\msterdamse dag werd iest van herkenning n herinnering oortje Schrama „pleegmoeder aller Amsterdammertjes' NSDAG 15 MEI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 zaterdag gehouden „Amsterdamse dag" is een geslaagd st geworden, dat precies heeft beantwoord aan de bedoe ïen van de organisatoren van het comité Texel 40 jaar vrij. is gelukt het contact tussen vele tientallen families te ^stellen in een ongedwongen sfeer. Alles wijst erop dat nu blijvende contacten zijn. Jr ging het om", aldus comitélid de Graaf, die meer dan een half ijcsleden met het idee kwam om I eünie te organiseren voor mensen 's kind de hongerwinter op Texel doorgebracht. Sindsdien heeft gmen met Nettie Jongejan, Nies tóórn en andere leden en mede- sis van het comité het grootste van haar vrije tijd besteed aan het oren en „thuisbrengen" van terdammertjes. Tal van dagbladen iok de radio verleenden medewer- door melding te maken van het tief, waardoor de Amsterdammer- werden gestimuleerd om zich te en. Het was de enige mogelijk- ze op te sporen want be- wbaqr adressenmateriaal was er tisch niet. De honderden mensen zich aanmelden kregen een schrif- ;e uitnodiging en konden zich aan daarvan definitief voor de iierdamse Dag opgeven. Veel meer hitiatiefnemers dachten in eerste antie niet meer dan ongeveer hon- Amsterdammertjes voor de reünie innen inschrijven. Weliswaar zijn jds ongeveer 600 kinderen op het id te gast geweest, maar mensen arvaring hebben met het organise- van reünies wisten te vertellen dat na zo'n lange tijd niet lukt om dan een zesde van dit aantal bij te krijgen. In die veertig jaar ben dood en ziekte al een flinke tol st. Ook zijn veel mensen geëmi- id. Verder moest er rekening mee len gehouden dat niet iedereen zin in zo'n reünie. Dat gold in dit.ge^ het bijzonder omdat al gauw elijk werd dat de Amsterdammer van destijds lang niet allemaal wegend goede herinneringen be en aan het eiland, in verband met fauma's van de Russenoorlog., begroting was dan ook op 100 sterdammertjes gebaseerd. Mede grond daarvan kende de gemeente lsubsidies toe, maar al gauw bleek dit bedrag veel te laag zou zijn. meer dan 300 Amsterdammertjes d contact gelegd en meer dan 200 herschreven zich uiteindelijk in. ir kwamen hun partners en eventu- andere familieleden nog bij. Doorgaan om er na het inschrijven de honderdste de rem niet op te en, werd bewust genomen al was er wel veel financieel risico aan ver sden. Maria de Graaf: ,,We waren intussen van doordrongen dat die sterdamse dag heel wat meer zou men zijn dan alleen maar een gezel- 'eestje. Veel Amsterdammertjes nden het zelf ook een probleem dat na 1945 nooit meer een voet op het md hadden gezet en waren wel blij een aanleiding om dat nu eindelijk iweer te doen en daarmee met tverleden in het reine te komen, «sen die er verstand van hebben, zeiden dat we goed werk deden. Dus zijn we doorgegaan met inschrijven totdat het echt niet meer kon. De boot was toen vol en ook de capaci teit van de eetzaal van De Lindeboom was toen zo'n beetje benut. Het zou een chaos zijn geworden als we nog verder waren gegaan. De afgelopen weken hebben we tientallen Amster dammertjes die er nog bijwilden, moe ten afwijzen. Kom maar een andere keer naar Texel, hebben we gezegd. Bij het zoeken van hun pleegouders en andere bekenden van destijds hebben we hen wel kunnen helpen." Honderd Amsterdammertjes extra met aanhang betekende dat het comité geldbronnen moest aanboren om een financiële ramp te voorkomen. Bij voorbaat stond vast dat geen aanvraag om aanvullende subsidie bij de ge meenteraad zou worden ingediend. Het raadslid dat meende hiertegen te moeten waarschuwen maakte zich dus overbodige zorgen. Positiever dan dit raadsgeluid was de geste van de afde ling Texel van Horeca Nederland die het belang van het initiatief inzag en met een bijdrage van 71500,— veel opluchting gaf. De Amsterdamse dag was maar één van de activiteiten die door het comité Texel 40 jaar vrij zou den worden georganiseerd. Besloten werd enkele minder belangrijke maar wel begrote activiteiten te schrappen zodat er meer geld overbleef voor de Amsterdammertjes. In natura Er werd met succes een beroep ge daan op tal van personen en onderne mingen om de reünie in natura te steunen door levensmiddelen tegen gereduceerd tarief of gratis beschik baar te stellen. Veel dank is het comi té verschuldigd aan onder meer de Hema, slagerij Ott, de groenten en fruithandels Van der Vis en Van Etten, Albert Heijn, Goënga (die vijf rollades gaf voor broodjesbeleg), Bakkerij Dros in Oudeschild en zuivelfabriek De Eendracht. De begroting was daarmee nog (lang) niet sluitend, wat leidde tot het initia tief om de grote bronzen medaille „Texel wenst u vrede en vrijheid" die de Amsterdammertjes na afloop van de dag als herinnering zouden ontvan gen in een grotere oplaag te laten ma ken, zodat een aantal ook voor ander publiek te koop zou zijn. De gemeente maakte dankbaar van deze mogelijk heid gebruik door 70 medailles te bestellen en ook veel particulieren heb ben zich door overmaking van 725,— of f27,50 van zo'n medaille verzekerd en daarmee het comité van wat extra geld. geen kosten aan hadden. Zelfs het „gelaggie" waarmee de muzikale me dewerkers van de Boerenkapel van het KTF, de muziekvereniging Excelsior, re- vuegroep De Flierefluiters en de het dixieorkest Monkey's Revival zouden worden beloond, werd geschrapt. Ook het oorspronkelijk bestelde aantal autobussen waarmee de Amsterdam mertjes een rondrit zouden maken over het eiland werd met twee verminderd, wat mogelijk was omdat in de rondrit een pauze van anderhalf uur zat. De bedoeling was dat elke groep van ca. 100 personen deze pauze bij toerbeurt zou beleven op het terrein van het Maritiem Museum. Er stond dan tel kens buscapaciteit ter beschikking van de volgende groep. Dit organisatori sche hoogstandje is niet helemaal geslaagd. De bussen sloten niet goed had men laten weten dat de voorgeno men „cruise" van anderhalf uur tot één uur moest worden bekort. Maar tijdens de vaart bleek het vervoersaan bod in Den Helder niet erg groot en kreeg het comité het half uurtje extra er toch nog bij. Dat kwam goed van pas, want aan boord was die tijd hard nodig voor het spontane ontmoetings- feest dat zich daar ontwikkelde. Het was zeer druk aan boord. „Een aangename chaos", aldus één van de organisatoren. Die drukte ontstond niet zozeer door de Amsterdammertjes maar door hun pleegouders en andere relaties die om 9.00 uur in 't Horntje gratis op de speciale boot mochten om hun gasten af te halen. Bijna drie honderd Texelaars maakten van deze mogelijkheid gebruik, zodat de officiële maximum capaciteit van het schip (750 passagiers) werd overschreden toen de Amsterdammertjes daar in Den Helder nog bijkwamen. Veel mensen hadden al tevoren con tact gehad en wisten elkaar snel te vinden. Anderen moesten langdurig naamkaartjes lezen alvorens zij „hun" Amsterdammertje de hand konden schudden. Via de geluidsinstallatie riep het comité voortdurend namen af van De Amsterdammertjes verdringen zich rond de demonstraties op het terrein van het Maritiem I Geen gelaggie Krap was het echter nog steeds zodat de harde afspraak werd gemaakt dat iedereen die op een of andere manier aan de Amsterdamse dag zou meewer ken, dat zoveel mogelijk gratis zou moeten doen, als ze er tenminste zelf op elkaar aan waardoor in enkele ge vallen groepen Amsterdammertjes te lang moesten wachten, wat onder de kille winderige omstandigheden niet aangenaam was. Aan de dag als ge heel heeft het echter weinig afbreuk gedaan, vooral omdat de stemming prima was. „Ik ben een Amsterdammertje" Alle Amsterdammertjes die aan de reü nie deelnamen hadden tevoren herken ningkaartjes gehad, voorzien van hun naam. Voor zover ze met de auto wa ren gekomen, waren deze wagens her kenbaar aan een strook achter de voorruit „Ik ben een Amsterdammertje en ik ben op weg naar Texel!" De al dus te herkennen auto's werden door Teso, die het allemaal uitstekend had georganiseerd in een aparte rij gezet zodat zij vlot de speciale boot opkon den. Als gevolg van het niet tijdig uit het dok komen van de Molengat had Teso het „nautische" onderdeel van de Amsterdamse dag op het laatste moment anders moeten regelen. Om dat het gewone vervoer naar Texel niet al te veel oponthoud mocht krijgen zoekenden en gezochten, die elkaar dan even later konden begroeten. De boerenkapel van het Koninklijk Texels Fanfare droeg op uitstekende wijze bij aan een sfeer waarin de emo tie binnen de perken kon blijven. Wat niet wegnam dat er af en toe toch tra nen vloeiden. Gastvrijheid Een hartelijk welkomstwoord werd uit gesproken door burgemeester J.A. En gelvaart. Hij legde uit dat Texelaars de gastvrijheid hoog in het vaandel heb ben staan, van nature, maar ook om dat zij van het toerisme moeten leven. Engelvaart zag het verlenen van gast vrijheid als een effectief middel om de vrede te dienen. „Mensen die met el kaar praten, eten en drinken; brengen respect op voor eikaars overtuiging, ras of culturele achtergrond en zullen daardoor niet zo gauw met elkaar in conflict raken. Het bij elkaar op bezoek gaan zou zelfs wereldwijd moeten ge beuren waardoor een competitie kan ontstaan in sport en cultuur inplaats van met wapens." Engelvaart voegde er aan toe dat ook Doortje van Sambeek-Schrama luistert bewogen naar het voorlezen van de tekst van de oorkonde. moest veel geïmproviseerd worden. Toch heeft het voldoening gegeven dat we die 600 kostgangers er een tijdje bij hadden. We hopen dat u het niet bij deze dag zult laten en dat u later nog eens naar Texel zult komen, beseffend hoe goed wij moeten passen op zaken die zo heel vanzelfsprekend lijken en waar andere bewoners van deze we reld ook recht op hebben, namelijk vrede, vrijheid, voedsel en onderdak." Gasten Het comité had enkele officiële gasten voor de Amsterdamse dag uitgeno digd. Het gemeentebestuur van Amsterdam werd vertegenwoordigd door secretaris Dr. H. van Ruller. Hij zou aanvankelijk alleen de boottocht meemaken en op eigen gelegenheid wat rond kijken op het eiland (waar hij nooit eerder was geweest) maar hij vond het zo leuk dat hij het hele pro gramma meemaakte. De andere gast was de hoogbejaarde emeritus pastoor Riswick (destijds van de parochie van De Cocksdorp) die veel Amsterdam mertjes naar Texel heeft gehaald om dat hij dat een meer effectieve wijze van hulpverlening vond dan het tel kens zenden van voedselpakketten. Pleegmoeder Ondanks de uitspraak dat de Amster damse dag niet bedoeld was om Texel dankbaarheid te betuigen voor de hulp die in de oorlog was ondervonden, had een groepje Amsterdammertjes het comité toch benaderd met het voorstel om „iets" te doen. In overleg werd toen besloten om hulde te bren gen aan één pleegmoeder en daarmee aan alle anderen die er destijds onder moeilijke omstandigheden een of twee Amsterdammertjes in hun familie kre gen. Het comité had van een Amster damse familie een aangrijpende brief gekregen, waarin melding werd ge maakt van de bijzondere inspanningen die Dora Schrama (thans „tante" Doortje van Sambeek-Schrama) zich getroostte om Amsterdammertjes te helpen. De familie Schrama verleende al vroeg in de oorlog onderdak aan de betreffende familie en stuurde vele voedselpakketten. Harry de Graaf las een fragment voor uit de brief: „Toen begon de echte hongerwinter. Het was koud, we hadden erge honger. De kin deren lagen dood in de portieken. Op een avond toen we bij de carbidlamp en het noodkacheltje zaten, werd er op de deur gebonsd. Mijn moeder ging voorzichtig kijken, want het kon den Duitsers zijn. Maar wie stapte daar even later binnen, doornat en (Lees verder op pagina 8) nieuwsgierigheid drijfveer is geweest voor de Amsterdamse dag. „We wil den wel eens weten wat er van al die kinderen is geworden. Zoals moeders hun leven lang geïntereseerd blijven in het wel en wee van hun kinderen, voelen pleegmoeders zich betrokken bij het lot van hun pleegkinderen. We wil den gewoon weten hoe het met jullie gaat." Vanzelfsprekend Nadrukkelijk wees Engelvaart erop dat het comité niet uit is op het verwerven van dankbaarheid. „Gastvrijheid is voor ons vanzelfsprekend." Engelvaart zag de Amsterdamse dag ook als ver steviging van de banden die Texel heeft met de hoofdstad. Het eiland had altijd al historische banden met de dichtstbijzijnde grote stad, omdat ge durende eeuwen de schepen van handels- en oorlogsvloot van de rede van Texel vertrokken wat belangrijke gevolgen had voor de welvaart op het eiland. „De komst van de Amsterdam mertjes in 1945 veroorzaakte geen wel vaart. Er was eten op Texel maar het lag niet voor het opscheppen en er Hoorn toont het geschenk van Mundesley. Naast hem NOS-journallst Hans Verhoeven uit Engeland. Overzicht van de schouwburgzaal van De Lindeboom waar de Amsterdamse Dag met een broodmaaltijd werd besloten.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7