A /an Parijse Can Can ot spitzenlopen Tweede album van Lex Luxaflex Raad in principe akkoord met bezuinigingsplan IJgoNBTC oede eerste uitvoering balletvereniging Granaat gevonden Hoge klassering voor Thijsseschool Schaakkampioen geeft simultaan 4W TEXELSE COURANT PAGINA 9 De gemeenteraad is in meerderheid woensdagavond akkoord gegaan met het collegeplan om de komende jaren fors te bezuinigen. Men stond in meerderheid wel afwijzend tegen het voorstel om de gemeentelijke be lastingen volgend jaar trendmatig te verhogen. De CDA—fractie deelde mee het voorstel tot trendmatige verhoging ,,in welwillende overweging te willen nemen" en die opmerking was al een stuk duidelijker dan de discussie hierover in de commissievergadering. Rienstra van het CDA maakte wel het voorbehoud dat de trendmatige verhoging de fractie re delijk leek voor 1985. In volgende jaren zal belastingverhoging steeds dis- cussiepunt moeten zijn. can gold destijds als een zeer pikante dans. uitvoering van de balletvereniging zaterdagavond voor een vol- De Koning-hal is beslist een succes geworden. In de aankondiging zei speaker Wil de Leeuw dat het beslist geen perfecte uitvoering zou rden omdat de vereniging nog maar anderhalf jaar bestaat. Daar ze gelijk in, maar onderhoudend was het beslist wel en het niveau vooral de oudere groepen verraste de argeloze (en ondeskundige) schouwer. Er stonden nogal wat verschillende dansen op het reper- van Can Can die het publiek zelfs tot, geheel in stijl, „bis, bis roe- bracht tot een demonstratie met spitzen. Tussen de bedrijven door. rd het publiek er nog eens fijnzinnig aan herinnerd dat de lesaccom- idatie van de vereniging wel erg summier is. iet gymzaaltje van de Woelige ™>g geswingd kan worden: zij behan- k zijn geen spiegels, laat staan een delden Amerika op muziek uit The re erlangs. Dat er toch wel met dit ingrijke instrument gewerkt kan rden bleek uit de demonstratie die één van de meisjesgroepen werd even aan een geïmproviseerde bar- Wil de Leeuw verstrekte verder niet iel informatie die niet al op het gramma stond. Dat was jammer, it haar enthousiaste presentatie rg om meer en bovendien is ballet nog tamelijk onbekende schone st op het eiland. thema „een reis door de wereld" leuk gekozen. De kleine dansers danseresjes bleken zich goed in te en. Als er eens een pasje geïmpro- moest worden gebeurde dat lurig op zijn Hongaars of zijn Chi- ees, al naar gelang de omstandighe- i. Alle leden van jong tot oud werk bijzonder geconcentreerd, eerste nummer was een sprookje een Hollandse bloementuin, waarin ihtereenvolgens het bloemenmeisje, heks en de toverfee de bloemen spectievelijk lieten ontwaken, verstij en weer bijkomen. De uitvoering fas in handen van de jongste en de 5n na jongste groep, er zaten kinde van vier jaar bij. Als opening goed Bkozen, het publiek was vertederd en kinderen waren er zelf van onder indruk. De daarop volgende Noorse ans van de 7- en 8-jarigen ging heel ot Voor de argeloze toeschouwer ad dit ook een volksdansgroepje kun- in zijn, maar dan wel een sierlijk Iksdansgroepje. dans van de 5- en 6-jarigen stond vooral uit het enthousiast raaien met doekjes waarbij het ver ste enthousiasme volop aanwezig Niet af sn hoogtepunt was ongetwijfeld Ne tland, een optreden van de aller- snsten. Schaterend van de lach ramen ze op, het dansje in rood-wit- towe kleding was leuk om te zien en fcn het applaus opklonk bleven ze al- maal verrukt voor het voetlicht Ean. De meesten vergaten volledig it ze weer af moesten gaan, de tri- nf straalde van hun gezichten, 8- tot 10-jarigen dansten een Hon dse dans uit het bekende tranenmeer-ballet. Dat gebeurde met «f veel inzet en het zag er beslist N uit. ^Oostenrijkse dansje door de 7- en jarige meisjes was precies zoals Wil leeuw zei: heel romantisch. Het K. bij alle onderdelen overigens, op- !nd dat sommige kinderen de zaal Weven kijken en dan nog wel eens pasje of een draai vergaten terwijl 'aren bijzonder geconcentreerd in weer waren. Dat was niet in het ®t storend, het was duidelijk dat II plezierig bezig zijn belangrijker <fmrdt gevonden dan het perfect uit- \?yj>eren Van de bewegingen. De groep r^ook het Zwanenmeer (gedeeltelijk) ]ii «nste liet zien dat er bij ballet ook Wizzard of Oz. Na de pauze werd het programma wat ernstiger van toon. Begonnen werd met een demonstratie van oefeningen aan de barre. Met name dit onderdeel zou gebaat zijn geweest met wat uit leg, nu duurde het wat lang, ondanks de kennelijke concentratie waarmee de oefeningen werden getoond. De spit zendemonstratie was-kort maar zag er bijzonder goed uit. De rust aan de barre werd fraai afgewisseld door weer een uitstapje naar de VS. Swingen dus. Heel leuk om te zien was de „da mesklas", een recreatief groepje dat een heel mooie tango danste, daarbij niet vergetend het gezicht in de bijbe horende blije plooi te trekken. De Chi nese dans, uitgevoerd door een grote groep van 11- en 12-jarige meisjes was heel leuk. Bovendien was de aankle ding fraai, maar dat gold voor alle groepen. Achter de schermen moet met name op dit gebied veel werk zijn verzet. Een absolute topper was de Can Can, de frivole dans op muziek van Offenbach die in zijn hoogtijdagen als zeer onzedelijk te boek stond. Het was zeker geen beleefdheid dat het publiek een herhaling wilde, het can- cannen ging met zeer veel vaart, Blijvertje Deze uitvoering maakte duidelijk dat de balletvereniging een blijvertje is. Na anderhalf jaar oefenen in beperkte om standigheden zijn er 45 leden, waaron der enige jongens. De uitvoering over trof de verwachtingen en velen zullen benieuwd zijn geraakt naar de kwaliteit als er langer en in betere omstandig heden voorbereid kan worden. Op bouwland aan de Postweg nabij het tankstation Eierland kwam bij werkzaamheden een granaat aan de oppervlakte, de explosievenopruimings dienst zal zorgen dat het projectiel wordt afgevoerd en vernietigd. Uitgezonderd VVD en Texels Belang bleven de opmerkingen over het colle geplan bij de andere partijen vaag maar uit de woordkeuze van Terpstra van het Pakt en Rienstra bleek wel dat deze partijen de redelijkheid van een trendmatige verhoging om de inflatie te corrigeren inzagen. Het college heeft naast de genoemde belastingver hoging voorgesteld elk jaar ongeveer twee ton te bezuinigen en ook te po gen de personeelskosten met twee ton omlaag te brengen. Daartegenover wil het college pogen het investeringsni veau op twee miljoen per jaar te hou den en een belangrijk deel daarvan zal besteed worden aan investeringen in rioleringswerken. Met dat laatste had den alle partijen geen moeite maar men hikte er wel tegen aan dat de voorstellen spraken over een periode van acht jaar en men wilde zich duide lijk niet voor een dergelijke periode in uitspraken vastleggen omdat de finan ciële situatie van de gemeente over twee jaar al moeilijk te voorspellen is. Van Asselt verklaarde nu en in de toe komst tegen belastingverhogingen te zullen stemmen, een houding die door wethouder Barendregt werd afgedaan met de opmerking: zeer kortzichtig. Het lijkt wel leuk om te zeggen ik ben en blijf tegen maar dan leg je de financiële lasten van de gemeente bij een volgende generatie. Zolang er in flatie bestaat moet je die bestrijden en dan is een trendamatige verhoging na enkele jaren van stilstand een redelijk middel" aldus Barendregt. Ook Ger- brand Poster verklaarde tegen be lastingverhoging te zullen stemmen en vond dat ook een vakaturestop bij de gemeente doorgevoerd moet worden. Dirk Terpstra liet blijken geen lange termijn afspraken met het college te willen maken over het financiële beleid. De centen zijn een belangrijk deel van de gemeentepolitiek. Als we dat voor jaren gaan vastleggen blijft er niet veel politiek over. Over dit onderdeel heeft de raad tenminste nog het een en ander te vertellen". Terpstra zei dat zijn fractie tegen een trendmatige verhoging was omdat de zwakste schouders dan een even grote last moeten dragen dan de sterkere fi nanciële schouders en omdat de ver hoging een gevolg zal zijn van rijkskortingen. „Het rijk verhoogd de gemeentelijke uitkeringen ook niet trendmatig. Inte gendeel. Onze burgers moeten de ge volgen van dit rijksbeleid dragen". De Pakt—woordvoerder verwachtte ook problemen bij het doorvoeren van twee ton bezuinigingen in eigen huis. De gemeente krijgt er steeds meer ta- Vrijdagmiddag verschijnt een twee de stripalbum over het eiland Kes- sel, van de hand van striptekenaar Antoon Goes, onder de titel „De Ronde om Kessel". Duidelijk be doeld als satire op het jaarlijkse catrondje rond het eiland Texel. Dit tweede album van Lex Luxaflex is om financiële- en tijdredenen niet in kleur uitgevoerd zoals het eerste al bum. De verkoop van „Luxaflex contra Jooke Rino" was heel behoorlijk maar de kosten van een kleurenalbum ble ken in het plan om één keer per jaar een satirisch stripboek op de markt te brengen, te hoog. De Ronde om Kes sel is dus in zwart-wit uitgevoerd en dat komt de zeggingskracht van de te keningen van Goes bepaald ten goede. Ook opgemerkt kan worden dat in de tekeningen, technische gezien, een duidelijk opwaartse lijn te ontdekken valt. Daarin speelt ook de tijd een rol. Voor het eerste album moest Goes ruim 3000 tekeningen in kleur afleveren en nu zijn dat er ongeveer zeshonderd. Ook is duidelijk meer aandacht besteed aan de belettering waardoor de avonturen van Lex makkelijker te le zen zijn. Dat zou overigens nog beter kunnen. Goes beperkt zich niet tot het op de hak nemen van één eilandelijke groepering maar sleept andere mensen er soms met de haren bij. In De Ronde om Kessel blijkt de hele organisatie van de zeilronde van doen te hebben met sektes onder aanvoe ring van sponsor Thai Mall en is de gemeenteraad (weer) van de partij die ruziemakend en onzin uitkramend on der aanvoering van de Burry niet in grijpt. Het verhaal lijkt in deze context overigens minder belangrijk dan de doorgaans milde, en soms harde, spot op de Texelse samenleving en de ge beurtenissen die de afgelopen jaren op Texel hebben gespeeld. Tekenaar Goes blijft nog steeds ontkennen dat Kessel iets met Texel te maken zou hebben, maar de volwassen lezer weet wel be ter. Die houding van de tekenaar is meer een excuus om een enkele keer in een tekstballon neer te schrijven wat hij werkelijk denkt. Uiteraard komt alles in de Ronde om Kessel weer op zijn pootjes terecht en viert de bevolking een „echt jessfeest' om alle door Goes bedachte proble men en intriges te vergeten. „De Ron de om Kessel" gaat in de boekhandel f6,95 kosten. MEVROUWTJE IK VIND HET VRIENDELW arnceboden.miwr!! jk heb net WEER EEN RVONTUUR MET EH'.EIL LEX LUXAFLEX ACHTER DE RUG. DUS :1K?WACHT .rffS HOESJES?} Het tweede stripalbum ven Goes is volwassener den het eerste en indachtig die ontwikkeling kreeg de redactie een korte strip over de underdog Burry, die volgens de striptekenaar inhaakt op de wat hardere grappen in de Ronde om Kessel. ken bij zonder een financiële vergoe ding van het rijk. Hij vreesde dat oude taken weggeschoven zullen worden voor nieuwe taken difi dan nppn prhtp investering zijn. Dan heb je meer last van het bezuinigen dan dat je met het geld dat overblijft goed nieuwe dingen kunt aanpakken". Terpstra pleit te ook voor een voorzichtige benade ring als het gaat om inkrimping van personeel. Peter Bakker van de PSP verklaarde de collegevoorstellen „als plan van uitgangspunten te kunnen aanvaarden". Geen effect Van Asselt vreesde dat er van de voorgestelde 'personeelsreductie' wei nig terecht zal komen en ook vond het raadslid het onterecht dat hem kort zichtigheid werd verweten. We zeg gen niet dat we tot in eeuwigheid te gen belastingverhoging zullen stem men", waarop Rienstra vroeg hoe lang dit standpunt van Texels Belang gold. Van Asselt:,, Totdat het college met nieuwe financiële voorstellen komt". Die opmerking werd getuige de pu blieksreacties, weer opgevat als de me dedeling dat Van Asselt in ieder geval tot na de verkiezingen tegen trendma tige verhogingen zal stemmen. Museum Net als in de commissievergadering stond de gemeenteraad uitgebreid stil bij het reilen en zeilen van de Stichting Texels Museum naar aanleiding van de jaarrekening 1983 en de gevraagde ex tra subsidie van F5872,—De werkelijke reden tot de uitgebreide discussie lag Woensdag 17 april behaalde de Jac. P. Thijsseschool bij het schoolvoetbaltoernooi op Texel zo wel bij de jongens als bij de meis jes een eerste plaats zodat er deel genomen mocht worden aan het Noordhollands kampioenschap. Dat gebeurde afgelopen woensdag. Het toernooi werd gehouden in Heerhugowaard. Bij de jongens en de meisjes waren er vier poules. De nummers 1 van elke poule kwamen in de halve finales te gen elkaar uit. De winnaars speelden daarna om de eerste en tweede plaats, terwijl de verliezers mochten strijden om de derde en vierde plaats. In beide groepen waren vier fraaie prijzen te verdienen. De Thijsseschool-jongens waren inge deeld bij de scholen „De Sluis" uit Annapaulowna, een school uit Oost- zaan en „de Boschschool" uit Enkhui zen. De eerste wedstrijd ging tegen de laatstgenoemde school en werd knap met 1—0 gewonnen. De twee andere wedstrijden werden nipt met 1—0 ver loren, alhoewel er ook reëele scorings kansen voor de Texelaars waren. Zo kwam o.a. Olivier de Koning eenmaal vrij voor de keeper te staan maar deze wist zijn schot te pareren. Door deze nederlagen bereikte de Thijsseschool een derde plaats in de poule en mocht derhalve niet meer verder strijden om de eervolle plaatsen. Al werd de Thijs seschool dan derde, het krachtverschil in deze poule was heel miniem en om dat de wedstrijden maar een half uur duurden was één doelpunt al goud waard. Meisjes De meisjes waren ingedeeld bij de scholen „De Troubadour" uit Hoorn, en „De Alvitloschool" uit Wieringen. Onder een felle zon werd de eerste wedstrijd tegen De Troubadour gespeeld. Het was een spannende wedstrijd die in 0—0 eindigde. De Troubadour speelde ook gelijk tegen de Alvitloschool, en de meisjes van de Thijsseschool hadden aan een over winning genoeg om kampioen van de poule te worden. Het werd zelfs 3—0 voor de Texelse meisjes. Zodoende rukte men op naar de halve finales. Hierin werd aangetreden tegen de Fonteinschool uit Den Helder. In het begin had de Thijsseschool de beste kansen, maar men liet ze onbenut. La ter nam de Fonteinschool het heft over en scoorde de enige en winnende treffer. De Thijsseschool moest daarna aantreden om de derde en vierde plaats tegen de Kardinaal de Jong- school uit Alkmaar. Tegen déze tegen stander waren de meisjes van de Thijs seschool echt kansloos en ze verloren met 4—0. Zodoende werd toch een zeer knappe vierde plaats bereikt en mocht de aanvoerdster een fraaie be ker in ontvangst nemen. Verder kregen alle spelers(sters) een lintje als herinne ring en kon een ieder terugkijken op een zeer geslaagd toernooi. echter aan het feit dat de commissie welzijn onlangs vertrouwelijk is geïnfor meerd over de toekomst van de Texel se musea en de problemen waar de Stichting mee kampt. De breedschali- ge discussie schoot Daan Welboren in het verkeerde keelgat. „We praten nu maar door over een overschrijding waarmee we in de commissie al ak koord zijn gegaan. Daarna hebben we in vertrouwen allemaal nieuwe dingen over de musea gehoord en dat sijpelt door in deze discussie. We weten ech ter ook dat er door de Stichting con crete vragen zijn gesteld en zolang het college daar geen antwoord op geeft kunnen we dit onderwerp beter laten rusten". Tine Krijnen van Texels Belang stoorde zich niet aan die visie en vroeg of er geen fondsen aangesproken kunnen worden om de zeehondenopvang in het NRC mede te financieren. Dat lijkt me echt iets voor bijvoorbeeld De Vereniging tot Behoud van de Wad denzee". Wethouder Piet Zegers zei de mogelijkheid van fondsvorming te zul len onderzoeken maar hij gaf deze mo gelijkheid weinig kans. De clubs die het NRC misschien willen steunen krij gen doorgaans zelf ook subsdidie". Zo als bekend wil Staatsbosbeheer zich gedeeltelijk terugtrekken uit de exploi tatie van het NRC als de duinen niet de status van Nationaal Landschap krijgen. Tine Krijnen noemde dat on zinnig. „Er verandert niets aan die dui nen. Het is gewoon een kwestie van een titel". Zegers zei dat hij niet wist hoe hard de eis van SBB is maar b en w zijn niet „van plan vanwege deze eis overstag te gaan". Gelein Jansen zei te weten dat de tweede kamer dis cussie over de duinenstatus niet op 20 mei en 2 juni gevoerd zal worden. „Naar aanleiding van veel bezwaren komt het debat over nationale parken pas op 10 en 11 oktober aan de orde", aldus Jansen. Maandagavond a.s. geeft de kersverse schaakkampioen Joop Rommets een schaaksimultaan in hotel De Linde boom. Hij zal het opnemen tegen zijn clubgenoten van En Passant. Daar naast zijn ook niet-leden weikóm op deze avond die het slot vormt van het schaakseizoen '84:85. De simultaan begint om 20.00 uur. Een uur eerder geeft Rommets nog een simultaan te gen jeugdige schakers. In de competitie werden nog slechts enkele partijen gespeeld. Het belang rijkste duel was dat tussen Jaap Dros en Rinus Vittali omdat Dros door een zege op Vittali het derde periodekam pioenschap op zijn naam zou brengen. Het werd een bikkelhard gevecht, waarbij Vittali in een beter staand mid denspel belandde, nadat Dros in de opening twee pionnen had geofferd. Toen Vittali ten onrechte een afwikke ling uit de weg ging, keerde ineens de kansen. Met een aardig kwaliteitsoffer won Dros de partij en het periodekam pioenschap. De partij tussen Frank van Lare en Wim Hoekman werd volgens theoretische lijnen opgezet. De strijd ging lange tijd gelijk op maar door het klimmen van de vlag raakte Hoekman de draad kwijt. Van Lare bereikte toen een gewonnen positie. In de B-groep kwam Bart Heijnen in een schitterende stelling tegen A. Terpstra terecht nadat hij zoals ge woonlijk een stukoffer voor enkele pi onnen had gebracht. Hij liet de winst glippen en nadien was Terpstra er me teen bij om de partij op zijn naam te brengen. Uitslagen: A-groep: F. van Lare-W. Hoekman 1—0 J. Dros-M. Vittali 1—0 B-groep: A. Terpstra-B. Heijnen 1 —0 P. Eelman-W. Pranger 1—0 Anneke Paagman-Bakker schreef een fors boek over de geschiedenis van 150 jaar Eierlandse polder. Dat boek (met meer dan 100 foto's) komt half juni in de boekhandel. Degenen die verzekerd willen zijn van een exemplaar kunnen tot 1 juni intekenen voor f29,50. Na 1 juni kost „Kroniek van Eijeriand" f35— INTEKENLIJSTEN LIG GEN IN DE DRIE TEXEL SE BOEKHANDELS.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9