Tien mille garantie voor Ronde om Texel -lans Oosterhof in ïuid van Lenferink ieslaagd praatprogramma vanuit café Ifoningbouwvereniging en emeente akkoord over mderhoudsregeling Gelein Jansen: „Gedeputeerden verlengstuk van Pieterse" LAND jp BOUW Overbemesting met stikstof op granen Opbrengst Emmabloemcollecte Politie waarschuwde voor noodweer Zelfmaakmodeshow tijdens Polderfeest „PARIS, TEXAS" Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bij: ia Jan Brouwer *5 IIJDAG 31 MEI 1985 TEXELSE COURANT inds het succes van het verschijnsel 'play back-show' met ound-mix' is imiteren geen tweederangs vermaak meer, war een geaccepteerde vorm van amusement waarbij de nitators haast even beroemd worden dan hun grote voor leid. Mogelijk hierdoor geïnspireerd kwam Thijs Steffens wi het café De Pilaar tot het initiatief om vanuit zijn etablis- ement via de lokale omroep een Texels praatprogramma uit zenden nauwkeurig volgens het recept van het welbeken- i „RUR" van Jan Lenferink. vond een Texelse Lenferink in de irsoon van Hans Oosterhof van de ixelse Courant en het is vooral aan ie keus te danken dat de eerste afle- ering donderdagavond een succes erd. Het programma heette ,,De Sa- enkomst" en bleek een nagenoeg Brfecte imitatie van RUR te zijn. Voor (ie het niet weet: bij het 'echte' televi- eprogramma RUR van Veronica wor- en door presentator-interviewer Jan inferink drie min of meer bekende ederlanders achter elkaar ten tonele evoerd. Wie het zijn is tot op dat oment bij publiek en kijkers niet be- end, maar vlak voor hun opkomst rordt een cryptisch gedicht voorge- waaruit al bepaalde conclusies ijnte trekken. Lenferink praat een idje met de betrokken persoon waar- ij vrij scherpe, soms op het persoon- ke leven betrekking hebbende vragen iet worden gemeden om vervolgens e tweede gast toe te laten en weer later de derde. Hij praat dus uit- indelijk met drie personen en die per- onen mogen zich ook met elkaar be- noeien. Deze opzet is tamelijk span end en blijkehs de indrukwekken- e kijkcijfers wordt dan ook door ïlen gewaardeerd. en van de kenmerken van het pro- iramma is de onschuldige uitstraling ran de presentator, die ondanks dat lijzonder 'gemene' vragen stelt en er oms in slaagt daarop ook nog het intwoord te krijgen als de overrompel- le geïnterviewde niet weerbaar of slim lenoeg is. 6 Woningbouwvereniging Texel nde gemeente hebben na enkele taanden in onderhandeling te zijn aweest een akkoord gesloten over lamanier waarop het onderhoud an de huizen van de WBV uitge roerd zou moeten worden. Tot 1990 tordt dat verricht door mensen fan gemeentwerken onder leiding *an de eigen opzichter van de "BV. Het college is het met de af- fiaaloten overeenkomst eens, de "ad moet zich er nog over buigen. De Texelse Lenferink Oosterhof die toevallig over dezelfde onschuldige blauwe ogen beschikt ging op dezelfde wijze tewerk, waardoor hij zijn 'slacht offers' enkele keren in verlegenheid bracht zonder dat het stuitend werd. De grenzen van wat nog mogelijk is in zo'n plaatselijk programma met plaat selijke mensen kwamen echter duide lijk in zicht en één moment werden ze zelfs overschreden, al beleefde het pu bliek daar veel plezier aan. Dat publiek was overigens beperkt van omvang. Zoals bekend beschikt de lokale om roep nog steeds niet over een zend machtiging, zodat alleen de bewoners van de verzorgingshuizen en de bejaar denwoningen kunnen luisteren, afge zien van de mensen die ter plaatse zijn, in dit geval dus de cafébezoekers. Als die zendmachtiging er wel komt, zou ,,De Samenkomst" wel eens een zeer goed beluisterd programma kun nen worden, als de samenstellers er tenminste in slagen telkens drie inte ressante Texelaars t laten opdraven, Gelein Jansen (CDA) complimen teerde in de rondvraag van de commissievergadering ruimtelijk en huisvestingsbeleid vorige week het college met de duidelijke opstelling tegenover de gedeputeerden die op Texel het relatienotabeleid kwamen doorspreken. Jansen wes niet erg te spreken over het optreden van de provinciebestuurders waarvan er twee van zijn eigen partij waren en één van de VVD. „Het is jam mer dat de gedeputeerden niet toeschietelijker waren. Dit was ge woon een verlengstuk van wat Pie terse al verteld had". Pieterse is een ambtenaar die vorig jaar de 'anti's' schokte door de veron derstelling dat er voor het groene be leid geen geld zou zijn aan te vechten. Hij vertelde dat juist voor de relatieno ta wel geld was uitgetrokken. Schilling antwoordde Jansen: ,,We konden in nette taal geen duidelijker uitspraak doen. Of ze zich daar wat van aantrekken moet nog blijken als ze hun advies uitbrengen maar deze bij eenkomst was in ieder geval wel onbevredigend". Dirk Terpstra (Pakt) bracht in de rond vraag naar voren dat de gemeente aandacht zou moeten besteden aan hinder die veroorzaakt wordt door de Aankoop Centrale Texel. „Met name bij de kunstmestloods zou wat zorgvul diger gewerkt kunnen worden. Boven dien wordt de kunstmest daar in de open lucht in vrachtwagens geladen. Als het waait stuift er nogal wat weg en dat loopt dan weer zo het riool in". Schilling wees erop dat de bomen rond het terrein aan de Maricoweg re delijk hoog zijn, maar hij zou de sug gestie 'meenemen'. De gemeente zal ƒ10.000,— garantie beschikbaar stellen ter dekking van een eventueel financieel tekort bij de catama ranronde om Texel 1985. Het staat bij voorbaat vast dat dit bedrag zal worden aangesproken, want de begroting van de ronde geeft een tekort aan dat te groot is om door de garan tiestelling van het ministerie van WVC te worden gedekt. Het verlies zal namelijk ƒ8.000,— bedragen. Simenkomst-gasten en gespreksleider zij'n op een klein podium bezig met een pittige discussie. V.l.n.r. Jan de Waal, Trine Engeivaart-Nierop, i Lubbers en Hans Oosterhof. die er toe gebracht kunnen worden over zichzelf en anderen te zeggen wat zij écht denken. Dat kon wel eens moeilijk zoeken worden, want zo heel veel keus is er niet als je je moet be perken tot de plaatselijke gemeen schap waarin de meest vooraanstaan den die positie voor een deel te dan ken hebben aan het feit dat zij tijdig hebben geleerd NIET te zeggen wat zij zelf denken. Zulke mensen zijn meestal niet erg schokkend of onthullend. Dit begin was in ieder geval goed. Als gasten had men in volgorde van opkomst Jan Lubbers, mevrouw Tri ne Engelvaart en Jan de Waal naar de geïmproviseerde studio weten te lok ken zeer uiteenlopende personen derhalve. De uitnodiging van muziek schoolleerkracht Jan Lubbers had een actuele aanleiding: het succes van de musical Viva Mexico waarin hij een belangrijk aandeel had. Lubbers kreeg niet alleen gelegenheid om uit te leg gen dat hij („gelukkig niet") geen fa milie is van de minister president maar ook dat hij binnenkort als gevolg van onvrede het eiland verlaat. Een van de oorzaken was het 'gesodemieter' bij de Welzijnsstichting, waarop niet verder werd ingegaan „omdat het toch niet te begrijpen zou zijn". De duidelijk ner veuze Lubbers liet zich verleiden om te vertellen dat het ook bij de musicalve reniging niet allemaal koek en ei was, maar dat het binnenkort allemaal ach ter de rug is. Hij gaat naar het vaste land, waar zijn vrouw al geruime tijd een baan heeft en hij wordt daar 'huisman'. De gedichtjes waarmee de gasten tel kens werden geïntroduceerd waren ook gemaakt door Oosterhof en werden uitstekend voorgedragen door Mar- greet Berndsen. De term „first lady van Texel" in het gedicht waarmee de tweede gast werd ingeleid, maakte het raden van de juiste persoon niet moei lijk. Trine Engelvaart-Nierop wist zich te presenteren zoals ze was: de een voudig gebleven burgemeestersvrouw die openhartig vertelde dat zij als 15-jarige haar toekomstige echtgenoot voor het eerst ontmoette en na zeven jaar verkering met hem in het huwelijk trad. Het oog viel op haar toen zij in het gemeentehuis waar J. Engelvaart als 17-jarige werkte een persoonsbe wijs moest afhalen. Mevrouw Engel vaart bleek er traditionele opvattingen op na te houden. Ze vertelde dat het onjuist is dat beide echtelieden naar promotie streven of op zijn minst een baan willen. Zeker in het geval van een burgemeestersechtpaar móet een van de twee thuis zijn. Een instituut als het vrouwenhuis vond ze prima maar ze had er zelf geen behoefte aan. Desgevraagd („Doet uw man thuis wel eens wat?") zei ze dat ze 's avonds samen vaak afwassen en dat Engelvaart thuis wel eens over zijn werk vertelt en dat zij zich dan graag leent als klankbord. „Burgemeester is een mooie maar zware baan waarbij je iemand nodig hebt om bij uit te kun nen huilen". Trine Engelvaart moet alle kennis die zij daarbij opdoet voor zich zelf houden en moet ook oppassen als zij tegenover anderen een mening geeft over plaatselijke politieke zaken. „Je weet zoveel en je kunt zo weinig". Op de uitnodiging van Oosterhof om eisen te noemen waaraan de volgende first lady van Texel moet voldoen om goed te kunnen functioneren, ging zij wijzelijk niet in. „Nee, zij moet het doen op héér manier". Een tip voor goede verstandhouding met de Texe laars had ze wel: „Jezelf blijven". De Waal „Je hebt in de loop der jaren wel dui zend bruidsparen gefotografeerd. Bij 600 van hen is het niet goed gegaan. Kon je dat op het moment van de op name al zien aankomen?" was een van de vragen die werden gesteld aan (pers)fotograaf Jan de Waal, die vooral leuk wist te vertellen over de periode dat hij redacteur was van de Texelse Courant. Oosterhof stelde zich vooral Vorig jaar hadden de organisatoren ook al om gemeentelijke financiële steun gevraagd, maar toen werd deze afgewezen. Ook deze keer was er een negatief advies van ambtelijke zijde, maar B. en W. trokken zich daar niets van aan en oordeelden dat de jaarlijkse ronde van zo grote promotionele bete kenis is voor het eiland dat een garan tie van 710.000,— gerechtvaardigd is. Het negatieve ambtelijke advies werd ingegeven door het feit dat de ge meente al veel kosten maakt voor de ronde, zoals het gratis beschikbaar stellen van gemeentelijk materiaal en ander dienstbetoon. Te riskant Penningmeester Sjef Brügemann had in zijn verzoek om steun uitgelegd dat de Stichting Ronde om Texel de finan ciële risico's van de steeds omvangrij ker wordende organisatie (vorig jaar verschenen 700 boten aan de start) niet meer kan dragen. Vooral met de veiligheidsmaatregelen is veel geld ge moeid: 730.000,—. Aan drukwerk wordt 711.000,— uitgegeven, aan hotels (ten Het bereiken van hoge korrelop brengsten bij granen vereist een grote stikstofopname door de graanplanten. De planten kunnen gedurende een groot deel van het groeiseizoen stikstof opnemen. De wortels blijven tot 3 4 weken na de bloei actief. En toch is de be hoefte aan stikstof gedurende het groeiseizoen variabel. Tot de uitstoelingsfase is de stikstofbe hoefte gering maar neemt sterk toe tij dens de strekkingsfase. Later is de be hoefte weer kleiner. Hierdoor is de éénmalige gift van stikstof vervangen door meerdere giften tijdens de groei periode. Teveel stikstof in één keer geeft een overmatige uitstoeling van het graangewas en het gevaar van le geren neemt enorm toe. Hetgeen de opbrengst niet ten goede komt. Wanneer 2e en 3e gift Zodra de uitstoelingsfase van de graanplant voorbij is kan een 2e gift met stikstof worden gegeven. Er zijn dan 1 of 2 stengelknoppen voelbaar. Dit is niet mogelijk op zomergerst. Zo- mergerst blijft uitstoelen bij een over bemesting met stikstof en geeft dan een ongelijkmatige afrijping. De 3e gift wordt meestal gegeven kort voor het in aar komen van het graangewas. Hoeveel overbemesten Voor de 2e gift wordt aan wintertarwe 60 kg zuivere stikstof gegeven. Voor zomertarwe is dit 50 kg. Haver krijgt 30 kg en geen 3e gift meer. Bij rogge is het 50 kg. Aan wintertarwe, zomer tarwe en rogge wordt als 3e gift 30 kg zuivere stikstof per ha geadviseerd. Tij dens het groeiseizoen is het raadzaam dat een gewas wintertarwe de be schikking .heeft over 230 kg stikstof. Dit is dan de gegeven stikstof plus de stikstof als bodemvoorraad. Voor zo mertarwe wordt 200 kg zuivere stikstof geadviseerd. Haver 130 kg. Wintergerst 210 kg. Zomergerst 110 kg en voor rog ge in totaal 180 kg zuivere stikstof. Deze giften zijn inclusief hetgeen in het voorjaar aan stikstof in de bodem aanwezig is. Deze voorraad kan in het voorjaar via bodemonderzoek worden bepaald. jegens hem zeer plagerig op, onder andere door een inderdaad nogal on benullig uitgevallen aflevering van De Waals „jeugdrubriek" te citeren en te informeren of hij dat écht allemaal zelf had verzonnen. De Waal was er echter tegen bestand. Op de vraag: „Is het echt waar dat je zoveel omzet hebt verloren nadat Nauta het verkeer had omgedraaid?" zei De Waal: „Wie is Nauta?!" Bedenkelijk werd het toen De Waal werd geconfronteerd met niet al te vleiende opmerkingen die hij wel eens maakt over bepaalde familieleden van hem. Zeer op dreef raakte hij ech ter bij het vertellen van anecdotische voorvallen uit zijn verleden als TC- redacteur. Wat bij menigeen de gedachte opriep dat De Waal straks best in zijn eentje een ongetwijfeld goed beluisterde ru briek in het programma van de lokale omroep voor zijn rekening kan nemen. behoeve van pers e.d.) 79.500,—, aan strandactiviteien 715.000— aan prijzen 79.000— aan organisatiekosten 78.500— en aan verzekering 71.000,—. Aan inkomsten staat hier tegenover: sponsoring 722.500,—, advertenties 710.000,—, huur 71.500,— inschrijfgel den 740.000,— en diverse andere in komsten 71.500 Wethouder Barendregt zei in de raads commissie voor financieel, economisch en technisch beleid vorige week dat de gemeentelijke steun ook moet wor den gezien als waardering voor de enorme particuliere inspanning die tel kens in de ronde wordt gestoken. Er moet ernstig rekening mee worden ge houden dat de organisatoren het in de toekomst laten afweten als de risico's te groot worden en dat zou verschrik kelijk zijn. Waarbij de gemeente moet bedenken dat door de ronde veel extra toeristen naar Texel komen en dat al leen al de toeristenbelasting die zij be talen, het nu gevraagde garantiebedrag ruimschoots overtreft. De penningmeester van de Stichting Ronde om Texel had zelf ook al een indrukwekkend argument aangevoerd óm in deze soepel te zijn. De VVV Heeft namelijk berekend dat de ronde op Texel een omzet achterlaat die rond De Emmabloemcollecte bracht dit jaar 74.715,90 op, waarvan 73.044,51 bestemd is voor het Texelse Groene Kruis. De bestemming van dit geld is nog niet helemaal bekend, maar ge dacht wordt aan de aanschaf van een hoog-laagbed, een 'stalen ver pleegster', dat is een apparaat waar mee bedlegerige patiënten opgetild kunnen worden, twee rolstoelen en twee uitneembare ledikanten met matrassen. De opbrengst per dorp was: Den Burg 72.404,75; Oudeschild 7287,30; De Waal 7151,30; De Koog 7427,15; Den Hoorn 7279,70; De Cocksdorp 7505,35; Oosterend 7660,35. een miljoen gulden moet liggen. Omdat er vóór de ronde geen raads vergadering meer wordt gehouden, was de beslissing van de raadscom missie meteen doorslaggevend. De commissieleden gingen daarmee ak koord, zij het dat enkelen voorbehoud maakten. Peter Bakker zei dat deze vorm van steun voortaan in het totale promotiebeleid moet worden betrokken waarbij met name het bedrijfsleven over de brug moet komen. Dat is niet teveel gevraagd bij een omzet van rond een miljoen gulden die door de ronde om Texel wordt veroorzaakt. Rienstra waaschuwde dat een eventue le aanvraag vor het volgend jaar op tijd ingediend moet zijn en Kikkert wil de op het voorstel geen ja of nee zeg gen omdat hij niet namens de andere leden van zijn fractie kon spreken. Henk Beumkes had het gevoel dat be paalde kosten die tijdens de ronde worden gemaakt aanzienlijk zijn te drukken, met name de brandstof kosten van het begeleidende varende verkeer. Maandag zag het er geruime tijd naar uit dat Texel getroffen ^ou worden door onweersbuien met zware windstoten, die vanuit Zeeland in noordelijke richting dreven. De politie ging naar de stranden en dijken om de watersporters te waar schuwen voor het naderende onheil. Gelukkig ging het buiencomplex een an dere richting uit en bleef het op Texel de hele dag mooi weer. De Plattelandsvrouwen afd. De Cocksdorp-Eijerland wil tijdens de Pol derfeesten een modeshow organiseren. Gedacht wordt aan het showen van ei gen genaaide en gebreide kleding voor alle leeftijden. Het is uiteraard niet noodzakelijk dat men de werkstukken zelf „brengt". Men kan daar ook een vervanger(ster) voor zoeken. Voor opgave en inlichtingen bellen naar mevrouw Monen-Waldus, telefoon (02222) 269. Wim Wenders kreeg in Cannes de Gouden Palm voor zijn film „Paris, Texas". Een wat verwarrende naam, die tijdens het zien van de film duide lijk wordt. Een man loopt door een desolaat land schap. Hij komt bij een café aan, neemt omdat er geen water uit de kraan komt, wat ijsblokjes uit de ijs kast en valt dan uitgeput neer. Later zien we hem terug in een provisorisch ziekenhuis. De arts, die hen behandelt, heeft bij zijn schamele bezittingen een adres en telefoonnummer gevonden. De man heet Travis, heeft vier jaar on dergedoken gezeten nadat zijn vrouw Jane hem had verlaten. Stan en zijn Franse vrouw Anne hebben het zoont je van Travis en Jane, de kleine Hun- ter, als hun eigen kind opgevoed. Als Travis bij Stan thuis wat op ver haal is gekomen en langzaam maar ze ker het vertrouwen van zijn zoon heeft gewonnen, besluit hij met de jongen samen op zoek te gaan naar zijn vrouw Jane. De vrouw van Stan heeft hem verteld dat Jane regelmatig geld, voor Hunter heeft gestort op een bank in Texas. Met dat aanknopingspunt gaat Travis op weg en hij vindt Jane uiteindelijk in een peepshow, waar ze werkt. Moeder en zoon vinden elkaar terug, voor de vader is het laat. Sam Shepherd schreef het scenario voor deze beklemmende film, die on gewoon boeiend en intrigerend is. De beelden zijn ongelooflijk Amerikaans, eindeloze highways, woeste bergland schappen, verlaten motels bij avond, neonreclames tegen een donkere he mel, blikkerende wolkenkrabbers. De rol van Travis wordt gespeeld door Harry Dean Stanton. Een vrij observe rende rol. Niet emotioneel, eerder in gehouden en gereserveerd. Jane wordt gespeeld door Nastassia Kinski. Hun- ter Carson speelt de rol van Hunter op een manier zoals alleen een klein Ame rikaans acteurtje dat kan. Het camera werk van Robbie Muller is in alle toon aarden bejubeld en terecht. De muziek van Ry Cooder had niet beter gekozen kunnen zijn. Nu al een klassieke film, te zien in het City Theater van donder dag t/m maandag, 20.00 uur. ISfeS DEN BURG Spinbaan 15, Tel. 02220-5130

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5