„Rioolslib van vaste wal veilig genoeg" Samen sinds de schoolbanken l, 150 jaar De vierkamp Jaarverslag van het Coördinatiecollege Waddengebied gepubliceerd Vernieling VERVOLG V\N PAG. 7 Amsterdammertjes 60 jaar Anne en Janke de Vries Schilling in rondvraag Waterverfconcours nabij Den Hoorn Insluiping Jubilarissen bij bouwbond FNV PAGINA 8 TEXELSE COURANT WOENSDAG 15 I® Eierland 20, 21 en 22 juni De Eierlandse vierkamp die ter gele genheid van het 150-jarig bestaan van de polder op 22 juni wordt gehouden belooft een groots spektakel te worden waarbij typische Eierlandse gebeurte nissen en bedrijvigheden uit vroeger jaren in spelvorm zullen herleven. Aan dit spel kan door iedereen jong en oud ongeacht de woonplaats wor den meegedaan. De vierkamp lijkt veel op het bekende NCRV-Stedenspel en wordt gehouden op het voetbalveld van De Cocksdorp. Er is een dijkdoor- braakspel waarbij men via hindernis sen moet trachten de dijk te dichten met zandzakken. In het visspel zal duidelijk worden dat de vis vroeger duur werd betaald. Sinds het toerisme zijn intree deed, werd ook de horeca belangrijk in Eier land en daarom is er ook een serveerwedstrijd Eén van de hoofdwegen in de polder heet Postweg. Langs deze weg en ver volgens met een bootje vanuit De Cocksdorp werd de post naar Vlieland gebracht. Dat dit niet zo snel en mak kelijk ging als tegenwoordig kan men ervaren in het spel „Post naar Vlie land brengen". Grote faam hadden de redders uit De Cocksdorp en Eierland. Hun activiteit komt tot leven in het reddingspel ter wijl het vuurtorenspel herinneringen zal oproepen aan het bouwen van de bakstenen Eierlandse vuurtoren, steentje voor steentje. Wie niet in staat of bereid is zich lichamelijk in te zetten bij deze spelen, kan zich laten inschrijven voor het theoretische ge deelte waarbij het aankomt op kennis van Eierland en De Cocksdorp, ook betrekking hebbende op het heden. De teamleiders van de Eierlandse vier kamp zijn Riet de Ridder, Hanny Ran, Piet Jan Stolk en Tinus de Graaf. Zij rekenen op veel deelname en willen te voren in ieder geval oefene-n. Be langstellenden kunnen zich vanaf he den opgeven bij Gerard Monen, Kik- kertstraat 10, De Cocksdorp, tel. 02222-269; Paulien Barendregt-v.d. Le- ly, Oorsprong weg 9, tel. 02225-239 of Marion de Graaf, Keidelplein 1, De Cocksdorp, tel. 02222-537 of bij leden van de jeugdclub die op bezoek komen. Tenslotte nog een mededeling over de reünie van 20 juni. Die vangt aan om 15.00 uur in de feesttent. Opgave is uiterlijk mogelijk tot 25 mei bij een van de bestuursleden. Nadrukkelijk wordt erop gewezen dat het beslist noodza kelijk is dat ook de huidige inwoners van Eierland die aan de reünie willen meedoen zich aanmelden (bij een van de bestuursleden). Eind april verscheen- het jaarverslag over 1984 van het Coördinatiecollege Waddengebied. Uit het verslag blijkt dat in 1984 de beheersprogramma's voor de diverse aktiviteiten in de Wad denzee zijn afgerond. De beheerspro gramma's zullen worden gebruikt als richtlijn bij het opstellen van de meer concrete beheersplannen, die in de loop van 1985 gereed zullen komen. Het jaarverslag gaat verder ondermeer in op het overleg dat is gepleegd over de herziening van de streekplannen voor het Waddengebied, het wa tersportplan van de provincies en over de vorderingen die met betrekking tot het terugbrengen van de hinder, ver oorzaakt door militaite oefeningen in het Waddengebied, bereikt zijn. Eind 1984 is in het Coördinatiecollege overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen van de algemene beheers- visie voor de Waddenzee. De beheers- visie zal een belangrijke rol spelen bij het ontwikkelen van het beheer ten aanzien van de verschillende menselij ke aktiviteiten in de Waddenzee. Op basis van deze visie, die onder verant woordelijkheid van de drie betrokken overheidsniveaus tot stand is geko men, zal in principe niet in de natuur lijke processen van het Waddenzeege bied worden inbegrepen. In het najaar van 1985 zal, in samen werking tussen het rijk, de Wadden provincies en gemeenten, een sympo sium over het beheer van de Wadden zee worden gehouden.. HODÏK In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een der zonneschermen van een boetiek in de Kogerstraat zwaar be schadigd. Een onbekende sneed het met een scherp voorwerp open. Dezelfde nacht werd de ruit (80 x 40 cm) van de deur van het restaurant Azië vernield. De (onbekende) dader gooide er een longdrinkglas doorheen. de zaal e ies n emmeren fs, wantl n mensen Hodshon verkleumd? Dora Schrama. Ze was op anti-plofbanden door weer en wind vanaf Texel komen fietsen om ons te halen. Dat zullen wij nooit vergeten." Onderscheiding Deze brief was aanleiding geweest om Doortje van Sambeek een soort onder scheiding te geven. Op listige wijze was er voor gezorgd dat tante Doortje op de veerboot aanwezig was, zodat ze even later stomverbaasd en on der de indruk in de bloemetjes kon den worden gezet. Ze kreeg bovendien de bronzen herinneringsmedaille en een fraaie, ingelijste oorkonde die er melding van maakt dat Doortje van Sambeek-Schrama was benoemd tot „moeder aller Amsterdammertjes" we gens haar bijzondere inspanningen om mensen in nood van dienst te zijn. Daarmee werd tevens eer gebracht aan alle andere Texelse pleegmoeders die in de oorlogsjaren kinderen opvin gen „en daarmee een steentje bijdroe gen aan een betere wereld en een voorbeeld stelden dat tot op de dag van vandaag wereldwijd navolging verdient". Op de haven stapten de 400 Amster dammertjes in gereedstaande bussen (van AOT, Kapitein uit Schagen en Ro bert Aris van Boven uit Oudeschild) voor een rondrit over het eiland. Daar bij was het de bedoeling dat de Amsterdammertjes in ieder geval in het gebied terecht zouden komen waar zij in de oorlog hadden verbleven, zo dat allen in groepen waren ingedeeld. Elke groep volgde een andere route, zodanig dat alle groepen ongeveer aansluitend op elkaar terecht kwamen bij het Maritiem Museum voor een programma-onderdeel dat als „inter mezzo" was aangekondigd. Dat intermezzo bestond uit een de monstratie die een indruk moest geven van de wijze waarop de Texelaars zich in de oorlog behiel pen in het dagelijks leven. Een groep enthousiaste Oudeschilders liet onder leiding en met toelich ting van Jaap Bakker zien hoe olie uit koolzaad werd geperst, hoe de was werd gedaan met een houten wasmachine die door een fiets werd aangedreven, hoe melk werd ontroomd en gekarnd en hoe klompen werden verzoold. Ook was er een kleine tentoonstelling oude radio's (waaruit oorlogs nieuws en een redevoering van ko ningin Wilhelmina klonk) er was iets te zien op het gebied van ei gen teelttabak, oude papieren zo als persoonsbewijzen en distribu tiekaarten, fietsen met anti plof- banden en er werd ook ijverig gesponnen. De rondrit van alle groepen eindigde in Den Burg, waar de Amsterdammertjes in De Lindeboom een broodmaaltijd kregen aangeboden. Muziekvereniging Excelsior zorgde op het terras van het hotel voor een muzikaal welkom. Door het winderige kille weer zochten de Amsterdammertjes al gauw de warmte van de zaal op. Men wachtte dus niet op elkaar, waardoor dit onderdeel van het programma niet helemaal tot zijn recht kwam. In de eetzaal zaten niet alleen Amsterdammertjes maar ook Texelse pleegouders, zodat het daar een enorme drukte werd. Ook hier hadden nog diverse ontmoetingen plaats en werden de gesprekken be heerst door oude herinneringen. De re- vuegroep De Flierefluiters onder leiding van Jannie Craanen-Hemelrijk was ac tief op het toneel van de schouwburg zaal met meerdere Texelse liedjes, waarmee veel eer werd ingelegd, on der andere werd gezongen over koek, kaas en andere Texelse produkten waarbij in de zaal kaas werd uitge deeld. Een primg indruk maakte ook het dixielandorkest Monkey's Revival. Tesselhuus Op het toneel werd het woord gevoerd door het Amsterdammertje Bob Dijkstra, die veel lof had voor het initi atief om deze dag te organiseren maar wel vond dat de boel eigenlijk was omgekeerd. Niet de Texelaars hadden de Amster dammertjes een dergelijk feest moeten aanbieden, maar andersom. „We moe ten iets terugdoen." Hij wist een uit stekende mogelijkheid om erkentelijk heid jegens Texel te betuigen, waarbij hij herinnerde aan het vakantiehuis voor gehandicapten dat daags tévorèn in De Koog was geopend, het Tessel huus. Öe Stichting Texelvakantie Ge- Ze zaten al bij elkaar op school. Toen gingen ze nog niet met el kaar, dat gebeurde pas in 1922. Anne de Vries was met zijn maten een schaatstocht wezen maken. Terug in zijn woonplaats Ureterp dolden ze nog een beetje met de meiden. Hij kon Janke de Jong nog net behoeden voor een val en op dat moment moet er iets ge beurd zijn met die twee. ,,Dit wordt mijn wijf", sprak Anne vast besloten en zo gebeurde het. Gisteren vierden zij hun zestigjarige bruiloft in hotel De Lindeboom, want het leven voerde hen naar Texel Anne en Janke de Vries wonen al weer een kleine vijftien jaar in de Ker- kesteeg in Oudeschild. Daarvoor heb ben ze op diverse plaatsen op het ei land gewoond. Hoewel ze allebei hart patiënt zijn, (Anne: „Ik leef dankzij mijn medicijnen") zijn ze allebei vaar dig van geest en kunnen ze de zonni ge zijde van de leven nog zien. Toen er wat al te plechtstatig geposeerd werd voor de foto liet Anne zien dat het ook anders kon: hij viel zijn vrouw met een zeer jeugdig gebaar om de hals. Het begon dus allemaal in Ureterp (Frl.) waar in 1902 Anne en een jaar later Janke geboren werden. Na die verstrekkende val op het ijs kochten ze een boerderijtje bij Beetsterzwaag, waar ze in 1925 ook trouwden. Het zelfstandig boeren duurde vijf jaar. Toen ze begonnen kostte een liter melk twaalf cent, een jaar later was dat 8 cent. Deze superheffing werd opgelegd door een nog strengere meester dan de Europese gemeen schap: de crisis. Een ei werd verkocht voor 1 cent en dat was minder dan een kip dagelijks aan voer opvrat. In 1930 werd de knoop doorgehakt, Anne ging naar Texel om bij de dijkaanleg te werken, Janke runde eerst nog een jaar met een 17-jarig knechtje samen het bedrijf, maar dat bleek te zwaar. Het huishouden en de drie kleine kin deren vroegen ook hun tol. De boer derij werd in 1931 verhuurd en het ge zin werd op Texel herenigd. Na de oor log werd de boerenplaats verkocht, toen kwam het resultaat van die zes jaar sappelen weer een beetje naar hen toe. Het eerste half jaar dat het gezin op Texel was, woonde het in Burgzicht, daarna werd het de Vergulde Kikkert, nu beter bekend als het City-theater, betrokken. Jan Rab verhuurde het pand aan hen en aan Sieme de Waal en Jan van Zeijlen, die er een fietsen makerij hadden. Na anderhalf jaar gin gen ze op het Buurtje in Oudeschild wonen. Schar In die tijd voorzag Anne in het onder houd van het gezin door veel bij de Waterstaat te werken, vaak onder uit voerder Roel Berkenbos, of bij de werkverschaffing (helmplanten). Ook had hij een bootje achter de dijk lig gen, waarmee hij met hoepels op schar viste. „In zo'n hoepel zit een kruis en er zit een net aan vast. Als je aan dat kruis allemaal wormen deed, kwam de schar er op af. Dan moest je snel het net omhoog trekken en dan had je ze". In de oorlog werd hij gedwongen inge schakeld bij werkzaamheden voor de Duitsers op het Loodsmansduin. Jan ke: „Hij zat ondergedoken bij Stoep- ker, maar toen kwamen de Duitsers me vertellen dat hij tegen de muur ge zet zou worden- als hij zich niet voor arbeidsd' st meldde. Onze twee oudste jongens zaten al ondergedoken in Friesland en ik was zwanger van ons vierde kind. Toen ben ik met mijn dikke buik op een kinderfietsje gestapt om het hem te vertellen en hij heeft zich gemeld". Anne: „Je moet niet denken dat we daar zo hard werkten. We moesten er lopend heen en als we dan om tien uur aankwamen was het eerst schaften. Daarna lijntrekken tot we weer naar huis mochten. Bij don ker waren we weer thuis". Tijdens de Russenoorlog school het gezin in de kelder bij Huib de Rijmelaar. Zij had den een meisje in huis uit Haarlem en Janke herinnert zich nog goed dat het kind banger was voor de spinneweb- ben in de weinig gebruikte ruimte dan voor het schieten buiten. Na de oorlog werd eerst een woning gekocht aan de De Ruyterstraat 119, later werd dit weer verkocht voor de Noordkaap. Daar woonde het gezin ruim tien jaar. Ze hadden er vier koei en en wat andere beesten. Anne werk te onder andere bij de boortorens nabij Bergen. Dagelijks reisde hij heen en weer. De volgende woning was de pastorie van de Hervormde kerk, waar Anne koster werd. Op 69-jarige leeftijd stopte hij door een hartaanval ged wongen met werken. Toen verhuisde het echtpaar ook naar de Kerkesteeg. In de pastorie was het namelijk wel gratis wonen maar het werk als koster leverde ook niets op. Bovendien was het een erg groot huis om schoon te houden. Sindsdien genieten de echtelieden van hun pensioen, ze kijken veel televisie, houden de actualiteiten bij en gaan re gelmatig de deur uit. Anne rijdt nog auto en dat geeft de mogelijkheid de kinderen, die nog in Den Burg wonen (twee wonen er aan de overkant) re gelmatig op te zoeken. Als de moge- lijkheid dat te doen vervalt, willen ze graag naar een huis in Den Burg, hoe wel Anne Oudeschild ook prima vindt. Hun oudste kinderen, een tweeling, lo pen inmiddels tegen de zestig. Janke heeft hen beloofd dat ze binnenkort met vader en moeder mee naar dè soos mogen Toen tien jaar terug hun vijftigste brui loft gevierd zou worden kreeg Anne een hartaanval. Het feest werd afge zegd, maar burgemeester Sprenger kon niet meer bereikt worden. Die kwam speciaal van een bezoek aan de overkant eerder terug om voor een dichte deur te komen. Janke zei tegen haar kinderen dat het wel eens de laatste bruiloftsverjaardag geweest kon zijn. Dat is anders gelopen, ze haalden de zestig en zelfs de koningin stuurde een brief om te feliciteren. En zowel voor die brief als voor dat lange huwe lijk zijn Anne de Vries en Janke de Jong uit Ureterp dankbaar. Van donderdag tot en met zondag wordt weer het Waterverfconcours ge houden door de Teeva. De opzet van het concours is het zelfde als vorige jaren maar de plaats en het onderwerp verschillen. De „basis" zal nu zijn iri kampeerboerderij De Stolp aan de Stolpweg in Den Hoorn. De technie ken blijven vrij, hoewel de nadruk nog steeds ligt op waterverf. Zondagmid dag om 15.00 uur eindigt het con cours, waarna de deelnemers op de bekende wijze eikaars werk zullen beoordelen. handicapten heeft nog veel voor dit project en daarom een beroep op de Amsterdam^ ur om bij het verlaten van d gift te deponeren in een beroep was niet vergeefs op dat moment al veel maaltijd achter de rug hadden zaal hadden verlaten, bracht lecte 71604,— op. Inmiddels i hiervan een douche-bed en chestoel aan te schaffen, hulpmiddelen in het Onder de aanwezige Amsterdam"! tjes was ook de NOS/Avro med? 6k> ker Hans Verhoeven die in Engel e I gestationeerd. Hij kwam een speSi groet voor de Texelse bevolkingan brengen van de bewoners vamV'ot desley, het kustplaatsje waar in t 'd de reddingboot Joan Hodshon»|n kwam. Verhoeven heeft in de bi oik van Mundesley („zoiets als Oosi Ie zomerhuisje en was bij zijn omz«es gen in de omgeving gestuit op die naar Texel is genoemd: Tex&'* Hij kreeg contact met Reg Earl* kustwachter die destijds de Joh» Hodshon ontdekte, nadat de op den die naar Engeland waren g=:er om geallieerde hulp te vragen, i gels hadden afgevuurd. Dat gaf'®1 merkwaardige misverstanden waf w had bij het ontwaren van de inC !a uniform gestoken Georgiërs aan! K gemeend dat er sprake was van* Duitse invasie, wat op dat tijdsti; heel erg onwaarschijnlijk was. To de waarneming meldde kreeg bij ook te horen dat hij teveel cogn» gedronken. Earl was persoonlijk „invasie" afgestapt en alle Texew en Georgiërs hadden zich prompp gegeven. Het gezelschap werd kustwachtershuis opgesloten en1 volgens overgedragen aan het gezag. Verhoeven had ook ges met de secretaris van de gemeer raad, die hem een groet voor de se bevolking had meegegeven, gelijste fotomontage met beeldeij Mundesley en omgeving, onderfj van het bordje „Texelway". Hij o® handigde het aan Job van Hoor het Comité Texel 40 jaar vrij mei] verzoek het aan het gemeentel door te geven. Verhoeven zal ov Texel en over de „invasie" van een verhaal maken voor de Eng? pers. „Het rioolslib dat ten behoeve van de landbouw op Texel wordt aan gevoerd is veilig genoeg",aldus ant woordde wethouder Daan Schilling op een vraag van Dirk Terpstra over het gebruik van rioolslib en de gevaren daarvan voor het milieu. Schilling vertelde dat de gemeente monsters heeft genomen van het slib en dat was komen vast te staan dat het percentage schadelijke stoffen in het slib „verder onder de officieel toe laatbare norm lag". Uiteraard was bij de monsterneming niet alleen naar de hoeveelheid schadelijk materiaal geke ken maar ook naar de.aard van de stoffen. „Het slib is bekeken met de Neder landse normen in de hand en ons land is wat dat betreft het strengste van heel Europa. We hoeven ons over dit slib echter niet ongerust te maken", al dus Schilling. Terpstra had even daar voor gezegd dat er 'wilde verhalen' de ronde deden over de aanvoer van dit materiaal. De wethouder zegde toe dat het slib regelmatig onderzocht zal wor den. Het slib wordt uitgesproeid over landerijen en agarier—wethouder Ba- rendregt vertelde dat deze bemesting vooral goed is voor grond die snel stuift. Een ander voordeel is dat bij ri oolslib geen ammoniak vrijkomt. Bij drijfmest is dat wel het geval en ook dat is schadelijk voor het milieu. Die stof is een medeveroorzaker van zure regen. Veilig Riet Huitema vroeg of de kruising bij De Staart waar vorige week een er nstig ongeluk gebeurde niet beter ge markeerd kan worden, bijvoorbeeld met schrikhekken. Schilling beloofde deze suggestie met betrokken ambte naren te zullen bespreken. Jan van Asselt vroeg of de weg bij het appartementencomplex Bosch èn Zee een openbare doorgaande weg was. Dat bleek het geval te zijn en het daar onlangs geplaatste bordje doodlopende weg moet volgens Barendregt dan ook verdwijnen. Op een andere vraag van Van Asselt zegde Barendregt toe dat het plan om een deel van het buiten gebied op aardgas aan te sluiten bin nenkort in een raadscommissie ter sprake komt. Het aansluitingsplan voor de onrendabele gebieden is gemaakt door gasbedrijf De Liefde en men wacht nog op en subsidietoezegging van het rijk in het kader van de terug- ploegregeling Adopteren Tine Krijnen maakte met Gerbrand Poster een compliment aan het comité 'Texel 40 jaar vrij' en het gemeente bestuur over de herdenking en de vie ring van de bevrijding. Het Texels Be lang raadslid vond het wel jammer dat de herdenking bij het Lancastermonu ment niet van te voren was aangekon digd en dat de initiatiefnemers van dit monument niet bij die herdenking aan wezig waren. Tine Krijnen was echter zeer te spreken over de betrokkenheid van de jeugd bij de aktiviteiten en vond dat dit doorgezet moest worden. „Middelbare scholieren zouden bij voorbeeld met elkaar gedenktekens kunnen adopteren zoals het Lancaster monument en het monument voor jong gesneuvelden op de Algemene begraafplaats". Volgens het raadslid hebben dergelijke adopties aan de vaste wal veel respons. Gelein Jansen kreeg desgevraagd te horen dat het nog niet zeker is dj schip De Vriendschap van Sil BoJ deze zomer weer naar Vlieland jj ren. „Defensie weigert mee tew aan een goede landingsplaats op j Vliehors", aldus Schilling. JoopvT der Meer vroeg of het college stl en medewerking zou geven plan Lievense als dat morgen?; worden ingediend". Schilling: j graag een wat meer uitgewerkt p willen hebben maar als de raad o opdracht geeft medewerking teg aan het plan doen we dat". Onbekenden drongen in de cara« een bouwterrein aan de Beatrix!} mogelijk met een valse sleutel. sluiper heeft geprobeerd de kach; te steken. Er werd niets vermist. Vrijdagavond kon de Texelse ling van de Bouw en Houtbor FNV in Hotel Den burg enkele trouwe leden in het zonnetje ten. Na een diner met bestuui den en jubilarissen werden Pij Tromp, Addie Smidt, Ben Thoj Jan van Boven geëerd met bondsspeld en voor hun vroui waren er bloemen en een kandelaar. Piet Tromp is 40 jaar lid va bond, waarvan 15 jaar als meester. Een functie die veel omdat de bondspenningmeester te maken heeft met uitgifte tiebonnen en sociale premies, Smidt is 25 jaar lid van deze Hij werkt bij Ben Kamp als uitvoerder. Ben Thole is ook eeuw betrokken bij de bond met Jarino néar Texel. Jan kreeg ook een speld wegens lidmaatschap en is werkzaam merman. Van Boven was 15 van het bestuur. Op de foto rissen in Hotel Den Burg met echtgenoten. V.l.n.r. Jan van Addie Smidt, Ben Thole en Dl"" Tromp.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 8