Kemphaantjes, vreemde vogels Kindertekeningen muntten uit door orginaliteit Improviseren bij geslaagd pinkstertoernooi Klaas Jan van der Vis;; wint surfwedstrijd Multi-instrumentalist Sumy in De Koog PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 31 MEM jD om te paren zijn het de honkmanne- tjes die verreweg het meest in de gele genheid (op hun eigen honk) zijn een wijfje te bevruchten. Daarnaast krijgen ook de satellietmannen nogal eens een kansje. De randmannetjes komen er wat dat betreft het meest bekaaid van af, maar ouder en sterker geworden kunnen die natuurlijk promoveren naar honkmannetjes. Aan die steeds weer terugkerende vechtpartijen tussen de honk- en randmannetjes op van jaar op jaar dezelfde plaatsen, dankt de kemphaan zijn naam. Over het ont staan van deze toch wel ingewikkelde structuur is al heel wat afgedacht en gestudeerd. Er bestaan ook wel ideëen over, maar dat zou wat te ver voeren ook dat hier te gaan uitleggen. In ie der geval is het zo dat het een goed systeem is, waarmee de kemphaan het al vele eeuwen uithoudt. Texel Buiten de broedtijd zijn kemphanen op Texel in de lagere weidegebieden op vele plaatsen aan te treffen, maar dus als onopvallende vogels. In de broed tijd is er eigenlijk maar één plaats waar vooral vanaf half april en in.begin mei de soort regelmatig is te zien. Dat is Waalenburg. Nu, eind mei, moeten we vanaf De Staart of Westerboersweg al weer heel goed zoeken om ze te ont dekken in het steeds hoger wordende gras. Kemphanen zijn in onze contrei en geen algemene broedvogels. Per jaar komen er dan ook tientallen voge laars uit zo ongeveer alle West- Europese landen naar Texel om o.a. deze soort te zien. Steevast sturen we die naar Waalenburg waar nog eens honderden anderen de faam van het gebied kennende al vanaf de wegen de drassige weilanden afzoeken. He laas wordt dat toch bijna van jaar op jaar moeilijker. Vroeger was dat wel anders. Overal op de lage weilanden langs Texels oostkust en in de nieuwe polders leefden kemphaantjes. Maar net zoals in heel Nederland hebben ontwatering en intensievere landbouw- methodenm voor een catastrofale ach teruitgang van de soort gezorgd. Waarschijnlijk is daar nu nog maar zo'n 10% over van vroeger. We dan ken het aan de reservaten van Natuur monumenten dat er nog kemphaantjes op Texel zijn. Of drie drassige gebie den groot genoeg zijn om de soort voor Texel in een redelijk aantal te be houden is echter nog maar de vraag. En zouden ze uiteindelijk verdwijnen dan is Texel een stuk armer geworden en een toeristische trekpleister van de eerste orde kwijt! Adriaan Dijksen Het jaarlijks Pinkstertoernooi van Texel se Boys is mede dank zij het fraaie weer een succes geworden, al moesten met enig kunst en vliegwerk wel enige organisatorische problemen worden opgelost. Enkele afberichten kwamen rijkelijk laat en maakten het nodig het hele programma om te zet ten. Daarbij ontstond het probleem dat er 19 deelnemende elftallen waren, één te kort om alle elftallen evenveel wedstrijden te kunnen laten spelen. Inderhaast werd toen nog een vierde Texelse Boys-elftal gevormd, bestaan de uit „kneusjes", oud-spelers en nog mat loslopende mensen die als het "All-Stars"elftal in het strijdperk tra den. Dat de bal vreemd kan rollen bleek al spoedig want uitgerekend dit team bereikte met drie overwinningen en een gelijkspel de eerste plaats in hun poule van standaardteams. In de spannende finale tegen nummer één van de andere poule "Cabauw" moest All Stars echter met 1-0 het onderspit delven. Het samenstellen van dit gele genheidsteam is volgens de organisatie echter wel ten koste gegaan van ande re Boys-teams die mede daardoor niet al te hoog eindigden. Na Cabauw en de All Stars was de eindstand bij de elftallen: 3de WPB, 4de SVJ, 5de Vogelenzang, 6de Alw. Forward, 7de Tex.Boys, 8ste DSOV, 9de RKVV Velsen en 10de Beemster. Bij de reserveteams ging de strijd om de hoogste eer tussen Alw. Forward 2 en het team van Schalkwijk. Alw. For ward won overtuigend met 3—1. Hier was de verdere eindstand: 3de Berdum, 4de Vogelenzang 2, 5de Texel 3, 6de Tex.Boys 2, 7de DSOV 2, 8ste Cabauw 2, 9de Velsen 2 en 10de Tex. Boys 3. In totaal werden in deze twee dagen in 50 wedstrijden I80 doelpunten geproduceerd. Ne! Koorn-Kikkert reikt de prijs uit aan de jongste deelnemer Floortje Janssen. De door de Windsurfclub „Texel 2e Pinksterdag gehouden wedstri werd gevaren onder wisselvallige weersomstandigheden. Voor deze wedstrijd hadden 24 deelnemers schreven. Ook de jeugdleden wai goed vertegenwoordigd. Om 12.00 uur werd gestart metï wind. Al snel bleek dat de strijd de eerste plaats tussen Klaas Ja' der Vis en André v.d. Berg zout Het werd stuivertje wisselen. De 3e manche won André, de 2e er Klaas Jan. Doordat Klaas Jan de laatste manche won werd hij win van de wedstrijd. De gebroedeis Veij hadden ook hun dag. Robw de A-poule 3e en zijn jongere brt Kenneth vlak achter de kopgroep de B-poule, wat een prima prest: was. De 3 manches voor de pauze we met weinig wind gevaren, maart de pauze trok de wind flink aan. de start van de 4e manche bleek snel dat sommige een te groot n hadden en ze konden de manche ook niet uitvaren. Tijdens de 4et che kwam de politie op de dijk c waarschuwen voor buien met rw windstoten kracht 11. De wedstri commissie besloot toen om de wedstrijd af te blazen. Mede door het mooie weer had t surfclub over belangstelling niett gen en waren veel surfrekreanter toeschouwers naar Dijkmanshuizt gekomen. Ook nu bleek weer dat een goeó sportakkommodatie geen overbö luxe is. Uitslag surfwedstrijd: A-poule: 1. Klaas Jan v.d. Vis; 2. Andrév Berg; 3. Rob de Veij; 4. Mark vs selberghe; 5. Jan v.d. Vis. B-poule: 1. Kenneth de Veij; 2. Menno Lot 3. Jacob Roeper; 4. André Barho 5. Werner Jas. Beste dame: Renate Kramer. Een groepje vogels, voedsel zoekend op vochtig weiland. Ze zijn niet hele maal grijs of bruinig met een tamelijk lange snavel en lange poten. Ze lijken wat op een tureluur, maar dat kunnen het niet zijn. Die hebben immers rode poten en een rode snavel terwijl deze vogels gele of groene poten hebben. Wat zijn dat voor vogels? Ik kan ze niet in de boekjes vinden. Een vraag die me, in het winterhalfjaar, meerma len gesteld is. Steltlopers zonder dui delijke kenmerken, foeragerend op grasland blijken meestal kemphanen te zijn. In niet te strenge winters blijft de ze soort, net zoals de kievit, nogal eens achter. Ze zijn dan natuurlijk in het winterkleed en dat betekent: wei nig opvallend. Vandaar de steeds weer terugkerende vraag: wat zijn dat voor vogels? Kragemaker In deze tijd van het jaar hoeft de de terminatie geen probleem te zijn. Dat wil zeggen bij de mannetjes. Die heb ben nu grote, opvallende kragen die ook als de veren plat tegen het li chaam liggen v^n een afstand al op vallen. De kemphennetjes echter blij ven even onopvallend als in de winter en zijn nu het gras wat hoger wordt nog moeilijker te ontdekken en te her kennen. Die halskragen en oorpluimen van de mannetjes beginnen in de loop van april steeds verder uit te groeien en kunnen enorm in kleur varieren. Al le combinaties van zwart, wit, rood- ren en wagens moesten er voor inhou den en langzaam en voorzichtig passe ren. De kemphanen zijn in het voorjaar zo gebonden aan die plaatsen dat ze zelfs voor de mensen nauwelijks willen wijken en soms tot op enkele meters zijn te benaderen. Het is fout daardoor te denken dat de dieren heel mak zijn en zich niets van de mens zouden aantrekken. Waarschijnlijk kloppen de vogelhartjes wel 2 a 3 maal zo snel en raken de dieren toch in een soort stress-situatie. Het is dan ook geen wonder dat de aren^ op de weg in Waalenburg op den duur toch is verdwenen. Verschillende mannetjes Op de arena gebeurt min of meer in het klein wat andere vogels groter aanpakken; er wordt een eigen gebied je (territorium) verdedigd. Waar bij voorbeeld de grutto z'n hele leefgebied vrij van soortgenoten houdt om daarin rustig te kunnen broeden en voldoen de voedsel te kunnen vinden voor zijn familie, verdedigt de kemphaan één heel klein plekje op de arena. Een plaatsje (honk genoemd) dat maar net iets groter is dan zijn zitplaats. Hij houdt dit bezet om eens rustig, of lie- vet eigen plekje te hebben om met een wijfje te kunnen paren. Want de wijfjes namelijk leven in de broedtijd helemaal alleen en zoeken zo'n arena alleen op om te paren. Daarna gaan ze hun eigen weg; maken een nest in lang gras, leggen eieren, bebroeden ze bruin en geel-bruin kunnen we vinden. Heel toepasselijk is de Texelse naam kragemaker voor de kemphaan. Maar zoals ook bij de officiële naam kemp haan is hierbij alleen gekeken naar de mannen. Kunnen we bij die Neder landse naam nog spreken van hanen en hennen, bij de Texelse naam is het verschil niet te maken. Kragenmaakster klinkt niet en klopt niet, want zoals gezegd bij de wijsjes verandert er niets aan het verenkleed. En dat is maar goed ook want het zijn alleen de vrouwtjes die voor het broeden op draaien en zij zijn dus alleen maar ge baat bij een goede schutkleur en zeker niet bij een opvallend verenpak. Vechtersbazen? Kemphanen, met nadruk op hanen, zijn echte vechtersbazen. Tenminste zo staan de dieren bekend. Inderdaad, het onderling vechten of bakkeleien is één van de bekendste en opvallendste kenmerken van de kragemakers. Toch zijn het niet zulke extreme ruziemakers als wel eens gedacht wordt. De heel speciale levenswijze maakt echter dit vechten extra opvallend. Het zit alle maal nogal ingewikkeld in elkaar maar toch wil ik hier een poging wagen e.e.a. zo kort mogelijk duidelijk te maken. In onze gedachtenwereld gaat het in de natuur net zoals bij de mensheid. Een vrouwtje en mannetje leven (ge durende enige tijd) samen, krijgen na geslacht en zorgen er bepaalde tijd voor. Voor een (groot) aantal vogel soorten gaat dat op, maar voor andere juist ook niet. Vooral in de groep van de steltlopers vinden we veel „uitzon deringen". Echte uitzonderingen zijn het niet, daarvoor komt het nog veel te veel voor. We kunnen het gewoon een andere levenswijze noemen. De kemphaan is dus één van de soor ten die het anders doet. Geen paartjes die hun broedgebied tegen soortgeno ten vergedigen. Geen mannetjes die door zang een wijfje proberen te lok ken en hun gebied afbakenen. Ook be moeien de heren zich op geen enkele manier met nestelen, broeden of de opvoeding der jongen. Kemphanen (de mannetjes dus) verza melen zich in het voorjaar op bepaalde plaatsen, de zogenaamde arena's. De ze plekjes zijn doorgaans dezelfde en de dieren zijn deze vele jaren trouw. Pachtig is het bij Thijsse of Drijver te lezen hoe vroeger in Waalenburg zo'n arena midden op de weg lag. De kar en zorgen voor de jongen. Geen haantje komt daar nog aan te pas. Die „eigen weg" is soms ook nog een lan ge. Dat wil zeggen ze broeden lang niet altijd in de buurt van een arena. Op Vlieland bijvoorbeeld worden wel eens legsels gevonden zonder dat er ooit een haantje gezien is. Waarschijn lijk zijn die hennetjes dus al op Texel bevrucht. Maar vele, honderden kilo meters noordelijker dan de meest noordelijke arena worden zelfs nog jon ge kemphaantjes uitgebroed. Mogelijkerwijs paren in Scandinavië broedende hennetjes al bij ons in West-Europa. De situatie op de arena waar de heren met regelmatig gebak kelei hun honken verdedigen is wat in gewikkelder dan op het eerste oog lijkt. Er zijn namelijk twee soorten mannetjes. Haantjes die vast op een bepaalde arena horen (de onafhankelij ke mannetjes) en haantjes die er niet echt bij horen, in de buurt rondhangen en van arena naar arena kunnen zwer ven. Dit worden de satellietmannetjes genoemd. Het merkwaardige is dat de ze twee soorten herkenbaar zijn. De onafhankelijke mannetjes hebben altijd donkere, zwarte of bruine, kragen, de satellieten altijd lichte (witte of gele kragen). Een satellietmannetje wordt nooit een onafhankelijk mannetje en doet er ook niet echt pogingen toe. Populair ge zegd liggen ze in de omgeving van een arena op de loer om te kijken of ze toch niet gauw even een wijfje „kunnen pakken". En dat lukt ze nogal eens want de vrouwtjes vinden juist de „blonde" mannen nogal aantrekke lijk. Op die manier blijven de satellie ten bestaan. Hun status en de kleur van de kraag is immers erfelijk vastge legd. Zouden ze nooit aan bod komen dan waren ze snel uitgestorven! Verschillende onafhankelijken De meeste vechtpartijen spelen zich niet af tussen de onafhankelijke en sa tellietmannetjes, maar tussen de onaf hankelijke (de donkere dus) mannetjes onderling. Hierin vinden we namelijk ook twee groepen: de honkmannetjes en de randmannetjes. De honkmanne tjes zijn de sterkste, oudste of meest ervaren dieren die er in slagen een ei gen honk vast te houden. De rand mannetjes zijn de dieren die steeds weer opnieuw proberen zich een plaatsje op de arena te veroveren, maar daar (nog) niet in slagen. Omdat de wijfjes toch naar de arena komen de „Amsterdammertjes". Het beoorde len van de tekeningen is een hele klus geweest, maar woensdagmiddag was het zover dat de prijzen (bestaande uit teken- en kleurbenodigheden) konden worden uitgereikt. Dat gebeurde door Nel Koorn-Kikkert in de Openbare Bibliotheek. De deelnemende kinderden waren on- De tekenwedstrijd die het comi té Texel 40 jaar vrij voor de leer lingen van de kleuter- en lagere scholen organiseerde, heeft 450 inzendingen opgeleverd. De jury was nogal onder de in druk van de gemiddelde kwali teit en vooral van de originali teit. Op vaak heel oorspronkelij ke en fantasievolle wijze waren de kinderen met het onderwerp Vrede en vrijheid" bezig geweest. Dat was voor een belangrijk deel te danken aan de begleiding van hun leerkrachten die tevoren over dit onderwerp in de klas hadden gesproken, veelal gebruik makend van verhalen, gedichten en ander inspirerend informatiemateriaal dat hen door de organisatoren Hans van Heerwaarden en Nel Koorn- Kikkert was aangereikt. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door CVO-School, Thijsseschool, Kom- passchool, Bruinvis-school, de School met de Bijbel en de Woelige Hoek. De tekeningen hangen momenteel in de Openbare Bibliotheek en zullen daar nog ruim een week te zien zijn, tege lijk met de expositie van foto's en an der herinneringsmateriaal betreffende Een der tekeningenvijanden van weleer schudden elkaar de hand, terwijl op de act n grond geweren, kanonnen en ander wapentuig in vlammen opgaat. tekening van dl 8-jarige Pieter Kuiper van de School met de Bijbel). scheiden internationale hit met het nummer „Where were you, last night" en wordt in de concertrecensies vooral vergeleken met Prince. Indachtig dat imago is onlangs een maxi-single opgenomen met zijn ruige bewerking van Prince-successen en deze „Prince-Mix" heeft hitnoteringen in Frankrijk, Zwitserland, Luxemburg en Duitsland. Sumy treedt zaterdag avond twee keer op en de zaal gaat open om 20.00 uur. De entree is ƒ4,—. Zaterdagavond treedt de multi- instrumentalist en zanger Sumy, afkomstig uit Suriname, op in dis cotheek De Toekomst in De Koog. Sumy is vooral gespecialiseerd op key boards en werkte o.a. samen met American Gipsy. Sumy had een be- derverdeeld in drie leeftijdscateg: ee kleuterscholen, 7-10 jaar en 10 jas re ouder. Voor elke categorie waren gelijkwaardige prijsjes bij niet alleen werd gelet op de technische kwaliteiten maar voorsler de wijze waarop aan het thema te was gegeven. Bij de gingen de prijzen naar de Floortje Janssen, de 5-jarige Vlas en de 6-jarige Marlies Koorn it< de categorie 7-10 jaar waren de p winnaars Gina Boorsma, Cissy va Heerwaarden en Pieter Kuiper en de 10 jarigen en ouderen ging de naar Saskia Koopman, Esther Hu- Jan neke van der Vis.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 8