f Texel draait goed mee in woningtoewijzingen )ngedwongen presentatie muziekschool VAN HET RAADHUIS Schoonmakers onderscheiden WONINGBOUWPLANNING '85-89 'D maakt excursie lar Texel Schrijfavond Amnesty Economische vorming voor agrarische vrouwen Mededelingen van B. en W. Baatbelasting College niet akkoord met hogere bijdrage RST Oosterender ondernemers geven informatie over dorp G 31 MEI 1985 v.- TEXELSE COURANT iirted'erend optreden van het kinderkoor van Jan Lubbers. itallen leerlingen van de Texelse ziekschool gaven vrijdagavond en volle Burgemeester De Ko- ghal een ongedwongen presen- van hun muzikale kunnen. De isseling lag vooral in het op de nken brengen van leerlingen die maar pas muziekonderwijs |en tegenover jongeren die dui- jk al langer met het muzikale je hakken. Texelse muziekschool toonde dagavond, net als vorig jaar bij ubileumuitvoering, van vele kten thuis te zijn. et spelen van diverse nummers er door zenuwen of ander onder- ongerief nog weieens wat mis, dat werd door het publiek niet torend ervaren. een dwarsfluit-kwartet Minuet Trio van Kuhlau uitvoerde, raakten van de vier meisjes bij het spelen de eerste tonen de kluts kwijt, fluitiste speelde onverstoorbaar en was verbaasd toen docente Radema het toneel opkwam om ragen om het stuk nog eens te en maar dan met z'n vieren. De ede keer ging het beter maar voor ene, die de eerste keer had doorge was de lol er duidelijk af. Ze liet blijken en dat had een komisch ef- op het publiek. Zo zijn er meer vallen te melden, die deze muziek- lolpresentatie intiem maakten en lieten zien dat de school niet al- prestatiegericht bezig is. Het ope- snummer ,,Beatin' Around" van Evans, uitgevoerd door een slag- rgroep met marimba was zeer jaz- docent Kees Dekker zei vooraf hij de opdracht had gegeven dat vier leden van de groep ook een nproviseerde solo moesten geven. Ifbij merkte hij op dat de leerlingen prettig vooruitzicht vonden één geval ging het ook helemaal De jongen speelde echter dapper al tegendraads en uit de toon door iet publiek beloonde die daad met hartelijk applaus. Zwaarder zwaardere werk werd niet ge- iwd met onder andere een Menuet Beethoven, op viool gebracht door van Arkel, Elske Fransz en Greet- je Kuipers en een moedige vertolking van een gedeelte uit de eerste sonate van Bach door violiste Phillippine Roe per. Judith Vlaming speelde op blok fluit samen met Dyo Wassink op spi net twee stukken van Vivaldi, die er gaaf uitkwamen en waarbij het enige storende was dat Dyo met zijn rug naar het publiek zat. Dat was vaker het geval met toetsenisten die optraden. Bijzonder was ook de uitvoering van het Heterogeen ensèmble onder lei ding van Saskia Ouwehand, met in de groep onder andere de instrumenten piano, blokfluit en gitaar. Daartegeno ver stond kundig beginnerswerk van een gitaarensemble met enkele liedjes uit het gitaarleerboek en een presenta tie van de eerste en tweedejaarsklas sen van de lagere scholen uit alle dor pen. Dat leverde ruim 100 kinderen op die onder leiding van Jan Lubbers, met behulp van allerlei eenvoudige in strumenten, drie leuke kinderliedjes ten gehore brachten. Laatste keer Voor de pauze presenteerde Lubbers een kinderkoor dat goed zong en ver tederde met een selectie uit de kinder musical „Wakker worden, slapen gaan". Het laatste liedje handelde over het geven van huiswerk en Lubbers maakte het liedje af door te zingen dat hij nooit huiswerk meer zou geven. 24 medewerkers van de afdeling ferzoek van de Provinciale Planolo- he Dienst komen vrijdag a.s. naar voor een excursie waarbij ze zich woon- en werkomstandigheden de eilandgemeenschap zullen ver en. Veel van de informatie zullen ipdoen in gesprekken met diverse (aars die daarvoor inmiddels zijn anodigd, waaronder mevrouw te-Blom, een medewerker van het mirrecreatiecentrum, iemand van itsbosbeheer, adjunctdirecteur Bak pan de VVV en mensen uit de eatie. 9evraagd vertelde een PPD- tenaar dat het gaat om 'informa- ontspanning'. Het is niet de be ing dat de informatie wordt ge it voor het provinciebeleid. Het dschap stapt bij aankomst in 't itje op de fiets om in groepjes van verschillende kanten op te gaan. gezamenlijke broodmaaltijd wordt «ddags in de duinen bij De Koog ouden en na een rondleiding door Muij fietsen de PPD-ers naar 't 'tje terug. Ko Vinke (rechts) feliciteert zijn mensen met hun jubileum. V.l.n.r. C. Vleugel, A. Kreeft en J. Smit. A. Kreeft, C. Vleugel en J. Smit, medewerkers van Vinke Schoon maakbedrijf, zijn donderdag tijdens „Interclean", de vakbeurs voor het schoonmaakbdrijf, gehuldigd om dat zij MVz jaar bij Vinke werken. Daarvoor kregen zij de bronzen speld van de ondernemersorgani satie OSB uitgereikt, samen met nog 300 andere jubilarissen. Tij dens de beurs heeft een filmteam voor Veronica opnamen gemaakt. 19 september zullen die resulteren in een tv-special over schoonma ken. Al deze aktiviteit heeft weer te maken met de aktie „Neder land schoon", een aktie die ge richt is op het verbeteren van het beeld dat bij de meeste mensen leeft over deze branche. De Amnestygroep Texel houdt op dinsdag 4 juni van 20.00 tot 21.00 uur de maandelijkse schrijfavond in de openbare bibliotheek. Men krijgt dan de gelegenheid te protesteren tegen onderdrukking. Het gaat in alle geval len om mensen die onrechtmatig wor den gevangen gehouden en/of gemar teld. Geschreven wordt naar autoritei ten van de genoemde landen om de gevangenen in kwestie vrij te laten en aan eventueel martelen een einde te maken. Er liggen voorbeeldbrieven klaar om te schrijven t.b.v. gevange nen in Jordanië, Cuba en Nigeria. Ook is het mogelijk voorbeelden op te ha len en thuis te schrijven. Nadere informatie bij Jenneke Was sink, telefoon 4109. „Texel draait goed mee in het aantal woningtoewijzingen. Wij zijn aangemerkt als een aparte regio en dat voldoet goed. Ik ben content met het contingent", aldus wethouder Daan Schilling vorige week tijdens een bespreking van het geplande woningbouwbeleid tot en met 1989 in de vergade ring van de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. De provincie heeft het aantal woningen dat op Texel jaarlijks mag worden gebouwd in die periode onlangs verhoogd van ongeveer vijftig naar zestig. Dat heeft waarschijnlijk te ma ken met het feit dat de Texelse uitbreidingsplannen „pan klaar" waren. Dat laatste klopte. Lubbers verlaat eind juni de muziekschool en verhuist naar de vaste wal. De uitvoering werd besloten met Bet ty's Rampestampers, een swingend or kest van blazers en gitaristen, dat offi cieel werkgroep lichte muziek heet en populair werk vakkundig ten gehore bracht. Vóór de finale werd keurig naar het kleurrijke eindpunt toegewerkt met o.a. een verfrissend pianoduel van Floris Smit en Sylvia Boonstra, Mauri ce Bakker op het elektronisch orgel en meer gedragen werk van een accorde onensemble onder leiding van Bert Kemper. De enige aanmerking die we willen maken is, dat een aantal keren dezelfde mensen op het podium ston den te musiceren, terwijl de muziek school, volgens de voorzitter van de commissie van toezicht, C. G., Vla ming, beschikt over 502 leerlingen. Variatie Iets meer variatie in uitvoerenden en instrumenten had mogelijk kunnen zijn. Vlaming merkte in zijn toespraak pok op dat de muziekschool muzikaal gezien voortreffelijk draait maar,dat het bestuurlijk minder goed loopt. Vier van de acht leden van de com missie van toezicht zijn uit de commis sie gestapt wegens problemen met wethouder Zegers. Deze leden willen een meer zelfstandig bestuur voor de school. De voorzitter sprak de wens uit dat de commissie weer een zodani ge sterkte krijgt dat de 26-jarige school de 50 jaar kan volmaken en jaarlijks een gevarieerd overzicht kan geven van wat men in huis heeft. In het afgelopen jaar is het woning bouwbeleid gesplitst. Grote gemeenten moeten hun aanvragen voor contin genten nog steeds indienen bij het rijk maar voor de kleinere gemeenten zoals Texel is tegenwoordig de provincie de aangewezen gesprekspartner. Dat viel samen met een andere verdeling van de contingenten: veel naar de steden en wat over was verdelen over de klei nere gemeenten. Texel heeft er voor gezorgd bij die verdeling in ieder geval met uitgewerkte plannen klaar te staan en dat heeft zijn vruchten afgeworpen. Schilling was vol lof over de samen werking met de provincie: „Het heeft me goed gedaan dat ze daar een prac- tische inslag blijken te hebben. Ze zijn bereid in te spelen op problemen. Ze willen moeite doem om de bouw- stroom gaande te houden. We hebben bijvoorbeeld alvast 14 contingenten van het volgende jaar toegewezen ge kregen voor bejaardenwoningen. Dan kan de aannemer doorgaan met bou wen, met alle voordelen van dien". Schilling benadrukte dat de concentra- Bij voldoende belangstelling zullen contactvrouwen van de gezamenlij ke Texelse landbouworganisaties een basiscursus EVAV (Economi sche Vorming Agrarische Vrouwen) organiseren. Het is de bedoeling met deze cursus begin september te starten. Er zullen totaal 14 dins dagmiddagen mee gemoeid zijn (telkens van ongeveer 13.15 tot 15.45 uur). De opleiding, die ongeveer f 115,— per persoon gaat kosten, is bedoeld voor (toekomstige) agrarische vrouwen die interesse hebben voor het bedrijf maar er meer over willen weten zodat ze er beter over kunnen meepraten en mee denken. In de cursus kunnen de vol gende zaken aan de orde komen: be trokkenheid van de vrouw bij het be drijf, bespreking van de fiscale boek houding en het lezen van het boek- houdrapport, belastingen, relatie gezin- bedrijf, het berekenen van het besteedbare inkomen, sociale en parti culiere verzekeringen, bedrijfsovername en samenwerkingsvormen, financiering van het agrarische bedrijf, erfrecht en huwelijksgoederenrecht, het functione ren van standsorganisaties, landbouw schap en EG, ruimtelijke ordening, landbouwbeleid, etc. Wie belangstelling heeft moet zich vóór 10 juni a.s opgeven bij een van de volgende personen: T. Reuvers- Koorn, tel. 02222-251; Th. Rutten- Witte, tel. 02223-994; L. v.d. Sterre- Eelman, tel. 02220-2892; R. Kager- Overwater, tel. 02220-2484 en F. de Lugt-Parlevliet, tel. 02220-2072. Deze dames verschaffen desgewenst ook nadere informatie over de cursus. De daarvoor in aanmerking komende belastingplichtigen kunnen één dezer dagen de aanslagen in de baatba- lasting 1985 tegemoet zien. Ter infor matie wordt meegedeeld, dat indien de belastingplichtige niet in staat is anders dan met buitengewoon be zwaar de aanslag te betalen, de be lasting geheel of gedeeltelijk kan wor den afgeschreven. In deze gemeente is besloten niet tot invoering van een al gemeen afschrijvingsbeleid over te gaan, zodat van afschrijving inciden teel prake zal zijn. Een verzoek om afschrijving kan inge diend worden bij burgemeester en wethouders van Texel, Postbus 200, 1790 AE Den Burg. Belastingplichtige ontvangt daarna een terug te zenden formulier, waarop uit gebreide informatie omtrent de fina- nanciële positie dient te worden vermeld. Tegen de daarop volgende beslissing is geen beroep mogelijk. tie in Den Burg een keihard feit is. Tel kens blijkt weer uit de praktijk dat de mensen in Den Burg willen wonen. Toch hoopte hij dat er in Oosterend ook wat van de grond kan komen. Oosterend Oosterend is in de planning opgeno men voor de jaren 1986 en 1987. De provincie heeft bepaald dat er in dit dorp tot het jaar 2000 nog maar 34 woningen gebouwd mogen worden. Daarvan horen er tien thuis in het cen trum, waar nog lege plekken opgevuld kunnen worden terwijl die andere 24 in Noord en aan de Mulderstraat ge plaatst kunnen worden. Daarvan zijn er tien gereserveerd voor de premie koopsector, te weten twee met B- premie in Noord en een even groot aantal aan de Mulderstraat en 6 pre mie A-woningen, ook aan de Mul derstraat. Deze tieh huizen kunnen in 1986 gebouwd worden. In 1987 kun nen er dan nog eens acht woningwet- of bejaardenwoningen gezet worden. De rest van de huizen zit in de vrije sector. In 1987 zal voor het eerst in een ander dorp dan in Oosterend of Den Burg gebouwd worden. Dan staan Oude- schild en Den Hoorn op de lijst. In Den Hoorn zullen dan 5 premiewonin gen worden neergezet terwijl Oude- schild en Den Burg 16 duurdere pre miewoningen te verdelen krijgen. Voor 1988 staan DeKoog (3 premiewoningen in het artikel 11 gebied), De Cocksdorp (4 premiewoningen) en nog eens Ou- deschild met 6 premiewoningen op de planning. Voor 1989 is nog geen meer- jarencontingent ontvangen, maar de gemeente wil dan vier woningen in De Waal opknappen en daar vier nieuwe huizen bouwen (premiekoop), in Den Hoorn 4 woningwetwoningen en 2 premiewoningen neerzetten en in Ou- deschild 4 woningwetwoningen. De rest van de zestig woningen die per jaar mogen worden gezet komt dus in Den Burg. Overigens gaat het hier om een planning, uitvoering is onder meer afhankelijk van de grondverwerving. Bejaardenzorg Eén van de wijzigingen die door het veranderde rijksbeleid veroorzaakt wordt is het vervallen van het onder scheid tussen bejaardenwoning en wo ningwetwoning, die vallen nu allebei onder de noemer 'sociale huurwoning'. Dat betekent dat het bouwen van be jaardenwoningen nu ook mogelijk wordt voor de woningbouwvereniging. Tot nu toe werd dit uitsluitend gedaan door de Stichting Bejaardenzorg. Peter Bakker (PSP) verklaarde blij te zijn met deze ontwikkeling, omdat de woningbouwvereniging een meer de mocratische structuur heeft dan de stichting. Gelein Jansen (CDA) was echter van mening dat de stichting de nodige vakkennis in huis heeft, hij deelde de opmerkingen van Bakker niet. Schilling vertelde dat de stichting en de gemeente uitstekend samenwerken en hij verklaarde zeer tevreden te zijn over het functioneren van de stichting. Een dergelijke pluim deelde hij ook uit in de richting van de Stichting Dorps- herstel. „Het beleid van de gemeente om de woningnood op te lossen is ge richt op houden wat je hebt. In dat kader doet die stichting prachtig werk". Jan Commijs (afdeling ROV) vertelde in dit verband dat er in 1990 geen sprake meer zal zijn van woningnood, maar nog wel van woningbehoefte. Dezelfde ambtenaar vertelde dat de enquete onder jongeren inzake de be hoefte om in huize Irene te gaan wo nen nogal teleurstellend was afgelo pen: van de 700 formulieren kwamen er 100 terug. Bakker veronderstelde dat dit veroorzaakt was door de hoge huurprijs die voor de eenheden was genoemd: ongeveer ƒ350,— per maand. Bovendien had zijn vriendin, waar hij mee samenwoont, ook een formulier gehad en het raadslid veron derstelde daarom dat het 'allenstaan- denbestand' wellicht niet meer up to date was. Commijs antwoordde op de opmerking over de huur dat het noe men van dat bedrag en het vaststellen van de hoogte in nauw overleg met jeugdwerker Jan Kramer was gebeurd. Joop van der Meer (VVD) vroeg zich af of de vragen op het formulier be treffende het inkomen niet te veel de privacy aantastten, zodat daardoor de respons laag kan zijn geweest. Schil ling deelde die twijfels niet, hij vertelde dat het formulier zeer vriendelijk was gesteld en dat die inkomens voor een erg groot deel ook zijn af te leiden uit gegevens van de sociale dienst. Het college van burgemeester en wethouders is niet van plan een hogere bijdrage voor het jaar 1984 aan de Recreatiestichting te ver strekken, althans niet via een be grotingswijziging van de stichting zelf. Aan de hand van de definitie ve afrekening over dat jaar zal de zaak nog eens bekeken worden. De raad besloot in maart '84 een sub sidie van /"166.106,— te verstrekken aan de RST. Inmiddels is bekend dat het exploitatietekort van Molenkoog, want daar was dat geld voor, aanmerkelijk hoger is en de RST raamde dan ook in een begrotingswijziging een bedrag van ƒ190.791,— als gemeentebijdrage. Daar is het college het niet mee eens. Het gemeentelijk aandeel in het exploi tatietekort voor 1985 is voorlopig vast gesteld op ƒ164.156,— in een begro tingswijziging van de RST over dat jaar. Daarmee is het college het wel eens. Het college keurde ook een aantal an dere begrotingswijzigingen van de RST goed, omdat die geen consequenties hebben voor de gemeentelijke finan ciën. Het betreft hier aanschaf van draadloze telefoons voor de nachtcon troleurs op het Kogerstrand, de ver vanging van een toiletgebouw en de vervanging van een koelmachine. Toeristen die in Oosterend of omge ving hun vakantie doorbrengen krijgen dit seizoen van hun logiesverstrekker een 16 pagina's tellend boekje met een beschrijving van het dorp. Dit boekje „Oosterend, Texels mooiste (dorp)" is dienstbetoon van de Oosterender on dernemersvereniging. Vorig jaar gaf de vereniging ook iets uit, maar dat telde slechts 8 pagina's en was veel eenvou diger van opzet. Wie denkt dat dit nieuwe stuk gratis drukwerk 'bol' staat van de reclame, moet bij het doorbla deren aangenaam verrast zijn. Er staat niet één advertentie in! Toch hebben de Oosterender ondernemers hun commerciële belangen allerminst uit het oog verloren want er is wel een complete opsomming opgenomen van winkels en andere voor de toeristen belangrijke bedrijven, waarvan de lig ging met behulp van een dorpsplatte grond snel kan worden opgezocht. „Dat is voor ons erg belangrijk", ver telt Kees Timmer van de Oosterender Ondernemersvereniging. „Oosterend is een dorp waar veel te koop is. Dat moeten de toeristen natuurlik weten, maar we hebben heel bewust de infor matie een neutraal en zo compleet mogelijk karakter gegeven". Die opzet is ongetwijfeld geslaagd, al beschouwen de samenstellers dit boekje nog maar als een begin. Elke volgende uitgave zal weer iets beter en mooier moeten worden. In het boekje wordt verteld over lig ging en verleden van Oosterend en uiteraard over het monumentale ka rakter als beschermd dorpsgezicht. Er is daar veel te zien, maar ook veel te koop want „Texelse mooiste" (zoals Oosterend niet zonder chauvinisme wordt aangeduid)^is geen ingeslapen dromerig plaatsje maar herbergt een levende, ondernemende gemeenschap. Het mag waar zijn dat de meeste Texelse dorpen hun taak als winkelcen trum voor een deel aan Den Burg heb ben moeten overdragen, Oosterend is er tot dusver in geslaagd zich als zo danig aardig staande te houden. Lief hebbers van het specifieke, ambachte lijke en kleinschalige kunnen zich hier op aangename wijze van bijna al het nodige voorzien. De informatie bevat verder allerlei be langrijke adressen en telefoonnummers en er wordt gewezen op mogelijkhe den om afvalglas en oud papier kwijt te raken. Verder is er een busdienstre geling en een opsomming van kerk diensten. Natuurlijk wordt ook gewe zen op de vele toeristische evenemen ten die deze zomer in het dorp zijn te beleven. De laatste pagina van het boekje wordt ingenomen door een hoogwatertabel. Een deel van de teksten is Duitstalig. Zeer bepalend voor de goede indruk die het op zich zelf eenvoudige stukje drukwerk maakt, zijn de tekeningen van oud- Oosterender Toon de Haas.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 13