie die dit jaar onder alle Rotary-afdelingen in Nederland wordt gehouden. „Het is een be gin, net zoals het Tesselhuus een mooi begin is, maar er moet nog meer gebeuren om deze prachtige vakantiestek tot een waarlijk suc ces te maken", aldus Coiijn, die toezegde dat zijn organisatie actie zal blijven voeren voor he vakantiehuis. De Rotary gouverneur was met verte genwoordigers van diverse rotary- districten bij de opening en de toezeg ging dat deze organisatie zich op bre de schaal blijft inspannen voor een goede vakantie-opvang van lichamelijk gehandicapten werd vrijdagmiddag al een beetje bewaarheid tijdens een gro te Rotary-conferentie in Den Helder, met als thema gehandicaptenzorg en het Texelse vakantiehuis. De vele tientallen genodigden af komstig van allerlei organisaties die be trokken zijn bij acties voor het Tessel huus keken toe hoe P. Coiijn en Miran da Willeboordse een doek weghaalden voor het naambord van het pand aan de Ruijslaan. Daarna had men de gele genheid het huis te bekijken. De ge plande broodjeslunch in de tuin kon wegens motregen niet doorgaan en daarom ging het gezelschap naar restaurant Calluna voor de voortzetting van de opening. Vonk Burgemeester J.A. Engelvaart gaf daar een overzicht van de geschiedenis van het Tesselhuus waarbij hij memoreerde dat twee bestuursleden van de Stich ting Texelvakantie Gehandicapten niet bij het feest aanwezig konden zijn om dat ze ernstig ziek zijn. De stichting had er echter voor gezorgd dat Gerrit de Haan en Siem Kooy bloemen bij hun ziekbed kregen op het moment dat de naam van het vakantiehuis werd onthuld. Dat goede initiatieven vaak klein be ginnen illustreerde Engelvaart door te vertellen dat een toespraak van Harry de Graaf in de Texelse Rotaryclub „een vonk had doen overslaan". De familie De Graaf had in 1980 de ge handicapte neef Harry van Hees uit Arnhem enkele weken te logeren en Harry de Graaf verhaalde in zijn rotary- praatje over de mogelijkheden en on mogelijkheden voor deze gehandicapte om op Texel vakantie te vieren en over de last die voor enkele weken van de schouders van de ouders van Harry van Hees werd gehaald. Het vervolg van dit praatje is grotendeels bekend. De Rotary organiseerde vakanties voor spierdystrofiepatiënten in appartemen ten van hotel De Zwaluw, maar kon deze last niet helemaal dragen en ook de plaatselijke Lionsclub raakte betrok ken bij de organisatie, waaruit weer het idee ontstond voor een speciaal vakantiehuis. Daarvoor werd gezamen lijk een stichting opgericht. Verhaal apart Engelvaart vertelde dat hij als voorzit ter van het algemeen bestuur niet zo veel werk had verzet. „Wij zijn er meer om groen licht te geven of werk groepen te stimuleren. Het werk is ge daan door de speciale actiecommissies en werkgroepen." Daarbij noemde de burgemeester twee namen: Ank Kloosterman en Jan Stolk. „Ank Kloosterman leidt al enkele jaren in haar vrije tijd de vakantieweken en door haar te noemen wil ik hulde brengen aan alle vrijwilligers die met elkaar onze gasten opvangen." Jan Stolk was volgens Engelvaart „een verhaal apart". „Ik mag zijn naam van hem niet noemen maar wat deze man voor het Tesselhuus heeft gedaan is ongelooflijk. Naast een druk bedrijf is hij altijd bezig met het vakan tiehuis en hij steekt er onwaarschijnlijk veel tijd en energie in. Als Jan Stolk er niet was geweest waren we niet waar we nu zijn". Improviseren De officiële opening betekent niet dat het Tesselhuus nu een onbezorgde toekomst tegemoet gaat. „We zijn er nog niet", aldus Engelvaart, die ver klaarde dat men om financiële redenen van start is gegaan. Een deel van de investering is geleend en het Tessel huus moet worden uitgebreid om straks onderdak te kunnen bieden aan acht patiënten met begeleiders. Nu kunnen er „improviserend" vijf kinde ren vakantie houden. Voor de uitbrei ding achter het huis (het is de bedoe ling de acht patiënten op de begane grond te laten slapen en de begelei ding op de eerste verdieping, waardoor geen dure lift noodzakelijk is) moet een artikel 19 procedure gevoerd wor den en het ziet er, volgens Engelvaart, naar uit dat bezwaar tegen aangete kend zal worden. „De uitbreiding is ook nodig om straks financieel verant woord te kunnen draaien. Bezwaar aantekenen tegen onze verbouwing mag gelukkig in dit land maar we vin den het natuurlijk wel jammer, vooral omdat het tijd en extra geld kost." Ideale plek Engelvaart ging ook in op de kritische geluiden dat de plaats van het Tessel huus, zo dicht bij de grote badplaats, niet ideaal is. „We hebben bewust naar deze plaats gezocht omdat we vinden dat onze gasten geheel zelfstandig deel moeten kunnen nemen aan vakantiegenoegens als het strand, een ritje door de bos, een bezoek aan het NRC of De Koog. Het Tesselhuus ligt voor onze gasten daarom op een perfecte plaats." Daar na noemde de burgemeester een groot aantal instellingen en fondsen die geld hebben geschonken of hebben toege zegd daarvoor acties te zullen starten, waarbij ook een anonieme gift van duizend dollar, die vrijdagmorgen bin nenkwam niet werd vergeten. „Als ik al die bedragen zo op een rijtje zie dan is dat zeer indrukwekkend maar we zijn er nog niet. Dat is niet ondank baar bedoeld, het is realiteit." Engel vaart ging ook in op de actie op Texel en roemde de spontaniteit van zijn ei landgenoten die zich hebben ingezet voor het Tesselhuus. De FNV houdt maandagavond in de aula van de RSG een discussie avond over diverse facetten van ar beid onder de titel 'Arbeid heeft een gezicht'. De avond wordt ingeleid door Jaap Vlaming, een ex—ontwikkelingswerker die zich onder andere in Kameroen met het opstarten van landbouwpro jecten heeft bezig gehouden. De avond begint om 20.00 uur en ieder een is welkom. „De steun aan zo'n actie hoort eigen lijk bij Texel. We zijn gastvrij en dat is niet alleen om aan die gastvrijheid iets te verdienen. Als het moet dan zet ie dereen zich gezamenlijk in. Ik ervaar dat als.een natuurlijk gegeven van de Texelaars en ik ben er heel blij mee", waarna Engelvaart namens de toe komstige bewoners dank uitsprak aan alle betrokkenen. „Ik sprak vanmorgen een bewoonster en die zei: Dat huis van ons is heel fijn". P. Coiijn zei, voordat hij de cheque met de voorlopige actieopbrengst aan Engelvaart overhandigde, dat hij vooral was geraakt door de mening van de burgemeester dat de Texelse gastvrij heid niet alleen „om poen" draait. Olievlek „Het is een prachtig initiatief van één man die bewogen raakt door een ge beurtenis en dat gevoel weet over te brengen op honderden anderen. Het is een olievlek die zich uitbreidt en het einde is gelukkig nog niet in zicht", al dus Coiijn die memoreerde dat de plaatselijke Rotary nog voordat er één gulden binnen was voor het Tessel huus ook veel heeft gedaan voor va kanties voor gehandicapten. „De va kanties in het aangepaste hotel heb ben met elkaar ƒ75000,— gekost en dat is door Texelaars bereikt. Ik zeg dit niet om onszelf of jullie op de borst te slaan maar om aan te geven dat het goed is om voor anderen te zorgen. Als we niet samenwerken en anderen helpen zal deze maatschappij verarmen en verpieteren." Coiijn zei zich altijd te ergeren aan de opmerking „ze worden al verzorgd", waarmee men dan de verantwoorde lijkheid voor de medemens op anderen wil schuiven. „Als iedereen dat doet ben ik bang voor onze toekomst". De Rotary gouverneur sprak de wens uit dat het „Tesselhuus regelmatig mag klateren van het lachen". „Dan heb ben de bewoners plezier en dat plezier was de droom van de mensen die met de plannen op tafel kwamen." Vissers Coiijn vertelde dat Rotary zich zal blij- ven inspannen voor het Tesselhuus, het Texelse project heeft de afgelopen maanden speciale aandacht gekregen in bijeenkomsten van alle districten. Op Hemelvaartsdag (morgen) wordt bij de barbecueplaats aan de Randweg een evangelisatiedienst gehouden die om 15.00 uur begint. Medewerking verlenen de evangelist Klaas Remmerts uit Musselkanaal en de gospelgroep „Exodus" uit Den Hel der. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de Texelse baptistenge meente en bij slecht weer kan men donderdag over het al dan niet door gaan van de dienst contact opnemen met voorganger Joh. Tensen, tel. (02220) 5313 (tussen 11.00 en 12.00 uur). ^Kondefnemers-aktiviteiten^l^ Op het adres Kogerstraat 4 is sinds zaterdag de modeboutique „L'éléphant" gevestigd. De boetiek wordt gerund door Henny Liewes en Antoine Kujovic uit Groningen, die met de Texelse vestiging voor het eerst het modepad bewandelen.' L'éléphant is als naam gekozen omdat de ondernemers over een grote teak houten olifant beschikken die een plaatsje heeft gekregen bij de ingang van de winkel. De boetiek brengt een aantal nieuwe merken op Texel die doorgaans als redelijk tot heel exclusief gelden. Als voorbeeld noemt Henny Liewes spijkerbroeken van het merk New Man die in L'éléphant rond de ƒ140,— kosten, „maar dan ook een perfecte pasvorm en eigen stijl heb ben". De exclusiviteit ligt ook aan het feit dat men niet dezelfde modellen in één maat verkoopt en vaak een enkel model naar Texel haalt. De boetiek verkoopt ook sieraden, sokken en pul lovers en voert verder o.a. de merken Marielle Bollier (vooral badmode), Le Comte (broeken), Pardouche (een col lectie met klassieke tinten en het ge noemde New Man met vrouwen- en meisjesmode op het sportieve vlak.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2