,lk heb net dit toch wel moeite taalgebruik..." V Mooie karikatuur door spontaan RSG-toneel Opbrengst Oosterend Present voor opknappen dorpshuis tommeltjesmarkt wemclub geen overeenstemming over fietspad Grensweg Auto uit het verkeer Jaarvergadering dorpscommissie Oosterend II! BIJDAG 31 MEI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 11 De hardware voldoet aan de wensen. De personal computer is in single-user. Daar wij in de toekomst geen meerdere terminal- irkplekken binnen De Bolder voorzien, is één werkplek voldoen- Het operating-systeem MS/DOS is universeel, biedt dus moge- kheden voor andere programmatuur. De 16 bits micro processor uit aan op wat heden ten dage gangbaar is. Operating systeem nix en 32-bits microprocessor zijn nog niet voldoende op de iarkt. De Wang personal computer is gebruiksvriendelijk, hiermee reeds ervaring opgedaan tijdens een cursus. De Matrix-printer, 0 tekens per sekonde, is voldoende snel...." ffe iets van computers weet, zal geen oeite hebben om iets van het bo- Enstaande te begrijpen. De meeste ensen weten echter weinig van com- uters en zijn daarom niet vertrouwd iet de meestal Engelse termen, waar- ee de kwaliteiten van zo'n apparaat orden aangegeven. Tot die mensen jren ook de meeste Texelse gemeen- raadsleden, die er echter toch steeds iker mee te maken krijgen, omdat ik de automatisering van de ge- eentelijke administratie volop om ;h heengrijpt. In de donderdag ge- juden vergadering van de raadscom- voor financieel, economisch en :hnisch beleid deed die onwetend- eid zich pijnlijk'voelen. De commis si eleden moesten daar een oordeel ge- m en over de aanschaf van een compu- door de centrale werkplaats De [older, maar het technische verhaal Ivaarmee de ambtenaren de aanschaf irdedigden, zei hen niet zo veel. „We ibben moeite met dit taalgebruik", lus Peter Bakker (PSP) en Ate enstra (CDA). De commissie had hter vertrouwen in de eindkonklusie in het advies en die kwam erop neer at de computer voor De Bolder een rofijtelijke zaak is, al was niet ieder- iterdag is weer de traditionele rom- ieltjesmarkt van de zwemclub op de roeneplaats, ter bekostiging van club- liviteiten. Daarom zijn de mensen n ZPC TX '71 verheugd over het lorme aantal ingebrachte rommeltjes, volgens hen is er nog nooit zoveel in aanbieding geweest, van groot (neubilair, speelgoed, huishoudelijke ar- tot boeken. Om andere rom- leltjesmarkten geen concurrentie aan 3 doen is deze zwemclubmarkt een- Aanvang van de verkoop 9.00 -tondag, direkt na de rommeltjesmarkt- is de ZPC TX '71 gastvereniging m de (merendeels jeugd) afdelingen van de zwemvereniging Normerven en Oude Veer. Een spel-, sport- en zwem- festijn waar zo'n 120 deelnemers bij jetrokken zijn. een er blij mee, dat hierdoor een halve arbeidsplaats verloren gaat. Wat bij sommigen wel irritatie wekte, was dat De Bolder een eigen, aparte computer aanschaft, omdat het niet mogelijk blijkt te zijn om aan te sluiten op de bestaande gemeentelijke computer, hoewel dat bij de aanschaf van laatst genoemde apparatuur wel anders is voorgesteld. Paul Kikkert van Texels Belang en Henk Beumkes van het Pakt concludeerden dat de raad te makkelijk is geweest en zich verkeerd heeft laten informeren. Nu blijkt dat De Bolder een dusdanig vreemde ,,poot" in het gemeentelijke apparaat is, dat de software niet beschikbaar is. Beumkes tilde ook zwaar aan het ver lies van een halve arbeidsplaats die de Bolder-computer betekent. Waarop uit gelegd werd dat de centrale werk plaats op Texel thans naar verhouding vrij ,,duur" werkt. Per 6 WSW-ers is één ambtenaar aktief, een verhouding dus van 1 6, terwijl het landelijk 1 op 10 is. Logboek Wethouder Barendregt en directeur van gemeentewerken Doppenberg vin den het zeer overdreven om voor de reddingboten, waarover de strand- wachten beschikken een logboek in te voeren, waarin precies wordt aangete kend wat er met deze boten gebeurt. Paul Kikkert had al meerdere keren om zo'n logboek gevraagd, maar pas in de vergadering van donderdag werd dui delijk dat wethouder en directeur dit volslagen overbodig vinden, omdat in zake het gebruik van de boten reeds voldoende wordt geregistreerd. De ge meente heeft een speciale man voor de badmeesterij in dienst die oog houdt op het gebruik van de boten. Voor stringenter beleid is geen reden; de gebruikers worden niet van malver saties verdacht. Doppenberg: ,,Voor een tanker is een logboek zinvol, niet voor een roeiboot met buitenboord motor" Kikkert: ,,U wilt het dus gewoon niet!" Henk Beumkes veronderstelde dat Kik kert wilde weten wanneer de strandbe- wakers aan het makreel vissen zijn en er de badmeesters dus wel degelijk van verdenkt de boten op kosten van de gemeente voor eigen plezier te gebruiken. Kikkert: ,,Je moet onder andere kun nen nagaan door wie en op welke tij den de boten worden gebruikt. Zodat niet de verkeerde de schuld krijgt als er iets kapot gaat". In de rondvraag informeerde Beumkes wanneer de verlenging van de visserij kade in de werkhaven van Oudeschild kan beginnen en hij vroeg aandacht voor de moeilijkheden die vrachtwa gens in de Herenstraat van Den Hoorn ondervinden; de auto's lopen in het smalle gedeelte ter hoogte van het dorpshuis min of meer vast. Wat betreft het eerste werd meege deeld dat het wachten nog is op de subsidietoezegging van Rijkswaterstaat nadat de vissers zelf en de provincie al over de brug zijn gekomen. Ook de aanleg van de passantenhaven voor de recreatievaart wacht nog op een over- heidsbeslissing. De provincie wil de haven laten aanleggen in het kader van het z.g. speerpuntenbeleid voor toeristische voorzieningen, waarbij in de totale kosten slechts 10% door de gemeente hoeft te worden bijgedra gen. Van het rijk komt dan drie mil joen gulden. De zeggenschap over de jachthaven, zo werd desgevraagd mee gedeeld, zal daardoor niet veranderen. Als bij herbestrating, plaatsing van lichtmasten, rioleringswerkzaamheden e.d. materialen overblijven worden de ze zoveel mogelijk opnieuw gebruikt. Wat overblijft is in principe voor parti culieren te koop. Aldus het antwoord van directeur Doppenberg op Paul Kik- kerts vraag wat er gebeurt met over blijvende gemeentelijke materialen. Het was Ate Rienstra opgevallen dat bij ,,De Keet" (splitsing Schansweg- Schilderweg) zwerfstenen in de berm zijn gelegd door een particulier. Dat leek hem gevaarlijk voor verkeer dat in de berm raakt of er noodgedwongen naar moet uitwijken. Hij wilde dan ook weten of het is toegestaan keien in de berm te leggen. Uit het antwoord viel af te leiden dat het verboden is, als de stenen tenminste niet op particulier terrein liggen. Het zou worden uitgezocht. Huisvuil Er is nog geen principebesluit geko men over de eigen" afvalverwerking op Texel. Pas in augustus ishierover een openbare discussie te verwachten, aldus deelde directeur Doppenberg mee op vragen van Peter Bakker. Zoals bekend wil Texel een uitzondering op het provinciale afvalstoffenplan, dat voorziet in de verwerking van huisvuil centraal op het vasteland. Voor Texel is dat als gevolg van de eilandpositie bezwaarlijk en er lijkt een willig oor te zijn voor de wens om op het eiland zelf een vuilscheidingsinstallatie in be drijf te stellen. Volgens Beumkes be gint de tijd te dringen, want de afval berg bij het Molwerk begint giganti sche vormen aan te nemen. Volgens Doppenberg liep het niet zo'n vaart. De vuilopslag aldaar mag over de hele oppervlakte twee meter boven de zee dijk uitsteken en zo ver is het nog niet. Het dienstmeisje Zwaantje (Marit de Porto) krijgt spraakles van Ru (Niels van Arkel Het RSG-toneel heeft donderdaga vond met de spontane opvoering van 'Surprise' wellicht ongewild een prachtige karikatuur van een 'draak' ten beste gegeven. De op voering van dit spel met een mo raal uit het jaar nul werd dan ook regelmatig onderbroken door ap plaus voor komische stukjes die ongetwijfeld door de schrijver niet als komische stukjes dialoog be doeld waren en de zaal lag regel matig plat. Het zou heel goed zijn geweest als leden van toneelgezel schappen die dergelijke blijspelen serieus op het reportoire zetten de ze voorstelling hadden kunnen zien, het Texelse toneel zou erdoor zijn veranderd. Het is beslist komisch als een brug klasser met ouderwets geplakte haren en dodelijke ernst verklaard:,,Een man is een vat vol mogelijkheden" in een geprek waarin hij samen met zijn half broer, ook een brugklasser, de amou reuze gunsten van het dienstmeisje (,,Een aardig ding") en een Ameri kaans nichtje verdeelt. De groep die dit toneelstuk opvoerde dient overigens niet verward te worden De politie hield zaterdag op de Bern- hardlaan een 19-jarige Texelaar aan wiens auto wegens gebreken aan onder meer de schokbrekers voor technisch onderzoek uit het verkeer moest worden met de groep die onlangs de 'eigen r productie' „Kasteel in Zweden" opvoerde. Te prijzen was vooral de enorme inzet van de acteurs en actrices. Daarbij werden af en toe uitstekende presenta ties geleverd, met name door Marit de Porto. Het was duidelijk dat er naar gestreefd was om de rollen werkelijk beeldend over het voetlicht te bren gen. De karikatuur werd vooral opge bouwd door uitspraken die uit de mond van volwassenen dom zouden hebben geklonken maar die nu, ge bracht door kinderen, grappig werden. De jeugd heeft immers nog de moge lijkheid om maatschappelijk te leren, terwijl de volwassenen verondersteld worden boven dergelijke versimpelin gen uit te zijn gegroeid. En die versim pelingen waren niet gering. Vrouwen werden naar hun uiterlijk beoordeeld, vader was de boeman, het personeel moest zijn plaats kennen en aan het eind vormden de goeden paartjes en de slechten werden gearresteerd. De enige nuanceringen in dit schema was dat een paar goeden tijdelijk vervielen in een fout, de gokverslaving, maar dat keerde (natuurlijk) weer ten goede. Levensles Dat is dan ook de levensles van dit stuk: gokken is slecht, het brengt el lende. het verhaal gaat over een fabri kantengezin. De zoon is een dweil die gokt, de stiefzoon een serieuze jongen die goed zijn best doet. Vaders broer De Stichting Oosterend Present heeft uit de opbrengst van het feest van 1983 vijftien mille geleend aan de Stichting Gemeenschapscentrum Oosterend voor het opknappen van de vergaderzaal in dorpshuis De Bij enkorf. In de gezamenlijke jaarvergadering van beide stichtingen werd besloten dat dit bedrag niet hoeft te worden terugbetaald aan Oosterend Present. Eerder werd uit de opbrengst van het feest al grond achter het dorpshuis aangekocht voor de aanleg van een rolschaatsbaan, maar uit de discussie tussen stichtingsbestuur en de 17 aangeslotenen bleek dat die baan er voorlopig niet komt. Het bekendmaken van de lening van de Stichting Oosterend Present aan de dorpshuisstichting gebeurde wat vaag, nadat Els Whyte, na enig geroezemoes achter de bestuurstafel, vroeg wat er precies aan de hand was. Het geleen de bedrag was o.a. gebruikt voor een nieuw plafond, dansvloer en biljart in de dorpshuiskamer en het stichting- bestuur meende dat deze voorzienin gen voor heel het dorp van belang zijn en dat het omzetten van de lening in een schenking daarom gerechtvaardigd is. De aangeslotenen hadden geen moeite met dat standpunt maar wel werd naar voren gebracht dat het bestuur wat „omzichtiger" moet om springen met het bekend maken van grote plannen en ideëen. „Zo'n rol schaatsbaan of zwembadplan wordt een begrip en je hebt de kinderen nu blij gemaakt een dooie mus." Tuinders Voorzitter Joh. Roeper beaamde dat laatste en zei dat het realiseren van de rojschaatsbaan werd tegengehouden door het huurdersrecht. De volkstuin ders moeten eerst verhuizen naar goe de nieuwe grond en die is er nog niet. Maar ook werd aangevoerd dat het niet zo slecht is om even te wachten met de baan omdat, volgens Roeper, sommige verzoeken van de jeugd ra ges blijken te zijn en nu kan men op langere termijn bekijken of een rol schaatsbaan nog steeds gewenst is. Dat de rolschaatsbaan niet de enige wens van de bevolking is bleek uit de vraag van Jan Bloem en Els Whyte of de grond in de toekomst gebruikt kan worden voor tennisbanen. Volgens Bloem zijn er in Oosterend minstens 40 actieve tennissers die hun favoriete sport nu in andere dorpen bedrijven. De stichting heeft een stuk grond van 50 bij 50 meter in bezit en twee banen vragen een oppervlakte van 40 bij 40 meter. Bloem zegde toe de animo van de Oosterender tennissers wat exacter te zullen peilen en met een meer con creet plan te zullen komen. Dit laatste kwam ter sprake bij het agendapunt activiteitenplan van dit jaar van de dorpscommissie (dezelfde ploeg als de Stichting Gemeenschapscentrum Oosterend). Roeper vertelde dat in het bestuur de indruk bestond dat de tra ditionele activiteiten van de commissie ■zoals koninginnedagfeest en intocht sinterklaas moeten blijven bestaan maar dat aan het „geijkte" programma wel iets kan worden toegevoegd. Viswedstrijd De voorzitter vertelde in deze jaloers te zijn op Oudeschild waar o.a. een eigen dorpskrant verschijnt, men regelmatig feestelijke avonden voor jong en oud organiseert en waar de dorpscommis sie zelf op de planken gaat staan om de Oudeschilders te vermaken. Uit het publiek kwamen suggesties om ook eens een avond te houden waarin amateurs op wat voor gebied dan ook hun beste beentje kunnen voorzetten, de toneelvereniging van het dorp een stuk voor de jeugd te laten instuderen, het ringsteken op de fiets in ere te herstellen en een viswedstrijd voor jong en oud bij de dijk te houden. Roeper beloofde de ideëen met zijn bestuur te zullen bespreken en sprak daarbij wel de hoop uit dat er dan ook animo uit het dorp is om later mee te helpen of interesse te tonen. „Excelsi or gaf een zomerconcert maar er was zeer weinig belangstelling. We bleven met z'n allen heel erg weg en dat vond ik jammer voor het korps", aldus Roeper. Tekort De dorpscommissie had vorig jaar een verlies van 7986,02 en dat tekort was aangezuiverd uit de opbrengst van de rommeltjesmarkt. Die opbrengst is echter niet bedoeld om tekorten weg te werken en het bestuur was dan ook van mening dat de bijdrage van de aangeslotenen omhoog moet. Men be taalt nu 710,— per gezin, waarvan 72,50 naar het dorpshuis gaat en voor gesteld werd voortaan 712,50 te vra gen en dan een tientje te gebruiken voor activiteiten van de dorpscommis sie. De vergadering had geen moeite met dat voorstel. Het dorpshuis had vorig jaar een exploitatietekort van ruim 2 mille en ook dat wordt bijge past uit de rommeltjesmarktreserve. Het principe is echter dat de gebrui kers de exploitatie van het gemeen schapscentrum financieel sluitend ma ken en daarom zal aan hen worden voorgesteld de zaalhuur te verhogen. Volgend jaar verwacht de stichting een exploitatietekort van 74000,—. In het bestuur van de stichting en commissie werden Adrie Rentenaar en Jaap Hin herkozen. Fup Zegers stapte wegens tijdgebrek tussentijds op en zijn plaats werd ingenomen door Jan Krotje. Jan Drijver was 25 jaar lid van het dorpshuisbestuur en voor hem werd Cees Bremer gekozen. Fup Ze gers kreeg een cadeaubon en Jan Drij ver een zonnewijzer. Roeper noemde Drijver „een spil in al le Oosterend Present feesten". Hij had de feesten samen met Drijver georga niseerd en ook de tijd van de bouw van het dorpshuis was voor hen bei den „een spannende periode van ple zier en zorgen". De voorzitter merkte op dat Drijver's laatste wens, uitbrei ding van het dorpshuis, nog niet was verwezenlijkt maar hij hoopte dat dat plan toch nog een keer zijn beslag zou krijgen. Jan Drijver was samen met Joh. Roeper het „outsidersduo" van de stichting en Roeper kondigde aan dat hij zijn collega volgend jaar zou volgen. „Ik maak mijn zittingsperiode vol en ga dan net als jij van andere dingen genieten". Jan Drijver wenste het bestuur in de toekomst veel succes en hoopte dat men doorging op de weg die de laatste 25 jaar was bewandeld. „We hebben samen veel bereikt en ik hoop dat dat zo blijft. Je moet Oosterend hoog in je vaandel houden, dan lukt het wel." sterft in Amerika en diens dochter komt bij het gezin in huis. Ze blijkt een louterende invloed te hebben op de dweil maar uiteindelijk is zij helemaal niet wie ze voordoet te zijn. Zij is een vriendin van het echte nichtje dat als dienstmeisje in huis is gekomen om te kijken in wat voor gezin ze verzeild zou raken. Vader, die vroeger ook ge gokt heeft en daardoor zijn broer scha de heeft aangedaan, bekent aan het einde zijn zonde en alles komt weer goed. Het nichtje trouwt met haar 'stiefneef', haar vriendin die net had gedaan alsof zij het nichtje was trouwt met de echte neef en vader en moe der zijn weer blij met elkaar. Door deze ingewikkelde constructie heeft de schrijver bloedschande vermeden. Het is al gezegd, de beste acteer prestatie kwam ongetwijfeld van Marit de Porto. Zij bleek in staat te zijn de onnozele uit te hangen en toch af en toe heel geraffineerd vrouwelijke spel letjes te spelen. Vooral toen het brave neefje haar, net als zijn grote voor beeld Doolittle uit My Fair Lady, spraa kles wilde geven nam ze hem zeer ge raffineerd in de maling. Haar spel ge tuigde van talent. Heel betrouwbaar was het spel van Monique Mantje als moeder. Zij léver de spel van een constant niveau. Dat deed ook Sigrid Sikma, die heef fraai een deftige dame neerzette. Minder sterk, maar daarom niet min der komisch, was het acteren van Jes se Helder als de zoon van Dick. Hij had kennelijk last van zenuwen en werd snel afgeleid door de zaal, waar door hij wat zenuwachtig begon te la chen. Naarmate het stuk vorderde werd zijn spel beter, vooral na zijn 'be kering' tot brave jongen. Een werkelij ke tegenspeler was Niels van Arkel die rust uitstraalde. Hij was het brave stiefzoontje die met het begrip van een ouder iemand zijn wilde stiefbroer tegemoet trad. Moeilijk Moeilijk was het voor Mevius. Die moest vader spelen en dat is niet zo makkelijk als dat een lot is dat kenne lijk nog jaren in het verschiet ligt. Toch deed hij dat prima, zijn uitstraling' was percies goed en als je dat, bereikt speel je geloofwaardig. Dédé Kikkert stond voor de dankbare taak een excentrieke oude roddeltante die overal onge vraagd komt eten uit te beelden. Zij haalde uit deze geinrol wat er in zat. Jacob Jan Brouwer was een boef die niet overtuigd was van zijn eigen slechtheid. Gelukkig werd hij aan het eind van het "Stuk gearresteerd, dat maakte aan die twijfel een eind. Hij deed dat overigens absoluut niet slecht, maar je kon merken dat de bo zigheid niet van binnenuit kwam. Nienke Blanke had een heel klein maar heel leuk rolletje dat ze enthousiast en met een goede timing neerzette. Nis- heeta tenslotte speelde het niet-echte nichtje. Haar spel had wat meer ac centen kunnen gebruiken, het was af en toe te lief. Dat neemt niet weg dat zij haar uitgebreide rol beeldend over het voetlicht bracht. Joost van Beur den moet in zijn regie het karikaturale element hebben benadrukt, een goede keuze. Bovendien stonden de spelers behoorlijk natuurlijk op de planken en dat is over het algemeen een teken dat de regie niet te strak is geweest. Het decor van Wop Rienks was prima, compleet met openslaande tuindeuren die in het stuk gedeeltelijk geverfd werden. Jan Melvius zorgde voor de rekwisieten en Mariana Höhner souf fleerde voor het publiek onhoorbaar. De grime, bij al die leeftijdsveranderin gen niet makkelijk, werd vakkundig opgebracht door Juul Swarthof.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11